oêrzewoMSMa-TiP R.K. Federatie van Diocesane Muziek- bonden in Nederland vierde vijfde lustrum Kreymborg DINSDAG 8 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Kasavoeboe in Parijs „BLUE DIAMONDS" naar Singapore Twee steeds zenuwachtiger wor dende „Blue Diamonds" die woens dagavond voor radio Singapore moe ten optreden, hebben gisteren uren lang op Schiphol zitten wachten voor zij tenslotte naar Singapore vertrokken. Er wacht Riem en Ruud na een vermoeiende reis een nog vermoei ender programma. Donderdagavond treden zij opnieuw op voor de jaar lijkse handelaren-conventie, die de Philips-fabrieken in Singapore heb ben belegd. Vrijdag repeteren zij voor een grote show, die Philips za terdagavond geeft. Zondag aanvaar den zij de terugreis en zullen twee maal optreden in Colombo op Cey lon. Op 16 november keren zij via Londen naar Nederland terug. Groeiende populariteit. Riem en Ruud kwamen 10 jaar ge leden als kleine jongens met hun vader (die scheepswerktuigkundige bij de KPM v*as) en hun moeder van Java, waar ze geboren zijn, naar Nederland. Zij hebben vooral de laatste maanden met hun zang, soms met eigen begeleiding van een elektrische gutiaar, veel carrière ge maakt. Zowel in ons land als in Sin gapore staat hun versie van het voor-oorlogse nummer „Ramona" thans in de hitparade op de eerste plaats. In Scandinavië bezet het de tweede en de derde plaats. Thans is de plaat ook in Amerika uitgebracht als eerste Nederlandse produktie sinds het „Marina"-nummer van Wil ly Alberti. Zondag kwamen „The Blue Dia monds" terug uit Kopenhagen, waar ze voor de televisie zijn verschenen, op 3 december zullen ze zingen voor de TV te Hamburg en reeds hebben ze een aanvraag ontvangen om in de Verenigde Staten op te treden. Ook bezitten zij uitnodigingen var de te levisie in Italië en van de BBC in De Kongolese president Joseph Kasavoeboe en zijn minister van financiën Londen. Bomboko zijn, op hun weg naar de Verenigde Naties in New York, korte De Nederlandse kijkers zullen het J? duo misschien op hun scherm zien tijd in Parijs geweest. Deze telefoto toont Kasavoeboe (links) en Bomboko op 17 december a.s in het KRO-pro- tijdens een wandeling in de buurt van hun Parijse hotel. gramma. -Mohair jongensshawl warm en vederlicht diverse dessins in gloedvolle herfsttinten 65 2. Haarlemmerstraat 143 Lelden. (Advertentie) Verlaging premie kinderbijslag Met ingang van 1 januari a.s. wordt de premie voor de kinderbijslag ver laagd van 5,3 tot 4,9 van het loon. Dit besluit heeft de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer B. Roolvink, in overeenstemming met het advies van de Sociale Verzekeringsraad geno men. Binnenkort kan een wetsontwerp verwacht worden tot verhoging van de kinderbijslagen met ingang van 1 januari aanstaande. Dit alles is mogelijk geworden door de belangrijke reserves, welke de laatste jaren in het kinderbijslag fonds gekweekt zijn door te hoog ge stelde premies. VAKWEDSTRUD SCHOEN MAKERS. In gebouw „Emporium" te Rotter dam is gistermiddag de tentoonstel ling geopend, die het resultaat is van de tweejaarlijkse trainingswedstrijd voor jonge schoenmakers, georgani seerd door de Federatie van Schoen makerspatroons in Zuid-Holland en onder auspiciën van het bureau Voor lichting Schoenmakerij. Van de jongelui die werk inge stuurd hadden, is W. A. van de Schans uit Delft winnaar geworden van de eerste, zowel als de tweede prijs. Een aantal standhouders geeft voorts op de expositie een indruk van de techniek, de materialen en gereed schappen van het schoenherstellers- vak. De stichting vakopleiding en vakexamens voor de schoenmakerij geven voorlichting aan jongeren, en industriëlen demonstreren er de nieuwste machines. De heer H. Snieder uit Bussum, voorzitter van de stichting Vakoplei ding en Vakexamens voor de schoen makerij, die de tentoonstelling open de, zei dat de schoenmaker eerit veel werk kwijt geraakt is door de toepassing van andere materialen dan leer. Maar toen is de mode hem te hulp gekomen: door de naaldhakjes van de dames is de produktie sterk gestegen Op dc Prinsengracht te Amster dam is het 11-jarige meisje M. Traag van het trottoir gestruikeld. Zy kwam tegen de zijkant van 'n pas serende auto terecht en werd zo ernstig gewond, dat ze tijdens over brenging naar het Wilhelminagast- huis overleed. Radiumhoudend poeder verdivenen Zondag werd te Utrecht op grootse wijze het 25-jarig bestaan van de R.K. Federatie van Diocesane Muziekbonden in Nederland gevierd. Er was voor deze viering door een jubileum-comité een uitgebreid programma op gesteld. Natuurlijk stond deze gehele viering in het teken van de muziek. Wie dan ook het voorrecht genoot de viering mee te maken heeft gelegen heid gehad om met volle teugen te genieten van de schoonheid die de kunst der kunsten heeft te bieden. In de kathedraal van het aartsbisdom werd de feestdag begonnen met een plechtige viering van het H. Misoffer, opgedragen door de geestelijk adviseur pastoor V. Tilman. Als diaken fungeerde pastoor J. Aalders en als subdiaken rector J. Reinties, resp. geestelijk adviseur van de Utrechtse en Bredase bond. Het kathedrale koor zong onder leiding van de directeur der kerkmuziekschool te Utrecht, de zeereerwaarde heer Voncken, de vaste gezangen. Uitgevoerd werd een 8-stemmige mis van Anton Brückner. Het orgel werd bespeeld door de heer Herman Strategier. De uitvoering was voortreffelijk. De wisselende gezangen werden uitgevoerd door de schola. Deze gezangen waren van de 22e zondag na Pinksteren. van de heer P. Stalmeijer, en de K.Z. de Maastreechter Staar onder leiding van G. Kockelmans. Dit prachtige concert werd na de pauze ook bijgewoond door de bescherm heer der federatie Z. Em. Bernardus kardinaal Alfrink. Na de begroeting door de voorzitter sprak dè kardi naal zijn spijt uit over het feit dat hij niet zelf de plechtige Hoogmis had kunnen opdragen. Hij had dit beloofd, doch moest om dringende redenen later weer afzeggen. Toch wilde hij gaarne van zijn belangstel ling blijk geven en door zijn aan wezigheid getuigen van grote waar dering voor het werk der diocesane bonden en de federatie. Pauselijke onderscheiding voor drie leden onderscheidingen FEESTPROGRAMMA Daarna volgde een programma dat geheel werd afgewerkt in het gebouw Tivoli. In de foyer werd om 2 uur ge recipieerd door het federatiebestuur. Het was een zeer drukke receptie en er werden zeer hartelijke woorden van gelukwens gesproken. Van de sprekers tijdens de receptie noemen we de vertegenwoordiger van het ministerie van O.K. en W., de heer B. P. Wagemans, die namens de staatssecretaris van O. K. en W., dr. Y. Scholten, complimenteerde en als hoofd der afdeling muziek' van genoemd ministerie ook nog een per soonlijke gelukwens uitsprak. Na de receptie hebben een zestal muziekkorpsen gedefileerd voor het bestuur, waarna in de grote zaal van Tivoli een feestvergadering werd ge houden, waar Wouter Paap de feest redenaar was. De aanwezigen wer den door dr. Sweens verwelkomd. De voorzitter constateerde met vreug de, dat de federatie is uitgegroeid tot een sterke organisatie, die kwan titatief nog niet dë grootste is, al zijn er 625 aangesloten verenigingen, maar die kwalitatief onbetwist aan de kop gaat. Het was de voorzitter een genoegen dit openlijk te kunnen getuigen. De vergadering werd bij gewoond door veel prominente figu ren uit de muziekwereld, o.a. door de heren Jos de Klerk, Henk Ba- dings, Henri Arends, Marinus van 't Woud, rector Rob Salomons en nog vele anderen. REDE VAN WOUTER PAAP Wouter Paap sprak de feestrede uit en stelde vast dat geen kunst zo veel beoefenaars en zoveel vertak kingen heeft als de muziek. Als er over muziek gesproken wordt dan kijkt men allereerst naar de top. Naar de grote orkesten en beroemde solisten. Doch deze top kan er niet zijn als daar ook niet is een basis, een brede onderbouw waarop die top rust. En deze basis wordt gevormd door de vele eenvoudige liefhebbers van muziek en de vele beoefenaars. De muzikale omlijsting van de ver gadering werd verzorgd door het Harmonie-orkest Terwinselen. CONCERT Des avonds was er een feestcon cert in de grote, concertzaal van Ti voli. Er waren veel bezoekers en deze hebben zeer veel kunnen genie ten van een programma dat werd uitgevoerd door de Harmonie Ter winselen Wilhelmina en de Maas treechter Staar. Wegens ziekte van de dirigent, de heer Martin Koekei- koren, stond het orkest onder leiding Z. Em. heeft vervolgens aan drie leden van het federatiebestuur de pauselijke onderscheiding Pro Eccle sia et Pontifice uitgereikt. Het gou den erekruis werd door Z. Em. zelf opgespeld. De heren wie deze onder scheiding ten deel viel waren: J. v.d. Linden te Amersfoort, 2e voorz.; T. Lansdaal te Purmerend, penningmr.; en C. A. van Dongen, secretaris. Over het concert zou veel te schrij ven zijn. Het was een uitvoering om nog lang over na te denken. Men kon genieten van prima uitvoering der nummers waarbij het orkest een ge weldig raffinement aan de dag leg de. Ook de K.Z. Maastreechter Staar gaf veel te genieten in schone zang. Ook in samenwerking met het har monie-orkest kwam men tot prach tige resultaten. Als we de gehele viering samenvatten, dan geloven we te mogen schrijven, dat dit zilveren federatie-jubileum een stijlvolle vie ring heeft gekregen waaraan men nog lang een aangename herinnering zal bewaren. EERVOL ONTSLAG VOOR BURGEMEESTER. Bij Koninklijk Besluit is aan l. A. Ankum, op zijn verzoek, met ingang van 1 december 1960 eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Koog aan de Zaan. Voorts is bij K.B. aan P. van de Ven, op zijn verzoek, met ingang van 1 december 1960 eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Uitgeest. Ook mr. F. M. C. Pesch heeft op zijn verzoek met ingang van 1 decem ber I960 eervol ontslag verkregen. Hij is burgemeester van de gemeente Te- gelen,, NIJMEGEN KRIJGT TUNNEL. In de zomer van 1961 begint in Nij megen de aanleg van een tunnel die de binnenstad zal verbinden met het industrieterrein in West-Njjmegen. Tegelijkertijd zal een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuw stationspostkantoor. Op een persconferentie hebben wet houder A. van den Borg en ir Mohr- man, directeur van gemeentewerken, gistermiddag bekend gemaakt dat de tunnel, die onder het station zal door lopen, dertig meter breed zal wor den en vier rijbanen zal omvatten. De totale kosten van de tunnel met bijkomende werken worden geraamd op tien miljoen gulden, bijeen te brengen door Rijk en gemeente en N.S. De overdekte lengte van de tun nel zal 210 meter zijn. Het ministerie van oorlog laat intensief zoeken naar enige kleine doosjes met radiumhoudend poeder, dat bij de genie wordt gebruik voor het aan brengen van merktekens. Het radiumpoeder is, zolang het veilig in het doosje is opgeborgen, niet gevaarlijk. Het is echter niet raadzaam de doos jes lang op zak te dragen. De legervoorlichtingsdienst heeft het volgende signalement van de doosjes verstrekt: (zie ook foto) het zijn zwarte ronde doosjes met een middellijn van van 5W cm en een afscherming van plastic van V/i cm. De doosjes zijn niet dikker dan 8 mm. Aan de achterkant bevindt zich een lipje, waarmee de doosjes geopend kunnen worden. De inhoud is een geel-groen poeder, dat radiumhoudend en radio-actief ls. De particulier secretaris van Z. K. H. prins Bernhard dr F. A. de Graaff is benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje. Dr de Graaff vervult sedert 1 november 1950 de functie van particulier se cretaris van Z. K. H. prins Bernhard. Wanneer de minister een paal gaat heien De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft maandagmiddag aan de Amstelveenseweg in Amsterdam de eerste paal geheid voor het laboratorium van de faculteit der wis- en natuurkunde der vrije universiteit. Foto: Z. Exc. Cals ondergaat een metamorfose... TEGEN NIEUWE REGELING EINDEXAMENS VHMO. De federatie van rectoren en di recteuren bij het VHMO heeft beslo ten op korte termijn in principe op maandag 21 november a.s. om 14.30 in „Tivoli" in Utrecht een landelijke bijeenkomst te houden van alle rectors en directeuren bij het VHMO in Nederland. Het doel van deze bijeenkomst is om duidelijk stelling te nemen tegen de nieuwe regeling der eindexamens gymnasium en h.b.s. Prof. Dewez overleden Zondagavond is in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht op 59-jarige leeftijd overleden prof ir W. J. Dewez hoogleraar in de landbouwplanten teelt aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Prof. Dewez werd op 3 april 1901 in Eschweiler (Did) geboren. Zijn jeugd bracht hij door op een land bouwbedrijf. Middelbaar onderwijs genoot hij in Heerlen en in Rolduc. In 1919 ging hij in Wageningen stu deren. Het examen landbouwkundig ingenieur legde hij in 1924 met suc ces af. Daarna was hij achtereenvol gens leraar aan de Landbouw-Win ter- school in Hulst, directeur van het Landbouwkundig Bureau voor de zui delijke provincies van de Ver. Kali maatschappij, consulent van de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond, rijkslandbouwconsulent bij de Staatslandbouwdomeinen te Klun- dert en van 1934 af rijkslandbouw consulent voor de provincie Lim burg. Deze functie vervulde hij tot 1946. Toen verwisselde hij het con sulentschap voor het hoogleraarschap te Wageningen. In het studiejaar 1953'54 trad hij op als rector-mag- nificus van de landbouwhogeschool. Prof. Dewez was ridder in de Orde van „Het heilig Graf van Jeruzalem". De teraardebestelling zal geschieden op donderdag 10 november op de rooms-katholieke begraafplaats te Wageningen na een rouwdienst, die om 11.30 uur begint in de rooms-ka- tholieke kerk te Bennekom. HR MH MIJNENVEGER „BORCULO" BESCHADIGD. Hr Ms kustmijnenveger „Borculo", welke bodem Hr Ms ondiepwatermij- nenveger „Alblas" escorteerde gedu rende een reis naar Schotland, is vrij dagavond met de plaatselijke loods aan boord bij het binnenlopen van de haven van Inverness aan de grond gelopen. Hierbij werden de schroeven van Hr Ms „Borculo" in zoverre bescha digd, dat de vaart, welke deze mij nenveger thans kan lopen, beperkt is. Vandaag is Mr Ms kustmijnenve- ger „Aalsmeer" uit Nieuwediep naar Invergordon vertrokken om de be schadigde mijnenveger, die op eigen kracht is losgekomen en thans in deze haven gemeerd ligt, de nodige assis tentie te verlenen. Om het vaarprogramma van Hr Ms „Alblas", welke bodem eveneens in Invergordon ligt, niet onnodig op te houden, zal Hr Ms mijnenveger „Mep- pel" zich bij dit schip voegen om de taak van escorteur op zich te nemen. Ook deze mijnenveger vertrekt van daag uit Nieuwediep. visie op televisie j CHARLES TRENET in Treslong Een bekend Frans chansonnier komt 19 november in de Zaterdag avondakkoorden van de K.R.O. in Treslong te Hillegom. Het is Charles Trenet, die herhaaldelijk voor de microfoon van zich laat horen. Intussen heeft de kijker gister avond in het Avro-programma ge hoord wat befaamde zangeressen als Jo Vincent en Aafje Heynis en ook de operakenner Leo Riem ens kritisch hadden te zeggen over „de jeugdigen van het liedje" in deze tijd. We zijn benieuwd naar het oordeel van onze lezers, evenals naar hun mening over de journalisten, die in een an der programma-onderdeel de T.V.- kritiek in de pers hebben behandeld. Ter vergemakkelijking geven we in ons volgend nummer een samen vatting van wat over beide belang rijke kwesties is gezegd. De vermiste radio-actieve bakens Het Ministerie van Oorlog heeft intensief laten zoeken naar enkele kleine doosjes, die bij de genie-troe pen worden gebruikt als merktekens. Door het radiumhoudende poeder die zij bevatten, kunnen zij als lichtte- kens de plaa's aangeven van bijvoor beeld tankbruggen. Sedert de ma noeuvres van de „Operatie horden loop", die van 10 tot 20 oktober voor namelijk in Zuid- en Oost-Nederland is gehouden, worden enkele van de doosjes vermist. Men vermoedt dat ze in de omge ving van het dorp Dorst (nabij Bre da) zijn zoekgeraakt. De merktekens zouden hierbij niet in handen zijn ge weest van de genietroepen, maar ge bruikt zijn door intendance compag nieën tijdens een bivak. Het is niet uitgesloten, dat militairen zich de bakentjes prwé hebben toegeëigend. Het radiumpoeder is, zolang het vei lig in het doosje is opgeborgen, niet gevaarlijk, al is het niet raadzaam de doosjes lang op zak te dragen. Indien de inhoud echter vrijkomt zou zij echter op de lange duur schade kunnen veroorzaken. De legervoorlichtingsdienst heeft het volgende signalement van de ver miste bakentjes verstrekt: het zijn zwarte ronde doosjes met een middel lijn van 5'/» centimeter en een af scherming van plastic van 4'/« centi meter. Ze zijn niet dikker dan 8 mil limeter. Aan de achterkant bevindt zich een lipje, waarmee de doosjes kunnen worden geopend. De inhoud is'een geel-groen poeder, dat radium houdend (en radio-actief) is. Bromfietser ten val gebracht door duif Een duif is in Rotterdam de ver oorzaker van een verkeersongeluk geworden In glijvlucht kwnm de vo gel plotseling jaar beneden zetten en vloog precies tussen de spaken van een bromfiets. De berijder en zijn duo-passagier kwamen te val len. De 47-jarige H. P. Steenbergen brak hierbij zijn rechtersleutelbeen, terwijl zijn duopassagier, de 48-jarige H. F de Haan alleen maar een paar schaafwonden opliep.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7