»Bernarda« 2)e Zingende Zwammen SPORT MAANDAG 7 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 „Trieneke", door Vincent de Vlugt. Uitg. A. J. G. Strengholt 's Uitg.-Mij. Am sterdam. In dit verhaal gaat het over een jong argeloos dorpsmeisje dat een brave boerenzoon Bart de bons geeft voor een kunstschilder die tij delijk in het dorp vertoeft. De be grijpende pastoor, de buitengewoon slimme stroper Driekse en de ma rechaussee Nillis spelen er een be langrijke rol in. Trieneke, die bezwijkt voor de ver leidingen van de kunstschilder, vlucht naar de stad om vrij te zijn Juist op tijd verschijnt Driekse ten tonele als zij door een gevaar be dreigd wordt. Zij keert wijs geworden naar haar dorp en haar ouders terug, waar de brave Bart, door haar zo schromelijk in de steek gelaten in tussen het huisje heeft afgebouwd, dat voor hem en Trieneke was be stemd. De schrijver, die het Brabantse volk en de dorpsgemeenschap, waarin het boek speelt, volkomen kent, heeft met dit fris geschreven werk een aan trekkelijke streekroman gewrocht. Aanbevolen! De schat van de oude zee man door Roger Pilkington. Prisma-serie, Utrecht. De oorlog brengt nog jaren een schat van verhalen op de markt. Hij blijkt zelfs zeer goed geschikt te zijn voor jongensboeken, getuige dit Prisma- boek in de Juniores-serie. Het gaat nl. over een oude Nederlandse zee man, die tijdens de bezetting uit week naar Engeland en een schat van juwelen met zich had meege nomen. Waar is die schat gebleven. Een paar jongens, die het verhaal gehoord hebben, gaan op zoek en dan begrijpt ieder, dat er stof ge noeg is voor een avontuurlijk ver haal. Voor jongens en meisjes van 1114 jaar. De ontmaskerde zeerover door Frank Knight. Prisma serie. Utrecht Zeelui en vooral zeerovers hebben altijd sterk op de verbeelding van de jeugd gewerkt en vormen daarom een aantrekkelijke stof voor jongens boeken. Ook hier is het een zee man, die zegt te willen trouwen met de moedei van Tommy, maar deze vertrouwt het niet en later ontmas kert hij de ongunstige figu ir als een zeerover. Een spannend boek voor jongens van 1216 jaar. De levensroman van moeder aarde, door dr. H. H. Swin- nerton. Bibliotheek voor Alg. Ontwikkeling Bussum. Is er wel één onderwerp, dat zó fas cinerend is als de voor-geschiedenis van het mensdom, de oertijd van de dierenwereld en de wording van de aarde. Vooral in de laatste eeuw heeft men grote vorderingen ge maakt op het gebied van de prae- historie, maar er is toch nog zeer veel wat in de grijze nevelen van de oudheid is gebleven. Met zoeken en speuren in de aardbodem en met het duiden der sporen komen we langzamerhand iets verder.. Van het resultaat der jongste nasporingen vertelt dr. Swinnerton, speciaal over de vorming der aarde. Hij doet het populair-vetenschappelijk, maar toch met voldoende diepgang, zodat de lezer een inzicht krijgt in de moeilijkheden en de mogelijkheden van het onderzoek. Het is een mooi boek voor de*enen, die zich ook op dit gebied wat meer willen ontwik kelen. Dr. C. v. Riisinge zorgde voor een verantwoorde vertaling uit het Engels. Repareren, doe het zelf, door jhr. P. J. H. Roëll. Uitg. „De Muiderkring", Bus- süm. Dit boekje, dat het zelf repareren van ontvangers, versterkers, band recorders en „gedrukte bedrading" behandelt, is geschreven voor die amateurs, die handig genoeg zijn reparaties aan dergelijke apparaten zelf uit te voeren. Maar „een toestel aan het spelen krijgen" vereist meer dan oppervlakkige kennis van de radiotechniek, n.l. een duidelijk in zicht aangaande de werking. Voor amateurs, die dit inzicht willen kry- gen, is dit boekje bestemd. Het is met vele tekeningen en schema's verlucht. Het wonder van het leven. Door Joseph Wood Krutch. Uitg. Het Spectrum (Prisma 552), Utrecht-Antwerpen. In dit boek, waarvan de oorspronke lijke titel „The great chain of Life" (De grote keten van het leven) de inhoud beter weergeeft, heeft de schrijver zijn visie gegeven op het steeds evoluerende leven vanaf de oercel tot aan de mens. Hier is een aanhanger van de evolutie theorie- in-z'n-diepste-consequentie aan het woord maar DE grote vraag, die van de schepping van de mens naar li chaam en ziel, gaat de schrijver voorbij. Daarom achten wij het boek slechts bestemd voor lezers met pen sterk ontwikkeld onderscheidings vermogen. Per raket de ruimte in, door Lester del Rey. Uitg. Het Spectrum (Prisma jun. 112). U trecht-Antwerpen Een romantische verbeelding van een ruimtereis bevat dit boekje niet, doch een op het bev-ttirgsvermo- gen van jeugdige lezers afgestemd overzicht van de huidige stand der aeronautische wetenschap. Voor de schrijver is echter geen „toekomsti ge mogelijkheid onmogelijk" maar hij weet zijn overtuiging (al of niet ooit realiseerbaar) voor de jonge le zers wel aantrekkelijk onder woor den te brengen. De Dogenstaat Venetië, door René Guerdan. Uitg. W. den Haan, Standaard Boekhan del, Zeist-Antwerpen. Phoe nix Serie nr. 39. In dit boek beschrijft de bij de UNO werkzame Fransman René Guerdan de rol, die de handelsrepubliek Ve netië heeft gespeeld en de invloed daarvan op de wording van het ver dere Europa. List, verraad en zake lijkheid, die geen morele grenzen kende, maar ook rijke beschaving en cultuur worden ons in bloemrijke taal voor ogen gezet. Aanbevolen aan hen, die wat meer willen weten van een nog te weinig bekende scha kel in de cultuur- en handelsgeschie denis van het huidige west-Europa. 's Konings Nar, door Mar garet Campbell Barnes. Uitg. Ad. M. C. Stok, Zuid- Holl. Uitg. Mij., Den Haag. In de vertaling van M. L. Ohl, wordt hier een markant verhaal ge geven van koning Hendrik VIII, ge zien door zijn hofnar Will Somers. Een merkwaardig boek deze achtste historische roman van de geliefde schrijfster Margaret Campbell Bar nes. Zij brengt dus het levensverhaal van Will Somers, maar tegen de achtergrond daarvan schildert zij in felle kleuren het avontuurlijke, amoureuze leven van de befaamde Engelse koning Hendrik VIII, veelal de Engelse bia*:wbaard genoemd. Will Somers was ongetwijfeld een gunsteling van zijn kining, want hij verloor zijn hoofd niet als zovele anderen, die eens in de gunst van Hendrik VIII stonden. Desondanks laat de schryfster ons Hendrik VIII zien in al zijn wreedheid en wispel turigheid van de rusteloze man, die in de maalmolerr van zijn zondig leven werd meegesleurd en die wij in het leven van zijn hofnar op rea listische wijze rien getekend. Voor lezers met rijpe ervaring. Gevaarlijke wittebroodsda- gen, door Axel Kielland Uitg. Ad. M. C. Stok, Zuid Holl. Uitg. Mij., Den Haag. Een oorlogsroman van bijzonder ge halte, want we maken er kennis met Ann Dickson, een Amerikaanse journaliste in het Berlijn tijdens de oorlog. Een avontuurlijk verhaal is het geworden, want zij weet in schijn getrouwd met een Zweeds zakenman Duitsland te ontvluch ten, in het bezit van geheime plan nen. Juist hierdoor temt het „echt paar" in moeilijkheden, die op won derlijke wijze tot 'n goed einde ko men. Biggies en de Interpol, door W. E. Johns. Uitg. Prisma- boeken, Utrecht-Antwerpen. Weer een interessant verhaal van captain W. E. Johns, die door zijn boeken over majoor Bigglesworth (Biggies), de koene vlieger met zijn interessante avonturen, waar heeft gemaakt. Hier wordt een boeiend verhaal gegeven over de ontdekking van een bende in verdovende middelen, de achtervolging en de vernietiging er van. Men bewondert daarbij de ijzige koelbloedigheid van Biggies en zijn mannen, die een dergelijke on derneming tot zulk een goed einde weten te brengen. „Biggies lost het op" en „Biggies begraaft de strijd bijl". Door W. E. Johns. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Ongetwijfeld hebben al veel jon gens genoten van de avonturen van deze Engelse schrijver en ex-piloot. Hij verstaat de kunst boeken te schrijven, die de jeugd aanspreken. Opnieuw zijn twee deeltjes in de Prisma-reeks verschenen en zeker zullen ook deze levendige boekjes door de jeugd worden stuk gelezen. Voor jongens van 12 tot 16 jaar. „Plato's dialogen". Prisma pockets. Uitgave Het Spec trum, Utrecht. Voor de lezer, die de Griekse taal niet machtig is, verscheen bij deze uitgever in een goede vertaling van dr M. A. Schwarz de dialogen van Plato Een goede gedachte deze Griekse denker aan een groter pu bliek door te geven op zo'n gemak kelijke en ook goedkope manier. „De geschiedenis van de Europese schilderkunst". Door Charles Wentink. Uitgave, Hollandia, Baarn. De bekende kunstcriticus Charles Wentink ge,eft in hetgeen vrijwel onmogelijk lijkt kort bestek een overzicht van de Europese schilder kunst gedurende 20 eeuwen. Door het grote inzicht van de auteur is dit echter een verantwoordelijke gids ge worden. Begrijpelijk echter worden de verschillende stromingen in de Europese schilderkunst zeer beknopt aangeduid. „Verhalen van Leo Stolstoi". Uitgave Het Spectrum. Prisma-serie. Deze meester uit de Russische li teratuur is op de eerste plaats be kend door zijn grote romans (oorlog en vrede). In deze korte verhalen toont hij zich echter met zijn haast onbegrensde literaire mogelijkheden eveneens een geboren verteller, die jammer genoeg nog te weinig be kend is bij de lezers. Vooral zijn scherpzinnige beschouwing in de „Drie sterfgevallen" heeft ons ge troffen. Een kostbaar boekje. Het huis van de zeven ha vikken. Door Victor Can ning. Uitg. Ad M. C. Stok, Zuid-Holl. Uitg.-Mij., Den Haag. Een zeer spannende roman van deze Engelse schrijver. Het verhaal speelt zich hoofdzakelijk af in ons land en wel rond het Haringvliet. Het is de geschiedenis van een juwe lenroof door een Duits officier in de laatste wereldoorlog. Toen deze door Hollandse partisanen werd overval len zonk de schat met de boot naar de bodem van het Haringvliet. De jacht naar de gezonken stenen is vol spanning, terwijl de liefde natuurlijk niet in het verhaal ontbreekt. Ont spanningslectuur van goed gehalte. Knutselen in huis, door Piet Marée. Uitg. „Het Spectrum" (Prisma nr. 540), Utrecht- Antwerpen. In dit boekje geeft de bekende schrij ver, illustrator en puzzelaar Piet Marée een soort cursus in houtbe werking, het gebruik van de nodige gereedschappep en de juiste keuze van materialen. Handige knutselaars en zij, die het willen worden, zullen er veel nut van hebben. De trottoirs van Chicago. Door Willard Motley. Uitg. Ad M. C. Stok, Zd.-Holl. Uitg.-My., Den Haag. „De trottoirs van Chicago" is een voortzetting van het bekende boek „Klop maar op 'n deur" en ovenals dit een fel-realistische zedenschilde ring. Zó realistisch, dat we het streng voorbehouden moeten verkla ren al moge het dan als document humain van de hedendaagse Ameri kaanse stadsjunglejeugd een bepaal de waarde niet worden ontzegd. Moebange, de jongen uit het oerwoud. Door Rolf Ita liaander. Uitg. Broekman en de Meris n.v., Amsterdam. Een boek voor jonge mensen die vreemde werelden willen leren ken nen. Vooral nu Afrika zozeer in het brandpunt van de belangstelling staat, zullen velen zich interesseren voor het leven in dat werelddeel, zo gevuld met angst, bijgeloof en bar baarsheid. „Mag ik een eend stropen?". Door Theo J. van der Wal. Uitg. Nijgh en Van Ditmar Den Haag. In dit boek worden een aantal korte verhalen van deze auteur gepubli ceerd, die wij geboeid hebben gele zen om hun sterke persoonlijke stijl. Stuk voor stuk zijn deze verhalen staaltjes geworden van een gezonde kijk op het dagelijks leven, waarin de schrijver dikwijls bijzonder raak zijn typen weergeeft. „Handboek voor grammo foon- en stereo-techniek". Uitgave De Muiderkring, Bussum. Steeds grote belangstelling krijgt de techniek van grammofoon en ste reo bij zowel de vakman als de ama teur. Deze uitggebreide handleiding kan voor de belangstellenden een verantwoorde en verzorgde gids zijn bij de studie van dit onderwerp. Een groot aantal schetsen geven, waar dit nodig is, een verduidelijking van de tekst. „Verzoening met het verle den". Door Kees van Gin- neken. Uitgave De Lanteern, Utrecht. Deze-roman is een vervolg op „Ba lans in de Nacht", waarin de lezer reeds heeft kennis gemaakt met de twee hoofdfiguren Aldert Elferink en Maja van der Heyden. Deze verzoe ning met het leven, waarin de auteur de innerlijke strijd van een jonge man weergeeft, is een boeiend ver haal geworden, dat jonge mensen met plezier zullen lezen. Advertentie! Kom een» bij on» binnen lopen! Alle neaimqphinet worden [vjeerpoeL WIELRENNEN Pfenniger-Junkermann wonnen 100-urenwedstrijd De 100 uren-wedstrijd in de hal Münsterland te Munster, is zondag nacht gewonnen door het Zwitsers- Duitse koppel Pfenniger-Junker mann. Deze ontmoeting, die een va riatie was op het zesdaagse schema, met dien verstande dat de wedstrijd in twee gedeelten was verdeeld en werd gereden op twee weekeinden, heeft niet die spanning gebracht die de organisatoren er van verwacht hadden. Pas in de laatste vier uur voor middernacht werd er zondag avond verbitterd gestreden om de beschikbaar gestelde premies. Toen echter kwamen talrijke valpartijen voor, die het beeld van deze wed strijd ontsierden. De einduitslag was: 1 Pfenniger-Junkermann (Zwitserl.- Duitsl.) 274 p. (afgelegd werd 2.0037,116 km); 2 Donike-Roggendorf (Did) 194 p., op één ronde; 3 Platt- ner-Bucher (Zwitserl.) 461 p. en 4 Murray-Tressider (Australië) 408 p. op twee ronden; 5 Lewandowski- Holz (Did) 354 p en 6 Captein-Plan- taz (Nederland) 336 p. op tien ron den. PAARDESPORT KOERSEN TE DUINDIGT Uitslagen van de op zondag 6 noc. 1960 gehouden rennen te Duindigt: Maroussiaprijs, afstand 1350 m. Ie afdeling: 1. Cold Water (C. v. d. Harst) 1.30.5; 2. Mayfair; 3. Willibald. Tot. win. 5.40, pl. 1.60, 1.50, 2.20, gek. 7.90, cov. 3.60, Maroussiaprijs, afstand 1350 m. 2e afdeling: 1. Peter Pan (H. J. v. d. Kraats) 1.31.8; 2. Solvino; 3. Raden Mas. Tot. win. 3.90, pl. 1.50, 2.70, 3.90, gek. 8. cov. 7.10. Pocahontaprijs, afstand 2100 m.: 1. Mangala (A W. van Dijk) 2.2A7; 2. The Serpent of Iran; 3. Leone. Tot. win. 1.60. pl. 1, 1.20, gek. 2 60, cov. 2. De uitslagen van de draverijen te Duindigt: Kievitsprijs, afstand 2020 m.: 1. Yard- ley W (J. Wagenaar Jr.) 2.59.2, 1.28.7; 2. Y Saint Parisien; 3. Ylbode B. Tot. win. 5.50, pl. 1.90, 1.60, 2.40, gek. 8.10, cov. 4.10. Riaprijs, afstand 2140 m.: 1. Y Norton (J. Oosting) 3.06.3, 1.27.9; 2. Xessidor; 3. Urchin Hanover. Tot. win. 1.50, pl. 1.60, 2.90. 5. gek. 5.80, cov. 7. Grote X W V prijs, afstand 2500 m.: 1. Veratonka (J. Wagenaar jr.) 3.37, 1.26.1; 2. Velduil S: 3. Xuthus Hollandia. Tot. win. 26 80, pl. 5.60, 2.70, 2.50, gek. 37.80. cov. 9.70. Toseaprijs, afstand 1500 m.: 1. Zuleika (J. Oosting) 2.15.2, 1.30.1; 2. Zibello Hanover K; 3. Zatopeka B. Tot. win. 4.30 (stal), pl. 2.40, 1.80, 2.10, gek. 19.60, cov. 4.70. Finale amateur Kampioenschap. 1. Theo Messidor (R. Bosma) 3.04.6. 1.23.2; 2. Thea Cornelia: 3. Urma Norton. Tot. win. 2 20, pl. 1.40, 1.50, 2.10, gek. 7.50. cov. 5.40. Totalisator omzet 122.300. De Italiaanse coureur Sergio Be- ghetto heeft zaterdag in het sport paleis te Milaan het wereldrecord 200 meter met vliegende start voor amateurs op overdekte banen ver beterd. Berghetto kwam tot 11,4 sec. (gemiddelde snelheid 63,157 km. p. uur). Het oude record stond op naam met 11,5 van zijn landgenoot Pesenti. De Amsterdammer Wim Snoek zegevierde zaterdagavond in Dort mund op punten over de Duitse zwaargewicht Hans Friedrich die on danks zijn lichaamsgewicht van 96,8 kg niet kon imponeren. Ruim 6000 toeschouwers zagen een superieure Nederlandse kampioen, die in iedere ronde met groot verschil zijn kracht tot uitdrukking bracht. Aetherklanken DINSDAG 8 NOVEMBER 1960 HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 KRO 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Viool en piano. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Pianorecital. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.... voor uit, lezing. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Ben je zestig. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Kamermuz. 14.25 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Ge- var. progr. (herh.). 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Een internaat in Centraal NieuwGui- nea, door Frater Zeno v. d. Meer OFM. 18,00 Pianospel. 18.20 Pol. le zing. 18.30 RVU: Oorlog en vrede: integrerende krachten en de inter nationale betrekkingen, door dr. B. Landheer. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memorandum. 19.30 Gram. 20.30 Avondcollege: radiolessen. 21.00 De Bruid van Saint-Jean de Luz, hoor spel. 22.25 Nws. 22.45 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 23.00 Wereldkam- pioensch. dammen. 23.05 Nwe gram. 23.50 De Amerikaanse presidents verkiezingen. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleu ters. 11.00 RVU: Klassiek ballet, door mevr. Sonia Gaskell. 11.30 Tf. d. zie ken. 12.00 Zang enij hammondorgel. 12.20 Regeringsuitz.: V. d. landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.20 Promenade- ork. en zang. 13.55 Beursber. 14.00 Intern, studentenkoren. 14.40 School radio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Piano recital. 16.00 Een medicus - theoloog over gebeds-genezing, lezing. 16.15 Orgel en cello. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Amateurprogr. 18.00 Nws. 18.15 Ka mermuz. 18.30 Lichte muz. 19.00 V.d. kleuters. 1905 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05- Quizprogr. 22.00 Kamprmuz. 22 30 Nws. en me- ded. 22.45 Journ. 23.00 Swing-exDres. 23.25 De presidentsverkiezingen in de Ver. Staten, rep. 23.30 Cabaret. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. 20.20 Filmprogr. 20.30-22.10 Speelfilm. door A. SCHMIDT 34 Bernarda haalde zwijgend haar schouders op. Ze staarde door het raam alsof ze in de eindeloze verten wilde doordringen om te onderzoe ken wat daarachter was. De brief was niet gedicteerd, dat voelde ze. Hij kwam van Lola zelf. Het was precies zoals tante Betty vermoed had: Lola keerde zich niet tegen de man van wie ze voor haar luxe leventje afhankelijk was. Voor de tweede maal verried ze Hans. Ze verried uit louter genotzucht haar vader, haar vaderland, haar eer en haar waarheidsliefde. Want niemand wist beter dan zij waar haar man het recept voor zijn Supratint van daan had. Bernarda voelde zich kleu ren van schaamte over haar zuster; niets anders dan tegenzin en ver achting kon ze in haar hart voor Lola ontdekken. Voor Hans voelde ze medelijden en tot haar schrik ontdekte ze een zekere mate van vol doening over het feit dat zijn liefde nu tot een straf moest zijn gewor den .Snel onderdrukte ze die ge dachte. Wat afschuwelijk zich te ver heugen over het leed en het onge luk van een ander, zelfs al trof dat die ander niet onverdiend. Ondertussen had Zeilers woede zich ontladen in opgewonden spot en hoon. „Zelf uitgevonden! En dat gelooft Lola? 't Is absurd. En gelachen had hij? Nu, dat lachen zou hem wel vergaan. En dan die grootdoenerij, dat zinloze smijten met geld een mooie zakenman die er zo op los leefde! Een jacht, een extra-trein, verkwistende feesten, dat konden geldkoningen zich misschien veroor loven die op de geërfde vermogens voortbouwden waardoor de miljoe nen automatisch mee gingen, maar Andres Hollweg? Wie en wat was Andres Hollweg? Een beginnelinge- tje, van wie niemand een paar jaar geleden nee, hoogstens een jaar geleden ooit gehoord had. Zo, en hij stak overal z'n neus in? Ver gaarde en stal alles bij elkaar wat hij vinden kon? Poseerde als de nieuwste ster aan de geldhemel? Spoorwegaanleg, vliegtuigbouw en mijnbouw Zeiler lachte grim mig. „En wat voor verstand heeft heeft hij van die dingen? Waar haalt de man de tijd vandaan terwijl hij toch ook nog zijn fabriek moet drij ven? Ik heb met de mijne m'n han den vol heb niet eens tijd voor een rustig uurtje na tafel. En die vent daarginds Hij bleef voor Bernarda stilstaan en deed zichtbaar moeite tot kalmte te komen. „Nee, ik wil me niet ergeren. Hij moet maar doen waar hij zin in heeft. En Lola ook. Want weet je, ik geloof vast in een gerechtigheid. Wat een mens ook doet, iedere han deling, iedere gedachte dat zijn zaadkorrels in de schoot van de Eeuwigheid. Die kiemen, groeien, worden rijp, en eens moet de mens de vruchten plukken. Dat zullen die twee daar ook moeten doen, maar het brood zal hard en bitter zyn, want het wordt uit berouw en ar moede gebakken. Let op mijn woorden, zo zeker als ik hier sta, zo zeker is het, dat die bonte, schitterende zeepbel van glans en praal en bij elkaar gezwendelde luxe op een dag uiteen zal barsten. Alleen eerlijke arbeid, vlijt en be scheidenheid kunnen zich op de lange duur handhaven. Dat zullen die beiden tot hun schade ondervin den". „O, maar papa, daar moet u toch niet naar verlangen. Lola zonder die uiterlijke glans wat blijft er dan voor haar over? Denk u dat zij sterk genoeg zou zyn een dergelijk ongeluk te kunnen dragen?" „Dat weet ik niet maar ze zal wel moeten". Maar Bernarda schudde zwijgend het hoofd. Ze rekende Lola tot die genen die eeuwig blind moesten blij ven. Op de terugweg naar huis bleef ze even bij mevrouw Steinmeier staan om een praatje te maken; en drong er toen tegélijk bij de vrouw op aan de kinderen toch niet meer op dat stoffige pleintje te laten spelen. „Kitty ziet er toch niet al te best uit en ze hoest ook nog altijd, hoor ik. Frits trouwens ook. Ze hebben boslucht nodig, zoals u vroeger in St. Johann gewend was. Voor de kinderen was het daar beter". „O ja, dat weet ik, maar dat was dan ook het enige voordeel en van de buitenlucht alleen word je heus niet gelukkig. Voor de rest was het er alleen maar honger en kou. En als ik dan nog denk aan die woeste buien van hun vader als-ie-dronken thuis kwam. Dat was afschuwelijk, juffrouw Zeiler, en heel wat slech ter dan wat stof op een speelplaats. Gelooft u dat maar van mij". „U hebt er dus geen spijt van in de stad te zijn komen wonen?" „Spyt? Och heden, neen; zeker niet. We leven hier als in de hemel. We hebben een goed inkomen en iedere dag voldoende te eten en te drinken brandstof in de winter, en er blijft nog genoeg voor kleren over. Nee, ik zegen de dag dat meneer Lu- kas in ons leven kwam. Ik behoef me nu ook niet meer af te sloven en kan m'n huishouden en het zor gen voor de kinderen heerlijk op m'n gemak af. Maar de hoofdzaak is toch wel dat mijn man weer hele maal de oude is". „Hij drinkt dus niet meer?" „Geen druppel, juffrouw Zeiler. Dat kan ik u verzekeren. Ik krijg iedere week zijn loon tot de cent toe nauwkeurig, en in z'n vrije tyd is hij altyd thuis". „Het is eigenlijk wonderlyk dat hy dat zo snel afgewend is". „Dat komt omdat hy van aard helemaal geen drinker is. Nu hy weer geregeld werk heeft en niet meer door iedereen scheef aangeke ken wordt, taalt hij niet naar een café. Hy heeft altyd graag gewerkt. Meneer Lukas brengt hem ook vaak allerlei boeken en hy leest graag. Maar de meeste indruk heeft meneer Lukas indertyd toch op hem ge maakt toen die daar zo plotseling midden in de kamer stond en geen grijntje vrees toonde, terwyl Joseph hem toch met gemak met één klap tegen de grond had kunnen slaan. Hij heeft het er altyd weer over en vindt menéer Lukas 'n pracht man". „En de kinderen?" bracht Bernar da het gesprek snel in andere ba nen. „O die hebben ook een getreldige bewondering voor meneer Lukat", antwoordde mevrouw Steinmeier. voor wie dit een onuitputteiyk on derwerp was. Maar toen stapte ze er tot Bernarda's opluchting toch vanaf. „Och ja, eigenlyk hebt u wel geiyk. Ze zouden best wat meer bui tenlucht kunnen gebruiken. Maar ja, daar zie ik toch geen gat in. Voor lange wandelingen heb ik geen tyd, dat begrijpt u wel. En ik kan ze toch ook moeiiyk alleen laten gaan. Ik troost me maar met de gedachte dat er zo veel kinderen hier in de stad zyn die het ook niet beter heb ben". Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9