S)eC^ld6e(Eou/t<mt Plechtige viering verjaardag Pauskroning De presidentsverkiezingen in Amerika Admiraal Raeder overleden HOE wordt het weer? Kasavoeboe op weg naar New York Hammarskjoelds rapport wekt verzet lp - byfjlir li u Naar verkorting van arbeids tijd in Bloembollenbedrijf Directeur: J. F. J. M. KOENS. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EIS OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. BDPEAÜX: PAPENGRACHT 3! Telefoon: Directie, Abonnem^ Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f MAANDAG 7 NOVEMBER 1960 52ste JAARGANG No. 15162 Kansen wegen in Amerika Advertent 17 et p. mm., Telefoontjes f 1,50. Ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de kroning werd deze officiële foto van Z.H. Paus Johannes XXm gemaakt. Internuntius droeg H. Mis op in Haagse St. Jacobuskerk Met pontificale assistentie van kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft zondagochtend de pauselijke internuntius in ons land, mgr. G. Beltrami, de H. Mis gecele breerd in de St. Jacobus-kerk van Den Haag ter viering van de tweede verjaardag der kroning van paus Johannes. Deze indrukwekkende plechtigheid werd bijgewoond door alle leden van het Nederlandse epis copaat met uitzondering van de bis schop van Haarlem, mgr. Dr. J. A. E. van Dodewaard, die in het R.K. Ziekenhuis van Utrecht ligt. Het bis dom Haarlem was echter wel ver tegenwoordigd en wel door de eme ritus-bisschop mgr. J. P. Huibers. De grote kerk in het centrum van Den Haag was gevuld met vele auto riteiten en kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders, priesters en gelovi gen, onder wie premier de Quay en echtgenote, de ministers Luns, Cals en Klompé en staatssecretaris Schmelzer. Ook waren dr. L. Beel, vice-president van de Raad van Sta te, mr. H. A. M. F. Kolfschoten, bur gemeester van Den Haag alsmede de staatsraden Struycken en de Block aanwezig. Verder het hoogwaardig heer de prelaat van Berne, mgr. dr. van Hees, generaal der Kruisheren en 26 ambassadeurs en gezanten. Kardinaal Alfrink werd geëscorteerd door vier pauselijke kamerheren, namelijk mgr. J. Desain, hoofdvloot- aalmoezenier, mgr. P. van de Burg, pastoor in Den Haag, baron Michiels van Kessenich uit Maastricht en de heer W. P. G. Croon uit Wassenaar. Toen de prelaten de kerk betra den zong het parochiële koor onder leiding van zijn directeur-organist Jan Schmitz het door hem gecom poneerde Ecce Sacerdos Magnus. Dit koor zong ook de vaste gezangen van de miss? Te Deum Laudamus van Hendrik Andriessen, terwijl de Schola Cantorum van het Theologi- cum van Warmond de wisselende gezangen verzorgde van de votief- mis bij de verjaardag van een paus kroning. Mgr. Beltrami werd bij de celebra tie der H. Mis geassisteerd door mgr. W. A. E. Bokeloh, deken van Den Haag, als presbyter-assistens, door mgr. H. van Hussen, directeur der pauselijke missiewerken en mgr. A. Verheggen, hoofdaalmoezenier van het gevangeniswezen, als troondia- kens, en door de kapelaans J. Rohde en E. Vereecken, respectievelijk als diaken en subdiaken. Toen al schedeloperatie? Bij bouwwerkzaamheden in Bar- leben bij Maagdenburg, zijn kort ge leden twee menselijke schedels van naar schatting 3700 jaar oud gevon den, waarvan het dak gedeeltelijk operatief verwijderd is geweest. Volgens een Oostduitse krant zyn duidelijk littekens op de schedels te zien, waaruit de gevolgtrekking ge maakt kan worden, dat degenen op wie de operaties werden toegepast, nog enkele jaren na de ingreep ge leefd moeten hebben. In een korte predikatie in het Frans sprak mgr. Beltrami zijn vreugde er over rit, dat de Neder landse katholieken daar waren ver tegenwoordigd „om te bidden en hun eerbied te betuigen jegens de paus". De gewoonte in Nederland om op deze wijze de pauskroning te vieren noemde de internuntius bij zonder treffend, vooral nu de we reld door tal van ernstige problemen bedreigd wordt. Mgr. Beltrami noem de deze problemen en wees hierbij vooral op de bedreiging van de vrij heid in de gehele wereld. Hü citeer de hierbij uitspraken van Pius XII en paus Johannes, die zo zei hij de enige weg hebben gewezen om de ernstige problemen tot een goede oplossing te brengen. Hij besloot zijn toespraak met een oproep tot gebed voor de paus, „opdat God hem moge beschermen en hem moge helpen bij zijn taak voor de mens heid". President Kasavoeboe van Kongo is zondag naar New York vertrok ken, om de behandeling van het Kongolese vraagstuk in de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties bij te wonen. Daar zijn vliegtuig wegens motor storing oponthoud had, heeft hij ver zocht het debat over de Kongo, dat vandaag zou beginnen, op te schor ten. De Belgische minister van buiten landse zaken, Wigny, die zondag avond naar New York zou vertrek ken om de debatten van de Alge mene Vergadering over de situatie in Kongo bij te wonen, heeft zijn vertrek uitgesteld totdat bekend zal zijn wanneer deze debatten nu zul len worden gehouden. Volgens Belgische regeringskrin gen zou blijkens uit New York in Brussel ontvangen berichten het ver zet tegen het jongste rapport van secretaris-generaal Hammarskjoeld over Kongo toenemen. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat als gevolg daarvan de behandeling van dit rapport geen voortgang zal vinden. Minister Wigny heeft zaterdag avond meegedeeld, dat België de eis van de Verenigde Naties tot terug roeping van alle Belgische technici uit Kongo van de hand zal wijzen. ,,Wij hebben Kongo niet verlaten om het ten prooi te zien vallen aan het imperialisme, ongeacht of dat 't imperialisme uit het oosten is of van zekere Afrikaanse staten". Nek-aan-nek race Volgens „The New York Times" van vandaag heeft senator Kennedy „een aanzienlijke voorsprong" op vice-president Nixon. Kennedy heeft een voorsprong in 19 staten met 244 stemmen (25 minder dan het vereis te aantal van 269), Nixon in 16 met 109 stemmen (160 te weinig voor de meerderheid). In de overige vijftien staten zijn hun kansen ongeveer ge lijk. Vele politieke waarnemers willen zich echter niet vastleggen. Men blijft grote waarde toekennen aan moeilijk te schatten factoren, als bijv. de geloofskwestie. Kennedy kan een nederlaag lijden, wanneer Nixon alle vijftien thans nog twijfelachtige sta ten voor zich wint. Het Gallup instituut voor publie ke opinie-onderzoek is tot de conclu sie gekomen, dat de aanhang van Nixon de afgelopen week weer is toegenomen. Vorige week, voordat Eisenhower was begonnen actief aan de campag ne deel te nemen, gaf Gallup Ken nedy 53 procent en Nixon 47 procent. Thans zijn deze percentages volgens het instituut 51 en 49, waarbij elke kandidaat ongeveer 3 procent van de nog onbesliste stemmen is toegewe zen. Kennedy kan echter hoop putten uit een onderzoek van de repu blikeinse „New York Daily News", die tot de conclusie is gekomen, dat Kennedy in de staat New York 54,8 procent zal krijgen, tegen Nixon 45,2. De voorspellingen van dit blad worden zeer serieus genomen, om dat het in 19 van de 22 gevallen, dat het zich aan een voorspelling over Papoea's worden mondig Het bestuur van de voornaamste politieke partij in Nederlands Nieuw Guineade „Partei Nationaal" heeji een brief gestuurd naar de secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties, Dag Hammarskjoeld, waarin 't voorstel wordt gedaan om een soort driehoeks conferentie te beleggen tussen Nederland, Indonesië en Pa- poease leiders. Deze conferentie zou onder auspiciën van de Ver. Naties te New York moeten worden gehou den. Afschriften van deze brief zijn ver zonden naar Den Haag, Djakarta en naar de gouverneur van Ned. Nieuw Guinea. De „Partei Nationaal" herinnert aan de besprekingen die de Maleise premier Abdul Rahman thans voert over zijn bemiddelingsplan in de kwestie Nieuw-Guinea en aan de tot driemaal toe vruchteloze be handeling van de kwestie in de Al gemene vergadering. „Omdat wij kennelijk als primitief en politiek onmondig worden beschouwd, is tij dens die besprekingen de stem van de Papoea's nimmer gehoord", aldus de brief. Verwarde toestand in Stanleystad. „Belga" maakt melding van be richten uit Stanleystad, volgens wel ke Antoine Gizenga, die vice-premier in de regering-Loemoemba was, zou zijn ondergedoken, omdat hij wordt gezocht door de veiligheidsdienst van de opperbevelhebber van het Kongolese leger, kolonel Moboetoe. Kolonel Moboetoe zou voorts voor nemens zijn hem toegedane militaire eenheden naar Stanleystad te zen den. Er schijnt daar namelijk een verwarde toestand te zijn ontstaan, nadat verscheidene afgevaardigden en senatoren, leden van de door Loe- moemba geleide „Kongolese natio nale beweging" werden gearresteerd, omdat zij in het openbaar hadden verklaard niet meer achter de voor malige premier te staan. Kasavoeboe in Parijs. De Kongolese president Kasavoe boe, die vanmorgen vroeg op door reis naar New York, in Parijs is aangekomen, heeft gezegd, niet te geloven, dat Katanga zich van Kongo zal afscheiden. Kasavoeboe is niet van plan zich met Loemoemba, de eerste premier van de republiek Kongo, te verzoe nen. Voorts meent hij, dat de tijd nog niet gekomen is voor een bij eenkomst van het Kongolese parle ment. Vanmiddag zou Kasavoeboe de reis naar New York voortzetten. de stemming in New York waagde, het bij het rechte eind had. Een groep van twintig Lutherse theologen heeft zich zaterdag open lijk uitgesproken voor de democra tische kandidaat voor het Amerikaan se presidentschap, Kennedy. De theo logen zeiden in de Katholieke Kennedy een toekomstige „grote president van de Verenigde Staten" te zien. Uit zijn standpunt blijkt, al dus een brief van de nationale Lu therse raad, dat hij geen „Rooms- Katholieke" maar een „groot Ame rikaans president" zal worden. Kennedy wil aan de vooravond van de verkiezingen nog een laatste poging doen om zoveel mogelijk stemmen te krijgen. Maandagavond om zeven uur zal hij in zijn huis in Boston de telefoon pakken en de 74- jarige weduwe Whelan in San Fran cisco 4800 km verder opbellen. Zij zal op haar beurt anderen op bellen, die ook weer naar de tele foon zullen grijpen. Deze sneeuwbal actie per telefoon zal 24 uur duren. De democraten hopen op deze ma nier nog een groot aantal mensen te bereiken, die dan een laatste opwek king zullen krijgen om voor Kenne dy te stemmen. De republikeinse kandidaat Nixon zal maandagavond vier uur lang voor de televisie spre ken. Commissie van Landbouw schap adviseert voor 1961/1962: 47 uur per week 17 vrije zaterdagen Tijdens de besprekingen over de c.a.o. voor het contractjaar 1960/'61 besloten de bij de c.a.o. voor het bloembollenbedrijf betrokken orga nisaties de sociale commissie bloem bollen van het Landbouwschap ad vies te vragen over de verkorting van de arbeidstijd en de zogenaamde vijfdaagse werkweek. Blijkens het thans uitgebrachte advies heeft de sociale commissie zich in een drie tal vergaderingen over de vraagstel ling beraden en >telt daarbij vast, dat het niet mogelijk is gebleken een advies op langere termijn vast te stellen. Wel geeft de sociale commis sie een advies voor het eerstkomende contractjaar, welk advies door de grootst mogelijke meerderheid van de commissie wordt onderschreven. Chroesjtsjef lacht er eens om Premier Chroesjtsjef was zaterdag op het vliegveld van Moskou aanwe zig om met andere communistische leiders een Chinese delegatie onder leiding van 't staatshoofd, Lioe Sao- Tsji, te verwelkomen. De delegatie zal de herdenking van de oktoberrevolutie bijwonen. Ook president Brezjnef, die vol gens geruchten evenals Chroesjtsjef zou zijn afgezet, was ter begroeting van de delegatie op het vliegveld aanwezig. Chroesjtsjef zag er goed en opge wekt uit toen hij zijn gasten de hand schudde. De Canadese ambassadeur in Mos kou, Johnson, die binnenkort naar Ottawa terugkeert, had ook een on derhoud met Chroesjtsjef. Hij zei, dat de Sowjet-premier grapjes maak te over de jongste geruchten. Chroesjtsjef begroette hem met 'n brede grijns en zei: „wel hier ben ik dan". Grootadmiraal Erich Raeder, voor malig opperbevelhebber van de Duit se marine, is zondag op 84-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Kiel overleden. Raeder was al lange tijd De sociale commissie adviseert tij dens het contractjaar 1961/1962 de gemiddelde arbeidstijd per week te rug te brengen tot ongeveer 47 uur per week en over te gaan tot invoe ring van 17 vrije zaterdagen. De so- siale commissie adviseert voorts om de middagschafttijd met een half uur te verkorten, waardoor het mogelijk is het aanvangsuur te verlaten of het tijdstip van beëindiging der ar beidsdag te vervroegen. Een uitge werkt schema is daarvoor in het ad vies opgenomen. De commissie meent, dat bij opneming van dit nieuwe arbeidstijdschema in de c.a.o. de mogelijkheid om in onderling overleg tussen werkgever en werk nemer en langere schafttijd te be palen moet worden opengehouden, in welk geval de aanvangs- of be- eindigingstijd mo~t worden ver vroegd of verlaat. Het advies zal in de eerstkomende weken besproken worden in de be trokken organisaties en daarna deel uitmaken van de besprekingen over de c.a.o. 1961/1962. (P.K. Landarb.) zwaar ziek. Ex-admiraal Karl Doe- nitz, die na Hitiers zelfmoord leider van het nationaal-socialisctische Duitsland werd, zal vrijdag bij de begrafenis van Raeder het woord voeren. Op 1 oktober 1946 werd Raeder door het internationale militaire ge rechtshof in Neurenberg tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Met andere „groten" van het Hitler- Duitsland werd hij toen in de ge vangenis van Berlijn-Spandau opge sloten. In verband met zijn hoge leeftijd en slechte gezondheidstoe stand stelde men Raeder op 26 sep tember 1955 op vrije voeten. Sinds dien leefde hij teruggetrokkèn in Kiel. L. J. VAN DER MEER 40 jaar aan „De Leidsche Courant" De heer L. J. van der Meer, wonende te Noordwijk, Vinkenlaan 41, her denkt morgen, 8 november, zijn 40- jarig jubileum in dienst van de N.V. „De Leidsche Courant", als chef van de abonnementen-afdeling. De heer Van der Meer zal morgen- namiddag in het bedrijf worden ge huldigd ter gelegenheid van dit ge denkwaardig jubileum. Het secretariaat van het bisdom Haarlem deelt mede, dat de vicaris- generaal van het bisdom mgr. J. M. Groot, woensdag verhinderd is. De gebruikelijke bezoeken op die dag zijn afgelast. Oit oommer bestaat oit 12 pagina's 8 Nov.: zon op 07.47; onder 17.00; maan op 21.00; onder 12.02. Hoogwaterstanden 8 Nov.: v.m. 6.08; nun. 6.20. liet weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI regen 7 4 STOCKHOLM geh. bew. 8 2 OSLO onbew. 7 0 KOPENHAGEN h. bew. 10 4 ABERDEEN zw. bew. 6 2 LONDEN 1. bew. 9 —1 AMSTERDAM r.buien 9 2 BRUSSEL zw. bew. 11 2 LUXEMBURG onbew. 8 3 PARIJS onbew. 12 3 BORDEAUX mist 14 5 GRENOBLE h. bew. 11 2 NICE onweer 16 10 BERLIJN 1. bew. 11 3 FRANKFORT 1. bew. 9 5 MuNCHEN geh. bew. 11 4 ZURICH regen 8 3 GENèVE zw.. bew. 9 3 LOCARNO h. bew. 13 —2 WENEN h. bew. 12 0 INNSBRUCK onbew. 10 0 BELGRADO regen 13 11 ATHENE zw. bew. 24 ROME onbew. 18 5 AJACCIO weerlicht 17 6 MADRID h. bew. 14 3 MALLORCA 1. bew. 18 4 LISSABON regen 13 10 Kouder De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Met het wegtrekken van een de pressie van de Noordzee via Scandi navië naar Noord-Rusland en het naderbij komen van een hoge druk- gebied van de Oceaan neemt de kans op buien steeds verder af. De druk veranderingen hebben bovendien tot gevolg, dat koudere lucht uit Scan dinavië langzaam het land gaan bin nenstromen. De komende nacht zal de temperatuur plaatselijk in het binnenland tot enkele graden onder het vriespunt dalen. De nachtelijke afkoeling zal bovendien hier en daar mist doen ontstaan. Ook overdag zal de temperatuur lager worden. Korreltje Als we een mens het recht ont zeggen naast ons te staan, ontzeggen wij ons ook de kans op zijn vriend schap. Hongaren in A,dam herdachten opstand Voor de vierde maal is zondag in Amsterdam de Hongaarse opstand van 1956 herdacht. Onder meer werden aan de voet van het nationale monu ment kransen geplaatst door Hongaren in nationaal kostuum. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NACHTVORfT Wisselend bewolkt met hier en daar nog enkele buien en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Iets kouder met in het binnenland in de nacht plaatselijk lichte vorst.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1