Jaarbeursdirecteuren nemen ontslag Spreken over Den Haag en Wilsveen zonder iets te kunnen doen Gouden echtpaar D. van Rossenberg- Versluis te Korteraar VRIJDAG 4 NOVEMBER 1960 DK LEIDSE COURANT PAGINA 9 Kamerdebatten over uitbreidingsplan Wilsveen Advertentiemaakt. OEMZENTELUKX GASVOO®- BKNZNG ZUID-HOLLAND Db algemene raad van het inter communale lichaam „Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid-Holland" heeft gisteren in een vergadering ten stad- nuize te Rotterdam, tot de algemene raad toegelaten als leden, de heren mr. Th. M. J. de Graaf (Lisse), J. W. Hagoort (Oudewater) en tot plaatsvervangende leden de heren A. J. Mesman (Lisse), C. J. v. Vliet (Oudewater), H. W. G. Hoek (Schie dam) en W. den Hartog (Leerdam). Als plaatsvervangend lid van 't col lege van beheer werd benoemd de heer W. den Hartog. Aan het begin van de vergadering heeft de voorziter, de heer J. U. Schilthuis, het overleden lid van het college van beheer, jhr. mr. R. Sand- berg van Boelens, burgemeester van Sassenheim, herdacht. De politie in Hamburg heeft 'n man en een vrouw aangehouden, die in het bezit van valse papieren ble ken te zijn. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat dit paar, waarvan de man met een leger pistool gewapend was, met gestolen auto's vrijwel geheel Europa heeft doorgereisd. Vermoedelijk hebben zij zich aan autodiefstallen en inbraken in 'Nederland, Oostenrijk Frankrijk, Beigië en Zwitserland schuldig ge- Van de rock ,n roll naar het toneel In de vergadering van de Tweede Kamer van gistermiddag zijn de debat ten gehouden over het uitbreidingsplan Wilsveen (Den Haag). Op de foto zien we de ministers Toxopeus (links) en Van Aartsen, met als passende achtergrond een grote kaart van het plan. Verward debat in Tweede Kamer Urenlang heeft de Tweede Ka mer gistermiddag vergaderd over de uitbreiding van de Haagse ag glomeratie .Beslissingen vielen echter niet, omdat de Kamer vol gens de regering moet wachten op de behandeling van een wetsont werp, waarin de bestuursvorm voor deze agglomeratie wordt ge regeld. Minister Toxopeus wil een district van zeven betrokken ge meenten instellen met een dis- drlctsraad, die beslissende be voegdheid krijgt Deze raad, en niet de regering of de Kamer, sal moeten beslissen over de vorm, waarin de door de regering ge wenste nieuwe stad Wilsveen zal moeten komen. Diezelfde raad zal dan ook moeten zeggen, waar „Wilsveen" precies zal moeten ko men. Aldus de verklaring van mi nister Aartsen. Tweede Kamerleden waren het hier echter niet mee eens. De meer derheid van de sprekers bleek gis termiddag aan een plan-Wilsveen geen enkele behoefte te hebben. Ook de ministers Van Aartsen en Toxo peus konden de oplossing niet vin den, zodat een beslissing werd op geschort tot te zijner tijd het voor stel tot instelling van een bestuurs- district aan de Tweede Kamer zal zijn voorgelegd. Tenslotte zal echter, naar de ministerraad verklaarde, de districtsraad voor de agglomeratie Den Haag zich moeten uitspreken over de plaats en de bouw van Wils veen. Het debat was onbevredigend en heeft slechts verwarring gewekt. De Kamer mocht geen beslissing ne men. „Maar waarom hebben wij dan debat?" zo vroegen verschillenden zich af. Het antwoord van de minis ter was: „wij hebben niet om een debat gevraagd, maar de Kamer". De heer Ritmeester (WD) had er eerder al op gewezen, dat de Kamer eigenlijk bezig was met een debat dat niet gehouden mocht worden. We weten niets en we behoren niets te weten, want we hebben er geen zeg genschap over. We moeten afwach ten wat er nog uit de bus komt. De liberale woordvoerder doelde erop, dat de te behandelen materie in een nota was vervat, en dat van 'n wets ontwerp nog geen sprake kon zijn. Geen woord. Bij Ged. Staten van Zuid-Holland en bij de betrokken zeven gemeen ten circuleert op het moment een voorontwerp van wet van de door de minister gewenst geachte be stuursvorm. Dit voorontwerp kwam steeds weer in het debat ter sprake maar de minister weigerde hier over mededelingen te doen. De minister wilde wel meedelen, dat Den Haag geen overheersende positie zou gaan innemen en dat ook andere belan gen zouden worden beschermd. Dr Albering (KVP) meende ,dat er aan een nieuwe stad op grond van de ontwikkelingscijfers geen directe behoefte bestaat. Hij is voor uitbrei ding van de bestaande kernen, al sprak hij zich niet definitief tegen het plan Wilsveen uit. Minister Aartsen lichtte zijn plan nen toe aan de hand van een grote kaart die achter de regeringstafel stond. Een tien. „U krijgt een tien voor aardrijks kunde" zei dr Bruins Slot .Dit was volgens de minister een waardering, de hoger lag dan die welke hij in dertijd voor aardrijkskunde op het gymnasium had gekregen. „Laat groeien wat groeit", was de mening van de heer Kodde ten aan zien van het plan Wilsveen. Hij heeft in het geheel geen behoefte aan nieuwe regelingen en is van me ning, dat men Zoetermeer vanuit de kern zich moet laten ontwikkelen. Men kan dat gerust aan Zoetermeer overlaten. Ook de socialist Wester- houdt, die toch wel positieve dingen zag in de plannen van de regering, wilde Zoetermeer in de nieuwe stad laten opgaan. „Als Zoetermeer uit gebreid moet worden, laat dan Zoe termeer zelf daarover beslissen". Minister Aartsen gaf toe dat er van een groei van de Haagse bevol king nauwelijks sprake was. Niette min had Den Haag in drie jaar tijd 10.000 woningen gebouwd, die alle bewoond zijn. De mensen hebben meer ruimte nodig dan vroeger. Ook het kleiner worden van de gezinnen speelt hier een rol. In de toekomst zal Den Haag ook meer woningen nodig hebben in verband met de ste- debouwkundige ontwikkeling en de sanering. Aan de verwondingen van een verkeersongeval is gisteren overle den de 55-jarige heer T. van Deur- sen, archivaris te Nijmegen. Op de kruising Oude Molenweg-Vosselaan verleende hij op de bromfiets geen voorrang aan een van rechts komen de personenauto. Met een schedel- basisfractuur en verwondingen aan het hoofd werd hij in het St. Cani- sius-ziekenhuis te Nijmegen opgeno men. De 51-jarige stucadoor A. C. L. Boeren uit Tilburg is gistermiddag in het St Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg overleden aan de gevolgen van een bedrijfsongeval. Woensdag middag was het slachtoffer bezig met het afdichten van een luchtko ker. Tijdens deze werkzaamheden viel hij van 17 meter omlaag en kwam op een betonnen, vloer te recht Zij nemen het niet Mr. H. A. R. Schuit en dr. W. van Roijen, de twee directeuren der Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, heb ben, zo verneemt het A.N.P., gister avond hun ontslag genomen. Zij wensen de Jaarbeurs per 1 januari a..s te verlaten. De Raad van Beheer van de Jaarbeurs kwam in spoedzitting bijeen om van deze ontslagen kennis te nemen. Deze ontslagen, zo vernemen wij uit Jaarbeurskringen, moeten gezien worden als een antwoord op de in grijpende beslissing, die de Raad van Beheer der Jaarbeurs onlangs geno men heeft door de heer J. H. D. van der Kwast met de algemene leiding van de Jaarbeurs te belasten. Zowel aan mr. Schuit als aan de andere directeur dr. Van Roijen is enkele weken geleden te kennen ge geven, dat zij in de nieuwe structuur van de organisatie, zoals de Raad van Beheer die voorstelt, niet passen. In mededelingen aan de pers zijn zowel door de voorzitter van de Raad van Beheer, dr. G. van der Wal, als door de nieuwe algemeen directeur, de heer Van der Kwast, vage toespelin gen gemaakt op deze directiemutatiqs. Dr. Van der Wal sprak over: het scheppen van een klare en duidelijke situatie, waarbij met alle belangen en gevoelens van alle belanghebben den rekening zal worden gehouden en waarbij de medewerking van deze betrokkenen verzekerd is. De heer Van der Kwast wilde een nieuwe samenwerking met beide di recteuren „voor ikorte tijd" niet uit sluiten. Onder de Jaarbeursexposanten en de leden van de adviescommissies heeft de ontwikkeling bij de Jaarbeurs in de laatste dagen verwarring en be vreemding gewekt. In Utrecht kwa men gistermiddag enkele leden van de adviescommissies bijeen om zich over de gang van zaken bij de Jaar beurs te beraden. Reeds gistermor gen vroeg heeft mr. Schuit aan de voorzitter van de Raad van Beheer der Jaarbeurs te kennen gegeven, dat hij het instituut vóór 1 januari wenst te verlaten. Deze decisie van de heer Schut heeft ook de andere directeur, dr. Van Roijen doen besluiten een zelfde houding aan te nemen. Kritiek. De Nederlandse Textieljaarbeurs, de grootste exposant van de Utrecht se Voorj aars beurs, heeft verklaard, met teleurstelling kennis genomen te hebben van de persberichten die de laatste tijd met betrekking tot de huidige en toekomstige leiding van de Jaarbeurs in Utrecht zijn ver schenen. De textieljaarbeurs. aldus de ver klaring, wil bepaaldelijk niet ontken nen, dat er fouten zijn gemaakt bij de huidige leiding en beseft ten volle, dat een ingrijpen tot de noodzakelijk heden behoorde. Wel mag men zich daarbij de vraag stellen, aldus de textieljaarbeurs, of de procedure die thans is gevolgd de juiste is ge weest. Tommy Steele gaat zijn debuut maken in Old Vic in Londen. Volgende week dinsdag zal Tommy, die reeds triomfen als rock 'n roll-zanger heeft gevierd, optreden in „She stoops to Conquer" van Oliver Goldsmith. Foto: Peggy Mount (mrs. Hardcastle) en Tommy Steele (Tony Lumpkin) tijdens een repetitie van „She stoops to Conquer". In de afgelopen maand oktober is in Parijs meer regen gevallen dan in de voorgaande 37 oktober maan den. Het regende 24 van de 31 dagen, hetgeen in 53 jaar niet is voorgeko men. Passe-partout je van Staats secretaris met Fries tintje Omdat zijn rede nog elders in den lande gebruikt zal moeten worden schakelde staatssecretaris van Socia le Zaken, de heer B. Roolvink van het Fries over op het Nederlands. De uit Friesland afkomstige bewinds man begon zijn rede bij de opening van de werkplaats voor gehandicap ten „De Schakel" in Beesterzwaag in het Fries. „Ik zou graag mijn ge hele rede in het Fries houden, want dat kan iedereen hier natuurlijk ver staan." Aldus de bewindsman. Of de toehoorders het Nederlandse vervolg konden verstaan, vermeldt de be richtgever niet. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes .achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Alnati" (6/11); Australië: ss „Almkerk" (8/11); Brazilië: ss „Alnati" (6/11), ms „Westland" (7/11); Brits-Oost-Afri- ka: ss „Si-Kiang" (10/11); Canada: ss „Rijndam" (6/11). ms „Noordam" (10/11); Chili: ms „Anatina" (10/11) Indonesië: ss „Glaucus" (9/11); Ned. Antillen: ss „Baarn" (8/11); Nieuw- Zeeland: ss „Rangitata" <9/11); Su riname: ms „Marathon" (9/11); Unie van Z.-Afrika en Z.-W. Afrika: ms „Randfontein" (8/11). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata var postpaketten ge ven de postkantoren. Dinsdag 8 november a.s. zal voor het echtpaar D. van Rossenberg en A. van Rossenberg-Versluis een zeer bijzondere en vooral ook een vreug devolle dag zijn. Vijftig jaar zal het geleden zijn, dat zij in het huwelijk traden. Het zal voor dit gouden echt paar een dag zijn van grote dank baarheid om het feit aat zij door Gods goedheid dit gouden feest mo gen beleven. Een reden van dank baarheid zal ook zijn dat zij beiden nog een goede gezondheid mogen genieten. Want al hebben zij alle twee heel hun leven hard moeten werken om in het levensonderhoud te voorzien, het is een kras echtpaar en de levenslust die beiden mochten bezitten heeft niet geleden onder dit lange en drukke leven. Vijftig jaar geleden betrokken zij als jongge huwden de woning in Korteraar waar zij nu nog wonen. En aan hun woonplaats Korteraar zijn zij zeer gehecht De bruidegom is 74 jaar, en zoals gezegd nog zeer kras. De eerste tien jaren van hun huwelijk was de brui degom bode op Alphen a. d. Rijn. Dag na dag ging hij met paard en wagen naar deze nabij gelegen plaats en deed daar boodschappen en ver voerde vracht Na dit tien jaren te hebben gedaan ging hij het in een andere richting zoeken en werd hij tuinder op een stuk land dat ge huurd werd. Er kwamen slechte ja ren voor de tuinderij en dat gaf de bruigom de nodige zorg om met zo geringe opbrengsten der tuinbouw producten zijn vrij talrijk gezin het nodige te kunnen geven. Bij dit al les kwam nog dat een langdurige ziekte extra zorgen bracht Maar al les kwam weer in orde. Er waren mensen bereid tot helpen, er kwam later zelfs een kas en zo brak er toen een wat betere tijd aan. Er werd hard gewerkt en de brui gom werkt nog steeds graag op zijn bedrijf. Maar nu dan niet meer met zoveel zorg en inspanning. Wel kan men hem 's morgens vroeg al vin den op het bedrijf. Alles doet hij zelf nog, doch bij drukte in de zo mer ondervindt hij de hulp van zijn kinderen. De bruid is 75 jaar en mag er ook nog zijn. Ook zij heeft een leven van hard werken achter de rug.. Vóór zij getrouwd was werkte zij by de boe ren en na haar huwelijk ging zij Nobel-prijzen Twee hoogleraren aan de univer siteit van Californië zijn gisteren on derscheiden met een Nobelprijs. Prof. Willard F. Libby kreeg de prijs voor scheikunde voor zijn ont dekking van de methode van ouder- domsbepalingen van organische stof fen met behulp van de radioactieve stof C-14. Prof. Donald A. Glaser kreeg de prijs voor natuurkunde voor zijn uitvinding van een appa raat dat de bestudering van de ge dragingen van electronen mogelijk maakt. nog veel uit werken om wat by te verdienen. Dat zij het niet gemak kelijk had valt te begrijpen want bij dit alles had zij toch ook de zorg voor haar gezin. En deze zorg heeft zij nooit verwaarloosd, maar bleef nummer één. Nu heeft zij het wat gemakkelijker door de hulp van een inwonende ongehuwde dochter. Uit dit huwelijk werden 8 kinderen ge boren waarvan er nu nog 6 in leven zijn. Hiervan zijn er 5 getrouwd. Er zijn verder 33 kleinkinderen. Het feest begint met een H. Mis in de parochiekerk en daarna wordt het gouden huwelijksfeest gevierd in café Bos te Papenveer. Het zal hun aan belangstelling zeker niet ontbre ken. Voorzorg voor hondenweer „Penelope Jane" is een oude Engelse herdershond. Mevrouw Hudson uit Box-Hill-On-Sea, Sussex, is heel erg trots op haar lieveling. Voor Penelope Jane werd zelfs een plaatsje ingeruimd tijdens een hondententoonstelling in het Londense Olympia. Tijdens de reis naar Londen droeg de hond een kruippakje en sokken om beschermd te zijn tegen de frisse wind.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9