i)e Zingende Zwammen Geen subsidie voor „Voor Leidsche Kunstkring Allen" Begrotingstekort van Wassenaar vier ton /fëaddiru Dokter Claudia 204) VRIJDAG 4 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 B. EN W. VAN OEGSTGEEST: De ongeveer 700 leden tellende Leidsche Kunstkring „Voor Allen", van welk ledental er ongeveer 120 in Oegstgeest woonachtig zyn, heeft aan die gemeente een jaarlijkse sub sidie gevraagd, zonder overigens 'n bedrag te noemen. De gemeente Leiden stelt ieder jaar een subsidie vast aan de hand van het tekort der kunstkring. Over het jaar 1956/7 voteerde Leiden 900,-, over 1957/8 30.-, over 1958/9 80,-. Over het jaar 1959/60 is door de gemeente Leiden nog geen sub sidie vastgesteld. Leiden is de enige gemeente die de kunstkring subsi dieert. Het bestuur van de kunstkring schrijft aan de gemeente Oegstgeest dat ieder jaar vijf muziekavonden worden gegeven, waar steeds be roemde kunstenaars optreden. De vrijmoedigheid om een subsidie van onze gemeente te vragen, aldus b. en w. van Oegstgeest, ontleent het be stuur van de kring volgens zijn schrijven aan het groot aantal leden uit Oegstgeest, dat regelmatig de concerten bezoekt. Contributie verhogen De raadscommissie voor de finan ciën adviseert geen subsidie te ver lenen, daar zij van mening is dat de stijgende kosten van de vereniging uit contributieverhoging moeten worden gedekt. De raadscommissie NOORDWIJKERHOUT Bouwen van woonhuis met bol lenschuur Namens G. v. d. Berg is het bouwen van een woonhuis met bollenschuur aan de Herenweg op gedragen aan de firma M. G. van Parera, alhier. Raadsvergadering De raad der gemeente is voor dinsdag 8 novem ber 1960 's namiddags te 7 uur in vergadering bijeengeroepen. Behal ve een aantal onderwijsbesluiten Heeft de raad te behandelen een ver zoek van het bestuur van de her vormde Ireneschool om medewer king tot het treffen van verschillen de voorzieningen aan deze school. Verder staat op de agenda 'n voor stel van b. en w. tot aansluiting der gemeente bij de N.V. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. Van de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten is een aanbieding binnen gekomen voor een geldlening van 107.000,- voor de financiering van de kosten van de bouw der bijzon dere kleuterschool St. Jozef-zuid. WARMOND OUD NOTARIS P. H. ROMEIJN BEGRAVEN Eenvoudig en sober, zoals hij ook zijn hele leven is geweest, werd he den het stoffelijk overschot ter aar de besteld van oud-notaris P. H. Ro- meijn. Leden van de Warmondse Fanfare, welke vereniging steeds zijn grote belangstelling had, en waar van hij jaren lang ere-voorzitter was, droegen de lijkbaar. Er was 'n schat van bloemen die getuigden van de warme en grote sympathie die men de overledene toedroeg. Verschillen de collega's, vele vriendoi en ken nissen kwamen de laatste eer bewij zen. Door dringende ambtsbezighe den was burgemeester dhr mr. L. M. E. von Fisenne verhinderd bij de plechtigheid aanwezig te zijn en was het gemeentebestuur vertegen woordigd door wethouder P. F. Ver geer. In gevoelvolle woorden schetste mr. J. M. Braun, neef van de over ledene de vele en goede eigenschap pen van de heer Romeijn, die hem tot zulk een goed en nobel mens maakten. De heer mr. J. Hempenius, vroeger candidaat-notaris te War mond, thans notaris te M ddelharnis. wees er op dat de heer Romeijn het ambt van notaris als een zeer deli- kaat ambt beschouwde, waaraan geen enkele smet mocht kleven. Hij heeft, aldus spreker, hier ook naar geleefd en gehandeld. De heer J. Ouwehand, voorzitter van de Warmondse Fan fare bracht de overledene dank voor het vele wat hij in het belang der vereniging had gedaan, waarbij hij de overtuiging uitsprak dat zijn na gedachtenis in de vereniging steeds in grote ere zal worden gehouden. Door ds. Goudoever uit Hilversum werd een psalm voorgelezen, waar na door de vele aanwezigen geza menlijk het „Onze Vader" werd ge beden. Spreekuur burgemeester De burgemeester is gedurende de ge hele maand november verhinderd zijn wekelijks spreekuur te houden. NIEUWKOOP Geboren: Vincentius W. J., z. v. A. J. M. Schuiten en M -C. Kuitenbrou wer. OndertrouwdTh. C. Wolters. 21 en M. E. v. Dam. 19 j.; W. A. van der Zwet, 23 j. en H. J. M. Veenman, 23 j. Gehuwd: A- W. Luk, 27 j. en M. M. Voifc, 26 J. heeft daarbij de overweging laten gelden, dat de minimum-contributie voor volwassenen 5,25 bedraagt en voor jongeren tot 18 jaar f 2,75; dat de leden op vertoon van de lidmaat schapskaart vrije toegang tot de concerten hebben, zodat, wanneer men voor deze contributie vijf mu ziekavonden krijgt, de contributie laag moet worden geacht. B. en W. delen dit standpunt van de raadscommissie en stellen de raad van Oegstgeest voor afwijzend op het verzoek van de kunstkring „Voor allen" te beschikken. Zeer drukke afscheids receptie bij de heer M. Zonderop De verkeerspolitie moest er gis termiddag in de Da Costastraat aan te pas komen bij de afscheidsrecep tie, die de heer M. Zonderop, oud redacteur van De Leidse Courant, te zijnen huize, Da Costastraat 17, hield. Op deze receptie is de heer Zonderop onderscheiden met de gou den plaquette van verdienste, die de heer J. C. F. Koers namens de Leidse Sportstichting overhandigde „ter waardering van uw aan de sport be toonde diensten". Onder de vele be langstellenden waren de burgemees ter van Leiden en mevrouw Van Kinschot, de wethouders v. Schaik en Menken, prof. dr P. J. Gaillard en de heer E. H. Moens namens de afdeling Leiden van Het Roode Kruis, oud-commissaris van politie de heer R. J. Meyer, deputaties van de Kath. Ned. Sportbond afd. voet bal Leiden van de Leidse Voetbal bond, van de belangencommissie van de Leidse KNVB-verenigingen en van Leidse gymnastiekverenigingen, vertegenwoordigers van „De Kaag en Braassemermeer", collega's van de Leidse pers De heer Zonderop ontving vele ge schenken. beleid, inclusief het subsidie-beleid, zal moeten worden afgestemd op het streven, een blijvend begrotingste kort te voorkomen. Dekking uit de reserves De gemeentebegroting van Wasse naar, die woensdag 9 november aan de raad zal worden aangeboden, sluit met een tekort van 421.000, welk tekort echter kan worden ge dekt door te putten uit de reserves. Het is vrijwel gelijk aan dat op de vorige begroting. Burgemeester en wethouders hebben ernaar gestreefd, het tekort tot dit bedrag beperkt te houden. Zouden de inkomsten en uitgaven op dezelfde basis zijn ge raamd als voor 1960v geschiedde, dan zou het tekort zijn gestegen tot 540.000. En daarmee zou het voor deel voor de gemeente, dat verwacht wordt van de nieuwe financiële ver houding tussen rijk en gemeente reeds bij voorbaat zijn weggevallen. Dat voordeel wordt berekend op 535.000. Deze meerdere inkomsten zullen echter, overeenkomstig een in het wetsontwerp opgenomen kor tingsregeling, pas na 4 jaren volle dig door de gemeente worden ver kregen. Bij het opstellen van de begrotin gen voor 1961 zijn burgemeester en wethouders nog uitgegaan van de be staande financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Rekening is ge houden met de kapitaalslasten van investeringen, die in de loop van 1961 noodzakelijk geacht worden. Burgemeester en wethouders mer ken op, dat het gehele gemeentelijke WASSENAAR Clubkampioenen van „Snel en Le nig" De r.k. sportvereniging „Snel en Lenig" heeft de uitslag bekend gemaakt an de jaarlijkse clubkam pioenschappen, waarvoor een vijf kemp moest worden verwerkt van loop-, spring- en werpnummers. De behaalde prestaties werden daarbij omgerekend in punten volgens het internationale IAAF-systeem. De wisselbeker voor de algemene club kampioene bij de meisjes en dames werd toegekend aan Wil van Leeu wen, van de meisjes-A. Zij leverde vooral op de technische nummers goede prestaties: 11,31 m met de ko gel, 30,66 m met de discus en een sprong van 1,35 meter hoog. Bij de jongens en heren behield Ton Duyvestijn de wisselbeker, eveneens dank zij goede prestaties op de technische nummers. Bij het kogelstoten bereikte hij 11,90 m, bij het discuswerpen 34,10 m. Wim Aal- bers eindigde met gering verschil op de tweede plaats. De clubkampioenen in de ver schillende klassen zijn: meisjes C: Lucia Kouwenhoven; meisjes B: Lien Wildenberg; meisjes A: Wil v. Leeu wen; dames: Ria Westgeest. Jongens D: Jan van Wissen; jongens C: Kees de Greef; jongens B: Ton Duyvestijn; jongens A: Wim Aalbers. Voor het doctoraal examen econo mische wetenschappen slaagde te Rotterdam de heer F. van Dam. VOORSCHOTEN Woningbouw in Adegeest Het architectenbureau F. Klein N.V. te Groningen, heeft namens de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage, het bouwen van 10 woningen in plan Adegeest opgedra gen aan de firma J. C. Haagen te Leidschendam. Uit een overzicht van de belang rijkste cijfers blijkt, dat de uitgaven ten opzichte van de vorige begroting gestegen zijn met f 422.708,- terwijl de gewone middelen zijn toegeno men met 409.285,-. De uitgavenstijging is o.m. veroor zaakt door hogere salarislasten, ver meerdering van kapitaalslasten, ho gere uitgaven voor gemeentewerken, enz. De vermeerdering van inkom sten is te danken aan hogere rijks bijdragen voor de politie en de wo- ningwethouw en het onderwijs, ho gere uitkeringen uit het gemeente fonds en een hogere winst uit de ge meentebedrijven. Voor het gasbedrijf wordt een winst geraamd van 77.500 gulden (vorig jaar 50.000); voor het elektriciteitsbedrijf een winst van 16.500 (vorig jaar: nihil). Het bedrijf buitenplaatsen zal, naar ver wacht wordt, een verlies van 68.500 opleveren, dat is 24.500 minder dan het vorig jaar. Nog geen belastingverhoging De inkomsten van de gemeente waren reeds tot een zo hoog moge lijk bedrag opgevoerd. Zolang de nieuwe financiële verhouding rijk gemeenten nog niet haar beslag heeft gekregen, wensen burgemeester en wethouders niet tot belastingverho ging over te gaan. Wel zal het ver hoogde tarief van de straatbelasting dat in 1959 en in 1960 gold, ook in 1961 gehandhaafd moeten blijven. Over de financiële verhouding rijk-gemeenten merken burgemees ter en wethouder op, dat door het verschuiven van de datum van in gang van 1 januari 1959 naar 1 ja nuari 1960, vele gemeenten gedu peerd worden. In het bijzonder geldt dat voor Wassenaar dat steeds een beleid heeft gevoerd, gericht op een zolang mogelijk financieel zelfstan dig blijven. Het nadeel voor de ge meenten blijft niet tot een jaar be perkt. Want als gevolg van de op schuiving van de datum van ingang, zal ook de kortingsregeling opschui ven. Dit betekent voor Wassenaar een nadeel van van in totaal 535.000 gulden. Burgemeester en wethouders ach ten het onbillijk, dat de kortingsre geling ongunstiger wordt, zuiver op grond van de vertraging van de be handeling van het wetsontwerp. Daarom heeft het college te bevoeg- der plaatse stappen gedaan om de nadelige gevolgen hiervan te voor komen of te beperken. Volgens de thans bekende gege vens zal de inkomstenvermeerdering voor de gemeente Wassenaar in 1961 214.000 bedragen. Uitgaande van de stand van de reserve, die op 31 december 1959 bijna f 1.000.000 be droeg zal, als het begrotingstekort in de komende jaren op 400.000 ge fixeerd kan worden, de reserve aan het einde van het jaar 1963 nog bij na 400.000 kunnen bedragen. Uiter aard moet wel rekening worden ge houden met een ongunstige beïn vloeding van dit cijfer door lasten van nieuwe investeringen, terwijl er geen enkele zekerheid bestaat, dat het huidige uitgavenpeil stabiel zal blijven. Onrust bij Renault KORTE golf Eén van de stijlvol-moderne PETR0LEUM-C0NVECT0RS van het wereldmerk Brandt dag èn nacht, dus 24 uren achtereen veilig, reukloos, ulterst-zulnig. Dient U jarenlang zónder enige storing want het Is een Aladdln-labrlkaat. Vraag een Aladdln-catalogus bij Uw leverancier of bij de Importeur J. G. de Zeeuw N.V., Dordrecht Postbus 84. Vijfdaagse werkweek bij De Jong's Machinefabriek De vakraad voor de metaalindu strie heeft met ingang van 1 januari 1961 aan De Jong's Machinefabriek N.V. te Hazerswoude vergunning verleend tot het invoeren van de vijfdaagse werkweek. Het betreft hier 300 werknemers. PRIJS BACONVARKENS VERLAAGD Gezien de prijsdaling op de var kensmark. heeft het produktschap vooi Vee en Vlees besloten de prijs van baconva^kens ingaande maan dag 7 november met 5 cent per kg. te verlagen. Dientengevolge zal met ingang van de genoemde datum voor bacon- varkens in de kwaliteitsklasse 1 t.m. 4 een prijs geiden van ƒ2.15, 2.09, /2.0f en ƒ2.03 pe kg. koud geslacht gewicht Honderden arbeiders van de Re- naultfabrieken in Boulogne Billan- court in de directe omgeving van Pa rijs hebben donderdagavond betogin gen gehouden, waarbij het nogal wild toeging. Zij hadden het in het bijzon der gemunt op de constructiewerk- plaats, waar zij de boel kort en klein sloegen. Volgens de vakbonden is de woede van de arbeiders te verklaren uit het feit, dat de directie gebruik heeft gemaakt van elektronische sorteer- machines om de 3.000 arbeiders uit het totaal van circa 60.000, dat bij het Franse Renaultcomplex werkt, uit te schiften. De directie heeft inmiddels ont kend, dat zij met dit doel deze ma chines heeft ingeschakeld. Ook voor het gebouw, waar de per soneelschef zetelt, kwam het tot ge welddaden. Ontslagen arbeiders wier pen hier brokken ijzer en stenen door de ramen van het gebouw. De affaire-Frenzel De Westduitse minister van oor log, Strauss, heeft donderdagmiddag tijdens een persconferentie ver klaard, dat de affaire-Frenzel een verontrustende gebeurtenis is, niet al leen op het plan van de politieke par tijen, maar ook op het nationale plan. De minister verklaarde, dat be paalde symptomen veronderstellen, dat Praag, de andere landen van het Oost-blok, en vooral Moskou nu op de hoogte zijn van geheime bijlagen van de begroting voor defensie en van de uitrusting van het Westduit se leger, als gevolg van Frenzel's verraad. Maar hoe de zaken ook zijn, aldus de minister, wfj kunnen thans onze plannen niet veranderen. De regering zal thans, in nauwe sa menwerking met de parlementaire fracties, de nodige maatregelen moe ten onderzoeken om herhaling van dergelijke gebeurtenissen onmogelijk te maken. In de Indiase stad Srinagar is een honderdtal mensen bezweken aan cholera. Ongeveer 40 mensen lij den aan deze ziekte. De autoriteiten zijn begonnen de bevolking van het gebied in te enten. De Belgische politie heeft woensdag een 12-jarige meisje on dervraagd, dat ervan verdacht wordt dat zij haar vader met een geweer heeft doodgeschoten. Het meisje, dat met haar ouders in kasteel Brakel bij Brussel woont, verklaarde, dat zij haar vader, die ruzie met haar moe der maakte, eerst met het geweer in de aanslag gewaarschuwd had, dat hij uit moest scheiden met herrie ma ken. Toen hij dit niet deed, had zij hem zonder verder omhaal in de borst geschoten. Ook het Zuidengelse graafschap Kent wordt door overstromingen bedreigd. In Whitstable reed de po litie door de straten om de bevol king te waarschuwen. Bij Maiden head is de Theems buiten haar oevers getreden. Grote stukken bouwland staan hier onder water en vele boe rengezinnen moesten geëvacueerd worden. De Severn in West-Engeland is weer buiten haar oevers getreden. De wegen in de omgeving staan blank Deken J. P. A. Brinkman van Noordwijk gaat heen Hoewel het juiste tijdstip nog niet werd bekend gemaakt, heeft deken J. P. A. Brinkman van Noordwijk medegedeeld dat hij binnenkort zijn functie zal neerleggen. De deken liet dit doorschemeren toen de datum voor de komende kerkeveiling moest worden vastgesteld. Hij zei nl. dat het wel de laatste veiling zou zijn die hij als pastoor van de parochie zal meemaken. De kerkeveiling van de parochie van St. Jeroen zal gehouden worden maandagavond 7 november a.s. in café „Flora". Nieuw kernwapen Een vroeger lid van de Ameri kaanse commissie voor atoomener gie, Thomas Murray, heeft er bij Nixon en Kennedy op aangedrongen een hervatting van de kernproeven te overwegen teneinde de Sowjet- Unie voor te blijven bij de ontwikke ling van wat hij noemt „de derde generatie van kernwapens". Deze wapens noemt Murray „revo lutionair en fantastisch" en „even verschillend van de H-bom als die verschilt van de eerste atoombom-" men". Zij zouden speciaal geschikt zijn voor de vernietiging van troepen te velde en een veel grotere militaire betekenis hebben dan de tot nu toe bekende kernwapens, die voorname lijk op massale vernietiging zijn in gesteld. Door de afspraak geen kern proeven te nemen, kon het nieuwe wapen nog niet worden geprobeerd, aldus Murray. Met de schoen in de hand Robert Gunawardene, een lid van de oppositie in het Geylonese Huis van Afgevaardigden, 's donderdag voor een week geschorst na een stormachtige scène in het parlement, toen hij met een schoen in de hand naar zijn voormalige leider, Perera, van de Trotskistische Lanka Sama Samaj partij, wilde toesnellen. Hij werd echter door de leider van de oppositie, oud-premier Dudley Se- nanayake, in zijn zetel teruggeduwd. Van alle kanten kwamen de parle mentsleden aangestormd en de voor zitter schorste de bbijeenkomst onder groot tumult. GAITSKELL HERKOZEN. De socialistische Lagerhuisfractie heeft donderdagavond Hugh Gaitskell als partijleider herkozen. Gaiskell kreeg 166 stemmen, tegen Harold Wilson 81 stemmen. Niettegenstaande Gaitskells over winning blijft de Labourpartij ver deeld over de kwesties van de kern- verdediging en het leiderschap. CLAUDIAVERGEET ALLES WAT IK OE 7D PAS ZEI IN DE KAMER ...IK WAS DWAAS. IK BEN OE ZEER DANKBAAR DATJE .EVEN HEBTöER'ED, MAAR VER-, ALLES... DE BENT VCDR M'J NIET I Aetherklanhen ZATERDAG HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7-30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. (9.35-9.40 Waterst.) 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11 00 Voor de zieken- 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Mannenkoor. 14.20 Kunstkron. 14.50 Gram. voor de jeugd. 15.10 Franse les. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang 16.30 Instrum. octet. 16.50 Sportpraat- je. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18 26 Jazzmuz. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memo- jandum. 19.30 Lichte muz. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Radio-Fil- harm. ork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, praatje. 21.10 Ge- var. progr. 22.25 Boek'bespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gewijde muz. 22.45 Sa menspraak der herders, lezing. 23.05 Muzik. lezing. 23.55-24.00 Nieuws- HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7,23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en Uw gezin lezing. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Hammondor gelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Sportuitz. 13.40 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Gram. 15.45 Boekbespr. 16.05 Amateursork. 16.25 Welvaart toen en nu, lezing. 16 40 Streekuitz. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Een kwart eeuw geleden: het Plan van de Ar beid, lezing. 18.30 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19-40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Dit is Uw leven. 21.40 Socc. comm. 21.55 Verandert de tijdverandert de mens, klankb. 2245 Nieuws 22.55 Wereldkamp. dammen. 23.00 Gevar. muz. 23.25 Gramm. comm. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00-17.30 Voor de kinde ren. NTS: 20 00 Journ en weeroverz. NCRV: 20.20 Actueel progr. 20.30 met vuur, een spel v. tekst en muz. 20.55 Film. 21.20 Gevar. progr. 22.05 Dagsluiting.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4