Na dertien jaar mocht mevr. Kardkovacs haar dochter Enikö in Leiden bezoeken Echtpaar W. Vermey-Verhoef (De Kwakel) 56 jaar getrouwd Het fietsen-parkeerprobleem in Leiden VRIJPAG 4 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Reizigers op het station te Leiden waren woens dagmiddag getuige van 'n ontroerend moment: me vrouw Kardkovacs zag haar dochter Enikö terug na dertien jaar. Zij sloot het nu bijna volwassen meisje, dat zij als kind van zeven had zien ver- trekken, in haar armen. Moeder en dochter stroom- den de tranen over de wangen. De nu 20-jarige Enikö is in 1947 met een transport Hongaarse kin deren naar Nederland ver voerd. Zij werd om op krachten te komen eni ge maanden liefderijk op genomen bij de familie Dieben aan de Hoge Rijn dijk te Leiden. Nadat echter de periode van het verblijf om was, bleek het beter dat 't kind in Nederland bleef. Mevr. Kardkovacs, die in Boeda pest woont, stemde er in toe, dat haar dochter niet naar Hpngarije terugkeer de. Veel is er intussen ge beurd. De dochter ging hier op school, leerde ac cent-loos Nederlands spre ken en voelt zich ook Ne derlandse. Maar verlangen van moeder naar kind en kind naar moeder bleef bestaan. De opstand in 1956 maakte practisch een eind aan de mogelijkheid voor Hongaren naar het westen te reizen. Driejaar lang is mevr. Kardkovacs in de weer geweest bij re geringsinstanties om ver lof te krijgen voor 'n reis naar Nederland, 'n Maand geleden kwam de vergun ning bij haar binnen: zij mocht drie weken, en niet langer, in Nederland blij ven. Geld voor de reis kon zij niet bemachtigen. De familie Dieben heeft deze voor haar bekostigd. De heer en mevr. Dieben moesten op een ambtelijk stuk een verklaring on dertekenen, waarin zij zich verantwoordelijk stel len voor de terugkeer naar Boedapest van mevr. Kardkovacs. Indertijd maakte, naar mevr. Die ben vertelde, de vreemde- lingen-politie bezwaar te gen het feit, dat Enikö in Nederland zou blijven. De ouders stemden er echter in toe. dat hun dochter in Nederland bleef. Mevr. Kardkovacs, die in Boedapest dagelijks van 6 uur 's morgens tot 4 uur 's middags in een fabriek werkt, heeft nog drie kin deren. Haar man was vóór de omwenteling ju rist. Thans is hij als ko lensjouwer tewerkgesteld. Enikö doorliep vier klas sen van het Agneslyceum te Leiden en werkt thans als verpleegster op het St. Elisabeth-ziekenhuis. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder hooldpijn, kies pijn. hoest, gri ^arrhe:, influenza, rheumatiek, koortsjfeid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 Reders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. Het echtpaar W. Vermeij, A. Ver- meij-Verhoef, wonende Drechtdijk 25 alhier, hoopt op woensdag 9 novem ber a.s. de dag te herdenken dat het 50 jaar geleden in de echt werd ver bonden. Dit gebeurde in de paro chiekerk van de H. Johannes Ge boorte in De Kwakel. De bruidegom werd op 30 septem ber 1879 te Nes aan de Amstel ge boren, de bruid aanschouwde op 15 november 1887 te De Kwakel het levenslicht. Na hun huwelijk vestig de het echtpaar zich in Waverveen, gemeente Vinkeveen, maar de bruid kon daar niet erg wennen, zij zaten o.m. 1 uur lopen van de kerk af, en aangezien de bruid niet kon fietsen was dit op den duur niet om te doen. Er werd naar een andere mogelijk heid uitgezien en na een vijftal ja ren verhuisde men naar De Kwakel. Als los arbeider o.a. bij de veehou ders F. Klijn en C. Kandelaar werd door de bruidegom het dagelijks brood verdiend. Toen de oudste zoon groter was geworden werd op het land langs het Kwakelsepad begonnen met het tuinen, doch hier moest men we gens het stichten van de huidige Mgr. Noordmanlaan, het veld ruimen. Vader Vermeij ging echter niet bij de pakken neerzitten en begon aan de Boterdijk opnieuw, hier waren hoofdzakelijk chrysanthen de pro- dukten waarvan men leefde. Dit be drijf werd later overgedaan aan hun jongste zoon, doch vader Vermeij toog nog jaren per fiets naar de Bo terdijk om zijn zoon een handje te helpen. Uit hun huwelijk zijn 4 dochters en twee zoons geboren die allen nog in .even zijn, er zijn mo menteel 29 kleinkinderen. De bruid beschikt nog over een uitstekende gezondheid en doet zelf nog de gehele was en verdere huis houding, terwijl de bruidegom van zijn welverdiende rust en AOW ge niet, en hoewel zijn gehoor iets min der wordt, leest hij toch de krant nog zonder bril. Jarenlang is de bruidegom voorzitter geweest van de R.K. bejaardenbond afd. de Kwa kel, en vanaf de oprichting een trouwe donateur alsmede supporter van de voetbal ver. KDO. De grote dag wordt 's morgens be gonnen met een H. Mis uit dankbaar heid om half tien in de parochiekerk terwijl er van 3 tot 4 uur in de mid dag gelegen'-eid tot feliciteren be staat in de zaal van Leenders al hier. Het bekende en opgewekte echtpaar zal het dezer dagen waar schijnlijk niet aan belangstelling ontbreken. Boudewijn en verloofde ontvingen voetballers Grapjes in de Leidse begroting „Wat is het verschil", zo kan men in het sectieverslag van de Leidse gemeentebegroting lezen, tussen het wassen van gordij nen geraamd op 900,- en het wassen van gordijnen, geraamd op ƒ750,-?" En het antwoord van B. en W.: Het periodiek wassen van gordijnen 1-omt abusievelijk dub bel in de begroting voor, in ver band waarmede de raming on der volgnr. 42 sub d ad. ƒ750,- zal worden afgevoerd. Vraag van edactie: waarom moest de goedkoopste post wor den afgevoerd? Vroede vaderen vroegen voorts waarom er een nog ogelijk pand op de hoek van de Langebrug- Pieterskerkkoorsteeg onbewoon baar is verklaard. Wonderlijk is het antwoord van het gemeentelijk college: Het op de hoek van de Lange- brug en de Lange Pieterskerk- koorsteeg gelegen perceel Lw- gebrug 67/69 is niet onbewoon baar verklaard. Bedoeld per ceel 'ordt door verschillende studenten bewoond. Het bordje „onbewoonbaar ve klaarde wo ning" is door onbevoegden bo ven de deur aangebracht. Het bord is inir ddels verwijderd. CABARET IN DE KOKSCHOOL In de Kokschool was men gister avond weer goed op dreef. In de manschappencantine van de Doelen- kazerne werd in het kader van de ontspanningsavonden van de Dienst Welzijnszorg Leger door het Thea terbureau te Amsterdam een cabaret programma gebracht, dat klonk als een klok. Met geintjes op hej solda tenleven afgestemd, reeg Truusje Koopmans in haar conferences, de cabaretnummer aaneen tot een ge heel, dat stormachtig door de vele militairen werd ontvangen. Goocheltoeren, acrobatiek, zang, rolschaatsen en muziek waren de on derdelen van het programma. De ar tiesten hadden niet te klagen over (Advertentie) het applaus 'an de manschappen. Het was een gezellige avond voor dt vele aanwezigen waaronder ook le den van de Ver. EXPOGE, Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffer» en de Kon. Ned. Bond van Oud Onder officieren. BIOSCOPEN De films in de week van 4-11 no vember zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Porte des Lilas", 14 J. Lido: „Makkers, staakt uw wild geraas", 14 j. Luxor: „De onderwereld van Mont- martre", strikt volw. Studio: „Wilde aardbeien", 18 J. Trianon: „De muis, die brulde", alle leeftijden. Rex: „Ridders van het zwaard", 14 j. In het koninklijk paleis te Brussel hebben Z.M. koning Boudewijn en zijn verloofde Dona Fabiola de voetballers van F.C. Luik en Real Madrid, die in Luik tegen elkaar hebben gespeeld, ontvangen. De foto toont de koning en zijn verloofde tijdens een toast tussen de voetballers. Geheel rechts Santiago Bernabeu, de voorzitter van Real, die Dona Fabiola een geschenk heeft aangeboden. Zittend tweede van links Fereno Puskas. rijbaan staan worden even eens ingeladen. Men dient er rekening mee te hou den, dat in stegen hoewel zij niet zijn opengesteld voor autoverkeer, ook geen fietsen mogen worden ge parkeerd. Bij brand of on geval zou de brandweer of de ambulance bij haar werk gehinderd worden. Van de fietsen, die op het bureau of liever: onder het bureau terecht komen in het kotje, worden er wel enkele afgehaald. Men blijft er evenwel altijd met zo'n tweehonderd fiet sen zitten. Na zes maan den is de handel er mooi mee. Binnenkort zal de termijn, waarin de fietsen worden vastgehouden wor den teruggebracht tot drie maanden. De twee rechercheurs A. Martijn en A. Houwaart, die een drukke dagtaak hebben alleen al met het registreren van vermiste fietsen en brommers doen hun uiterste best de ver miste goederen weer thuis te brengen. Vaak kan men aardige successen boeken. Onlangs werd nog een brommer, die er door het vele lak ken en prutsen verdacht uitzag, ontdekt: in 1958 in Amsterdam ge stolen. Daar de meeste brommers W.A. verzekerd zijn en op de polis het motor- en chassisnummer vermeld staan, kan men de gestolen brommers nog vaak bij de rechtmatige eigenaars terugbezorgen. De fietsen baren de groot ste zorgen voor de politie, Een frame-nummer weet men slechts zelden. Men kan wel als signalement de kleur opgeven of een bel die defect is, een ach terlicht, dat knipoogt, enz. Een archief samenstellen uit dergelijke gegevens is praktisch onuitvoerbaar. Bovendien krijgt een fiets na enige behandeling een geheel ander aanzien. Het merk zegt ook niets. In Zo is er nog wel om door te komen. Op het moment dat de foto genomen werd, waren er toevallig geen colleges. Het gebeurt dan wel dat de fietsen zes rijen dik staan. De fietsen, die over de streep in de straat staan - de stoep is hier slechts aangegeven door de vertekening in het wegdek - kunnen zonder meer door de politie worden meegenomen. Het kost u dan een bon en de voetgangers, veel hinder, omdat zij zich op de rijbaan moeten begeven. (Foto's: De Leidse Courant) vijf minuten draagt fiets een ander merk. Let op uw rijiviel en op uw geld de De directie van deze in richting stelt zich niet aan- Cijfers kunnen in dit ge- sprakelijk voor diefstal, val meer zeggen: beschadiging of vermis- 80 van de aangegeven sm8:' bromfietsen kan men weer Fietsen zoveel cent B— «-• sen komt slecht, 20% te- wij vinden he( njet vreemd, dat velen hun Men zit écht met de fiet- geld in hun zak wensen te sen in het haar. De fiet- houden, senstallingen zijn overbe last. Hij, die zijn fiets wil PR ZIJN wel fietsenstal- stallen, ziet tot zijn ver- lingen, die verzekerd bazing een bordje of kaart- zijn tegen geweld, in wei- je hangen, waarop staat: ke vorm dan ook, aan de hen toevertrouwde rijwie- len en bromfietsen, maar zeer velen ook niet De fietsenstalling loopt tóch wel. Zeer veel mensen houden dus hun geld in hun zak en zetten de fiet sen maar ergens neer. He laas niet altijd op slot. Vandaar die ellende. Z"* EMIDDELD twee fiet- sen per dag worden als vermist opgegeven aan de Leidse politie. Constant zijn twee rechercheurs in touw met het behandelen van vermiste brommers of fietsen. Op het politiebu reau is men aan de 2000ste mutatie - in de volksmond „fietsenklusje" - toe. Men denkt de 2500 vol te ma ken. Dit zijn enkele cij fers. Alles bij elkaar komt het er op neer, dat, fietsen en brommers door elkaar gerekend tweeduizend ke ren een klein maandsalaris te „grabbel" is gezet, want het overgrote deel van de vermiste brommers en fietsen stond klaar om er zo, zonder enige manipu latie, mee weg te rijden. We gaan 's zaterdagmid dags fijn winkelen ten minste het komt erop neer dat we bij de grote zaken in de stad tussen een kreupelbos van fietsen en brommers door in de eta lages kunnen kijken, wat er zoal te koop wordt aan geboden. Op de stoep lo pen is vrijwel onmogelijk, omdat de strook voor de voetgangers is volgesme- ten met rijwielen, waar van een groot gedeelte niet op slot staat. Het niet op slot staan heeft tot re sultaat: „Lex, 24 jaar, stu dent in de rechten, ver trekt om half twaalf van uit de „ploerterij" meteen gammele damesfiets. Te gen enen komt hij, bela den met leeftocht, op een gele sportfiets huiswaarts. George leent deze brik om even „college te gaan lo pen." Ter hoogte van de Soos stuikt het karretje in elkaar. Geen nood zeg Een ander exemplaar is gauw gevonden." Enfin, ga zo maar door. r\E POLITIE probeert op grond van wettelijke en gemeentelijke bepalin gen aan de ergste uitwas sen een einde te maken. Krachtens politie-verorde- ning is het aanleiding geven tot. fietsendiefstal strafbaar gesteld. Zo kan het gebeuren, dat onder hilariteit en algemene ha telijke opmerkingen een auto van de politie ver schijnt om het hele zaakje, dat niet op slot staat in te laden. Dan gaat Herman dad verder, om uitvoering te geven aan het Wegen verkeersreglement: Fiet sen, die in een steeg op de Op woensdag- en zaterdagmiddagen kont u op het politiebureau tussen twee en vier uur komen kijken of hier ook uw fiets bijstaat. In deze kelder komt alles terecht, dat door de politie van de straat wordt „opgepikt" of door f-i het publiek wordt aangebracht. Men zit hier constant met zo'n tweehonderd fietsen. De po litie kan door het plaatsgebrek in de ruimte slechts af en toe opruiming houden in de stad. Om meer lucht te krijgen zullen de fietsen binnenkort niet meer een half jaar, maar drie maanden worden vastgehouden. De politie is dan in staat haar actie te verdubbelen. Laat de 8 gewaarschuwde lezer nu ook voor twee tellen. Tweemaal daags diefstal of joyriding

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3