Veertig jaar herinneringen met een bijzonder jubileum in zicht Verdronk kantoorbediende na aanvaring op het IJ? SCHUDEL* CITROEN Koster J. Boogers speelde een vurige rol bij de brand van de St. Petruskerk VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 DE LETD8E COURANT PAGINA 13 JET WAS PASTOOR Hafkenscheidt, die de kbsterale loopbaan van de heer Johannes Boogers bepaalde, met de vraag nu 40 jaar geleden of „Jan er iets voor voelde koster te worden." Om, met het jubileum van 1 november aanstaande in zicht, de waarheid te zeggen: neen, Jan voelde er niets voor. „Het leek me zo heilig, zo helemaal niets voor mij," vertelt ons nu de goedmoedige koster van de St. Petruskerk, en zijn vrouw die als geheugensteuntje aan zijn zijde zit, beaamt het met een peinzend knikje. Dat Jan Boogers toch de waardigheid van koster op zich nam, is te danken aan het psychologisch inzicht van de pastoor, die hem maar heel weinig bedenktijd gaf: 's morgens gevraagd, 's avonds het antwoord. 1 November aanstaande 40 jaar in dienst De heer Boogers verklaart nooit spijt gehad te hebben van die stap. De drie maanden proeftijd, die hij geclaimd had, zijn er twaalf maal Veertig geworden: een mensenleven in dienst van de kerk, steeds levend in het bedehuis, dat hem lief is ge worden. De verdienste van een veertigjarig jubileum is: het veertig jaar vol te houden. Welnu, de gezondheid heeft hem geen parten gespeeld en zijn werk heeft hij steeds met levenslust en liefde gedaan. Natuurlijk zijn er vele herinneringen. 32 Jaar onder een figuur als pastoor Beukers hebben een onuitwisbaar merkteken in zijn ge heugen gekerfd. „Een prachtpastoor", zegt de kos ter, „een tacticus en een liefdevol mens". Zulk een uitspraak behoeft niets af te doen aan andere pastoors. 32 Jaren breien een band tussen herder en koster. Gedenkwaardig is natuur lijk ook het feit, dat pastoor Beukers de heer en mevrouw Boogers trouw de in de loop der tijd drie dochters en een kleindochter doopte. Toen de pastoor afscheid nam ston den in beider ogen tranen. I^OSTER Boogers denkt ook terug aan de vele aardige voorvallen, die in de pastorie plaats vonden. Hij heeft uiteraard kapelaans bij tiental len zien gaan en komen.. Verschil lenden van hen ontmoet hij nu en dan het zijn dikwijls thans gezeten pastoors van grote parochies, die zich echter de koster nog goed herin neren. Zoals oud-kapelaan van Dru- nen, die de koster onlangs bij de H. Oliewijding in de kathedraal te Rotterdam ontmoette. Kapelaans waren altijd de vrolijke noot in het pastorieleven en de kos- pas nog snipverkouden bers werd geconsacreerd. Dit zijn de hoogtijdagen in het leven van een koster. Drukke dagen ook, want men mag niet vergeten, dat het dan juist werken geblazen is voor een koster Over dat werk vertelt hij. Zijn dag begon doorgaans- .al vroeg: in de eer ste tijd 5 uur 's morgens. De bezorg de moeder Boogers heeft in de eer ste jaren van zijn loopbaan zich voor dit vroege uur extra-moeite moeten getroosten. Daar maakt een gedicht bij het 25- jarig kosterschap, dat mevrouw Boo gers ons te. hand stelde in fraaie kwartijnen nog melding van. Thans betekent het kosterschap: 6.15 uit de veren, voorbereidingen maken voor de eerste H. Mis, altaar klaarmaken voorbereidingen treffen voor de volgende H.H. Missen, werk in de kerk, centrale verwarming verzor gen, en het altaar schoonhouden. Dit laatste is het voorrecht van de kos ter, die dit ook inderdaad met zijn diepgelovig hart als een groot voor recht beschouwt. Voor het altaar, terwijl hij de kaarsen ontsteekt, hebben we kos ter Boogers dan ook, mede op zijn verzoek, gefotografeerd. ter trad meestal op als de „auctor intellectualis" van de op grappen verzotte pastoriebewoners. Een ka pelaan, die benoemd was tot pastoor van de Baarsjeskerk te Amsterdam (O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand) kreeg een viskom bij zijn bord, waarin twee levende baarzen zwommen, die door de koster waren georganiseerd. Prof. Vlekke, een gewaardeerd huisgenoot, werd als slachtoffer van der kapelanen plaaglust op een late avond gedwongen zijn bed via een hoge trap binnen te gaan. Dit was een ietwat ingewikkelde grap, want op het moment van het binnengaan be gon er ook nog een alarmschei te luiden. De heer Boogers, man met een gulle lach, kan er nu nog om schateren. DIT ALLES is slechts een greep uit twee uur praten met een vrolijke kosten en zijn dito echtge note. De parochianen kennen deze figuur als een vertrouwd huiselijk beeld in hun kerkgebouw. De koster leeft mee met hun vreugden: doop- jes zijn er velen, maar evenzeer met hun verdriet, want hetzelfde hart dat vreugde schept in vele zaken, is snel geroerd door het verdriet dat hy ont moet. Op voorstel van een kapelaan begon hij 5 jaar geleden met het verzorgen van uitvaarten en ook dit neemt een deel van zijn persoon in beslag. H.M. de koningin heeft donderdagmiddag in Den Haag het nieuwe Rode Kruis Ziekenhuis geopend: Foto: in de muur van de hal, rechts van de hoofdingang, metselde koningin Juliana een zilverstalen koker in. De ruimte, waarin de koker werd geplaatst, werd afgedekt met een koperen herinneringsplaat. Voor het aanbrengen van deze plaat gebruikte de ko ningin de troffel waarmee koningin Emma in 1922 de eerste steen heeft gelegd voor het eerste Rode Kruis Ziekenhuis aan de Sportlaan. nü weer zo lekker als kip..! AKKERTJES flitsen uw klachten weg „40 Jaar is een hele tijd", zegt me vrouw Boogers. Lang genoeg in elk geval om herdacht te worden. Een comité bereidt een feestelijke her denking voort en voorts krijgen allen, vrienden, bekenden en relaties de kans koster Boogers op 1 november de dag van het feest, hartelijk te bedanken en geluk te wensen. De receptie wordt van 34 uur nam in de school aan de Lortnzkade gehouden, waarna in de grote zaal van de Burcht om half 5 tot pl.m. 6 uur de koster gehuldigd wordt. VERMISTE IS AMBTELIJK NIET DOOD DUtttL CtSTOOKTt NV DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN (Advertentie Judy Garland zingt voor Kennedy 32 Jaar herinnering aan zulk een I tijd zijn gevuld met kleine trekjes, I die samen een portret vormen in de I geest van koster Boogers. r\UIKEND in de herinneringen komt I natuurlijk ook de brand van ie I Petruskerk aan de Langebrug boven I water. „Dat was me wat". - a. imBBU Eigenlijk is het een herinnerings- beeld, dat dieper gekefd is dan de I oorlog '40'45. fl „Er was niemand thuis in de pas- fl torie, toen ik van een agent het be- I richt kreeg: de kerk staat in brand. „Ben bel^flB^^^^^^H^K^fl „Ga dan zelf kijken". Deze klas- I sieke dialoog was de inleiding tot een I reeks van trieste gebeurtenissen. I Toen de heer en mevrouw Boogers in de kwamen, vielen von- ken omlaag. Er was toen al niets fl meer aan te doen, en de activiteit van de inderhaast gealarmeerde l brandweer leek op die van het Brus- j wÓrden, geconsacreerd. Aan de plech- tigheden heeft koster Boogers ook De Amerikaanse actrice en zangeres Judy Garland heeft tijdens een ver- onuitwisbare herinneringen. kiezingsbijeenkomst voor circa 1500 militairen van het Amerikaanse garni- Hij meent te weten, dat het de zoen in Wiesbaden het strijdlied van Kennedy: „Houdt Amerika sterk" eerste kerk was, die door mgr. Hui- gezongen. Abbé Pierre, de bekende Parijse armenpriester zal zaterdag 5 novem ber om 11 uur voor de KRO-micro- foon een gesprek hebben met mr. Anthony Mertens. Dit gesprek maakt onderdeel uit van de Zonnebloem, het radioziekenprogram van Alex v. Wayenburg. Abbé Pierre heeft vooral bekend heid gekregen door zijn apostolaats- werk op het gebied van huisvesting en werkverschaffing voor de maat schappelijk mislukte medemens. Kleuter uit duiker gered Het 272-jarig meisje Willie Kos ter uit Ter Apel raakte gisteren in een 44 meter lang nauw ondergronds kanaal, een z.g. waterduiker. Het kind was in het water gevallen en in de duiker gezogen. Een te hulp gesnelde juffrouw en hoofdagent J. Frenkel konden niets anders doen, dan aan de andere kant van de duiker wachten of het kind te voorschijn kwam met het stromen de water. Na enige tijd zagen zij het meisje inderdaad aan komen drijven. De kleuter was reeds bewusteloos ge raakt, doch na langdurige kunstmatige ademhaling keerde het kind weer tot het bewustzijn terug. Het werd naar een ziekenhuis in Emmen ver voerd en maakt het thans goed. De 78-jarige voetganger de heer J. C. Langerak is donderdagavond in Den Haag bij het oversteken aan gereden door een auto, bestuurd door de 48-jarige C. J. J. D., eveneens uit Den Haag. De heer Langerak werd zo ernstig gewond, dat hij enige uren later in de „Ursulakliniek" in Was senaar is overleden. Het ongeluk gebeurde, toen de heer Langerak een kruispunt overstak. De automobilist kon een aaririjding niet meer vermijden. Strijdvraag over schuld van schipper Is de 28-jarige kantoorbediende J. Greuter uit Monnikendam op 23 december 1959 omstreeks 17.55 uur door verdrinking om het leven ge komen bij een aanvaring op het stikdonkere Amsterdamse Binnen- IJ? „Ja", zei gisteren de Amster damse officier van justitie, die de Amsterdamse schipper J. K. (54 j.), schuldig achtte aan de aanvaring en de dood van de kantoorbediende. HU eiste een onvoorwaardeüjke gevan genisstraf van vier maanden. De raadsman van de schipper noemde de eis absurd en vroeg vrijspraak. ,De kantoorbediende staat nog iteeds als vermist geregistreerd, zUn ijk is nooit gevonden, niemand heeft hem herkend en ambtelijk is hg dus niet dood" zo redeneerde hy. Volgens de officier van justitie was de aanvaring te wijten aan roe keloosheid en onachtzaamheid van K., die als schipper van de overste kende „Heen en Weer 4" een bootje dat passagiers van het Cen traal Station naar de overkant van het IJ vervoert artikel 36 van het binnenaanvaringsreglement zou heb ben overtreden. Dit artikel bepaalt dat overstekende schepen de koers- lijn van andere schepen niet mogen snijden. Schipper K. zou dit wel heb ben gedaan, waardoor zijn schip in aanvaring kwam met de tanker „Shell 31" (600 brt.). „Ik heb de „Shell 31" niet gezien" zei de schipper. „De geladen tanker zat achter een hoog liggende sleep boot, maar dat bemerkte ik pas toen ik probeerde mijn sneller varende boot voor de langzame sleep langs te komen. Toen kwam opeens de tanker in snelle vaart achter de sleep vandaan. Dat zag ik op 25 meter afstand. Ik heb gedaan wat ik kon om een aanvaring te voorkomen". Vage getuigenis. De „Heen en weer 4" werd aan de achterzijde geschampt. Er heerste enige tijd een grote consternatie on der de tachtig passagiers aan boord van het kleine vaartuig. Een litho graaf uit Purmerend viel door de schok over boord, maar kon zich boven water houden door een ket ting te grijpen. Een ander sprong op de tanker en een verkoper uit Pur merend had een persoon in zweef- houding over boord zien slaan, maar •hij praatte er later niet meer over toen hij hoorde dat alle drenkelin gen weer aan boord waren. Pas na Kerstmis, enkele dagen na de aanvaring, werd de vermissing van Greuter bekend. De rijkspolitie te water ging toen dreggen op de plaats van het ongeluk, omdat vol gens de vader van de vermiste kan toorbediende zijn zoon altijd met het bootje van 17.55 naar de overkant van het IJ ging. Het dreggen le verde geen resultaat op. De raadsman van de schipper be streed het requisitoir. „IJ moet be- wU'zen, dat Greuter is verdronken tengevolge van deze aanvaring en uw bewijsvoering niet laten steu nen op de veronderstelling, dat het niet anders kan. De ambtenaar van de burgerlyke stand hanteert geluk kig strengere maatstaven" zei de verdediger, die van mening was, dat Greuter ambtelijk niet dood is, om dat zijn Ujk nooit is gevonden. „Het is in Nederland nog nimmer voorgekomen, dat in een strafproces iemand dood door schuld ten laste wordt gelegd zonder dat de dood van het slachtoffer vast staat of dat bet slachtoffer is geïdentificeerd", zo zei hij. De raadsman concludeerde, dat in deze zaak niets bewezen is verklaard en vroeg vrijspraak. „Greuter kan even goed zelfmoord hebben ge pleegd of naar het buitenland zijn verdwenen. Zijn vermissing zal wel een mysterie blijven" zo zei hij. Uitspraak 10 november. Belastingontduikers gestraft De Haarlemse rechtbank heeft gis teren de 47-jarige drankslijter uit Bloemendaal B. de V. vegens het doen van valse aangifte voor de in komstenbelasting in de jaren 1957 en 1958, waardoor deze 2600,- te wei nig aan belasting betaalde, veroor deeld tot een gevangenisstraf van veertien dagen en een boete van 2500,-, subsidiair twee maanden hechtenis. De 43-jarige bloembollenkweker uit Beverwijk H. C. H., die zich te verantwoorden heeft gehad wegens het vals invullen van de aangifte- biljettei voor de inkomstenbelasting voor de jaren 1957 en 1958 en het opmaken van valse kwitanties, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand en een boete van 3.000,-, subsidiair twee maanden hechtenis. In deze jaren had de kwe ker 3.000,- te weinig belasting be taald. Burgemeester van Oss •loet beroep op stakers Circa 120 stakers hebben gisteren bij de N.V. Hartog te Oss het werk hervat. Intussen heeft burgemeester G. J. Delen van Oss in een open brief de stakers aangemaand ten spoedig ste aan het werk te gaan teneinde het leed voor de gezinnen en de schade voor het bedrijfsleven en de gemeenschap niet nog groter te doen worden. Hij geeft als rijn mening te kennen dat het conflict slechts be ëindigd kan worden als vertrou wensmannen van beide partijen met elkaar in vrij overleg gaan praten. Hare majesteit de koningin heeft aan het Nederlands steunfonds voor de Nederlandse antillen een bijdra ge geschonken voor de inzameling ten behoeve van de slachtoffers van de orkaan „Donna" op 't eiland St. Maarten. „Voelt Jan er iets voor?" „Nee, eigenlijk niet" KLASSIEKE DIALOOG LEIDDE EEN BEKEND LEIDS DRAMA IN Koningin opende Roode Kruis-ziekenhuit A ndere beelden doemen op. Schrik- beelden uit de oorlog: de koster krijgt een telefoontje: „Tantje Betje komt". Dit betekende in Oranje-Ne derlands: „de Duitsers zijn onder weg om een razzia te houden". De heer Boogers waarschuwde dan de jongemannen in de kerk. Dikwijls werden er knapen op de zolders ver borgen gehouden. In de hongerwin ter droeg de koster zijn steentje bij in het lenigen van de grote materiële nood, die ook in de parochie gegroeid was. (Advertentie)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 13