Sleutelgat Teddy en Henk Scholten in Leiden van kempen i^Sl b reestraat DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 TH. M. W. BERGERS f GROTE KEUZE GEBOORTE AANKONDIGINGEN Fa. J. N. GEIJER Botermarkt 26 - Lelden Tel. 20519 (Advertentie) Alles moet weg! Steunt het Rode Kruis wat een inbraak In de leeftijd van 88 jaar is van morgen overleden de heer Th. M. W. Bergers, oud-president-commissaris van N.V. De Leidsche Courant. In het katholiek leven van de stad Lei den heeft de heer Bergers zeer be langrijk werk verricht. De heer Bergers is thuis gestorven na een lang geduldig gedragen lij den. Van een werkzaam leven kunnen vele functies genoemd worden. Hij was bijvoorbeeld bijna' 20 jaar raads lid te Leiden voor de Rooms Katho lieke Staatspartij en maakte deel uit van verschillende raadscommissies. Hij was voorts als zodanig commis saris van de Leidse Duinwater Maat schappij. De Hartebrugparochie dankt veel aan de overledene, die in '57 nog zijn feest als jubilerend col lectant met zestigjarige trouwe dienst gevierd heeft, en bij die gele genheid „de oudste collectant in de historie van de parochie" genoemd werd. Vele jaren maakte de heer Ber gers ook deel uit van de St. Vincen- tiusvereniging (Maria-conf erentie Genoemd mag voorts worden de sti mulerende leiding die hij gaf aan de stichting Liefdewerk Oud Papier, voor welke leiding hij onderscheiden werd met het Pauselijke erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Later (in 1955) werd daar een hoge pauselijke onderscheiding aan toegevoegd, n.l. die van Ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote. De laatste jaren heeft de heei* Ber gers zich uit het openbare leven te ruggetrokken. Hij bedankte van lie verlee voor de vele functies, die deel van zijn leven uitmaakten. Het laatst voor het bestuurslidmaatschap van de VEBO, de vereniging voor Vee- en Bodemproducten, die in Leiden de bekende vee-tentoonstellingen orga niseert. Als slagers-patroon en gros sier gingen hem uiteraard ook de be langen van de de branche en vakge noten ter harte. Hij is enige jaren voorzitter geweest van de katholieke slagershond in Leiden en voorts pre sident van de Leidse afdeling der Ned. R.K. Middenstandsbond. Commissaris van de N.V. De Leid sche Courant was de heer Bergers van 1929 tot 1960, vanaf 1936 tevens secretaris. In 1947 werd hij benoemd tot president-commissaris, welke functie hij waarnam tot 1958, toen hij om gezondheidsredenen ontslag nam. Het college van commissarissen be noemde hem tot ere-president. De heer Bergers is tot op hoge leef tijd een man van indrukwekkende activiteit en doorzettingsvermogen gebleven. Hij was geen gemakkelijk, maar toch een vriendelijk man, en dit samengaan van eigenschappen stem pelde hem tot een goed leider. Be gaafd met een uitnemend verstand, Tweelingen in Zomerzorg Op woensdag 2 november om 8 u. houdt het centrum Leiden van de Ned. Vereniging van Tweelingen in Zomerzorg te Leiden een bijeen komst. Daarin moet een definitief bestuur worden gekozen. Dr. J. Neijenhuis van het centrale labora torium van de bloedtransfusiedienst te Amsterdam zal iets vertellen over de bepaling van één- en twee-eiig- heid door middel van de bloedgroe pen. In de pauze kunnen foto's wor den bekeken die zijn gemaakt op de eerste bijeenkomst in het Ned. Inst, voor prev. Geneeskunde. Inter Nos zal deze avond zingen. De heer Vens spreekt tenslotte over groepsvorming van tweelingen in het centrum Lei den. had hij moeilijke zaken zeer spoedig „door". Hij was ontvankelijk voor de adviezen en aanwijzingen van ande ren; hij hield niet stijf vast aan eigen mening. Doch was zijn mening na hoor en weder verhoor gerijpt tot een standpunt, dan was het ook een standpunt. Hij bleef erop staan en wist van geen wijken. De N.V. De Leidsche Courant heeft zeer veel aan zijn beleid, zijn doorzicht en zijn doorzettingsvermogen te danken. Hij was een man uit één stuk, die wat kort aangebonden leek, maar met een goed hart, dat altijd openstond voor persoonlijke moeilijkheden en voor de belangen, welker behartiging hem waren toevertrouwd, en dat waren er zeer vele, zowel van politieke, so ciale als charitatieve aard. Maar bo venal willen wij hem hier ter plaatse herdenken, als de man, die de „N.V. De Leidsche Courant" in een moei lijke periode stug en stevig stuwing gaf en daarmede onze dank en waardering heeft verdiend. Hij ruste in vrede, na een leven van brede, nooit falende werkzaamheid. Onbekenden zijn gistermiddag op de Zoeterwoudsesingel aan de ach terzijde van een huis door een bad kamerraampje op de eerste verdie ping binnengeklommen. Zij hebben alle laden en kasten opengebroken en gingen er uiteindelijk vandoor met een buit vanf 4.50. Zoveel moeite met zo weinig loon. Het is bijna onrechtvaardig. Het Sociaal Charitatief Cen trum te Leiden krijgt dikwijls aan vragen voor kamers. Men wil graag helpen, maar de adressen ontbreken. Daarom verzocht men ons mede te delen, dat de zusters gaarne bereid zijn bemiddeling te verlenen. Geeft U het op aan dit centrum, indien U een kamer wilt verhuren, Js is het maar voor een paar dagen. Het adres is Plantsoen 25, tel. 20503. De poli tietentoonstelling in De Waag te Leiden heeft een record aantal van 5500 bezoekers getrok ken. Tijdens een bijeenkomst van winkeliersverenigingen en straatco- mité's te Leiden is besloten in de periode van 14 november tot en met 5 december een actie te voeren ten bate van het Prinses Beatrix-polio- fonds. Deze actie zal geleid worden onder het motto: „Klant en winke lier gaan hand in hand voor het po liofonds in Nederland". Gisteravond om half negen is de 18-jarige kleuterleidster mej. A. S. Bosker (Rapenburg) met haar fiets in het water van de Oude Rijn gereden. Zij kwam over de Kaas markt van de richting Middelweg en werd misleid door de weerschijn van het licht en verblind door de regen val. Een onbekende voorbijganger heeft haar met de reddingshaak op het droge gebracht Het meisje werd bij een familie aan de Oude Rijn van droge kleren voorzien en door de politie naar huis gebracht. Een 87-jarige inwoner van Lei den is gistermiddag op de Rijnzicht- brug door een auto aangereden en het moment dat deze onverwacht van het voetpad de rijweg opliep. De bejaarde man moest met een gebro ken linkerenkel naar het ziekenhuis worden gebracht Pa en ma Scholten doen in bollen. Reneetje (in het midden) mag 's woensdagmiddags assisteren. Ruim 200 pakketjes werden in dit „schnabbeltje" aan de man gebracht. Loop vrij binnen... om - ideeën op te doen F EN KLUWEN van teen- agers op de Aalmarkt gaf alle reden om te den ken, dat er binnen bij V D iets te beleven viel. De oorzaak was gauw ont dekt. Teddy en Henk Scholten hielden oprui ming van crocussen ten bate van het Rode Kruis. Op de eerste etage geko men zochten we vergeefs near het populaire duo. Na de eerste stormloop op de pakketjes verwerkt te hebben met de nodige handtekeningen, was het paar even gaan uitblazen achter een kopje thee in de partie-kamer. In een rustig hoekje zaten de goodwill-ambassadeurs weggedoken. Henk, Teddy en Reneetje, want die mocht ook mee omdat ze geen school had. We von den de verkoop van de bloembollenbakjes erg in trek door de aanwezigheid van Henk en Teddy. Wat de artiesten er zelf van dachten? „Hard gewerkt en met meer succes dan el ders", vond Henk. „Ja, we moeten er echt nog wel wat voor doen. De mees ten kijken de kat maar eens uit de boom. Als je de mensen zegt, dat ze 10.000.kunnen winnen, kijkt men je aan of je een gangers wel eens opval lend. Opmerkingen als: „Leuk jó, gisteravond" ho ren we tocih wel graag, indien ook weer niet te vaak natuurlijk. Je kunt op die losse opmerkingen beter een peil trekken als op de elkaar tegenspre kende krantenrecensies, Reneetje „los" medewerkster sprookje staat te vertel len", voegde Teddy eraan toe. „Pubiciteit voor dit doel hebben we graag", zegt Henk, „maar de belang stelling is soms wel eens vervelend. Als we 's za terdagsavonds voor de TV zijn opgetreden, dan is de volgende dag het aantal omhoogkijkende voorbij waar we opzich al 'n. dolle avond mee kunnen vul len". „Kom we gaan weer ver kopen", zegt Henk. „Wat een lehk gles op die tafel zeg. Dat is wel iets voor mij", roept Teddy uit als de artiesten de meubelafldeling passeren, op weg naar hun stand. De eerste etage lijkt wel op een stadion bij een in terland, met als tribune 't volgepakte trappenhuis. Tussen een haag van kijkers en kopers, teen agers en fans, baant het charmante drietal zich, op de tonen van „Een beetje", een weg naar de stand in he trappenhuis. Onder het motto: „Alles moet weg" brengen ze hun bollen aan de man. En maar schrijven. De kelen van de artiesten werken op hoog spanning. Het is hun gelukt. 250 bakjes worden nu door de eigenaars, met hoopvolle spanning gekoesterd, de bandtekeningen zijn ge plakt in het plakboek van trotse Pietje of het poëzie album van een verguld kijkende Greetje. Tot eind november zijn Teddy en Henk Scholten in touw voor dit mooie doel. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 'n goede gooi gedaan. r LEIDEN koopcentrum voor serviesgoed en glaswerk (Advertentie) Nieuw ziekenhuis voor het Roode Kruis Priester en leek in onze hedendaagse samenleving „Het gordijn van mist, dat reeds sinds de reformatie hangt om de figuur van de priester, moet worden weggescheurd. Tussen priester en leek mag niet een geest staan van verwijdering en kritiek, priester en gelovigen moeten dicht naar elkander toegroeien, elkander vinden in echte, oprechte waardering en hartelijke genegenheid. Als een eenheid moeten priester en leek de verheerlijkte Heer in onze hedendaagse samenleving een kans ge ven." Dat waren de conclusies, die getrokken werden uit een inleiding onder het motto „Priester en leek in onze hedendaagse samenleving", die pastoor H. J. Tijnagel o.f.m. gisteravond in het St. Antonius Clubhuis hield op de eerste kaderbijeenkomst van de Leidse KAB als inzet van het winter- programma. zijn over en weer, maar de gelovigen moeten niet altijd maar willen kriti seren. Er is veel miskenning van de goede bedoelingen van de priester, die tenslotte ook maar een mens is. Zonder dat de leek „een onnozele hals" behoeft te zijn, moeten priester en leek naar elkander toegroeien, el kander vinden en helpen in oprechte waardering en genegenheid. Binnenkort, zo besloot pastoor Tij- nagel, zal er in Leiden een oproep verschijnen aan de leken zich in te schakelen in het apostolische leven. Spreker hoopte en vertrouwde dat velen aan die oproep - waarvan onze stad de primeur zal hebben - gevolg zullen geven. De sleutel voor gezelligheid is Steenstraat 8 Telef. 21361 Herenstr. 6 Haarlemmerstr. 204 (H)eerlijke BEAUJOLAIS 1959 per fles ƒ3.25 Bij 12 fl. de dertiende GRATIS. 0*"-*, Nieuwe theologie bestaat niet Aan het begin van deze kader- Steenstraat 8 Telef. 21361 Herenstr. 8 Haarlemmerstr. 204 (Advertentie) bijeenkomst heeft de voorzitter van de Leidse KAB, de heer K. F. de Bree, een groot aantal leden met hun dames verwelkomd. Aanwezig waren mede districtsbestuurder Jaarsveld, pastoor Van Cleef cn vertegenwoor digers van de KAV en KAJ. Voor de zielerust van het overle den ploeglid Van Leeuwen werd een gebed gestort. Voorts behandelde de heer De Bree in kort bestek de pro paganda en gaf hij een overzicht van het winterprogramma, dat aan alle leden is toegezonden. Over de sa menwerking van de drie plaatselijke vakcentrales met K. en O. zullen nog nadere gegevens volgen. Na de inleiding van pastoor Tijna gel genoten de aanwezigen van een gezellig souper. Mussolini jr jazzpianist Pastoor Tij nagel begon zijn boeien de inleiding met te zeggen dankbaar te zijn voor de gelegenheid te kun nen spreken over het „brandend he te" vraagstuk van de verhouding priester en leek. Na de reformatie, die het priesterschap als schakel tus sen God en de gelovigen verbrak en daardoor de trouwgeblevenen in het harnas riep, het geestelijke gezichts veld versmalde en de vorm opriep van „de herder en de kudde", wordt thans meer en meer naar het woord I van St. Paulus de Kerk als een een- heid gezien. Eén lichaam (de Kerk) met hoofd (Christus) en ledematen (de gelovigen). „Ik ben de wijnstok en gij zijt de ranken", sprak Chris tus en tezamen brengen zij de drui ven voort. Daarom zijn de gelovigen geen „kudde", doch vormen zij mét i ■MffP mY Christus en zijn priesters één geheel. «BBiafflBÜBPPj? Men noemt dit „nieuwe theologie", j aldus pastoor Tijnagel, maar nieuwe Ijfi theologie bestaat niet. Wel is men de theologie op een bepaalde manier I gaan bekijken; men is moderner gaan l 1: v:ï zien en men komt daarbij dan tot de slotsom dat de zogenaamde nieu- I we theologie „oude theologie" is. ftgBrisST f SS geen hiaat Het misoffer is een hernieuwd kruisoffer, maar het offer dat de verheerlijkte Heer na Zijn Hemel- vaart in ons doorzet. Als dat zo is, aldus pastoor Tij nagel, dan mogen zo als de reformatie deed, door het priesterschap uit te schakelen. Paus en bisschoppen geven leiding, zijn de hersens, maar ze kunnen niet werken zonder ons. Door de uitscha- keling van het priesterschap ont stond een verwijdering tussen pries- H.M. de koningin heeft vandaag in Den Haag het nieuwe Rode Kruis ter en leek. Overschatting van het H Ziekenhuis geopend. Het ziekenhuis telt 360 bedden. Foto: een van de priesterschap, in natuurlijke zin, is De zoon van de voormalige Italiaanse fascistenleider Romano Mussolini la vijf operatiekamera. funest, aldus spreker. Er kan kritiek nu „ducc" van een jazzorkest. Romano speelt piano.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3