S)e Ceki6e0Oii^cHit Sowjet-ambassadeur uit de zaal gezet Smirnof volgde zijn meester na swsjt SS ssMusf—- - gwiSJsSSH de nieuwe VAUXHALL VICTOR 1961 BLOM'S AUTOMOBIELBEDRIJVEN De goudkoorts op de beurzen De Gaulle waarschuwt de oppositie Korreltje ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 52ste JAARGANG No. 1*140 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUPEAUX: PAPENGRACHT 1» ,fHis masters voice?' in Beethoven-hal Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerf) 80935; Red. 20015, 85594; Adyerten «les 20826. Giro 103008. Abonnementsprijs f 0,58 p.w., t 8,55 p. maand, 11M p. kwartaal. Franeo p.p. t 8— Advertent. 17 et p. ma, Telefoontje, f MO. Adenauer bood verontschuldigingen aan De Sowjet-ambassadeur in Bonn, Andrei Smirnof, heeft gisteren in de had verlaten toen hij de indruk (kreeg dat zijn land werd beledigd. In plaats daarvan paste Smirnof de zelfde methode toe als premier Chroesjtsjef in de zittingen van de Verenigde Naties in New York. JBondsdagvoorzitter Gerstemaier Beethoven-hal in Bonn door zijn optreden zodanige opwinding veroorzaakt verklaarde tegenover de deelnemers dat hij tenslotte gedwongen werd de zaal te verlaten. aan de „Afrika-week", dat de diplo- In deze hal had de openingszitting plaats van de „Afrika-week", welke matieke onschendbaarheid Smirnof in West-Duitsland wordt gehouden. Aan deze feestelijke bijeenkomst werd niet het recht 6eeft aldus o>p te tre- deelgenomen door delegaties uit vierentwintig Afrikaanse landen en door den- talrijke vertegenwoordigers van het diplomatieke korps, onder wie am- In politieke kringen oordeelt men. bassadeur Smirnof. dat het gebeurde wellicht van grote Na de opening van de bijeenkomst door de voorzitter van de Westduitse invloed zal zijn op de in Bonn achter Bondsdag, Gerstenmaier, werd ook het woord gevoerd door de minister gesloten deuren gaande zijnde Duits van economische zaken Erhard, die m «jn toespraak o.m. opmerkte, dat er Russische handelsbesprekingen, geen erger kolonialisme bestaat dan „het imperialisme van communistisch- De Sowj et-ambassade gaf naar ftn'c k a c j aanleiding van het incident de vol- °p dze woorden sprong ambassadeur Smirnof opgewonden van zijn gende verklaring uit: „Gedurende 't ÏÏSïLïS' F^r^eJnf.Pffï5eS!n.VU^en-*05 u spreekgestoelte toe, en riep onderhoud, dat ambassadeur Smirnof minister Erhard toe. „In deze zaal zit de heer Heusinger (de mspecteur- met bondsminister von Merkatz heeft tJSISSt hfiermaC^ Zn da,n WOrdt er n0g ^?cid ge ha d^ïeef t d e Sow je t-a^n b as s a r gepraat. DuitsUand heeft bil ons twintiir mlllnen van het doQr bondsminister gepraat. Duitsland heeft bij ons twintig miljoen mensen omgebracht." van ne, uuur Dunasminister von Onder gehoon van talrijke der ongeveer tweeduizend aanwezigen werd Merkatz uitgedrukte leedwezen der imirnnf hiernn dnnr en tddIwupIiIpp Ho wool ivierxaiz uiigearuKie xeeawezen aer Bondsregering kennis genomen naar het publiek voor de Beethoven-hal. Smirnof hierop door een zaalwachter de zaal uit geleid. ADENAUER GREEP IN. meer zullen voorkomen", Een Sowjet-woordvoerder zei, dat Dit is een inbreuk op de diplomatieke Bondskanselier Adenauer heeft di- Smirnof zich dit alles was, wat de Russische am- reet ingegrepen, teneinde te voorko- hebben gedragen, zo zegt men, bassade over de van Duitse zijde af men, dat de toch al niet goede be- u protest zwijgend de zaal gelegde verklaringen had te zeggen. trekkingen nog slechter werden. Hij zond minister von Merkatz naar de Russische ambassade om uiting te geven aan het leedwezen van de re gering. De kanselier liet na de te rugkeer van deze minister de pers dienst verklaren, dat het incident van beide kanten als gesloten wordt beschouwd. Uit de omgeving van.de Bondskan selier verluidt, dat het betuigen van leedwezen niets te maken heeft met de inhoud van Erhards redevoering. Wat de regering betreurt, is dat een zaalwachter Smirnof bij de mouw pakte om hem de zaal uit te trekken. Duitse troepen in Frankrijk De gemeenteraad van Laon, in Noord-Frankrijk, heeft donderdag met vrijwel algemene stemmen (er waren slechts twee onthoudingen) een motie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de aanwezigheid van Duitse troepen in het militaire kamp Sissone nabij Laon. In de loop van deze maand was in Franse bladen gemeld, dat 3.000 man aan Westduitse troepen binnen kort oefeningen zouden houden in de buurt van de kampen Sissone en Morumelon, beidé in de buurt van Laon gelegen. Het Franse ministerie van defensie wilde toen geen com mentaar verstrekken op deze berich ten. U BEHOEFT NIET LANGER TE WACHTEN HU IS ER Vraagt een geheel vrijblijvende proefrit! LEIDEN, ZIJLSINGEL 36 Telef. 24777 (b.g.g. 31920) RIJNSBURG, HOFSTRAAT 17 Telef. (01716)—3341 (Advertentie) 23 oktober Wereld-Missiedag (Advertentie) Oostenrijkse regering afgetreden De Oostenrijkse regering is vanmor gen vroeg afgetreden, omdat de bei de coalitiepartijen de R.K. Volks partij en de socialistische partij het niet eens zijn kunnen worden over de begroting van het komende jaar. Van officiële zijde is meege deeld, dat de financiering van de voorgestelde pensioenverhoging één van de belangrijkste wrijfpunten tus sen beide partijen is. Krachtens de bepalingen van de Grondwet had de begroting uiterlijk vandaag, 22 oktober, bij het parle- Wantrouwen in de dollar Makelaars in Wallstreet te New York "proberen nog steeds een oor deel te vormen over de invloed, wel ke de spectaculaire stijging van de prijs voor goud in het buitenland zou kunnen hebben op de effectenbeurs. Enkele makelaars en andere finan cieel-deskundige waarnemers zijn van menirig, dat de fenomenale stij ging in Londen, waardoor de goud prijs in vele centra ter wereld werd opgeschroefd tot meer dan 40 dollar per troy ounce, van algemene in vloed op de beurs zal zijn. Anderen zijn de mening toegedaan, dat de stijging geleidelijk zal wegebben zonder van invloed te zijn op lange termijn gezien. Inmiddels heeft zich in Londen een daling voorgedaan. Hoewel het grootste deel der waarnemers optimistisch was ge stemd, schenen zij bezorgd ten aan zien van de krachten, die de stijging van de göudnotering hebben veroor zaakt. Verscheidene deden geen moeite hun bezorgdheid over een mogelijke terugslag te verbergen. Dolle vrijdag te Johannesburg. Vrijwel alle effectenhandelaars in Johannesburg trachtten gisteren za ken te doen in de goudaandelen, waarin een hausse was ontstaan, en dit leidde tot fantastische tonelen op de beurs, die bij tijden aan een krankzinnigengesticht deed denken. Beursmensen vormden een verwarde en dringende massa, waaruit ge schreeuw opklonk. Er werd gevoch ten, een aantal makelaars werd de das van de hals gerukt en nu en dan zag men kluwen mannen op de grond. Soms maakte iemand zich los uit de stompende en schreeuwende massa om zich het voorhoofd af te drogen en zijn kleren recht te trek ken. Later op de dag ondergingen vrij wel alle goudmijnaandelen op de beurs in Johannesburg een vrij scherpe daling, nadat de prijs van goud op de Londense markt bekend was geworden. Speculanten ontnuchterd. De officiële verklaring te Washing ton, dat de Verenigde Staten ook in de toekomst goud tegen 35 dollar per ounce fijn zullen kopen en ver kopen heeft de Londense speculan ten ontnuchterd. Hoewel deze ver klaring tijdelijk niet ernstig werd genomen en als een haussefactor werd beschouwd, is intussen de over tuiging ontstaan, dat een devaluatie van de dollar onwaarschijnlijk is. Men ziet in, dat de „goudkoorts" in verregaande mate speculatief is en dat de „zeepbel" vermoedelijk spoe dig uiteen zal spatten. Te Londen is men er echter niet zeker van of er niet in de toekomst een voortdurend hiaat zal blijven bestaan tussen de officiële en de vrije goudprijs. Uit dit hiaat blijkt, zo zegt men, het wan trouwen in de dollar. Daar de meeste valuta's direct of indirect op de dol lar gebaseerd zijn zou een dergelijke ontwikkeling ernstige terugslagen kunnen hebben op de waardering van andere valuta's. 15 Vermisten op tankboot na ontploffing Aan boord van de Noorse tank boot „Pol Yana", die zich in de Per zische Golf bevindt, heeft zich een ontploffing voorgedaan. Het schip staat in brand. 28 opvarenden kon den tot nu toe worden gered, 15 worden vermist. Het schip meet 15.980 ton en is afkomstig van Kris- tiansand. De Amerikaanse ballonsatelliet „Echo" zal, zo deelt de sterrenwacht in Utrecht mee, in de komende da gen weer te zien zijn. Dat zal zijn op: 23 okt. om 6.21; op 24 okt. om 5.55; op 25 okt. om 5.27; op 26 okt. om 5.02 en 7.07 en op 27 okt. om 6.40 uur. Telkens vrij hoog in het zuiden. De "ïaam „Oriënt-expres", die tot een symbool van internationale reisromantiek 'is geworden gaat uit de spoorboekjes verdwijnen. Deze treinverbinding zal van mei aan staande af tot net traject Calais-Pa rijs-Wenen beperkt worden en daar. om een andere naam krijgen. Op het traject Parijs Boekarest was de pas sagiersbezetting te gering. ment Ingediend moeten worden. Men verwacht, dat beide coalitie partijen direct onderhandelingen zul len beginnen over de vorming van een nieuwe regering. Politieke waarnemers in Wenen menen, dat Julius Raab, de huidige kanselier, niet genegen zal zijn om weer kanselier te worden. Raab be kleedt deze post sinds 1953. Het geschil tussen beide partijen vloeit in eerste instantie voort uit de eis van de socialisten om 't ouder domspensioen met ingang van 1 ja nuari 1961 te verhogen. De vertegen woordigers van de R.K. Volkspartij, die een orthodoxe politiek van bud getair evenwicht voorstaat, hebben vergeefs getracht de socialisten te bewegen een pensioenverhoging in etappen te aanvaarden. Daarbij komt nog, dat de R.K. Volkspartij de benodigde gelden voor deze verho ging bijeen wilde krijgen uit 'n ver hoogde bijdrage voor de sociale ver zekeringen, hetgeen vooral van in vloed zou zijn geweest op de lonen en salarissen. De socialisten daaren tegen wilden een directe heffing. Niet ingewilligd. Naar later Op de dag uit Wenen ge meld wordt, heeft president Schaerf de ontslagaanvrage van de Oosten rijkse coalitieregering niet ingewil ligd. Hij verzocht bondskanselier Raab de onderhandelingen over de begroting voor 1961, welke uitlie pen op een regeringscrisis, voort te zetten. Kongolezen in Oeganda Vijftig Kongolese soldaten zijn don derdag vijf kilometer in Oeganda doorgedrongen en hebben een aldaar wonende boer gedwongen naar Kon go te gaan, aldus is vrijdag te Kam pala in Oeganda vernomen. De inwoners van het nabijgelegen dorp vluchtten, toen zij de Kongole zen zagen naderen. Volgens de Kongolese militairen had de man belastingschuld in Kon go, maar autoriteiten in Oeganda zijn van oordeel, dat de man is ontvoerd, omdat hij eerder melding heeft ge maakt van grensoverschrijdingen door Kongolese militairen. Oeganda heeft bij de Kongolese autoriteiten geprotesteerd en uitle vering van de boer geëist. Wanorde in Kasai. Volgens een schatting van het In ternationale Rode Kruis zijn als ge volg van de gewelddadigheden tus sen de Baloeba- en Loeloea-stammen in de Kongolese provincie Kasai, 150.000 tot 250.000 leden van de Ba- loeba-stam de laatste maanden uit het noordelijk deel van deze provin cie naar het gebied van Bakwanga gevlucht. Als gevolg van de algemene wan orde, die in dit gebied heerst, is de Mgr Buis in audiëntie bij de Paus Mgr. J. Buis, tit. bisschop van Astypalaea, apostolisch vicaris van Jesselton (Brits Borneo), is terug in Leiden na een audiën tie in Rome bij Paus Joannes XXin. Van dit bezoek ontvin gen wij van monseigneur een foto. De audiëntie werd door de Paus verleend in het kader van een bezoek ad limina, dat een besturend bisschop elke vijf jaar aan Rome brengt. Hierbij stonden ook een be zoek aan de kardinaal en de secretaris van de congregatie „De Propaganda Fide" op het programma en een bezoek aan de graven van de H.H. Petrus en Paulus. Mgr Buis verklaarde, dat het onderhoud met de Paus, dat on- geveei tien minuten duurde, 'n levendig karakter droeg. Men sprak Frans en Latijn. Op de foto ziet men rechts van de Paumgr Buis en links father J. M. A. Klijn, secretaris van de bisschop. Father Fleisclunann, algemeen procurator van Mill Hill in Ro me, was ook bij het bezoek aan wezig Mgr Buis zal na Kerst mis naar Jesselton terugkeren. LEVENSLANG VOOR POMMERENKE De 23-jarige Westduitse hulparbei der Heinrich Pommerenke is zater dag door de rechtbank van ïYeiburg wegens viervoudige moord, twaalf moordaanslagen, verkrachting, meer malen gepleegd en poging daartoe, roof met geweldpleging, roof en diefstal tot levenslange tuchthuis straf veroordeeld. Tevens zijn hem voor het leven de burgerrechten ontnomen. De doodstraf is, als be kend, in West-Duitslan^ afgeschaft. Oït nummer bestaat oit 12 pagina's De natie zal oordelen President De Gaulle, die op het ogenblik een reis maakt langs Zuid- franse steden, heeft gisteren in een toespraak te Gap, naar aanleiding van het verzet tegen zijn plan voor een Franse kernmacht, gewaar schuwd, dat dergenen die het initiatief namen en de verantwoordelijkheid voor een nieuwe verdeeldheid in het land op zich nemen, schuldig zullen zijn aan een ernstig vergrijp, dat de natie op gepaste wijze zal beoorde len indien zij daartoe zou worden opgeroepen. Dit was klaarblijkelijk een toespe- Telefooncentrale in de ruimte De „American Telephone and Te legraph Company" heeft de regering toestemming gevraagd om binnen 't jaar een „telefooncentrale" in een baan om de aarde te brengen. Men wil hiermede oefenen in het tot stand brengen van telefoongesprekken, te levisieuitzendingen e.d. tussen Ame rika en Europa. Het zou de eerste commerciële satelliet zijn. ling op nieuwe verkiezingen die zou den volgen op ontbinding van het parlement (de president zou deze kun nen afkondigen indien de regering valt), of op de mogelijkheid van een nationaal referendum ter onder steuning van zijn politiek. De president verkaarde verder, dat de vrede in Algerije „voor de deur staat". „Een kleinigheid" verhindert nog de beëindiging van de strijd, maar die kleinigheid is „misschien, helaas, de ambitie van een bepaalde groep die door de totalitairen wordt geholpen". De opstandelingen willen reeds nu als de Algerijnse regering worden erkend. Zij willen dat wij hun de hand reiken. Maar dat is onmogelijk en dat zal ik nooit doen. Het gezonde verstand, de wijsheid eist, dat Algerië Algerijns is, dat het land zelf over eigen lot beslist en dat het zich met Frankrijk over zijn behoefte verstaat: financiën, defen sie, onderwijs en, rgtendeels, het be stuur. De motie van afkeuring. De Franse Nationale Vergadering beeft vrijdag het debat over de motie van afkeuring tegen de regering in verband met het plan voor een Frans „kernzwaard" op maandag vastge steld. De stemming zal des avonds of in de nacht gehouden worden. toestand van deze vluchtelingen op het gebied van de voedselvoorziening en gezondheidszorg de laatste tijd snel verslechterd. President Tsjombe van Katanga heeft vrijdagavond de terugroeping geëist van Ian Berendsen, de hoog ste VN-functionaris in Katanga, en een deel van zijn militaire staf. KOM NAAR DE ZEE voor uw LUNCH en DINER Hotel-Restaurant „HOLLANDER" Noordwijlc Medegedeeld door het KNMI, geldig van zaterdagavond tot zondagavonu, opgemaakt te 11.15 uur. PLAATSELIJK REGEN Plaatselijk enige regen, mor gen ook opklaringen. Overwe gend matige wind tussen zuid oost en z lidwest. Weinig veran dering in temperatuur. 23 Okt.: zon op 07.18; onder 17.30; maan op 10.33; onder 19.47. 24 Ok.: zon op 07.20; onder 17.28; maan op 11.41; onder 20.39. Hoogwaterstanden 23 Okt.: v.m. 5.n.m. 5.15. 24 Okt.: v.m. 5.34; n.m. 5.51. Het weer in Europa (Advertentie) Veranderlijk weer Een lagedrukgebied, dat gisteroch tend boven het Engelse Kanaal lag, vulde snel op. Een ander lagedruk gebied, dat van de Oceaan kwam, diepte daarentegen aanzienlijk uit en ontwikkelde zich tot een stormde- pressie, die vanochtend met een ba rometerstand van ongeveer 970 mb iets ten westen van de Golf van Bis- caye was gelegen. De depressie zelf verplaatst zich maar weinig. Rand- storingen echter trekken door Frank rijk naar het noorden en geven het weer een veranderlijk karakter. Boven het zeegebied tussen Groen land en Noorwegen is een gebied van hoge druk ontstaan. Langs de rand hiervan stroomt koude lucht via Scandinavië naar het zuiden. Tot in het midden van Zweden en Noor wegen vriest het nu elke nacht. De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI, geh. bew. 4 —2 STOCKHOLM regen 8 4 OSLO z z geh. bew. 5 3 KOPENHAGEN zw. bew. 10 8 ABERDEEN regen 11 9 LONDEN regen 13 10 AMSTERDAM zw. bew. 13 9 BRUSSEL motregen 12 9 LUXEMBURG zw. bew. 11 5 PARUS regen 13 10 BORDEAUX zw. bew. 16 12 GRENOBLE zw. bew. 18 14 NICE zw. bew. 18 11 BERLIJN geh. bew. 8 5 FRANKFORT zw. bew. 14 4 MüNCHEN L bew. 11 2 ZiiRICH mist 14 2 GENèVE zw. bew. 15 4 WENEN zw. bew. 12 5 INNSBRUCK 1. bew 11 1 BELGRADO onbew. 19 9 ATHENE zw. bew. 23 ROME zw. bew. 20 11 AJACCIO zw. bew. 20 10 MADRID regen 13 11 MALLORCA zw. bew. 21 13 LISSABON onbew. 18 13 Het is een groot geluk te beseffen, dat het geluk in eigen gezin gezocht en gevonden kan worden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1