4» „CEBUCO" bestaat een kwart eeuw visie op televisie cj)e Zingende Zutammea »Bernarda« WOENSDAG 19 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Vijf jaar geëist tegen leider van jeugdbende Koffiehuishouder (29) wilde met jongelui geregelde gangsterbende vormen KONINGIN OPENDE SIN AI-KLINIEK Koningin Juliana heeft gistermiddag in de eet-recreatiezaal van de Sinai- kliniek te Amersfoort het „Neir to- mied", het eeuwig licht, ontstoken. Dit geschiedde ter opening van de kliniek van de centrale vereniging Uit het oogpunt van generale preventie moeten Juist in een stad als voor de Joodse eeesteliike eeronri- Amsterdam rij, die de neigtar hebben tot bendevorming, streng gestraft 06 Joo^e geestelijke gerond worden," zo sprak de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank. "ei<^szorg en mede ter nagedachtenis Deze heeft gisterochtend een begin gemaakt met de berechting van een aan aU® verpleegden en verplegenden groep van totaal twintig jongelieden in de leeftijd van 19 tot 30 jaar, die van het vroegere ziekenhuis „Het hun ontmoetings-punt hadden in het koffiehuis „Het Afstapje" in de Spui- ADeldoornse Rosrih" dip n straat in de binnenstad. Vandaar uit werd geopereerd. Een reeks van in- braken in Amsterdam, Apeldoorn en een poging daartoe te Hilversum, ramPzallge wijze voortijdig in de be waren aan vijf van de zes gisterochtend terechtstaande verdachten ten zettingstijd htm leven verloren, laste gelegd. (De krant kunt U niet missen, geen dag!) De verdachte bleef, ondanks de voor hem bezwarende verklaringen van twee mede-verdachten, ontken nen dat het plan voor de afpersing Allen bekenden diefstaUen Eng6'Smlm Zwakke jongeren onder zijn invloed Deze omvangrijke zaak kwam aan het rollen toen in juni jl. de 29-jarige koffiehuis-houder G. J. tezamen met een andere verdachte en een 15- Overwicht De rol nagaande, die J. heeft ge speeld, zei de officier van justitie OlAXTJU, iCl UC «JAAICICl Vdll JUÖllllC jarig knaapje bij een poging tot in- onder meer dat deze eigenlijk de braak m een stofzuigerfabriek te man js geweest, die de leiding had. Hilversum werden gearresteerd. De koffiehuis-houder wordt als de lei der van de bende beschouwd. „De jongens bewonderden J., die worstelinstructeur was geweest. Hij had overwicht. En al had hij de plan- •♦r verdachten van de ochtend- nen dan niet jemaakt, hij keurde ze zitting bekenden. Een heeft nog een goed. J. stelde voor een geregelde blanco strafblad, vier hebben een gangsterbende te vormen en het geld strafblad met een tot vier vonnissen. te gebruiken voor de exploitatie van De oudste verdachte is al zestien koffiehuizen." De officier zag J. als keer veroordeeld. De officier van een verleider van de jongeren, die justitie eiste drie jaar gevangenis- zwak staan. Hij heeft pressie straf met aftrek tegen de 19-jarige oefend om hen over te halen tot het schoorsteenveger H. B., de 27-jarige plegen van inbraken. De raadsman Koopman H. J. B. en de 34-jarige van j achtte in tegenstelling met de bouwvakarbeider A. J. C. B. Vier officier, zijn cliënt niet zo onbetwist jaar met aftrek vorderde de officier de leider der groep. Hij verzocht de tegen de 23-jarige los-arbeider D. C. rechtbank de zaak terug te verwij de W. Twaalf maanden gevangenis- zenn naar de instructie voor 2t doen straf waarvan vijf maanden voor- uitbrengen van een psychiatrisch waardelijk, vroeg hij tegen de 22- rapport. Tegen de 26-jarige gediteer- jarige magazijnbediende F. J. C. V., de koopman T. A., die ontkende iets die maar eenmaal had meegedaan. van de inbraken te hebben geweten, maar wel toegaf dat hij de andere „Zetbaasjes verdachten naar Apeldoorn en Hil versum in zijn wagen had gereden, De hoogste straf op deze eerste requireerde de officier twee jaar met zittingsdag eiste de officier van ju- aftrek. Terzake van medeplichtig- stitie gistermiddag tegen de negen- heid. In alle zaken doet de recht- entwintigj arige gedetineerde koffie- bank op 1 november uitspraak. Don- huis-houder G. J.: vijf jaar gevan- derdag a.s. zullen nog twaalf ver- genisstraf met aftrek van het voor- dachten, waarbij een 18-jarig meisje arrest. Deze verdachte, die tot nu en een aantal helers, terechtstaan, toe alles ontkend had, bekende in eens ter zitting zijn medeplichtigheid aan de inbraken in Apeldoorn en Hilversum, waar hij op de uitkijk had gestaan. In de radio-stad werd hij met twee anderen bij een in braakpoging door de politie gear resteerd. Hij gaf voorts toe, dat hij Weinig minder dan 'n wonder so vole duizenden 'n onder mens werden mot Krnschon Salti. de groep om zich heen had verza- Zo'n bloedzuiverende Kuur met meld. De koffiehuis-houder ontken- Kruschen kan ook U van uw Rheu- de echter dat hij de sterke figuur matiek bevrijden. Dat doen de be- van de groep was geweest. Alle plan- roemde vijf minerale zouten voor U nen voor de inbraken waren volgens ais U trouw iedere morgen die hem van H. J. B. uitgegaan. Ook kleine dosis neemt. Onzuiverheden had hij niet gezegd, dat als er ge- jn het bloed worden daaruit losge- noeg geld was de jongens als zet- maakt en afgevoerd langs natuurlij-' baasjes in koffiehuisjes zouden ko- ke weg. En daarmee raakt ge dan men. Wel was daar, aldus J„ over vanzelf van de pijnen af, die U nu gesproken. Hij kreeg een deel van het leven vergallen. de opbrengst der buit, want iedereen deelde mee. De opbrengst van de inbraak in de Victoria bioscoop ver klaarde J. wel te hebben ontvangen, doch deze aan zijn compagnon (die later gearresteerd werd in verband met een sigarettendiefstal aan boord van een schip) te hebben gegeven omdat het allemaal kleingeld was. Schraalhals was maandag keuken meester in de keuringszaal van het Krelagehuis. De zaal leek meer op een rouwkamer voor minder-bedeel- den, dan op een keuringszaal met al die kale tafels en het zwarte doek. Er prijkte nl. slechts één vaasje bloe men en het was de heer G. Hommes uit Heiloo, die althans voor een heel klein beetje kleur en fleur in de sombere zaal zorgde. Hij etaleerde een vaas Hollandse irissen: do fraaie blauwe aanwinst Blue Giant, die 'n uitstekende indruk maakte. De bol len waren natuurlijk „geremd". Het resultaat was best: de bloemen wa ren mooi van kleur en vorm, bleken nog zuiver en we den gedragen door sterke stengels. Het is te hopen, dat de komkom mertijd snel achted de rug zal zijn, maar of daar inderdaad veel kans op is, is een ander hoofdstuk. Dan zullen de bloemenliefhebbers 't moe ten hebben van de chrysantenkwe kers, maar de tijd dat men weer bol- bloemen „en masse" zal kunnen be zichtigen, ligt nog ver in het ver schiet. (Advertentie! De bruid ging op pantoffels Met verschrikte gezichten za ten gistermorgen de belangstel lenden, die naar de St. Marti- nuskerk te Venlo waren geko men om naar het bruidstoilet en de ontroerende huwelijks inzegening te kijken, te staren naar de ingang van de kerk, vanwaar juist de bruid 'n scher pe kreet had geslaakt die door het hele kerkgebouw had ge galmd. Ook buiten wipte de me nigte ontsteld op de tenen en men zag, dat de bruid, de in sportkringen welbekende Toos Vestjens, die met Harry Holt- huyzen in de echt zou worden verbonden, met spoed weer in de auto werd geholpen. De schrik maakte gelukkig spoedig plaats voor een brede lach want wat was het gevai? De bruidegom had met veel zorg zijn bruid geassisteerd bij het moeilijke werk van het uitstij gen. Het bruidje had nog niet goed en wel één voetje buiten gezet of haar oog viel op'n pantoffel. Bij het zien hiervan kon de a.s. mevrouw Holthuy- zen van ontzetting zich niet be dwingen. Waarschijnlijk door vrouwelij ke ij delheid waren de trouw- schoentjes iets aan de kleine kant gekocht. Ze knelden in elk geval op een niet al te jrettige manier. Daarom had de bruid haar pantoffels zolang mogelijk maar aangehouden. In de con sternatie van het grote gebeu ren had ze echter vergeten, vóór het vertrek naar de kerk haar schoeisel te verwisselen. Huilend bleef ze in de auto zitten wachten op haar schoen tjes met naaldhakjes. De tranen vloeiden evenwel niet lang, want ook zij zag even later het komische van het geval in. Toen een familielid met de bruids schoentjes kwam aandraven kon de plechtigheid 25 minuten te laat beginnen. De bruid schreed blozend, in haai knel lende schoentjes op ragfijne naaldhakjes, naar het altaar. Iedere krantenlezer zal bij tijd en staan gemaakt tot HET centrale in- zo wijle de grote advertenties in zijn formatiebureau van de Nederlandse lijfblad zijn tegengekomen met het dagbladen. Niet minder dan dat, maar motto: „De krant kunt U niet missen, ook niet meer. Het instituut begeeft geen dag!" zich n.l. onder geen voorwaarde op Dat zijn dan de advertenties van het terrein van de erkende adver- het Cebuco, onder welke sterk ge- tentiebureaux. comprimeerde naam het instituut be- Economisch-wetenschappelijk heeft kend is met de wel zeer wijdlopige: Cebuco zijn grote waarde bewezen „Centraal Bureau voor Couranten, door verschillende publicaties aan publiciteit van de Nederlandse Dag- de hand van eigen onderzoek, zoals bladpers". gegevens over ie economische situa- Dit Cebuco nu, bestaat 25 jaar. tie in Nederland in verschillende pe- Opgericht in 1935 (het plan werd rioden en de Inkomensverdeling van gelanceerd op de algemene vergade- de Nederlandse bevolking. Door het ring van de Nederl. Dagbladpers van Bureau voor Budgettencontrole, ver- 5 juni van dat jaar) is het instituut bonden aan het Cebuco, worden uitgegroeid tot ëen instrument ten voorts maandrapporten uitgegeven, bate van de dagbladpers èn van het terwijl ook van een groot aantal bedrijfsleven tevens. Let wel: het is branches kwartaal- en jaaroverzich- geen advertentiebureau: het heeft ten worden pepubliceerd. slechts een middelaarsfunctie, ge- Het Cebuco is een begrip gewor- schraagd door economische-weten- den en een onmisbaar instituut in schappelijk onderzoek, die de adver- het Nederlandse bedrijfsleven in bre_ teerders waarborgt een zo groot no- de geledingen. Deze onmisbaarheid gelijk profijt van hun advertentie- wordt het best geillustreerd door het campagnes te trekken. cijfer 75: meer dan vijf en zeventig procent van het totale bedrag, dat Het voert te ver om in klein bestek Per.iaar v°°r ruim vijfhonderd lan- dat alles haarfijn uit de doeken te delyke reclamecampagnes wordt be- doen. Het zij eigenlijk genoeg te ver- steed, wordt in dagbladreclame gein- melden dat door het verzamelen van vesteerd. statistische gegevens, waarmee zich dagelijks zo'n dertig meisjes in het zilveren jubileum zal op 26 grote kantoor aan de Amsterdamse oktober a.s. in intieme kring worden Vondelstraat bezig houden, ontleend gevierd in Cinema du Midi te Am- aan de dagelijkse advertenties in een sterdam, niet de voorpremière van groot aantal dagbladen, gezocht wordt Fons Rademakers nieuwe speelfilm naar en ook gevonden de meest „Makkers staakt uw wild geraas", geeigende plaats en tijd van en voor die de volgende dag zijn wereldpre- bepaalde advertentiecampagnes. miere beleeft. Cebuco richt zich daarbij niet al- leen tot het „grote" bedrijfsleven, maar ook tot de Middenstand, die mede door de bemoeiingen van Ce buco de laatste jaren veel sterker dan voorheen voor zijn reclame ge- Van 1 november a.s. tot 1 april 1961 kunnen de speciale weerberich- bruik maakt van de kolommen onzer ten voor de bouwvakken telefonisch dagbladen. Voor deze laatste ca te- weer beluisterd worden. De tele- gorie is onder meer een matrijzen- foonnummers van het telefoonnet dienst in het leven geroepen, waar- Utrecht (netnummer 030) zijn voor mee de bladen hun clienten van de vier rayons, waarin het land is dienst kunnen zijn. verdeeld ongewijzigd gebleven. Cebuco houdt zich ook bezig met marktanalisatie en versterkt de ge gevens daarvan aan de adverteer ders, die bij het instituut om infor maties aankloppen. Het is allemaal een kwestie van opvoeding der ad verteerders, goed beschouwd 't (oor-' spronkelijke) hoofddoel van Cebuco, door inlichingen te verstrekken over de mogelijkheden die er liggen in dagbladreclame en zodoende ook naar de dagbladpers een deel van de reclamekoek over te hevelen. En dat dan bijna honderdvijftig miljoen gqlden bruto. Dat (en nog meer) heeft het Ce buco in de kwarteeuw van zijn be- {(ieenintmori'fn dar hebilammn hete IrvetiiilwpwerwHsrwti! J Trekhet.iemetm Ut Me heeft (Van onze t.v.-medewerker) Terugblik Na een halfuurs-uitzending van 'n Australisch filmpje over „Jongens als Guba", kwam dinsdag de hoofd film onder de titel „Het huis der ge heimen". In een middelmatig detec- tieve-verhaal werden nog al harde scènes vertoond. Het was echt iets voor de „liefhebbers". De quiz-rage is thans gevolgd door een journalis tenforum bij verschillende Omroe pen. De NCRV doet zelfs internatio naal, maar na de wijze waarop De Gaulle op de t.v. werd behandeld, vragen we ons wel af, of dat in deze vorm niet evengoed voor de radio had kunnen geschieden. Het was nogal statisch, waarmee uiteraard niets ten nadele van de groep bui tenlandse journalisten wil zijn ge zegd en van de uitstekende voorzit ter prof. Diepenhorst. T.v. in de Singerzaal In het NTS-journaal heeft men reeds flitsen kunnen zien van de uitgebreide, maar technische ten toonstelling die deze week in ver band met de veertigjarige ontwikke ling van de radio wordt gehouden. modern toiletpapier (Advertentie) Dat men de Singerzaal in Laren heeft uitgekozen, kunnen we best begrijpen, wegens de binding met bepaalde t.v.-uitzendingen. Het eni ge bezwaar is, dat die zaal nog al veraf gelegen is. Nochtans is 'n be zoek de moeite waard, want niet al leen de opgang van de radio, maar ook die van de televisie kan men als het ware op de voet volgen. En weer gaat de techniek verder; maar ook de aanwas van het getal der t.v.- toestelbezitters in Nederland. Dat was gisteren precies driekwart mil joen. Uitgezonderd natuurlijk de zo genaamde „zwartkijkers", die alleen maar ten koste van anderen mee-pro- fiteren. Komende uitzendingen In de Avro-studio wordt vanavond Televizier uitgezonden, met 'n stoet van medewerkers. Vooraf zal vrij postig over het boek en zijn lezers worden gepraat. Na een telerecor- ding uit het Hongaarse staatscircus vertoont de VPRO donderdag 't oor spronkelijk t.v.-spel „Waar de vos sen lopen". Het stuk is zeker niet bedoeld voor jeugdige kijkers. 35 jaar massacommunicatie Een programma van Henk Schaafs- ma en Pier Tania over 35 jaar mas sacommunicatie zal een belangrijk onderdeel vormen van de uitzending van de Vara op 24 okt. Men wil daar in een vluchtige poging doen tot peiling van de invloed van radio en televisie op velerlei terrein. Mede werking verlenen o.a. de heren oud prof. dr. K. Baschwitz, prof. dr. Ph. J Idenburg, W. Vogt, P. Beishuizen, J. A. Meyers en Adriaan v. d. Veen. Tekeningen, die men in dit program ma te zien zal krijgen, zijn van Otto Dicke. A ether klanken DONDERDAG 20 OKTOBER 1960 HILVERSUM l 402 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. 11.00 V.d. zie ken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land, praatje. 12.35 Land en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Hammondorgelspel. 13.40 Gram. 14.00 Volksmuz. 14.25 Omr.ork. en solist. 15.20 Gram. 15.30 Engelse kerkmuz. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Muzikale lezing. 16.45 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Instr. kwintet. 18.15 Sportrubr. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief: act sociale vraag stukken. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Orgelconc. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Vo- kaal ens. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Gram. 23.30 Heeft het ongeloof nog een toekomst?, le zing. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM TI, 298 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Vertel nog eens wat over Canada, gesprek. 11.15 Gram. 11.45 Mensen worden verdre ven door het water, lezing. 12.00 Theaterork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Na tionale foto-competitie. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianoreci tal. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Gram. 15.25 Voordr. 15.45 Filharm.ork. en solist. 16.15 Gram. 16.30 Metropole- ork. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 V.d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouwork. en soliste (I. d. pauze: 21.00-21.25: Voor moed, beleid en trouw, klankb.). 22.15 Gram. 22.25 Wereldkamp. dammen. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.03 Sport- act. 23.10 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Filmdocum. 20.30 Ge sprek aan de schrijftafel. 20.40 Cir- cus-progr. 21.25 Waar de vossen lo pen, TV-spel. door 19) En dan hun huis! Een prachtige grote villa met kostbaar gemeubi leerde ruime kamers, voorzien van alle denkbare moderne comfort. Er was een wintertuin, en air-conditio ning voor de zomer; en er was een verrukkelijke daktain vanwaar je 'n prachtig uitzicht over heel Chicago had. De fabriek lag vry dicht bij; die was van naar Amerikaanse be grippen tenminse middelmatige grootte. Het was een complex ge bouwen die gegroepeerd waren rondom de nederzetting waar de ar beiders woonden. Iedere getrouwde arbeider had daar zijn eigen huisje met tuin en een auto. Hoeveel arbeiders had Hollweg in dienst, vroeg de heer Zeiler. Dat wist Lola niet zo precies; wel meer dan duizend, dacht ze. Het bedrijf werd nog steeds gestadig uitgebreid. Andres was voortdurend aan het bouwen; vooral sinds hij met „Su- pratint", een nieuwe glansverf met zeer bijzondere eigenschappen, zul ke schitterende zaken deed. Het scheen dat hij de bestellingen ter nauwernood kon bijhouden. „Supratin?" vroeg Zeiler geïnte resseerd. „Wat is dat?" De dónkere ogen van Lola gleden lachend van het ene gezicht naar 't andere. „O, dat weet ik heus niet zo precies. Ik bemoei me niet met de zaken. Maar 't is geloof ik een verfstof die Andres uitgevonden heeft. Na onze huwelijksreis schijnt hij met de fabricage begonnen te zijn. Hij beweert dat 't zijn beste artikel is". Zeiler en Hans Lukas keken el kaar aan. „Heb jij daar al eens van gehoord, Hans", vroeg Zeiler. Deze schudde het hoofd. „Neen, 't is voor de eerste keer dat ik die naam hoor", antwoordde hij. „Waarom komt jé man met dat ar tikel niet op de Duitse markt", vroeg Zeiler aan zijn dochter. „Dat weet ik heus niet, papa. Hij heeft wel eens gezegd niet veel be lang stelling voor de Duitse markt te hebben, meen ik me te herineren; omdat de Duitsers in de verfstöffen- fabrikage bovenaan stonden .geloof ik". „Ja inderdaad, dat is zo", beaam de Zeiler trots. „Dat beleven we op het ogenblik ook weer met ons nieuwe artikel. „Kameleon" heeft Hans zijn uitvinding genoemd. Over een week of wat denk ik dat we al niet meer in staat zullen zijn met de produktie de vraag bij te houden. Een werkelijk goed artikel beveelt zichzelf aan. Daar heb je geen Ame rikaanse reclame voor nodig zoals jullie voor jullie Supratint". Op deze uitdagende woorden ging Lola evenwel niet in. De wending die het gesprek genomen had, ver veelde haar blijkbaar al weer en vol ijver wierp ze zich opnieuw op het onderwerp dat al haar gedachten be heerste: Poiret en diens geniale scheppingen. Zo vertelde ze dat de japon die ze op het ogenblik aan had zijn laatste creatie was. Pas na lang bedelen had hij die voor hon derd pond aan haar willen verko pen. Hij verkocht zijn werk lang niet aan iedereen! Je moest het type en de stijl hebben die hij bü het ontwerpen in gedachten had gehad. „En is hij niet prachtig mooi, paps?" eindigde ze levendig. „Een ware kunstenaarsdroom. Andres zal verrukt zijn. Geen van onze kennis sen heeft ook maar iets wat er in verste verte bij haalt". „O nee? Wat heerlijk", antwoord de haar vader droog. „En als je man er verrukt over is, komt 't er ook niet op aan hoe wij, ouderwetse provinciaaltjes dat geval dat je daar aan hebt, vinden". „Hoezo? Vindt u 'm dan niet mooi?" vroeg Lola verwonderd. „Hm. Weet je Lola, ik heb me al die tijd al zitten afvragen als wat het ding eigenlijk bedoeld is. 't Zou een babyjurkje kunnen zijn dat je mogelijk voor een gekostumeerd bal had gekocht, maar 't zou ook als bad pak dienst kunnen doen. Maar in ieder geval kan ik je wel zeggen, kind: als ja nog Lola Zeiler was, zou je 't zeker niet dragen". „Hé paps, maar waarom dan", pruilde Lola naïef. Een groot gedeelte van het gesprek was aan de aandacht van Hans Lu- kas voorbij gegaan. Zijn ogen waren voortdurend de richting van Ber- narda op gedwaald. Want plotseling was iets wat hij tot dusver onbe wust gevoeld moest hebben, klaar en helder tot hem doorgedrongen. Hij had beseft hoe torenhoog Bernarda boven Lola stond. Al die lokkende, verwarrende schittering van dat ver- maaksleven waar Lola zo dol op was, had voor haar geen of weinig bekoring. Ze zag het lege en opper vlakkige van een leven gevuld met niets dan pretjes duidelijk in, en ze wist het onderscheid tussen ware en valse genoegens. En zonder zich te laten beïnvloeden door de uiterlijke schijn, ging ze rustig haar eigen weg. Hij had Bernarda altijd naar waarde weten te schatten, had haar als een goede vriendin beschouwd, en hij had haar gezelschap steeds op prijs gesteld. In dit uur, nu hij haar naast haar zuster zag voor wier op pervlakkigheid zijn ogen eindelijk geopend Waren, wist hy dat Ber narda veel en veel meer voor hem betekende dan louter een gewaar deerde vriendin. Hij stond op. Het was hem plot seling onmogelijk het onnozele ge babbel van Lola nog langer te moe ten aanhoren. „O, maar meneer Lukas, u wilt toch niet al weggaan", riep Lola meteen verwijtend uit. „Juist nu 't gezellig begint te worden". „Ja, toch wel, mevrouw Hollweg. Het is al laat en ik heb morgen een drukke dag voor de boeg". „Maar dan moet u me beloven dat u morgen weer komt, en verder iede- ■re dag zolang als ik hierben". Er lag een vleiende klank in haar stem en in haar ogen zag Hans de ver leidelijke glans die hij zich zo goed van vroeger herinnerde. Maar thans had deze zijn macht over hem ver loren. „Misschien wel, mevrouw. Als het gelegen komt en wanneer ik tijd heb. Het is druk op de fabriek", ant woordde hij vormelijk. Met een lich te buiging en ev-n vluchtige hand druk nam hij afscheid van haar en begroette dan ook de anderen waar na hij zo snel mogelijk verdween. HOOFDSTUK XI De eerstkomende dagen vermeed Hans Lukas het om naar de Zeilers te gaan. Hij had volstrekt geen be hoefte aan nog meer verhandelingen over Poiret en de mode, of over het heetlijke leven in Amerika in het algemeen en bij de Hollwegs in het bijzonder. Voor een gesprek met Bernarda zou er toch geen gelegen heid zijn en dat was het enige waarnaar hij verlangde. Hij wachtte-» dus maar tot Lola weer vertrokken zou zijn en begroef zich in zijn werk. Maar op de vierde dag, een zater dag, ontving hij een brief. Mijn beste dr Lukas! Weet u dat het bijzonder onaar dig van u is, u zo onzichtbaar te maken terwijl een oude vriendin hier maar een paar dagen op be zoek is. En goede vrienden, zeer goede vrienden, zijn wij toch ze ker vroeger van elkaar geweest? Ik wilde morgen een afscheids- ritje naar de boswachterswoning in Kumberg maken. Toen ik nog thuis was, kwam ik daar vaak, en u bent ook nog een keer met ons mee geweest, weet u nog wel?

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8