\§T STASTERK staSterk-polis Leidse student voor aap om kracht bij te zetten aan protest van de „UTRECHT" A DE PRAKTIJK VAN HET EINDEXAMEN „NIEUWE STIJL' iHET WAS BUNA EEN GRAP Dokier Claudia (192) WOENSDAG 19 OKTOBKR 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Bezienswaardigheid op 't Gravensteen Gistermiddag hebben ook de Leidse studenten geprobeerd een demonstratie op touw te zetten tegen de voorstellen van minis ter Cals om de studie vrijheid aan de universiteiten enigszins aan banden te leggen. Overeenkom stig de actie in Delft, werd ook in Leiden laat in de namiddag op het stationsplein een student in een kooi gesloten om daar mee te symboliseren, dat de stu denten door de nieuwe wets voorstellen niet meer volledig vrij zijn in de .keuze van de wij ze, waarop zij him studie denken in te kleden. Hij werd als een Jantje van Leiden vervoerd. De ze student zou 24 uur in de kooi verblijven. De kooi werd van het stationsplein met muziek voorop vervoerd naar het Ge recht. De student werd door me de-studenten onderhouden. Te leurstellend was het aantal stu denten, dat deze stoet van het station naar het Gerecht volg den. Er waren er niet meer dan ongeveer twintig. De politie in Amsterdam heeft laten weten, dat zij een demon stratie met een student in een kooi niet zal toelaten. (Foto's: De Leidse Courant) Gekortwiekte dichter en Leidse eerstejaars OP HET GRAVEN- STEEN te Leiden, leg de eerstejaarsstudent Rik Kuethe, gestrikt voor de kooi, getuigenis af van zijn dichterlijke aanleg, door te spreken over „de leeu werik, die met een zaad bakje gevoerd wordt, en vleugellam in zijn getra lied verblijf ligt". Hij richtte deze zorgvuldig uitgebalanceerde volzin nen het liefst tot de jeugd beneden de tien, die er uiteraard het fijne nog niet van begreep en zich in een weerwoord dan ook bepaalde tot: „kyk eens wat eenOp de stip peltjes kunnen naar be lieven woorden ingevuld worden. Zij zijr. waar schijnlijk allemaal wel een keer door de jeugdige schare gebruikt. De ge kooide student richtte zich ook wel tot zijn jaargeno ten met een onder een krachtterm versterkte smeekbede om „lafenis" Na het gebruik van die lafenis, kwamen de toor nige tirades, gericht tegen de Mammoeth van Cals, met nog meer spontanië- teit maar ook iets ver warder. „Het is bijna een grap" hoorden we van een der toeschouwende oude rejaars. Want bij geheelde entourage, de gillende kin deren, de meesmuilende volwassenen en het eer stejaarsbandje, dat met afschuwelijke schetter- klanken, ondersteund door een drollig olifantsritme van het grotere koper, on duidelijke melodieën speel de, de aanplakbiljetten de jool van de studenten en dat alles tegen dt ernsti ge gevel van het juridisch centrum had meer van |n grap, dan van 'n grimmig protest. De politie, kenne lijk ingelicht, kwam een oogje in het zeil houden, maar greep niet in: De apekooi, geleend van de diergaarde Blij dorp, bleef staan. HET IS BIJNA 'n grap... maar het was geen grap, want de demonstra tie in Leiden, een copie van die in Delft, m< st uitdrukking geven aan de verontwaardiging van de studentenwereld tegen ar tikel zestig in de nieuwe Hoger Onderwijsv/et, dat zegt dat een student van een universiteit of hoge- school verwijderd kan worden als hij na twee- J maal de termijn voor een examen of tentamen niet geslaagd is. Naar verluidde, zouden de gekooide studenten in Delft en Leiden 24 uur opgesloten blijven. Zo ver is het op het Gravensteen te Leiden niet gekomen. Vannacht moet de demon- strant zijn verblijf veria- ten hebben. Waarschijnlijk zal hij vandaag nog 'ns zijn standplaats innemen. Van uw A.O.W. of A.W.W. alleen kunt u er niet komen. Zorg er daarom voor iets extra's achter de hand te heb- k W** Tien en neem als nood- W. M zakelijke aanvulling een De noodzakelijke aanvulling op A A.O.W. en A.W.W. N WIE NU LEEFT, DIE NU ZORQTI POLIS Vraagt inlichtingen: H.V. Levensverzekering Maatschappij „UTRECHT" Leidseweg 2, utrecht Zullen roekeloze studenten geen toto gaan spelen Gevaarlijk toevalselement Nog steeds geen richtlijnen PR IS IN DE PERS bijzonder veel aandacht besteed aan de Konink lijke Besluiten gedateerd 27 septem ber jl., waarbij de eindexamens Gymnasium en HBS een grondige wijziging hebben ondergaan. Een en kele waarderende stem buiten be schouwing gelaten, werden er overal bezwaren naar voren gebracht. Be zwaren vaak van principiële aard, bv. tegen het regeren bij KB's en niet bij de wet, welk bezwaar dan nu reeds uitgestrekt wordt over de op stapel staande Mamoethwet Prin cipiële bezwaren tegen het verval len van Biologie als eindexamenvak. Er in geen geringe ongerustheid ont staan over de grote rol, die het toe val zal gaan spelen bij de komende eindexamens. Zullen daardoor niet vele kandidaten gedupeerd worden? Zal dit toevalselement geen daling van het peil op de scholen voor Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs veroorzaken? Tasten de nieuwe maatregelen het karakter van het Gymnasium niet aan? Zijn bij 't tot standkomen van de bewuste KB's alle aangewezen adviescolleges ge hoord en is er rekening gehouden met hun uitspraak? Is het gebezigde argument: tekort aan gecommitteer den en deskundigen inderdaad vol doende om alle wijzigingen 'te recht vaardigen? Zijn de KB's niet in strijd met de wet? IK WIL DEZE KWESTIE voorlopig laten rusten en trachten in een aantal punten een voorstelling te geven van de veranderingen waar mee men rekening zal moeten hou den bij de eindexamens in juni en juli 1961. "I Op het Gymnasium A zal voor 'n gelijk aantal kandidaten verval len 'n mondeling examen in: Grieks poëzie of Grieks proza; Latijn poëzie of Latijn proza. De betreffende ge committeerde zal aan de hand van de nummers der kandidaten, zonder hun namen te kennen uitmaken wie proza maakt en wie poëzie. Het zal de kandidaten niet onverschillig la ten of zij poëzie of proza zullen moe ten vertalen en toelichten. Zij zul len zeggen, dat zij boffen of pech hebben of zelfs onbillijk worden be handeld. Mogelijk is er een verzach ting in deze maatregel te bewerken in deze geest, dat per school aange wezen wordt, welk onderdeel de kan didaten zullen moeten maken. Dan wordt er tenminste voor de kandi daten aan één school één lyn ge trokken. O Voor de kandidaten Gymnasium A krijgt de éne helft Wiskunde I, de andere helft Wiskunde H. Ook hier kan men het treffen of niet treffen. 3 Bij zonder raadselachtig is het, dat op het Gymnasium A de niet- geëxamineerde vakken helemaal niet op de eindexamenlijst vermeld zullen worden, ook niet in de vorm van een gemiddeld rapportcijfer. Bij het Gymnasium B, de HBS A en de HBS B is dit wel het geval. Waarom dit onderscheid? De A-kandidaten die examen moesten doen in een on derdeel van de klassieke talen waar in zij zwak warén, kunnen daardoor de compensatie missen van het vak waarin zij betere resultaten hadden kunnen bereiken. 4 De kandidaten Gymnasium B ma ken in gelijk aantal of Grieks of Latijn. Het niet-geëxammeerde vak komt op de eindexamenlijst in de vorm van het gemiddelde rapport cijfer. Dit wordt verkregen op grond van „de laatste drie in het laatste schooljaar verkregen rapportcijfers". Dit betekent dat de eindexamencan- didaten in het laatste jaar minstens drie rapporten moeten krijgen. De HBS A en B kenden reeds lang ge middelde rapportcijfers op de eind examenlijst, maar het aantal rappor ten, waarop dit was gebaseerd, was niet bepaald. Dit novum lijkt mis schien onbelangrijk, maar toch kan het gevaarlijke consequenties met zich brengen. C Op het Gymnasium B worden in 't vervolg Natuurkunde en Schei kunde schriftelijk geëxamineerd. Welke gevolgen heeft dit op het on derwijs in deze vakken? Zal het zwaartepunt gaan liggen op het ma ken van sommen? Dat zou een om mekeer betekenen in het onderwijs in deze vakken op het Gymnasium. C Er zullen in het vervolg vrijstel- lingen mogelijk zijn op 't Gymna sium in de vakken Natuurkunde, Scheikunde, Wiskunde I, II en III. Aanvaardt men het schiftelijk exa men in de twee eerstgenoemde vak ken, dan zal daartegen weinig be zwaar bestaan. Deze vrijstelling kan echter alleen verkregen worden op grond van het cijfer 7, dat niet ont staan mag zijn door afronding naar boven. Krijgen we in de toekomst twee soorten 7's? Elders staat im mers dat cijfers zo nodig naar het naast liggende hele getal worden af gerond. Zoekt men op, wat het cij fer 7 betekent, dan vindt men: „ruim voldoende". Dit is blijkbaar voor 'n dubbele uitleg vatbaar. 7 Bij het vak Nederlands op het Gymnasium A en B wordt uit de twee cijfers voor het schriftelijk werk één cijfer afgeleid. Na het mon deling examen wordt het eindcijfer vastgesteld. Stel een kandidaat haalt voor het schriftelijk werk een 3 en een 4. De gecommitteerde maakt hier het cijfer 4 van. De kandidaat haalt een 6 op het mondeling exa men. De gecommitteerde geeft 5 als eindcijfer. De kandidaat kan slagen. Toch had hij in het geheel slechts 13 punten. Vroeger had hij als eind cijfer 41/3 gehad .Een andere kan didaat krijgt voor het schriftelijk werk een 5 en een 6, waarva een 5 wordt gemaakt. Hij haalt voor zijn mondeling 'n 4. Als eindcijfer wordt 4 gegeven. De kandidaat wordt af gewezen, want met een cijfer lager dan 5 voor Nederlands wordt men in de toekomst op elke afdeling van het VHMO afgewezen, overigens geen onredelijke maatregel. Toch had de laatste kandidaat samen 15 punten. Vroeger zou hij als eindcij fer een 5 gekregen hebben. Dit lijkt ver gezocht maar in de praktijk doen zich de zonderlingste gevallen inder daad voor 8 De verlengde examens - gewoon lijk herexamens genoemd - wor den op het Gymnasium drastisch beperkt De vergadering van leraren kan ze niet meer opleggen. Van een examinator kan hoogstens 't voorstel daartoe uitgaan en dan alleen als er twijfel gerezen is omtrent de uitslag van het mondeling examen in een vak. Dit nieuwe examen moet afge nomen worden vóór de vergadering waarin de uitslag wordt vastgesteld. Tot nu toe gebeurde dat nagenoeg altijd daarna. Men hoeft geen bewon deraar te zyn van de vrij veelvuldig voorkomende herexamens op het Gymnasium, vooral als deze dienden om punten te verfraaien. De risico's lijken echter groter te worden. Q Op de H.B.S. A mogen bij het stellen van een verslag of brief in de vreemde talen woordenboeken worden gebruikt. Dat is toe te jui chen. Het gebruik van die woorden boeken moet echter worden geleerd. Ze dienen alleen om woorden die men niet kent op te zoeken, niet om alles na te slaan. t|j De helft van de kandidaten H.B.S. A dcet mondeling Aard rijkskunde de andere helft Geschie denis. De betreffende deskundige maakt in de vijfde week vóór het mondeling examen uit, wie Aard rijkskunde en wie Geschiedenis zal doen. Weer het toevals-element, dat reeds meermalen ter sprake kwam. Maar er is nog iets anders. Zullen roekeloze studenten zelf geen toto gaan spelen? Zullen zij niet redene ren: als ik vijf weken vóór het mon deling examen weet, welk van de twee vakken ik moet doen kom ik daar wel mee klaar en prepareer ik mij niet op de twee vakken. Dat is onverstandig en roekeloos, maar ik acht het niet uitgesloten, dat het voorkomt. 11 De kandidaten HBS A doen mondeling examen in twee van de drie vreemde talen. Het toevals element is hier niet zo groot als op de HBS B, waarover aanstonds, maar het bestaat. "I O Op de HBS B zal de mechanica voortaan geëxamineerd wor den bij de Natuurkunde. Deze maatregel zal weinig kritiek ontmoe ten. In de praktijk kunnen zich dit jaar echter merkwaardige moeilijk heden voordoen. Stel die twee vak ken worden door twee verschillende leraren gegeven. Wie moet het schriftelijk werk corrigeren? Wie Mening van deskundige Naar aanleiding van het Ko ninklijk besluit tot wijziging van de eindexamens gymnasium en HBS hebben we aan de pater rector van het St. Bonaventura- lyceum te Leiden zijn mening gevraagd. Pater dr Walter Geurts is secretaris van de com missie ingesteld door de raad van leraren, welke in mei van dit jaar een rapport uitbracht over de eindexamens van het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs. In dit rapport wordt een oplossing aan de hand gedaan voor het eind-examen probleem dat zoals men zich zal herinneren voornamelijk knelt in het gebrek aan gecom mitteerden. 't Artikel van pater Geurts treft men hierbij aan. toto in het examen moet een eventueel mondeling exa men afnemen? Hier is het wel bij zonder duidelijk, dat deze maatrege len eerder, d.w.z. ruim vóór het be gin van de nieuwe cursus, bekend hadden moeten zijn, zodat er reke ning mee gehouden had kunnen wor den bij het samenstellen van de les rooster. "IO De kandidaten HBS B doen slechts in één vreemde taal een mondeling examen. Weer het toto element. Een kandidaat kan voor zijn schriftelijk werk hebben: Frans: 4; Engels: 6; Duits. 7. Krijgt hij mon deling Duits, dan kan hij zijn cijfer Frans niet ophalen. In de vijfde week vöór het mondeling examen wordt bekend, welke taal hij mondeling moet doen. We°r kan een roekeloze kandidaat het aan laten komen op die laatste vijf weken. Het is wel dringend gewenst, dat de aanwijzing van het vak, dat mondeling geëxa mineerd zal worden zo kort mogelijk vóór het examen geschied, b.v. een week tevoren. Anders werkt men een teniens om gevaarlijk te leven" bepaald in de hand. Mis er niets dat een latere aanwijzing in de weg staat. "I A Herexamens kwamen op de HBS tot nu toe sporadisch voor. Ik heb wel 700 kandidaten eindexamen HBS zien doen. Driemaal kwam et een herexain-.n voor. Tot nu toe kon den alleen de deskundigen een her examen opleggen - na overleg met de rector of directeur wanneer er twijfel bestond an de juistheid van de uitslag vin een mondeling exa men. In het vervolg kan een voor stel tot een herexamen ook van de examinator uitg. an. Zal daarmee in de praktijk iets veranderen? Dit zijn een aantal punten die een aandachtige !ezer van de K.B.'s over de eindexamens opvallen Er zal be slist nog wel meer zijn. Vooral de praktijk in de maanden juni en juli 1961 zal ons or verschillend0 punten wijzer maken. Als de K.B. s zoals ze er nu liggen tenminste worden uitgevoerd Dit geld met name voor het vaststellen van de uitslag van de eindexamens, bepaald een 1 el .ngrijk onderdeel! Mog. lijk volgen er nog richtlijnen. In dit verband is het wel opmerkenswaardig, dat di belofte vervat in de circu^ire van het Mi nisterie d.d. offtobei j.l.: „Zo spoe dig mogelijk na net verschijnen van het Staatsblad, waarin de wijziging is opgenom" zal ik lan de rectoren een exemplaar ^aarvan loen toeko men", nog steeds n-et is ingelast. De rectoren kunnen tot nu toe de K.B.'s kopen hy de Staatsdrukke rij Bjj informatie up het Ministerie bleek, dat de K.B.'s .er verzending gereed ligger naar dat ze nog niet verstuurd kunnen worden omdat de bijbehorende circulaire van de afde ling V.H.M.O. nog niet klaar is. Wacht men daar op de reacties? Zullen er nadere instructies in staan? Dr. P. A. M. Geurts OFM.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4