N.S.; hoog zullen zij leven PeekgCloppenburg Bij het afscheid van H. J. J. A. Smeets als burgemeester en secretaris van Zoeterwoude PANTALONS Broeit er iets in Frankrijk Weer S.S.-er gearresteerd DINSDAG 18 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 elke woensdag jongensmarkt terlenka 55/45 In de gegarandeerde P*C afwerking smal model zonder omslag, met stofceintuur, sportieve multi-colours Speciaal verlaagde J.M. prijs 6 jaar (kleine stijging per maat) (Advertentie). 40 jaar gemeentesecretaris, 22 jaar burgemeester Trein op nieuw spoor De weinige reizigers die van morgen gezeten waren in de trein Leiden-Utrecht van 6.17 uur, zullen zich nauwelijks be wust geweest zijn, dat zij een „historische rit" meemaakten. Deze trein was nl. de eerste, die voorbij de Kastanjekade, via duct Lammenschansweg en ver volgens langs de Melchior Treublaan tot aan de Kanaalweg op hoog spoor reed. Vóór het zo ver was hebben de mannen van de N.S. een nacht doorgewerkt om de nieuwe lijn klaar te ma ken. Tussen zeven over half 12 en 6.17 uur vanmorgen hebben employé's van de N.S. de nieuwe aansluiting op de hoge baan aan beide zijden van het viaduct ge reed gemaakt. Gisteravond don derde de laatste trein op laag spoor voorbij aan de arbeiders, die startklaar stonden voor het aansluiten op de hoge baan. Re gen heeft het werk aanzienlijk bemoeilijkt. Ook de aansluiting op de bovenleiding werd in de loop van de nacht gemaakt. Morgenochtend vroeg zal de blauwe NZH-tram, dochter van N.S. onder het viaduct doorrij den. De gelijkvloerse kruising wordt vandaag opgeruimd en tevens is men doende de baan van de tram enige decimeters uit te graven, omdat de tram anders niet onder het viaduct dóór kan. Officieel was deze eerste rit óp hoog spoor niet. Met plechtigheden wacht men tót het haltegebouw aan de Melchior Treublaan gereed is, hetgeen voor de zomerdienstre geling 1961 het geval zal zijn. De overweg Herenstraat wordt in 1961 verbreed. De foto's geven een beeld van de gebeurtenis van vandaag. Hoog zullen zij leven! Er lopen in Frankrijk allerlei ge ruchten over een „samenzwering" tegen het regime van generaal De Gaulle wegens diens Algerijnse po litiek. Het Franse blad „Le Figaro" schreef, dat men in kringen van de Nationale Vergadering en in andere welingelichte kringen steeds meer hoort spreken over een dergelijke samenzwering, die zou bestaan uit het verhinderen van de plannen van generaal De Gaulle tot vorming van een „activistische regering". Het ver zet zou van verre worden geleid door militairen en politici. Enige schijn van waarheid hebben de Franse autoriteiten aan deze ge ruchten gegeven doordat, aldus het blad, bijzondere maatregelen zijn ge nomen ter bescherming van de pre sident. De Gaullistische minister van staat Frey heeft zondagavond in een rede te Brest gezegd, dat zekere heftige tegenstanders van de regering in ze kere mate de noodzakelijke unie van alle Fransen en daardoor het herstel van het land in gevaar brengen. Men moet niet denken, aldus Frey, dat de regering nog veel langer bereid zal zijn toe te laten dat de beginse len van de republiek en het gezag van de staat door enkele lieden in twijfel wordt getrokken. De officier van justitie van Walds- hut, in Baden-Wuerttemberg, heeft de arrestatie bekendgemaakt van de voormalige SS-officier Richard Ro- kita, die wordt verdacht van mede plichtigheid aan moord op Joden in Warchau tijdens de oorlogsjaren. Rokita woonde in Hamburg onder een valse naam. Aan zijn opsporing is door verschillendè instanties deel genomen, waaronder enige agenten uit Israël, die ook betrokken zijn in het onderzoek van de zaak Eich- mann. Tot dusver zijn ongeveer driehon derd getuigen gehoord. De officier van justitie zei, dat Rokita's vroegere superieur, de SS-generaal Katzmann, op wiens bevel honderdduizenden Joden werden vermoord, de „Eich- mann van Galicië" kan worden ge noemd. Katzmann, die ook onder een valse naam leefde, is ongeveer twee jaar geleden gestorven. Massa-ontslag bij Renault Door een daling in de uitvoer, vooral van die naar de V.S. en En geland, heeft de Franse autofabriek Renault zich genoodzaakt gezien 3.000 arbeiders te ontslaan. Renault heeft de werkweek met drie uur verkort. De fabriek heeft 60.000 mensen in dienst. De verkoop in Amerika is gedu rende de eerste helft van dit jaar verminderd met 33 procent vergele ken bij het vorige jaar. Er werden in deze periode 52.514 auto's ver kocht, tegen 76.660 het vorige jaar. De verkoop in Frankrijk is met 12 procent gestegen maar daar Renault 60 procent van zijn produktie uit voert, is dit niet voldoende om het verlies in het buitenland goed te maken. Voor de burgery van Zoeterwou de, voor het dorpsgedeelte wel het meest, heeft de persoonlijke beteke nis van de burgemeester vaak een ge heel andere figuur gekregen. Tot na de eeuwwisseling was voor de dor pers de burgemeester, weliswaar door Z.M. de Koning aangewezen om de gemeente te besturen, geen echte burgervader maar de hoge meneer, soms zelfs een jonkheer, die bijna niet gekend was want hij woonde in Den Haag en kwam slechts eenmaal per week in het Raadhuis; een aris tocratische figuur, die het burge meesterschap bekleedde als een ere baantje, voor enkele honderden gul dens per jaar. Dat was in de jaren waarin een patriarchale boerenman, geboren en getogen uit het Zoeterwoudse volk, als oudste wethouder, onder-burge meester werd genoemd. Midden tussen het volk stond echter de gemeente-secretaris, die in het Raadhuis woonde, de ambtelijke man naar wie men ging om de kinderen in de Burgerlijke Stand te laten inschrij ven, die de jonge mannen inschreef voor de Nationale Militie, voor wie de bruidsparen verschenen om voor de wet te trouwen en van wie men het verlof kreeg om de dierbare doden te begraven. Hij was de schrijver, die niet alleen maar schreef maar ook als ontvanger de hoofdelijke omslag in de rekeningen en begrotingen maak te, secretaris-penningmeester van de 1*2 polders was en later ook nog als kassier van de Boerenleenbank en administrateur van de Onderl. Brand waarborg Maatschappij fungeerde. By de eerste burgemeesterswisse ling na de annexatie van 1896, was het zielental zo klein geworden, dat het wettelijk mogelijk was de amb ten van burgemeester en secretaris te verenigen en de fungerende secre taris tevens tot burgemeester te be noemen. Tot 1920 was dit een tijdperk, waarin de burgemeester, die zich als secretaris zoveel populariteit verwor ven had, een echte burgervader was, levende met zijn groot gezin in de ware zin van het woord onder zijn volk; totdat bleek dat al dat werk hem niet te moeilijk maar wel te veel was geweest voor één persoon, zodat hij zich moest terugtrekken. Blijkbaar had de cumulatie van ambten in het algemeen en de prak tijk daarvan in Zoeterwoude, de Commissaris van de Koningin niet bevredigd, want er volgde toen de be noeming van een burgemeester die het secretaris-ambt niet ambitbxde en weer had Zoeterwoude geen ech te burgervader, want hij ging al spoe dig weliswaar in Zoeterwoude, maar op de rand van de stad Leiden wo nen. De nog zeer jonge nieuwe secretaris, de heer H. J. J. A. Smeets, benoemd door de Raad op 13 juni 1920, werd al spoedig weer de centrale figuur, door iedereen beschouwd als te zijn de man waarnaar de rechterhand van de nieuwe burgemeester zich wel ver uitstrekte. Omdat de burgemeester nu door de wet gebonden was in Zoeterwoude te wonen, betrok hij als alleenstaand man, hoewel voor korte tijd, de gro te Raadhuiswoning zodat, toen se cretaris Smeets in 1921 ging trou wen, een secretaris-woning op de Miening voor hem werd gebouwd. Toen echter burgemeester Wap op gevorderde leeftijd nog ging huwen en zich een woning kocht aan het Utrechtsche Jaagpad, betrok secre taris Smeets in 1924 de grote Raad huis-woning met haar 4 meter hoge en vele grote kamers. Wij herinneren ons nog goed, dat er na de secretaris-benoeming gemom peld werd: ,,'t is weer een onder-de- Moerdijkae"; hetgeen een afwach tende houding was. of hij wel een Romein onder de Romeinen zou kun nen wordenI De jonge Limburger, in Posterholt geboren, werd echter al spoedig inge burgerd. Hy kwam in de tijd waarin, zoals het thans genoemd wordt, Zoe terwoude sterk verzuild was; door de krachtig opkomende katholieke orga nisaties op elk gebied streng geschei den in de geloofsrichtingen. Blijkbaar was de overigens goed katholiek opgevoede jongeman in het zuiden voorgehouden boven de Maas dijk, in Holland, als ambtenaar toch vooral een neutrale houding aan te nemen want zijn eerste uitspraak was: „ik ben wel bereid om mee te werken aan een organisatie maar dan uitsluitend aan ene van algemene aard". Al spoedig is zijn houding ten deze gewijzigd, maar het moet gezegd en iedereen zal dit beamen, dat ge durende zijn 40-jarige ambtsvervul ling hem maar zelden een verwijt van partijdigheid is gedaan. Een onver diend verwijt of bejegening van niet- katholieke zijde werd door hem nooit met rancune beantwoord. Op de secretarie wachtte hem een moeilijke taak. De administratie was zelfs de ontreddering van de oorlog 1914'18 nog niet te boven maar al spoedig toonde hij zich als zoon van een gemeentesecretaris een geboren secretaris, een man die de pen goed in de hand had, die van zijn vader geleerd had, dat de zaken op tijd moesten geschieden en zo waren in korte tijd de Zoeterwoudse gemeente rekeningen en begrotingen een der eerste van het jaar die op de Prov. Griffie ter goedkeuring door G.S. werden ontvangen. En dat is al die 40 jaren zo gebleven, hoe een slecht voorbeeld „Den Haag" ook gaf door de stukken zo laat terug te zenden. Het is ons bekend, dat het gedurende zijn gehele ambtelijke loopbaan een voortdurende ergernis is geweest, steeds maar te moeten wachten, om redenen van formele aard, op de goedkeuring van de begrotingen waardoor in het ambtelijk bestel al les zo moeilyk loopt. Al spoedig verkreeg hij, in 1923, door verbouwing van het Raadhuis de dringend noodzakelijke verbete ring van de huisvesting der verschil lende diensten. Moeilyk werd zijn taak toen de Raad een gespletenheid vertoonde, een nare dorpspolitiek, waarin een vijandschap zelfs in de partijen een toestand bracht waaronder het waar achtig gemeentebelang moest lijden en menige goede zaak tot ondergang gedoemd werd, omdat men het na een kwestie om een wethoudersverdeling, niet eens kon worden. Vooral in de raadsvergaderingen, als hij de burgemeester steunen moest in de precaire moeilijkheden, wist hy zich toch altijd door tactisch en vriendelijk optreden een goede hou ding te geven. Om zich geheel voor de gemeente te kunnen geven, aan vaardde hy geen nevenbetrekkingen. Eenmaal zwichtte hij voor de sterke aandrang van de Dijkgraaf van Rijn land en werd hy penningmeester van het kleine poldertje, de Knot- ter, waarin mr. Egbert de Vries zijn Cronestein en landerijen bezat. Met zeer grote verdienste was de heer Smeets gedurende vele jaren secretaris-penningmeester van de R.K. Vereniging Het Wit Gele Kruis en wel tot aan zijn benoeming tot burgemeester. In deze kwaliteit had hij ook zitting in het bestuur van de R.K. Diocesane Bond. Een zware tijd was in zijn loop baan die van de dertiger jaren, toen Zoeterwoude als agrarische gemeen te economisch zwak was. De gemeen te behoorde toen tot de z.g. nood lijdende, een positie waaraan geen sprankje zelfbeschikkingsrecht voor het gemeentebestuur meer overbleef. Toch wist secretaris Smeets in die pe riode, als een der eerste gemeenten gebruik te maken van de door de provincie geboden gelegenheid, we gen bij de gemeente in onderhoud in het tertiaire-wegenplan te laten op nemen waardoor het in die arme tijd nog mogelijk werd de Gelderswoud- seweg, het Weddepad, de Ommedijk- seweg, de Weipoortseweg gedeel telijk en de 1800 m. lange Nieuwe- weg geheel te verbeteren met voor de gemeente zeer voordelige finan ciële voorwaarden. In diezelfde tijd werd ook de Stompwijkseweg, de Miening en de Vrouweweg geheel in onderhoud aan de provincie over gedragen. de overige wegen werden verbeterd. In de armoede van die tijd was het, van de lage bouwkosten profiterend, mogelijk de 50 m. lange Geerbrug voor f5500 te vernieuwen, waar door de gemeente van een groot jaarlijks onderhoud af was. Het college van b. en w., de raad en de gehele burgerij waren dan ook overtuigd van het goede beleid en de taakvervulling van deze secretaris en toen burgemeester Wap zijn ont slag nam werd zijn sollicitatie voor het burgemeestersambt vanuit de gemeente krachtig gesteund en zo werd ingaande op 1 april 1938 bij Kon. Besluit de heer Smeets, naast zijn secretarisambt, tot burgemeester van Zoeterwoude benoemd. Met grote geestdrift werd de nieu we burgemeester op 1 april 1938 van af de grens van de gemeente aan de H. Rijndijk feestelijk ingehaald, ons de zwaarste maar meest dankbare taak gevende om van deze feeste lijkheden, die in de namiddag aan vingen en eindigden met de installa tie van de nieuwe gezagsdrager van de Kroon verslag te maken. Een ge hele pagina vol tekst en prachtige foto's verscheen reeds, toen de foto graaf op het einde van de plech tige gebeurtenissen, een foto maakte van de Raad met de nieuwe voorzit ter in zijn midden. Al spoedig kon de nieuwe burge meester tonen, dat hy als voorzitter van de Raad krachtig leiding kon ge ven. Het was nodig, want in dezelf de map waarin de feestelijke intocht is geplakt, vinden wij een raadsver- slag, ook weer van een hele pa gina, met een voor die tijd vet ter dan vette kop: Ruzie in de Raad van Zoeterwoude. Met krachtige hand heeft burge meester Smeets, de, hem door het Wit Gele Kruis bij zyn installatie geschonken, fraaie en zware voorzit tershamer gehanteerd en het heeft ons altijd gefrappeerd hoe goed hij de raadsstukken steeds goed voor bereid, vlug kon afwikkelen met de goede tactiek niet teveel tijd te ge ven voor krakelen en nutteloos de batteren en toch de partijen gele genheid te geven tot repliceren en zelfs dupliceren als de zaak waar het om ging belangrijk genoeg was. De oorlog maakte al spoedig een einde aan het bestaan van deze zo woelige gemeenteraad, waaruit zo weinig goeds tot stand kwam. Dubbel droevig waren voor burge meester Smeets de oorlogsjaren, want behalve de angst voor de dreigingen van de bezetting, drukte hem de steeds zwakkere lichamelijke toe stand van zijn dierbare echtgenote totdat zij hem met Kerstmis 1944 door de dood ontviel. Groot was de deelneming van de gemeentenaren bij het sterven van de burgemees tersvrouw, die zo alom bemind was. Wegens het gevaar gevangen te wor den genomen moest de burgemeester onderduiken. Toen de Duitse Feld- gendarmerie op 19 maart 1945 door een laf verraad de burgemeester op de boerderij van de heer N. van Die- men, later „De Schuilhoeve" ge noemd, kwam om hem gevangen te nemen, bood een loze ruimte tussen twee muren plaats genoeg aan de bur gervader en de burger N. v. Diemen Jr. voor 'n veilige schuilplaats, dat de moffen hen niet vinden konden. De heer Van Dlemen Sr. werd met vele andere Zoeterwouders in de Dorps school gearresteerd doch dezelfde dag weer vrijgelaten. Groot was dan ook de vreugde toen in de Katholieke en Hervormde ker ken de burgemeester als een sym bool van de vrijheid van de ge meente voor de aanvang van de dank diensten op zondag 7 mei 1945 werd binnengeleid. Toen de eerste ontreddering van de oorlog te boven gekomen was, wachtte de burgemeester het moei lijk na-oorlogse tijdperk, een zeer ondankbare taak, omdat de ge meente Zoeterwoude door alle mo gelijke instanties werd tegengewerkt zich te ontwikkelen naar de behoef ten van de groei van de bevolking en geen kans kreeg om kleine in- industrie te vestigen. Wij weten, dat burgemeester Smeets in de laatste jaren van zijn ambts vervulling zware critiek heeft on dergaan, maar wij weten ook dat het bijna niet mogelijk is geweest de zware druk van de Planologische Dienst en vele andere instanties af te schudden. Altijd weer was nul op request want: Zoeterwoude moest een agrarische gemeente blijven. Er is vooral door het Provinciaal Bestuur kat en muis gespeeld met Zoeterwoude. In de jaren waarin het Industrieplan „de Grote Polder" met goedkeuring van Ged. Staten werd goedgekeurd, terwijl de plannen voor de Leidse Agglomeratie in onderhan deling waren, was het in Den Haag en ook in Leiden al bekend, dat het vast stond dat een reeds opgezette annexatie al die plannen doorkruisen zou. Alles en dan ook alles wat in Zoe terwoude op touw is gezet, werd door alle mogelijke instanties gekraakt. Uitbreidingsplannen in hoofdzaak en onderdelen werden eindeloos lang opgehouden en dan tenslotte toch weer afgekeurd. Een der laatste be sluiten die deze vertegenwoordiger van de Kroon uit te voeren heeft ge had, is in beroep te gaan bij de Kroon n.l. tegen het onthouden van de goed keuring door Ged. Staten van het uit breidingsplan Zuidbuurt, waardoor een toestand is geschapen waarbij voor de toegewezen kleuterschool dc plaats officieel niet aan te wijzen is. Het was een moeizaam werken zonder veel succes, waarbij wij wil len opmerken, dat het niet altijd juist is de burgemeester de schuld te geven. Tenslotte zijn er behalve de burgemeester ook nog twee wet houders en de raad, die meermalen de handen in de schoot moesten leg gen. Ondanks vele, te begrijpen, mis lukkingen zijn er ook nog veel goede en belangrijke zaken tot stand geko men. Noemen wij daarvan de alom geprezen straatverlichting van bijna alle wegen, de vernieuwing van alle bruggen; de Schoutenbrug is nog wel niet in uitvoering maar toch ook bë- stekklaar. Weer terugkomende op de moei lijkheden van bovenaf noemen wij het tegenhouden van het maken van het sportveld voor Meerburg, waar van iedereen nu overtuigd is dat dit dc burgemeester veel verdriet heeft ge geven. Gelukkig is het nog vóór zijn heengaan tot stand gekomen, zij het dan met kunst en vliegwerk. Groot was zijn belangstelling voor het verenigingsleven. Denken wij maar eens aan het trouw bezoeken van alle mogelijke gebeurtenissen, jubilea enz., zijn grote steun door subsidies aan culturele doeleinden, als beschermheer van fanfarekorps en zangverenigingen, steun aan jeugd werk en met een beroep op de Kroon verlenen van subsidie aan de bedie naren van de godsdienst. Behalve voor zakelijke belangen, toonde deze echte burgervader al tijd grote belangstelling voor per soonlijke gebeurtenissen bij zijn bur gerij Elk jubileum, bijzonder familie feest of droevig feit kreeg bezoek. Vooral het medeleven van zijn echt genote, eerst van mevrouw M. SmeetsDe Gouw. later van mevr. C. SmeetsVan Heel, maakte het bur gemeesterlijk echtpaar zeer geacht en bemind. Hoewel Zoeterwoude niet kan wed ijveren met de naburige gemeenten, heeft het toch in veertig jaren in veel opzichten een geheel ander karakter en aanzien gekregen. Dank zij de sa menwerking met de Kath. Woning bouwvereniging kwamen prachtige woningcomplexen tot stand. Het zie lental is in die tijd met 50 pet. geste gen en heeft het zesde duizendtal be reikt. Een veel bewogen tijdperk met een geweldige economische crisis en een oorlogstijd en na-oorlogse gevolgen. Een periode, waarin het agrarisch ka rakter zienderogen ging tanen, want van de 6000 zielen zijn er thans niet meer dan 1500 die rechtstreeks of zij delings in verband staan met« boeren of tuindersgezinnen. Deze ontwikkeling heeft de thans scheidende secretaris-burgemeester geheel meegemaakt en zich in zijn bestuur daarbij aangepast. De dankbaarheid van de gehele burgerij zal zich bij de laatste open bare raadszitting en de daaropvol gende receptie en huldiging zeker spontaan uiten nu de burgemeester en zijn hooggeëerde en beminde vrouw, afscheid nemen om terug te gaan naar Limburg en daar een wel verdiende rust c-n vreugd te verwer ven voor veertig jaren lang ijverig en goud-eerlijk besturen van onze gemeente. 'C. P. J. PAARDEKOOPER. ZOETERWOUDE Geboorten: Jan z v. J. A. F. Knop- pert en M. Cuper* Geertruida Maria Hendrika d.v. F. L. N. Volwater en G. A. Bax; Caecilia Thcodo'-T Maria en Anes Antonia Maria ds.v. C. P. J. Paardekoper cn A. C. Rodewijk; Adrianus Bartholomeus Johannes Pe trus z.v. B. J. v. Diemen en A. M. F. Versteegen; Winfriedus Jozef Cor nells z.v. J. M. Versteegen en A. L. M. v. d. Veldt. Ondertrouw: Theodorus A. C. v.d. Werff 23 j. en Cornelia S. F. v. Vel- fcen 19 j. Huwelijken: Hendrikus W. Veens- wijk 24 j. en Pieternella M. Splinter 19 j- Negen Zwitserse bergpassen, waaronder de grote St. Bomhard- pas, waren maandag voor het ver keer gesloten als gevolg van zware sneeuwval.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5