VOORDELEN VOOR DEZE WEEK visie op televisie Dodelijke botsing met trein? 'J)e Zingende Zwammen ervaren confectie-verkoopster CHAUFFEUR WERKKRACHT 0,89 profiteer HIERVAN 0,49 MAANDAG 17 OKTOBER i960 DE LEIDSE COURANT PAGINA (Van onze t.v.-medewerker) PAUS JOHANNES EN DE MISSIE De verrassing van de zondagavond was het 'beeld van paus Johannes, die in het Frans een toespraak hield ter aanbeveling van de Missie. De toe spraak werd gevolgd door het geven van de pauselijke zegen. Tevoren had een doctorandus in de missiologie met grafieken het be lang bepleit van ingroei van de kerk in de missielanden en de daarbij aangepaste vestiging van een inland se clerus. De Maria-Iegende van Beatrijs Dries Waterschoot is samenstel ler en regisseur van het tot t.v.-spel omgewerkte Maria-legende „Bea trijs". Het was niet eenvoudig, een middeleeuws gedicht in filmvorm te brengen, maar zondagavond heeft de KRO laten zien, dat de woorden van deze legende door de spelers inder daad kunnen worden verbeeld, me de dank zij de aangepaste tekst in de bewerking van Anton van Wil- derode. We hebben opgemerkt, daf- enkele coupures waren aangebracht en bepaalde uitdrukkingen waren vervangen. Precies een maand tevo ren, was „Beatrijs" door de Vlaam se t.v. uitgezonden en nu is de prij zenswaardige presentatie naar hier gekomen. Het bleek ons, dat men bij de verfilming niet de gemakke lijkste weg heeft gekozen; we den ken bijvoorbeeld aan de lissebladen in het water, die de naam Beatrijs voorstellen en waarbij een toneel meester gedurende vele uren te pas moest komen om die letters bij el kaar te houden. In doorsnee hebben de Vlamingen een gave voorstelling gebracht, die ons via telerecording heeft bereikt. Amsterdams Kunstmaandorkest Voor de verandering is het zoveel ste populair klassiek concert van het Amsterdams Kunstmaandorkest uit gezonden uit Van der Heem's ont spanningsgebouw in Voorburg. De kundige regie van Ben Mettrop heeft ook hier zoveel mogelijk rendement aan de kijkers verschaft. Men heeft ons gevraagd, hoe dit orkest eigen lijk is tot stand gekomen. Het is ge borgen uit zekere wrevel tegen het Holland Festival, dat onvoldoende kansen liet voor bepaalde Nederland se musici. Het Kunstmaandorkest heeft zich kranig opgewerkt, zoals men telkens weer op het t.v.-scherm kan waarnemen. Dirigent Anton Kersjes heeft aangetoond, dat de t.v. inderdaad ook voor klassieke muziek geëigend is. De bij de KRQ binnen gekomen reacties getuigen daarvan evenzeer. Voor en na deze uitzending hebben Ad Zonneveld en Manus ven de Kamp him gaven beproefd op twee kleine programma-onderdelen: een actualiteitenrubriek door Zonne veld en een eerste filmmeditatie door v. d. Kamp. Het ging bij deze laatste om het gezegde: „wie het kleine niet eertVan de serie mogen we wel het een en ander verwachten. Theo Eerdmans start de TV-toto Het succes van de quiz „Je neemt er wat van mee" heeft Theo Eerd mans voortgezet in de nieuwe Vara- rubriek TV-toto. Tevoren had een kwart miljoen kijkers formulieren ingevuld en die zijn in het AVRO- gebouw te Hilversum verwerkt. En duizenden bezoekers vulden de nieu we Expohal te Hilversum bij gele genheid van de start. Helaas heeft d'. camera geen enkele keer door de immense ruimte gedwaald om de kijkers thuis een indruk te geven. Alles bleef geconcentreerd op hot podium in zjjn verscheiden gedaan ten. We geloven stellig dat ook het nieuwe spel van Eerdmans het zal doen. Althans het begin mocht er zijn; we kunnen het spel typeren door het een samengaan te noemen van Garthofs t.v.-rubriek „Anders dan anderen" en Kuhlenkampf's gro te t.v.-show in West-Duitsland. Eerd mans greep terug in het leven van Joop Geesink de filmtekenaar, Leo Halle de oud-international en Karin Kraaykamp de t.v.-omroepster. En in verband met alle drie werd iets spec taculairs te zien gegeven: rolschaat sende girls, een sensationele herha ling van een internationale penalty, compleet met tegenstander en scheidsrechter uit Halle's tijd en 'n herinnering aan Avifauna te Alphen. Daarbij moest Eerdmans evenwel zeggen, zijn hart vast te houden we gens de uitlating van Karin, dat ze daar ooit in de rimboe heeft gewerkt. Maar onmiddellijk h^eft ze het bij de Alphenaren goed gemaakt. Toegiften in het weekend Op beide avonden van het week end hebben de kijkers een toegift ge kregen. Zondag kwam op de film 't derde debat tussen de Amerikaanse rivalen Kennedy en Nixon, een grote woordenstrijd, die deels in het Ne derlands werd verklaard. En zater dag kreeg men ietwat laat omdat de t.v.-toto ver over tijd was gegaan enkele flitsen van de Europese kampioenschappen balroomdancing voor amateurs in de reusachtige Deutschlandhalle in West-Berlijn. Siebe van der Zee deed zijn best om een en ander uit te leggen en duide lijk te maken, dat het Nederlandse echtpaar K. Holthuyzen het niet ver der dan 'n zesde prijs heeft kunnen brengen. Leuk waren de moderne en daarna oude demonstraties van on derscheidenlijk Deens en Duitse jon ge dansparen. In zijn rubriek Es presso heeft Arie Kleywegt zich te weer gesteld tegen vaak al te per soonlijke critiek ten aanzien van topfiguren in de sportpers. Weer een journalisten-forum Nauwelijks is de Avro gestart met een journalistenforum (dat de kwes tie Nieuw-Guinea academisch heeft aangepakt) of de NCRV verschijnt in navolging van de West-Duitse Früschoppen met een internationaal journalisten-forum. Het begint he denavond en zal staan onder leiding van prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst; deze zal brandende vragen over de wereldpolitiek behandelen. Aan dit forum nemen deel: mevrouw G, de Monchy-Sandberg te Amsterdam (correspondente van Aftonbladet, Stockholm); de heer H. Bleich, Den Haag (Tages-Anzeiger, Zürich); de heer 'H. Opitz. Den Haag (redacteur van de Industrie- und Handelsku- rier, het blad van de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel); do heer R. Verhoeven. Den Haag (cor respondent van het Belgische pers agentschap Belga) en de in ons land wonende Amerikaanse literator H. Homes. Vanmorgen heeft de gemeentepo litie van Beilen uit het Oranjekanaal bij Halerbrug (gemeente Beilen) het stoffelijk overschot opgehaald van de 28-jarige onggehuwde heer F. R. Oos- ting uit Halerbrug. Zeer vermoede lijk is hij zondagavond op een over weg in botsing gekomen met de trein, die om elf uur uit noordelijke richting kwam. De heer Oosting was namelijk om half elf uit Elp ver trokken, op weg naar zijn ouderlijk huis. Om vijf uur vanmorgen vond een landbouv/er, die naar het land ging om koeien te melken, de tank van een bromfiets in de berm van de weg in de buurt van de spoorbrug over het Oranjekanaal. Hij waar schuwde onmiddellijk de politie. De ze vond na enige tijd de bromfiets op de spoorbrug. Na enige tijd dreg gen werd het stoffelijk overschot ge vonden. Eenzame agent door drie man overvallen In de nacht van zaterdag op zondag is een agent van de Haagse gemeen tepolitie door drie man overvallen en bedreigd. Een kort gevecht in het duister veroorzaakte lichte schade aan het tenue van de agent. De drie overvallers ontkwamen. Het motief voor de overval is niet bekend. De agent surveilleerde met de fiets aan de hand op het pad naar Meyen- del in de buurt van de watertoren, toen hij om 03.00 uur plotseling van achteren werd aangevallen door drie mannen. In het korte gevecht slaag de de agent er in zijn pistool vrij te maken, waarop de drie overvallers met grote spoed in het duister ver dwenen. Enkele schoten uit het pis tool konden geen effect sorteren. De zaak is in handen van de recherche. Macmillan voor topconferentie Premier Macmillan heeft zaterdag aan het einde van het jaarlijks con gres van de Britse conservatieve par tij in Scarborough zich bereid ver klaard, deel te nemen aan een nieuwe topconferentie over het Duitse vraag stuk, de kwestie-Berlijn en andere problemen, als president Eisenhower en president De Gaulle hier ook voor voelen. Hij was van oordeel, dat de inter nationale toestand sinds het voorjaar verslechterd is, o.a. door het gebruik van de Algemene Vergadering voor propagandadoeleinden. Het bleef echter het streven van Engeland om tot hervatting van het overleg tussen Oost en West te komen. „Niemand kan er aan twijfelen of Engeland trouw blijft aan zijn alliantie en een hecht lid blijft van de coalitie van vrije landen, maar dit betekent, ge loof ik, niet, dat wij voortdurend door felle polemieken een propagantia- strijd met de Sowjet-Unie moeten voeren". Vóór de rede van Macmillan had het congres met grote meerderheid een resolutie aanvaard, waarin wordt gezegd dat buitenlanders niet meer van de vrije medische behandeling in Engeland mogen profiteren, zolang hun land van herkomst niet een zelfde behandeling geeft aan de Britten. Een Koreaanse jongen werd on der de voet gelopen en gedood tij dens een enorme chaos, die in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel ont stond, toen een mensenmassa de toe gang tot het voetbalstadion forceer de, waar de wedstrijd KoreaIsraël werd gespeeld. Politie-mannen, die de opdringen de menigte trachtten tegen te hou den, werden met stenen bekogeld en even later bezweek een houten schut ting onder de druk. Hierbij gebeur de het afschuwelijke ongeluk met de jongen, die zich tussen de mensen bevond. Een tiental deelnemers aan de bestorming moest met gebroken ledematen naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Fidel Castro onteigent woningbezit Zijn marine is niet betrouwbaar De Cubaanse regering heeft een „stedelijke hervorming afgekondigd, waarbij de bepalingen op het bezit van onroerende goederen in die zin worden gewijzigd, dat de bewoner van een huis de eigendom er van kan verwerven. Oude huizen, waar in burgers met bescheiden inkomens wonen, worden staatseigendom zon der dat de eigenaars schadeloos zul len worden gesteld. In elke plaats zullen raden wor den ingesteld voor het vaststellen van de prijzen en de voorwaarden, waaronder de eigendomsoverdracht zal geschieden. Intussen blijkt, dat Fidel Castro niet absoluut op zjjn leger kan ver trouwen. Hij waarschuwde n.l. za terdag de Cubaanse marine, dat zij zou worden ontbonden, indien er zich binnen dit wapen nieuwe con tra-revolutionaire daden voordoen. De premier, die een televisierede hield, onthulde, dat twee marinebases, die van Casablanca nabij Havanna en die van Cienfuegos, ,,-ian haar bestem ming waren onttrokken", maar dat 3.000 tot 4.000 officieren en man- scnappen nog onder de wapenen wa ren. Het waren mensen van de ma rine, aldus Castro, die de vorige week de ontvluchting van gevange nen uit de gevangenis van Morro hadden vergemakkelijkt. De premier wendde zich hoofdza kelijk tot het volk om een uitleg te geven van de „stedelijke hervor ming", maar hij maakte tevens mel ding van allerlei contra-revolutionai re activiteit, die zich de laatste we ken heeft voorgedaan. In het massief van Escambray in de provincie Las Villas, zo zei hij, zijn 200 tot 250 contra-revolutionaire guerillastrijders gevangen genomen. Binnenkort zou een nieuw proces worden geopend tegen de opstandigen, die in handen der autoriteiten waren gevallen. Na te hebben betoogd, dat alle contra-revolutionaire activiteit van de laatste tijd deel uitmaakt van een „imperialistisch offensief om de Cu baanse revolutie te vernietigen", zei Castro dat Cuba nieuwe aanvallen moet verwachten, en wel speciaal van de zijde van groepen, die Gua temala worden opgeleid. Amerikanen terechtgesteld Allen Thompson en Robert Fuller, de twee Amerikanen, die zaterdag avond door een revolutionair tribu naal in Santiago wegens contra-rc- volutionarie activiteit ter dood ver oordeeld werden, zijn zondagochtend terechtgesteld. De terechtgestelde Amerikanen hadden ook de Cubaanse nationali teit. Zij zouden verleden week mee gedaan hebben aan een landing van contrarevolutionairen. Donderdag j.l. is de Amerikaan Zarba uit Boston met 16 andere con trarevolutionairen terechtgesteld. Terwijl Allen Thompson tijdens hel proces geweigerd heeft iets te zeg gen, had Robert Fuller toegegeven aan de expeditie van contra-revolu tionairen meegedaan te hebben, om dat zijn vader van zijn grondeigen dommen op Cuba beroofd was. Zware stormen in het gebied van Venetië hebben zaterdag grote overstromingen in de Dogenstad ver oorzaakt. Het San Marco-plein en omgeving kwamen onder water te staan en talrijke gondels werden los geslagen en sloegen om. De schade is aanzienlijk. Marktberichten ROTTERDAM 17 okt. Vee Aan voer 1987, 1004 vette koeien, 983 var kens, vette koeien 300-325, 260-300, 250-260; varkens 172, 170,t 168; vette koeien aanvoer even kleiner, handel slepend, prijzen als vorige week. prima's boven notering; varkens aan voer ruim, handel goed, prijzen ge middeld iets lager, bij de aanvang der markt waren de prijzen boven notering. De telefoonstoringen van de laat ste dagen in Amsterdam blijken in aard en aantal ernstiger dan zich aanvankelijk deed aanzien. Meldin gen en opmetingen hebben tot van ochtend toe uitgewezen dat in veer tig kabels, verspreid over de gehele stad, storingen optreden en dat daar. door enige duizenden abonnees zijn gedupeerd. Het tengevolge van de overvloe dige regenval gestegen grondwater dringt via normaal onschuldige scheurtjes de kabels binnen. Doordat dit zwakstroomkabels zijn,» hebben kortsluitingen niet terstond een to tale uitschakeling tengevolge, doch na verloop van tijd worden dikwijls steeds meer op deze kabels aange sloten abonnees gedupeerd. Met tien ploegen wordt dag en nacht aan het herstel gewerkt. Die werkzaamheden worden aanzienlijk bemoeilijkt, doordat in de meeste ge vallen onder water een kabeldeel moet worden verwijderd en daarna een nieuw deel, draadje voor draadje en met grote nauwkeurigheid, moet worden ingelast. De telefoondienst kan nog niet zeggen hoeveel tijd het totale her stel zal vergen. Uw ontmoeting met de basf9 van de mode: fn beha o£ foundation U weet toch, Mevrouw, dat u pas goed en modieus gekleed bent, als u begonnen bent bij het begin: een perfecte foundation enf*n beha, die uw lijn verjongt, vervolmaakt Wij (specialisteninhet exclu sieve) zullen u trots de ver» rukkelijkste modellen uit onze internationale collectie tonen. Pas ze, die juweeltjes Van vrouwe mo'de... en vraag meteen eens naar onze voor* delige beha en step-in Voor „er tussendoor" I Wij vragen voor ons filiaal ie Alphen ajd Rijn Persoonlijke sollicitaties dagelijks aan de afdeling Per soneelszaken te Leiden, 4e etage, of brieven met vol ledige inlichtingen te richten aan genoemde afdeling. LEIDEN. 5T Aangeboden Naumann handnaaimach., in zeer goede staat, met garantie 75.-; Singer handnaaima chine, in goede staat, met garantie 45.-. Herenstraat 23, Leiden, tel. 32027. *2* Verloofd paar zoekt i.v.m. trouwplannen ka- mer(s) met kookgelegen heid in Voorschoten Rijn dijk of omgeving. Brieven: Leidseweg 290, Voorscho ten. Voor direct gevraagd een en een voor het winterseizoen. Aanmelden: SCHRAMA VEEVOEDERS, Rijndijk 60, Voorschoten. schoon licht werk. Verha- ge en v. d. Meulen. Uiter stegracht 144, Leiden. Verhage en v. d. Meulen, Uiterstegr. 144, Leiden. 2? Nette werkster gevr. voor de vrijdag of 2 halve dagen per week. Telef. 0171025731 of br. onder no. 7297. doktersgezin, d*at goed met kinderen kan omgaan Van 85 u. Mevr. Rete- rinlk, Joh. Evertsenlaan 14, Oegstgeest. tel. 20394. 2? Net meisje gevr. 17 jaar). van 8.30 tot 12.30 u. Zelfst. kunn. werken. Aanmelden na 19 uur Mevr. Dury, Roomburger laan 24, Leiden. 2* Aangeb.: Singer en Le- wenstein handnaaimachi nes 65.. en 85.-. Machines prima werkend; verkoop met garantie. Haagwcg 172a, Leiden, tel. 32833. Gratis proefles in on/e nieuwe Opel 1960. Snelle, dus voordelige opleiding bij erkende rijschool Leiden, tel 34430. Öok theorielessen! Desgewenst wordt U van huis gehaald *2* Kinderrijwielen vanaf 49 50. sportrijwielen vanaf f89,-. Ook Rudge en Sim plex voorradig Fa Dusoswa Turfmarkt 1-3, tel 24409 2* Te koop of te huur ge vraagd een woonhuis in Voorschoten of omgeving. Br. met volledige opgaven van inhoud en prijs: Leid seweg 290, Voorschoten. 7? R.K. Meisje zoekt leu ke vlotte vriendin 18 jr om gezellig mee om te §aan. Br. onder no. 7515 ur. v. d. blad. *2* Kachelpijpen, ellebo gen, roetzakpijpen, haard- pijpen, roosters, mika, glas, kit, vuurspecie, po ken, kolenkitten, Sala manders, luxe kachels, hetelucht kachels, water fornuizen, enz. Kachel smidsbedrijf Hartwijk, Nwe Beestenmarkt 7-9-4 Leiden, tel. 26627. per snellift naar de levensmiddelen afd. 4' é£aye Bijenhoning maakt een ieder sterk en gezond. Inhoud 450 gram per flacon V. D. huishoud the* groenmerk. Geurige melange, een koopje voor de huis- VrOU*250 gram 1,25 Haagse leverworst lekker op de boterham Per stuk van 250 gr. 0,49 Smyrna rozijnen prima kwaliteit. 250 gr.m nu voor Vj«J7 Viuchlenwafels, lekker croquant met verschillende vruchten- smaken. 200 gram Grote ontbijtkoek lekker mals. Weegt 4QQ gram per stuk 0,39 VROOM DREESMANN Rumplums een heerlijk snoepje om op te knabbelen. 150 gram voor o,39

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3