»Bernarda« P.W.dames door Kangeroes verslagen HVL-Kangeroes spannende strijd Première ijsballet Maxi en Ernst Baier was uitstekend GUPAI ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT Damtournooi om wereldtitel zonder vertegenwoordiger van Haiti Nederlanders Bom en Dukel wonnen, kunst en Gordijn remise Vijf minuten na het vastgestelde uur heeft wedstrijdleider Henk Klein gister* avond in Krasnapolsky's wintertuin de klokken in werking gesteld voor de eer ste ronde van het toernooi om het we reldkampioenschap dammen. Niet 8lle deelnemers konden op dat moment aan de slag gaan. want de Haitiaan Raymond Saint Fort heeft zich nog steeds niet in Amsterdam laten zien. Hopenlijk is er slechts sprake van enige vertraging gedurende zijn reis, want een toernooi met een oneven aantal spe lers kan aanleiding tot verwikkelingen geven. De Italiaan Edmondo Fanelli, de man die een speelverbod door de internatio nale dambond kreeg opgelegd, is in het gelukkige bezit van een fors reukor gaan. Het lijkt er namelijk sterk op dat Fanelli heeft geroken, dat een der inge schreven deelnemers niet zou komen op dagen. De Italiaan is naar Amsterdam gekomen en heeft getracht zijn kans te grijpen om de tot nu toe opengebleven plaats in te nemen. Tevergeefs echter, de bij de opening van het toernooi aan wezige besturusleden van de Internatio nale Federatie zijn onvoldoende in aan tal om de wereldorganisatie zonder ver der overleg te binden en van de Kon. Ned. Dambond mag men niet verwach ten, dat hij de internationale reglemen ten met voeten treedt. In elk geval een vet kluifje voor het in november te houden congres. Onder de palmen van de toernooizaal hebben de deelnemers zich eerst aan een spervuur van foto-, film- en televisie camera's moeten onderwerpen alvorens zij met de strijd, die een maand zal du ren, konden beginnen. Onder de kritische blikken van een talrijk en voor het merendeel deskun dig publiek vonden de eerste verkennin gen plaats. In het centrum der belang stelling bleken de verdichtingen van de huidige wereldkampioen ir. Koeperman uit Kiev en diens grote rivaal van 1958, de fantasierijke Canadees Marcel Des- lauriers te staan. Titelhouder Koeperman, die het spel van zijn tegenstander grondig pleegt te bestuderen om het dan als het ware psychologisch uiteen te rafelen, ging in de degelijk opgezette partij tegen de Descallar spoedig in het initiatief, De Marokkaanse ingenieur, toch wel aan diepgaande berekeningen gewend, weer de zich aanvankelijk goed, doch de moeilijkheden groeiden hem uiteindelijk boven het hoofd. In een stand, waarin hij strategisch al verslagen was, ver haastte een positionele fout het einde. Jan Bom Nederlands favoriet no. 1, heeft zijn publiek niet teleurgesteld. De Monagask Agliardi, nog wat onwennig in de internationale dam-arena, be steedde te veel aandacht aan het posi tiespel en overzag vrij spoedig een com binatie, de z.g. „coup Sabre". Na het stukverlies bood de stelling niet veel kansen meer en de eerste Nederlandse punten waren binnen. Tsjegolev, de jeugdige Rus, die met de Surinamer Sen a Kaw de meest spec taculaire partij van de eerste ronde speelde, zocht steeds de aanval. Sen a Kaw speelde onbevangen tegen, toonde zich vindingrijk genoeg om lang stand te houden, maar kwam uiteindelijk toch „stoom" te kort. Hugo Verpoest, de Belgische kampi oen, kwam met enig voordeel uit de opening. Hij stelde zich van zijn theo retische voordeeltje echter te veel voor en probeerde dit vast te houden in plaats van aanvallend te gaan optreden. De Senegalees Baba Sy liet met fraai spel en taktisch afruilen zijn tegenstan der in de waan. Toen de Belg door had, dat van voordeel geen sprake meer was, bleek zijn stelling reeds danig onder mijnd. Een te voorzichtig gespeeld, ver gevorderd middenspel gaf Baba Sy ge legenheid te tonen wat hij waard was. Hij profiteerde bekwaam van de gebo den kansen en won verdiend. Baris Dukel bleef zichzelf en begon De partij tussen de Marokkaan De Descallar en de Russische titelhouder Koeperman. dadelijk met de aanval. De „oude houw degen" ondersteunde zijn aanval door vroegtijdig zijn kroonschijf op te spelen. Zonder dat van aanwijsbare fouten kan worden gesproken, kwam de Fransman Dionis in het nadeel, Dukel veroverde het gehele middenbord, waarop hij zich naar hartelust kon uitleven. Na bijna zes uur spelen boog Dionis het moede hoofd. Hij zag terecht in, dat verder spelen van een verloren eind spel geen zin had. Een uitstekende start van onz oudste vertegenwoordiger. In zijn partij tegen Gordijn leek het wel of Deslauriers met het verscheiden van Benedlctus Springer behalve een goede vriend ook een onmisbare raadge ver heeft verloren. Hij speelde tegen Gordijn een opvallend rustige en klas sieke partij, die zonder schokkende ge beurtenissen tot een vredige remise leidde. De uitslagen waren alzo: Tsjegloev (Rusland)-Sen a Kaw (Suriname) 2-0; Verpoest (Belg.)-Baba Sy (Senegal) 0-2; Bom (Ned.)-Agliardi (Monaco) 2-0; Koeperman (Rusland)-De Descallar (Marokko) 2-0; Dionis (Fr.)-Dukel (N) 0-2; Deslauriers (Canada)-Gordijn (N) 1-1. Saint Fort komt niet Bij het organisatiecomité van het tournooi om het wereldkampioenschap dammen is een schrijven ontvangen van Raymond Saint Fort (Haiti), waarin deze meedeelt niet naar Nederland te kunnen komen. Hij wijt dit aan gebrek aan medewerking in het eigen land waardoor hem de nodige financiële steun werd onthouden. Een plaatsvervanger voor Saint Fort zal niet worden aangewezen zodat het tournooi met 13 spelers wordt gehouden. Het wedstrljdrooster wordt alleen in zo verre gewijzigd, dat de partijen van Saint Fort komen te vervallen. Baba Sy uit Senegal.. concentratie. SCHAKEN DAMES-SCHAAKOLYMPIADE 1961 IN NEDERLAND Tijdens het congres van de internatio nale schaakfederatie te Leipzig is be kend gemaakt, dat de tweede dames schaak-olympiade in 1961 in Nederland zal worden gehouden. De KNSB heeft aangeboden de organisatie op zich te nemen en het congres heeft dit aanbod geaccepteerd.. De dames-olympiade zal om de vier jaar worden gehouden met teams van twee speelsters per land. De revanche-tweekamp om de wereld titel tussen Tal en Botwinnik zal in maart 1961 worden gehouden. De vol gende schaak-olympiade is in 1962 in Bulgarije. Waarschijnlijk zal Zuid Sla- vië in 1961 het dames kandidaten-tour- nool organiseren. De Zuid Slavische schaakbond zal hieromtrent nog een be slissing nemen. Het congres besloot een Aziatisch- Australische zone aan de negen reeds bestaande schaakzones in de wereld toe te voegen. De Zwitser Schudel werd be noemd tot vice-voorzitter voor de eerste Europese zone. De Zuid Slaviër Kaz.ic werd in het FIDE-bestuur gekozen. SCHAAKSPEL ZONDER KONING.... Een houtsnijder uit Seiffen in het Harzgebergte, luisterende naar de naam Ulbricht, heeft als huisvlijt een nieuw schaakspel uitgebeeld, waarbij het merkwaardige is voor zover men tenminste van merkwaardig kan spre ken In Oost-Duitsland dat er geen ko ning meer in het spel s. Met dit „Socia listische schaakspel" wil Ulbricht de re volutionaire geest en de scheppings kracht van de socialistische mens uit beelden De koning is in dit schaakspel vervan gen door een arbeider met het volks- welvaartsplan in de hand De koningin heeft plaats moeten maken voor een vrouwenfiguur, die de voortschrijdende intelligentie symboliseert. De torens hebben het vel»1 moeten ruimen voor geüniformeerde strijders en de raads heren zijn vervangen door estafette lopers in sportkleding. Twee pionnen zijn opgesmukt met de sikkel en de ha mer, terwijl de anderen zijn versierd met de gereedschappen, die de mijnwer ker, de metaalwerker, de timmerman, een arbeider in een smelterij, een hout hakker en een metselaar gebruiken. De paarden zijn gehandhaafdzij zullen hun manen over zoveel waanzin echter schudden. Het nieuwe schaakspel wordt tentoongesteld tijdens de schaakolym piade te Leipzig. WIELRENNEN Het Nederlands militaire voetbalelftal zal woensdag 30 november op het PSV- terrein te Eindhoven in een lichtwed- strjjd uitkomen tegen de Belgische mili tairen. De ontmoeting is georganiseerd ter herdenking van het feit, dat 50 jaar geleden het Nederlands militair voet balteam zijn eerste internationale wed strijd speelde. Ook in 1910 waren de Belgen tegenstanders van de Neder landse militairen. De Noord-Ierse kampioensclub Glena- von, heeft zich teruggetrokken uit het tournooi voor de Europese beker, waar door het Oost-Duitse Wismuth zonder te spelen door de eerste ronde is gekomen. De Oost-Duitsers komen in de tweede ronde uit tegen Rapid Wien. VOLLEYBALCOMPETITIE: De voorzitter van de Oostduitse wie lerbond, Werner Scharch. zal van de reis, die hij door de Bondsrepubliek maakte niet naar Oost-Duitsland terug keren. Aldus werd gisteren door de voorzitter van de Westduitse wieler bond, Erwin Hauck, bekend gemaakt. Scharch. die momenteel bij familieleden in Linz (Oostenrijk) verblijft, had Hauck donderdag telefonische van zijn vlucht op de hoogte gebracht. Scharch verklaarde, dat hij de kans om uit Oost-Duitsland te vluchten had aangegrepen nadat hij beschuldigd was van „burgerlijke tendenzen". Hij had n.l. tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen, die in augustus in Oost- Duitsland werden gehouden aan de in ternationale wielerunie zijn excuses moeten aanbieden voor de Oost-Duitse propaganda, die in de officiële stukken van de wereldkampioenschappen was gemaakt. Scharch, die zijn familie in Oost- Duitsland heeft moeten achter laten, hoopt in Oostenrijk werk te vinden en „politiek" met rust te worden gelaten. HANDBAL Jong Ade De senioren spelen een uitwedstrijd tegen Athene 7, aanvang 12.30 uur. vertrek 11.45 uur per fiets tot station. De junioren spelen in Hoog- made tegen MMO te 12 uur, vertrek 11 uur per fiets. Nieuwe opstelling op de bekende plaatsen. ROTTERDAMS ELFTAL VOOR GOUDEN ONAFHANKELIJKHEIDS BEKER Het Rotterdams voetbalelftal, dat woensdag 19 oktober te Rotterdam tegen „Jong Oranje' 'uitkomt in de traditio nele wedstrijd om de Gouden Onafhan* kelijkheidsbeker, is als volgt samenge steld: Doel: Pieters Graafland (Feyenoord). Achter: Kerkum (Feyenoord) en van der Lee (Sparta). Midden: Klaassens (Feyenoord). Wal- hout (Feyenoord) en de Koning (Spar ta). Voor: Schouten (Feyenoord), de Vries (Sparta), Meerman (Excelsior), Cor van der Gijp (Feyenoord) en Moulijn (Feye noord). Reserves, van Dijk, Zaal, Verhoeven en Janssen (allen Sparta). Volgende week: Kikkerpolder officieel open UVS in de verhuizing De burgemeester van Leiden zal zaterdag 22 oktober om half drie het sportpark Kikkerpolder aan de Mare- dijk officieel openen. Van een feite lijke opening is eigenlijk geen spra ke, want zoals men zich herinnert maakt de R.K. Voetbalvereniging Docos al bijna sedert een jaar ge bruik van een deel van de velden, nadat men deels voor eigen accom modatie had gezorgd. Zaterdag echter vindt de verhui zing van UVS plaats van Wassenaar- seweg naar Maredijk, hetgeen in de Toeschouwers enthousiast over zoveel gratie op het ijs Enkele duizenden mensen waren gis teravond de enthousiaste getuigen van 't wederoptreden in Den Haag van het ijsballet van Maxi en Ernst Baier, ook wel genaamd het ijsballet der olym pische -en wereldkampioenen Het optreden van dit ijsballet of welk ijsballet ook is een telkens terugkerende sensatie, zelfs al biedt het schijnbaar het/flfde beeld als bij vonge gelegen- heefcn. Toch is elk optreden weer an ders. Toch beleeft men telkens opnieuw die vreugde van schoonheid en gratie, die deze kunstenaars en kunstenaressen op schaats- en balletgebierl dc toe schouwers weten voor te toveren. Schaatsers en schaatssterren van r.aam, dragers van lanJetijkd en Euro pese kampioenschappen zwierden weer in onvergelijke sierlijkheid over het ijsoppervlak en deden de 'oesrhouwers versteld staan van die grote, gave kunst die het ijsballet kan bieden. De toeschouwers waren dankbaar, dankbaar voor hetgeen de solisten op de gladde ijzers lieten zien, of dit nu was in de sierlijkheid van lijn en gratie bij solo's en duetten of wel bij de ongeloof lijk staaltjes van behendigheid, die de acrobaten van het gezelschap ten beste wisten te geven. In de rij der eersten mogen we zeker noemen Rosl Pettinger. de meervoudige kampioene van Duitsland, die als Ma- riska in de Hongaarse Rhapsodic prach tige staaltjes van haar kunnen liet zien. terwijl later met Lothar Müller in de onsterfelijke walsen grote triomphen oogstte. Hedy Palinkas, oexoorde ai evenzeer door technische vaardigheid en gratie van uitvoering. In verschillende rollen het geheel wordt in zes taferelen uitge beeld liet zij staaltjes van haar kun nen zien. Een voorname plaats wordt ook inge nomen door Ute Grünert, meervoudig kampioene van Berlijn, al of niet te zamen met Söïnke Jensen, die ook met Hedy Palinkas goede kunst te aanschou wen gaf. Zo zouden we door kunnen gaan met een opsomming van al wat aan schaats- kunst en ballet-gratie ten toon werd ge spreid, alles in het licht van de schijn werpers, die de verrichtingen dezer kunstenaars op de voet volgden. De choreografie was uitstekend verzorgd, de fosforizerende taferelen wekten aller bewondering en de lof was overvloe dig, niet in het minst voor de komieken Duncan Whaley, Bill Stewart en Lothar Weidemann, het acrobatische danspaar Marianne Althammer en Karl-Heinz Kramer en het fraaie ijsballet van da mes en heren. Tenslotte zorgde ook het optreden van dé Amerikaanse chimpansee Span- ky, die de toeschouwers versteld deed staan van zijn kunnen op de gladde ijzers, en dat met een gemak en een vaardigheid, welke men van een dier nauwelijks zou verwachten. Stop met kneedbaar hout- van Ceta-Bever (Advertentie) PW-Kangeroes (dames) 1-3 Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat de Kangeroes-dames nog zoveel moeite zouden hebben om hun PW zusjes te kloppen. In de eerste set werd het n.l. alleen door door uitstekend serveren 9-0, van welke 9 punten K. Kesto er 5 voor haar rekening nam. Prof. Wijk echter hield het hoofd koel en dank zij prima smashes van Jane Lammers en W. Nederhof en de overal redding brengende mevr. Klinkhamer werd de achterstand tot 12-11 gereduceerd. Er ontwikkelde zich een gelijk oDgaande strijd en op 15-14 voor Prof. Wijk zag het er voor Kangeroes wel erg benauwd uit. Toen was het K. Kosto die ver ademing bracht Een keiharde serve ver liet haar hand en de stand was weer in evenwicht 15-15 Het werd 16-16. 17-17 voordat Suze Verhoeks kans zag de ba lans naar Kangeroes te laten doorslaan 19-17, De tweede set gaf een volkomen ge lijk opgaande strijd te zien, met af en toe aardige aanvallen en bijwijlen voor treffelijke reddingen. Het was Wil Ne- derlof die met een prachtige save de set voor haar team wist te winnen 15-13. Een 7-1 voorsprong in de 3e set bracht Kangeroes weer op fluweel. Het verweer van PW baatte niet en met 15-7 had Kangeroes de beste papieren. In de vierde set leken de rollen om gekeerd. Uitstekend serveren van PW en mislukte smashes bij Kangeroes brach ten eerstgenoemde op 8-0. Toen pas kwam de Kangeroe-machine weer op toeren en in no-time stond het weer 8-8 Onder enorme spanning werd voor de resterende puntjes gevochten. Met 15-13 was het weer Kangeroes dat het eerste de finish bereikte. PW-Concordia 2 3-0 Het heeft Prof. Wijk niet veel moeite gekost een 3-0 zege op Concordia uit Rotterdam te behalen. Coach v. Egmond kon het zich zelfs permitteren om in de eerste set kanonnier Frans Sieval aan de kant te laten. Desondanks was het Concordia dat de eerste punten scoordt 3-0. Maar Leuring, Stikkelorum en Ko Karstens zorgden met een paar rake smashes er weer voor dat PW een voorsprong kon nemen. Daarna is het steeds PW ge weest dat de toon aan gaf en met 15-8 kwam het einde van de eerste set. De tweede set leverde nog minder moeilijkheden op. Sieval en Leuring aan het net en Bekooy en Stikkelorum in de verdediging waren voor Concordia on overkomelijke struikelblokken. Tot 12-1 liep PW uit voordat de Rotterdammers weer tot scoren kwamen. Het bleef be perkt tot 2 punten want met 15-3 sloeg Sieval de set uit. Met Frans Sieval in het opslagvak liep PW uit tot 6-1. Door. enkele missers geschiedenis van de Leidse sport toch een bijzondere gebeurtenis is. Zoals bekend zullen de velden aan de Wassenaarsewcg opgeofferd wor den aan uitbreiding van de Leidse universiteit. Van de heer Koers, voorzittïr van de sportstichting ver namen wij, dat de drainage-moeilijk heden, waarmede men op deze vel den ernstig te kampen heeft gehad nu wel opgelost zijn. De drains voe ren het water snel genoeg af. Eén ongewisse zaak echter blijft nog de bemaling van de polder, waar de velden gelegen zijn. Het polderbe stuur heeft de opdracht het water peil op een niveau te houden, dat misschien voor Rijnlands boezem wel voldoende is, maar zeker niet voor sportvelden. Het gevaar bestaat, dat het water op polderpeil toch nog bo ven de drains uitstijgt en ernstige schade aan de grasmat berokkent. Daarom ook wordt met spoed ge werkt aan een automatisering van de Maredijkse poldermolen, die wordt uitgerust met een electrische pomp, welke automatisch gaat wer ken, als het waterpeil te hoog komt. Na deze voorziening zal er van wa teroverlast in de Kikkerpolder waar schijnlijk geen sprake meer zijn. De eerste wedstrijd die UVS I zon dag op het nieuwe terrein speelt zal zijn tegen De Graafschap. De toegang tot de velden is aan de Groene Maredijk. Motorrijtuigen komen echter binnen via de ingang aan de Poelgeesterweg. AUTOMOBILISME MOSS AAN DE DOOD ONTSNAPT Stirling Moss is gisteren bij de trai ning voor een 200 mijlen-sportwagen race te Riverside (Californië) ter nau- wernood aan de dood ontsnapt, Tijdens de training kwam er een lek in de ben zineleiding van de Lotus waarna deze onmiddellijk vlam vatte. Moss kon nog juist op tjjd uit de wagen springen en Uep slechts lichte brandwonden aan zijn rechterarm op. De Brit zal morgen desondanks te Riverside uitkomen in de sportwagen race, waarin wereldkampioen Jack Brabham zijn voornaamste tegenstander zal zijn. bij Prof. Wijk werd de stand voor Con cordia wat dragelijker maar de punten die door de bezoekers door eigen kun nen werden gescoord zijn op de vingers van één hand te tellen. Het werd ten slotte 15-10 en daarmee won Prof. Wijk in een nogal vlakke wedstrijd. HVLKangeroes 3-1 Heel Wat spannender ging het er in de volgende wedstrijd aan toe. Het pas gepromo veerde Kangeroes ontmoette stadgenoot HVL en het moet gezegd dat Karamoy c.s. fantastisch goed partij hebben ge geven. Jammer genoeg missen de oran je-blauwen nog de routine en de beheer sing om in kritieke situaties het hoofd volkomen koel te kunnen houden. De eerste set bleken de Kangeroes het nog al met hun zenuwen te kwaad te hebben en dankzij de vele missers aan het net en slecht serveren van de Kangeroes nam HVL een royale voorsprong 7-3. Tieleman en v .d. Plas waren bij HVL bijzonder goed op dreef. Uitstekende smashes van hun hand vergrootten de voorsprong steeds meer zonder dat Kan geroes kans zag ook maar een punt aan hun score toe te voegen. Het was v. Breinen die met 2 bekeken serves de eerste set met 15-3 op naam van HVL bracht. De tweede set bracht heel wat meer spanning en de Weyert c.s. hebben alle registers open moeten trekken om zich een fanatiek vechtend Kangeroes van het lijf te houden. Op de stand 6-6 haalde Karamoy een nagenoeg ongrijpbare bal en dat stimu leerde zijn teamgenoten zodanig dat twee gelijkwaardige teams in het veld stonden. De Weyert echter knalde met een enorme dreun HVL naar een 11-8 voorsprong en de linkshandige Kwestro vergrootte deze voorsprong nog tot 13-10. Het werd zelfs 14-10 voor HVL. Kangeroes gaf het niet op. Jack de Vink, Danz en Broersma sloegen er op los alsof zij de bal lek wilden slaan en met succes, want op 14-13 zat er weer een kans. Een slechte pass van de Vink bezorgde HVL echter de tweede set 15-13. Zonder ook maar iemand van Kange roes tekort te doen, de derde set is de set van Jack de Vink geworden, keer op keer zaaiden zijn uit ongelofelijke po sities geslagen smashes bressen in de HVL-verdediging. Tot 8-5 liepen Kara- mol en zijn mannen uit. Op de stand 9-8 ging de serve 6 x over en weer zon der dat er een punt gescoord werd. Het was Kangeroes dat daaraan een einde maakte 10-8. HVL was er volkomen uit en stapelde fout op fout. Kangeroes profiteerde er dankbaar van om met 15-8 deze set in de wacht te slepen. Over en weer ging de strijd in de vierde set. De Weyert smashte voor HVL keihard, de Vink deed het voor Kangeroes, v. d. Plas blokkeerde uit stekend, Broersma legde met zijn blok Tieleman aan banden. Tot 6-4 bleef Kangeroes bij, toen was het Kwestro die met zijn moeilijk te blokkeren smash HVL aan een royale voorsprong hielp 8-4. Via 12-6 werd het 13-8 voor HVL. Nog even kwam Kangeroes terug maar een slechte set-up van Karamoy belandde achter de door hem bedoelde smasher en dat betekende 15-10 en dus en 3-1 zege voor de roodhemden van HVL. ONTPLOFFING IN AARDEWERK FABRIEK Gisteravond omstreeks kwart over zeven heeft zich in het gasontvangst- station, waar de staatsmijnen recht streeks gas aanvoeren voor het be drijf van de N.V. Koninklijke „Sphinx-ceramique" aan de Bosch straat in Maastricht, een ontploffing voorgedaan. Een onderhoudsploeg van vijf man van de staatsmijnen was bezig met het schoonmaken van filters in het apparaat, waardoor de gaslevering naar de ovens van de fabriek geschiedt. De explosie ging gepaard met een grote steekvlam, waardoor alle vijf mannen werden getroffen. Geneeskundige hulp van de GGD was spoedig aanwezig. De mannen werden naar het ziekenhuis „St. Annadal" gebracht, waar drie van hen: H. van M. en F. St. uit Ge leen en J. Kr. uit Stein moesten worden opgenomen, omdat zij ern stige brandwonden hadden opgelo pen. De brandweer, die met groot ma terieel was uitgerukt, behoefde niet in actie te komen, daar er geen brand was uitgebroken. De ontploffing heeft gelukkig geen al te ernstige gevolgen gehad, omdat de deuren van de machineruimte wijd open stonden in verband met de earleg van een hulpleiding. Door de ont ploffing is de veiligheidsklep van de gastoevoer naar de „Sphinx-cera mique" automatisch gesloten, waar door de gasdruk voor de batterij van zeven ovens, die vol stonden met sanitair en aardewerk, uitviel. De schade die aan dit baksel is toege bracht kan nog niet worden vastge steld. door A. SCHMIDT 16) Geërgerd stond Kurt op. „Een preek heb ik niet nodig, heer Lukas. Die krijg ik van mijn oude heer al vaak genoeg. We zijn trou wens helemaal van het onderwerp afgedwaald. Ik heb geld nodig, en ik hoop dat jij me niet in de steek zult laten, Lukas". „Mag ik vragen waarom je je tot mij wendt, en niet tot je vader?" „Waarom?" herhaalde Kurt ver baasd. „En dat vraag jij? Je kent mijn vader toch. Die is veel te veel op de penning. Je zou gerust kun nen zeggen: eerder gaat een kameel door het oog van een naald dan een honderd mark biljet door zijn hand; als het tenminste om dingen gaat die hij overbodig vindt. Neen, bij hem hoef ik t heus niet te probe ren dat is zuiver tijdverlies. Maar op het ogenblik natuur lijk een bom duiten door die uitvin ding en je moet dus wel goed bij kas zijn. En bovendien, jij bent zo'n goede kerel, je helpt toch immers altyd iedereen. We hebben in de fa briek tenminste allerlei lui die door jou op de been geholpen zijn. Zelfs ex-gevangenisklanten. Dan zul je mij toch niet in de kou laten staan?" Lachend keek hij Hans aan maar zijn ogen flikkerden onrustig. „Mijn beste Zeiler", antwoordde Hans rustig en ernstig. „Ik hang niet aangeld, dat is waar. Ik vind het alleen belangrijk voor zover ik er anderen die te weinig hebben en in nood verkeren mee kan helpen om hun zorgen te verlichten. Maar lichtzinnigheid en het najagen van allerlei soorten vermaak stuiten me te zeer tegen de borst om er een cent voor over te willen hebben. Om die reden zou ik je verzoek dus ze ker niet kunnen inwilligen". „Niet inwilligen?" riep Kurt ge schrokken uit. „Wacht even. Laat me uitspreken. Je bent evenwel de zoon van een man die ik boven alles hoogacht en voor wie ik oprechte bewondering voel. Ter wille van hem zou ik je halverwege tegemoet willen komen. Als je op mijn voorwaarden „O ja. natuurlijk, ik begrijp het. Je wilt een zekerheid. Maar ik ben alleen de zoon van mijn vader en bezit niets anders dan mijn salaris". „Ik verlang alleen je erewoord dat je mijn voorwaarde zult vervullen". „Met genoegen; als die voorwaarde tenminste te vervullen is". „Gemakkelijk". „Mooi zo, dan heb je mijn ere woord natuurlijk". „Niet zo haastig Zeiler. Je hebt hem nog niet gehoord. En bovendien een erewoord is heilig. Ben je je daar goed van bewust?" „Maar natuurlijk! Dat spreekt vanzelf. Je kunt je gerust op mij verlaten. Vertel dan maar op; wat is die voorwaarde". „Het enige wat ik*van je verlang, is dat je je levenswijze verandert. Die kan je heus niet gelukkig ma ken, Zeiler, en je vader maakt er zich grote zorgen over. Breek met die kennissen van je die je alleen maar steeds verder in verleiding brengen". „Wel allemachtig, wat denk je wel" stoof Kurt op. „Hoe durf je het wagen mij te bekritiseren, en mij te willen voorschrijven wat ik wel en wat ik niet mag doen!" Bijna dreigend had hij zich over het schrijfbureau gebogen en zijn ogen waren vol toorn op die van Hans gericht. Deze bleef evenwel rustig en stil zitten; alleen zijn stem klonk wat koeler toen hij antwoord de; „Daar zou ik geen ogenblik over denken, Zeiler. Alleen al omdat ik persoonlijk weinig interesse heb voor jouw doen en laten. Maar jij ver langt toch immers geld van mij, en zo weinig zal dat ook wel niet zijn. Ik kan dat alleen geven als ik er op kan rekenen dat je enigermate te vertrouwen bent en je niet over 'n paar weken weer in dezelfde om standigheden verkeert". Kurt beet zich op de lippen. Geld! Hij moest het hebben en als die on mogelijke vent er nu eenmaal op stond Hij streek zich een paar maal door het haar, liep zwijgend de kamer op en neer, en geleidelijk klaarde zijn gezicht op. Geen soep wordt zo heet gegeten als ze op tafel komt, beredeneerde hij en hij bleef voor Hans staan. „Maar hoe denk je je dat eigen lijk in? Een mens kan evenmin zijn levenswijze in een handomdraai veranderen als .zonder reden plotse ling met al z'n vrienden breken". „Neen, misschien niet. Dat zal ik dan ook niet verlangen. Maar wel dat je dat doel steeds voor ogen houdt en vastbesloten bent je leven geleidelijk aan te veranderen". „Oh; nu ja, dat kan natuurlijk. En dan geef jij me dat geld?" „Ja. Tegen je erewoord dat het je ernst is". Kurt dacht enige ogenblikken na. Een termijn was niet vastgesteld; nu, dat zou dan wel loslopen. Daar kon hü dan wel op ingaan. Hij stak ziin hand uit. „Goed; hierbij heb je mijn erewoord". Zwijgend vulde Hans een cheque ^n en overhandigde deze aan Kurt. „Je zult me er een eenvoudige schuldbekentenis voor moeten geven en voor de rest verlaat ik me op je woord". HOOFDSTUK X Toen Hans Lukas die avond bij de Zeilers kwam, trof hij het huis in een ongewone opwinding aan De dienstmeisjes renden de trappen op en af, deuren werden geopend en gesloten en uit de keuken klonk de opgewonden stem van tante Betty in gesprek met het keukenmeisje Lem. „Meneer Zeiler en juffrouw Ber- narda zijn boven in de zitkamer, me neer Lukas", antwoordde Therese, het kamermeisje, op zijn vraag naar de familie en snelde met een stel beddelakens over haar arm direkt weer verder. Hij ging de trap op en klopte aan. Toen hij binnentrad, kwam Bernarda hem al tegemoet en op zijn vraag wat er aan de hand was en of er misschien iemand ziek was, antwoordde ze: „O nee dat ge lukkig niet. Vader verheugt zich al op zijn schaakpartij. Neen, er is iets anders. Lola komt onverwacht van avond naar huis. Ze heeft een tele gram gestuurd en dat kregen we pas een half uur geleden. Vandaar dat 't hele huis in rep en roer is". Even voelde Hans een steek door zijn hart: Lola kwam thuis; hij zou haar weer zien .Maar onmiddellijk was dat gevoel ook weer verdwenen, en uiterlijk was er niets aan hem te merken geweest. „Zo? Dat is een onverwachte vreugde. Zo gauw hadden jullie haar toch zeker niet in Europa te rug verwacht?" „Neen, zeker niet. En vooral niet omdat Andres indertijd gezegd heeft dat hij zeker de eerste twee jaar niet weg zou kunnen". „Komt hy mee?" „Nee, ik denk 't niet; maar dat weten we eigenlijk niet. Lola is de luiste briefschrijfster ter wereld. In al die tijd hebben we niet veel meer dan twee vluchtig geschreven brie ven gekregen en een stuk of wat kaarten". J

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8