Scherp DE LEIDSE BIOSCOPEN Drukbezochte ouderavond op Leidse Pacelli-school Wim Kan voor K. en O. met „Laaf je nieis wijsmaken" Mr. Jan Derks voor „St.Adelbert'' ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „Activeer kinderen in gezin en op school" naar, een sprookje, dat waar is. La- tér zitten de begrippen teveel vaat Zeer vele ouders hadden gister avond gehoor gegeven aan de oproep van het Ondercomité van de Pacelli- school tot het hijwonen van een ouderavond. Er zou een nieuw ouder comité worden gekozen en boven dien was pater Roland Maarschalker- weerd o.f.m., oud-kapelaan van de St. Leonardusparochie, bereid gevon den, voor zijn oud-parochianen een onderwerp te behandelen dat de moeite waard zou zijn. Pater Maar- schalkerweerd had het comité in on zekerheid gelaten wat betreft het onderwerp van zijn causerie, maar de faam van de pater, in het bijzon der hier als spreker, was voldoende om een grote, opkomst te verwach ten. De heer P. J. Bergers, voorzitter van het oudercomité, sprak een woord van welkom tot de aanwezi gen onder wie leden van het school bestuur, enige onderwijskrachten en later ook pastoor S. F. M. van Rijn o.fjn., en ging nog even de geschie denis van oudercomité als Instituut na. Wij weten het allen: bestond er voorheen weinig samenwerking tus sen ouders en school, in de jaren 193052 kwam de grote ommekeer. De ouders kregen ten aanzien van de opvoeding op school een groter verantwoordelijkheidsbesef en het oudercomité werd een oefenschool voor de ouders. Inmiddels zijn ver scheidene comité's opgericht en spe ciaal in Leiden wordt op prettige wijze met de schoolbesturen samen gewerkt. Met het toenemen van de ouder comités 2ün ook de problemen tal rijker geworden. Deze worden zo veel mogelijk het hoofd geboden in dé overkoepelende organen als de diocesane ouderraden en de kath. nationale ouderraad, waarmee aan de ouders een plaats is gegeven in het hoogste college, dat het katholiek onderwijs bezat. De godsdienstige opvoeding van het kind Pater Maarschalkerweerd, die het bijzonder aangenaam vond weer zo veel beker de gezichten terug te zien, wijdde vervolgens uitgebreid aan dacht can de godsdienstige opvoeding van het kina. Voor de jonge mens betekenen de eerste jaren slechts stof verzamelen. Later pas gaat het kind denken en daarom is het zo be langrijk, in de beginjaren begrippen zo goed mogelijk uit te leggen, zo danig dat het kind ze kan opnemen. Het kind leert een massa van bui ten waarvan niet veel wordt begre pen. L Over godsdienstige kwesties wórdt door het kind veinig of niet nage dacht. Het kent geen problemen en het maakt zich ervan af met „weet ik niet". Tot het negende jaar is God een wonderdoener, een tove- aan stoffelijl e voorstellingen. De kinderen zien God weinig als liefde vol, meer echter als straffe r van het kwaad. De ouders moeten evenwel juist het tegenovergestelde bena drukken. God is de liefde, die alles vergeeft .zonier dat daarbij over het hoofd mag worden gezien, dat God hét kwade straft. Veel belang hechtte spr. aan het activeren van de kinderen in gezin en op school. ,Laat ze vooral de ker kelijke feesten als Kerstmis en Pasen meevieren". Ook bijbelse verhalen kunnen veel indruk op het kind ma ken, vooral die, welke associaties wekken met dingen uit hun omge ving. De opvoeders hebben voorts de taak, aldus pater Maarschalker weerd, de kinderen te helpen hun begrippen te verbeteren. Als de vol wassenheid komt, komen ook de con flicten. Als dan de lasis goed was kan een helpende hand hen over veel moeilijkheden heen helpen. Bij het dagelijks mishoren en het bidden van de kinderen legde spr. de nadruk op het voorbeeld van de ouders. De kin deren mag geen dwang opgelegd worden. „Bij een gezonde godsdien stige sfeer thuis", aldus besloot de pater zijn met interesse aanhoorde voordracht, „zullen de kinderen al licht denken: als mijn ouders zo braaf en godsdienstig leven, wel, dan moet God toch wel de moeite waard wezen". Als nieuwe leden in het ouderco mité werden gekozen mevr. Visscher, mevr. van Kaam, de heer J. Tieman, mevr. van Deventer, mevr. van Dui venvoorde en de heer P. J. Bergers, achtereenvolgens als vertegenwoor digers van de eerste t/m de zesde klas. GEM AANKONDIGING ONTEIGENING INGEVOLGE DE WEDEROPBOUWWET De Burgemeester van Leiden brengt, ter voldoening aan het be paalde bij artikel 10, lid 8, der We- deropbouwwet, ter openbare kennis, dat met ingang van 17 oktober i960 gedurende een week ter gemeente secretarie, afdeling Openbare Wer ken, kamer 111, voor een ieder ter inzage is nedergelegd een besluit van de Raad dier gemeente d.d. 11 oktober 1960 tot onteigening, krach tens artikel 10, eerste lid, onder le, der Wederopbouwwet, ten name van de gemeente Leiden, van eigendom men, gelegen aan de Morssingel en aan het Pieter Huibershof, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie L, nos 1605, 1606, 1300 en sectie A, nos 731, 730, 729, 728, 727, 1280, 1279, 1278, 1277, 1276, 1275 en 1261. Leiden, 15 oktober 1960. UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn vergadering van 11 oktober 1960 heeft bepaald, dat een herziening c.q. vaststelling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid met betrekking tot het gebied, gelegen ten zuiden van het voormalige Pesthuis en ten noord westen van de .spoorbaan Amster dam-Rotterdam. op een kaart, ge merkt K II j 1946a, met een gebro ken lijn aangegeven. Leiden, 14 oktober 1960. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT Chopin-reciial OTEFAN ASKENASE, ontegenzeg- gelijk een groot Chopin-speler, komt altijd (en zo ook nu) enthou siast binnen en dankt joyens voor het applaus als welkomstgroet. Als hij zich a$n het klavier zet, is hij er onmiddellijk heel en al in. En hoe veel jaren hij zich ook specialiseert in de muziek van zijn grote Poolse landgenoot, altijd weer is hij een meester op zijn instrument, een kun dig serieus temparamentvol pianist, de innerlijke lijnen volgend van de muziek en deze intens muzikaal, met prachtig toucher en algehele beheer sing reproducerend. Hij begon met de zevende Polo naise, die Chopin de titel „Polonaise Fantasie" geeft. De harmonisch in teressante inleiding doet denken aan een improvisatie. Na dit gunstig be gin speelde de pianist de twaalf étu des van op. 10. De technische proble men zijn voor Askenase al lang geen problemen. Het wordt alles even glorieus gespeeld en nooit opper vlakkig. Men beluistert zijn draag krachtige aanslag, die week en toch helder klinkt. Stemming en élegance liggen in de welluidende vertolking. Octaven tertsen, parelend passage- spel, voordracht; niets ontgaat aan zijn scherpzinnig muzikale geest. Uiterst gevoelig, maar nooit over dreven, klonk Nocturne in Des gr. t., met haar mooie versieringen. Dan gaat hij over op de fantastische ver- Haarlemmerstraat 123, Lelden Geboorteaankondigingen (Advertentie) Leidse Universiteit Geslaagd voor het Döct.ex. Ned. Recht mej. C. I. D. v. Utenhoven te Heemstede; voor het Cand.ex. Klas sieke taal- en letterkunde mej. C. W. Ooms te Roterdam; geslaagd voor het Doct.ex. Gen. II mej. M. Beijer te Bloemendaal. mevr. E. M. Blok- Schade te Leiden en de heer J. A. v. d. Sngh te Den Haag. Geslaagd voor het Seml-arts-ex. de heren W. de Bruijne en H. P. Verbrugge te Leiden; voor het Arts- ex. de heren G. Hennipman te Den Haag, D. Schurur té Oegstgeest, F. J. Stols te Leiden en H. P. Zwennés te Den Haag. Vrijdag 21 oktober aanstaande zal dr C. A. van Peursen, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte zijn ambt openlijk aanvaarden door het uit spreken van een rede in het groot auditorium. Burgerlijke Stand Geboren: Marjo, dr van P. C. Mon- tagne en G. Mark; Johannes Hendrik, zn van J. van Egmond en M. van Duin; Annelies, dr van A. v. d. Lee- de en A. de Wilde; Gertjan, zn van A. Kamsteeg en J. P. Dekker; Re becca Celine, dr van A. T. Schwei- zer en R. C. Lindeman; Bregitta Pe- tronella Eufemia Maria, dr van A. Siebkes en E. A. H. van Straalen; Pancras Cornelis Wilhelmus, zn van P. Hoogendoorn en C. Bodewes; An- thonie Hendrik, zn van H. Chaudron en J. M. Hartevelt; Renatus Maria, zn van Q. L. Beugelsdijk en H. E. Scheepstra; Frans, zn van W. B. van der Ham en T. Gebert; Dick, zn van W. B. van der Ham en T. Gebert. Ondertrouwd: G. G. A. Hillenaar en C. de Roode; C. Berghuis en C. Boom; A. J. Helversteijn en A. A. M. dén Dubbelden; J. A. M. van Hame ren en B. C. Hogfeboom; H. van Dam en M. G. Riebeek; F. F. Grouwstra en M. A. Small; N. Cornet en H. Ritsma; J. M. Heck en P. C. Stik- kélman; G. H. Eilander en J. van der Haven; J. M. Rensink en Y. F. vftn Dijk; C. J. W. de Best en H. A. J. Rotteveel; G. J. de Jong en J. C. van Wilgen; J. Boom en A. Leupe; P. Boehlee en H. Eikerbout. Gehuwd: R. Vos en A. van Konij nenburg. POTLOOD EN GEEST Oploesing no. 533. Horizontaal: 1 avond, 4 nêl, 7 Simon, 9 ante, 11 R.D., 12 Lea, 13 adé, 14 A.D., 15 ster, 16 Nepal, 17 gal, 19 drost. Verticaal: 1 An, 2 Vesta, 3 olio, 5 anders, 6 balans, 8 orde, 10 Nede, 13 atlas, 15 sago, 18 Lt. Slaaptekort door t.v. De heer P. van Adrichem, hoofd der school, bracht nog even enkele behartenswaardige punten naar vo ren. Hij wees vooral op de aloude klacht, dat de t.v. de kinderen een slaaptekort bezorgt wat op school duidelijk tot uiting komt. Hij vroeg ook om meer respect voor het onder wijzend personeel, „laat bij eventuele teschilpunten de kinderen niet bij e discussie aanwezig zijn". Ook wekte hij de ouders op, meer belang stelling voor het geleerde op school te tonen, „ook al is dit in uw ogen nog zo onbelangrijk". Drs J. W. J. Wiertz, secretaris van het R-K. Schoolbestuur, wenste het nieuwe oudercomité tenslotte veel succes toe bij zijn arbeid. Het was een hartelijk weerzien en een drukke handendrukkerij van her nieuwde en echt nieuwe „kennisma kingen" op de eerste winteravond van de St. Adelbert-vereniging. Ook vele dames waren aanwezig om mr. Jan Derks antwoord te horen geven op de hem door het bestuur gestelde vraag: „Is televisie alleen voor de massa?" Dat antwoord was bij voorbaat al niet met een simpel evangelisch ja of neen te geven. Anders had mr. Derks niet naar Leiden hoeven ko men, en dat zou iedereen oprecht hebben gespeten. Mr. Derks is deskundig op televisie gebied, maar ook een scherp psycho logisch chirurg, die het mes speels doch diep-snijdend hanteert. Het antwoord op de gestelde vraag was, dat in de „zuivere televisie", de echte ver-kykerij, namelijk de re portage, ieder mens belangstelt. In zoverre de televisie een daartoe opge zet kijkspel geeft, draagt zij zeker bij tot verheffing van het grote publiek. Zij draagt ook de aanzet en de mo gelijkheid in zich tot echte kunst uitingen, maar ook als dat peil niet bereikt wordt, ried mr. Derks zijn toehoorders aan de televisie niet te veronachtzamen, omdat men dan langzamerhand de door de televisie gevormde openbare mening niét meer zou begrijpen en er dan geen leiding aan zou kunnen geven. Uiteraard kwam ook de commer ciële televisie ter sprake, de Invloed van de openbare mening op het ge halte van de uitzendingen (wissel werking) en de „verzuiling". Er werd over deze inleiding slag vaardig gedebatteerd en zo werd het een opgewekte avond, waarvan de voorzitter, dr. Willem Dijssel- bloem, kon getuigen, dat ondanks de ironische opmerking van mr. Derks in de inleiding op de inleiding, ieder een veel ervan heeft „meegenomen". GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van F. K. Lagerweij waarnemer van het vacante kantoor van notaris A. H. Doyer te Leiden is heden geveild: De landelijke behuizing met tuin Ma- redijk 21, uitkomende aan de Haarlem mervaart in bod: 20.000.—koper: J. C. G. Alkemade te Voorschoten, q.q. voor: 20.000.—. Leidse agenda ZATERDAG 15 OKTOBER P.V. „De Spil" Feestavond Stads gehoorzaal, 8 uur n.tn. P-V. Endegeest Feestavond in het ontspanningsgebouw van de in richting. Aanvang 7.30 uur precies. ZONDAG 16 OKTOBER R.K. Instuif Dansavond, Maria GU*enst«eg, m.m.v. „The Blue Moon Combo"; aanvang 8 uur. Sted. KAV St. Leonardus afd. Maria-Moeder-Oöhtehd. 8 uur H. Mis in de Hartebrugkerk, waarna bij eenkomst ln het Antonius-clubhuis. DINSDAG 18 OKTOBER Museum van Oudheden Lezing door prof. dr. H. Brunsting; 8 u. n.m. WIM KAN HEEFT nog steeds zijn drie grote „favorieten", waarop hij zo graag schimpt: het kabinet, de televisie en de overbevolking. Daar laat hij ditmaal ook geen twijfel over bestaan in zijn cabaret ..Laat je niets wijsmaken", waarvan wij gisteravond in de Schouwburg een voorstelling voor K. O. zagen. Als ras-artiest geeft hij die vro lijke spotternijen op een kostelijke wijze en in een tomeloze vdart, die de toeschouwers geen tijd laat te be komen van een lachbui vóór hij al weer een geestigheid cp hen afvuurt. Deze keer had begrijpelijk „Jan de Quay" het gedaan en zijn „verspre king" tijdens de berucht geworden cocktailparty was koren op de molen van Wim Kan. Enkele andere minis teriële figuren waren ook niet vei lig voor zijn kritiek en hoewel de heer Drees al jaren van het politieke toneel is verdwenen, moest Wim Kan hem toch nog even in zijn politieke poppenkast halen. ZIJN humoristische, kritieken zijn ongetwijfeld nog gewild bij het publiek, maar wij persoonlijk zien Kan toch liever als de artiest, die even voortreffelijk ook andere, niet zo kritische nummers brengt. Zoals hij gisteravond met behulp van een aan tal hoofddeksels typeringen gaf van enige figuren uit een oud prenten boek, zien wij hem toch het liefst. Op dit terrein toont hij zich ook een meester met zijn bijzonder geslaagde uitbeeldingen. Zijn 'optreden was Wim Kan be gonnen als brandweerman, die „een hooglopende ruzie" krijgt met pianist Ru van Veen. Wij vonden dit echter niet zo'n geslaagde „ouverture" voor zijn optreden. Een beetje té lawaaierig en weinig origineel. f|ET GEDEELTE vóór de pauze werd, zoals dat gebruikelijk is bij Kan, verzorgd door het ABC-cabaret o.l.v. Corry Vonk. Hoewel zij hierin zelf, met haar routine en nog steeds voortreffelijke voordrachten, het middelpunt is, viel ons toch wel bij zonder het werk van Sant Heijermans op. In „het wonder van de wandel sport" toonde zij zich reeds een ca baretière, die haar vak tot in de fi nesses beheerst, maar in haar num mer „striptease" (een heel onschul dige overigens) excelteerde zij Ach ter de humor van deze voordracht, ging in feite zo'n fijngevoelige en door leefde kleinkunst uit, dat het ons heeft getroffen. Prachtige humor ook van Corry Vonk en Annelies Bouma in „de da mes Bennema", met tekst van Seth Gaaikema. Een verrukkelijke paro die op twee Groningse oude vrijsters. VAN CORRY VONK zagen wij ook een oude bekede: „kamerlinde in mineur". Dit nummer was zeker een herhaling waard, jammer echter dat zij dit duidelijk merkbaar afraffelde. De overige nummers van dit vrij wel geheel uit jone mensen bestaand ensemble werden, zij het niét altijd vlekkeloos zo liet de duidelijkheid bij het spreken nog wel eens te wensen over charmant en vlot ge bracht. Wim Kan en Corry Vonk hebben een aantal mensen bij elkaar kunnen krijgen, waarvan zij onge twijfeld zelf, maar vooral het pu bliek zijn plezier beleeft. Het laatste nummer vóór de pauze was het gastoptreden van de beken de goochelaar Fred Kaps. Verbluf fend en vooral ook onbegrijpelijk wat deze man met zijn rappe vingers weer steeds op het toneel brengt. Een prima onderdeel van een even prima cabaret. Het nieuwste,het modernste het meest veelzijdige I en actuele... mèt overzicht f h KfrË RADIO en TV... I Ï40 Ct. PER V/EEK (Ahuzqket Posthus 2 - Leiden (Advertentie) telling, die Chopin in muziektaal doet, Ballade f kl. t., een prachtig meesterstuk van variatiekunst. Ver rassend mooi, ingénieus opgesierd, speelt Askenase het aristocratische werk met z'n effectvol coda. Een juweel van voordrachtkunst werd gegeven in de Mazurka in C gr. t. de 2e van op. 24. Hierna hoor de men de épaterende wals a kl. t., met ernstige sierlijke gratie. Tot be sluit de beroemde 6e Polonaise in As gr. t., overbekend maar steeds impo nerend. Brillant is de inleiding, stra lend het hoofdthema, feilloos wordt de ostinate octavenpassage in de lin kerhand beheerst. De toejuichingen waren zo dende rend, telkens en telkens weer, aan zwellend tot een ware ovatie, dat de minzame, meesterlijke Chopin-ver- tolker zich telkens weer aan de vleugel zette en niet minder dan drie toegiften speelde. Omdat men al maar meer van zijn kunst wilde genieten en deze ook dankbaar in ontvangst nam. De zaal was zeer goed bezet, maar toch niet zo vol als men had mogen verwachten bij een concert met twee zó klinkende na men: Frederic Chopin en als vertol ker van diens muziek Stefan Aske nase. J. Kortmann GESTOLEN GOED GEDIJT Lezers van het verhaal over de t' koop aangeboden gestolen fiets (in de krant van gisteravond) zullen 't vervolg willen weten. Van de poli tie vernamen wij, dat de fiets ge stolen is door een 46-jarige losar- beider J. L., die in verzekerde bewa ring is gesteld. Deze zwijntjesjager heeft als het ware zijn visitekaart je aan de politie afgegeven door het adres van de bestolene op de fiets te laten. Indien de man, die als der de bij de familie Breedeveld 't rij wiel aanbood, niet van zijn rechten afziet, zal echter genoemde familie wel 12.50 moeten betalen om eigen bezit weer in handen te krijgen. Het is nu eenmaal niet anders; gestólen goed gedijen wil tegenwoordig wél. De driejarige Huibje Mielin, wo nend aan de Hugo de Vriesstraat 76 te Leiden is gistermiddag om 12 uur van de trap gevallen. Het kind liep een hersenschudding op. Gistermorgen om elf uur is aan de Haarlemmerstraat 53 een filiaal ge opend van de firma Van Woensel, reeds gevestigd in Rotterdam en plaatsen in de omgeving van de Maasstad. Het is een'moderne, ruime zaak geworden, waarvan in het bij zonder brede vitrines in het oog springen. Op dinsdag 18 oktober a.s. zal in de Doopsgezinde kerk, Pieterskerk straat l, een concert ge je/en wor den door de violiste Henny Rave- stein, de fluitist Lucius Voorhorst en de organist Addie de Jong. Het pro gramma vermeldt v/erken van Bach, Loeillet, Tartini, Handel, Roussel en De Klérk. Aanvang 20 uur; toegang vrij. K.A.B. wijk Hartebrug. Dinsdag, 18 oktober opent de KAB, wijk Hartebrug haar winterprogram- ma met een H. Mis bij de Zusters Carmelitessen om P uur. Hierna is er in het St. Antonius Clubhuis een ge zellig samenzijn en een souper. Le den, die geen convocatie hebben ont vangen, kunnen zich alsnog opgeven bij de volgende personen: mevrouw De Vriend, Vaartkade 5; de heer Van Lierop, Oude Singel 44, en de heer J. Ruiten, Bakkerkórfstroat 3. De onkosten bedragen 25 cent. Casino „Op het spoor der ver dwenen vrouwen" is een film, welke reeds eerder in Leiden heeft ge draaid, maar de liefhebbers van de befaamde knokpartijen van Eddie Constantine zullen ongetwijfeld weer eens willen zien hoe Eddie hier er in slaagt om enige dames, dié op een smokkelaarsschip „verdwenen" wa ren, op te sporen. Het ziet er alle maal heel geheimzinnig uit, maar de zware jongens vinden in Eddie al tijd weer een geduchte tegenstan der, die hen tenslotte ontmaskert. Toegang boven 18 jaar. Lldo. In de film „Opgejaagd door de liefde" krijgen we het ver haal te zien van 'n jongeman, Jaen- Pierre Bernard, die met enkele ka meraden onder bewaking van 'n gevangenbewaarder. per vracht auto levensmiddelen moet gaan ha len voor de gevangenisbevolking. Öp de terugweg klapt 'n band van de wagen en even later staat hun ge vangenbewaarder vastgebonden aan 'n boom. Als hij later bevrijd is wordt de jacht naar de ontvluchten grootscheeps opgezet, zijn twee vrien den worden weer gearresteerd, maar Jean-Pierre ontsnapt san zijn achter volgers, komt in een kamp van olei- boorders terecht en neemt daar de plaats in van 'n jongeman, die op onverwachte wijze om het leven komt. Het is 'n meer spannend dan lo gisch verhaal, maar logica is in der gelijke films niet altud de sterkste kant. De toeschouwer zal de avonturen van de jonge ontspoorde vluchteling met belangstelling volgen en ls ten slotte bevredigd, wanneer hij ziet hoe Jean-Pierre het vertrouwen van zijn nieuwe vrienden niet beschaamt en van plan is een nieuw leven te be ginnen. Sacha Distel, Danik Patis- son en Bernadette Lafont brengen een aannemelijke vertolking. De film is door de KFC gekeurd voor volwassenen. Luxor „De zaak M.P." is hoe kan het anders? weer voor een weekje geprolongeerd. Deze Neder landse film is voor alle leeftijden. Trianon Frank Sinatra is de sterke jongen, de ruwe-bolster, blanke pit in de film „Never so few" (als het bloed kookt); dat gaat hem over het algemeen niet slecht af. Hij is de commandant van een handjevol Amerikaanse soldaten, die in het hooggebergte van Birma een Japanse infiltratie of invasie moe ten voorkomen. De mitrailleurs spre ken in deze rolprent overtuigende taal; hét gaat er allemaal hard aan toe. De commandant, die een avon turier is, komt uiteraard in contact met een beeldschone dame. gestal te gegeven door Gina Lollobriglda hoogstderzelve; deze taak is bij haar in vertrouwde handen- Tussen bei den speelt zich een weinig overtui gende liefdes-affaire af. De com mandant met zijn licht-ontvlambaar gemoed komt niet allaen op het pad der liefde, maar ook op hét oorlogs pad in moeilijkheden, want om dat zijn bloed kookt overschrijdt hij de Chinese grens om bandieten op eigen terrein een gevoelige af- straffer te geven. Het komt allemaal wel weer goed aan het eind. De KFC keurde dit brokje Höllywood-roman- tiek In technicolor geschikt voor 18 jaar en daarboven. Rex In het Rex-theater wordt deze week enkele keren per dag een complot op het terrein van verdo vende middelen en blanke slavinnen opgerold. In „Glimlach én sterf" wordt nogal eens raak geschoten en bruut geweld is niet vaak van de lucht. Hét resultaat is uiteindelijk, dat de misdaad het onderspit moet delven en dat het duo Larry de man met het brein, en Dave, voor 't gro vere werk, zegevierend, met 'n her- innerig voor het leven uit het strijd perk treedt. De KFC-keuring: toegankelijk voor 18 jaar. Studio „Wilde aardbeien" is 'n filmwerk van de bekende Zweedse cineast Ingmar Bergman, die 'n zeer aparte gave heeft om de gedachtén- wëreld der mensen in beeldvorm weer te geven. In Wilde aardbeien" is 't de vereenzaming van de ouder dom, welke doorbroken kan worden door de liefde en de goedheid. Dé centrale figuur in deze film is de oude professor dr. Isaak Borg, die op de dag, dat hij naar Lund rijdt om een ere-doctoraat in ontvangst te nemen, de ervaring opdoet, dat hij op zijn oude dag nog gelukkig kan zijn, als hij zich niet opsluit in een hoog hartig vasthouden aan principes, maar zich in goedheid en vergevens gezindheid laat leiden door de liefde. Hij maakt op de autotocht kennis met enige mensen, in wie hij zijn eigen voorbijgegane leven terugvindt én in zijn dromende gedachten keert de oude tijd terug. Hoe gelukkiger kunnen de mensen leven en hoe ge lukkiger had ook zijn eigen leven kunnen zijn, als de begrijpende liefde er een grotere rol in had gespeeld. Op de rustige wijze, welke de Zweedse films kenmerkt, wordt de gedachtengang van de oude dokter in zeer suggestieve beelden meester lijk weergegevep. Bergman weet als geen ander de' diepste ondergrond van het menselijk gedachtenleven bloot te leggen en in „Wilde aard beien" de titel is wat gezocht heeft hij dat op magistrale wijze ge daan. De hoofdfilm wordt op gelukkige wijze ingeleid met een Zweedse do cumentaire die de 18e eeuwse na tuuronderzoeker Linnaeus. Het programma is voor 18 jaar en ouder. LTJ-LTM OEGSTGEEST-WARMOND- SASSENHEIM Opening winterseizoen Donderdagavond om half acht was een groot aantal jongeren bijeen in de kapel van Huize St. Liduina te Warmond om een H. Mis bij te wo nen die door de nieuwe aalmoezenier J. G. Mols werd opgedragen. Na deze avondmis verzamelden zich allen in „De Stad Rome". Voor zitter Wim Vergeer verwelkomde speciaal de nieuwe aalmoezenier. Bij zijn terugblik over het vorig jaar constateerde men een blijvende acti viteit in zomer en winter. De deel name in de zomer had beter kunnen zijn, maar alles had toch wel een prettig verloop. Vooral de voetbal wedstrijden tegen Noordwijkerhout, Lisse en De Zilk hadden succes. Nu 't winterseizoen weer gaat be ginnen verwachtte hij vele voorstel len uit de vergadering en hoopte, dat deze ook effect zullen sorteren. Besloten werd, diverse avonden te houden o.a. over; emigratie, woning inrichting, grondonderzoek, mode en make up, ^streekplan enz. De meeste avonden zullen gezamenlijk worden gehouden. Ook zal dit seizoen het 10-jarig bestaan van de afdeling worden gevierd. Voor versteviging der kas kwamen diverse plannen naar voren o.a. het vet maken van konijnen voor de Kerst, verloting van eenden, kippen en een bok die aan de LTJ werd geschonken. De nieuwe aalmoezenier sprak aan het eind de vergadering toe en was verwonderd over de grote opkomst. Overal is er vooral bij de jongeren een slapte te constateren vooral op kerkelijk gebied. Hij sprak de wens uit, dat in de beweging meer vuur zal ontbranden. We moeten meer contact hebben met elkaar en stu wen naar innerlijke vorming. Een ge zellige verloting verstevigde de kas. O.l.v. „De Hewigecos" bleef men nog enige uurtjes gezellig bijeen. OEGSTGEEST Mechamsatietentoonstelling. De jaarlijkse mechamsatietentoonstel ling in 'de hallen van de bloembni- lenveiling van het H.B.G. zal deze winter plaats hebben van 3 tot 7 januari. LEIDERDORP Jubileum Fotoclub Daguerre. Op 25 september was het tien jaar geleden, dat de fotoclub „Daguerre" werd opgericht door de heren Baks, Slingerland en v.d. Sterre. Deze laat ste is tot 1957 voorzitter van de ver eniging geweest. De vereniging telde bij de oprichting 8 leden waarvan er slechts één iets van fotografie af wist. Uit tijdschriften en door ex perimenteren werd kennis vergaard en dat dit niet zonder resultaat is gebleven getuigt het peil van de fo to's die heden door de leden gemaakt worden. Een probleem was en is nog steeds een donkere kamer en een goed clublokaal. In 1952 sloot men zich aan bij de Nederlandse ama teurfotograf enbond. De club met zijn 35 leden mag er tegenwoordig best wezen. Hiervan getuigden ook de in de afgelopen ja ren gehouden tentoonstellingen, waar circa 170 foto's, uitsluitend van eigen leden werden geëxposeerd. Daaron der bevond zich lancftchaps-, portret- micro- en experimentele fotografie. Ter gelegenheid van dit 10-jarig be staan zal ook nu weer een tentoon stelling gehouden worden in het Padvindershuis aan de Dr. van Rhljn- straat op 20, 21 en 22 oktober. Be halve de expositie van eigen werk zullen er ook enkele demonstraties gegeven worden. Burgemeester Van Diepeningen zal donderdag 20 okto ber, 8 uur des avonds de opening verrichten. VOORSCHOTEN Aanleg begraafplaats aanbesteed - Gisteren heeft de Nederlandse Hei de Mij namens B. W. eén openba re aanbesteding gehouden voor het aanleggen van ca. 3,4 hectare be graafplaats. Voor deze aanbesteding was grote belangstelling: 32 aanne mersbedrijven schreven ih. Tussen de hoogste en de laagste was 'n ver schil van 182.000,-. De inschrijvers waren: Bakker's Bulldoserbedrijf, Huis ter Heide ƒ401.850,63; PI. Roos. Abbenes ƒ307.000; A. Hogeboom, Rijpwetering 302.000; H. v. d. Berg. Maarssen 300.000; K. Krul Zn, Heiloo 295.000; Vernet Co, Ha- zerswoude ƒ293.300; Koster en Vis ser, Waddinxveen 293.000; Aanne mers- én Transportbedrijf Samson, Oegstgeest 287.000; D. de Rooy, Badhoevedorp ƒ286.000; P. Roos, Nw Vennep 279.000; C. M. Deerenberg 8c Gebr. G. en P. v. Wijk, Alphen a. d. Rijn f 277.000; J. Stam, Voor schoten ƒ276.900; Aannemingsbedrijf Wiersma. Winkel ƒ276.000; A. v. d. Marei, Hoofddorp 274.600; J. Mens. Lisse ƒ274.000; Aannemingsbedrijf Schouwen-Duiveland. K. T. de Jon ge, Zierikzee 273.000; W. de Zwart. Heukelom ƒ272 400; Gebr. Schouls N.V., Leiden ƒ271.500; firma A. T. Stuifzand. Leiden .f271.000; G. Hul sebosch. Bloemendaal f 270.000; A. C. A. V. Essen, Amstelveen 267.800; G. Feddema, Baambrugge ƒ266.400; C. Smit Zn, Vijfhuizen 266.000; Aannemingsmij v.h. J. P. Kilian N.V. Gorlnchem 205,000; A. Versloot, Bodegraven ƒ262.100; Aannemings bedrijf Barendrechl. 's-Gravendeel ƒ262.000; N. A. Konen, Arnhem ƒ254.900; C. A. Laneeveld, AlDhen su d. Rijn ƒ250.000: T. P. de Geus, Leidschendam 249.300; firma Kuv- Der en Molhoek, Zierikzee ƒ244.000: v. Herk, Nieuwerkerk a. d. IJssel f242 800 en C. de Greef. 's-Graven- hage 219.600 De begroting werd niet bekend gemaakt. De gunning is nog aangehouden. Marktberichten LEEUWARDEN, 14 okt. Kaas. Goudse 1.901.91, Edammer 1.78— 1.79 broodkaas 1.801.81. Stemming kalm.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2