S)e CaidócSoii^cmt CHROESJTSJEF VOOR DE AMERIKAANSE TELEVISIE Kapitein sleepboot maakte zelf de tros los Veerpont was te zwaar voor kleine sleper Kongolese politiemannen muitten Over Peking-China wordt niet gepraat Herhaling van bekende standpunten Korreltje MAANDAG 10 OKTOBE.. 1960 52ste JAARGANG No. 15139 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w„ f 2,55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.—. Advertent 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 China komt nog altijd niet in aanmerking DE SCHEEPSRAMP OP DE RIJN Kapitein Cornelissen van de verda ne „Vaarwel 2" is, naar men aan neemt, omgekomen. Zijn stuurman, de Hermanus Koopman, zwom na de ramp met brandwonden overdekt naar de wal en werd in veiligheid ge bracht, zij het dat hij terstond in het St. Willibrordusziekenhuis in Emme rik moest worden opgenomen. Ongeregeldheden Rhodesië Gelukkige Fabiola Grote stagnatie in Rijnverkeer De Wasse> lschutzpolizei Emmerich heeft over de scheepsramp van vrij dag meegedeeld, dat behalve mevr. Van der Vlag van de „Fortuna" een dode te betreuren valt. Het is de ka pitein van de „Vaarwel", uit Maas tricht, waarvan het stoffelijk over schot tot op heden nog niet kon wor den geborgen. Een andere opvarende van dit schip, die zware verwondin gen opliep, verkeert sedert gistermid dag niet langer in levensgevaar, even als de overige nog in het ziekenhuis te Emmerik opgenomen gewonden. De veerboot „Tina Scarlett" en het wrak van de „Diamont", welke sche pen op ongeveer twee kilometer voor het Nederlandse dorp Speijk in de Rijn liggen, vormen voor het Rijn- verkeer nog steeds een belemmering. Nadat gistermorgen het verkeer eni ge tijd betrekkelijk onbeperkt zijn weg langs de wrakken kon zoeken, moest de scheepvaart stroomafwaarts weer worden gestremd, enerzijds om dat de rede bij Lobith overbelast was, anderzijds omdat de brand op de „Diamant" zaterdagmiddag tegen drie uur weer in hevigheid was toe genomen. Gistermiddag tegen 12 uur was de brand op de „Diamant" definitief ge blust. De scheepvaart op de Rijn is door de ter plaatse aanwezige wrak ken nog steeds slechts in één rich ting mogelijk. Ook in Elten is één richtingsverkeer ingesteld wegens de grote toeloop van mensen, die de plaats van de ramp in ogenschouw willen nemen. De verkeersgroep van de Rijkspolitie te Doetinchem en de rijkspolitie te Elten hadden de han den vol om de grote verkeersstroom te regelen. Kapitein maakte los. Functionarissen van de scheepvaart autoriteiten in Duisburg zijn begon nen met het onderzoek van de scheepsramp en hebben getuigen ge hoord. Men neemt steeds meer aan, dat het noodlottig afdrijven van de „Tina Scarlett" in eerste instantie niet door breuk van de sleepkabel is veroorzaakt. Het blijkt thans wel, dat de ka pitein van de kleine sleepboot „Martin" zélf de tros heeft gekapt op een moment, dat de lompe veerboot zijn schip in de snelle stroom van de Rijn bijna onder wa ter trok. De sleepboot was met deze zware sleep veel te zwaar be last. Zij was niet krachtig genoeg om in de stroom correcties aan te brengen op koerswijzigingen. Toen het schip bij Emmerik uit het roer liep en scheef op de stroom werd getrokken heeft de kapitein van de „Martin", de heer J. Schilperoort, de verbindings kabel doorgekapt. „Ik moest dat v»el doen", verklaarde hij, „anders had de veerboot „Tina Scarlet" mij on der de golven getrokken". De waterpolitie heeft beslag op sleepboot en sleper gelegd. Het schip is gezonken naast de tanker „Dia mant" die doormidden is gebroken. In het ziekenhuis te Emmerik wer den gewonden gehoord. Trieste balans. Een balans van de schade geeft het volgende beeld: De tanker „Dia mant" en de veerboot „Tina Scarlett" zijn geheel verloren gegaan. Het Ne derlandse motorvaartuig „Vaarwel 2" is gezonken, en de Nederlandse sche pen „Haen", „Virgo" „Fortuna", „Li- berté" en „Vinkeveen" en de Zwitser se „Cabota" en „Bellinzona" zjjn in meer of mindere mate ernstig door 't vuur aangetast. De Duitse tanker „Brigitte", waarvan aanvankelijk was gezegd dat het na in brand te zijn gevlogen was gezonken, is als eerste van de bij de ramp betrokken schepen gistermiddag van de plaats van het onheil afgevaren. Voorts hebben dui- De inwoners van Emmerik vlucht- zenden schepen door de stremming ten tijdens de hachelijke uren van de stagnatie ondervonden. Zij zijn te laat catastrofe in doodsnood in hun kei met hun vrachten op de plaats van be- ders, toen schepelingen van een dicht- stemming. bij de wal gemeerd schip hen toe- In het ziekenhuis in Emmerik wor- schreeuwden dat het vaartuig met ex- den, zo werd vernomen, nog drie Ne- plosieven was geladen. Het schip derlanders en zes andere gewonden bleef gelukkig buiten de gevaren- verpleegd. zóne. Ook daar te weinig salaris In Leopoldstad heerste zaterdag enige spanning .ia een muiterij van een groot aantal Kongolese politie mannen. die politiecommissarissen opsloten of sloegen, aldus meldt het Kongolese persbureau, dat door Bei- ga wordt aangehaald. De muiters begaven zich gewapend naar het stadhuis en ontvoerden bij afwezigheid van de burgemeester zijn plaatsvervanger. De reden voor het optreden der politiemannen was, dat een belofte aangaande loonsver hoging niet is gehouden. Bij overleg met provinciale en ste delijke autoriteiten kregen de poli tiemannen de toezegging, dat zij het achterstallige salaris over de afgelo pen drie weken zullen ontvangen en dat een salarisverhoging zal worden overwogen. Op het ogenblik ontvan gen zij 1.200 frank (ongeveer 85 gul den) per maand. De ongeveer twin tig politie-officieren, die de muiters hadden meegenomen, werden later vrijgelaten. Uit welingelichte militaire kringen in Elisabethstad is zondagavond ver nomen, dat er een ernstige toestand is ontstaan bij Kabalo in Katanga, waar Mali-troepen van de V.N. twee dagen geleden zich teruggetrokken zouden hebben bij aanvallen van Ba- loeba-krijgers, die tegen Tsjombe zijn. Naar verluidt zouden V.N.-troe- pen later het vliegveld van Kabalo weer bezet hebben. Ethiopische troe pen der V.N. zouden op weg zijn naar Kabalo evenals 100 man Katangese gendarmerie. Ambassadeur verdronken De ambassadeur van West-Duits- land in Leopoldstad, Sohring, is zon dagmiddag tijdens een zwempartij in de rivier de Kongo verdwenen. Er is vijf uur vergeefs naar hem gezocht. De opsporing moest wegens het in vallen van de duisternis gestaakt worden. Sohring was met zijn vrouw en twee kinderen uitgevaren naar een zandbak in het midden van de ri vier de Kongo. Op een plek, waar de stroming niet zo sterk was, had hij zich met zijn zoontje van 12 jaar te water begeven. Hij liet zich op een gegeven ogenblik drijven, .terwijl hij zich aar een kabel vasthield. Plot seling was hij verdwenen en zijn zoontje, die zich omkeerde, zag slechts de strooien hoed van zijn va der op het water drijven. Onmiddel lijk werden nasporingen verricht door rivierboten en een hefschroef- vliegtuig van de'V.N. maar toen de duisternis was ingetreden had men de ambassadeur nog niet gevonden. in Bij ongeregeldheden in een wijk van Salisbury, de hoofdstad van Zuid-Rhodesië, zijn zaterdag zeven Afrikanen om het leven gekomen en tientallen gewond. De r^i.etjes ontstonden, nadat een blanke autobestuurder een Afrikaan had doodgereden. Negers begonnen toen stenen gooien naar de politie en haar auto's en bussen. Ook p.underden zij winkels en ca- fé's en stichtten op enkele plaatsen brand. De politie opende daaiop het vuur. Blanke reservisten werden op geroepen om de politie te helpen. Volgens een mededeling van de politie hebben negers zondagavond te Highfield, tien kilometer ten wes ten van Salisbury, de ruiten van een café vernield, nadat een neger de toegang geweigerd was, omdat h'j niet gekleed was zoals men dat in het café gewend is. In Gwelo (Zuid-Rhodesië) ging een vergadering van de nationale demo cratische partij in wanorde uiteen. De politie werd ontboden om een menigte met traangasbommen uiteen te jagen. Vier auto's werden in brand gestoken. Dona Fabiola heeft na haar terug- Volgens nadere berichten zijn zon- keer in Madrid haar eerste officiële dagavond in Gwelo ook enkele hui- optreden in het openbaar gemaakt zen, een bakkerij en een schoenfa- met de doop van de baby van briek in brand gestoken. Ignacio Maria de Orio. ,Wij zullen geen oorlog beginnen" Australische ontvoeringszaak Aan boord van het passagiers schip „Himalaya", op weg van Aus tralië naar Engeland, is in Colombo een man aangehouden in verband met de ontvoering van de achtjarige jongen Graeme Thorne uit Sydney, op 7 juli j.I. Het jongetje werd ontvoerd, nadat zijn vader in de loterij 100.000 Aus tralische ponden had gewonnen. De ontvoerder vroeg een losprijs van 25.000 pond, dreigend dat hij de jon gen voor de haaien zou werpen als hij het geld niet kreeg. Op 16 augus tus werd het jongetje 15 km ten noorden van Sydney dood aangetrof fen. Volgens Australische persberich ten is de gearresteerde een in Aus tralië genaturaliseerde Hongaar. Overstromingen in Engeland De heer H. D. Louwes, oud-voorzitter van het Landbouwschap, is op 67- jarige leeftijd in zijn woning in Zuidhorn overleden. bruiken? Tenslotte ben ik oud ge noeg om uw vader te zijn. Ik ben hier niet gekomen om tegen de maan te blaffen. Ik ben voorzitter van de ministerraad van de grootste staat op aarde. Als u mij uitnodigt, moet u respect voor mij hebben. Als u dat niet wilt moet u mij niet uitnodigen." Wat Duitsland betreft zei Chroesjt- sjef te menen, dat een vredesverdrag Chroesjtsjef is zondag voor de Amerikaanse televisie verschenen in het 5?°?* worden gesloten met de twee programma „Open end" dat vanuit de televisie-studio in het gebouw der .se staten. Er is geen andere op- Verenigde Naties werd uitgezonden. lossing, omdat er op het ogenblik Over deze uitzending is reeds veel te doen geweest. Het Amerikaanse twee Duitse staten bestaan, en dat ministerie van buitenlandse zaken had haar afgeraden, terwijl één der zou betekenen dat ook de kwestie maatschappijen, die het „Open end" programma financieren, er in het open- ^an, oet bezettingsbestuur over West- baar een fel protest tegen had doen horen. Voorts hadden verscheidene ^ertyn zou worden opgelost. „Wij bladen hun lezers verzocht niet naar de uitzending te kijken, met het k°es^ren geen verlangen om in het gevolg dat verwacht kon worden, dat miljoenen televisie-kijkers zondag- ieve.nin West-Berlijn in te grijpen, avond aan hun toestel zouden zitten. Laat hen onder het kapitalisme le ven. Laten zij him eigen regering BINNENLANDSE Blaffen teren de maan" hebbe5' ,¥?ar h¥ bezettingsregiem AANfFT FrFVTtprtFV g moet beslist worden opgeruimd." AANGELEGENHEDEN Voordat Chroesjtsjef met een hand- Toen de vragensteller zei, dat druk afscheid nam van de vragen- Chroesjtsjef weigerde tijdens het Chroesjtsjef „tegen de maan had ge- steller verklaarde hij nog nadruk- ïnterview in te gaan op de vraag, blaft", toonde deze zich hierover ge- kelijk, dat de Sowjet-Unie geen oor waarom hij maar blijft volhouden belgd en vroeg: „Vindt u het netjes log wenst. „Ik verklaar categorisch, dat, terwijl het Amerikaanse volk om in uw conversatie uitdrukkingen dat wij geen oorlog zullen begin- vredelievend is, de Amerikaanse re- ajs tegen de maan blaffen" te ge- nen." germg zulks niet is. „U probeert mij tot een discussie over uw regering te verlokken," aldus Chroesjtsjef. „Ik geloof niet, dat ik daarop moet in gaan. Het is uw regering en de be oordeling ervan ligt bij uw volk. Als ik uw vraag zou trachten te beant woorden, zou dat worden uitgelegd als inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van uw land, en dat zou ik niet willen." Tijdens het interview kwam ook het U-2-incident ter sprake. In dit verband merkte Chroesjtsjef op, dat de Russische regering de vreedzaam ste regering ter wereld is, doch dat de Amerikaanse regering geen goe de betrekkingen met de Sowjet-Unie verlangt. Verder zei Chroesjtsjef, dat de Sow jet-regering geen internationaal onderzoek naar het incident met de „RB-47" zal accepteren. „Dat zijn binnenlandse aangelegenheiden," zo zei hij. Verder merkte hij op, dat presi dent Eisenhower te laat is geweest met zijn voorstel tot het houden van een wereldreferendum over het door de verschillende volkeren verlangde regeringsstelsel. Het Russische volk heeft deze vraag al beantwoord. Toen de vragensteller opmerkte, dat het hier niet om een referendum in de Sowjet-Unie ging, doch in de onderdrukte Oost-Europese landen en elders, repliceerde Chroesjtsjef, dat het om souvereine staten gaat en dat de regeringen en volkeren Tengevolge van uitzonderlijk zware regenval zijn verschillende plaatsen van deze landen zich erover dienen in Engeland overstroomd. Deze opname komt uit Exmouth In Devon en uit te spreken. „Ik heb wat dit be- toont een gemeentewerkman, die met zijn roeibootje een bedreigde familie treft niets te zeggen." naar veiliger oorden brengt - onder het oog van minder bedreigde Toelating opnieuw geweigerd De Algemene Vergadering heeft zaterdag met 38 tegen 34 stemmen, bij 26 onthoudingen, besloten de kwestie van de Chinese vertegen woordiging niet op de agenda van de lopende zitting te plaatsen. De stemming betrof een door Nepal in gediend araendement, dat beoogde de aanbeveling van de agendacom missie om de kwestie dit jaar niet te behandelen, ongedaan te maken. Tenslotte aanvaardde de Algeme ne Vergadering met 42 tegen 34 stemmen, bij 22 onthoudingen een Amerikaanse resolutie, waarin, over- eenkomstig de aanbeveling van de agendacommissie, er op werd aange drongen, de kwestie van de toela ting van Peking-CLlna niet te be spreken. Het was de tiende maal dat de Algemene Vergadering weigerde dit punt op haar agenda op te ne men. Voor de stemmingen hadden de Amerikaan Wadsworth en de Sow- jet-minister van buitenlandse zaken Gromiko hun argumenten resp. te gen en vóór de toelating van com munistisch China laten horen. De Russische minister kreeg o.a. de steun van de vertegenwoordigers van Zuid-Slavië, India en Nepal. De Nepalese afgevaardigde gaf 'n zeldzaam voorbeeld van openhartig heid, toen hij het door Wadsworth aangevoerde bezwaar, dat er in com munistisch China geen vrije verkie zingen worden gehouden, trachtte te ontzenuwen. Hij riep uit: „Maar u, mijne heren afgevaardigden, hoeve- len van u zouden in deze vergade ring zitting hebben, als er in uw land vrije verkiezingen waren ge houden?" Deze vraag viel in 'n ijzig stilzwijgen. Chroesjtsjef was er niet Aanvankelijk was de Sowjet-pre- mier van plan geweest zaterdagmid dag in de Algemene Vergadering te spreken over ontwapening. Ver wacht werd, dat hij dan zijn voor stel voor een speciale bijeenkomst van de Algemene Vergadering in 't komende voorjaar over het ontwa- peningsvraagstuk officieel zou in dienen. Toen echter bleek, dat za terdag, als gevolg van het langdu rige debat over de Chinese vei te- Onbestendig Een depressie afkomstig van N. Duitsland en een Oceaandepressie verenigden zich vannacht boven de Noordzee tot een omvangrijk lage drukgebied, dat thans het weer in een groot deel van Europa bepaalt. Aan de noordkant van het lage druk gebied stroomt koude lucht uit Noord-Rusland naar Noord-Scandi- navië, terwijl iets zachtere lucht van Duitsland uit naar Zuid-Scandinavie stroomt. In de overgangszone valt uitge breid regen en plaatselijk ook sneeuw. Overvloedige regen viel er tijdens het weekeinde ook in Zuid- Engeland en plaatselijk in Frankrijk. Het centrum van het Europese de- pressiegebied blijft de komende 24 uur boven het Noordzeegebied en in verband daarmee zal er in ons land nog af en toe regen vallen. De tem peraturen zullen morgen ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. genwoordiging, de ontwapenings kwestie niet meer aan de orde zou komen, vertrok Chroesjtsjef voor zijn derde weekeind op het Russi sche landgoed te Glen Cove op Leng Island. Hij woonde het debat over de kwestie-China niet bij. Donderdag naar Moskou terug De Russische afvaardiging naar de Algemene Vergadering bij de Verenigde Naties heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zaterdagavond officieel mee gedeeld, dat de Russische minister president Chroesjtsjef, donderdag avond met een Russisch straalver- keersvliegtuig uit New York naar de Sowjet-Unie zal vertrekken. Dil Dammer bestaat oil 12 pagina'! weer (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur): ENKELE BUIEN Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige langs de kust matige tot krach tige wind uit westelijke richtin gen. 11 Okt.: zon op 06.57; onder 17.56; maan op 22.19; onder 13.22. Hoogwa ter standen 11 Okt. vm. 7.08; n.m 7.28 Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gist. weer max. mm. HELSINKI motregen 10 7 STOCKHOLM motregen 13 lil OSLO regen 9 9 KOPENHAGEN regen 14 10 ABERDEEN regen 12 9 LONDEN regen 13 9 AMSTERDAM zwaar bew. 15 11 BRUSSEL geh. bew. 14 10 LUXEMBURG zwaar bew. 13 8 PARUS regenbui 13 10 BORDEAUX regenbui 15 10 GRENOBLE regen 14 11 NICE licht bew. 20 10 BERLIJN zwaar bew. 17 9 FRANKFORT regen 12 9 MüNCHEN regenbui 13 6 ZURICH geh. bew. 10 6 GENèVE regenbui 13 9 LOCARNO half bew. 12 6 WENEN regen 20 9 INNSBRUCK licht bew. 19 4 BELGRADO zwaar bew. 24 9 ATHENE onbew. ROME zwaar bew. 23 15 AJACCIO zwaar bew. 22 12 MADRID onbew. 17 10 MALLORCA licht bew. 24 9 LISSABON onbew. 20 11 Zelfs in angst en beven voelt men het geluk.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1