«Bernarda Confrontatie van verdachten aan de grens Chefarine ,4 Roofoverval op winkelierster Damspel Zes jaar voor moord op Blonde |opie t m m m r a a a s s s s i m m m m r EO a e a s i m o m a s a m m w m a 9 WOENSDAG 5 OKTOBER 1960 DE LETDSE COURANT PAGrNA 9 SIKKENS' SASSENHEIM ONTVANGT PRIJS VOOR BEST VERZORGDE JAARVERSLAG In Amsterdam zijn gisteren de prijzen voor de typografisch best verzorgde jaarverslagen over 1958 en 1959 uitgereikt. Deze door de fede ratie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf in 1957 in gestelde prijzen 'n bronzen beeld je van Mercurius kwamen dit maal in het bezit van de Algemene Nederlandse Grafische bond te Am sterdam Sikkens' lakfabrieken n.v. te Sassenheim, De Dok- en Werf- maatschappij Wilton-Feijenoord te Schiedam (tweemaal) en de Alge mene Nederlandse Metaalbedrijfs- bond te Den Haag. Acht bedrijven en instellingenkregen een eervolle vermelding. De verslagen van Sikkens'lakfa- brieken te Sassenheim (tmtwerper K. Kwinkelenberg) en van de Alge mene Nederlandse Metaalbedrijfs- bond (ontwerp Nico van Schaffelaar) werden bekroond in de groep ge- illustreerde jaarverslagen in een of twee kleuren. Tengevolge van een val van haar fiets is gistermiddag de 8-ja- rige C. B. uit Hoek (Zeeuws Vlaan deren) verongelukt. Het meisje fietste met een vriendinnetje door het dorp. Doordat de sturen in el kaar raakte, kwamen de meisjes te vallen, waarbij het slachtoffer met haar hoofd op de rand van het trot toir terecht kwam. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00 —24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9,35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Zang m. gitaar- begeleiding. 12.25 Wij van het land, praatje. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Chansons. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.-20 Pia nospel. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Ci- ty-Theater-ork. en sol. '14.30 Gram. 15.30 Kerkmuz. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Gram. voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade-ork. 18.15 Sport- rubr. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal per spectief. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Or- gelconc. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Vocaal-ens. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdeniking. 22.25 Gram. 23.30 Gesproken portret. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. - AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De Groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.55 Lezing over Canada. 12.00 Or gel en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.10 Gram. 15.30 Voordr. 15.45 Promenade- ork. 16.15 Pianospel. 16.30 Metropo- le ork. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sport- praatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Radiophilharm.- ork. 21.15 Het gesticht, of: Het eind station van de verantwoordelijkheid, hoorsp. 22.30 Nieuws en beursber. v. New York. 22.45 Act. 23.00 Sport- act. 23.10 Discotaria. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Documentaire over het kerk gebouw. 20.30 Rep. v. d. uitreiking v. d. Televisieprijs „Prins Bernhard Fonds". 21.00 De brug der zuchten, TV-spel. HULP AAN ALGERIJNEN In een streng bewaakte douanekeet bij de Nederlands-Ihiitse grens te Vaals zijn gisteren vijf arrestanten, die ervan verdacht worden hulp te hebben verleend aan het Algerijnse bevrijdingsfront F.L.N., in aanwezig heid van de Nederlandse en Duitse Justitie met elkaar geconfronteerd. Hierbij waren betrokken de Am sterdamse redactiestenograaf Sal. S., de Griekse ingenieur M. R., de Haar lemse chemigraaf A. O., de Duitse monteur S. M. en de Amstelveense drukker-publicist Joop Z. De Haar lemmer en de Duitser bevinden zich in een Duitse gevangenis, terwijl de drie andere verdachten in het Huis van Bewaring te Amsterdam verblij ven. De confrontratie geschiedde op verzoek van de Nederlandse autori teiten en kan als de afsluiting van Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben bun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer anderen middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.60. t Advertentie) De politie te Papendrecht speurt op het ogenblik naar een of meer mannen, die de vrouw van de eige naar van de bloemenwinkel „Concor dia" aan de Kraaihoek, aldaar, heeft of hebben neergeslagen, om er daar na met het kasgeld vandoor te gaan. Men vond maandagavond de vrouw bewusteloos in de winkel. Aangezien zij een hersenschudding heeft opge lopen wist zij zich weinig van het ge beurde te herinneren. Zeven zware jongens kregen milde straffen De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr J. H. Berg- sma, heeft gisterochtend tegen zeven zware Amsterdamse jongens, die te zamen naam maakten als brandkast- dieven en in mei jl. tegen de lamp liepen na een brutale kraak bij de n.v. Huizer Houthandel te Huizen, straffen geëist die in drie gevallen variëerden van twee tot vier jaar, terwijl in vier gevallen de officier een voorwaardelijke gevangenisstraf .van een jaar met een proeftijd van drie jaar requireerde. Hoewel hij rekening hield „met het bepaald niet rooskleurige ver leden" van ieder van deze verdach ten, van wie de jongste (24 jaar) reeds drie maal werd gevonnist, ter wijl de oudste (50 jaar) 20 vonnissen op zijn strafblad heeft staan, betrok mr Bergsma de door de Bossche rechtbank aan vier verdachten opge legde gevangenisstraf vier jaar we gens een brandkastenkraak in Maar- heze (buit 17.000) mede in zijn be schouwing. „Vier jaaf vind ik wel voldoende voor al deze feiten" zei hij. „Afgezien van het resultaat van de behandeling van deze zaken in hoger beroep, lijkt het mij onder de ze omstandigheden dan ook moeilijk 'n onvoorwaardelijke .straf te eisen". Mr Bergsma volstond in deze vier gevallen daarom met het vragen van een voorwaardelijke straf van een jaar. het gerechtelijk vooronderzoek wor den gezien, aldus het hoofd van het Amsterdamse arrondissementsparket, mr. W. P. Bakhoven. Men wil bij deze confrontatie, die minstens twee dagen zal duren, de verklaringen van de verschillende verdachten in deze internationale affaire uitwisse len. Hierdoor hoopt men zowel van Duitse als Nederlandse zijde een duidelijker beeld te krijgen van de zaak. De verdachten worden, zoals be kend is, ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij een poging tot het drukken van valse Franse franken in een drukkerij te Osnabrück en andere illegale akties oni de Algerij nen in hun strijd tegen het Franse gezag te steunen. Joop Z. wordt er echter van verdacht valse identiteits kaarten voor de Algerijnse opstan delingen te hebben gedrukt. Zijn ar restatie heeft niets met die van de overige verdachten uit te staan, ver klaarde mr. Bakhoven. Acht jaar geëist tegen messentrekker De officier van justitie bij de recht bank te Utrecht, mr. J. C. van den Berg, heeft acht jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 28-jarige koopman B. K., die in de nacht van 2 op 3 april in de Carltonbar te Utrecht de 20-jarige ongehuwde timmerman C. J. Lammer met een dolkmes doodde. Bij deze eis werd door de officier rekening gehouden met de spannin gen, waaronder de verdachte de laat ste jaren leefde, zijn moeilijke jeugd en diens „blinde aanbidding" voor zijn vrouw. Deze vrouw was de aanleiding tot een ruzie, die op de bewuste avond in de drukke Carltonbar aan de Utrechtse Oude Gracht ontstond. De jongeman Lammerts was samen met een vriend naar de bar getogen, waar ze aan een tafeltje enkele glaas jes cola dronken. Op een zeker mo ment ontstond de ruzie, waarover verdachte zich opwond. In blinde woede trok hij uit zijn binnenzak een dolkmes en stak met volle kracht in de kluwen mensen, die bij de ruzie betrokken was. Het is tijdens de rechtszitting niet duidelijk geworden, op wie K. het gemunt had. Het slachtoffer Lam merts was niet bij de ruzie betrok ken, maar stond op, toen verdachte met het mes aanstormde. Uit en kele getuigenverklaringen bleek, dat Lammerts geprobeerd heeft, zijn vriend voor het mes weg te trekken en daardoor zelf gedood werd. De verdachte zelf' weet het niet. De officier van justitie constateer de in zijn requisitoir, dat het K. op dat moment niet interesseerde, wie hij dood zou steken, als het maar iemand van de tegenpartij van zijn vrouw was. Een psychiater verklaar de in zijn rapport, dat verdachte figuurlijk gesproken zijn vijand L. doodde. Door het domweg in het wil de weg steken, wilde hij al zijn span ningen ontladen, die in deze driftbui tot uiting kwamen. Van noodweer, zo zei de officier van justitie, was geen sprake. De vrouw viel aan en haar tegenstander nam slechts een verdedigende hou ding aan. De officier hield tenslotte reke ning met het oprechte berouw, dat K. toonde en een verminderde toe rekeningsvatbaarheid op het moment van de daad, doch achtte doodslag bewezen. De verddeiger, mr. J. Boor, achtte het primair ten laste gelegde, name lijk doodslag, niet bewezen en meen de dat hier alleen sprake kon zijn van het meer subsidiair ten laste gelegde: mishandeling, de dood tengevolge hebbende. Uitspraak over 14 dagen. Ongeveer vijf maanden geleden werd de zestienjarige Hans Janssen uit Groesbeek, toen hij plotseling de weg overstak door een bestelauto gegrepen en tegen de grond gewor pen. De jongen werd ernstig ge wond en bleef bewusteloos liggen. Hij werd overgebracht naar het St. Canisiusziekenhuis, waar hij gisteren overleden zonder bij bewustzijn te zijn gekomen. Het 3-jarig dochtertje van de familie W. J. Ganzevlees te Twello is gistermiddag aangereden en vrijwel op slag gedood. Het meisge stond met twee andere kinderen in de berm langs de weg toen een perso nenauto bestuurd door de heer B. B. uit Ede naderde. Plotseling ging het meisje de weg op. Zij liep tegen de voorzijde van de met matige snelheid rijdende auto aan. HET Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw- Vennep. LADDERWEDSTRIJD Wij starten de oktobermaand met een tweetal bijzondere vraagstukken. Eer«t een vraagstuk van de heer v. d. Bo gaard, gebaseerd op een eindspel door twee auteurs gedaan. WedstrUdprobleem no. 1020 Auteur: Joh. v. d. Boogaard, Rotterdam le publikatie (met eindspel) Zwart: 4, 6, 8, 14, 15. 21, 27. 31, 32, 36, 37. Wit: 17. 18, 22. 25, 26, 33, 34, 39, 40, 43, 47 en 48. Wit speelt en wint. Vervolgens een verdienstelijk en va- Dinsdagavond vond op de grens bij Vaals de confrontatie plaats tussen Joop Z. en de in Duitsland verblijvende ehemlgraaf Anton O. De plaats ^aartn'TXimnTTL^nÏJ'iiiXïïï van de handellns was een woonwagen, welke precies op de grens was ver'bonden is. Dll eindspel behoürt geplaatst. Om de accommodatie wat uit te breiden zorgde een politieman eveneens (ook alle varianten) volledig voor extra stoelen. uitgewerkt aangegeven te worden. Daders van inbraak in benzinestation gepakt CC&U4X&Orl Wedstrijdprobleem no. 1021 Auteur: B. J. Pranger. Den Haag le publikatie (met eindspel) De rijkspolitie te Muiden heeft de daders aangehouden van de Inbraak, die in de nacht van zaterdag op zon dag is gepleegd in een benzinesta tion aan de rijksweg, nabij de Vecht- brug te Muiden. Het zijn twee jon gemannen van achttien en zeven tien jaar oud, woonachtig in Hil versum, beide B. genaamd. Zij waren met twee andere jonge lieden in een aftands autootje naar Amsterdam geweest. Op de terug weg liet de wagen hen in de steek wegens gebrek aan benzine. Door middel van de inbraak verschaften zij zich benzine voor de auto, maar daarna konden zij de wagen toch niet meer op gang krijgen. Zij lieten daarom de auto bij het benzinesta tion achter. Twee jongemannen wa ren bij de inbraak betrokken, de andere twee bleven in de wagen zit ten, omdat zij te veel geestrijk vocht hadden gedronken. De politie nam de auto in beslag en de jongelieden hadden de brutaliteit zondagavond bij het benzinestation te informeren waar hun wagen was gebleven. Toen zij hoorden dat het wagentje bij de politie in Muiden stond stapten zij even zo vrolijk naar de politie, waar zij te horen kregen dat de auto in een te slechte staat verkeerde om. nog op het verkeer los gelaten te worden. De politie voelde de jongens meteen nader aan de tand en toen later bleek dat de soort benzine in de auto overeen kwam met de soort welke uit het benzinestation werd ontvreemd, heeft men een nader on derzoek ingesteld naar de gedragin gen van de jongens. Gisteren zijn zij op hun werk in Hilversum aangehouden. Zij beken den zich schuldig te hebben gemaakt aan de inbraak in het benzinestation. Met drie andere knapen hebben zij zich de laatste tijd schuldig gemaakt aan diefstallen uit auto's en het he velen van benzine uit langs de weg geparkeerde auto's. De twee daders zijn ingesloten; van de andere drie wordt onderzocht in hoeverre zij me de verantwoordelijk zijn voor de ver grijpen van de twee gearresteerde knapen. bestelwagen 650 kg. met BENZ.-motor 7250. met DIESEL-motor 8980. AUTOM.-BEDR. DEVILEEREIZE VOORT Da Costastraat 1416 Leiden Telef. 31200 Tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, veroordeelde de Utrechtse rechtbank de 26-jarige chauffeur J. C. van D., wegens wur ging van de 40-jarige vrouw A. M. bijgenaamd „Blonde Jopie", die een woonschuit aan 't Zandpad te Utrecht bewoonde en die in de nacht van 30 op 31 januari jL om het leven kwam. De chauffeur, die in bepaalde kringen als „Fernandel" bekend staat, had de avond tevoren veel ge dronken. In een bar in de Voorstraat ontmoette hij „Blonde Jopie" met wie hij afsprak haar 's nachts te ko men bezoeken. Omstreeks vier uur in de morgen ontstond er een woor denwisseling tussen Van D. en de vrouw om een bankbiljet van ƒ25. Daarbij zou zij hem met een kolen schop hebben geslagen, waarna de chauffeur haar bij de keel had ge grepen. In het psychiatrisch rapport werd Van D. verminderdtoerekeningsvat baar genoemd. Zwart: 10. 11, 13. 15, 17. 19, 23. 28. 29. Wit: 22. 28, 30/32. 40, 42. 43 cn 45. Wit speelt en wint. Oplossingen van alle problemen over de maand oktober kunnen worden inge zonden tot uiterlijk 6 november as., aan boven deze rubriek vermeld adres. PROBLEEM Tot slot van deze rubriek geven w(| nog een tweetal vraagstukken met zwaar geschut. In beide problemen ligt de oplossing niet voor het grijpen, doch z(j zijn het oplossen zeker waard. No. 1 Auteur: B. J. Pranger, Den Haag le publikatie I E3 Wit speelt en wint. No. 2 Zwart: 2. 8, 12/15, 18, 19. 24 cn dam op 1 en 26. Wit: 16. 17, 21, 22. 27, 28, 30, 32/34. 37, 41, 42 en 46. Wit speelt en wint. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet. door 7) „Ik kan je niet gelukwensen. En als er nog zoiets bestaat als recht vaardigheid en dat geloof ik ze ker dan zal je ook geen geluk hebben. Want je hebt gespeeld met het hart van een goed en edel mens. Misschien heb je zijn levensgeluk voor altijd vernietigd. Dat kan geen zegen brengen. Moge je eigen hart nooit voelen wat een pijn zo'n ge meen spel kan doen dat is alles wat ik je kan wensen". Lola wierp haar hoofd in de nek. „Een overbodige wens", zei ze spottend, „want harten spelen geen rol in mijn levensplan, ook het mijne niet". Ze sprak voor een lege kamer, want Bernarda was weggevlucht. HOOFDSTUK V Toen Engelbert Zeiler de volgende dag voor het middageten thuiskwam, vond hij alleen Bernarda in de eet kamer. Zoals gewoonlijk dekte ze de ta fel, een werkje dat tot haar huis houdelijke plichten behoorde, en dat ze steeds plichtsgetrouw waarnam. Toen haar vader binnentrad, keek ze verrast op. „Hallo, pappa, bent u daar al? 't Is amper twaalf uur?" „En anders ben ik er nooit voor half één, wil je zeggen. Ja, dat klopt maar er is vanmorgen iets gebeurd waardoor ik toch m'n hoofd niet meer bij 't werk kon houden. Prettig trouwens dat ik je alleen tref; waar zijn de anderen?" „Tante is in de keuken en Lola is nog niet thuis; die is naar de naai ster, geloof ik". „Prachtig". Het ernstige gezicht van de heer Zeiler waar gewoonlijk maar zelden eenlachje op ver scheen, stond ditmaal opgewekt en vrolijk waardoor hij er jaren jonger uitzag. Vergenoegd drentelde hij de kamer op en neer, en zei: „Maar ver tel jij me eerst iets over gisteravond. Is 't leuk geweest?" „Hmm gaat wel, pappa". „Oho dat klinkt niet bijster en thousiast. En volgens Lola zijn die fuifjes daar altijd zo geweldig; den derend noemt zij ze. Alles eerste klas, fantastisch, hoogst modern. De laatste tijd heeft ze voortdurend de mond vol over Salome en nog zo'n stel vrienden en vriendinner\". „Jawel, maar Lola en ik hebben lang niet dezelfde smaak, paps. Zü is dol op die luidruchtige vrolijkheid en mij komt die altijd onnatuurlijk en opgeschroefd voor. 't Zal wel aan mij liggen, maar ik begrijp dat soort plezier niet. Ik amuseer me veel be ter in< een kalmer gezelschap, van eenvoudige mensen die zich niet an ders voordoen dan ze zijn". „Precies, kind; en ik hoop van harte dat je die natuurlijke eenvoud altijd zult behouden", antwoordde haar vader terwijl hij zijn arm om haar schouders legde en vol liefde op haar neerkeek. „Daarom wilde ik jou ook het eerst mijn verheugende nieuwtje vertellen, Bernarda!" „Direct toen u binnenkwam", glimlachte Bernarda; „zag ik al aan uw gezicht dat er iets prettigs ge beurd moest zijn. Wat is 't, pappa?" „Ja, er is inderdaad iets prettigs gebeurd, en ik ben een prachtige er varing rijker geworden. Ik heb ont dekt dat er in deze materiële en op zelfzucht ingestelde wereld toch al tijd nog mensen van karakter be staan; mensen voor wie geld niet het hoogste goed op aarde is, mensen die daadwerkelijk tonen dat trouw en idealisme nog geen uitgestorven bé- grippen zijn! En vooral in het za kenleven is dat een uiterst zeldzaam feit; wat je daarin soms meemaakt, zou je vaak genoeg aan de mensheid doen twijfelen". „Maar wie heeft u die heerlijke verrassing dan bereid, paps?" „Hans Lukas, kind. Je weet wel, die uitvinding van hem, waar voor hij zo'n prachtige aanbieding uit Amerika zou krijgen? Stel je voor, die heeft hij niet aangenomen! Hij blijft bij ons en dat terwijl hem de meest aanlokkelijke voorstellen zijn gedaan! En waarom? Wel, een voudig omdat hij 't niet in de haak vindt de firma Zeiler een uitvinding te ontnemen die hij gedaan heeft ter wijl hij bij haar in betrekking was. Hij heeft 't werk in diensttijd gedaan, zegt hij, en met onze hulpmiddelen; maar bovendien blijft hij veel liever bij onze firma werken. Nu, wat ze je daar wel van? Is dat geen reden tot blijdschap? en is dat een than van karakter of niet?" „Het is prachtig", zei Bernarda zacht. Bijna ademloos had ze staan luisteren terwijl ze een kleur van plezier had gekregen. „Wil hij dat werkelijk doen?" „Hij hééft het al gedaan! Gisteren is Hollweg bij hem geweest, maar vanmorgen kwam Lukas bij mij met alle bijzonderheden over z'n uitvin ding zodat we onmiddellijk met de produktie kunnen starten. En hij deed dat op een manier alsof 't de doodgewoonste zaak van de wereld was. Over Hollweg had hij 't zelfs niet eens. Daarover ben ik moeten beginnen. En toen ik hem wees op 't grote voordeel dat er voor hem in zou zitten, vond hij dat zelfs verve lend; dat kon ik duidelijk merken. Ik heb 't er gewoon woord voor woord bij hem uit moeten trekken: wat de aanbieding precies had be helsd, en waarom hij er niet op was ingegaan. We hebben toen nog lang met elkaar zitten praten, en ik heb er hem een paar maal nadrukkelijk op gewezen wat een schitterende vooruitzichten die aanbieding hem bood. Maar neen hoor, zijn besluit stond vast. Ik kan je gewoon niet zeggen, Bernarda, wat er toen in me omging. In weerwil van alle schijn bare bewijzen voor het tegendeel, ben ik altijd blijven geloven in het goede in de mensen. En ziedaar. Lukas is wel het beste bewijs daar van". Bernarda was diep getroffen; maar nog was haar vader niet uitgespro ken. „Dat is nu eens een mens die zijn overtuiging hoger stelt dan geld en goederen; een mens die zich niet door rijkdom laat verblinden en die niet verbleekt of z'n hoofd verliest als hij 't woord „miljoen" maar hoort. Neen, integendeel; heel be daard vroeg hij: „maar wat zou ik met miljoenen moeten beginnen? Er zijn heel wat betere dingen in het leven, dingen waar ik veel meer prijs op stel". Dat zei hij, precies met die woorden". Bernarda voelde de tranen achter haar ogen prikken; er was haar In eens een licht opgegaan en ze had begrepen wat een hoge prijs Hans Lukas voor zijn besluit had moeten betalen. Ze wist nu waarom Lola hem zo plotseling had laten schieten en waarom ze hem een stommeling had genoemd. Bij de gedachte aan de diepe teleurstelling en het leed dat dit prachtige gebaar van Hans Lu kas voor hemzelf tot gevolg had ge had, kon ze haar tranen niet langer bedwingen, en geschrokken riep haar vader uit: „Maar Bernarda, wat is er, waar om huil je?"

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9