Cesbron schreef een nieuwe Bernadeiie-film Verhuizing deed Europese prijs voor Prins Bernard bijen geen goed P.V.S. legt advies van Commissie van Bijstand terzijde H. j. van Balen verlaat ANWB NCRV houd* radio hoog in ere Verbetering radio- en TV. ontvangst Stijgend aantal priesterroepingen in Frankrijk 3)e Zuipende Zwammen 57 ifesÉii I DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 F ragmentarische beelden vormen een documentaire Op het ogenblik gaat in het Ge nade-oord van Lourdes in de Pyre neeën de wereldpremière van een nieuwe speelfilm over het leven van Bernadette Soubirous, de zienster by de grot van Massabielle. De au teur Cesbron heeft het scenario ge schreven en de hoofdrol wordt ge speeld door Danièle Ajoret van de Comédie Frangaise. Onder de oor spronkelijke titel „II suf fit d'aimer" zijn talrijke fragmenten tot een ge heel samengebracht. In het kader van een speelfilm is dat nog al hin derlijk; maar wie er aan vast houdt, dat inen in hoofdzaak een documen taire heeft willen brengen, kan toch veel stichting aan deze film beleven. Het was niet voor het eerst, dat het leven van Bernadette materiaal voor een film opleverde. We herin neren ons de Foxfilm „The song of Bernadette", die onder de titel „Het lied van Bernadette" ook in ons land is vertoond. Het verhaal was ont leend aan de bekende roman van Franz Werf el, in 1941 geschreven en uit het Duits geregisseerd door Hen ry King. Zij, die de le film hebben gezien, zullen zich herinneren, dat hier Jennifer Jones de titelrol heeft vervuld maar dat de lijst van spe lers overigens beperkt was. Geheel anders is het gesteld met de nieuwe film, die in het Frans is behandeld. Alle grote figuren, die in het leven van Bernadette een rol hebben vervuld, spelen mee, zij het vaak in ondergeschikte rollen. Dat kon ook moeilijk anders, gezien het fragmentarische karakter. Bij het zien van „II suffit d'aimer" hebben we ons afgevraagd, of de filmmaker niet te hoog heeft gescho ten. Filmisch gesproken was dat stellig zo, maar het totaalbeeld is indrukwekkend door het getuigenis, door het wonder, dat zich openbaart en zich manifesteert ondanks aan vankelijk ongeloven. Danièle Ajoret heeft wel 'n merk waardige stap van het toneel naar de grot van Lourdes moeten zetten; maar ze heeft haar zo gans an ders liggende rol van het nederige herderinnetje, dat door Gods gena de werd uitverkoren, met piëteit ver vuld en aan de anderen gelegenheid tot goed tegenspel gegeven. Madelei ne Sologne en Bernard Lajarrige verbeeldden de ouders van Berna dette en waren wel het best in hun aanvankelijke terughoudendheid. Twee andere figuren, die in de op gang van Bernadette een belangrijke rol hebben gespeeld, waren de dorps pastoor Poyramale en bisschop Lau rence, die niet zo maar in het won der konden geloven. In de film is dat duidelijk gemaakt en de kijkers zul len medelijden hebben met Berna dette, die ogenschijnlijk zo honds werd bejegend. In deze film speelt het bovenna tuurlijke een belangrijke rol, het geen slechts te prijzen valt. Dat be gint met de eerste êxtase van Ber nadette en dat zet zich voort tot aan het voorbeeldige afsterven van Ber nadette als jong religieuze in het verre klooster van Nevers. Daar tus senin beweegt zich een serie film beelden, aanvankelijk wat naief van opzet, maar geleidelijk meer over tuigend en vol atmosfeer. De muziek van Thiriet, gelukkig op de achter grond gehouden, is daarbij een es sentieel onderdeel. En als om de do cumentaire wat extra leven te schen ken, zijn folkloristische trekjes in gevoerd, die ons een aardige kijk op het landelyke leven in de Pyreneeën hebben bijgebracht. In Lourdes is ons verzekerd, dat „II suffit d'aimer" nog niet aan stonds naar Nederland zal komen. Mogelijk hebben verschillende pel grims van de nationale of de Lim burgse bedevaart de film intussen gezien. Ze zullen het met ons eens zijn, dat de filmmaker in elk geval is geslaagd in deze bedoeling, te her inneren aan de boodschap van Lour des, die nu al meer dan een eeuw lang gewaagt van gebed en boete, en die vraagt dat de mensen elkaar zullen beminnen zoals God zelf ons bemint. A. v. O. De verhuizing naar en van Helena- veen heeft de Venlose bijen geen goed gedaan. De „honingproducen- ten" waren anderhalve maand gele den uit de omgeving van Venlo ver bannen, omdat zy een nadelige in vloed hebben op de komkommeroogst. De kweke.rs voeren er wel bij' doch de imkers niet. Van de tien miljoen bijen zijn er lO.OOOen omgekomen door de kou, terwijl enkele bijen volken van honger zijn gestorven. 78e Den Haag van de Houtrust dameskroniek t/m 7 okt. Geopend 13—17 en 1923 uur (zondag gesloten! Entróe f 1.25 (olies inbegrepen). Bezoeksters komt vooral "s middags, komt tijdig! GRATIS Uw Rolleiflex-foto in het NOVITEITENCENTRUM tegen inlevering van deze advertentie aan de cadeautafel ELKE MIDDAG EN AVOND MODESHOWS EN IN HET CABARET „DOE MEE" GEZELLIGE QUIZZES WAARDEVOLLE PRIJZEN Elke 10e, 20e, enz. "n geschenk. Let op de eindnul van Uw volgnummer Hedenavond WILLY ALBERTI llalioanse succe: (Advertentie) Maximum exportprijzen belangrijk gewijzigd Opnieuw heeft het Produktschap voor Siergewassen een advies van de Commissie van Bijstand in de bollensector aan de kant geschoven. Dat ge beurde gisteren, toen tijdens de openbare bestuursvergadering van het PVS de binnen- en buitenlandse minimumprijzen vastgesteld moesten worden. Het bestuur ging wel mee met het advies om de binnenlandse minimum prijs te stellen op 90% van de produktiekosten, maar wees met 12 tegen 7 stemmen het voorstel van de hand om de buitenlandse prijzen m.e.p. onge wijzigd te laten. Besloten werd de m.e.p. vast te stellen op binnenlandse prijs plus een exportmarge van 80% Dit houdt in dat de minimumexport prijzen van hyacinten, van late tulpen en van kortkronige narcissen niet onbelangrijk lager zullen liggen dan verleden jaar. Na Wormer - nu Heelsum Voorwerp (uit de lucht) boort gat in de grond Gisteren, omstreeks twaalf uur is te Heelsum een vreemd voorwerp, gelijkend op een projectiel, by de heer C. R. van Vloten in de wei te recht gekomen. Het heeft daar in de grond een gat geboord van circa 1.50 meter diep met een middellijn van dertig centimeter. Mevrouw van Vloten was juist in de tuin, toen het voorwerp met een fluitend geluid tegen het huis vloog. De boerderij werd licht beschadigd. Het voorwerp kwam 120 meter verder in de wei te recht ,De gemeentepolitie van Heel sum en de koninklijke marechaussee stellen een onderzoek in. Na dertig jaar intensieve arbeid als directeur en sinds 193° als hoofddi recteur van de Koninklijke Neder landse Toeristenbond ANWB zal de heer H. J. van Balen op 1 oktober a.s. zijn functie definitief neerleggen. In de loop van de laatste zomer reeds droeg hij de verantwoordelijkheden van zijn functie over aan zijn opvol ger de heer A. Blankert doch bleef nog enige maanden als loods aan boord van de onder zijn leiding mach tig uitgegroeide organisatie. Voorlo pig zal de heer Van Balen als advi seur aan het ANWB-bestuur verbon den blijven. Zijn functies als be stuurder van de wereldorganisatie voor toerisme en automobilisme OTA en vice-voorzitter van het inter nationale verbond van toeristische or ganisaties AIT blijft hij nog bekleden. De 47-jarige huisschilder G. Hin- daal uit Amsterdam is gisteren bij werkzaamheden aan de gevel van de Maggifabriek aan de Haarlemmer weg tengevolge van een val om het leven gekomen. De schilder wilde op een steiger overstappen, maar omdat de steiger die met een touw aan de muur was bevestigd, week, verloor hij zijn even wicht en viel van zes meter hoogte. Tijdens het vervoer naar het Wilhel- minagasthuis ia hij overleden. ^a opening door de PVS-voorzit- ter, dr A. J. Verhage, nam de vice-voorzitter, de heer Th. de Vroo- men het woord om dr Verhage ge luk te wensen i.v.m. zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Deze onderschei ding was mede verleend met het oog op de verdiensten van dr Verhage voor de Floriade. Die tentoonstelling, zo zei de heer De Vroomen, heeft veel van uw tijd en krachten ge vraagd en we feliciteren u niet al leen omdat u zo'n hoge en welver diende onderscheidinig hebt gekre gen, maar ook „omdat de Floriade is afgelopen". Dr. Verhage dankte voor de vrien delijke woorden en wilde niet ver helen dat hij bly was met de ver leende onderscheiding. Hij was ook bly dat de Floriade zo'n succes is geworden. Er gingen nagenoeg drie miljoen bezoekers langs de loketten en ook in financieel opzicht is deze expositie zeer geslaagd. Men had er nauwelijks op gerekend dat men quitte kon spelen, maar nu is er 'n belangrijk batig saldo. De heer T. Kralt ontbrak op het appèl wegens ziekte. De heer Ster- ringa verzocht om namens het be stuur een bewijs van medeleven naar Rijnsburg te zenden. Ik ben u dankbaar voor uw voorstel, aldus dr Verhage. maar ik hoop dat de heren niet boos worden als ik vertel dat dit al is gebeurd. De heer Sterringa wilde nog even het woord. Het was hem nl. niet on bekend dat bestuursleden van het PVS de vergaderingen van de Com missie van Bijstand bijwonen. Daar is niets op tegen, wanneer die be stuursleden zich niet in de discussies mengen en een besluitvorming be- invloeden. Dat is echter verschillen de malen wèl het geval geweest. Op deze wijze gaan we, aldus de heer Sterringa, de verkeerde kant op. Dr Verhage was dat volledig met hem eens, maar mr Nederveen (Bond van Bloembollenhandelaren) zou de scheiding tussen bestuurslid en lid van de Commissie van Bijstand toch niet zo scherp willen stellen, dat van een zekere starheid gesproken zou kunnen worden. Maar de heer Sterringa legde er de nadruk op dat de Commissie van Bijstand er is om advies te geven, maar geen advies dat door sommige bestuursleden van het PVS is be- invloed. De prijzen. Over de binnen- en buitenlandse minimumprijzen werd uitvoerig ge sproken, maar toen men een uur of daaromtrent had gediscussieerd, trok men tér stembus. De binnenlandse prijzen te baseren op 90% van de kostprijs, daar hadden slechts drie leden de heren Van Dam, Neder veen en De Vroomen bezwaar tegen. Voor het advies om de mini mumexportprijzen ongewijzigd te laten stemden zeven leden. Twaalf voelden er meer voor om de export prijzen te stellen op binnenlandse minimumprijs plus een exportmarge van 80%. Zoals gezegd betekent zulks, in vergelijking met verleden jaar een verlaging der prijzen van hyacinten, late tulpen en kortkroni ge narcissen. De exportprijzen der vroege tulpen bleven ongewijzigd, terwijl ze van trompet-, dubbele en grootkronige narcissen omhoog gin gen. Nadat enkele verordeningen onder de hamer waren doorgegaan, ging het PVS in besloten zitting. De NCRV zal bij haar programma beleid enerzijds rekening houden met de snelle groei van het aantal tele visie-kijkers, die ook radioluisteraars blijven, en anderzijds met de ver plichtingen, die zij heeft tegenover de 2 miljoen gezinnen, die potentieel uitsluitend op het radioprogramma zijn aangewezen. Bij de samenstelling van het radio programma voor het komende winter seizoen is hier meer nog dan in voor afgaande' jaren, mee rekening gehou den. Aldus het programma van die omroep voor het komende seizoen. Nu de mogelijkheid daartoe is ge opend zal, meer dan tot nu toe, de stem van het parlement in een voor de radio geëigende vorm in de huis kamers worden gebracht. Bij grote in ternationale crises zullen NCRV-radio en -televisie samenwerken om snel op de gebeurtenissen te kunnen rea geren. De steravond onder de titel „At tentie roodontspannen maar" blijft op donderdag gehand haafd, maar wordt, evenals in het verleden, weer rechtstreeks uitgezon den. Vandaar de gekozen titel, waar bij het aangloeien van het rode licht in de studio het signaal is, dat men zich in de huiskamer kan ontspan nen. Zonder dat dit jaar een grote finan ciële actie wordt gevoerd zal toch nu en dan onder de titel „Help een ontvangst voor Den,Helder en omge- handje aandacht worden gevraagd yjng door het gebruik van de daar voor zeer bijzondere gevallen waar- geïnstalleerde frequentiewisselaar, m door Johan Bodegraven een beroep zal haar volle betekenis heb- zal worden gedaan op de luisteraars ben> aj3 <je nieuwe, veel sterkere, te- om m schrynende noodgevallen te levisiezender te Lopik in bedrijf zal voorzien. In de grote zittingszaal van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg heeft Z.K.H. prins Bernhard uit handen van de Deen Per Federspiel de Europese prijs ontvangen, (telefoto) „NINA EN FREDERIK" IN NEDERLAND Het beikende zang-echtpaar Nina zijn gesteld. ei} Frederik, de vorige week in Ge- De in aanbouw zijnde FM dubbel- n®ve tn het huwelijk getreden, heeft zender, waarvoor de nieuwe hogie fis*®reij eni§e ura* in Nederland ver- televisietoren te Lopik zal worden Tussen vele engagementen door gebruikt, zal hoogstwaarschijnlijk in naciclen zij even de tijd de familie de tweede helft van 1961 gereed ko- baron Frederik van Pallandt te men. De nieuwe FM dubbelzender bezoeken. Gisterochtend arriveerden zal praktisch het centrum en het westen van Nederland bestrijken. Met betrekking tot de reclametele- ze uit Hamburg, gingen daarna even naar Den Haag en Amsterdam, waar na ze om vier uur weer op Schiphol In de Deense hoofdstad zullen ze voor de televisie en radio optreden. In januari van het volgende jaar beginnen ze met de opnamen voor een Oostenrijkse filmproduktie. voor 1961 mede dat in dit begrotings- Tweede Kamer mede, dat de toege- jaar het gehele televisiezenderpark, zegde nota over de reclametelevisie inclusief de nieuwe zender te Lopik, dit zittingsjaar bij de Tweede Ka- gereed zijn. Het straalzendernet is mer zal worden ingediend, voor wat betreft het distributienet nagenoeg gereed. Ook het contribu- tienet (straalverbindingen voor het Het Nederlandse schip „Helena" televisieverkeer met Bejgië en Duits- dat ter hoogte van Moreant Cays in land in Eurovisieverband) nadert de nabijheid van Jamaica aan de ONTVREEMD „MANNEKE P.' zijn voltooiing. Er wordt nog gewerkt grond was gelopen en om assistentie VERITAS aan de aanvulling van het reserve- had gevraagd, is vlot gekomen en net. heeft zonder averij de reis voortge- De verbetering van de televisie- zet. Een gat in Heelsum UiftW'j i «,JS Het „Manneke P.", dat dezer dagen ontvreemd is uit de hal van het Utrechtse Rembrandttheater is in handen van de leden van de R.K. studentenvereniging „Veritas". Dit blijkt uit een brief die de bios coopdirectie, vanochtend ontving van het bestuur van „Veritas". De ontvreemding, zo schrijven de Veritijnen, paste in een te voeren Frankrijk is het land dat nog al- toen zich voor de 71 bisdommen 2150 actie van de studentenvereniging tijd te boek staat als het klassieke candidaten meldden. voor het Bukumbihospitaal in Tan voorbeeld van een land jnet veria- Het was gelukkig tegelijk 'n keer- ganyka. ten parochies en een onrustbarend punt. Sinds dat jaar gingen de aan- Filmregisseur Bert Haanstra en priestertekort. meldingen met een ruk omhoog en produktieleider Rudi Meijer komen Toch doet men daarmee het hui- in 1955 was het totaal 3065! nu maandag aanstaande het Brusselse dige Frankrijk onrecht. Het geeste- De strijd rond het seminarie is be-, ventje opeisen en „Veritas" heeft lijk réveil, dat over Frankrijk slist ten gunste daarvan. Mede door zich bereid verklaard Manneke P. vaardig geworden is, komt ook tot het werk van het Nationaal Centrum Weer op zijn plaats te zetten. uiting in het aantal priesterroepin- voor roepingen is in de Franse chris- gen. tenheid het besef wakker geworden dat iedereen, priester zowel als leek, Het Amerikaanse leger heeft In de jaren na de oorlog ging de een positieve taak te vervullen heeft woensdag bij Thule op Groenland lijn van aanmeldingen voor het om aan de Kerk de priesters te ge- een ondergrondse grot in gebruik ge- klein-seminarie steeds maar bergaf- ven die zij nodig heeft voor haar ze- nomen als olie-opslagplaats. De grot waarts tot een dieptepunt in 1947, genrijke zending. kan 136.000 liter bevatten. r.!!. 4' - gIPws - Woensdagmiddag is in Heelsum een vreemd voorwerp bij de heer C. R. van Vloten in de wei terechtgekomen. Het heeft een diep gat in de grond geboord. Mevrouw Van Vloten was Juist in de tuin, toen het voorwerp met een fluitend geluid tegen het huis vloog om 120 meter verder neer, te komen. De Koninklijke Marechaussee en de gemeentepolitie stellen een ondersoek in.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10