ggg§ »De Vluchteling van Cayenne« TUINIER MET PLEZIER! Wie puzzelt et* meel Behoud en schoonheid der handen n cm M De Valkenburgse grotten worden getest ra Dokter Claudia (173) ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 DE LE1DSE COURANT PAGINA 8 Een oorlam voor marine-vliegiuigen maten fa Blauwe druif -YfflEP b Scilla .'fn c Sneeuwroem d Anemoon e Crocus 1f Sneeuwklokje g Winteraconiet i h Kleine narcis Grote nards MAAR ZO!\ Kleine bollen bijeenplanten Een tweetal Skyhawk straaljagers van de Amerikaanse Mariniers vullen hun tanks bij een reusachtige Lock heed GV-1. De ze gloednieuwe aanwinst van de mariniers weegt 67 ton en neemt 40.000 liter brandstof mee. In volle vlucht voorziet hij twee straaljagers te gelijk in drie a vier minuten van nieuwe brandstof. Siertuin Het wordt tijd om de kamerplanten binnen te ha len, vóórdat de nr.chtvorst gaat invallen. Planten en potten goed schoonmaken en ze voorlopig in een koel vertrek plaatsen. Daar behoeven ze nog niet veel wa ter te hebben, maar als we ze warmer gaan plaatsen moet de hoeveelheid geleidelijk groter worden. Op de perken worden muurbloemen madelieven, violen en andere tweejarige gewassen uitgeplant; we houden wat reserve in onze kweekhoek om in het voorjaar de opengevallen plaatsen te kunnen aanvul len. Het gazon blijven we maaien, zolang het gras groeit, al zullen we het niet tè kort de winter laten ingaan. Groentetuin In de bak zaaien we bloemkool, spitskool en vroege sluitkoolrassen, om „weeuwenplanten" te verkrijgen, die de winter overblijven. Ook veldsla, peterselie en selderie kan nog worden gezaaid. De andijvie steken de absorptievermogen van de mergel, schijnen zo gunstig te werken, dat professoren inderdaad een genees krachtig effect van een verblijf in de grotten verwachten. Het gaat er ech ter om, hoe groot deze geneeskrac dit en hoe lang 't gunstige effect be- op qenezende weikng tegen astma De astmacommisise van de gezond- ia w heidsorganisatie van het TNO (toe- h0Uden blijft, gepast natuurkundig onderzoek) is - in Valkenburg een wetenschappelijk De 32 patiënten, die zich voor het onderzoek begonnen naar de genees- cnderzoek beschikbaar hebben ge- kundige werking van een verblijf in steid, zullen de zes weken op kosten de grotten aldaar. Met het oog op van de gemeente in Valkenburg ver- dit onderzoek zullen 32 patiënten, af- bhjven. Zij bezoeken dagelijks, vol- komstig uit de academische zieken- gens een vastgesteld schema, enkele huizen van Utrecht en Groningen en uren de Gemeentegrot. De kuur is uit Zuidlimburse klinieken, zes we- zeer eenvoudig, de patiënten wande- ken lang een kuur in de grotten Jen Qp hun gemak of lezen een boek. doen. Reeds enkele jaren hebben Zij staan dagelijks onder medische astma-patiënten uit heel Nederland controle op eigen gelegenheid en voor eigen Na deze eerste groep M, „og een verantwoording een prive-kuur in de (weede volgen Het komende jaar 5 noveber. Suriname 20 november Unie van Zuid-Afrika 12 november. V.S. van Amerika 17 november. Omtrent de data van verzending we op en plaatsen ze onder glas. Om mooie gele an- met niet rechtstreekse zeepostverbin- dij vie te krijgen, worden de kroppen dichtgebonden, dingen kunnen i.v.m. de tijd van Leeggekomen kweekbakken worden goed schoon ge- verwerking in de transsitlanden geen maakt en de onderdelen geboend met soda in kokend inlichtingen worden verstrekt water. Fruittuin Door schimmel (monilia) aangetaste vruchten mo gen niet aan de bomen blijven hangen of op de grond blijven liggen, maar worden verzameld en vernietigd, tegelijk met het andere aangetaste of te vroeg afge vallen fruit. Bollen planten Nu begint de planttijd voor de bollen. Eerst moet het zogenaamde bijgoed de grond in: sneeuwklokjes en crocus (2 cm diep, 58 cm afstand), blauwe druif jes en scilla (6 cm diep, 8 cm afstand). Planten we ze voor verwildering dan in groepen over het terrein verdeeld van 1015 stuks. In de groepjes en de groe pen onderling planten we zo, alsof de bollen uitge strooid zjjn, dus nooit op een rijtje of als eenlingen over het terrein verdeeld. Ook narcissen worden nu geplant, op 1012 cm diepte en 1215 cm afstand, afhankelijk van de grootte van de soorten. Voor ver wildering planten we ze als omschreven onder het bijgoed. Voor vakbeplanting worden ze aaneengeslo ten geplant, maar niet als soldaten in een rij. Planten we bollen in het gras, dan moeten we er aan denken, dat in het voorjaar het loof na de bloei niet mag worden gemaaid, tot het is afgestorven. Voor gladgeschoren gazons kan dit wel bezwaarlijk zijn. grotten gedaan, blijven alle patiënten onder voort- Geestdriftige brieven van patiën- durend toezicht van de astma-com- ten, die zich genezen achten, waren m}ssie en eerst dan zal over de be- voor het gemeentebestuur van Val- vindingen rapport kenburg, dat aanvankelijk met enige bracht, gereserveerdheid tegenover deze kwestie stond, aanleiding contact op te nemen met genoemde, astma-com missie. In deze commissie hebben professoren en specialisten zitting en deze wetenschapsmensen achten, na een vóóronderzoek ter plaatse, de mo- KERSTPAKKETTEN VOOR OVERZEE. gelijkheid van een geneeskrachtige ding werking Van de grotten niet uitgeslo ten, hieronder voor enige overzeese be stemingen (hoofdzakelijk emigratie- WEEKPUZZLE Een der genezingsmethoden bij landen) de data opgegeven waarop astma bestaat in verandering van om- deze pakketten bij rechtstreekse ?ee- geving van de patiënt, om op deze postverzending uiterlijk ter post wijze zijn reactievermogen op de moeten zijn bezorgd, teneinde on- wisselende prikkels van klimaat of voorziene omstandigheden voorbehou- luchtgesteldheid te veranderen. Dit den vóór Kerstmis te kunnen wor- nu tracht men in de grotten in Val- den besteld: kenburg te bewerkstelligen, de ge wenste gunstige omstandigheden zijn daarvoor aanwezig. De samenstel- november. Ned. Antillen 20 novem- ling van de lucht in de grotten, de ber. Ned. Nw. Guinea 5 oktober, constante vochtigheisgraad en de Nieuw-Zeeland 24 oktober. Rhodesië constante temperatuur, het reinigen- ilGTEfZ IK VfVZHT C*AT HET &E- ttzou z'j n p«t u epnsop- IECWTTE watu zei ONP6K. OE loed de truuiz... misschien y i IHELPT EWT OM UW GEHEU0ENPO WIJDINGEN GROOT-SEMINARIE WARMOND Mgr. Dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, diende van daag in de kapel van het Theologi- aj cum de Diakenwijding toe aan de Advertentie voigencje theologanten van het Groot- seminarie Warmond: J. J. de Boer, M. M- Buter, Th. P. M. Buysman, A. B. M. Fritschy, J. C. M. Hendriks, A. W. C. de Jong, E. A. Karregat, S. G. Konijn, J. W. M. van der Meer, J. A. M. Smit, W. J. Sprorïk, J. W. Stam, C. J. M. van der Velden, P. N. Wijn- ker. De vier lagere wijdingen ontvin- Horizontaal: 1 deel van Afrika. 6 gen: P. P. van den Aarweg, J- M. gem. in N.H., 12 stad in Algerië aan Baas, A. J. M. de Beer, H. A. G. Bol de Midd. zee, 14 gem. in Limb., 15 len, H. J. Buskermolen, G. M. Karre- gem. in Gelderl., 17 stad in Duits- gat, A. Th. F. Koot, J. J. de Moei C- land, 20 twijg, 22 aanwijzend voor- M. J. Overtoom. naamw., 23 liniaal (Z.N.), 25 schar- nier (Z. Nederl.) 26 afkorting in de boekhouding, 27 los omhulsel, 28 de dode lichaam van Jezus op de schoot opperste rand van een dak, 30 Ne- 62 taaie aardsoort 64 uitgeleend derlands gezag (afk.), 31 zijtak Do- *fk.) 65 tot de (afk66 ik ontken nau, 33 levensvocht in organische lUat.), 68 spitse bek van een yo- lichamen, 35 meer op de Tiroolse fel. ?0 adellijke titel in Midden grens, 37 stad in Duitsland, 39 meer Java, 72 afkorting van dona, 74 at- in Lapland met rotseilanden, 41 tel- mosfeer (afk.). woord (Eng.), 42 slappe koffie of thee, 43 tweemaal (Lat.), 45 oudste 0°k deze week zyn voor jOnze bijbelvertaling, 47 telwoord, 50 wit- trouwe puzzelaars twee geldpfyzen te populier, 52 buitenha/c 54 ri- yan 5- elk te verdienen. Uw op- viertje op de grens van Dr. en Over., lossingen dient u, wanneer u wilt 56 slede, 57 kledingstuk, 59 vel, vlies, meedingen, vóór donderdagmidda; a.s. 12 uur te (doen) bezorgen, met vermelding „Puzzelredaktie" op de enveloppe. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1 mode.l 6 manke, 11 60 lidwoord (Fr.), 61 opstootje, uitbarsting van een vulkaan, 66 keu rig, 67 Europeaan, 69 Noors chris tenprediker in Groenland, 70 streep op de grond, waarbij men begint met een of ander spel, 71 plaats in Zee land, 73 rivier in Spanje en Portu- kever, 12 big, 14 piano, 16 Oder, 17 gal 75 stad op de N.-kust van Java, garen, 19 ende, 20 portier, 22 leproos, 76 goede manieren in de maatschap- 24 e.c. 25 inmiddels, 27 re, 28 tets, pelijke omgang. 29 roek, 31 Ome, 32 Ems, 34 Enos, 36 beo, 37 Rimburg, 38 les, 39 rede, Verticaal: 1 een der Philippijnen, 41 sul, 42 bron, 45 Pisa, 47 kaam, 49 2 ontgonen land, 3 vreemde munt, 4 Ee, 51 assignaat, 54 me 55 edeleer, volksnaam v. d. kauw, 5 neep, 7 in- 57 insider, 59 Leto, 60 ribes, 62 bode, vorderen van geld, 8 lidwoord, 9 vas- 63 sloot, 65 set, 66 morel, 67 engel, te regel, 10 stad in Rusland, 11 bad- 68 koran. plaatsje in Ierland in 't graafschap Verticaal: 1 medoc, 2 over, 3 der van die naam, 13 oud-fries volksrech- tien, 4 er, 5 sir 7 A.P., 8 Niersen, 9 ter, die recht sprak volgens 't .- kano, 10 Endor, 11 koper, 12 Bari, boek, 16 Ierland, 18 soortelijk ge- 13 geld, 15 Oeser, 17 gems. 18 Neer, wicht (afk.), 19 oude lengtemaat 21 21 interesse, 23 ploegbaas, 26 Dom- zwemvogel, 23 is 'n cirkel, 24 ambts- burg, 28 troep, 30 kolom 31 oer, 32 kleed, 27 godin van de landbouw, 29 Ems, 33 sul, 35 sen, 40 dialoog, 43 kraagsteen, 32 krijgsbouwkunst, 33 Ratibor, 44 deels, 46 Aser. 47 kans, koord van een speeltuig, 34 gem. in 48 merel, 50 edele, 52 iris, 53 niet, Drente, 36 zuivere, 38 buurtschap in 54 Meden, 56 Eton, 58 Dora, 61 bel, te, 66 M.O. De prijswinnaars van vorige week Limb, onder Hunsel, 40 ontkenning (spreekt.), 44 gem. in Z.H. 46 lelie achtig gewas, 48 tegenstelling van - - oorlog, 49 havenstad a. d. mond v. d. zijn mejuffrouw J. Sikking, Juliana- Oder. 51 gem. in Belg. Limb.. 53 gem straat 16 te Warmond en mejuffrouw in N. Brab., 55 glijvoertuig, 58 kies- M. Trel, Zeemanlaan 9 te Leiden, keurig (gewestelijk), 59 een geze- Onze gelukwensen. De cheques wor- teld Madonna-beeld, dragende het den zo spoedig mogelijk verzonden. door ottwell binns 79) „En heeft hij „Goddank niet! Ik kwam nog pre cies op tijd. Toen ik by het huis aankwam, stond er een rijtuig voor de poort. Toen ik de koetsier onder vroeg, begreep ik uit de beschrijving, die hij me van zijn passagier gaf, dat het Jules moest zijn. Ik rende zo hard ik kon de palmenlaan af, tot ik bij het huis kwam. De deur stond wagenwijd open; ik kon het licht uit de hal zien. Boven was ook een kamer verlicht en nog een venster beneden. Toen ik dichterbij kwam zag ik een ogenblik de gestalte van Mimi voor het raam boven, waar schijnlijk bezig haar kleren in te pakken, hetgeen me omtrent haar geruststelde. Toen ik echter door de ramen van de verlichte kamer ge lijkvloers keek, zag ik iets, dat me helemaal niet op mijn gemak stelde.' Hij hield op, om een sigaret aan te steken, en vervolgde dan: „De gordijnen waren niet dicht getrokken, zodat ik de gehele kamer kon overzien. De eerste die ik zag, was Henri de Faramond, die aan een tafel zat te schrijven. Een ogenblik dacht ik, dat hij alleen was, maar dan zag ik tot mijn verbazing in een hoek Le Coq staan, met zijn handen in de hoogte, en vol woede een be paalde richting uitkijkend. Bij de deur stond Jules, met een revolver in de hand. De uitdrukking in zijn ogen vertelde me, dat het leven van de twee anderen geen cent meer waard was. als hij erin slaagde te volbrengen wat hij van plan was.' „Zo snel ik kon, liep ik het huis binnen en rende naar de deur die ik dacht, toegang te geven tot de kamer waar Jules en de anderen waren. Hij hoorde mijn voetstappen denk ik want plotseling hoorde ik hem zeg gen: „Daar komt iemand aan. De Faramond Zeg hem dat hij fe néet stoort, anders schiet ik Je zonder genade neer." „Ik klopte tegen de deur, waarop de Faramond met bevende stem vroeg: „Wie is daar?" „Ik antwoordde niet, maar richtte me tot Jules: „Doe open, Jules, laat me binnen 1" „Jules liet een teleurgestelde uit roep horen, waar uit ik begreep, dat hij op dat ogenblik helemaal niet op mijn aanwezigheid gesteld was. Daar trok ik me evenwel niet veel van aan. Mimi was ook in dat huis, en ik was vastbesloten, haar te bescher men voor nog meer verdriet. En nl verdiende hij duizend maal de guillo tine en had Jules voldoende reden om hem naar de andere wereld te helpen ik wilde mijn beloften aan Mimi houden. Zij had andere, betere ge voelens bij mij weten op te wekken. Ik trachtte de deur te openen, maar ik merkte dat ze van binnenuit ge sloten was." „Doe open, Jules", riep ik weer." „Neen", antwoordde hij koppig." „Maar luister toch", begon ik over redend." „Op hetzelfde ogenblik begon hij op scherpe toon te spreken, echter niet tegen mij, maar tegen de andere twee." „Schrijf door, De Faramond, en jy Le Coq, houd je handen hoger, anders schiet ik een gat in je lichaam!" „Ik ging verder. „Jules, Mimi is ook hier in huis. Ik heb haar mijn woord gegeven dat haar vader vrij uit zou gaan. Als je hem doodt, zal ze den ken, dat ik je er toe aangespoord heb, en dat zou ze me nooit vergeven, begrijp je?" „Jawel, maar de kerel is niet meer dan een gevaarlijke hond; hij kan opnieuw bijten. Zou je dan weer zo graag naar die hel teruggaan?" „Voor ik hem kon antwoorden, sprak hij weer tegen De Faramond: „Ben je klaar met je brief, schurk?" Prachtig. Lees hem dan eens voor, dat ik precies weet wat je geschreven hebt, dan kan Le Coq tekenen. Hij is wel niet de meest geschikte per soon om als getuige te fungeren maar ik heb niemand anders bij de hand." „Ik begreep zo ongeveer wat de bedoeling was van Jules, en toen De Faramond zijn epistel begon voor te lezen, wist ik dat ik gelijk had. Het was een bekentenis van hetgeen De Faramond die nacht in Parijs gedaan had. De hele geschiedenis werd er uitvoerig in beschreven. Toen De Faramond klaar was, gaf Jules spot tend zijn goedkeuring te kennen." „Zeer goed, De Faramond. Ik kan zien, dat je nog niet vergeten bent. dat je vroeger advocaat was. On derteken nuen nu jij, Le Coq denk er aan, geen kunstjes." „Ik stond achter de deur, bevreesd voor hetgeen zou gebeuren, nadat de twee kerels ondertekend zouden heb ben, maar machteloos om tussenbeide te komen. Ik kende Jules door en door en wist wat hij in het bagno doorstaan had. evenals ikzelf, (k was overtuigd dat hij, ondanks de kalme toon waarop hij sprak, innerlijk krankzinnig was van haat; dat hij goed in staat was, De Faramond bij de nek te grijpen en hem als een hond door de hersens te schieten. Het bleef ondertussen enige minuten stil in de kamer, terwijl naar ik ver onderstelde de twee mannen hun handtekening onder de bekentenis plaatsen. Dan schoot de stem van Jules weei uit, trillend van drift: „Wel verDacVrt je dat. idioot. „Ik hoorde iets zwaars tegen de deur aanbotsen, de revolver ging op hetzelfde moment af en toen klonk het geluid van twee vallende licha men. Met kracht wierp ik me tegen de deur, maar ze was te sterk ge bouwd. Toen dacht ik aan het open staande raam, en als de wind snelde ik naar buiten. Voor het venster ge komen zag ik, dat Jules buiten wes ten op de grond lag, terwijl Le Coq over de lessenaar hing, waarbij De Faramond met de telefoon bezig was. Ik sprong naar binnen. Hij zag me aankomen, liet de telefoon vallen en trachtte een lade open te trekken. Ik had geen enkel wapen bij m<=>, maar zag de revolver van Jules vlak voor mijn voeten op de grond liggen. Snel raapte ik ze op en mikte nu op De Faramond." „Handen op", sprak ik. „En vlug, of ik schiet je neer." „Hij gehoorzaamde als een school jongen." „Ga in die hoek staan, snel", be val ik." „Hij deed wat ik zei, waarna ik op de lessenaar toetrad en de papieren bij elkaar raapte. De Faramond zag, wat ik deed, en liet een woeste kreet horen. Een ogenblik dacht ik, dat hij zich op me wilde werpen, maar ik hield mijn revolver op hem gericht, en hij wist zich te beheersen. Ik liep naar Jules toe. Naast hem zag ik een zware presse-papier liggen, en over het hoofd van Jules liep een gevaarlijk uitziende snede. Terwijl ik nadacht over wat me nu te doen stond, hoorde ik iemand heftig aan de deur kloppen, en dan klonk de stem van Mimi, bevend van angst: (Slot volgt)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8