Driehonderd jaar geleden stierf de patroon van de christelijke caritas Sint V/incentius a Paulo Zijn liefdeu/erken u/orden in alle u/erelddelen voortgezet QEESTELIJKE VERHEFFING BLIJFT DE EERSTE ZORQ Ontgroening was niet leuk meer ZATERDAG 24 SEPTEMBER tOfiO DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 T^lnsdag zal het driehonderd jaar ge leden zijn, dat in Parijs een priester stierf, die zich op zeer bij zondere wijze het lot van de armen, ongelukkigen en zieken had aange trokken en daarom later bekend zou worden als de grote apostel van de christelijke caritas: Vincentius a Pau lo. Overal ter wereld zal zijn sterfdag plechtig herdacht worden, zowel door de paters Lazaristen en de Dochters van Liefde, die in het voetspoor van Sint Vincentius, stichter van hun congregaties, getreden zijn, als door de leken, die ln zijn geest de moderne vormen van caritas beoefenen. In Utrecht draagt Kardinaal Alfrink 's morgens een pontificale H. Mis op, waarna in Tivoli een herdenkings bijeenkomst gehouden wordt. Het leven van Vincentius, de arme boerenzoon, die in 1581 in het dorpje Pouy geboren werd, is voor een groot deel bepaald geworden door de toe stand, waarin Frankrijk en spe ciaal Parijs in de eerste helft van de 17e eeuw verkeerde. Het land tel de honderdduizend armen, van wie een groot deel naar de hoofdstad trok om er het heil te zoeken en niet te vinden. Aan openbare liedaöigheid werd niet veel gedaan; men trachtte zich hoogstens te ontdoen van de overlast, welke de bewoners van sloppen en achterbuurten de burgerij aandeed. Het heeft overigens wel enige tijd geduurd voordat Vincentius zyn weg door het leven vond. Als jong pries ter nauwelijks twintig jaar oud werd hij al gewijd had hij aan vankelijk slechts belangstelling voor een eervolle positie, die hij zich via invloedrijke relaties trachtte te ver schaffen. In deze avontuurlijke ja ren werd hij door de Turken gevan gen genomen en als galeislaaf naar Tunis gebracht. Weer terug in Frankrijk kwam Vin centius te Parijs in contact met krin gen, die zich de hervorming van de Franse zielzorg zeer verwaarloosd, vooral op het platteland ten doel stelden. Hij werd benoemd tot pas toor te Clichy, een klein dorpje bui ten Parijs, en beleefde daar zijn ge lukkigste jaren onder de aanvoudige boerenbevolking. Nog vindt men in Clichy, thans een buitenwijk van Parijs, het parochiekerkje van Vin centius terug. Men bewaart er enige kostbare souvenirs, o.a. de doopvont en de bidstoel van Vincentius. dere broederschappen op te richten voor de verzorging van zieken, bede laars, vondelingen, gevangenen en andere ongelukkigen. De zieken in de Parijse hospitalen werden nauwe lijks verzorgd, te vondeling gelegde kinderen waren ten dode opgeschre ven, de gevangenen misten elk vorm van geestelijke zorg en de galeisla ven wier lot Vincentius uit eigen ervaring kende verkeerden in de meest deerniswekkende omstandighe den, waaraan niemand iets deed. Vincentius vond vele dames van goede stand bereid om zich in de broe derschappen te verenigen en goede werken te verrichten. Persoonlijk gingen zij naar de hospitalen om de zieken te wassen en eten te geven. Op de duur echter bleek dit werk niet in overeenstemming te zijn met de stand van de dames, die er veelal hun dienstboden op afstuurden. Voor Vincentius echter was de persoon lijke dienstbaarheid, het persoonlijk Enkele weken geleden kwamen drie Dochters der Liefde met stukgesneden kappen en klooster kleed in Addis Abeba aan. Een van hen was gewond aan de hand door een dolksteek. De trein van Djibouti naar Addis Abeba was door rovers aangevallen: heel de bagage van de zusters was ge plunderd Op de foto: op een post in het binnenland van Ethiopië verzorgen zusters en paters de zieken, soms tot 200 per dag. rPijn relaties met de aristocratische familie De Gondi bracht Vincen tius in contact met de pachters op de landerijen. Hier ontdekte Vincentius eerst heel goed hoe verwaarloosd de zielzorg op het platteland wel was. Hij preekte er zijn eerste missie, die historische betekenis gekregen heeft, omdat men dit het begin kan noe men van een van Vincentius' levens werken: de stichting van de congre gatie der missiepriester, later be kend onder de naam Lazaristen. Met zes priesters betrok Vincen tius de leegstaande priorij Saint Lazare waaraan de missiepries ters hun naam ontleenden en begon in alle eenvoud aan de ver betering van de zielzorg te wer ken, zowel door volksmissies op het platteland te houden als retraites te preken voor priesters en wij delingen. Nog steeds zijn dit de twee be langrijkste werkzaamheden van de paters Lazaristen, die thans vier duizend in getal en verspreid over de gehele wereld vele seminaries leiden en veel gevraagde predikan ten op volksmissies zijn. Vincentius vond in dit alles echter nog geen volledige levenstaak. Voor dat hij met het werk van de missie- priesters begon, was hij enige' tijd pastoor geweest in Chatillon-des- Dombes en daar had een ervaring hem de ogen geopend voor een ge heel nieuwe vorm van caritas. Op een zondagmorgen werd hem be richt, dat een gezin in de parochie ziek was en grote armoede leed. Vin centius sprak hierover op de preek stoel en tot zijn verbazing stroom den die dag de parocihanen naar het behoeftige gezin om te helpen en goede gaven te brengen. Voor Vin centius was dit onmiddellijk aanlei ding om een broederschap voor lief dadigheid op te richten, waarvan de leden zich verbonden om armen en zieken bij te staan. Later weer terug in Parijs, waar de armoede hem als het ware in het ge- Sint Vincentius naar een oude gravure van een onbekende meester, zicht sloeg, besloot (incentius meer- nieuwe stichting: het gezelschap werken te wijden. Samen met Louise contact tussen helper en geholpene, van de Dochters van Liefde. Vincen- de Marillac de medestidhteres, die even belangrijk. tius vond een aantal jonge meisjes later evenals Vincentius heilig ver klaard zou worden gaf hij hun een -w* i v kloosterregel, die sterk afweek van wat men tot dan toe onder klooster- V v'. :v -v^MSSSSsKnll leven had verstaan. De Dochters van Liefde, zouden hun werk niet in het klooster vinden, maar op straat. Zij zouden werken in ziekenhuizen en in tehuizen voor vondelingen; zij zou den zieken en bejaarden thuis bezoe ken en zelfs de gevangenissen in gaan. Drie eeuwen later vindt meo nog steeds de Dochters van Liefde. Hun aantal is uitgegroeid tot bijna vijf tigduizend, hun werkterrein heeft zich verbreid over de gehele wereld en overal vinden zij nog steeds zieken en andere behoeftigen, vondelingen en wezen, die hun hulp nodig heb ben. De zusters met het blauwe ha bijt en de grote witte vleugelkap, zijn in de straten van Parijs nog een even vertrouwde verschijning als drie eeuwen geleden. Maar ook op het Franse platteland in andere landen (o.a. Nederland) en in de missiege bieden kan men de Dochters van Liefde ontmoeten, die op aansporing van Sint Vincentius de helpende hand reiken aan de mensen-in-nood. Vincentius's daadwerkelijk mede leven met de in noqd verkerende even mens is nooit uitsluitend gericht ge weest op de materiële hulpverlening. De geestelijke verheffing is steeds zijn eerste zorg geweest, waarbij Vincen tius realist als hij was het voorzien in materiële noden steeds beschouwd heeft als een noodzake lijke voorwaarde. Een detail-opname van het stof felijk overschot van Sint Vincen-1 tins, dat in de kapel van het moe- der huis ^an de Lazaristen te Parijs bewaard wordt. S/WNA/WS/W/W/V Vincentlus' voorbeeld heeft ook Frédèric Ozanam geïnspireerd, de oprichter van de Sint Vincenitus- conferenties, die in 1833 als stu dent te Parijs de beoefening van de christelijke naastenliefde aan greep om zijn studiegenoten en pro fessoren de praktijk van het Evan gelie duidelijk te maken. Zijn eer ste conferentie van naastenliefde Is door duizenden in vele landen ge volgd, ook in Nederland. De Sint Vincentius-vereniging in ons land telt thans 800 conferenties met sa men tienduizend leden, onder wie een verheugend aantal jongeren. Zij vieren dit jaar met veel élan het derde eeuwfeest van hun heilige patroon, niet alleen een officiële her denking, maar vooral met een bezin ning in onze tijd. De materiële noden, die Vincentius gekend heeft, moge voor een groot deel verdwenen zijn, er zijn veel geestelijke noden voor in de plaats gekomen. Op dit gebied kunnen vrijwilligers van de Sint Vin centius-vereniging in samenwerking met beroepskrachten nog heel veel goed doen en in dit werk de geest levend houden van Sint Vincentius, die de wereld heeft laten zien hoe christenen het „ziet hoe zij elkander liefhebben" in praktijk kunnen bren gen. In Delft zijn gisteren 229 nieuwe leden van het Delftse studenten corps en 103 nieuwe leden van de Delftse studentenbond geïnaugureerd. By de installatie van de corpsleden vestigde de president van de senaat van het Delftse studentencorps, de heer D. H. Frieling, onder meer de aandacht op het kwalijke gedrag van sommige leden ten opzichte van de „groenen". Er werd mishandeld en geslagen, niet met de bedoeling om te ontgroenen, doch uit lust om te slaan. Een dergelijk gedrag past in deze tijd niet meer, aldus de heer Frieling. HJVL de koningin heeft gister ochtend een bezoek gebracht aan de opleidingsschool van het Ko ninklijk Nederlands Geleidehon denfonds in Amsterdam. Foto: H.M. de koningin onderhield zich geruime tijd met Jules de Corte (rechts). De geleidehond van de heer De Corte was niet bij de bloemen van Hare Majes teit weg te krifeen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4