DE LEIDSE BIOSCOPEN Scherp 3 oktober-optocht: Domein van de vrouw" drie km. lang Rijnsburg leent demping voor HUIBERS ruim iwee ton van de Vliet Onderzoek naar verkeerde in;edie ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Achtbaan op het Schuttersveld Het zal belangstellenden voor de 3 oktoberviering te Leiden niet meer onbekend zijn, dat dit jaar naar een vijfjaar-traditie een reclame- optocht wordt gehouden onder het motto „Het domein van de vrouw" In de Florahal te Rijnsnurg worden voor deze optocht reeds de voorbe reidingen getroffen. Niet bekend is echter, dat aan deze optocht 52 wa gens meerijden en dat de stoet meer dan drie kilometer lang is. Hiermede wordt de historische optocht geslagen, die nooit grotere lengte heeft weten te bereiken dan 1700 meter. En nu we toch met cijfers werken: do zwaarste wagen weegt 12.800 kilo en is dertien en een halve meter lang. Zeventig jaar ge'.eden is er ook eens een reclame-optocht gehouden. Het 3 oktoberbestuur heeft nog ver makelijke foto's van dit evenement in zijn archief; onder meer van een man, die in een bureau de gehele omgang moest uitwand^en Het ple zierige is echter, dat er verschillen de deelnemers van zevent:g jaar ge leden ook ditmaal weer treedoen. Nieuw voor dit jaar is, dat er kunstvoorwerpen als prijzen be schikbaar worden gesteld voor de beste wagens in de optocht. Een bui- tenliedse jury velt haar oordeel en looft de zeventien prijzen uit, waar- ZILVEREN JUBILEUM VAN DE HEER A. CIERE Het was gisteren 25 jaar geleden dat de heer A. Ciere als jongste be diende in dienst trad van de N.V. Intern. Handelmij. „Imenexco" trad. Vergezeld van zijn echtgenote en kinderen werd de jubilaris ontvan gen en allereerst toegesproken door de directeur, de heer J. W. Stoffers, die hem dankte voor de vele jaren van trouwe dienst. Hij wees op de verantwoordelijke taak, die de jubi laris thans als magazijnmeester ver vult. Buiten de legpenning en vererend getuigschrift van Nijverheid en Han del werd de gebruikelijke couvert alsmede een fiets aangeboden. Als persoonlijk cadeau overhandigde de heer Stoffers een fietstas. Een bloemstuk voor mevr. Ciere completeerde deze reeks van ca- deaux. Achtereenvolgens werd nog het" woord gevoerd door de heren Ver mond, Mak en Waasdorp, namens het kantoorspersoneel in Leiden en Houthem, techn. dienst en vertegen woordigers, alsmede namens maga- zynpersoneel en personeelsvereni ging- Ook deze woorden gingen verge- beld van cadeaux en bloemen. Tuinkermis van „ons Eiland" Wat het 3-oktoberfeest is voor ge heel Leiden, is het najaar-tuinfeest van de speeltuinver. „Ons Eiland" voor de wijk achter de zfjlsingel. Het intensieve clubwerk en de ver nieuwing en onderhoud van de speel- werktuigen vragen dergelijk grote investeringen, dat de normale con tributie en bijdragen bij lange na niet volstaan. En hoewel de caroussels, achtba nen en dergelijke grote vermake lijkheden ontbreken zijn er wel zo veel kleine stands, als ballentent, schiettenten, raden van avontuur e.d., dat de gezelligheid er beslist niet minder om is en de grote dans vloer geeft een des te groter animo aan de feestvreugde. Gisteravond vond de opening van dit feest plaats terwijl het hedenmiddag en -avond wordt voortgezet. Het actieve da mes-comité o.l.v. mevr. A. Schouten- Erades weerde zich geducht in de stands en in het buffet van het club gebouw terwijl al het nodige tim mer- en bouwwerk door de leden en het bestuur o.l.v. de voorzitter, de heer C. F. Griffioen zelf was ver richt. Het bestuur hoopt met dit feest weer enige plannen in vervulling te doen gaan, men denkt o.a. aar een rolschaatsenbaan en een piasvijver, zodat het volgend jaar bij het vijf tien-jarig bestaan de speeltuinver eniging weer extra verfraaid zal kunnen zijn. STEDELIJKE KAV. Het bestuur van de stedelijke KAV spoort zijn leden aan zondagavond 7 uur deel te nemen aan het Rozen kransgebed, dat in de kapel van het St. Elisabeth ziekenhuis wordt ge houden voor de zielerust van het overleden lid mevr. Bouwman-Sloos. Morgen is het Rozenkransdag. Al le Leidenaars worden uitgenodigd deel te nemen aan het Rozenkrans gebed morgenmiddag in de St. Pe- truskerk van 35 uur. De intentie is: de vrede van de wereld. onder kostbaar antiek., met als pronkjuweel een hutspot-pot, die uit de tijd van het beleg van Leiden stamt. Voorts schilderijen van kun stenaars als Rein Dool, Lucia Stein- bach, Wil Tweehuyzen en anderen. Men looft prijzen uit in de afdelin gen praalwagens, vrachtwagens, be stelwagens, luxe-wagens, terwijl er voorts vijf ereprijzen worden toege kend aan de beste groep, de geestigste, de origineelste, de fraaiste inzending en de inzending met de grootste re- clamewaarde. Voor het overige vertoont het programma weinig afwijkingen met andere jaren. Omdat 3 okrrber op een maandag valt wordt de taptoe zater dagavond gehouden. Het aantal deel nemers aan de uitdeling van haring en wittebrood bedraagt 9.100, waar voor de commissie nodig heelt 10.326 broden en 16.500 haringen Een marine-commandant zal de pa rade op de Breestraat afnemen. Deelnemer is onder meer de be roemde marinierskapel dpr Kon. Ma rine, terwijl bij wijze van experi ment het vaandel van het Regiment van Heutz, beschermd door een vaan- delwacht in de mars wordt meege voerd. Dit vraagt van de belangstel lenden, dat zij het vaandel een groet brengen: burgers door te tuigen, mi litairen door te salueren De com mandant van de Koksschool, ove*rste Th. Wesels, tekent .nieibij aan. „Zelfs onze geëerbiedigde Koningin neigt voor het vaandel en voorwaar onze Vorstin behoeft zich van nie mand de mindere te voelen". Van half negen tot half elf is er op de Doezastraat(l) een „Gymkhana" voor scooters en een atletiekwed strijd, waarbij de beste Leidse atleten zullen laten zien hoe snel zij de 100 meter of de 4 x 100 meter zullen lo pen. Onderwater's „Theater Miniatuur" geeft poppenkast-vertoningen 's mor gens van 8.30 tot 9 uur aan de Kool- len, van 9.15 tot 9.45 uur aan het 5 Meiplein en van 10 tot 10.30 aan het einde van de Vondellaan. De kermis op het Schuttersveld (ook het opgespoten deel wordt ge bruikt) blinkt dit jaar uit door de aanwezigheid van een achtbaan. (Advertentie) WONINGBOUW Door het bouwbedrijf N. Mol uit Leiderdorp zullen op de hoek van de Uhlenbackkade en de Duyven- dakstraat te Leiden drie herenhui zen worden gebouwd. Het ontwerp is van het architectenbureau Th. N. J. A. Geels en G. Kamsteeg uit Oegstgeest. Leidse agenda ZONDAG 25 SEPTEMBER. Volksdans^veekend. 11 6 uur nam. Maria Gijzensteeg. Rozenkransbidden. St. Petruskerk. 35 uur nam. MAANDAG 26 SEPTEMBER K. O. Lezing „Tussen Indus en Ganges". Stadsgehoorzaal 8 uur na middag. Royal McBee. Opening 10.30 uur voorm. Amateur-fotografen. 8 uur nam. Doelen. Genootsch. NederlandEngeland. 8 uur nam. Doelen. Horeca-personeel. Instructie-avond St. Ant. Clubhuis. 8 uur en 12 uur. NOORDWIJK AANTREKKELIJK PROGRAMMA VOOR 8STE LUSTRUMVIERING VAN SJC De r.k. voetbalvereniging SJC staat thans aan de vooravond van de viering van het 40-jarig bestaan. Bij de vele voorbereidingen, getroffen door de actieve jubileumcommissie, valt wel het meest in het oog het keurig uitgevoerde programma der feestelijkheden, tevens een uitsteken de documentatie voor de leden en oud-leden. Het programma luidt: Heden (zaterdag) van 7-9 uur recep tie in café „Flora". Morgen (zondag) 25 sept, half tien de Hoogmis uit dankbaarheid, waarbij alle leden worden verwacht, 's Middags volgt dan het grote toernooi van alle se niorenelftallen tegen Leonidas uit Rotterdam, bij de SJC-ers welbe kend uit de tijd van de RKT en IVCB. De volgorde van de wedstrij den is: 12 uur SJC 2Leonidas 2 en SJC 5Leonidas 5; 13.15 uur SJC 4 Leonidas 4; 13.45 uur SJC vetera nenLeonidas veteranen. Voor deze laatste wedstrijd zijn door SJC op gesteld: A. v. d. Holst, W. Vink, W. v. d. Weijden, W. Mooyekind, Th. Hoogervorst, P. v. Dam, C. Ruigrok, C. v. d. Poel, J. Groenewoud, H. Steenvoorden, Th. Ruigrok. 14.30 u. SJC 3Leonidas 3 en SJC 1Leo nidas 1; 15.45 u. SJC 6Leonidas 6. Het geheel zal opgeluisterd worden met muziek van het Fanfarekorps .Excelsior". Maandagavond is er een feestavond in hotel „Royal" voor ge nodigden en actieve leden met hun dames, dinsdagavond eveneens in ho tel „Royal", voor alle non-actieve leden. LISSE LISSE Katholieke en Prot. Chr. Jeugdraden bespraken gezamenlijke problemen (Advertentie) Burgerlijke Stand Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand.ex. Klas sieke taal- en letterkunde de heer W. Wetsenberg te Delft; voor het Doct.ex. Gen. II mej. M. H. v. Gun- steren te Wassenaar en de heren W. J. F. B. Boerrigter te Aerdenhout, P. D. C. Broks te Noordwijk a. Zee, H. R. Groesz te Leiderdorp, M. H. Hopp (USA) J. J. C. M. Korman te Zoetermeer en N. H. Timmermans te Rotterdam: voor het Semi-artsex. de heren O. M. J. Driessen te Heerlen, H. Mulderije te Amste.dam en H. L. de Windt te Leiden; voor het Artsex. mej. H. H. Potgieser. Theorie en Praktijk, de vereniging van oud-leerlingen van de rijks mid delbare tuinbouwschool te Lisse heeft voor het komende wintersei zoen een aantrekkelijk programma samengesteld. Een grote moeilijkheid bij de samenstelling is de afwezig heid van de reizigers, die dan over Geboren: Johannes Hendrikus zn de gehele wereld verspreid hun bol- van P. A. Douwes en M. Querreveld; ien trachten te verkopen. Een andere Adriana Catharina Maria dr van N. moeilijkheid is niet het gebrek aan M. v. d. Salm en C. M. v. Teijlingen; ter zake kundige sprekers, maar om Wilhelmus Jacobus zn van W. L. die personen te krijgen die naast hun Schouten en M. P. de Wit; Maria dr grote vakkennis op tijd en gelegen- van M. v. d. Heijden en M. Honsbeek heid kunnen vinden deze by T P Machiel zn van M. v. d. Zwan en S door te geven aan de oude en jonge Zandvliet; Engelina Geertruida An- vakgenoten. drea dr van f. de Haas en m. C. f. t. p. is hierin ten volle geslaagd, Versteeg; Catharina dr van J. Petit en C. v. d. Linden; Margaretha dr van G. J. Abrahams en J. R. Meer- tens; Walther Adriaan zn van A. Knijff en J. D. Lamme; Jacobus zn- van H. Smit en P. den Os; Dieuwke Johanna Jacoba dr van f. f. A. v. d. Westen en J. J. Slootweg; Petrus Cornells zn van M. C. J. Sep en C. W. Koppers; Theodorus Petrus Ma- ria zn van T. P. v. d. Salm en M. A. VO&rSChotien VOOT DOUW van Leeuwen; Antje Jozina dr van Grote belangstelling voor leiderscursussen Vrijdagavond heeft in de Witte Zwaan een gecombineerde vergade ring plaats gehad van het prot. chr. comité activering jeugdwerk (CAJ) en de interparochiële jeugdraad, het geheel onder leiding van de heer E. v. Houten, voorzitter van het CAJ. De parochie uit de Engel was o.m. vertegenwoordigd door het hoofd van de jongensschool, broeder Ricarius en broeder Claudius. Van de Maria- parochie zagen we kapelaan Th. H. J. van Resteren van de St. Agatha- parochie o.m. het hoofd van de jon gensschool, de heer C. Strik, terwijl het KVP-gemeenteraadslid mevr. v. d. Meerendonk eveneens aan de bestuurstafel had plaats genomen. zoals het programma laat zien. Op 12 okt. komt drs C. D. v. d. Scheer in- de Nachtegaal spreken over „De tuinbouw in het westen des lands, economisch bekeken". Ir. P. Schenk zal op 5 november in het Laborato rium voor Bloembollencultuur van prof. v. d. Want spreken over de Gladiolenziekten en de bestrijding daarvan. Een culturele avond volgt daarna op 14 november, wanneer de heer P. v. Vliet zal spreken over Hongkong, terwijl op 30 nov. ir. Th. Quené van de Planologische dienst het woord zal voeren over „De Rand stand Holland". In het Lab. wordt op 16 dec. een studiedag gehouden: 's morgens spreekt de heer F. W. Hering over verkoopkundige onder werpen en 's middags spreekt Mr. N. G. Santacrose van de Plantenziek- tenkundigen Dienst uit de USA. Op 20 jan. is er weer een studiedag waar zullen spreken de heren ir. H. J. We zenberg van de rijks middelbare tuinbouwschool te Lisse over „Be mesting" en dr. M. F. Murser Bruins over de natuurbescherming in de landbouw. Op 20 maart zal de heer Kemmers het woord voeren over de land- en tuinbouwvestiging. De slot- avond is weer een culturele avond waar dr. Egeraath komt vertellen. Voor 22 dec., 28 dec. en 16 jan. zijn de programma's nog niet vastgesteld. van 24 woningwetwoningen Gisteravond kwam de gemeente raad van Rijnsburg in openbare ver- Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen J. Hoomoedt en A. G. Pruissen; Ja cob Karei zn van K. Sont en M. C. A. v. Leuvensteijn. Ondertrouwd: S. Holswilder en M. C. Schild; M. L. Brasker en M. M. G. van Bers; T. G. Rozier en H. M. Plas- meijer; M. J. den Exter en W. van ..- ..- der Meüden; A. J. Hoek en J. den f dering bijeen Bericht van verhin. Os: J. de Hoo« en C. M. Oudshoorn; Serine was ingekomen van dr. E. E. A. Garnefski en G. Wetzel; D. Siera van der kaan. en W. Keüzer; J. W. Boon en C. M. De raad bleek zeer meegaande; L. Verschragen; G. Ludema en G. alle agendapunten, waaronder een den Otter; F Marijt en G. J. Gros; consolidatie van 150.00b en een le- L. Lens en E. C. van Zoen. ning van 220.000 ter fianciering van Getrouwd; J. P. Warns en G. J. N. het projekt: gedeeltelijke demping Loe. van de Vliet met de daarbij behoren- Overleden: M. C. Albers 87 jr, de werkzaamheden, werden aange- vrouw; H. M. van Wijk 78 jr, wed. nomen. van Z. C. Vos; J. van Noort 77 jr. Aan de Woningbouwvereniging wed. van C. Kooloos. Spinoza" zullen voorschotten wor- POTLOOD EN GEEST Oplossing no. 516. Horizontaal: 1 hit, 3 geste, 8 ed, 9 kaneel, 10 ko balt, 12 es, 13 ram, 14 km, 15 Loil, 17 bast, 19 nl, 20 arm, 21 Gd, 22 ideaal, 24 Eemnes 26 de, 27 kraam, 28 ver. Verticaal: 1 hekel, 2 ido, 3 galm, 4 ent. 5 Se, 6 teems, 7 els, 9 kaal, 11 bril, 14 Karna, 16 onder, 17 bres, 18 teler, 20 adem, 21 gek, 22 Ina, 23 adé, 25 ma. Luxor. In de Paramount-pro- dukte „De Boekaniers" is Yul Bryn- ner de beruchte piraat Jean L.afitte, die een rol gespeeld zou hebben in de Amerikaanse vrijheidsoorlog. Wanneer Engelse troepen New Or leans willen aanvallen, staat alleen deze vrijbuiter met zyn mannen hun plan nog in de weg. Hoewel Lafitte een zeerover is, die het dus niet zo nauw neemt met de wetten, is hij toch op de eerste plaats Amerikaan. Een aanbod van de Engelsen om zich bij hen aan te sluiten, wijst hij daar om van de hand en hij kiest de zijde van generaal Jackson. Gezamenlijk weten zij de Engelse aanval af te slaan en New Orleans te redden. Vóór het echter zover is, moet er nog heel wat werk verzet worden, in de vorm van felle zee- en landgevech ten. Om het echter niet al te krijgs haftig te maken, is er ook een lief desverhaaltje doorheen geweven en Charles Boyer zorgt bovendien voor een luchtige Franse noot. De uitvoe ring van deze film is niet geheel vlekkeloos - sommige scènes zijn veel te toneelmatig opgezet - maar als -ontspanningsfilm is dit produkt wel geslaagd. In verband met de lengte van de hoofdfilm dient men er wel voor te zorgen tijdig aanwezig te zijn. Toe gang boven 14 jaar. Trianon. Dat misdaad niet lo nend is, is de les van de spannende film „Angst". De dokter, die de zieke scheepsmagnaat Cabot behandelde en hem regelmatig een spuitje moest toedienen, was eigenlijk helemaal geen misdadiger, maar daar hij lief de had opgev-it voor de mnge tweede vrouw van zijn patiënt, kwarn hij er toe, de weg tot een huwelijk vrij te maken door middel van een dodelijk spuitje. Het leek zo gemakkelijk; iedereen vond deze dood heel nor maal. Maar tan begint de angst. Het leek er op, dat de advocaat Mason de ware toedra. ht kende, zodat de noodzaak ontstond om een tweede moord te plegen. De angst, dat ook deze moord on.dekt zou worden, stijgt, vooral als blijkt, dat de stief dochter van de weduwe er een ver moeden van heeft, hoe de vork in de steel zit. De weg tot een huwelijk, die open scheen te liggen, werd in tegendeel hoe langer hoe meer ver sperd en ten slotte blijkt de misdaad zichzelf te straffen. Het slot is wel verrassend, zoals in een goede „thril ler" betaamt, maar nogal onwaar schijnlijk, hoewel angst tot rare din gen kan leid n kan. Om het gegeven reserveerde ,e K.F.C. deze film voor volwassen *n. Rex. „Misdadige meisjes" is een film, welke precies geeft wat de ti tel aanduidt, n.l. een verhaal over meisjes, die wegens hun gedrag in een gevangenis-inrichting moesten worden ondergebracht. Er komen ge heimzinnige moorden en ongelukken in voor en de nodige arrestaties en intriges. Deze film is o.a. wegens de melodramatische milieu-schildering door de K.F.C. voorbehouden voor volwassenen. Studio. Geprolongeerde pro gramma afgekeurd. Casino. Sleutelen aan bommen is geen prettige bezigheid. Vorige week hebben de Leidenaars dit nog eens overwogen, toen één mens het ge vaar voor velen uit de weg moest ruimen. Het opruimen van bommen is ook het onderwerp van de film, die deze week in Casino 'raait onder de titel „Tien seconden van de hel." Op geraffineerde wijze heeft de ma ker van deze film 's mensen schrik achtigheid weten te gebruiken om 'n spannend, soms adembenemend film werk op te bouwen. De opruimings- ploeg, die na de oorlof Berlijn van bommen moet zuiveren, heeft het niet makkelijk. Al demonterende en schroevende vliegt het ene lid na het andere van deze se^c' groep de lucht in, tot er twee aartsvijanden overblijven, die verliefd zijn op het zelfde meisje Alles bij elkaar is net een span nend verhaal geworden, zonder meer. Mensen met sterke zenuwen, die zich door een enkel schroefje, dat scheef zit, niet laten intimideren kunnen er een uur ontspanning n beleven. De KFC vroeg voorbehoud voor volwassenen. Lido. De Warner Bros-film „Ik heb gezondigd", een rolprent in tech nicolor onder de kundige regie van Irving Rapper, is een film zoals we wellicht nimmer gezien hebben. Waarom men in het Nederlands de ze film, c ^rspronkelijk „The 'irac' genoemd, de titel „Ik heb gezon digd" heeft gegeven, is ons niet erg duidelijk, maar dit is niet het be langrijkste in deze film. Wel belang rijk is hoe men hier een legende tot werkelijkheid heeft weten te bren gen op een wijze, die ongetwijfeld alle rekords zal slaan. Het verhaal speelt r' h grotendeels in Spanje af, „waar tijdens de Na poleontische oorlogen de Engelsen aan de zijde der Spanjr-rden stre den." Als een Engelse gevechtsgroep door het wonderschone en welvaren de Miroflores trekt, staan ook de nonnen van het klooster, waar zich een miraculeus Madonnabeeld be vindt, het voorbijtrekken der troe pen gade. Zuster Teresa beantwoordt in haar hart de liefde nde Engel se officier Michael Stuart en daar moethet bij blijven. Als hij na de slag gewond wordt binnengedragen, verzorgt zij hem met alle liefde, die in haar is Het is slechts het begin van het verhaal, dat daarna als een 1 >gende om deze hoofdfiguren (Carroll Ba ker en Roger Moorc) wordt gespon nen. Een aannemelijk verhaal, als men de kracht van het mirakel wil aanvaarden. De regisseur heeft met de overda dige massa-regie eveneens wonderen bereikt. De serene sfeer van 't kloos ter, het vrolijke,: onbezc gde leven in 'n zigeunerkamp, de felheid van een slagveld, het zijn alle middelen in zijn hand geweest, om van dezelf de film iets bijzonders te maken. Maar bovenal mogen w-^ deze film roemen om de geslaagde keus van de diverse personen, die deze film tot leven hebben gewekt en waar naar men met steeds stijgende be langstelling zal blijven kijken. We geloven niet teveel te zeggen, als we deze film „de film van het jaar" noemen. Zij is gekeurd voor 14 jaar. den verleend voor de bouw van 24 woningwetwoningen langs het Oegst- geesterkalaal. Dit zal een bedrag vergen van f 436.781, dat echter ge- deelteijk gecompenseerd zal worden met de rijksvoorschotten en de steun uit 's Rijks kas. Voorts werd een krediet van f 1000 gevoteerd ten behoeve van opgravin gen achter het raadhlis. Van de N.B. Bank voor Nederland- sche Gemeenten was een aanbieding ontvangen van twee vaste geldlenin gen. De eerste tot een bedrag van 150 000 voor de consolidatie van de vlottende schuld en de tweede tot een bedrag van 220.000 voor de fi nanciering van de kosten verbonden aan het dempen, rioleren en bestra ten van een gedeelte van de Vliet. B. en W. stelden voor tot het aan gaan van bovengenoemde leningen. De heer C. v. Egmond (AR) stelde de vraag of voor de demping van een gedeelte van de Vliet de plannen reeds zo ver zijn dat het al uitgevoerd kan worden. De voorz. antwoordde dat, als G.S. hun goedkeuring geven, de tekeningen reeds klaar liggen De heer D. v. d. Mey vroeg wanneer de financiering goedgekeurd wordt, men ook de rijksgoedkeuring spoedig krijgt. De raad nam hierna het voor stel aan. Daar de oude Fordvrachtauto, die 10 jaren dienst heeft gedaan (voor heen als vuilniswagen) en nu voor het vervoer van stenen, grond enz. in gebruik is, blijkt nu zo weinig be- drijfszeker meer, dat vervanging door een nieuwe auto noodzakelijk is. B. en W. stelden voor tot eenkoop van een nieuwe vracniauto te beslui ten en niervaar een crediet van 1 18.000 besoikbaar te steleln. Het voorstel werd zonder commentaar aangenomen Door de woningbouv/ver. „Spinoza" alhier, was een verzoek ingediend om beschikbaarstelling van voorschotten voor de bouw van 24 woningwetwo ningen langs het Oegstgeesterkanaal, te weten een grond voorschot van 81.272 en een bouwvoorschot van 355è509 In totaal f436781. B. en W. stelden voo: aan de wo- ningbouwver „Spinoza" de gevraag de grond en bouwvoorschotten toe te kennen, de rijks voorschotten tot de zelfde bedragen, alsook steun uit 's rijks kas op voet van de Koning- wet aan te vragen en te aanvaarden en het erfpaohtrecht van het beno digde bouwterrein aan de woning bouwvereniging over te dragen tot 1 juli 2056 op de voorwaarden, zoals deze zijn nerrgelegd in een Raads besluit van 21 okt. 1959. In de dis cussie werd erop gewezen dat op de bewuste gronden een bodemonder zoek had plaats gehad, waarbij ge bleken was dat er in de grond ge vaarlijke plaatsen waren. Hierop antwoordde weth. Zandbergen dat de bouw verlegd was naar een gunstiger plaats. Door de heer Tramper, direc teur van gemeentewerken, werd er op gewezen, dat het euvel verholpen kan worden Ook dit voorstel werd door de raad goedgekeurd. Tot slot werd de goedkeuring gege ven tot wijziging van de gemeente begroting met een crediet van f 1000 voor opgraving op het perceel grond achter het raadhuis. De bijeenkomst was bijzonder druk bezocht. In zijn openingswoord wees de heer v. Houten er op, dat het wintersei zoen bij uitstek geschikt is voor het houden van cursussen voor de jeugd leidsters en -leiders om het daarin geleerde over te dragen aan hun pu pillen. Het jeugdwerk zal de jonge ren moeten helpen zichzelf te vin den en de jonge mens inzicht moe ten geven in de plaats van het in dividu in het grote geheel. Er zal veel van de leiding van het jeugd werk gevraagd worden. Deze leiding zal in de nabije toekomst voorwaar den moeten scheppen voor actieve ontspanning van de jeugd. De voor zitter wilde de avond beschouwen als een kontaktavond om verschil lende wensen en suggesties te ver nemen. Wij moeten het anders doen dan de Leidse Jeugd actie, die eerst een programma samenstelt en daar op cursisten werft. Wij moeten eerst deelnemers hebben en daarmee een programma samenstellen, zoals de praktijk ons heeft geleerd. Vragen De eerste vraag die we ons moe ten stellen is: Hebt u eigenlijk wel vrije tijd? Het is daarmee net als geld, de een heeft meer dan de an der. Mocht u vrije tijd hebben, geeft u daarvan iets aan broeder Ricarius en aan mij. De jeugd van tegenwoor dig is een passieve jeugd. Het is moeilijk ze naar een jeugdvereniging te krijgen, want het is gemakkelij ker om 4 avonden naar de televisie te kijken. En als je ze dan op de vereniging krijgt, dan vraag je je wel eens af of je de hand in eigen boezem moet steken, of je orogram- ma wel goed was omdat je een on voldaan gevoel hebt. De tweede vraag luidde: Acht u het als leidende personen nodig om in het komende seizoen een jeugd leiderscursus te volgen en bent u bereid om deze cursus tot het einde toe mee te maken? De jeugdleiders zou ik in 3 groepen willen indelen: 1. zij die nog weinig aan het jeugd werk hebben gedaan, waardoor het vaak niet draait zoals het behoort; 2. zij die langer meelopen doch niet „bij" blijven; 3. de oude getrouwen, die 10 jaar en langer meelopen in het jeugdwerk. Hierin schuilt het ge vaar van verstarring; de fantasie raakt uitgeput. Het is nodig nieuwe en frisse ideeën op te doen. Daar voor is een cursus nodig. Maar dan moet het niet zijn, dat men aan het einde daarvan zegt: „Gelukkig, dat zit er weer op. I-Lerna gaf de voorzitter gelegen heid om in de pauze ruggepsraak met elkaar te houden. Na de pauze werd een 100-tal kleu rendia's vertoond door mej. De Leeuw die duidelijk demonstreerden wat me' handenarbeid voor de jeugd is te bereiken en te inspireren tot het stellen van vragen. We zagen het verwerken van oude pannesponsen. ribkarton. boomschors, kroonkurken, kokosnoten, sintels, veren, wol, uit geplozen hennep en touw, raffia, ge perforeerd karton. gordijnringen, spons, walnoten tot zelfs oude flits- lampjes. Cursussen De cursussen die men wil volgen (bij voldoende deelname) zijn gratis en worden in Lisse gegeven. Voor de cursussei „creatief spe len" met kinderen van 5-12 jaar was veel belangstelling evenals voor het marionettenspel. Hiervoor gaven zich veschillenden op. De eerstgenoemde cursus "begint medio oktobei, met 7 lessen, daarna volgt het marionet tenspel. Ook de cursus eenvoudige handenarbeid voor het clubwerk op de speeltuinen e.d. had veel liefheb bers. In dit verband wijzen we er op. dat de bestuursleden van de speeltuin uit de Engel, „Kinder vreugd", en van „Marijke" uit het centrum-dorp verstek lieten gaan op deze waarlijke nuttige bijeenkomst. Er waren zelfs dames, die er veel voor voelden om de cursus handen arbeid in vrije expressie (handen arbeid A) in Leiden te volgen, het geen van de deelnemers 40 lesavon- den vordert. Een gerechtelijk vooronderzoek zal moeten uitmak-en wie verant woordelijk moet worden gesteld voor de dood van de Amstelveense moeder van twee kinderen, mevrouw E. de H., die op 9 september jl. in het Centraal Israëlisch Ziekenhuis een verkeerde injectie kreeg toegediend, waardoor zij op de operatietafel overleed. Twee universiteitsinstituten, die van Groningen en Utrecht, zijn met het bio-chemische onderzoek belast. De inhoud van de injectiespuit is be kend: het was zuivere adrealine (een genezend opwekkingsmiddel) in plaats van een mengsel van een ver dovend middel met adrealine. Er zal nu moeten worden vastgesteld, wel ke concentratie voor de vrouw do delijk was. Marktberichten LEEUWARDEN, 23 sept. Kaas Gouda 1.96-1.98, Edammer 1.86-1.87, broodkaas 1.88-1.89. Stemming goed. VINKEVEEN, 23 sept. Groente Apdijvie 9-16, postelein 21-22. spina zie 34-45, waspeen 14-24, prei 10-21, pronkbonen 15-25, snijbonen 33-92. stambonen 34-91, stokprinsessebonen 38-81, tomaten 20-27 alles ct. p. kg; bleeksolderij 18-22, sla 3-11, groene komkommers 2 8-19, gele komkom mers 8-27. alles ct. p. stuk: bospeen 10-22, peterselie 12-17, selder; 6-18 alles ct. per bos.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2