»De Vluchteling van (ayenne« Peek&Cloppenburg Fotograferen uit de lucht toegestaan Nog geen uitspraak in kort geding tegen Australiër Smid stak kamermeisje herenmode-tip Pulfovers visie op televisie Se Zingende Zwommen VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Kantonrechter doet uitspraak: In afwijking van de mening van de heer J. W. F. Backer, directeur- generaal van de Rijksluchtvaart dienst, heeft de kantonrechter te Hoofddorp, mr. J. E. Goudsmid, gis teren tijdens een proefproces over luchtfotografie vastgesteld, dat klei nere maatschappijen, zoals Martin's Air Charter ten aanzien van lucht fotografie dezelfde rechten hebben als gTOtere burgerluchtvaartmaat schappijen. zoals de KLM. Van nu af aan zullen dus de passagiers van Martin's Air Charter naar hartelust opnamen uit de raampjes mogen ma ken. Op grond van een bepaling in de luchtvaartwet stonden de grote luchtvaartmaatschappijen hun pas sagiers het fotograferen uit de lucht toe. De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst richtte zich echter, naar vandaag tijdens de zit ting te Hoofddorp bleek tot aller lei luchtvaartinstanties en maat schappijen. met de schriftelijke me dedeling, dat het alleen aan de grote maatschappijen met geregelde lijnen was toegestaan uit de lucht te laten fotograferen. Naar ziin mening moch ten rondvlucht-passagiers geen ge bruik van hun camera's maken, al was het alleen al. omdat een rond vlucht volgens hem niet als een ver- keersvlucht kon worden beschouwd Immers, de passagiers worden op dezelfde plaats teru^pebracht, waar ze aan boord zijn gegaan. Proefproces Op 15 mei jL lokte Martin's Air Charter een proefproces uit. Met me deweten van de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie op Schip hol, maakte een klein toestel een rondvlucht en aan boord bevond zich een passagier met een camera. Er volgde een verbaal. Vanmiddag zei de officier van jus titie te Hoofddorp: „Volgens de me ning van bepaalde ambtelijke instan ties is hier een strafbaar feit ge pleegd. Daarom heb ik deze zaak moeten aanbrengen, maar naar mijn DE JONGE MENS HEEFT HULP NODIG mening is daarvan geen bewijs voor handen. Met het onderhavige toe stel zijn personen vervoerd, zij het dan, dat ze op. dezelfde plaats weer zijn afgeleverd. Ook dit vliegtuig van Martin's Air Charter wordt ge ëxploiteerd voor het vervoer van per sonen en/of goederen". Hij vroeg daarom ontslag van rechtsvervol ging. De kantonrechter sloot zich hier bij aan en ontsloeg daarop de ver dachte van rechtsvervolging. De provincie Zuid-Holland veran dert met de dag. Talloze landerijen veranderen in fabrieksterreinen en dat gebeurt op zulke grote schaal, dat men al spreekt van steenwoestij nen, waar de mens veel van het echte leven zal moeten missen. Hoe het ook zij, vast staat in ieder geval, dat steeds meer jonge mensen hun toekomst in de industrie zullen moe ten zoeken, ver weg van de ouders, die vaak nauwelijks weten wat hun kinderen doen en wat er met hen gebeurt. Zal deze jeugd in staat zijn het christendom, dat zij van hun ouders hebben meegekregen als een kostbaar goed, niet alleen voor zich zelf bewaren, maar het ook vrucht baar besteden ten dienste van an deren? Of zal deze jeugd door de techniek verpletterd worden en reeds vroegtijdig de „vreugd van de jeugd" verliezen in de volwassen wereld van het industriële leven? Zeker in dit leven heeft de jonge mens hulp nodig om zichzelf te blij ven en de weg naar de volwassen heid zonder schade te gaan. Er zijn jeugdbewegingen die hen daarmee willen helpen, maar zijn kunnen on voldoende vooruit, wanneer zij niet kunnen beschikken over de nodige financiële middelen. De actie „tot vreugd van de jeugd" wil ook de industre-jeugd helpen. C. F. KLEISTERLEE, lid van de 2e Kamer St. Gen. In kort geding is gisteren voor de president van de rechtbank te Bre da, mr. J. Schellenbach, de zaak be handeld van de 57-jarige Australiër F. S., die sinds 28 juli in het Breda se Huis van Bewaring is gegijzeld, omdat hij zijn schuldeisers niet be taalt. Deze oud-inwoner van Hilva- renbeek vertrok zes jaar geleden, na dat hij failliet was gegaan, met gezin naar Australië. Hij liet, verdeeld over twintg schuldeisers, een schuld van een ton achter. Toen hij in juli met vakantie naar Nederland kwam wekten hij en zijn vrouw de indruk, dat ze in Australië goede zaken had den gedaan, maar van betaling van de oude schulden kwam niets. De schuldeisers gingen tot actie over en op verzoek van een van hen, de han delaar in bouwmaterialen J. van Dijk uit Biesthoutakker, werd S. gegij- seld op bevel van de vice-president van de rechtbank in Breda. Zijn raadsman, mr. P. Lap, had een kort geding aanhangig gemaakt om S. gisteren vrij te krijgen. Hij betoogde dat de gijzeling nneitig is en de bij de rechtbank ingestelde vor dering niet ontvankelijk. Hij lichtte dit nader toe met juridische argumen ten. Voorts legde hij een verklaring over van het kadaster in de staat Victoria, waaruit blijkt, dat S. geen stukje grond bezit. Ook werd een verklaring overgelegd van de bank van Australië, dat S. slechts ƒ60. op zijn bankrekening heeft en een verklaring van de zoon van S., dat zijn vader geen geld, huizen, gebou wen of grond in Australië of elders bezit. Omdat de gezondheidstoe stand van S. achteruit gaat, vroeg de raadsman een snelle beslissing. De raadsvrouwe van de schuld eiser, mevrouw mr. M. Kramer de Menthan-Bake, bèstreed de juridi sche argumenten en betoogde voorts, dat iemand die berooid is en geen bankrekening heeft, zeker niet door de Australische regering zal worden genaturaliseerd. De raadsvrouwe zag geen enkel nieuw gezichtspunt, waardoor S. nu wel uit de gijzeling zou kunnen wor den ontslagen. Na re- en duplieken vroeg de pre sident nadere gegevens over het in komen en de posities van de kinde ren. S. zelf kon die niet komen ver strekken, omdat de parketwacht hem, als hij uit het Huis van Bewa ring zou zijn gekomen, op geen en kele wettelijke grond nog zou kun nen vasthouden. De man zou dan, door de wet beschermd, vlot hebben kunnen wegwandelen. Via mr. Lap werden toen de gegevens verkregen. Drie zoons van S, hebben een aanne- minsbedrijf meteen jaarinkomen van 3.600 Australische ponden en bezitten een eigen huis. De president bepaalde de uit spraak uiterlijk op maadag 26 sep tember. EIS TWEE JAAR De veertigjarige IJsselsteinse smid Van E., die gisteren voor de recht bank te Amsterdam twee jaar ge vangenisstraf met aftrek tegen zich hoorde eisen wegens poging tot dood slag, verklaarde zelf over de hem ten laste gelegde steekpartij op een hem zeer nastaand Amsterdams ka mermeisje: „Ik was door het dolle heen; ik had niet de bedoeling haar te doden". Van E. had met het 33-jarige ka mermeisje geruime tijd samengeleefd in IJsselstein en er was wel eens over trouwplannen gesproken. Maar de moeder van het meisje had zeer veel bezwaar tegen de verhouding. Toen van E. enige tijd naar de ge vangenis verhuisde voor het uitzit ten van een straf nam Tony (het meisje) de wijk naar Amsterdam. Na zijn straftijd kwam Van E. ieder weekeinde bij haar. „Ik ben altijd bang voor hem geweest, daarom dorst ik hem niet te weigeren", zo zei ze gisterochtend voor de recht bank. Eerste Pinksterdag van dit jaar ging ze niet naar LJsselstein, zoals de smid haar had gevraagd. Daarom ging hij naar Amsterdam en op haar kamer is ruzie ontstaan toen ze hem de deur wees. Hii zou volgens haar gezegd hebben: „Omdat ik weg moet ga ik je kapot maken, nu is het uit". De verdachte ontkende dit, maar hij gaf wel toe met een mes op haar te hebben „gehakt". Tot negenmaal toe volgens de politie. De vrouw bleef bloedend in de kamer liggen. Het liep evenwel goed af. De ver wondingen waren van lichte aard. De officier achtte de poging tot doodsiag wettig en overtuigend be wezen in tegenstelling tot de raads man, mr. J. W. Witsen Elias, die in deze „zinloze steekpartij, zonder po ging tot doden of toebrengen van letsel" slechts eenvoudige mishande ling zag. De rechtbank zal vonnis wijzen op 6 oktober a.s. deze zaterdag "Spun-Orlon" Ideaal voor koele herfstdagen (ook onder Uw colbert) geheel nieuw assortiment combinatlekleuren j Speciaal verlaagde prijs 90 Draion Italiaanse Import Fully-fashloned (Advertentie; JONGETJE VERMIST. Sedert gistermorgen tien uur wordt de twee en een halfjarige Hans Mar- bus, wonende aan de Meulenerstraat in Stapbroek-Sittard, vermist. Het kind is het laatst gezien op de Tudde- renderweg nabij de beek. Men vreest, dat het kind in de beek is gevallen. De gehele namiddag en avond heeft de politie gedregd, echter zonder re sultaat. Zaak MP. aan Amerika verkocht" De president van de Go-Puctires ine. te New York, mr. George Brest, heeft gisteren in ons land de aller^ eerste copie bezichtigd, die het labor ratorium heeft opgeleverd van de nieuwste film van Bert Haanstra „De zaak M.P.". Go-pictures ine. heeft on middellijk de rechten voor Amerika en Canada gekocht. Deze maatschap pij heeft destijds ook de film „Glas" van Bert Haanstra in Amerika uit gebracht, aldus deelt UFA-Filmex mede. Lourdes Met een korte bespreking van de t.v. film „Lourdes en zijn wonde ren" hebben we voor-verleden week kortelings afscheid genomen van deze rubriek. Intussen hadden we de gelegenheid, in Lourdes zelf waar te nemen, dat de besproken film wel wat meer commentaar en verklaring had verdiend. Als men de onder dompeling van vaak doodzieken in het koude water van de grot her haaldelijk in beeld brengt zonder de religieuze zin ervan te verklaren, dan maakt dat beeld een scheve indruk op niet-gelovige kijkers. Intussen hebben we in Lourdes de wereld première gezien van een film over Bernadette, door Chesbron geschre ven en waarvan we hopen, dat de KRO-televisie ze spoedig op het va derlandse, scherm zal brengen. „Hier ben ik thuis". Het t.v. spel van Clive Exton „Hier ben ik thuis", donderdag door de NCRV gebracht, behandelde het steeds terugkerende probleem van de oudere generatie, die haar toevlucht bij de kinderen moet zoeken. De auteur heeft de bekrompenheid en het egoïsme van een bepaald slag mensen scherp waargenomen, waar door zijn spel een toets van echt heid kreeg en de kijker thuis er zich betrokken bij kon voelen. Gelukkig heeft de humor daarbij niet ontbro ken. Dit binnendrama had slechts vijf tonelisten nodig om tot beleving te kunnen worden gebracht. De ve teraan Jan Lemaire, vader van pia nist Cor, heeft zich best geroerd te genover sterke spelers als IJda An drea en John Soer. Allerlei bij de Avro. Het begon met een grappig ge sprekje waarbij Kees Middelhof van de Wereldomroep voor het eerst op de beeldbuis verscheen. Hij heeft zich vlot gedragen bij de overhandi ging van een chèque ten behoeve van pater Pire. Bij deze gelegenheid hebben we ons wel afgevraagd, waarom bekende katholieke radio krachten bij voorkeur bij een andere r. v. dan die van de KRO terecht komen. De weg naar samen werking schijnt nog veraf te liggen. Ageeth Scherphuis, opnieuw, geschokt dnor een tragisch sterfgevai in haar allernaaste omgeving, kreeg de uit zending „Muzikanten van nabij" te presenteren. Ze heeft het niet alleen moedig, maar ook aantrekkelijk ge daan. Verder waren er weer Armand en Michaela Denis en enkele span nen de avonturen in de lucht. Komende programma's Heden, vrijdag, brengt de Vara 'n nieuwe t.v. biografie van een bekend landgenoot, onder de titel „Anders dan anderen". Het ligt in de bedoe ling van Bert Garthof, deze graag geziene rubriek in het nieuwe sei zoen viermaal voor de camera's te brengen. Zaterdag zal de KRO in Treslong te Hillegom opnieuw een amusementsprogramma uitzenden met Teddy en Henk Scholten en verder de BBC t.v. toppers. Er zijn ook nu internationale gasten. Voor af gaat een filmreportage over Pa raguay van Wim Hornman en een nieuwe actualiteitenrubriek van Ad Zonneveld. Zondag is opniuw de Avro aanbod, met de geprolongeerde Lou van Burg in „Een kwartje per seconde" en de terugkeer van de boeiende kunstcriticus Pierre Jans sen. Ontvangstbezoek koning Boudewijn. Zaterdag a.s. zal de NTS van de Belgische televisie een reportage overnemen van de ontvangst op het stadhuis te Brussel van koning Bou dewijn en Dona Fabiola. Deze extra NTS-uitzending begint om 15.30 uur en eindigt om 16.30 uur. Zendtijduitbreiding. De zendtijd van de Nederlandse te levisie wordt per 1 oktober uitge breid van 18 tot 22 uren per week. Dit houdt in, dat na deze datum voor het eerst op 3 oktober ook op maandagavond een volledig avondprogramma wordt uitgezonden. Dit programma zal- worden ver zorgd door de televisiediensten der omroeporganisaties. In verband met het feit dat nog geen extra studioruimte voor deze maandagavond beschikbaar is zal, zolang deze toestand voortduurt, voornamelijk worden uitgezonden uit de Singer Concertzaal te Laren. Ook het NTS-journaal wordt uit gebreid, zodat voortaan naast de be staande journaaluitzendingen ook op maandagavond een NTS-journaal wordt uitgezonden. Aetherklanken ZATERDAG 24 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA iq.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin .lezing. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (om 9.359.40 waterst.). 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gevar. progr. 11.30 Viool en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.1,5 V. d. jeugd. 14.50 Koorzang. 15.05 Lezing. 15.20 Ka- merork. 16.05 Boekbespr. 16.25 Gram. 17.00 Jazzmuz.. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Piano-' spel. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Kunst- act. 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de men sen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.25 Soc. comm. 21.40 Licht progr. 22.05 Sportnieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Zang met interviews. 23.10 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Chansons. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Amateursprogr. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Koorzang. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Metropole ork. cn solist. 15.30 V. d. jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gevar. progr. 18.55 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Popul. klass. gram. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Lich te muz. 20.50 De knipperbol, pol. praatje. 21.00 Het stenen hart. hoor spel. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Samenspraak der herders, le zing (4). 23.00 Gesprekken over mu ziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00 V. d. kind. NTS: Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Act. ru briek. 20.30 Filmrep. over Paraquay. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Hitchcock- film. RADIO VATICANA 2T.00 uur Rozenkrans. DOOR QTTWELL BINNS 78)' .Alles is veilig", deelde hij mede. „Het jacht ligt in de haven, waar ik de kapitein bevel gezonden heb, het reisvaardig te maken. Als Mimi te rug is, zullen ze een boot naar hier zenden, die ons naar het schip zal brengen. We kunnen deze motorboot hier achterlaten. Maar het lijkt me veiliger, zolang aan boord te gaan, om op alle mogelijkheden voorbe reid te zijn." Ze stapten weer aan boord, waar Sandy Muir rustig lag te slapen. Harborough keek rond. „Waar is Jules?" Op deze vraag bekroop Langdon een vreselijk vermoeden. Haastig doorzocht hij de gehele boot, maar Jules was niet te vinden. „Hemel", fluisterde hij vertwijfeld denkend aan de hartstochtelijke blik in de ogen van Jules toen hij het gesprek tussen hem en Mimi stond „Wat is er?", informeerde Har borough scherp. „Hij is wegop zoek naar Henri de Faramond. In de gevangenis her nieuwde hij elke dag zijn voornemen, dat hij De Faramond de een of an dere dag zou doden Harborough dacht terug aan de eerste dag van zijn samenzijn met Jules, toen hij hem in Cayenne slechts met moeite van een moord had kun nen afhouden, en wist dat de woor den van Langdon waar waren. „Maar hij weet toch niet, waar hij De Faramond moet vinden! Die is volkomen veilig voor hem." „Jawel, hij weet het precies. Hij kent de naam van het huis waar hij woont. Hij hoorde het, toen Mimi het aan mij vertelde. Hij heeft genoeg geld in zijn zak en een hart vol haat. Iedere schurk in de stad zal hem willen helpenIk moet hem ach terna „Maar bedenk, welk gevaar je dan Innnt Tti"41oT- A T IP in do gaten kreeg, of een ander van de bende, of misschien een bewaker van de gevangenis, die je kent. Laat mij liever „Neen, ik moet zelf gaan. Je be grijpt de toestand niet. Jules is ge woonweg krankzinnig van haat, maai ik weet hoe ik hem moet behandelen. Als ik maar niet te laat kom." Voor Harborough het hem kon ver hinderen, wat hij weer aan land gesprongen, en snelde weg in de richting van de stad. Harborough wekte Sandy en vertelde wat er ge beurd was. „Gon moge de twee kerels helpen!" meende deze. „Die Jules is een goed vriend, maar nog veel gevaarlijker vijand en tenslotte is hij een Apache. Hij zal De Faramond levend villen De hemel geve dat Dudley nog op tijd is." Een half uur ging voorbij. De boot van Harborough's jacht kwam reeds aangevaren. Hij gaf de bemanning enigp bevelen, waarna hij zich weer bij Sandy voegde, die gejaagd langs de oever op en neer liep. Weder ver liep een half uur, maar noch Mimi, noch de twee mannen keerden terug. Wanhopig tuurden de twee wachten den de slecht verlichte weg af. „Het is misgelopen", fluisterde Har borough. „Ik geloof dat het gedaan is met Dudley en „Goddank, neen; je vergist je. Kijk daar." Ratelend kwam een huurrijtuig de straat afgereden. De koetsier ran selde ongenadig op zijn paard los. Weer vol hoop zagen ze het voertuig naderen, toen 't de lichten van een café passeerde kon Harborough vaag de gestalte van een man en een meisje herkennen. „Het zijn er twee", sprak hij. „En aangezien een ervan Mimi is, zal de andere Dudley zijn. Goddank." Ze snelden haastig naar het rijtuig toe, toen dit vlak bij de oever tot stilstand kwam. Langdon sprong er uit en trok gehaast het meisje naar buiten. „Waar is Jules?" „Hij ligt op de bodem van het rij tuig. Vlug Sandy, neem jij hem op je schouder en draag hem naar de boot. We hebben geen tijd te ver liezen, de patrouille kan elk ogen blik hier zijn." Hij wierp de koetsier enig geld toe, en toen Sandy de bewust loze Jules uit de wagen had genomen, dreef de man zijn paard aan, en ging er van door, alsof de duivel hem op de hielen zat. Van de andere zijde naderde het geroffel van paardenhoeven, en Mimi aan haar arm meetrekkend rende Langdon naar de boot, de anderen volgden hem haastig. Langdon hielp het meisje aan boord en Sandy wierp Jules in de armen van Harborough „Hou die kleine duivel een poosje stil. Die motorboot van Le Coq is gevaarlijk voor ons als de patrouille te vlug hier mocht zijn." Hij sprong aan boord van de mo torboot en een ogenblik later hoor den de anderen het geluid van dreu nende slagen. Het paardengetrappel werd hoe langer hoe duidelijker en Harborough riep bezorgd: „Opschieten, Sandy." Eindelijk kwam dp. Schot weer uit de motorboot te voorschijn en sprong over op de andere boot. „Roeien mannen", commandeerde Harborough zachtjes, en terstond schoot het vaartuig van de wal af De eigenaar stond aan het roer en stuurde de sloep in de beschermende schaduw van een dichte boomgroep. Veilig in de duisternis roeiden ze verder. Het geloei van een sirene ergens in de haven overstemde het eeplas van de riemen. Na een naar minuten waren ze op veilige afstand van de motorboot. Met zijn arm rond Mimi, die sid derde van de doorgestane emoties keek Langdon om. Op de aanlegplaats flikkerde een lantaarn, alsof daar mensen aan het zoeken waren. „Alles is in orde", deelde hij mede met een opgeluchte klank in zijn stem. „Ze volgen ons niet. Ze zullen de motor boot wel niet meer kunnen gebrui ken na de behandeling van Sandy, en ik geloof niet dat ze ons hebben zien wegvaren." „We zullen in ieder geval zorgen, dat we zo spoedig mogelijk hier van daan komen", meende Harborough. „Vooruit mannen, roei zo hard je kunt, we spelen een spelletje op le ven en dood." De roeiers waren maar al te ge willig, en binnen tien minuten had den ze het jacht bereikt, en waren aan boord daarvan in veiligheid, onmiddellijk zette het schip koers naar de open zee. Eerst toen Mimi in haar hut was gebracht, en er voor de nog steeds bewusteloze Jules gezorgd was, vroeg Harborough naar hetgeen er in de stad voorgevallen was. „Er is een massa voorgevallen", antwoordde Langdon. „Ik had gelijk, toen ik vreesde dat Jules op weg was naar De Faramond. Hij was vast besloten ziin woord t»

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8