S)e Geidóe Sou/rant KAMPBEULEN STAAN TERECHT Prinsjesdag in Den Haag Vrij koud Korreltje kleurig schouwspel voor duizenden Uno-vergadering achter Hammarskjoeld .^Bolletje/' de échte eierbeschuit Directeur: J F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 51ste JAARGANG No. 15123 NATTE ONTVANGST NEW YORK Telefoon: Directie, Abonnem„ Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Adverten ties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8Advertent 17 ct p. mim, Telefoontjes f 14». mene Vergadering wordt vanavond (dinsdag) om 20.uur geopend. De Russische resolutie In de door de Russen ingediende en later weei ingetrokken ontwerp resolutie werd Hammarskjoeld en het V. N.-bevel in Kongo verweten dat zij „de wettige regering van Kongo omver hadden geworpen". Hammarskjoeld en het V. N.-bevel in Kongo hadden door bepaalde zeer belangrijke bepalingen in de reso luties, die de Veiligheidsraad over Kongo had aangenomen, niet uit te voeren, de economie in Kongo ont wricht, de politieke toestand aldaar verscherpt en de wettige Kongolese regering omvergeworpen. De Russen trokken hun resolutie in toen duidelijk werd, dat zij met hun standpunt alleen stonden en het gevaar liepen zelfs de Aziatisch- Afrikaanse landen tegen zich te krij gen. Fidel Castro, de premier van Cuba, heeft maandagavond een beroep op secretaris-generaal Hammarskjoeld gedaan om hem en zijn uit veertig medewerkers bestaande delegatie in New York onderdak te verschaf fen. Hij was zeer verbolgen over het feit, dat de directie van het hotel, waar hij met vee] moeite een onder komen had gevonden, de Cubanen had verzocht naar een ander verblijf uit te zien. In een verklaring voor de pers zei Castro, die een etmaal tevoren in New York was aangekomen, dat „een atmosfeer van vijandigheid" zijn ver blijf zeer onplezierig maakte. Castro's onverwachte komst bij het hoofdkwartier van de V. N. schiep veel verwarring. Na een onderhoud van drie kwar tier tussen Hammarskjoeld en Castro werd bekend gemaakt, dat de V. N. en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken er voor hadden gezorgd, dat de Cubaanse delegatie in het hotel van haar keuze zal kun nen verblijven. Dit is een groot hotel in de negerwijk Harlem. De premier had in zijn woede ge dreigd, tenten uit Cuba te laten ko men om op het terrein van de V. N. te kamperen. Twee doden bij verkeersongeval Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is op de rijksweg tussen Wol- vega en Heerenveen, onder Olde- holtwolde een verkeersongeval ge beurd, waarbij twee mensen zijn ge dood. De 47-jarige motorrijder A. Delf- sma uit Gorredijk met als duopassa gier de heer K. Keuning uit Hem- rik reed in de richting Heerenveen. Toen hij een aan de rechterzijde van de rijweg geparkeerde auto wilde passeren, heeft hij een uit tegen overgestelde richting komende be stelauto, bestuurd door de heer J. J. van het O. uit Den Haag, waarschijn lijk niet of niet tijdig genoeg opge merkt. Het motorrijwiel botste te gen de bestelwagen met als gevolg, dat de duopassagier zo zwaar werd gewond, dat hij ter plaatse overleed. De heer Delfsma werd eveneens zwaar gewond. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis in Heerenveen. De bestuurder van de bestelauto liep bij de botsing verwondingen aan het gezicht op. Na tien jaar gevangenschap is in een Tsjechoslowaakse gevangenis overleden Mgr. Gojdic, bisschop van Presow. Mgr. Gojdic, de enige bis schop van de Grieks-katholieke ri tus in Tsjechoslowakije, werd tien jaar geleden tot levenslang veroor deeld wegens staatsvijandige daden. De werkelijke reden van zijn ver oordeling was zijn weigering met de gelovigen van zij.» ritus over te gaan tot de orthodoxe kerk. SCHILDER ZELF MET DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS-TJALLEKA P AO D II KT (Advertentie) (Advertentie) In Düsseldorf is maandag het pro ces begonnen tegen drie vroegere bewakers van het concentratiekamp Sachsenhausen, de SS-ers August Hoehn, Otto Boehm en Horst Hem- pel. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor moord op ten minste drieduizend gevangenen. Alle drie gaven zich veel moeite de indruk te wekken, dat zij in feite brave burgers zijn, die slechts door de omstandigheden gedwongen be wakers van een concentratiekamp zijn geworden. Het proces zal ongeveer twaalf dagen duren. Er zullen 65 getuigen worden gehoord. LOONSVERHOGING IN SUIKER INDUSTRIE NIET GEACCEPTEERD In een telegram aan de regering hebben de werkgevers- en werkne mersorganisaties in de suikerindus trie een loonsverhoging van 3pro cent niet „acceptabel" genoemd. Dezz verhoging was goedgekeurd door het College van Rijksbemiddelaars. De organisaties delen mede dat zij zich thans genoodzaakt zien een voorschotregeling te treffen op ba sis van de door partijen destijds in gediende voorstellen, die een loons verhoging inhielden van bijna het dubbele. De voorschotregeling moet worden getroffen, aldus het telegram, omdat „stagnatie in de campagne met een aan bederf onderhavige grondstof niet te overziene gevolgen zal hebben". Door de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars is de suiker industrie in een dwangpositie geko men, zo heet het verder. Het KNMI deelt mede: Sinds gisteren is boven het vaste land van West-Europa de luchtdruk belangrijk gedaald. Er ontstonden enkele depressiekernen, die zowel in ons land als in België en West- Duitsland veel regen hebben ge bracht. In bijna de gehele provin cie Overijssel viel 30 mm of meer. Een hogedrukgebied op de Oceaan, waarvan het centrum in de richting van Spanje beweegt, heeft rich over de Britse eilanden uitgebreid. Aan de rand van dit hogedrukgebied is een krachtige tot harde noordwestelijke wind opgestoken, waardoor onstabie le polaire lucht wordt aangevoerd. Deze lucht zal ook Nederland bin nendringen. In verband hiermede moet de eerstkomende dagen op ta melijk koud en onbestendig weer worden gerekend. Oil Dommer bestaat alt 12 pa|ina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krach tige, aan de kust krachtige tot harde wind, in hoofdzaak tussen noord en west. Vrij koud. 21 Sept.: zon op 06.24; onder 18.42; maan op 06.45; onder 19.03. Hoogwaterstanden 21 Sept.: v.m. 3.42; n.m. 4.02. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI licht bew. 17 8 STOCKHOLM geh. bew. 16 14 OSLO geh. bew. 13 12 KOPENHAGEN geh. bew. 20 14 ABERDEEN zwaar bew. 17 7 LONDEN half bew. 17 8 AMSTERDAM geh. bew. 19 13 BRUSSEL motregen 19 12 LUXEMBURG regen 15 10 PARIJS regen 17 12 BORDEAUX zwaar bew. 17 17 GRENOBLE regen 20 12 NICE onbew. 22 12 BERLIJN geh. bew. 23 16 FRANKFORT zw. bew. 19 12 MüNCHEN zw. bew. 22 10 ZüRICH regen 14 11 GENèVE regenbui 18 11 LOCARNO regen 13 10 WENEN regen 27 13 INNSBRUCK regen 25 12 ATHENE onbew. 26 ROME licht bew. 27 12 AJACCIO half bew. 23 14 MADRID onbew. 26 13 LISSABON onbew. 24 15 Het diepste verdriet is veelal tranen loos; het hart doet wel pijn, maar het oog blijft droog. WAAKZAAMHEID r\e Troonrede is meer in grote stijl opgezet dan andere ja ren, op veelvuldig verzoek, en ziet er dus niet uit als een lappendeken van departementale verlanglijsten. De lichte schaduwzijde van deze ver betering in styl van het jaarlijks staatsstuk is een toegenomen vaag heid in de omschrijvingen. Het was altijd al zo, dat de Troonrede moei lijk te lezen was zonder het woor denboek van de Miljoenennota, maar deze keer kan men er beslist niet buiten, terwijl bij de afzonderlijke begrotingshoofdstukken nog veel verklaring zal moeten volgen. De tenor van Troonrede en Nota is een, begrijpelijke, tevredenheid over de economische toestand van ons land, met daarbij een klemmend vermaan tot waakzaamheid om een dreigende overbesteding te voorko men. Tevredenheid over de mede werking van bedrijfsleiding en ar beiders bij het volvoeren van de ge differentieerde loonvorming, over de betalingsbalans, over het inlopen van het woning-tekort; waakzaamheid voor de schone schijn van de toe komst, welke conjunctuur-wisselin gen in zich kan bergen, zoals in som mige andere landen. Deze waakzaamheid is het, welke een belastingverlaging voorwaarde lijk stelt van de economische gang van zaken. Wanneer zich echter geen bijzondere omstandigheden voor doen, wordt deze belastingverlaging midden 1961 vrijwel zeker tot stand gebracht. De regering wil de belas tingverlaging echter nog in handen houden als een middel om de con junctuur te kunnen beïnvloeden. Bij de voorgestelde verlaging is het leeu wendeel ingeruimd voor de loon- en inkomstenbelasting en daarvan weer een aanzienlijk deel voor een verla ging „aan de voet" van de belasting tabel, dus voor de minst-betaalden. Na al de voorgaande politieke strubbelingen is een stout staaltje de „twee-jaarlijkse" verhogingen van oud-minister Hofstra nu in vaste vorm te willen brengen, maar de tij den veranderen en wij met hen en veel bezwaren worden van het stoute staaltje niet verwacht. Naar de uitwerking van de plan nen „tot verruiming van het gemeen telijke belastinggebied" blijven wij nieuwsgierig. De vraag is of het Rijk daarbij een veer zal willen laten, of dat het werkelijk nieuwe belas tingen zullen zijn, die óp de bestaan de komen. De regering wil, bij haar vermaan tot waakzaamheid voor overbeste ding, zelf een goed voorbeeld geven door de Rijksuitgaven zoveel moge lijk binnen de perken te houden. Ook in de Rijks-uitgaven is ongetwijfeld een stijging te zien als gevolg van een normale uitgave, maar de rege ring wil haar uitgaven beneden de groei van het nationale inkomen houden. De defensie-uitgaven, de be groting voor onderwijs e.a. eisen echter weer meer, doch de zuinig heid der regering heeft gelukkig geen terugslag gehad op de garantie regeling voor de woningbouw. Waakzaamheid voor overbesteding blijkt ook uit de voorzichtigheid van de overheid bij eisen tot loonsverho ging op dit ogenblik. De Troonrede houdt vast aan de grondslagen van de gedifferentieerde loonvorming, met een verwijzing naar een uitwijk, mogelijkheid aoor middel van be zitsvormende projecten, welke het economisch evenwicht niet in gevaar brengen, doch alleen maar gunstig kunnen beïnvloeden. Maar ondanks al die toonbeelden van waakzaamheid welke waak zaamheid als een ernstige waarschu wing moet worden verstaan heeft minister Zijlstra in de „Nota" een economisch toekomstbeeld ontworpen tot en met 1963, dat er gunstig uit ziet (en wel de moed tot belasting verlaging zal hebben ingegeven) altijd onder het voorbehoud van de waakzaamheid voor overbesteding en dat is met iedere menselijke be rekening zo onder voorbehoud van onvoorziene veranderingen in het beeld van land en wereld. Ook Beatrix en Irene reden met Koningin en Prins mee H.M. koningin Juliana heeft hedenmiddag - voor de dertiende maal sinds zij de troon heeft bestegen - de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de troonrede. Langs de gebruikelijke weg begaf hare majesteit zich met Z.K.H. Bernhard, prins der Nederlanden en de prinsessen Beatrix en Irene, gezeten in de gouden koets, van het koninklijk paleis aan het Voorhout naar de ridder zaal. De troonrede, het staatsstuk, waarin het komende beleid van de regering wordt uitgestippeld, is stellig een belangrijk stuk, maar voor de duizenden, die met Prinsjesdag op de been zijn langs de route, waai- de gouden koets passeert is voorlopig dit schouwspel belangrijker. De tocht van de vorstelijke personen is een schouwspel, dat men niet gaarne wil missen, de Hagenaars niet, noch de velen, die vaak van verre zijn gekomen om het feest mee te maken. EREWACHTEN EN AFZETTINGEN. Voor het paleis Lange Voorhout was de erewacht betrokken door 100 man van het Garderegiment Jagers. Hierbij waren ingedeeld het vaandel van dit regiment met vaandelwacht en de kapel van de Koninklijke Luchtmacht. De erewacht voor de Ridderzaal was gevormd door 70 man van het korps Mariniers, waarbij in gedeeld het vaandel van dit korps met vaandelwacht, de Marinierskapel der Koninklijke Marine en tamboers en pijpers van het korps Mariniers. Op het Binnenhof was de ere-af- zetting geleverd door een detache ment van het 13e bataljon infanterie garderegiment fuseliers „Prinses Ire ne" ter sterkte van 100 man. Hierbij was het vaandel van dit regiment met vaandelwacht ingedeeld. De minuutschoten werden afge vuurd door een batterij van de ka- derschool artillerie, opgesteld op het Malieveld, waar zestig man van de 932e afdeling lichte luchtdoelartille rie voor de afzetting hebben ge zorgd. De afzetting langs de route, welke de koninklijke stoet volgde, werd ge vormd door detachementen van ver schillende krij gsmachtonderdelen. Langs de route stonden enige mu ziekkorpsen opgesteld. De bij het mi litair eerbetoon en de afzetting inge deelde troepen bevonden zich onder de bevelen van de gouverneur der re sidentie, luitenant-generaal C. J. Valk. DE KONINKLIJKE STOET. De koninklijke stoet werd geopend door een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Hierna volgden een detachement der Koninklijke Ma rechaussee ter sterkte van 36 man en een compagnie van hot gardere giment Grenadiers met vaandel en vaandelwacht ter sterkte van 100 man en de Koninklijke Militaire Kapel, met daarbij ingedeeld het tamboer korps van het garderegiment Grena diers. Hierachter reden de hofkoet sen. Een commando rijkspolitie te paard ter sterkte van 25 man ging de gou den koets onmiddellijk vooraf. De staatsiekoets was met acht paarden bespannen. Naast elk paard ging een koetsier en aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Een commando rijkspolitie ter sterkte van 25 man vormde de af sluiting van de stoet, welke stond on der de bevelen van de eerste stal meester van Hare Majesteit, majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck. AANKOMST OP HET BINNENHOF. Aan de ingang van de Ridderzaal waren aanwezig de chef van het mi litaire huis van H.M. de Koningin, luitenant-generaal C. F. Pahud de Mortanges; de gouverneur van de re sidentie, luitenant-generaal C. J. Valk en de niet in de stoet ingedeelde adjudanten. In de met groen en bloemen ver sierde zaal, die in een zee van licht baadde, hadden zich met de leden van de Staten-Generaal reeds vroeg tijdig velen verzameld, o.a., in gezel schap van de oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer Van Waarden- burg, de groep Papoea-landsdienaren, die een oriënterend bezoek aan ons land. brengt. Tegenover de troon na men later hun plaatsen in de minis ters en de staatssecretarissen, zomede de gevolmachtigde ministers van de Nederlandse Antillen en van Suri name. De voorzitter van de Verenigde Vergadering der beide Kamers van de Staten-Generaal, mr. J. A. Jonk man, deed vooraf de griffier der Eer ste Kamer, jhr. mr. J. W. Roëll, voor lezing geven van het koninklijk be sluit betreffende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer voor de nieuwe zitting. Vervolgens be noemde hij de leden der commissie van in- en uitgeleide der koningin. IN DE RIDDERZAAL. Nadat de koningin het bordes, waarboven een fraai baldakijn t as aangebracht, had bestegen, ontving de commissie de vorstelijke personen. Zodra de ceremoniemeester, na drie maal met zijn staf op de grond te hebben getikt, de komst van Hare Majesteit had aangekondigd, rezen alle aanwezigen op van hun zetels. Voorafgegaan door de ceremonie meester betraden daarop de koningin, de prins en de prinsessen de zaal. Toen de koningin, de prins en de prinsessen gezeten waren plaatsten de grootmeesteres, de dame du palais en de groot-officieren zich achter de ko ninklijke zetels, de leden van het ci viele huis rechts, die van het mili taire huis en de gouverneur der re sidentie links van de troon, waarna de koningin de troonrede uitsprak. Zodra zij de voorlezing had be ëindigd stelde de voorzitter der Ver enigde Vergadering, mr. Jonkman, een „Leve de Koningin" in, waarme de aanwezigen instemden. De nieuwe zitting der Staten-Gene raal geopend zijnde, begaven, voor afgegaan door de leden der commis sie van in- en uitgeleide en de op- perceremoniemeester, de vorstelijke personen zich vervolgens naar de ont vangkamer, waar zij enige ogenblik ken vertoefden om vervolgens weer plaats te nemen in de gouden koets. Terwijl het escorte zich vormde ver zamelden de leden van het corps di plomatique zich zoals gebruikelijk met hun dames bij de middelste poort van het Binnenhof, grenzende aan de Ridderzaal om Hare Majesteit in net voorbijgaan een groet te brengen. De feestelijke stoet reed daarop over Korte Vijverberg, Lange Vijverberg, Kneuterdijk, Lange Voorhout terug naar het paleis. Het HEVEDA breiboek is uit! meer dan 100 patronen w.o. 40 in volle kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leldsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. Russen kregen geen voet aan de grond De Algemene Vergadering der V. N. heeft vanochtend vroeg met ze ventig tegen nul stemmen, bij elf onthoudingen de Afrikaans-Aziati sche ontwerp-resolutie inzake Kongo aanvaard. De landen die zich van stemming onthielden, waren de Sow- jet-Unie, Oekraine, Wit-Rusland, Burgarije, Roemenië, Polen, Honga rije, Tsjechoslowakije, Albanië, Frankrijk en Zuid-Afrika. Bolivia was niet vertegenwoordigd. Tevoren had de Rus Zorin zijn ontwerp-resolutie, alsmede de door hem ingediende amendementen op jde Afrikaans-Aziatische ontwerp-re solutie ingetrokken. Hij deelde ech ter mee, dat zijn delegatie zal vra gen, de kwestie-Kongo te plaatsen op de agenda van de gewone zitting van de Algemene Vergadering, die later op de dag wordt geopend. Hammarskjoeld verklaarde zeer dankbaar te zijn voor het besluit van de vergadering. De aanvaarde reso lutie beantwoordde zijns inziens aan het beroep, dat hij in zijn rapport aan de Veiligheidsraad had gedaan. In dit rapport had hij verklaard, dat het dringend noodzakelijk was, een V. N.-fonds voor Kongo te vor men. De secretaris-generaal zeide ver heugd te zijn over het akkoord, dat men ondanks de meningsverschil len, welke in het debat waren ge bleken, tenslotte had bereikt. Deze overeenstemming, met name onder de Afrikaanse landen, noemde hu zeer bemoedigend. Om 6.10 uur Nederlandse tijd werd de bijzondere zitting van de Alge mene Vergadering, die op 17 sep tember werd bijeen geroepen, nadat de Veiligheidsraad door een Russisch veto volkomen in een impasse was geraakt, gesloten. De gewone zitting van de Alge (Advertentie) I.M. de Koningin tijdens het voor azen van de Troonrede. Televisiefoto

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1