De moord te Sevenum HOENSON Loemoemba is spoorloos in over Sowjeiveto Veiligheidsraad Kongo-resolutie Beulen van Sachsen- hausen lopen nog vrij rond ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1660 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 In hei - auiomaiische - oog houden Gezondheid voor Baby en kennis voor Moeder, dit alles in een BABYSET MBYPjgH In Denver, in de Amerikaanse staat Colorado, is een demonstratie gegeven met een vol-automatische verkeersregelingsapparatuur. De „ogen" van het apparaat zitten in het kastje, dat links op de foto zichtbaar is. Dit kastje registreert het aantal passerende voertuigen, die een infra-rode straal doorbreken, en naar gelang de drukte worden de verschillende verkeers stromen door normale rood-geel-groene verkeerslichten geregeld. De gevaren van de steile wand Brand en coureur gewond Op de laatste dag van de Henge lose najaarskermis is gisteren tegen het eind van de midaag grote op schudding ontstaan toen in een der vermakelijkheden, de zogenaamde steile wand, waartegen motorcou reurs hun kunsten tonen, in brand vloog. Toen een der coureurs, de 23- jarige W. J. J. Mars zijn motor startte, sloeg de vlam terug in de carburateur en naar de benzinetank. Er schoot een steekvlam omhoog, die langs de steile wand omhoog barst te en het dak van zeildoek in vlam zette. De op de omloop aanwezige bezoekers haastten zich de trappen af, terwijl buiten vele honderden kermisgangers toestroomden. ""De tent brandde al spoedig als een fakkel. De brandweer, die geduren de de kermis op het markterrein een wagen had staan, kon het vuur spoe dig bedwingen. Woensdag en gisteren stortten in dezelfde vermakelijkheid coureurs naar beneden. Een van hen moest door het Rode Kruis naar het r.k. ziekenhuis in Hengelo worden over gebracht. Hij werd evenwel na en kele uren weer ontslagen en begon meteen weer met zijn werk. Aanvraag faillisement rond „VRON" afgewezen De civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft gistermiddag de aanvrage tot het in staat van faillis sement verklaren van de vijf voor naamste aandeelhouders van de com merciële radio-onderneming „Vero nica" afgewezen. De vordering, die de Amsterdamse advocaat, mr J. G. Petersen, namens een schuldeiser had ingediend, staat niet vast, aldus de rechtbank, en evenmin het onver mogen om te betalen van degenen wier faillissement was aangevraagd. De ingediende vordering was van een bedrijfsjurist uit Den Haag en had betrekking op juridische advie zen, die hij in de beginperiode van de toen nog „Vron" hetende onder neming zou hebben verstrekt. De zaag, die gisteren in Reusel is gevonden, is niet die, welke de vermoorde Hans Hermans naar zyn oom zou terugbrengen. Een inwoner van Reusel heeft het voorwerp als zijn eigendom herkend. Het gerech telijk laboratorium heeft aan de identificatie van het gereedschap niet te pas hoeven komen. Dit heeft de officier van Justitie, mr W. C. Uiterwaal gisteravond meegedeeld. De officier zei nog meer meldin gen te hebben ontvangen van ge vonden zagen, doch deze waren, naar bij onderzoek bleek, door de recht matige eigenaars verloren. Mr Uiter waal zei verheugd te zijn, dat de Reuselse zaag niet bij de moordzaak betrokken blijkt te zijn. Ware dit wel he' geval, dan was de kans groot geweest dat de moordenaar naar België was ontsnapt. Mr Uiterwaal, die direct al sceptisch tegenover de vondst heeft gestaan, blijft van me ning, dat de moordenaar in de om geving van Sevenum zal moeten worden gezocht. Men is er echter nog niet in geslaagd enige aanwij zing te krijgen in welke richting men moet speuren. Hans Hermans zal vandaag wor den begraven. 15 Dodelijke ongevallen Arnhem in In Arnhem zijn dit jaar reeds 13 mensen door verkeersongevallen om het leven gekomen. Gisteren verlo ren twee mensen het leven in twee ongevallen, die binnen het uur plaats hadden. In het eerste geval werd de 72-jarige mevrouw de weduwe G. Brouwer-Schulte Onordholt uit Arn hem het slachtoffer van het verkeer, toen een onder toezicht rijdende be stuurder var» een militaire jeep wilde terugschakelen, doch deze de con trole over de bedieningsorganen kwijt raakte. De jeep reed daardoor naar links en drukte met de voor bumper de bejaarde dame, die op de weg liep eerst tegen een heg en ver volgens tegen een betonnen paal. In het andere geval kwam de 42-jarige H. E. J. Derksen uit Arnhem om het leven. Toen hij thuis kwam vertel de hij, dat hij met zijn bromfiets ge vallen was, doordat een jongetje plotseling de straat overstak. Waar het was gebeurd kon hij zich niet meer herinneren. De toestand van de man, die aan het gezicht gewond was, verergerde snel en kort na zijn thuiskomst overleed hij. Getuigen van dit merkwaardige ongeval heb ben zich nog niet gemeld en ook de politie is er onkundig van gebleven. Dodelijk ongeval Woensdagnamiddag is de 22-jarige Amsterdamse chauffeur, A. Balvert op de weg Grave-Nijmegen onder Wychen dodelijk verongelukt. De jongeman reed met een trekker met aanhangwagen. Het gerij begon plot seling te slingeren, waarna de trek ker eerst tegen eeh tegemoet ra dende vrachtauto en vervolgens aan de rechterzijde van de weg tegen een zware wegenbouwmachine bot ste. De trekker kwam tot stilstand in een sloot. De Amsterdammer kwam onder de trekker terecht en werd met zware inwendige kneuzin gen naar het Canisius-ziekenhuis in Nijmegen gebracht, waar hij gisteren is overleden. Een jongeman, die naast hem zat als bijrijder, kreeg een lichte shock. De chauffeur van de auto, die in botsing kwam met de trekker kwam er met lichte verwon dingen af. NA ONGEVAL OVERLEDEN In het koningin Juliana ziekenhuis in Hengelo is gisteren overleden de 72-jarige W. B. H. de Vries die woens dag bij een verkeersongeval werd ge wond. De thans overledene zat die dag in een bus van de Overijsselse autobusdienst, die van Hengelo naar Goor ging. Uit tegenovergestelde richting naderde een tractor met een hooiwagen, die door een inhalende Duitse vrachtauto op het midden van de weg werd geduwd, daai de rem men van deze vrachtauto weigerden. De autobus botste eerst tegen de tractor en kwam vervolgens tegen een boom tot stilstand. De passagiers werden naar voren geworpen. Drie personen werden gewond, onder wie de heer De V. Een vallende lier heef gistermid dag op het zogenaamde Kanalen eiland te Utrecht een Utrechtse bouwvakarbeider J. A. Lit dodelijk getroffen. Op het moment, dat de veertien meter hoge lier, die ge bruikt wordt voor flatbouw, naar beneden stortte, was het slachtoffer met twee andere arbeiders bezig bij een betonmolen. Hij trachtte evenals zijn twee medearbeiders weg te ren nen, maar werd door de lier toch nog aan het hoofd geroffen. Hij was op slag dood. Kindie van dode vrouw ioch overleden Het ongeboren kind van de 28-ja- rige wielrijdster, mevrouw J. van Sprundel-Braun uit Breda, die bij een verkeersongeluk om het leven kwam en dat zoals wij gisteren reeds meldden door doktoren nog le vend ter wereld is gebracht, is ech ter later overleden. Mevrouw van Sprundel was reeds moeder van een kind, dat twee jaar oud is. Omtrent de oorzaak van het ongeval zij schijnt door een vrachtauto tegen de trottoirband te zijn klemgeieden is nog niets met zekerheid te zeg gen. Onderwijzer zali'e door vioer en brak arm De Fatima-school te De Hen een kerkdorp achter Steenbergen (Dr.), verkeert in zo'n erbarmelijk slechte toestand, dat de hoofdonderwijzer door de vloer is gezakt en een arm brak. De Steenbergse gemeenteraad is gisteravond direkt in protestverga dering bijeengekomen. Op deze ver gadering werd de burgemeester, mr. J. M. v. d. Meer, als afgevaardigde gekozen om in Den Haag besprekin gen te gaan voeren op het ministerie van O. K. en W. Wanneer deze besprekingen geen resultaat hebben, ziet het gemeente bestuur van Steenbergen zich ge noodzaakt de school te sluiten. Brand is uitgebroken in de boerderij van de heer H. J. Onnes in de Rijderwolderpolder in Finster- wolde. In weinig tijd brandde de ge deeltelijk met koren gevulde schuur over de gehele lengte. Bossche bisschop bij de T.V. De bisschop van Den Bosch, mgr. Bekkers, is bereid gevonden maan delijks voor de televisie op te tre den in een nieuw programma-onder deel van de KRO. Het komende sei zoen zal de KRO-televisie een nieu we actialiteiten-rubriek „Brandpunt" op het saherm brengen, waarmee het zaterdagavondprogramma van deze omroep zal worden begonnen. In een korte beschouwing zal de bisschop telkens de katholieke visie geven op onderwerpen, die dat no dig hebben. ZWARE VRACHTVERVOER MAG OP SPITSUREN NIET DOOR ANTWERPSE TUNNEL In verband met ernstige overbe lasting van de Schelde-tunnel te Ant werpen, hebben de verantwoorde lijke verkeersautoriteiten besloten om gedurende de spitsuren het zwa re vrachtvervoer uit de tunnel te weren. De maatregel geldt voor ge laden vrachtwagens, waarvan lading en eigen gewicht samen hoger liggen dan vijf ton. Ongeladen vrachtwa gens mogen (ongeacht hun tonnage) op de spitsuren alleen door de tun nel, als ze een snelheid van onge veer 60 km/u kunnen halen. Dit wordt meegedeeld door de K.N.A.C., die verder nog meldt, dat de maat regel op 15 september is ingegaan en geldt op alle werkdagen (ook za terdag) tussen 7.30 en 9.00 uur en tussen 16.30 en 18.30 uur. brengt de oliehaard met het gezellige kolenhaardvuur De techniek staat niet stil. Dat dit ook van toepassing is op olie, bewijst Hoenson, de pionier op het gebied van moderne olie verwarming. Op de Grote Verwarmings-Show 1960 in de Jacoba-zaal in de Burcht te Leiden kunt U de Hoenson oliehaard met de Rocket kolenvuurset zién en vooral ook vóélen branden, met hetzelfde gezellige roodgloeien de kolenvuur en dezelfde heer lijke vloer- en stralingswarmte als bij een kolenhaard. Dit moet U eerst zelf gezien hebben om het te kunnen geloven! De Grote Verwarmings-Show 1960 zal slechts 3 dagen duren, namelijk maandag 19, dinsdag 20 en woensdag 21 september a.s. De interessante lezingen toe gelicht met lichtbeelden over het actuele onderwerp „Hoe ver warm ik mijn huis het beste en toch zo voordelig mogelijk?", vangen aan 's middags om 2 uur en om 4 uur en des avonds om 7 uur en om 9 uur precies. Dinsdagmiddag a.s., op Prinsjes dag, zal de koninklijke familie de gebruikelijke rijtoer door de residen tie maken. Na de landauer, waarin Koningin en Prins gezeten zijn, volgt eenzelf de rijtuig met de vier prinsessen. Beide landauers zijn met vier paar den bespannen. Hierna volgen in twee rijtuigen de grootmeesteresse mevr. Van Wickevoort Crommelin, de chef van het Militaire Huis.^ luik- generaal Panud de Mortanges, de op- perceremoniemeester vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen en de eer ste stalmeester majoor Bischoff van Heemskerck. Het rijtuig van de Koningin en Prins zal worden geëescorteerd door de officieren luit.-kol. vlieger mr. v. Zinnicq Bergmann en luit.-kol. C. C. Geertsema. Het rijtuig der prinsessen wordt geëscorteerd door luit.-kol. baron v. Lynden en majoor Le Heux. De stoet vertrekt 15.45 uur van het Huis ten Bosch. De route is als volgt: Bezuidenhoutseweg, Carel Reiniersz- kade, De Eerensplein, Theresiastraat, Koningin Marialaan, Bezuidenhout seweg, Herengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Spuistraat, Wa genstraat, Stille Veerkade, Pavil- joesgracht, Zuidwal (gemeentelijk ziekenhuis), Brouwergsracht, Prin segracht, Jan Hendrikstraat, Rivier- mismarkt, Groenmarkt, Hoogstraat, Plaats, Lange Vijverberg, Tournooi- veld, Korte Voorhout, Bo:sbrug Leidsestraatweg, Boslaan, Bezuiden houtseweg, Huis ten Bosch. De minister van Binnenlandse Za ken, mr E. H. Toxopeus, heeft gis termiddag te drie uur, daartoe ge machtigd door de Koningin, de zit ting van de Staten-Generaal geslo ten. EERSTE KAMER WENST BELGISCHE SENAAT GELUK De voorzitter van de eerste kamer, mr. Jonkman, heeft aan de voorzitter van de Belgische senaat het volgende telegram gezonden: „Zend u namens de eerste kamer der Staten-Generaal mijn zeer hartelijk gelukwensen ter gelegenheid van de verloving van Z.M. koning Boudewijn". WRAK WORDT SCHIP Op de werf van de NDSM (Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij) te Amsterdam wordt thans een bijzondere reparatie verricht. Van een wrak wordt in vier en een halve maand weer een zeewaardig schip gemaakt. Op 12 mei Jl., 5 myl noord-oost van Ushant (westkust van Frankrijk) had eer hevige explosie de tanken 1 en 2 van het 30.000 ton metende tankschip „Bulkoil" (van de Univer se tankships ine. te Monrovia) na genoeg geheel uit het schip geblazen, zodat een gat van ca. 25 meter was ontstaan en de omgeving daarvan als een verkreukelde ijzermassa op de bodem was achtergebleven. Ook het dek ter plaatse was geheel ver wrongen. SUCCES VOOR LEIDSE DAHLIA'S TE LONDEN. Vorige week nam de Nederlandse Dahlia Vereniging deel met een col lectieve groep nieuwe rassen aan de nationale dahliatentoonstelling van de British Dahlia Society welke in de hallen van de R.H.S. te Londen plaats had. Ter beoordeling voor opplanting op de R.H.S. proeftuin te Wisley wer den ingezonden 60 Nederlandse ras sen. Hiervan werden er 19 uitgekozen voor opplanting, waarvan Bellatrix, Irene Marina, Adorable Yop en Pro fessor van Slogteren van firma Bal lego en Zn, te Leiden. Donderdag 22 september zal mgr J. P. Huibers, rustend bisschop van Haarlem, het nieuwe gebouw van de Katholieke Stichting Opbouw Noord. Hollands Noorderkwartier, te Hoorn inzegenen. Sedert 5 jaar werkt deze stichting voor de geestelijke verhef fing van de katholieke bevolking in de 5 noordelijke dekenaten van Noord-Holland. Nederlandse infanteriedetachemen- ten, die de verdediging van weste lijk Nieuw-Guinea moeten verster ken, zullen op zaterdag 24 september om 8 uur met het s.s. „Grote Beer", een van de regeringsschepen, uit Hoek van Holland naar dit rijksdeel vertrekken. Het schip neemt 830 man troepen mee, overeenkomende met de sterk te van een bataljon. Over een maand zullen deze infanteristen, van wie minstens de helft uit vrijwilligers bestaat, hun plaats wan bestemming in het tropische gebied bereikt heb ben. Zij zullen onder de bevelen worden gesteld van kolonel W. D. H Eekhout, die al enige maanden gele den naar Nieuw-Guinea is gegaan. Met de vorming van een Papoea bataljon worden thans ook vorde ringen gemaakt. („Tel.") H.M. de koningin heeft ds. P. Zandt ter gelegenheid van zijn 35- jarig lidmaatschap van de Tweede Kamer benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft zich vanoch tend op persoonlijk verzoek van de minister van binnenlandse zaken naar de woning van de 80-jarige ds. Zandt te Delft begeven en hem de versierselen, aan deze onderschei ding verbonden, overhandigd. H. A. G. DE LA MAR ALGEMEEN SECRETARIS-PENNINGMEESTER VAN BLOEMBOLLENCULTUUR De heer H. A. G. de la Mar, die sinds 1953 reeds secretaris-penning meester was van de Kon. Alg. Ver eniging voor Bloembollencultuur is, ingaande 15 september benoemd tot algemeen secretaris-penningmeester dezer vereniging. De heer De la Mar volgt de heer H. J. Voors op, die eervol ontslag uit zijn functie heeft gekregen in verband met de pen sioengerechtigde leeftijd. Ter gelegenheid van zijn veertig jarig jubileum, enige maanden gele den, werd de heer Voors een vakan tiereis naar Australië aangeboden, teneinde aldaar zijn zoon, die domi- neg is onder de Nederlandse emi granten, te kunnen bezoeken. Dezer dagen is de heer Voors naar Austra lië vertrokken. TER DOOD VEROORDEELDE MET KAS VERDWENEN „Ik zal het niet lang meer maken. Ik heb een tumor in ae hersenen en de artsen geven mij nog slechts 2V» jaar. Ik heb daarom besloten in die twee jaar zoveel mogelijk te genie ten". Deze woorden stonden op een briefje, dat de 27-jarige hoofdkassier van het hoofdstation van Frankfort am Main, Hans Jürgen Miss, in de brandkast had achtergelaten vóór hij zaterdag met de kas, 169.000 mark, uit Frankfort verdween. De politie meent dat Miss ver trokken is met een vliegtuig van een maatschappij die op Marokko vliegt. Interpol is ingeschakeld. Miss had voor zaterdag nog nooit over zijn kwaal gesproken, ook zijn vrouw wist er niets van. Zaterdag sprak hij er voor het eerst over met een van zijn collega's. Ik had het tegen mijn vrouw moe ten vertellen, had hij gezegd, maar ik houd zoveel van haar dat ik haar niet wilde dwingen met een ten dode opgeschrevene te leven. FISCUS TE KORT GEDAAN Tegen een rietverbouwer uit Strijen, de 51-jarige J. J. K., heeft de officier van Justitie bij de Dordt- se rechtbank veertien dagen onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist omdat hfj in 1955 en 1956 in totaal ongeveer 5000,minder aan in komen had opgegeven dan hy in werkelijkheid gehad had. Zijn ver weer was, dat hij zijn medefirmant niet had durven vertellen, dat hij voor bepaalde inkopen, die hij had gedaan, provisie had gekregen. Uit spraak vrijdag 30 september. De Verenigde Arabische Republiek heeft gisteren medegedeeld, dat tot nader order alle wegen over de grens tussen Syrië en Jordanië van 19 uur tot 6 uur plaatselijke tijd zul len worden gesloten. Deze maatregel, aangekondigd in een communiqué van het eerste le ger der VAR, volgt op hardnekkige geruchten over Jordaanse troepen concentraties aan de Syrische grens. Vijf Sow jet-spionnen, die voor de Russische militaire inlichtingen dienst werkten, zijn in Hessen en Rijnland-Palts aangehouden. Ze heb ben al bekend. Aanhangers gearresteerd Radio Brazzaville heeft bekendge maakt, dat de Kongolese premier Loemoemba gevlucht is. Ook de reuter-correspondent in in Leopoldstad meldde vrijdagavond dat Loemoemba uit zijn ambtswo ning verdwenen was en dat niet be kend is waar hij zich bevindt. In een nader bericht zei hij echter dat ge woonlijk betrouwbare militaire krin gen hadden gezegd te geloven, dat Loemoemba thans door Guinese troe pen beschermd wordt. Zij hadden hem heimelijk uit zijn ambtswoning woning naar een geheime schuil plaats gebracht. De Guinese ambas sade heeft geen commentaar. De Kongolese militaire politie heeft vrijdag in Leopoldstad een 20-tal aanhangers van Loemoemba gearre steerd. De politie reed in jeeps naar de ambtswoning van Loemoemba en omsingelde het huis. De machinege weren op de jeeps werden op de woning gericht en enkele politie mannen gingen naar binnen. Een paar minuten later kwamen zij naar buiten met leden van Loemoemba's staf, die hun handen omhoog hiel den. De stafleden werden op een vrachtauto geladen en naar een han gar op het vliegveld van Leopold stad, die als arrestantenlokaal dienst doet, gebracht. Ghanese V.N.-soldaten hebben in- tnssen de Kongolese politiemannen, die voor de woning van Loemoemba op wacht stonden, vervangen GRENSDOCUMENTEN VOOR ZWITSERLAND AFGESCHAFT De A.N.W.B. deelt mee, dat Zwit serland in navolging van Duitsland en de Scandinavische landen de tij delijke invoer van alle categorieën voertuigen van heden af heeft vrij gegeven. Dit houdt in, dat er geen grensdocumenten meer nodig zijn voor vrachtauto's, bestelwagens en autobussen. Deze regeling was voor particuliere voertuigen reeds van kracht sinds 1 januari 1958. In de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft de Sowjetunie vanochtend haar veto uitgesproken over een resolutie van Tunesië en Ceylon over Kongo die was bedoeld als compromis tussen de standpunten van de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie. Het was het negentigste Sowjet- veto. De Sowjetunie en Polen stem den tegen, Frankrijk onthield zich van stemming en de overige acht le den van de raad stemden voor. Ceylon en Tunesië hadden in de Veiligheidsraad een ontwerp-resolu tie ingediend, die beoogde door een compromis een speciale bijeenkomst van de algemene vergadering over Kongo te voorkomen. De ontwerp-resolutie werd inge diend, nadat de afgevaardigden van Tunesië en Ceylon overleg hadden gepleegd met de vertegenwoordigers van de Sowjetunie, de Verenigde Staten en de Afro-Aziatische landen. In het ontwerp werden de voor gaande resoluties van de veiligheids raad bevestigd en werd een beroep op secretaris-generaal Hammar- skjoeld gedaan de uitvoering van deze resoluties krachtig voort te zet ten. Tevoren was een Sowjetresolutie, waarin o.m. afzetting van de leiding van de VN-troepen in Kongo werd geëist „omdat deze haar bevoegds- heden te buiten is gegaan" met ze ven tegen twee stemmen (de Sowjet unie en Polen) en bij twee onthou dingen (Ceylon en Tunesië) verwor pen. De raad verwierp tevens een aan tal Sowj et-amendementen op de ont werpresolutie van Tunesië en Cey lon. Toen de uitslag van de stemming bekend werd kondigde de Sow jet afgevaardigde Zorin aan dat hij zal voorstellen de kwestie Kongo op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. De zitting van de alge mene vergadering begint dinsdag. Het „internationale comité-Sach- senhausen", waarin ook Nederlan ders zitting hebben, heeft een ge meenschappelijk proces geëist tegen al het nog in leven zijnde kampper soneel van het concentratiekamp Sachsenhausen, dat zich indertijd aan misdrijven schuldig heeft ge maakt. Heinz Junge, voorzitter van de af deling West-Duitsland van het co mité, heeft vrijdag op een perscon ferentie in Düsseldorf verklaard, dat men moet verhinderen, dat de be klaagden in afzonderlijke processen door als getuigen optredende mede plichtigen voor onschuldig worden verklaard. Op de in Russische krijgsgevangen schap gestorven kampcommandant Keindl na, heeft zo goed als al het kamppersoneel van Sachsenhausen de oorlog overleefd en woont thans rustig in West-Duitsland. Junge be schuldigde de Westduitse justitie er van dat zij getraineerd heeft met de voorbereiding van het proces tegen de tweede commandant van het kamp Sachsenhausen, August Hoehn, dat op 19 september in Düsseldorf zal beginnen. In dit proces gaat het om de vraag wie schuldig is geweest aan de dood van 3.v00 gevangenen van Sachsenhausen. In totaal zijn er in Sachsenhausen tussen 1943 en 1945 veertigduizend mensen om het leven gekomen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4