St. Vincentiusvereniging viert haar patroon TUINIER MET PLEZIER! Haagse schouwburg 1.10.000 lichter Dokter Claudia (167) ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE CüU: r PAGINA 10 Moderne werken van naastenliefde op 3e eeuwfeest Nationale herdenking Dinsdag 27 september zal het drie honderd jaar geleden zijn, dat de heilige Vincentius a Paulo, patroon van alle werken van naastenliefde, te Parijs overleed. Uiteraard vinden de Sint Vincentiusvereniging in ons land, de heren Lazaristen en de Dochters van liefde, door Vincentius zelf gesticht in dit feit aanleiding op 4ie datum in Utrecht gezamenlijk 'n nationale herdenking te vieren, waaraan door ongeveer 1200 religieu zen en leken zal worden deelgeno men. Kardinaal Alfrink zal bij die gelegenheid een pontificale H. Mis opdragen, waarna in een grote her denkingsbijeenkomst Bernard Ver hoeven een feestrede zal houden. Op de dag van het eeuwfeest zelf en in de voorafgaande weken zal ook door middel van pers, radio en televisie aandacht worden besteed aan de per soon, de werken en de betekenis van Vincentius, ...Reeds zijn verschillende herden- j^ingsgeschriften van de pers geko men. De meest belangrijke daarvan js stellig de brochure „Eeuwfeest en feezinning" van prof. dr. J. J. M. S.tjeger, voortreffelijke werkstof ten behoeve van de interne- bezinning. Rn van meer praktisch belang is een vlot geschreven folder, waarin de Vijricentiaan vragen stelt die con creet worden beantwoord en welk geschrift als het ware een forum is over het Vincentius werk. Caritasbeoefening in deze tijd. De waarde en de noodzaak van de caritasbeoefening in onze dagen, zo als ook de Sint Vincentiusvereniging doet, geschiedt ook naast en in het hedendaags maatschappelijk werk. Het is daarbij niet verwonderlijk, dat de vraagstukken rond en annex de samenwerking tussen de beroeps krachten en vrijwilligers in 't maat schappelijk werk van de Sint Vin centiusvereniging in al haar geledin gen wellicht het meest van alle so- ciaal-maatschappelij ke organisaties beroeren. „De Vincentius" telt alleen reeds in Nederland rond 10.000 leden, die niet meer uitsluitend uit heren be staan. De nieuwe aanpak heeft al lengs geleid tot de vorming van da mes-conferenties jongeren- en stu dentenconferenties, tegenwoordig zelfs tot gemengd samengestelde con ferenties. En de leden werden uit alle maatschappelijke kringen gere- cruteerd. „Elke nood is waard ook door de Vincentiaan te worden bekeken", heeft de president van de hoofdraad, mr. G. J. M. Stulemeijer, op een in leidende persconferentie gezegd. En zo is het verklaarbaar, dat het Vin- centiuswerk allang niet meer is een zaak van bedeling en zelfheiliging zonder meer, maar dat levende con tacten met de mensen worden on derhouden: in de sociaal-caritatieye centra en het bedrijfsapostolaat, in het bekeringswerk en ook in de be jaardenzorg. Daarbij komen de ruim achthonderd conferenties in tal van parochies in de steden en op het platteland uitstekend van pas. Zij vormen een groot en onontbeerlijk leger van vrijwillige caritas-beoefe- naren. De Vincentiusvereniging is er niet alleen in verband met de stoffelijke voorziening. De stichter Frédéric Ozanam heeft bedoeld een Conferen tie van naastenliefde te stichten; en dat moet men goed verstaan. In de verleden jaar verschenen nieuwe „Handleiding" lezen we daarover, dat met als doel de heiliging van de leden, de Sint Vincentiusvereniging geenszins aanzet tot een zelfzuchtig najagen van persoonlijk heil iets dat onverenigbaar is met een goed begrip van naastenliefde. Een juiste caritatieve instelling, waaraan de Sint Vincentiusvereni ging, zich bewust van de noodzaak tot aanpassing bijzondere aandacht Op 27 september 1660 overleed te Parijs „Monsieur Vincent" de H. Vincentius a Paulo de held van de naastenliefde. Hij is de stichter van de priesters Lazaristen de Filles de la charité". In het hoofdklooster van de Lazaristen te Parijs wordt het stoffelijk overschot van „Monsieur Vincent bewaard. De gelaatstrekken zijn in was nagebootst. wijdt, zal daarbij het onmisbaar ele ment blijken, dat ieder menselijk handelen tot een waarachtig chris telijk handelen stempelt. Jeugd en caritas. In juli van dit jaar is te Parijs een samenkomst van jongere Vin- centianen gehouden, waar men heeft kunnen ervaren, hoe de aantrek kingskracht van het christelijk cari- tas-ideaal, dat Ozanam in de Vincen tiusvereniging gestalte gaf, levendig is gebleven ten opzichte van de ka tholieke jeugd, en in de laatste jaren is vergroot. Het ten dienste staan van de evenmens in nood, iets te kunnen zijn voor een ander, kan een ver vullend entwoord zijn op de vele levensvragen, die de jeugd, van bui ten dikwijls achteloos, zich stelt. De beoefening van de caritas iri eigen verbarid en met ouderen kan éeh uit weg betekenen voor de edelmoedig heid, die de jeugd in zich draagt. Ozanam wist deze krachten uit het onbewuste van zijn leeftijdgenoten los te weken. De vereniging, die hij stichtte, wil in dezelfde geest werkzaam blijven. Zij wil blijven appeleren aan de jeugd haar in zich opnemen, en haar werk mede laten drijven op het cha ritatief élan, dat de jonge mensen in haar midden thans opnieuw rea liseren. Zij beschouwt het als haar taak, door haar deuren heen de jeugd en de caritas tot elkaar te brengen en op elkaar te laten in werken. Die taak kan met vertrouwen worden volbracht, omdat zowel in de jeugd, als in de St. Vincentiusvereniging de essentiële elementen aanwezig zijn voor de verwezenlijking van een christelijk caritas-ideaal. BOLLEN VOOR DE TUIN Het is nu de tijd om bollen te ko pen. Overleg goed welke soorten en hoeveel U nodig hebt en bestel bij een vertrouwd adres. Als richtlijn geven wij U de belangrijkste soor ten; hun gebruik en de benodigde hoeveelheid. Tulp Voor perken: enkele en dubbele vroege, mondei „breeder" en dar- wintulpen, alles in één kleur per vak, behalve de dubbele vroege, die ook gemengd worden gebruikt. (75 stuks per m2). Hogere soorten met tussen- of randbeplanting van violen, vergeet-mij-nietjes of blauwe druif jes. Voor de border of in de rots- tuin botanische tulpen of langstelige soorten in losse groepen de laatste ook in rozenvakken, waar voldoende ruimte tussen de rozen is. Hoogte tulpen 30-80 cm, bloeitijd april-mei. Hyacinth Voor perken in de zon (65-75 stuks per m2). Niet geschikt voor verwil dering. Hoogte 20-30 cm, bloeitijd april. Narcis Voor perken op een verloren hoek je als snijbloem en voor verwilde ring zowel in het gras als onder bo men of struikgewas. Voor net laat ste zijn ook gemengde soortrin ge schikt; ze breiden zich in enkele ja ren snel uit. (50-60 stuks per m2). Hoogte 50-60 cm, bloeitijd april. Crocus Voor perken, in de border en voor verwildering (100-125 stuks per m2). Gele soorten bloeien vroeger en heb ben het meest van de mussen te lij den (zwart draad over de bloemen spannen). Hoogte 10 cm, bloeitijd april. Blauwe druifjes Voor perk (b.v. met narcissen) en verwildering, kleur wit en blauw. Mooi in groen gesloten kleurvakken (100-125 stuks per m2). Hoogte 15- 20 cm, bloeitijd april-mei. Scilla (Sterhyacinth). Vooral voor te- planting onder bomen (125-150 stuks per m2). Hoogte 15 cm, bloeitijd, maart-april. Sneeuwklokje Voor onder bomen, in het gras of langs de waterkant. In groepjes plan ten van 10-15 stuks. Hoogte 15-20 cm, bloeitijd februari. Winteraconiet, Anemoon, SneeuwToem," Dwergiris, Kivietseitje Worden in kleine groepjes aange plant in de border, ook gemengd. Zeer geschikt voor verwildering on der struikgewas of onder licht ge boomte. (Niet onder beunen). Oorlog lussen lextiel- en zeephandel Textielzaken brengen goedkope zeep aan de man Ziekteverwekkende stof kwam uit West-Duitsland Het Westduitse ministerie van bin nenlandse zaken heeft in antwoord op vragen van Christen-democrati sche zijde in de bondsdag verklaard dat het ingrediënt van de Neder landse planta margarine waaraan de huidaandoening wordt toegeschre ven in de bondsrepubliek is ontwik keld en vervaardigd. In 1958 is in West-Duitsland een aandoening met overeenkomstige symptomen geconstateerd. In twee merken margarine die door een Westduitse zusteronderneming van een buitenlandse maatschappij wer den vervaardigd werd de stof ge vonden die thans ook in de Neder landse planta is aangetroffen. Doch de gebruikte hoeveelheid was slechts de helft van die welke in Nederland aan de margarine werd toegevoegd. Het ministerie wijst er op dat in West-Duitsland slechts na een gron dig onderzoek van deskundigen dis pensatie kan worden verleend van de wet die het toevoegen van bepaalde stoffen aan levensmiddelen verbiedt. Londense verkeerswacht Dermatitis plantaris" In medische kringen wordt 'n officiële medische benaming voor de huidziekte die door het gebruik van Planta en andere soorten margarine is veroorzaakt, gewenst geacht. Dit verlangen leeft ook bij de geneeskundige inspectie voor de volks/gezondheid en hoogle raren in de dermatologie zoeken thans naarstig naar een aan vaardbare naam die in het cor respondentie verkeer tussen de medici ingang kan vinden. De naam is er nog niet. Al thans niet officieel, maar de hoogleraar-directeur van de der matologische kliniek van het academisch ziekenhuis iri Utrecht prof. dr, L. H. Jansen, heeft gis termiddag op een receptie in zijn kliniek de vondst van een van zijn assistenten wereldkun dig gemaakt. Gemakshalve wordt vooruitlopende op de officiële benaming voor deze ziekte, in Utrecht althans, de benaming „dermatitis plantaris" gebruikt. De zesduizend bij de drie bonden aangesloten zelfstandige textielde- tailisten gaan over enkele weken wasmiddelen (zeeppoeder en huis houdzeep) verkopen. Dit zal geschie den tegen een prijs die 25 tot 40 pro cent beneden die van de gangbare wasmiddelen ligt. Deze actie is be doeld als een verweer tegen de tex- jielcadeuas iri de zeepmiddelenbran- che. De textielhandel hoopt dat de zeepindustrie op deze wijze gedwon- gért zal worden haar prijzen te her zien en aan te passen aan die van de nieuwe wasmiddelen. Deze prijs laat volgens dé textïel- detaillistenbonden wel een marge voor de redelijke ondernemerswinst, maar geen Tuimte om aan de verkoop ook nog cadeau-acties te verbinden. pit heeft de heer B, T. ter Heij den gistermiddag namens de in dë federatie „Mitex" verenigde textiel- detaillistenbonden en de V.T.I. (fede ratie van 18 textielinlcooporganisaties) tijdens een persconferentie in Am sterdam medegedeeld, .„De zeepindustrie breidt de verkoop van textielprodukten steeds verder uit", zei de heer Ter Heijden. „Zij stelt weliswaar dat het maar twee procent (60 miljoen gulden) van de totale textielomzet in Nederland omvat, maar deze wordt juist be haald in de sector huishoudgoed", zo. vervolgde de heer Ter Heijden. „Momenteel is er op de Nederlandse markt geen zeep. te verkrijgen waar aan niet op een of andere wijze het verkrijgen van textiel is gekoppeld. Zeep en waspoeder behoren tot het assortiment van de textieldetallist", zo stelde de heer Ter Heijden. „Vreemd genoeg is de winkelier ge dwongen bij zeep tevens tegen onza kelijke prijzen een textielprodukt te verkopen". Het nieuwe protest van de textiel handel volgt op de koffie- en thee actie van enkele jaren geleden. Deze was gericht tegen het geven van tex- tielcadeaus bij de kruideniers. Consument moet beslissen. De bonden zijn van mening dat de consument thans moet beslissen: was middelen tegen een lagere prijs, (twee soorten zeeppoeder en een dubbel stuik huishoudzeep voor 35 ct. elk) bij de textielhandel en zonder cadeau of wasmiddelen met cadeau tegen een hogere prijs. „Als de con sument het laatste verkiest, zullen wé ons verlies sportief dragen en de actie stoppen", zei de heer Ter Heij den. Binnen enkele weken zullen twaalf depots in Nederland worden inge richt, waaruit de 6000 textielwinkels zullen wdren bevoorraad. Het nieuwe wasmiddel wordt niet in Nederland gefabriceerd. De heer Ter Heijden zei dat ook kruideniers en drogisten het nieuwe wasmiddel kunnen gaan verkopen. Hij voegde daaraan toe, dat overleg, is gepleegd met de zeepleveranoiers om deze „uitwas van het cadeaustelsel" tegen te gaan, doch resultaat werd niet be reikt. De cadeauverkoop tegen wat men noemt onzakelijke prijzen betreft voornamelijk kousen, baddoeken, la kens en slopen. „Deze orders blokkeren thans de leveranciers aan de bonafide handel", aldus de heer Ter Heijden. Groen sloeg een sluderit hersenschudding De 20-jarige leerling van een ho gere school in Dordrecht, W. N. de B., wonende te Delft, die vrijdag middag voor de Dordtse rechtbank terecht moest staan omdat hij een medeleerling tijdens de groentijd 'n hersenschudding had geslagen, vond liet, zoals hij uitriep, de „grootste kolder", dat hij gedagvaard werd om voor de rechtbank te verschijnen. Hij had van de groencommissie op dracht gekregen als „groen" een tweedejaarsleerling te ontvoeren en „als standbeeld te onthullen". Die tweedejaarsleerling had daar niets voor gevoeld en dus was er 'n vechtpartij ontstaan, die het onwil lige standbeeld op zes weken bed- rust was komen te staan, aangezien hij een fikse hersenschudding had opgelopen. De verdachte zeide, dat hij niet de vrijmoedigheid had gehad om een opdracht van de groencom missie te weigeren. Tijdens de vecht partij had hij uit een reflexbeweging te hard geslagen. Met andere woor den: wat doe ik in de rechtzaal? De officier van justitie dacht er een beetje anders over. Omdat hij even wel het gebeurde in het licht van de groentijd wilde zien eiste hij slechts 25.boete subs. 5 dagen. De rechtbank zal op vrijdag 30 sep tember uitspraak doen. EEN DAG VERWARMINGS SHOW I960 Jacoba zaal v. d. Burcht te LEIDEN Zeer interessante le zingen met lichtbeel den over het actuele onderwerp; „Hoe ver warm ik myn huis het beste en toch het voor deligste? Wij vangen aan te 2 uur, 4 uur, 7 uur en 9 uur nam. Deze zeer bijzondere demonstratie met licht beelden biedt U Leidens oudste haarden- en kachelspecialist LANGEZAAL STILLE RIJN 34, LEIDEN in samenwerking met HOENSON n.v. Zie ook de enorme sortering in onze zaak. Onze vakmen sen met jarenlange ervaring staan U borg voor goede voorlichting envakkun dige plaatsing. Wij roepen U een tot ziens toe op a.s. maandag in de Burcht. Let U vooral goed op de bovengenoemde aan vangstijden. LANGEZAAL Leiden Stille Rijn 34 Telef. 26545 Official HOENSON dealer Plaatsing ook buiten Leiden zonder prijsverhoging! MONTEUR OMGEKOMEN IN LICHTMAST De 36-jarige monteur R. Bruins uit Hasselt is gistermiddag te Streukel (gem. Zwollerkerspel) in aanraking gekomen met electriciteit, waardoor hij op slag dood was, B., die bezig was met een nieuwe aansluiting, was in een paal van bet lichtnet geklommen en greep zich vast aan een isolator-arm, die onder spanning stond. Dodelijk getroffen viel B. uit de paal. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. Inbrekers hebben gisternacht de brandkast van de Kon. Schouwburg in Den Haag opengebroken en de inhoud van drie geldkistjes, in to taal plus minus 10.000,—, ont vreemd. De inbrekers zijn binnengekomen door in het Schouwburgstraatje over een twee en. een halve meter hoge muur te klimmen. Zij forceerden vervolgens de portiersloge en namen een aantal sleutels mee. In de kleed kamers wapenden zij zich met twee oude sabels, die gebruikt worden in het stuk „tweemaal Bonaparte". In de ruimte van de kassière vonden zij de brandkast. Met de drie geldkistjes die er in stonden, keerden zij terug naar de kleedkamers en braken ze daar open. Ze verdwenen daarna v/eer langs dezelfde weg als zij wa ren gekomen. Tot nu toe ontbreekt van de daders ieder spoor. Met ingang van volgende week maandag krijgt Londen speciale verkeers- wachten om automobilisten bij te staan In hun parkeerproblemen. In het Londense Mayfair zullen de verkeerswachten voornamelijk opereren-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10