De Olympische Spelen 1960 gisteren officieel gesloten Rus Vlassov - kampioen gewichtheffen met nieuwe wereld- en Olymp. records Abebe Bikila uit Ethiopië won barrevoets Olympische marathon MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 DE L.E1DSE COURANT PAGINA 7 Indrukwekkende slotmanifestatie moment vlak voor het uitdoven van de olympische vlam. Het feeërieke schouw spel werd nog indrukwekkender toen door de luidsprekers de zang weerklonk van een Italiaans koor, dat, begeleid door de band der carabinieri, de olym pische hymne zong. Langzaam doofde om 19.11 uur, precies op het vastgestel de tijdstip, de olympische vlam. Tot slot van de plechtigheid werd de olympische vlag gestreken en in hori zontale toestand door studenten wegge dragen. Terwijl de stroom van kleurrijke vlag gen zich over de sintelbaan naar de uit gang voortbewoog en de laatste donde rende ovatie door het stadion rolde, ver scheen op het technisch zo volmaakte uitslagenbord de volgende fel opblinken de afscheidsgroet: „Arrivederci a Tokio 1964". Zo zijn dan de spelen van de 17e olympiade voorbij. De uittocht uit Rome is begonnen. In de metropole zal het normale leven terugkeren. De honder den vlaggen zullen definitief worden gestreken en het olympisch embleem met de vijf ringen zal geleidelijk uit het stadsbeeld verdwijnen. Maar de zon blijft schijnen op de Eeuwige Stad en op de zeven heuvels razen donkere Romeinse jongens met charmante meisjes op hun scooters over het asfalt. Aan de vele bochten van de Tiber parelt Rome voort. GOUD-ZILVER-BRONS De verdeling van de gouden, zilveren en bronzen medailles op de 17e olym pische spelen was als volgt: goud zilver brons De winnares van de gouden medaille voor gymnastiek, de Russische atlete Margarita Nikolaeva, gefotografeerd tU- dens de oefeningen aan het paard. Gisteravond om 19.20 uur schalde de olympische hymne voor de laatste keer door het olympisch stadion te Rome. Met een officiële sluitingsplechtigheid, die niet alleen het einde van de spelen der 17e olympiade aankondigde, maar bovendien een feeëriek hoogtepunt vormde, is dit grootste sportevenement ter wereld afgesloten. Het waren de toeschouwers zelf, die voor eenniet op het programma ver melde extra verrassing zorgde. Tijdens de plechtigheid weerklonk trompetge schal van een carabinieri-band, kort voordat de olympische vlam, die 17 da gen lang onafgebroken uit de grote kom was opgelaaid, gedoofd zou worden. Op dat moment staken op alle tribunes dui zenden toeschouwers hun programma's in brand. De organisatoren trokken daarvan dankbaar profijt en doofden prompt de felle schijnwerpers. Het 100.000 man bevattende olympisch stadion bood enkele minuten lang een uniek aanzicht. Het werd uitsluitend verlicht door de olympische vlam en door de duizenden vlammetjes op de eivolle tribunes. Precies zoals bij de openingsplechtig heid marcheerde Griekenland, de baker mat der olympische spelen, voorop in de vlaggeparade. Ditmaal waren er geen groepen, doch alleen de vlaggedrajers der 84 landen. Zij torsten de veelal vrij zware vlaggen, die in de avondwind vrolijk wapperden, met beide handen. Niet echter de Russische vlaggendrager, die dat alleen met zijn linkerhand af kon, en ook de zwaargewicht Eduardo „Beto" Adriana, die voor de Nederland se Antillen aan de spelen deel nam aan het gewichtheffen, had slechts één hand nodig om de vlag van zijn land hoog te houden. Voor Nederland marcheerde tienkam per Eef Kamerbeek over de sintelbaan en de lange rij werd, evenals bij de opening, gesloten door het land der gastheren: Italië. Na de parade gingen, telkens begeleid door het volkslied, achtereenvolgens de vlaggen van Griekenland (links), Italië (midden) en Japan (rechts) aan de drie masten achter de olympische vlam om hoog. De president van het internatio naal olympisch comité, Avery Brundage, H. M. de Koningin kust koningin Fr«- derike van Griekenland vaarwel. Geheel links de prinsessen Beatrix en Irene. Olympische spelen geëindigd. Het stre ken van de olympische vlag. staande op een sneeuwwit podium, ver klaarde daarna de spelen der 17e olym piade voor gesloten. „In overeenstem ming met de traditie roep ik u allen op om u in Tokio voor de spelen der 18e olympiade te verzamelen". Hij bracht dank aan de Italiaanse overheid en het gemeentebestuur van Rome voor al het werk dat voor deze spelen werd ver zet. Daarna kwam dan dat onvergetelijke Rusland 43 29 31 Ver. Staten 34 21 16 Italië 13 10 13 Duitsland 12 19 11 Australië 8 8 6 Turkije 7 2 0 Hongarije 6 8 7 Japan 4 T 7 Polen 4 6 11 Tsjecho Slowakije 3 2 3 Roemenië 3 1 6 Groot Brittannlë 2 6 12 Denemarken 2 3 1 Nieuw Zeeland 2 0 1 Bulgarije I 3 3 Zweden 1 2 3 Finland 1 1 3 Oostenrijk 1 1 0 Zuidslavië 1 1 0 Pakistan 1 0 1 Ethiopië 1 0 0 Griekenland 1 0 0 Noorwegen 1 0 0 Zwitserland 0 3 3 Frankrijk 0 2 3 België 0 2 2 Iran 0 1 3 Nederland 0 1 2 Zuid Afrika 0 1 2 Argentinië 0 1 1 VAR 0 1 1 Canada 0 1 0 Formosa 0 1 0 Ghana 0 1 0 India 0 1 0 Marokko 0 1 0 Portugal 0 1 0 Malakka 0 1 0 Brazilië 0 0 2 Jamaica 0 0 2 Irak 0 0 1 Mexico 0 0 1 Spanje 0 0 1 Venezuela 0 0 1 De Rus Yuriy Vlassov was er hele maal beduusd van. Nauwelijks had deze 25-jarige ingenieur zaterdag diep in do nacht met succes het wereldrecord in het stoten op 202 kg. gebracht of van alle kanten stormden wildvreemden op hem af. Amerikanen, Tsjechen, Japan ners, Italianen,- Arabieren, Irakezen en niet te vergeten natuurlijk zijn Russi sche vrienden vielen de jonge olym pische kampioen in het zwaargewicht om de hals, sloegen hem op de brede schouders of probeerden hem alleen maar even aan te raken. Vlassov, die de gehele avond opvallend ernstig had ge werkt, werd het lachende middelpunt van een enthousiaste schare bewonde raars, die maar niet ophielden hun eer bied voor zijn prestaties in daden om te zetten. Eindelijk werd het de blonde ingenieur te erg. Met een sprong ver dween hij van het podium, worstelde tussen het opdringende publiek door en vond bescherming in de kleedkamer. Wat deze Rus had gepresteerd was fantastisch. In de allerlaatste beurt van deze gewichthef-marathon had Vlassov, die toen al lang zeker was van de olym pische titel, met verbluffend gemak 202,5 kg. gestoten. Bij naweging bleek het juiste gewicht 202,3 kg. te zijn, zo dat liet nieuwe wereldrecord werd vast- Er ontstond opwinding zaterdagavond in de omgeving van het collosseum te Rome toen enige auto's met gierende banden remden, enkele officials er uit sprongen en haastig naar de jury ren den. Een ieder, die twee en een half uur had zitten wachten, stond van zijn tri buneplaats op om toch vooral maar niets te missen van het komende schouwspel, de aankomst van de olympische mara thonkampioen. Reeds eerder had de speaker met de regelmaat van een klok de tussenstan den medegedeeld en een ieder wist op dat moment, dat nog slechts twee lo pers, namelijk de Marokkaan Abdesian Rhadi en de Ethiopiër Abebe Bikila vochten om de hoogste ereplaats in deze zwaarste menselijke uithoudingsproef, de olympische marathon. De Via del Triomfi, de weg waarlangs de grote Romeinse veldheren met hun legerscharen Rome binnentrokken, na het veroveren van land, slaven en goe deren, werd beschenen door het licht uit oranje-achtige lampen, die het ge heel een feeëriek schouwspel gaven. Uit het donkere gedeelte van de weg klonken de fluittonen van de politie agenten die de komst van de winnaar aankondigden. Toen verscheen hij in het licht van de eerste schijnwerpers. Een donkere figuur, gekleed in een groen shirt en een rood broekje. Barrevoets lopend in een zeer hoog tempo, maakte hij zich los uit de schaduw, waarin hij 41 km. lang had gelopen. Abebe Bikila de 21-jarige korporaal in de persoon- lyke lijfwacht van keizer Haille Selas sie uit Ethiopië, lachte en stak zegevie rend de hand op als een groet en te vens als een dankbetuiging voor de toe juichingen van de duizenden toeschou wers, die 2000 lires hadden moeten neertellen om alleen deze aankomst te kunnen zien. Soldaten snelden toe om Bikila te on dersteunen, maar hij wimpelde hen weg, danste na afloop van de race voor de fotografen en wuifde naar iedereen, die hem wilde feliciteren. Voor het eerst in de geschiedenis van de spelen had een Ethiopiër een olympische gouden medaille veroverd en nog wel op het zwaarste nummer, de marathon. Overigens zal de marathon van Rome de geschiedenis ingaan als een van de zwaarste, die ooit gelopen is op de mo derne olympische spelen. Een lange af standsrace op een parkoers, dat in de eerste 15 km. verschillende heuvels Onze landgenoot Frans Künen tijdens $en£e me* stijgingen die de kracht uit de marathonloop, na de ravitaillering b« henen deed wegvloeien, terwijl in de de poort van St. Sebastiaan. lan- t en met de 30 km. een stijging was van 63 meter. Acht kilometer lang moesten de doodvermoeide en geteister de lichamen niet alleen voorwaarts gaan, maar ook nog klimmen. Abebe Bikila bleef in gezelschap van de Marokkaan Rhadi in datzelfde hoge tempo door draaien en sloeg tussen de 40 en 41 km. zijn slag door over een afstand van duizend meter zijn tegenstander 50 meter los te lopen. Het was een race om nooit te vergeten. 2 uur 15 min. 16,2 sec. nadat de lopers zich van de treden van het capitool hadden losgemaakt fi nishte hier een atleet alleen in eigen land bekend zo fris en zo monter alsof er niets was gebeurd. De gouden medaille was hem en de tijd waarin hij de marathon had gelopen betekende een nieuw Olympisch record. Onze landgenoot Frans Kunen eindig de leeggelopen op de 36e plaats in 2 uur 31 minuten en 25 seconden en kon slechts met moeite uitbrengen toen hij door de chef de mission Cees Kerdel, de heer Van Lier en de chef d'équipe van de Nederlandse atletiekploeg Jo Moer man in de gereedstaande wagen werd geholpen, dat het verschrikkelijk zwaar was geweest. „De eerste 18 km. dacht ik dit tempo niet te kunnen volhouden, maar de langs de weg opgestelde Neder landse atleten gaven me telkens een por in de rug door hun aanmoedingen en langzaam maar zeker kwam ik goed in cadans en was de weg ook niet zo heu velachtig meer". Met een van vermoeid heid vertrokken gezicht zeeg de Bre- danaar op zijn zitplaats neer, terwijl be hulpzame handen hem allerlei warme kledingstukken aanreikten. „Wat heb ik voor tijd en wie heeft er gewonnen" wilde hij direct weten. En toen men hem vertelde, dat die Ethiopiër op zijn blote voeten had gewonnen in 2 uur 15 min. 16,2 sec. schudde hij verbaasd zijn hoofd, terwijl zijn gezicht tevens opklaarde. „Dan moet ik niet eens zo'n gekke tijd hebben gemaakt" zei hij, en toen hem deze werd verteld was alles weer goed en vertrok hij opgewekt naar het olympisch dorp, waar ongetwijfeld een goed maal en een heerlijk bed op hem stonden te wachten. De Ethiopische marathon-winnaar op de schouders van zijn landgenoten na zijn overwinning. gesteld op 202 kg., juist een kilogram meer dan de nog zo jonge prestatie van de Amerikaan Ashman. Het olympisch record zal echter de geschiedenis ingaan met 202,5 kg. De Rus had trouwens nog meer re cords op zijn naam gebracht. Samen met de Amerikaan Jim Bradford bracht Vlassov het olympisch record drukken op 180 kg., stelde daarna het olympisch record trekken op 155 kg. en bovendien was zijn totaal van 537,5 kg. een nieuw fantastisch wereld- en olympisch record. Vlassov heeft zich een ideaal gesteld. Hij wil namelijk als eerste bij de olym pische spelen in Tokio in 1964 de grens van 600 kg. overschrijden. Systematisch werkt de ingenieur aan dit plan. Wie is Abebe Bikila? „Wie is Abebe Bikila?" Stom verbaasd keken de talrijke journa listen uit alle landen elkaar aan, maar niemand kon antwoord ge ven. Bikila, die na afloop in een tent werd binnengebracht moest door middel van een tolk hij spreekt zelf alleen maar zijn lands taal het Ahmaric uitkomst bren gen. De olympische winnaar, die voor het eerst aan een internationale race van een allure deelnam, loopt pas drie jaar en traint onder de Finse coach Onni Niskanen, de man die de leiding heeft over het Ethio pische atletiekteam. Hij is 28 jaar en korporaal bij de persoonlijke lijfwacht van keizer Haile Selassie. Merkwaardig genoeg had Abebe Bikila in de afgelopen dagen veel last van de warmte ln Rome, maar hij leefde op toen het wat koeler werd. Volgens hem had hij nog veel verder kunnen lopen, want van vermoeidheid was geen sprake. De winaar vertelde voorts, dat hij gelopen had overeenkomstig het schema van Niskanen, die reeds 14 jaar in Ethiopië verblijft, namelijk „tot 31 km. bij de leiders blijven en daarna zo hard gaan als hij kon". Niskanen heeft hem pas vier maanden onder zijn persoonlijk toezicht en zijn tijden gingen zien derogen vooruit, namelijk van 2 uur 37 min. naar 2 uur 21 min. en zaterdag in Rome zelfs tot 2 uur 15 min. 16,2 sec. In de tussentijd dat hij dit alles vertelde wilden de artsen hem op een brancard leg gen, maar hij duwde hen weg en het was verbazingwekkend om te zien hoe snel hij zich herstelde. De officials van Ethiopië waren bui-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7