Pracht handen ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 Wilma en BeruUi: over atletiek? 20 medaille» roor 6 Russische turnsters Pilina Astakhova faalde gisteren op evenwichtsbalk door val De even atletisch als slank gebouwde Polina Astakhova, vlaggedraagster van het Russische dames gymnastiekteam en lieveling van het publiek, heeft haar traantjes gedroogd, maar met 4 olym pische medailles (2 gouden, een zilveren en een bronzen) is ze toch eigenlijk niet tevreden. Ze had haar naam willen vereeuwigen op de lijst met hét belang rijkste olympische record, ze had het goud willen winnen als de beste all round turnster op balk, brug, paard en vrije oefeningen en dat is haar niet ge lukt. Na het verplichte programma had ze met een minieme voorsprong de leiding op haar landgenootjes, van wie er twee haar bedreigden. Donderdagavond laat stond zij zij het vrije programma na 2 onderdelen nog steeds aan de kop en trots hield ze zich de hele avond afzij dig. Ze had iets van een schone sfinx, die tot ongelooflijke prestaties in staat was. Toen kwam de evenwichtsbalk. Ze maakte er fabelachtige handstanden op, draaide er een pirouette op en viel er af. Wel danste ze als een veertje op de balk terug, maar het kostte haar een vol punt. In plaats van de 9.8 punten kreeg ze er slechts 8.8 en daarmee ver vloog Polina's schoonste droom. De sfinx met het ongenaakbare uiter lijk kon de opgekropte en thans plotse ling afgebroken spanning niet langer met het master der onbewogenheid be dekken. Ze liet de tranen de vrije loop, zelfs nog toen ze aan het laatste onder deel, de vrije oefening, begon. Die was bijna onverbeterlijk van schoonheid en leverde haar naast een donderende ova tie 9.8 punten op, dus op 0.2 punt na het maximum. Terwijl het publiek Weef klappen barstte Polina Astakhova opnieuw in tranen uit. Onder de allesziende lenzen van de televisie liet ze als een kind haar hoofd op de schoot van haar trainster vallen en huilde hard uit. Genadeloos strafte haar landgenote Larisa Latynina dit blijk van zwak mo reel af. Als allerlaatste maakte ze haar vrije oefening met nog meer beheersing als nog betere balletdanseres en met nog schonere salto's dan Polina en ze kreeg er de hoogste beloning voor, die deze week in de Termendi Caracalla zijn gegeven: 9.9 punten. Daarmee was Larisa Latynina van de 124 turnsters de allerbeste geworden. GOUD-ZILVER-BRON8 Na de finales van vrijdag de resul taten van het gewichtheffen in het zwaargewicht zijn nog niet opgenomen is de verdeling van de medailles als volgt: goud zilver brons Rusland 37 25 28 Verenigde Staten 32 18 15 Italië Prins Bernhard met Russisch kampioen PUK1 Duitsland 10 Turkije 7 Australië 6 Hongarije 5 Polen 4 Tsjechoslowakije 3 Roemenië 3 Groot-Brittannië 2 Denemarken 2 Nieuw Zeeland 2 Japan 1 Bulgarije 1 Zweden 1 Oostenrijk 1 Pakistan 1 Griekenland 1 Noorwegen 1 België 0 Frankrijk 0 Zwitserland 0 Iran 0 Nederland 0 Zuid-Afrika 0 Argentinië 0 Ver. Arab. Republ. 0 Canada 0 Formosa 0 Ghana 0 India 0 Portugal 0 Malakka 0 Zuid-Slavië 0 Finland 0 Jamaica 0 Brazilië 0 Irak 0 Mexico 0 19 11 De Italiaanse olympische kampioen op K. H. Pr# is Bernhard vond tijdens de de 200mtr, Berutti en het Amerikaanse samengestelde terreinwedstrijd nog even sprintwonder Wilma Rudolph, die drie gelegenheid om van gedachten te wls- gouden plakken verwierf, ontmoetten aelen met de Olympische kampioen dres- elkaar in het olympische dorp. En waar- snor, de Rus Filatow (rechts). Links een over spraken zt)? Wel over atletiek tolk. natuurlijk. Ze behaalde voor 8 nummers (vier on derdelen: verplichte en vrije oefenin gen) 77.031 punten. De ongelukkige val van de balk kostte Polina zelfs het zil ver, want met 76.696 punten werd Sofia Muratova, alweer een Russin, tweede. Polina werd derde met 76.164. Gisteren echter heeft Polina haar naam toch in de lijst der olympische kampioenen weten te plaatsen. Dat was wel te verwachten. In de finales kwamen de 6 dames, die in de voorgaande dagen op ieder der 4 onderdelen individueel de meeste pun ten hadden behaald en niemand zal het verwonderen, dat bij ieder apparaat en bij de vrije oefeningen minstens 3, soms 4 Russinnen de finale bereikten. Het grootste succes van het gymnas- tiektoernooi en misschien zelfs de méfest succesvolle deelneemster aan deze olym pische spelen was Larisa Latynina, die drie gouden medailles, twee zilveren en één bronzen mee naiar huis neemt, 6 in totaal (goud voor de teamwedstrijd, in dividueel op alle onderdelen en voor de vrije oefeningen, zilver op de brug en de balk en brons voor haar paardsprin- gen). Evenals Polina haalde de derde Russin, Sofia Muratova 4 medailles (1 goud, 2 zilver, 1 brons). Margarita Ni- kolaeva haalde 2 gouden medailles, Ta mara Ljukina 1 gouden en 2 bronzen. Van de zes Russinnen was er slechts 1, die zich op geen der vier onderdelen voor de finale wist te klasseren. Dat was Lidia Ivanova, die overigens ook tot de topklasse behoorde, want in het totale 'individuele klassement was ze zevende. Noch op de brug of bij het paardspringen, noch bij de vrije oefenin gen of de balk behoorde ze tot de 6 bes ten en zij kreeg dus „slechts" één gou den medaille voor de teamwedstrijd. De verbluffende hegemonie der Rus sische turnsters springt wel heel duide lijk in het oog als men de uitslag van de finale op de vier onderdelen beziet: paardspringen 3 Russinnen op de eerste drie plaatsen, vrije oefeningen idem, brug: de eerste vier plaatsen voor de Russen en alleen op de balk ging de gouden medaille zowaar niet naar Rus land, maar naar Eva Bosakova uit Tsje choslowakije, die met 19.283 punten juist 0.05 punten boven Larisa Latynina bleef. Maar ook hier werden, behalve de tweede, ook de derde en vierde plaats door Russinnen bezet. Uithoudingsproef in ruiferprogram werd krachtproef voor mens en dier Slechts 15 deelnemers kwamen zonder strafpunten aan de finish (Advertentie) HET PUNTENKLASSEMENT Na vrijdag luidt het onofficiële pun tenklassement, hierin is nog niet opge nomen het gewichtheffen in de licht- zwaargewichtklasse, als volgt: Rusland 596, Verenigde Staten 431V4. Duitsland 268»/2, Italië 207, Polen 146%, Hongerije 139, Groot-Brittannië 122%, Australië 120, Japan 86»/i. Roemenië 76,/i. Tsjecho-Slowakije 70»/», Turkije 64, Zweden 60, Frankdïjk 43%, Finland 41, Denemarken 39, Nederland 39, Bul garije 35, Zwitserland 29, België 26, Nieuw-Zeeland 24, Iran 23, Zuid-Afrika 21Vtf Canada 15, Noorwegen 15, Zuid- Slavië 13, Oostenrijk 12, Pakistan 12, Argentinië IIV2. Jamaica 10, Mexico 10, Ver. Ar. Republiek 9»/», India 9, Bra zilië 7, Griekenland 7, Korea 6, Formosa 5( Ghana 5, Portugal 5, Malakka 5, Irak 4, Spanje 4, Cuba 3, Ierland 3, IJsland 2, Venezuela 2, Bahama-eilanden 1. THUISREIS OLYMPI8CHE PLOEG Twee extra KLM-vluchten Rome Amsterdam zullen maandag worden ge maakt om de Nederlandse olympische ploeg terug naar Nederland te brengen. Met het toestel, dat om 9.35 uur ver trekt en om 13 uur op Schiphol aan komt, reizen de volgende groepen: bok sen, worstelen, gymnastiek, hockey, ka no, roeien, schermen en de chef d' équipe van de zeilers Simon de Wit. Het tweede vliegtuig, dat om 15.10 uur start en om 18.55 uur in Amster dam arriveert, brengt de atletiekploeg, de zwemploeg en de waterpolospelers thuis. GEWICHTHEFFEN ANTILLIANEN WILLEN WEDSTRIJD IN NEDERLAND De Antilliaanse gewichtheffers bij de Olympische spelen zullen op de terug reis naar de West van 12 tot 15 sep tember in Nederland verblijven. Zij doen thans pogingen om in die periode in ons land een wedstrijd te krijgen. Coach Betrian heeft daarover aan de Neder landse krachtsportbond een brief ge schreven. T"be95cI Mamea-Gelei Het is de Hememells die het 'm doet (Advertentie) GYMNASTIEK RIA VAN VELSEN TERUG IN OLYMPISCH DORP Ria van Velsen kwam gistermorgen terug in het olympisch dorp. De artsen hadden de onfortuinlijke gymnaste, die donderdagavond ruggelings een val van twee meter hoogte maakte, toestemming gegeven het ziekenhuis te verlaten. Röntgenfoto's hadden aangetoond, dat de blessures niet van ernstige aard wa ren. Twee en dertig ruiters kunnen van daag hun paard op stal laten staan, wanneer het laatste onderdeel van de samengestelde wedstrijd: het springen, zal worden afgewerkt. Zij hebben in de gisteren gehouden uithoudingsproef, met de ruim 8 km. lange cross country als veruit het zwaarste onderdeel, het moede hoofd moeten buigen voor de grote moeilijkheden, waarvoor zij zich geplaatst zagen. Drie en twintig van hen werden gediskwalificeerd, doordat het paard zijn meester niet meer ge hoorzaamde, waarbij de limiet lag op vier weigeringen. De overigen trokken zich terug, niet meer in staat de bij zonder zware opgave te volbrengen. Van hen, die met succes de cross uit reden, bleven er slechts vijftien (van de 72) zonder strafpunten. Vijftien van de 72, ofschoon er 73 stonden ingeschreven. Een van de Roemenen namelijk moest zich reeds vóór de cross terugtrekken, daar zijn paard tengevolge van een maagbloeding was overleden. Met in de herinnering de beruchte cross van de olympische ruiterspelen 1956 te Stock holm kon het niet anders, of velen trof fen vergelijkingen tussen Stockholm 1956 en Pratoni del Vivaro 1960. Nu, de beruchte hindernis 22 van Stockholm buiten beschouwing gelaten, lagen de eisen, die aan ruiter en paard ditmaal werden gesteld, ongetwijfeld hoger. Meer nog dan mogelijk in de hindernis sen school de moeilijkheidsfactor in het sterk geaccidenteerde terrein. Immers, de vele heuvelbeklimmingen waren bij zonder afmattend, vooral doordat veelal in de klim nog een of meer hindernis sen stonden opgesteld. Met reeds in de benen ruim 20 km. over gebaande wegen en een 3600 meter lange steeplechase, die vrijwel geen moeilijkheden opleverde, begonnen de combinaties aan de cross-country. Het felle zonlicht gaf het prachtige land- Ongedwongen belangstelling. schap bij het ochtendgloren een liefelijk aanzicht, maar nauwelijks had de Ame rikaan David Lurie met startnummer 1 zich aangediend, of het glooiende ter rein, waarop de veelal massieve hinder nissen waren uitgezet, scheen een grim mig karakter te krijgen. In een hoog tempo, dat later funest zou blijken te zijn, begon hij aan de cross. Glad ging hij over de hindernissen, ook over de sloot (hindernis 2), die later voor menigeen het begin van het einde zou worden.... want eenmaal hier fout ge sprongen, waarbij het paard een smak maakte, óf in de weliswaar droge sloot, óf tegen de met hout versterkte wal kant, kregen ruiter en strijdros een der gelijke knauw, dat herstel nauwelijks mogelijk was. Maar David Lurie kende hier nog geen problemen.... ze zouden zich later echter torenhoog opstapelen, zo, dat diskwalificatie het gevolg was. Want voor de ineengesmolten hinder nissen 32 tot en met 34 (de stenen, in opgaande lijn opgetrokken muurtjes, met daarachter een 8 meter brede, ver harde weg, wederom gevolgd door een hindernis), met het einde in zicht er waren totaal 35 hindernissen waren David Lurie en zijn paard Sea Tiger zo uitgeput, dat ze niet meer in staat waren de hindernissen te nemen. Lurie pro beerde het nog wel, maar Sea Tiger wei gerde absoluut en daarmee was Luries rol uitgespeeld. Begonnen in volle glo rie, ging hij af als een verslagen man, de wanhoop nabij Het was een van de vele drama's, die zich hier temidden van de beboste ber gen afspeelde. Waar o.a. de Deen Poul Erik Baek een van zijn grootste desillu sies uit zijn nog jonge leven beleefde. Gestart als eerste van de Deense équipe, kwam hij met zijn paard ten val in de drie meter brede, uitgegraven greppel, welke slechts gemarkeerd was door twee vlaggetjes. Met behulp van een takelwa gen moest de 9-jarige ruin „Rolf II" uit zijn benarde positie worden bevrijd. Ondanks de vele goede zorgen van een dierenarts en de liefkozingen van zijn meesteres overleefde het paard zijn val niet. Rolf II stierf na enkele uren, lig gend aan de voeten van de jonge Poul Erik, die treurde over het verlies van zyn beste vriend. De 8100 meter cross-country werden voor velen een lijdensweg, waar slechts de allersterksten, de allermoedigsten doorheen kwamen. Zwaar getekend door de ontberingen kwamen ruiter en paard aan het einde om hierna nog 1980 meter in een rustig tempo door vlak terrein af te leggen. Daarna wachtte pas de stalZelfs zij, die door hun grote kunde en routine en door de kracht van hun paard de cross uitliepen, al of niet met succes, droegen de sporen van een zware strijd. Lamgeslagen door moeheid hebben wij ruiters van hun paard zien vallen, paarden alle dienst zien weige ren, ondanks lieve woordjes ofde karwats. De opgave was hen gewoon te machtig geweest. ZU. die met succes de cross-country volbrachten, met een blanco strafregis ter, konden zich in alle opzichten „ge slaagd" noemen. Zowel de ruiter, als het paard. Helaas, het waren er te weinig, waaraan de bijzonder moeilijke omstan digheden niet vreemd waren. De cross-country werd bijgewoond door koningin Juliana, prins Bernhard in zijn hoedanigheid van president van de Internationale Hippische Sportbond, en de prinsessen Beatrix en Irene. De uitslag van het tweede onderdeel van de samengestelde wedstrijd, de uit houdingsproef, die weer in vijf onder delen wegparcours, steeplechase, wegparcours, cross-country en galoppe ren gesplitst was. luidt: 1. Lawrence Robert Morgan (Austr.) 144 pnt; 2. Brian Grace (Austr.) 137.6 pnt; 3. Neale Lavis (Austr.) 108 pnt; 4. Hans Schwar- zenbac (Zwits.) 93 6 pnt; 5. Michael Bullen (Gr. Br.) 63.2 pnt. Het landenklassement is als volgt: 1. Australië 26.53 pnt; 2. Zwitserland 252.22 pnt; 3. Ierland 407.51 pnt; 4. Frankrijk 430.51 pnt; 5. Gr. Brittannië 467.80 pnt; 6. Italië 515.71 pnt. H.H. K.K. H.H. de prinsessen Beatrix en Irene hadden een plekje in het gras opgezocht om de verrichtingen van de ratten te volgen tijdens de samenge stelde terreinwedstrijd. Prinses Beatrix heeft en filmcamera in de rechterhand, prinses Irene, net zichtbaar achter haar raster, heeft de paraplu. Tijdens de samengestelde terrelnrit tui melde de Roemeen Oskir Reger van zijn paard de sloot In. Voor hem had het concours alle glans verloren, voor de fotografen niet VOETBALLERS IN GHANA VERONGELUKT Bij een auto-ongeluk in de omgeving van Cotonou zijn 2 leden van het voet balelftal van Ghana gedood. 23 Spelers werden gewond. HONGARIJE WON BRONZEN MEDAILLE De wedstrijd om de bezetting van de derde en vierde plaats in het Olympisch voetbal toernooi is gewonnen door Hon garije, dat Italië met 21 versloeg. De ruststand was 10 in het voordeel van de Hongaren. Hongarije komt hiermee dus in het bezit van de bronzen me daille. Vandaag wordt de finale gehou den tussen Denemarken en Zuid-Slavië.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9