CHIRURG GEBRUIKTE VERKEERDE INJECTIE GLANS op de BLADEREN met Arbeider gedood bij explosie in Zierikzee alles EENVOUDIGE DESSINS doen het ook goed het over het 8,*emeen Per ongeluk SOS \.V)5r Fatale vergissing bij kleine operatie Tover Een 28-jarige vrouw heeft in het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis te Amsterdam het leven verloren door een verkeerde injectie. Het was de 28-jarige Els de H., moeder van twee jonge kinderen, die een lichte ope ratie moest ondergaan, daar men aan een van haar borsten een klein ge zwel had ontdekt. De ingreep was van zeer geringe betekenis. Een 73- jarige chirurg heeft voor een plaat selijke verdoving zijn patiënt een in jectie gegeven met naar hij meen de een vloeistof die plaatselijk ver doving bewerkt. Hij moet echter de verkeerde am pul gebruikt hebben. Waar de ver gissing gemaakt werd is nog niet ko men vast te staan. In elk geval had de vloeistof die hij gebruikte een zodanige dodelijke werking, dat geen hulp meer mocht baten na het ont dekken van de vergissing. Enige mi nuten na de injectie is de vrouw overleden. De arts heeft haar in de wachtka mer verblijvende echtgenoot direct on de hoogte gesteld en vervolgens de officier van justitie, mr. R. L. BLADVERNIEUWER Heukels gewaarschuwd. Naar aan leiding van deze aangifte heeft de recherche van het Leidseplein op dracht gekregen procesverbaal van het gebeuren te maken „ten behoe ve van het door de officier van jus titie gevorderde gerechtelijk onder zoek". houdt de bladeren glanzend en stofvrij en voorkomt tevens voor tijdige bladafval. De ampullen met verdovende mid delen stonden op een instrumenten tafel. Waarschijnlijk heeft de arts misgegrepen en een ampul genomen die naast het zeer veel gebruikte verdovingsmiddel stond. Het kan echter ook zijn. dat de ampul door een al eerder gemaakte vergissing van een verkeerd etiket was voor zien. Voortdurend schoon maken van Uw Ficus, Clivia, Sansevieria en andere hardloofgewas- sen thans overbodig. MEDICA 'a HEKTOGENBUSCH Advertentie ZATERDAG 10 SEPTEMBER I960 DE LEIDSE COIIIMN I PAGINA 7 Projectiel tussen schroot De keukenschaar heeft op meer dan één terrein het mes verdrongen en steeds duiken weer nieuwe mogelijkheden op. Laatst zagen we een ervaren huis vrouw een vis met een schaar ont leden. En deze goede inval willen wij gaarne aan andere „aanhangers van de schaar" doorgeven. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK De ons zo welbekende slagroom met z'n hoge vetgehalte (40%), waardoor de room stijfgeslagen kan worden is niet de enige room- soort die door de melkfabriek wordt bereid. Veel minder bekend Is de z.g. koffieroom of kookroom met een vetgehalte van 20%. Een scheutje koffieroom, de naam zegt het al, kan een goede kop koffie tot een genot maken omdat ze de smaak van de koffie wel verzacht maar toch heel goed tot zijn recht laat komen. Dat koffieroom ook wel „kook room" wordt genoemd komt omdat men er ook allerlei gerechten mee kan bereiden (roompuddingen, roomvla's, soepen en sauzen met room enz.). De blanc manger b.v. was vooral vroeger een pudding die men veel op de zondagstafel aan kon treffen en ook bij voor keur werd klaargemaakt voor kraamvrouwen en herstellende zie ken. Deze is niet moeilijjc k aar te maken, lang niet zo machtig als een slagroompudding en bijzonder fijn van smaak! Koffieroom is vers (gepasteuri seerd) praktisch overal verkrijg baar mits van te voren by de zui velhandel besteld, maar wordt ook gesteriliseerd (b.v In tunes ver pakt) in de handel gebracht. De prijs hiervan is, vooral wanneer men er een pudding mee gaat ma ken en dus betrekkelijk veel nodig heeft, dan wel aanmerkelijk hoger dan van de gepasteuriseerae kof fieroom. ZONDAG: toast met haring, var kenshaas, postelein, aardappelen, blanc manger. MAANDAG: vleespannekoek, prin- cessebonen, gebakken aardappe len, wentelteefjes. DINSDAG: eieren in kerriesaus, rijst, sla van rauwe bloemkool, pruimenvla. WOENSDAG: - rijstkoekjes met kaas, princessebonen, aardappe len, tomatensaus, perencompöte. DONDERDAG: stoofschotel lever, pronkbonen, aardappelen, yogh- urtvlaai (bonen in de week zet ten). VRIJDAG: witte bonen, paddestoe len, kaasragout, aardappelen. ZATERDAG: dikke groentensoep met kaas, drie in de pan. Blanc manger Vs hter koffieroom, 1 vanille stokje, 100 gram bitterkoekjes, 75 gram suiker, 6 blaadjes gelatine. De room met het vanillestokje en de verkruimelde bitterkoekjes uur laten trekken, het vocht door een dun lapje zeven en da suiker en de geweekt*, uitgekne pen gelatine er in oplossen. Zodra de massa gaat opstijven, overbren gen in een puddingvorm, die enige tijd met water is weggezet. Verder koud laten worden, keren en er vanillewafeltjes bij presenteren. Dikke groentensoep met kaas 2>/t liter water, 500 gram witte bonen of 2 kg aardappelen, 4 bouil lonblokjes, 1 kg soepgroenten (prei, selderij, ui, kool, bloemkool, wor teltjes, peterselie en/of selderij- groen) 150/200 gram kaas, 75 gram boter, zout, een scheut melk. Gaargekookte bonen of aardap pelen grof stampen, en het water waarin de bouillonblokjes zijn op gelost er can toevoegen. De groen ten achoonmaken, snijden en met de boter 10 minuten fruiten. Daar na tegelijk met de gehakte peter selie en de in blokjes gesneden kaas door de soep roeren en deze, zo nodig, op zmaak afmaken met melk en zout. Fruitvlekken zijn in het inmaak-seizoen helaas onvermijdelijk, maar ze zijn hele maal niet zo moeilijk te verwijde ren, zoals men vaak denkt. Zuivere glycerine is een middel, dat wij kunnen aanbevelen. Neem eerst een „opzuigende" onderlaag, giet dan de glycerine direct op de vlek en laat de vloeistof eerst in de stof intrekken voordat u met een pluk watten nawrijft. Indien nodig, kunt ue de behandeling herhalen; spoel uit in lauw-warm water. VUILE EN VETTE KRAGEN Mogen wij onze lezeressen enige wenken geven voor de behandeling van veel voorkomende onprettige dingen zoals vuile en vette kragen enz. Vuile en vette kragen staan le lijk, u kunt het voorkomen door een sjaaltje te dragen. Zijn er deson danks toch reeds vuile plekken ont staan, dan kunt u deze, als het nog niet te erg is, verwijderen met wa ter en ammonia, in de verhouding van 1 lepel ammonia op 1 liter wa ter. Tetra. Tetra moet er aan te pas komen als voorgaande behandeling niet meer helpt. Daartoe legt u onder de kraag een oude lap, waarna u de kraag kunt betten met een doekje met tetra of vlekkenwater. U dient de kraag wel goed droog te wrij ven, anders ontstaan er kringen. Deze behandeling zonodig herhalen. Zeer vuile kragen. Zeer vuile kragen en hieronder behoren ook kragen van herencos- stuums, mantelpakjes e.d. van kleur-echte stoffen, kunnen behan deld worden met een lauw sopje van huishoudzeep of synthetisch wasmiddel. Beveilig andere delen van het kledingstuk, anders .neemt u het vuil mee. Water met azijn. Gebruik als nabehandeling schoon water met azijn tot alle zeepresten zijn verdwenen. Kragen moeten in een baddoek worden uitgeknepen, snel gedroogd en in nog wat voch tige toestand aan de achterkant glad gestreken wordne. Kragen van costuums, moet u bijpersen aan de goede kant door te stomen en daarna met de platte kant van b.v. een kleerborstel glad drukken. Everglase. Everglaze moet behandeld wor den in lauw sop van huishoudzeep of synthetisch wasmiddel, door vooraf te weken en daarna te was sen. Vuile plekken eerst extra be handelen met de zeepsoort waar mede gewassen wordt en vetvlek ken extra behandelen met tetra. Uitspoelen In ruim water, niet uit wringen maar kletsnat ophangen om het weefsel zo weinig mogelijk te laten kreuken. Indien het nodig mocht blijken, kunt u everglaze luchtig strijken aan de achterkant, maar neemt u vooral een niet te warm ijzer. Bleken. Bleken kunt u deze stof in de zon. Gebruik nooit een chloormid- del voor everglaze, want daardoor ontstaat een gele verkleuring. Wel kunt u als bleekmiddel wolblank gebruiken, maar u moet na de be handeling de stof goed uitspoelen. U kunt niet weten Gooi een kapotte bal niet weg, maar maak er een vangbakje van onder de haren van uw verf- of witkwast. Wat er afdruipt komt in het vangbakje terecht. Vlekken van wagensmeer, teer of schoensmeer op linoleum kun nen verwijderd worden met ter pentijn. Inktvlekken op linoleum eerst behandelen met een sopje om het vet er af te halen en daarna met een oplossing van citroenzuur. De meeste watervlekken op meu belen verdwijnen door ze af te wrijven met petroleum. Vliegenvuil verwijdert men door de stof te borstelen met verdunde ammonia. Oppassen voor uitbijten. Goed naspoelen. Koekvormen moet men schoon maken, als ze nog warm zijn, met napier en zout, waarna ze inge wreven worden met olie. Citroenen, die aangeaneden zijn, bewaart men met het snijvlak in een laagje azijn. Sloten en scharnieren moet men niet smeren met spijsolie, want die wordt hard. Naaimachineolle is zeer goed. Bij behangen deuren het slot er uit schroeven en dan smeren, anders krijgt men vlekken op het behang. Trek een paardehaar door uw verstopte eau de colognespuit en het leed "la geleden. rmm De 8tof*enfabrikanten doen hun uiterste best om ons een royale keus te bieden. Dat geldt zowel voor de soorten stoffen, de kwali teit, alsook voor de des sins, ze zijn te kust en te keur te krijgen. Hoe pret tig dit ook mag lijken, het heeft ook zijn nadelen, want door de veelheid van mogelijkheden wordt het soms erg moeilijk om een goede keus te doen. Het Is bijzonder belangrijk te weten welke dessins we kunnen dragen, want niet elk motief is voot ieder een geschikt dat is duide lijk. Ieder moet echt wel van zichzelf weten, welke kleur haar het beste staat, *U IMchikt ls om druk- ke of rU8tlge dessins te dragen en wat al niet meer. Opvallende tekeningen i i kunnen echt niet door g iedereen gedragen worden, slechts bepaalde typen da- me>die *oi*ts staat. Een groot deel kan zich het best bij eenvoudige motieven houden, die staan hen 't I best *n zij komen er cor- reet mee voor de dag. I Onze llluitratie toont een schattig japonnetje, ver- vaardigd van een stofje I met een simpel dessin van zwarte kleine vierkantjes een witte Het 1> eenvoudig maar doet het goed en bij zo'n blokje komt een leuk mo del van een Japon ook dikwijls het best tot zijn recht. Deze stof leent zich ook uitstekend voor een bloes, die we dan op een gladde rok kunnen dragen. Het zijn tips die bet overwegen dubbel en dwars waard zijn, want het zlja dikwijls de kleinigheden die maken of een Japon u staat of niet en daar bij speelt het dessin van de stof een zeer belangrijke rol. Een Zwitserse horlogefabriek heeft een elektrisch polshorloge vervaardigd, dat op het ogenblik op een tentoonstelling in Londen te zien is. Het klokje wordt gevoed door een heel klein accu'tje, dat de plaats inneemt van de veer bij gewone horloges. Eens in de 9-12 maanden moet het opgeladen worden: met een gewoon batterijtje - gedurende 6-8 uur - en de zaak is weer rond. Een arbeider die gistermiddag bezig was in een werkplaats voor minder validen in Zierikzee, is om het leven gekomen, nadat een nog onbekend ijzeren voorwerp was ontploft. Het was de 27-jarige A. van Schouwen uit Zierikzee. Twee mede-arbeiders, A. Schults en P. Kouwenberg, wer den gewond. Ze verkeren niet in le vensgevaar. De drie arbeiders waren bezig schroot te sorteren, toen zij 'n voor werp tegenkwamen waarvan ze ver moedden, dat er lood in zat. Ze leg den het op een aambeeld om te pro beren het uit elkaar te slaan. Daarbij is het voorwerp ontploft. De heer Van Schouwen, die op enige afstand van 't aambeeld stond, werd in de rug door scherven getrof fen. Hij kon nog net het lokaal uit lopen, maar zakte op de gang in el kaar. Scheveningen-Radio heeft gister middag melding gemaakt van een S.O.S.-bericht dat door het Engelse schip „Loch Garth" was uitgezonden. Een goede minuut na dit S.O.S. sein de het schip zelf echter, dat het vei lig in de haven van Rotterdam lag en dat een ongelukje in de zend- installatie de oorzaak van een loos alarm was geweest. Tijdens een kleine revisie van de zender begon het automatische noo'd- sein plotseling te werken. De ver schrikte telegrafist meldde direct daarop de seinzaal van Scheveningen Radio, dat alles wel is aan boord van de „Loch Garth" en dat dit hopelijk zo zal blijven. HAAGSE CHAUFFEUR SPOEDIG VRIJ De Haagse Vios-chauffeur de heer Van der Broek zal waarschijnlijk de zer dagen op vrije voeten komen. De kanselier van het Nederlands consu- laatgeneraal in Genua, de heer A. Serruys deelde dit gisteren aan De Volkskrant mede. De kanselier had Van der Broek vrijlating uit de cel van het politie bureau te La Spezia al eerder ver wacht. Maar het kan zijn, dat hij nog voor de rechter moet verschij nen. Zoals bekend werd Van der Broek veertien dagen geleden in Italië gearresteerd na een vechtpar tij met drie Italianen. LIJK VAN BRITS MILITAIR OPGEHAALD De Rijkspolitie te water heeft gis terochtend uit het water van het open havenfront bij de steiger van de firma Bergman in Amsterdam op gehaald het stoffelijk overschot van een Engelse militair H. C. Cobner. Hy was afkomstig uit Mönchen Gladbach en werd tijdens een dagtrip op 3 september jl. vermist. Het lijk is naar het Wilhelminagasthuis over gebracht. NELL GWYNN IN NEDERLAND Op Schiphol arriveerde woens dag j.l. „Nell Gwynn", de vertegen woordigster van de samenwerken de Zuid-Afrikaanse citrusvruch tenexporteurs. SU gaat een trip door ons land maken om de verkoop van citroe nen, grapefruit en sinaasappelen te propageren. De „citrus-koningin" wordt voor gesteld door Nell Gwynn, omdat die als de meest befaamdste si naasappelenverkoopster uit de En gelse geschiedenis wordt be schouwd. Elektrische voeding voor polshorloge lui reeds een complete electrische machine vanaf

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7