»De Vluchteling van Cayenne« dzêfi u m M rn ia rji15 ld w lil17 in u Ws je puzzelt meel NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VREDENBURG GEBOUWEN ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK Plantaziekte ook door andere margarine weekelykse CRonycke Dokter Claudia (161) ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 DE I PM Toegangsprijs --- NDAG BPHHJ DINSDAG WOENSDAG JF-""^DONDERDAG VRIJDAG JP^FW ZATERDAG Voortelt, f2.50 M W W SEPTEMBER W W SEPTEMBER M L SEPTEMBER M SEPTEMBER V SEPTEMBER M M SEPTEMBER M K WJ Je n's.-iihiIoh Horizontaal: 1. gem. in N. Brab., 6. bovenste gedeelte van 'n breuk, 11. water in België, 12. rivier in Zwitserland, 14. metalen vaatwerk, 16. drietenige struis, 17. wijnsoort, 19. gem. in Gelderl., 20. in de regel, 22 slanke toren bij een moskee, 24. atmosfeer (afk.), 25. voorzetsel, 27. voornaamw., 28. rijkstelefoon (afk.), 29. gevuld, 31. stapel, mijt (Z. N.)f 33. gem. in Gelderl. 36. weefsel, 38. gist- middel, 40. bloedhuis, 42. onver schrokken, 43. brede grove lat, 44. gekheid, 45. hemelgeest, 47. aanloop, 49. groente, 51. biersoort, 52. vlakte maat, 53. maanstand, 55. deel van de mast, 57. bijwoord, 58. vreemde munt (afk.), 59. stadje aan de Gu- den Aa op Jutland, 63. badplaats ten N. van Parijs, 66. lelieachtig gewas, 67. deel van het jaar, 69. hoekpijler, 70. bereide dierenhuid, 72. 1ste boek van Mozes (afk.), 73. naderbijkomen, 74. de maangodin, 75. een onbepaal de hoeveelheid. Verticaal: 1. oude vlaktemaat, 2. als 16. hor., 3. vogel, 4. bijwoord, 5. wat gesproken wordt, 6. cylinder- vormig slaginstrument, 7. maanst., 8. meisjesnaam, 9. gast, 10. uitruster v. schepen, 11. districtshoofd (Ind.), 13. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 15. deel van een woord, 17. levens vocht" in organische lichamen, 18. snoer v. e. hengel, 21. doortochtgeld, 23. ontkenning (spr.t.), 26. spijstafel 29. gem. in Z. Limb., 30. dorp in Limb, bij Nederweert, 31. bekend Fr. schrijver, 32. vogel, 34. geestelij ke, 35. nobele, 37. vaarwel, 38. rivier in Engeland, 39. patroon, 41. tijd rekening, 44. op alle plaatsen, 46. draaiende kap boven op een schoor steen, 48. schikgodinnen, 50. vlakte maat, 52. verouderd woord voor boos, 54. open koets 56. lichaams deel, 57. eind, 58. als 14 hor., 60. on gaarne, 61. part, 62. vertelling, 63. stad in Z. Italië, 64. wrok, 65. eer tijds koningstitel in Peru, 68. assis tent engineer (afk.), 71. muzieknoot, 73. onbekende. Zoals gebruikelijk worden onder de goede oplossers van de puzzel weer twee prijzen van vijf gulden verloot. Voorwaarde is echter dat de oplossingen donderdag 12 uur in 't bezit is van de puzzelredactie. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 1 Taag, 4 Davos, 8 vaal, 11 Dalem, 12 dinar, 13 adel, 14 neder, 16 nier, 17 men, 19 nor, 20 Ida, 22 nes, 24 Lea, 26 sleutel, 29 no taris, 32 pats, 33 i-eder, 34 Leda, 35 Epe, 36 mei, 37 roes, 40 Essen, 41 veto, 43 torment, 45 Attalus, 47 ent, 49 zijl, 51 ert, 52 nek, 54 met, 57 tang, 58 boort 60 naar, 61 demon, 62 erica, 63 poel, 64 Medea, 65 enig. Verticaal: 1 taal, 2 adem, 3 Gale- nus, 4 den, 5 amen, 6 Oder, 7 sir, 8 vandaal, 9 aria, 10 lork, 15 Don, 18 net, 20 iet, 21 sla, 23 serpent, 24 Lo- rentz, 25 kid, 26 sport, 27 etter, 28 leest, 29 Nemea, 30 regel, 31 Samos, 38 ook, 39 smergel, 41 Valence, 42 tuk, 44 ent, 46 tijm, 48 beo, 50 stap, 51 ende, 52 none, 53 kree, 55 taan. 56 brug. 58 bom, 59 tra. Deze week waren de gelukkigen mej. J. Verhaar, Van Veenstraat 12 te Oude Wetering en de heer C. Strijk sr, Muldersstraat 26 in Lei den, voor wie onze gelukwensen en (dezer dagen) een cheque van 5. 25.000 GULDEN VERDUISTERD Dezer dagen is de 37-jarige Har derwijker M. T. ten H. bij de direc tie van de Glaco Rubberfabriek waar hij werkzaam was tot een bekentenis gebracht, dat hy sinds half 1957 on geveer 25.000 gulden heeft verduis terd. Van het geld is niets meer over. De rijksaccountantsdienst heeft de zaak in onderzoek gekregen om het juiste bedrag dat ten H. verduisterd heeft vast te stellen. De verdachte is door de gemeente politie van Harderwijk gearrsteerd en voor de officier van justitie te Zwolle geleid. Ten H., die bekend stond ^ls een plichtsgetrouw en innemend mens, heeft het geld besteed in de omlig gende gemeenten. Ongveer drie maanden geleden kreeg men arg waan tegen hem en werden zijn gan gen gecontroleerd. Ten H. was kas sier en belast met de loonadministra tie. De oude kunst- en antiekbeurs in het Delfts stedelijk museum „Het Prinsenhof" heeft al meer dan 25.000 bezoekers getrokken. Het 25.000ste biljet werd gekocht door mevrouw H. E. J van Beuningen uit Rotter dam. De voorzitter, de heer Schulma, Paul heeft beslist begrepen, dat u aam ue voorzuicr, oe neer ocnuima, m b|y moed„ en niet, bood mevrouw Van Beuningen ter vertrekken", herinnering een zilveren munt aan. „Goede morgen, meester, onze Hans ligt met koorts in bed, hij kan van daag niet naar school komen." „Zo, zo,en met wie spreek ik nu?" „Met mijn vader Zeer geringe hoeveelheden wordt op die plaatsen, waar ziekte gevallen daartoe aanleiding geven bij de betreffende winkeliers en grossiers een onderzoek ingesteld of wellicht margarine met deze emul- gator nog aanwezig is." Naar aanleiding van deze verkla ring heeft het ANP zich gewend tot de Unilever met de vraag in welke merken margarine, al dan niet rechtstreeks door Unilever uitge bracht, Planta-margarine met de schadelijke emulgator of deze em-ul- gator zelf is verwerkt. Op deze vraag kon echter geen commentaar worden gegeven. Hoerae, we leeven nogh, de son is weer gaen schynen en prickt, al isset laet, waerempel onse bol. Wordt het nogh soomer soms in deese naejaersdaeghen en raeckten de saisoenen soms op hol? Je weet maer nooyt hoe 't gaet met al die saetellietert van Rus ,Aemerikaen, en wie weet wie nogh meer. Selfs Onse Lieve Heer moet in de war gaen raecken met al dat fraeys in het plaeneetenheer. Genoegh daervan, thans schynt de son, voorby de reeghen - soo hoopen we - een schoone tyd breeckt aen. Voorby de mooye soomer met s'n winterjassen, strax sien we alle deerntjes met soomerjureken gaen. Toch gaender oock de aevonden weer lenghen met hun vertier van herfst- en wintertyd. Dan komt het werek weer aen om't all te cronyqueren een feestjen hier en feesten wyd end syd. Dan sit ick niet meer op myn veer te knaeghen, 'k sit niet meer met de handen in het haer, dan hoef ick niet aen buurman meer te vraeghen: „segh, maeck voor myn nu eens wat aerdighs klaer." Ick gae dan self weer in de feyten duyeken, rollen de reeghels weer als waeter uyt de pen. Nogh eeven dus geduld, dan gaet het weer beginnen en komt de tyd dat'k niet meer werckloos ben. Myn beste leesers en myn lieve leeseressen, Ick neem nu maer weer afscheyd. Allemael wil ick u weer het alderbeste wenschen en dat de son maer weer uw body stael'. Gerust de weeck weer uyt, de sondagh vroom begonnen, geniet nogh maer van wat het leeven biedt. aen vrye, sorgheloose mooye uuren sooals ick, uw dienaer, van dat al geniet. WILLEM VAN HORSTENDAEL Naar uit de ervaringen van artsen in verschillende delen van het land blijkt, is de huidziekte, die wordt veroorzaakt door het gebruik van „Planta"-margarine, ook opgetreden bij mensen die andere margarine hebben genuttigd. Medici hebben daaruit de conclusie getrokken, dat de schadelijke „Planta"-emulgator ook in andere margarine-soorten is verwerkt evenals in Duitsland is geschied. Naar aanleiding hiervan verklaarde de voorlichtingsdienst van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid ons desgevraagd: „Het aantal nieuwe ziektegevallen, dat bij de geneeskundige hoofdinspec teur van de volksgezondheid wordt opgegeven, vertoont een voortduren de daling. Het bedrag bedroeg op 8 september 21 gevallen. De hoofdin specteur heeft echter in de laatste dagen enkele mededelingen ontvan gen, waardoor het vermoeden i» ont staan, dat enkele ziektegevallen het gevolg zouden kunnen zijn van het gebruik van andere margarinesoor ten. Bij een hiernaar ingesteld on derzoek is komen vast te staan, dat deze mogelijkheid niet kan worden uitgesloten. De verklaring hiervoor kan zijn, dat geringe hoeveelheden Planta ver mengd zijn met andere margarine soorten van de N.V. v. d. Berg en Jurgens. Zulks vóór 22 augustus, de datum waarop de emulgator uit de productie is genomen. In verband hiermede werd en HULDE AAN JACOB CATS Maandagmorgen 12 september te 10 uur zullen de jongste bewoon sters van „Sorghvliet", Davina en Marjo Goekoop, bloemen leggen op het graf van de eerste bewoner van „Sorghvliet", de dichter Jacob Cats. Cats ligt begraven in de klooster kerk aan het Lange Voorhout in Den Haag. De gehele Westduitse vloot heeft deelgenomen aan een tiendaagse oefening die vrijdag in Flensburg eindigde. Op de slotbespreking kwam men tot de conclusie dat de Bonds republiek voor haar taak in NAVO- verband dringend behoefte heeft aan „Ik heb je man eigenlijk altijd om nieuwe typen torpédobootjagers, zijn goed verzorgd taalgebruik en duikboten en escortevaartuigen. juiste woordkeus bewonderd, Ellie..." „En ik had net mijn nieuwe rode hoedje aan Fien laten zien, toen zeg eens, is het stuk al uit?" >«•- „Nee, ik heb nog nooit een verkeers overtreding gemaakt". „Sinds wanneer heeft u uw rijbe wijs?" „Sinds gisteren". U ©ENT NIET W'JS MET UW V DROOM MOEDE IS. EN HET yets AN DEIST NIETS AAW DE .SITUATIE. LAAT ONS ALLEEN. SYLVIA I te denken over hetgeen hem thans te de oogjes schitterden fel als juwelen Terwijl hij zo op een omgevallen doen stond. in het halfduister; de belichaming van boom een weinig trachtte uit te rus- Hij was er volkomen van overtuigd, alle gevaar in het oerwoud. ten van zijn vermoeienissen, vernamen dat iedere poging in deze richting Hy was echter niet van plan, zon- zijn oren plotseling een geluid dat verder hopeloos was. Philibert zou der strijd de begeerde vruchten in hem haastig op deed springen, met nu wel op zijn hoede zijn voor een de steek te laten, en na enig zoeken een gespannen uitdrukking op zijn aanval vanuit de rivier. Het enige vond hij een halfverrotte tak, welke gelaat. Hij trachtte zich zelf ervan DOOR OTTWELL BINNS I was' de nacht af te wachten, om dan hij naar het monster wierp. De slang, te overtuigen dat hetgeen hij gehoord onder de bescHutting van de duister- opgeschrikt door de onverwachte aan- had, niets anders was dan de val van nis een nieuwe poging te doen. val rolde zich los, en verdween haas- een of andere vrucht, maar toch wist Een harde slag diep in het woud onder het struikgewas. Na de hij dat het iets anders geweest moest 67 boomstam door, en na snel een eind- De slang zwom echter zonder hem onderbrak de loop van zyn gedachten, "oten, opgeraapt te hebben zocht zyn, en ingespannen bleef hij luis- weegs onder water gezwommen te op te merken verder, en even later een geluid dat veroorzaakt werd door Langdon snel een goed heenkomen, teren, in de hoop dat het geluid zich Wi; »a«r Vi/>q Phiiihprt ppti onvpr- hebben kwam hy weer boven onder hoorde hy het gras ritselen onder de de val van een grote vrucht, waarvan "aar een PÏaa*s waar hy de vruchten zou herhalen, cphniierp hlilr nn dp honmstam wiem de bescherming van een paar over- voeten van de terugkerende Philibert. hy wist dat het inwendige uitstekend kon verorberen zonder gevaar voor Enige tijd ging voorby, maar steeds maar hop pr rriotseline een uitdrukhangende struiken, enige meters Op geringe afstand van de plek waar eetbaar was. Hij herinnerde zich plot- ongewenst bezoek. bleef hij luisteren, ieder geluid op- Snt «nlpfipnShïïï in dipn\ neen stroomafwaarts. Philibert begon de hij in het water stond, hield de man seling dat, hoewel het reeds middag De verdere dag tot diep in de na- vangend, dat vanuit de verte tot hem SSfpbïpn TWrHnend dat hii ont oever langs te rennen, waarby hij stil, en een ogenblik had Langdon de was, hij de gehele dag nog niets ge- middag bleef hy voortdurend oplet- doordrong. Plotseling vernam hy het ÏpK lipt Hii dp hnnm Ine Snel eenmaal over zyn eigen vistuig strui- ontstellende gewaarwording, dat hy geten had, en hij werd zich bewust tend rond het kamp zwerven steeds weer, tweemaal; de scherpe knal van iprn S vicepr 7iin ennpr in Pen kelde. Hy stond haastig weer op, en ontdekt was. Maar meteen daarna van een knagend gevoel van honger, hopend op een. kans tot handelen, een geweer, op kleine afstand van t -E «fropri naar iin Gpwppr de haan van zijn geweer spannend, vervolgde de man in zichzelf vloe- Hy zocht zich een weg in de richting welke zich echter geen enkele keer hem verwijderd. Zyn hart sprong op siruiK, en greep naar zyn geweer. rende hij verder, op geen vijf meter kend, zyn weg. Hy passeerde de waaruit het geluid had weerklonken, voordeed. Steeds door bleef Philibert van vreugde. Er bevonden zich dus „Hola, mijnheer Langdon! Neemt u afstand van de piek waar de ander plaats waar Langdon zich verborgen en na enig zoeken ontdekte hij de waakzaam, nu eens langs de oever nog andere mensen op deze rivier, een bad? Het is toch beter als u nu roerloos in bet water stond. hield en na nog enige minuten ge- boom die de vruchten droeg. Twee der rivier zittend, dan weer het ter- mensen die hy misschien kon overha- maar uit het water komt, en uzelf Q hetzelfde ogenblik ontdekte wacht te hebben, verliet de vluch- grote vruchten lagen er onder op de rein op en neer wandelend, en toen len zyn vrienden te helpen, afdroogt, anders zal ik me genood- j^ng^on vlak bij zich een reusachtige teling zijn schuilplaats, en liet zich grond, de buitenste schil gebarsten Le Coq en zyn gezellen terugkeerden zaakt zien. u een gat in het hoofd watersiangi een van het soort dat behoedzaam verder met de stroom door de vaL Snel wilde hy er heen wist Langdon dat alleen de nacht nog te boren." een vergift bezit, even dodelijk als meedrijven tot hij zich ver genoeg lopen, toen hij iets in de schaduw een kleine mogelijkheid zou bieden. Langdon gaf geen antwoord, maar de meest gevaarlijke landslang. Zo van de gevaarlijke plek verwijderd van de boom bewegen zag, waarop Hij hoorde hoe Philibert een overdre- haalde diep adem, terwijl de Frans- hing hij tussen twee grote gevaren, wist. hij onmiddellijk stil stond. Scherp ven verslag uitbracht over het ge- Wordt vervolgd man verder ging: het een al erger dan het andere. Hij stapte weer aan land, schudde toekijkend, ontdekte hij een half on- beurde, waarna hij zich, bevreesd Verduiveld verstaat u..." Roerloos klemde hij zich vast aan het water zo goed mogelijk uit zijn der de blaren verborgen slang. De voor ontdekking, wat dieper in het Meer hoorde Langdon niet Het de takken van het bosje boven hem, kleren, en ging tussen een paar dicht grote platte kop was opgezet door de bos terugtrok, waar hy zich neerzette xelfde ogenblik dook hij onder de en drufde nauwelijks adem te halen, bijeenstaande struiken zitten om na geweldig grote gifklieren, en de wre- om het donker af te wachten.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4