en moderne vormgeving gaan samen t IN ESKIMO-SCULPTUUR Jagende artiesten betrappen 't leven op heterdaad Magische overwegingen spreken soms een woordje mee DE LEIDSE COURANT OEBKUHST In de loop der jaren heeft men tal van grotten ontdekt, welker wanden bedekt zijn met tekeningen en schilder werk. Deze kunstwerken stammen uit een tijd, die duizenden jaren achter ons ligt. Thans rekent men ze tot de grootste artistieke prestaties van de mens. Men zou ze samenvattend kunnen bestempelen als „jagers kunst". De mensen die de grottekeningen en -schilderingen maakten waren namelijk jagers bij uitstek. Zij waren, op straffe van de hongerdood, genoodzaakt, de dieren, waarop zij jacht maakten, zeer scherp waar te nemen, wilden zij met buit huiswaarts kunnen keren. Hieraan is het wel toe te schrijven, dat de door hen uitgebeelde dieren stuk voor stuk een expressie en actie vertonen, cUe later zelden werden geëvenaard in Europa. De Eskimo's De toevoeging „in Europa" is noodzakelijk, want bui ten Europa leefden en leven wel kunstenaars, wier prestaties gelijkenis vertonen met die der „grot-kun stenaars" uit het verre verleden. Tot de levende beoefe naren der „jagerskunst" behoren de Eskimo's. Zij leven merendeels ten noorden van de boomgrens in de pool gebieden. Voor hun levensonderhoud zijn zij nog steeds vrijwel uitsluitend aangewezen op de jacht en de visserij. Een mislukte karaboe- of zeehondenjacht kan de hongerdood betekenen voor een Eskimo-groep. Daar om zijn de Eskimo's, evenals de Eurpese mens in de dagen van de Ijstijd, zeer scherpe waarnemers der natuur geworden. Zij kennen als geen' ander de ge woonten en eigenaardigheden van vogels, karaboes, pelsdieren, zeehonden, beren en vissen. Hun hele be- ótaan is nauw vervlochten met dat van de dieren, die hun jachtbuit vormen. Een Eskimo voedt zich met hun vlees, kleedt zich in hun huiden, verlicht zijn woning met hun traan en vervaardigt zijn wapens, sleden en kajaks Git de „grondstoffen", die zij hem leveren. Toegegeven, de laatst twintig jaar is de „beschaving" bezig, in de woongebieden der Eskimo's door te drin gen, maar niettemin is ook heden ten dage hun denken nog doortrokken van de dierenwereld. Geen wonder dus, dat hun kunst eveneens „dierlijk" is gericht. Hier bij komt, dat ook magische overwegingen een woordje meespreken, als zij zich tot uitbeelden of afbeelden van dieren zetten. Evenals de Europese jagers duizen den jaren geleden geloven de Eskimo's namelijk, dat zij een dier in hun macht krijgen door het uit te beelden en voorts, dat een dier goedgunstig jegens hen gezind zal zijn, als zij er, by wijze van eerbetoon, een beeldje van maken. Wij zeiden het reeds: Het observatievermogen der Eskimo's is zeer scherp dank zij de jacht. Hierdoor hebben zij oog voor de essentiële trekken van de le vende wezens, die zij uitbeelden. Een Eskimo-kunste naar verliest zich niet in reeksen détails, daar deze de uitdrukkingskracht van zijn werk zouden kunnen ver minderen. Dit heeft hij gemeen met de jacht- en grot kunstenaars, die in de Ijstijd in ons werelddeel leefden. Er zijn echter ook verschillen tussen de IJstijdkunst en die der Eskimo's. Dit wordt veroorzaakt door diverse factoren. Eskimo's leven onder andere omstandigheden dan de oude Europese jacht-kunstenaars. Hun staan geen grot ten ter beschikking, welker wanden zij kunnen ver- Kipenik, Eskimo-kunstenaar te Lake Harbour, bezig een beeldje van een Es kimo-vrouw uit ivoor te snijden. De heer J. A. Houston, ambtenaar in de noord westelijke gebieden, be kijkt een aantal door Eskimo's vervaardigde mandjes en beeldjes te Cape Dorset op Baffin Island. Kunstenaars (zegt men) zijn dikwijls ijdel. De etiquette ten noorden van de poolcirkel echter eist, dat een Eskimo-kunstenaar zijn best be hoort te doen om zijn eigen werk te kleineren. Hij pleegt derhalve te zeggen, dat zijn beeldjes waardeloos zijn en dat hij nooit meer moest proberen, er een te maken. De Europeanen, die de beeldjes te zien krijgen, zijn daarentegen eenparig in hun bewondering en loftuitingen. sieren met teken- en schilderwerk. De Eskimo's leiden een zwervend leven, zodat de door hen vervaardigde kunstvoorwerpen gemakkelijk vervoerbaar en klein moeten zijn. Zij maken hun beeldjes van het materiaal, dat in het hoge noorden te vinden is. Been, ivoor (van walrussen) en steen zijn de „grondstoffen", die zij ge bruiken. Tijdens de lange poolnacht bewerken de Eskimo-kunstenaars met hun zelf vervaardigde primi tieve werktuigen die materialen zo meesterlijk, dat levende figuren ontstaan uit levenloze stof. Meer dan eens is gezegd en geschreven, dat de Eskimo sculptuur veelal verrassend modern is van vormgeving. Tal van door Eskimo's vervaardigde beeldjes vertonen bij voorbeeld overeenkomst met werkstukken van mo derne beeldhouwers als de Engelsman Henry Moore en anderen. Op grond hiervan kwamen sommigen tot de conclusie, dat de kunst der Eskimo's van buiten af beïnvloed moest zijn. Dit moet echter weinig waar schijnlijk worden geacht. Een der beste argumenten tegen de beïnvloedingstheorie is wel, dat men Eskimo beeldjes heeft gevonden, die vrijwel gelijk zijn aan de beeldjes, die tegenwoordig ten noorden van de pool cirkel worden vervaardigd, maar die dateren uit de tijd, toen er van enig contact tussen Eskimo's en Europeanen practisch gesproken geen sprake was. Bo- Ecn medicijnman der Eskimo's met zijn trommel in de hand. De naam van de kunstenaar is Kalingo, woonachtig te Povungnituk. vendien had toen geen enkele Europese kunstenaar ook maar het flauwste denkbeeld van de moderne Europese beeldhouwkunst, terwijl Henry Moore en andere mo derne kunstenaars het levenslicht nog niet hadden aanschouwd. Het is daarom veel aanvaardbaarder en bovendien juist, dat de plastische vormen, die de meeste Eskimo-beeldjes eigen zijn, voortspruiten uit de aard en de beschouwingswijze der Eskimo's zelf. Hun kunst is typische Eskimo-kunst. Contsrncteun De Eskimo is van nature een ingenieur en een bouwer. Hij is constructief van aard. De igloe bij voorbeeld, dus de hutten van sneeuwblokken, waarin nog steeds tal van Eskimo's in de winter wonen, is een architectonisch meesterwerk. Westerse deskundigen hebben de bouw van de igloe bestudeerd. Zij kwamen tot de conclusie, dat zo'n half-bolvormige sneeuwwoning het enige van sneeuw te maken huis is, dat de stormen en sneeuw jachten der poolgebieden kan overleven. Ook in de vervaardiging van zijn sleden en harpoenen toont de Eskimo een sterke practisch-constructieve zin. Deze blijkt ook uit de beeldjes, die hij vervaardigd. Zij zijn opgebouwd uit lijnen en vlakken, die in harmo nische samenwerking met de massa een hechte con structie vormen. Zo kan men, samenvattend zeggen dat de kunst der Eskimo's een product is van de levens omstandigheden en leefwijze van die eenvoudig' mensen, maar dan een product, dat slechts kan ont staan dank zij de grote kunstzinnigheid, die de Eskimo' is aangeboren en die hen in staat stelt om het leve op heterdaad te betrappen en vast te leggen in steen ivoor en been.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11