Ben Verhagen stelde op laatste zeildag teleur: vijfde in eindklassement Vijf medailles voor Amerikaanse atleten op voorlaatste dag Ook hier kwamen Nederlandse vertegenwoordigers veel te kort Ongelooflijke 800 meter damesloop Gebrs. d'Inzeo veroverden goud en zilver in de hippische sport DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 DE LEIPSE COtTRANT Kroonprins Constantijn won hei in de Drakenklasse kampioen Elvstroem (Den.) 8171 pnt; 2. Rusland (Chuchelov) 6520; 3. België (Nelis) 5934; 4. Australië (Jenkins) I J. 5758; 5. Brazilië (Conrad) 5176; 6. Nieuw goud in de Drakenklasse SS bury) 5092; 9. Frankrijk (Pinaud) 4604; 10. Zuid-Slavië 4358; 24. Nederland Het olympisch zeilfestijn is afgelopen. Zeeland) en Boneo (Argentinië). Hans (Sleeswijk) 2265. De prachtige baai van Napels blin- Sleeswijk besloot het olympisch toernooi kend in het felle zonlicht heeft na met een achttiende plaats. tien dagen van nerveuze spanning haar karakter van een mondain, boeiend re- Deens protest toegewezen. creatieoord herkregen. Het afscheid was triestDe internationale zeiljury kende gis- De kiéine Nederlandse zeilkolonie in teravond laat een Deens protest, gericht Napels heeft dit gevoel van weemoed tegen de Italiaanse Drakenzeiler Cosen- waarschijnlijk nog sterker gehad dan de tmo. toe. Daarmee werd Cosentino ge- andere leden van de internationale zeil- diskwalificeerd m de zesde race, hetgeen elite. Want op deze dag-van-afscheid tot consequentie had, dat niet de Ita- ging voor ons land de laatste kans op !laaib doch de Argentijn Chavez Salas een olympische medaille verloren. Ben tn het bezit kwam van de zilveren me- Verhagen, favoriet voor het brons in de daille. F.D.-klasse, viel namelijk van de derde plaats in de algemene rangschikking te rug naar de vijfde, hoewel hij ook dit- m maal bij de zwakke zuidwestenwind (5 Drakenklasse. 1. en olympisch kam- 7 meter per seconde) weer een teer °Jle, goede race zeilde. Er was echter onder f,2' Argentmiè (Salas) 5715 91 Hcoinnmnrc Mn eoiinr Ai* retort. Italië (Cosentmo) 5704*, 4. Noorwe, Eindklassementen. de 31 deelnemers één zeüer, die onaan- ^1°^ tastbaar was voor zijn concurrenten: de f Canada (McDo- Duitser Rolf Mulka, dinsdag nog zeven- lamn R177 npn' land) 5177; 6. Denemarken (Birch) 4657 de in het algemeen klassement, maar g">ot. Brittannië (Mann) 4566; 8. nu - door een prachtige zege - win- v29; a I?~ naar van de bronzen medaille, achter wfi xfn^nv 1 k ai ^er<rni®de .f7ta~ de 18-jarige olympische kampioen Peter rv?„il «fo 3707, 14. Nederland (Van Lunde (Noorwegen) en een andere oobz. Scandinaviër, de Deen Fogh. Verhagen Flying Dutchmanklasse: 1. en olym- beëindigde de race als vijfde en werd pisch kampioen Noorwegen (Lunde) daardoor ook in de algemene rangschik- 6774 pnt; 2. Denemarken (Fogh) 5991; king vijfde. Een prestatie overigens, die 3. Duitsland (Mulka) 5882; 4. Rhodesia zijn uitzending volkomen rechtvaardigt. (Butler) 5792; 5. Nederland (Verhagen) De Rotterdammer, voortreffelijk ge- 5452; 6. Rusland (Sholkolnikov) 5123; 7. assisteerd door Jaap Helder, heeft op Groot Brittannië (Daws) 4954; 8. Nieuw deze laatste dag het duel niet vermeden. Zeeland (Rae) 4641; 9. Zwitserland Hij startte als eerste van een groep, die (Siegenthaler) 4433; 10. Ierland (Hoo- over stuurboord naar de westwal ging, per) 4258. een groep waartoe ook zijn directe con- Finnjollenklasse: 1. en olympisch currenten Rolf Mulka (Duitsland), But- - Ier (Rhodesia) en Slotty Dawes (Groot Brittannië) behoorden. Aangezien Ver hagen terecht het meeste rekening moest houden met Butler en Dawes, kreeg Mulka de kans op vrij spel. Een kans, die de Duitse routinier volkomen uit buitte. De Duitser zeilde een voortreffe lijke race, kwam spoedig op kop en be hield deze positie, hetgeen met 30 te genstanders en de schiftende wind een prestatie van uitzonderlijk formaat was. De nieuwe olympische kampioen, Peter Lunde, koerste met Fogh en de Griekse en Italiaanse deelnemers over bakboord naar zee. En kwam daarna niet meer in het spel voor. Van Duyl staakte de strijd: grootzeil gescheurd. Kampioen bij de Draken werd de Griekse kroonprins Constantijn, die in de laatste race kans zag zijn grote ri vaal, de Italiaan Cosentino, voor te blij ven. Zij finishten als respectievelijk vierde en vijfde, achter de Noor Chris- tensen, de Duitser Rafenborg en de Por tugees Ferreira. Kroonprins Constantijn heeft daar voor overigens hard moeten werken. Na het eerste kruisrak lag hij nog in ne gende positie, maar in het tweede rak drong hij op naar de vijfde plaats. Co sentino kwam in deze fase ook NEDERLAND WAS ER TOCH Nederland mag dan niet bij de olympische ruiterfeesten zijn verte genwoordigd, de naam Olanda kwam woensdag in het Piazza di Siena nietemin over veler lippen. Grote belangstelling toonde het pu bliek voor koningin Juliana, die met de prinsessen Beatrix en Irene vanaf de tribune de strijd volgde. Toen onze koninklijke familie een maal was opgemerkt, ging het be richt al spoedig van mond tot mond. Halzen rekten zich en ca mera's werden gericht. Evenmin bleef onopgemerkt prins Bernhard, die in zijn functie van president van de FIE en van voorzitter van de jury d'appèl voortdurend na genoeg als enige in de ring was en de verrichtingen van de ruiters nauwlettend gadesloeg. Niets ont ging hem en zonodig trad de prins corrigerend op bij de opbouw van omver geworpen of radicaal ver nielde hindernissen. En die waren er nogal wat; GOUD-ZILVER-BRON S Na woensdag luidt de verdeling van de medailles als volgt: Ver. Staten 30 16 15 Rusland 26 18 21 Italië 12 8 9 Duitsland 9 15 9 Turkije 7 2 0 Australië 6 7 5 Hongarije 4 7 4 Polen 3 4 9 Groot Brittannië 2 4 10 Denemarken 2 2 1 Tsj. Slowakije 2 13 Nieuw Zeeland 2 0 0 Japan 16 4 Bulgarije 13 2 Zweden 12 3 Roemenië 1 1 5 Oostenrijk 110 Griekenland 10 0 Noorwegen 10 0 Frankrijk 0 2 2 België 0 2 2 Iran 0 13 Zuid-Afrika 0 12 Nederland 0 12 Zwitserland 0 12 VAR 0 1 1 Argentinië 0 11 Zuid Slavië 0 10 Ghana 0 10 Canada 0 10 Formosa 0 10 Portugal 0 10 Finland 0 0 3 Brazilië 0 0 1 Mexico 0 0 1 Jamaica 0 0 1 Pakistan 0 0 1 HET PUNTENKLASSEMENT Na woensdag luidt het puntenklasse ment op basis van 7 pnt. voor een eerste plaats, 5 voor een tweede plaats. 4 voor een derde enz, enz, Rusland 436, Ver, Staten 387*/s> Duitsland 232»/ï( Italië 1891/*, Australië 116, Hongarije 115>/s, Polen 108»/!. Groot Brittannië 103*/* Ja pan 80'/t. Turkije 72, Tsj. Slowakije 54»/!, Zweden 51, Roemenië 48, Neder land 39, Denemarken 39, Frankrijk 36, Bulgarije 33»/!, Finland 32, België 27, Nieuw Zeeland 23, Iran 22»/!, Zwitser land 20, Zuid-Slavië 16, Canada 15, Oostenrijk 2, Argentinië 11»/!, Noorwe- gen U, Mexico 10, VAR 8'/., Brazilië 7. HM A' konlneln Griekenland 7, Jamaica 6, Korea 5»/2, prinsessen Beatrix Ghana 5. Formosa 5, Pakistan 5, Portu gal 5, India 4, Cuba 3, Ierland 3, Porto woensdag met grote belangstelling de Rico 3, Rhodesia 3, IJsland 2, Kenya 1 en de Bahama eianden 1. olympische ruiterwedstrUden gevolgd. H.H.K.K.H.H. de Irene hebben (Advertentie) OLYMPISCH RECORD SNEUVELDE, HET naar de wal gemaakt en daardoor enige achterstand gekregen. Van Duyl' zeilde de race niet uit. In de slotfase scheurde zijn grootzeil en hij moest toen de strijd staken. Na het eer ste kruisrak had hij overigens al geen kansen meer op een der ere-plaatsen. WERELDRECORD GEËVENAARD Sleeswijk achttiende. Prins Bernhard in functie Wij hebben gistermiddag de zwaarste ren. De Australische atlete Dixie Wil- 100 meter gezien, die ooit door dames lis, die in de series reeds 2 minuten is gelopen. Wat door de negen atletes 09.5 seconde had laten afdrukken, vocht werd gepresteerd, grensde aan het on- zich naast haar en er ontspon zich op de geloof lij ke. Een wedstrijd, die zo hard laatste 400 meter een keihard duel, ter- ging, dat het olympisch record omver wijl de anderen de koploopsters op Bij de Finnjollen was de strijd al ge- werd gekegeld en het wereldrecord korte afstand bleven volgen. Er was streden. De Deen Elvstroem had na zes werd geëvenaard. De Russische huis- geen moment sprake meer van een de races een dusdanige voorsprong, dat de moeder Ludmilla Shevtsova-Lisenko marrage, want dit tempo vroeg het titel hem niet meer kon ontgaan, zelfs zegevierde in deze uiterst merkwaar- uiterste van de loopsters. Op de binnen indien hij in de laatste wedstrijd niet dige strijd met het kleinst mogelijke baan. bij het uitkomen van de laatste meer zou starten. Dat geschiedde, we- verschil van slechts 0.1 seconde op de bocht, had Dixie Willis de leiding op gens een trieste reden. De Deen had uit het niets opduikende Australische een meter gevolgd door Ludmilla Shevt- woensdag namelijk last van zijn hart en atlete Brenda Jones. sova en vlak daarachter de Australische moest op medisch advies in bed blij- Direct na de start nam de Duitse Brenda Jones. Negentig meter voor de ven. Winnaar van de laatste race werd Antje Gleichfeld de leiding, maar reeds finish gebeurde het. Brenda Jones, die de Canadees Bruce, voor Robert (Nieuw na 200 meter kwam Shevtsova naar vo- zich als het ware tussen de beide strij- denden doorwrong wist enkele decime ters winst te nemen, Dixie Willis, vol komen leeggelopen verstapte zich en moest, om het evenwicht te herstellen, enkele wankele passen doen op het gras aan de zijkant van de baan. Zij viel niet. maar maakte dusdanige bewegin gen dat zij, om haar evenwicht te her stellen, even moest stil staan, waarvan de overige deelneemsters gebruik maak ten en haar voorbijgingen. Intussen liep Ludmilla Shevtsova op Brenda Jones toe en wist haar bij de eindstreep te passe ren. De uitslag werd: 1. Ludmilla Shevt sova (Rusl.) 2 min. 04.3 sec. (nieuw olympische record en evenaring wereld record); 2. Brenda Jones (Austr.) 2.04.4; 3. Ursula Donath (Did) 2 05.6; 4. Vera Kummerfeld (Did) 2.05.9; 5. Antje Gleichfeld (Did) 2.06.5; 6. Jordan (GB) 2.07.8; 7. Csaka (Hong.) 2.08.-; 8. Zbi- kowska (Polen) 2.11.8. Het ziet er naar uit, dat Wilma Ru dolph een derde gouden medaille aan haar verzameling gaat toevoegen. In de twee series van de 4x100 meter, waarvan drie ploegen in elke serie overgingen naar de finale, trokken de Amerikaantjes zo fel van leer, dat zij met 44.4 seconde een nieuw wereld- en olympisch record opstelden. Slechts een valpartij of verkeerd wisselen in de finale zou hen de titel kunnen ontnemen, want geen van de andere ploegen was in staat deze prestatie maar ook te be naderen. De Australische ploeg bestaande uit Mariene Matthews, Norma Thrower, Anne Fleming en Pat Duggan de olympische kampioene van 1956 op de 100 en 200 meter Betty Cuthbert was uitgeschakeld door een spierblessure eindigde als laatste in de serie en werd gediskwalificeerd wegens twee foutieve wissels. De Duitse heren estafetteploeg op de 4x100 meter evenaarde in de serie met 39.5 seconde het wereld-, Europese- en olympische record en zal ongetwijfeld in de halve finales en finale een voorname rol spelen. De Amerikanen, niet geheel voluit lopend, kwamen tot 39.7 seconde en Italië vooral door de sprintkracht van de olympische kampioen op de 200 meter, Livio Berutti tot 40.- seconden precies. Vier finalisten van formaat star ten vandaag in de eindstrijd op de 4x400 meter met een kans op het goud, zilver of brons, namelijk Zuidafrika. Duitsland, Jamaica en de Verenigde Staten. In zijn functie van president van de FJ.E. en van voorziter van de jury d'ap pèl sloeg Z.K.H. prins Bernhard in de ring de verrichtingen van de ruiters nauwlettend gade. tempo werd steeds hoger opgevoerd. In het kleine stadje Acilia, dat als een parel in de mooie omgeving lag te glinsteren, tekende de eindstrijd zich reeds af. Thompson, weer geheel her steld van de vermoeidheid, begon aan zijn 25 km. lange zegetocht. Op de voet gevolgd door de Zweed Ljunggren, die uiteindelijk de zilveren medaille mee Vijf medailles veroverden de Ameri- Bob Richards, de vliegende dominee, naar huis nam en de Rus Stcherbina. kanen op de voorlaatste dag van de at- die twee keer in successie de titel ver- Ondanks hevige aanvallen van dé letiekwedstrijden in het olympisch sta- overde, een verschil van 14 centimeter. Zweed, die zelfs na 35 km. even de lei- dion in Rome, waarvan tweemaal ding nam, forceerde Don Thompson tien „goud": Don Bragg bij het polsstokhoog- Donald Thompson een terrier. km. voor het einde de beslissing. In een springen (met.een «nieuw olympisch re- u kent wel die kieine Engelse hond- tempo, waarmede een fietser nog moeite cord) van 4.70 m.), en Al Oerter. de jes die terners? Het zijn over het al- zou hebben, wandelde hij steeds verder f i? ZVn dlsclistltel van 1956 gemeen dieren, die zonder veel lawaai weS van zUn rivalen en toen hij met in Melbourne prolongeerde, en even- tot de aanva] overgaan en dan door "Jn Wltta petje en een grote zonnebril eens het olympisch record met een blijven vechten tot het bittere einde. °P driftig het stadion binnenstapte, zo WBa„ mD, m??r VCi" Ofschoon wij de kleine, tengere En- Iris en zo monter alsof hij even een 2 £eiJK)Igeisman Donald Thompson zeker niet wandelingetje was gaan maken, werd i?rSP en met een hond willen vergelijken, waren het even stil. Daarna barstten de toe- Dick Cochran bij het discuswerpen zorg- ook by hem op die lange wandeltocht juichingen los als een bewijs van mede den voor een volledige Amerikaanse van het olympisch stadion van Rome leven met dit staaltje van moed, door- supprematie. naar het 2s km verder gelegen Acilia zetting en uithoudingsvermogen. Voor onze landgenoten Dini Hobers en terug de goede eigenschappen van en Cees Koch is deze dag ongetwijfeld dit hondenras aanwezig. Deze 24-jarige een grote teleurstelling geweest. Dini verzekeringsagent had reeds na 5 km. Hobers kon zich in de morgenuren niet bij de brug van St. Angelo de derde kwalificeren voor het hoogspringen, plaats veroverd met slechts 19 seconden Schuren, bnngalows, schuttlngoi aangezien zij de eis van 1.65 meter drie- achterstand op de leidende Azham maal op een haar miste. En Cees Koch^ Singh (India). Na 15 km. schoof hij op de Rotterdamse discusreus, die zich de naar de tweede plaats. Toen, na 20 km. vorige dag met een worp van 53.48 me- kampte hij met een hevige inzinking, ter op zo'n voortreffelijke wijze had ge- die hem naar de zesde positie terug plaatste een prestatie overigens die wierp. De Australiër Crawford en de CETA-BEVER BUITENBIJTS Rus Klimov namen de kop hem woensdag geen finaleplaats hebben opgeleverd hep nu tijdens de finale naar zijn vorm te zoeken. Slechts één enkele geldige worp had de Rotter dammer en deze was met een afstand van 49.21 meter ver onder zijn capaci teiten. Alleen Nel Zwier wist bij het hoogspringen tot de finale door te drin gen, zij het op het nippertje. Want pas bij haar derde poging op 1.65 was zij er zeker van. De kleine bebrilde Engelsman Don Thompson veroverde voor zijn land een gouden medaille op de 50 km. snelwan delen. Zo fris als een hoentje en in een enorm hoog tempo kwam de verzeke ringsagent uit Londen het stadion bin nen gewandeld, gedragen door de toe- De Italiaan Raimondo d'Inzeo is met het kreeg, kon Winkler oprukken naar de juichingen van het publiek, dat onmid- paard Fosillipo olympisch kampioen vijfde plaats en bleef daarmee een halve dellijk begreep wat het betekende om springen geworden. Hij eindigde op de punt voor op Thiedemann. Maar een te- bijna vier en een half uur tegen de af- eerste plaats met 12 strafpunten. Het leurstelling bereidden beiden hun grote ®tand, jezelf en de tegenstanders te moe- zilver was voor zijn broer Piero, die Duitse aanhang in de Italiaanse hoofd- ten vechten. met The Rock 16 strafpunten had. ter- stad wel. Ludmilla Shevtsova-Lisenko tenslotte „^1 het brons naar de Engelsman David De beide d'Inzeo's hebben zich de veroverde het kampioenschap op de 800 Broome ging, die met Sunsalve tot een sterksten getoond en Raimondo is een meter, maar zij heeft daarvoor tot op de totaaI van 23 strafpunten was gekomen, waardig drager van de olympische titel, laatste meters strijd moeten leveren met Aan de ceremonie protocolaire ging Zij vormen op dit moment onder de in de Australische atlete Brenda Jones, die een. spannende strijd vooraf, die echter ternationale springruiters een klasse slechts 0,1 seconde achter haar finishte. wem»2 spectaculair was door de vele apart, waarvoor men zelfs niet eens hun fouten die gemaakt werden, waaraan olympische 'successen als maatstaf be- Twee broers op het ereplatvorm Don Bragg een snperkamploen. het zware parcours niet vreemd was. hoeft te' nemen. Op eigen grond, voor Vooral de driesprong was voor de mees- eigen publiek waren zij niet te verslaaf Meer dan zeven uur heeft het gevecht ten een onneembare barricade, evenals en al beweren boze tongen, dat het par- geduurd om de olympische titel pols- da 5 méter brede sloot. Ook Raimondo cours speciaal voor hen was gebouwd, stokhoogspringen. Toen om negen uur in d'Inzeo viel in de tweede manche in de aan hun grote prestaties doet dit geen de avond onder het licht van de schijn- fouten en de beste prestatie in deze afbreuk. werpers de Amerikaan Don Bragg zijn tweede ronde kwam op naam van de Twee broers mochten uit handen van laatste aanloop nam voor de record- 20-jarige Engelse boerenzoon, David de president van het internationale hoogte van 4.80 meter, was hij reeds ze- Broome, die met zijn zeven strafpunten olympische comité, Avery Brundage, ker van de gouden plak, aangezien hij naar de bronzen medaille reed. Gevoegd goud en zilver ontvangen. Zij schreven als enige over 4.70 meter was gekomen, bij zijn zestien strafpunten uit de eer- historie in de hippische sport! Zijn landgenoot Ron Morris was hem tot ste manche kwam hij tot een totaal van 4.60 meter gevolgd, terwijl de Europese 23, waarmee hij juist één punt onder de BILJARTEN kampioen van 1958, de Fin Eeles Land- Amerikaan Morris bleef en ook de grote stroem, de beste Europeaan was met 4.55 Duitse favorieten, de olympische kam- meter, vóór de grote mannen als de pioen 1956, Hans Gunther Winkler, en Russen Krassovskis en Petrenko. Hans Thiedemann, overvleugelde. Door Don „Tarzan" Bragg, zo genoemd om- een goede tweede manche, waarin hij hlJ als kind reeds in Pennsgrove nu vrij van druk zijn titel te moeten (N) van Iglesias (Chili) gewonnen, (New Yersey) van boom tot boom slin- verdedigen slechts acht strafpunten Scherz (Oost.) versloeg Friedenthal gerde, te een atleet van bijzondere _/a HET WERELDKAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN Op de derde dag van het wereldkam pioenschap driebanden heeft de Ruyter klasse. De 24-jarige Amerikaan, juist zijn militaire dienst bij de marine heeft afgesloten en hoogstwaarschijnlijk het volgende jaar op het witte doek te zien zal zijn als de nieuwe Tarzan opvolger van een andere olympische kampioen, zijn landgenoot Johnny Weis- muller sprong achtereenvolgens in de finale 4.55, 4.60 en 4.70 meter bij zijn eerste poging, tot grote verwondering van de talrijke toeschouwers, die tot laat in de avond de verrichtingen van deze reus bleven volgen. Toen was hij reeds zeker van de titel, maar Don Bragg was daarmede niet te vreden. Met de wetenschap dat deze spelen wel eens zijn laatste zouden kun nen zijn als filmspeler wordt hij hoogstwaarschijnlijk tot prof verklaard liet de 97 kg. zware atleet de lat op de hoogte van 4.82 meter leggen. Twee centimeters meer dan het officiële we reldrecord, dat reeds op zijn naam staat. Onder doodse stilte nam hij driemaal een aanloop, maar of het nu kwam om dat zijn concentratie telkens onderbro ken werd door de binnenkomende snel wandelaars, het lukte hem niet. Het olympisch record lag toen allang aan scherven, want de 4,70 meter van Rome betekenen tegenover de 4.56 meter van VREUGDE IN GRIEKENLAND De overwinning van kroonprins Constantijn van Griekenland bij het zeilen in de Drakenklasse, is» in zijn vaderland met uitbundige vreugde ontvangen. De Acropolis en de binnenstad van Athene zijn in allerijl geïllumineerd evenals de haven Piraeus, waar prins Constan tijn voet aan land zal zetten. Minister-president Caramanlis en premier Canellopoulos hebben in telegrammen de bewondering van het volk voor de sportieve prins tot uiting gebracht, en he) regent momenteel gelukstelegrammen aan het adres van koning "-ul, gis teren naar Griekenland zou terug keren maar besloten heeft nog een dag te blijven om de huldiging van zijn zoon bij te wonen. De kroon prins zelf zal direct na de sluitings ceremonie naar Athene terugke- Uitslagen: De Ruyter Iglesias VOETBAL ENGELSE LEAGUE De uitsagen van de gisteren voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Bolton Wanderers-Tot tenham Hotspur 1-2; Cardiff City-Aston Villa 1-1; Chelsea-Blackburn Rovers 5-2; Manchester City-Sheffield Wednes day 1-1; Wolverhampton Wanderers- Leicester City 3-2. Tweede divisie: Brighton and Hove Albion-Ipswich Town 2-4; Charlton Ath- letic-Sunderland 2-2; Leeds United-Ley- ton Orient 1-3; Liverpool-Luton Town 2-2; Norwich City-Plymouth Argyle 1-0; Portmouth-Stoke City 1-0; Rotherham United-Bristol Rovers 4-0; Southampton -Derby County 5-L

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7