Raad van Oegstgeest hield zich bezig met vervangende grond en ontruimingstermijn Scherp 13 september begint te Leiden weer de ontgroening DONDERDAG 8 SEPTEMBER I960 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 TJlc VliMati V pindakaas in kwaliteit de BAAS Van alles wat voor jeugdleiders in LJA-cursussen te Leiden (Advertent,el Sieeds meer vrije iijd Leiden en G S. kregen een veeg uit de pan De raad van Oegstgeest, onder voorzitterschap van burgemeester H. L. du Boeuff, heeft niet veel moeite gehad met de 20 punten tellende agenda. De zitting werd na twee uur vergaderen gesloten, nadat in de rondvraag - zomaar toevallig - de annexatieplannen van Leiden ter sprake waren gekomen. De ingekomen stukken en mededelingen - de laatste betreffende een geld lening van 100.000 gulden voor de bouw van een openbare kleuterschool - werden voor kennisgeving aangenomen. De leden van de commissie van advies als bedoeld in artikel 8, le lid woonruimtewet, namen voor het tijdvak 1 oktober 19601 oktober 1961 hun herbenoeming aan. Bij de aan bieding van de gemeentebegroting en de begroting van het grondbedrijf voor 1961 uitte mevrouw Kramers-De Vlaming Pleysier (p.vd.a.) haar te vredenheid, dat het college zo vroeg daarmee klaar was gekomen. De raad ging accoord met het voor stel, de algemene beschouwingen van de begroting te houden op woensdag 9 november. De rekening van de gemeentelijke commissie voor maatschappelijke zorg en die van het H. Geest Arm bestuur over 1959 werden goedge keurd. Het voorstel van B. en W. tot het iristellen van een commissie ter bestu dering van het vraagstuk van de be schikbaarstelling van vervangende grond voor boeren en tuinders, die tengevolge van de realisering van het uitbreidingsplan hun land moeten verlaten, ontlokte aan de heer v. d. Hulst (KVP) de vraag, of het wel nodig was hiervoor een commissie in te stellen. In andere gemeenten wordt altijd vervangende grond be schikbaar gesteld. Mevr. Smits- Witvliet (VVD) daarentegen was dankbaar, dat B. en W. deze commis sie wilden instellen, waardoor het college een stukje van zijn verant woording en beleid aan de commissie afstaat. De heer Bergmeyer (KVP) was eveneens dankbaar voor dit afstaan van beleid, als de commissie tenmin ste maar kan werken. Het gaat er om, op korte termijn plannen te rea liseren en de commissie beschikt niet over een apparaat. Spr. achtte het gewenst, dat er een deskundige wordt benoemd die zich op de hoog te stelt van de voorlichting, welke er landelijk bestaat op dit terrein. Hii vroeg, of B en W. hiervoor zou den voelen Het moet niet zo ziin, al dus de heer Bergmeyer. dat B en W. niet zoveel voor deze materie voelen en doarom liever maar een commissie instellen. Verantwoording in brede kring. De heer Veen (P. v. d. A.) vond het ook wenselijk, dat de commissie zich de methoden eigen maakte welke ook elders worden gevolgd. De voor zitter zei, dat de commisise vrij is, een eigen werkwijze te.volgen. Toch zal zij zich moeten inwerken in deze zaak. Het is overigens, aldus de voorz., helemaal niet de bedoeling, het werk aan de commissie af te schuiven, maar de verantwoording moet in brede kring worden gedra gen. Het is voor de overheid haast ondoenlijk, zomaar vervangende gron den, waaraan speciaal voor tuinders aparte eisen worden gesteld, te vin den. Tenslotte was de raad het eens met de benoeming in deze commissie van mevr. SmitsWitvliet en de he ren Van der Hulst en Veen. De heer Van Nieuwkoop (Prot. Chr.) wilde liever niet in de commissie, omdat hij al in twee andere zat. Hij stelde voor, de heer Brouwer (Pr. Chr.) te benoemen. De voorz. vond dit een goede gedachte, waarmee de raad in stemde. Bij de behandeling van de beroep schriften inzake de bouw van waren huizen aan de Hoge Mors vroeg de heer Van Weizen (Pr. Chr.) of de POTLOOD EN GEEST zaak nu rond is, of dat er nog meer gegadigden te verwachten waren. Dit v/as niet met zekerheid te zeggen; er kunnen zich nog eventuele gegadig den melden. Op de vraag, of G.S. aan deze zaken hun goedkeuring moeten geven, antwoordde de voorz. ontken nend. „Verkleurd plan". De heer v. d. Hulst was bij het le zen van het betreffende pre-advies gevallen over regel 22. Er stond te lezen, dat er sprake is van cultuur land, doch „dat tengevolge van het verkleuren van het reeds uit 1934 daterende uitbreidingsplan het kleur verschil tussen beide bestemmingen nagenoeg was weggevaagd". „Hier ontbreekt het woord „kaart" vóór het woord „uitbreidingsplan", zo zei de heer v. d. Hulst, „het plan kan niet verkleurd zijn" De voorz. verstond onder plan ook alle bijbehorende documenten, maar hij wilde toch wel het woord „kaart" toevoegen. In het voorstel tot aankoop van het pand Hofdijck 50 was opgenomen, dat de commissie voor openbare wer ken de termijn van de ontruiming der woning gesteld wilde zien op uiter lijk 1 november 1961. „Het is ge wenst, dat wij naar deze datum stre ven", zei de heer v. d. Voort (KVP); de voorzitter was evenwel van me ning, dat in verband met de huidige woningsituatie een dergelijke termijn nooit te stellen valt. Mevr. Kra mersDe Vlamingh Plevsier vond „passende woonruimte" (die eerst ge vonden moet worden alvorens tot ont ruiming kan worden overgegaan) een zeer subjectief begrip „dat kan van eeuwigheid tot amen duren". De voorz. bleef van oordeel, dat de moeilijkheid met de woningvoorzie ning nu eenmaal niet weg te denken is. In het uiterste geval kan een ont ruimingsprocedure helpen. Om de ge troffen ontruimingspassage wat te verzachten besloot men van „streef datum" te spreken, waarna tegen dit pre-advies van B. en W. geen bezwa ren meer rezen. Inbezitneming. De term „inbezitneming" van water van de polder Oudenhof vond de heer v. d. Hulst te verregaand; het is te duur om hierover een procedu re aan te gaan. Is er misschien een mogelijkheid, dit in der minne te schikken, zo vroeg hy, verzuchtend: „hebben deze mensen nu zulke harde bollen, of zijn de raadsleden zo wei nig soepel?" De voorz. bezag het begrip „inbezit neming" als een soort dwangmaatre gel om het water uiteindelijk in bezit te krijgen. Er is grote haast geboden in verband met het grote uitbrei dingsplan, we moeten dus een kracht middel achter de hand hebben, vond de voorz. De heer v. d. Hulst had bezwaar tegen het instellen van een procedure bij de rechtbank, omdat het tempo van afhandelen afhanke lijk is van de langzaam malende rechterlijke molen. Het voorstel werd toch z.h.s. aangenomen. Ook het voorstel tot verkoop aan het Rijk van enkele weggedeelten en onttrekking aan het openbare ver keer van een gedeelte van de Rijns- burgerweg werd aanvaard. Een kre diet voor het maken van halteplaat sen voor bussen by het gebouw „Flo ra" en ter hoogte van de kath. kerk achtte de voorz. geen weggegooid geld, want juist op dit gevaarlijke kruispunt geldt hoe meer haltes, des te langzamer rijden de bussen. Het enige bezwaar geldt voor de mensen, die bij de haltes wonen en hun wa gen niet meer kunnen parkeren, om dat er een parkeerverbod van 12 me ter komt. Dit is vervelend, maar zij kunnen altijd aan de overkant te recht. De heer Macovitch (WD) vroeg of de parkeerplaats gemarkeerd zou worden door een serie witte tegels. „Nee", zei de voorzitter, „het worden er maar twee; dit is een aanmerke lijke bezuiniging". Het voorstel v/erd aangenomen. De uitbreiding van de openbare kleuterschool met een der de lokaal (de raad zag gaarne spoed) werd eveneens goedgekeurd. Ook ging de raad accoord met de namen Terweeschool voor de le openb. school en „Floraschool" voor de 2e openb. school. De voorstellen tot ver hoging van de ziektekostenuitkering over het le half jaar 1960 en tot wij ziging van de gemeenschappelijke re geling van het IZA waren punten, de vlot onder de hamer doorgingen. Waterstaat maakt aanspraak op grond. In de rondvraag zei de heer Veen, dat hem ter ore was gekomen, dat bij plaatsing van het hek bij de speel tuin „Buitenlust" verschil van in zicht was ontstaan m.b.t. de eigena res van de grond. Het werk ligt nu stil. Waterstaat schijnt aanspraak op de grond te maken. De voorz. zei, dat het kadaster maar moet uitmaken, van wie deze grond feitelijk is. Mevr. Kramers zei verheugd te zijn over het totstandkomen van de vernieuwing van het kantoor van so ciale zaken. Zij had lof voor de grote voortvarendheid van wethouder Steenmetser, die ook hulde van de voorzitter, namens de hele raad, voor zijn bemoeienissen in ontvangst mocht nemen. De heer Blansjaar (Pr. Chr.) vroeg of het de voorz. bekend was, dat een Duitser in le gemeente een villa heeft gekocht die, behalve in het zo merseizoen, het hele jaar leeg staat (uit de raad klonk de vraag, of het misschien een Rus was); spr. vond dit niet passend in deze tijd van wo ningnood. Een onderzoek wordt in gesteld. Ook wees de heer Blansjaar op het toenemende gevaar op de toe- ?angsweg tot de autoboxen bij de renelaan; hij voorzag hier ongeluk'- ken. De voorz. adviseerde hem, dit nog eens met de politie op te nemen. Toorenveldt. „Is het juist, dat Monumentenzorg belangstelling heeft voor Tooren veldt!", was de vraag van de heer Brouwer. De voorz. zei, dat het ge bouw slechts belangrijk is als oud- historisch pand. In zo'n geval pleegt Monumentenzorg „aanmoedigingssub sidie" te geven, misschien ongeveer 6000, maar alleen voor externe res tauratie. In dit geval moeten echter provincie en gemeente elk 10 pet. bij dragen. Leiden overtilt zich verre. Tenslotte informeerde de heer JBrou- wer, of er geen stappen ondernomen kunnen worden met de door de grens wijzigingen mede-bedreigde gebieden in de Leidse agglomeratie. De voorz. zag hier geen mogelijkheid; de belan gen onderling lopen hemelsbreed uit een. Op deze basis kan men bijna niet van gezamenlijke verdediging spre ken, aldus de burgemeester. „Het moet gemeente voor gemeente en doel voor doel worden bekeken. Het ont breekt aan eensgezindheid, omdat de facetten van de bedreiging geheel verschillen". De enige weg noemde de voorz. intercommunale samenwer king, hierdoor kunnen vrijwel alle problemen worden opgelost.. Er moet een eerlijke kans worden gegeven om te realiseren wat gemeenschapDelijk is opgesteld. Leiden en Ged. Staten schieten nog steeds schromel'ik te kort. De burgemeester sloot de dis cussie met Leiden een provinciestad je^ noemen, dat zichzelf verre over- Dodelijk ongeluk in Leidse Breestraat Wielrijdster onder aanhangwagen Zoals wij gisteren reeds meldden vond om half drie gistermiddag op de Breestraat een ernstige aanrijding plaats tussen een wielrijdster en een vrachtauto met aanhangwagen. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het postkantoor. Het slachtoffer van de ze aanrijding, de 53-jarige Leidse me vrouw W. Cattin-Doorlandt is gister avond in het St. Elisabethziekenhuis overleden. De politie te Leiden verzoekt allen, die getuige zijn geweest van dit on geluk zich met haar in verbinding te stellen. Naar men thans weet heeft het slachtoffer, dat gelijk op reed met een file auto's, die moest afremmen voor de verkeerslichten aan de De Gijzelaarsbank, een melk tank-auto met bijwagen aan de rech terzijde gepasseerd. Halverwege de aanhangwagen is zij de macht over haar stuur verloren, hetgeen ver moedelijk werd veroorzaakt door de rieten mand die aan haar stuur hing. De wielrijdster is gevallen, en door het rechterachterwiel van de aan hangwagen twaalf meter meege sleurd. Daarbij geraakte zij aan het onderlichaam en de linkerarm zeer ernstig gewond. Op haar verzoek werd zij naar het St. Elisabethzie kenhuis vervoerd. Bij alle „problemen" van deze tijd is die van de vrije tijds-besteding niet de geringste. Wat doen we met de tijd, die tussen slapen en werken overblijft? Het gaat erom deze pe riode zinvol te vullen, het jeugdwerk zal hierop gericht moeten zijn. Geen wonder dat de vraag naar leidingge vende figuren in het jeugdwerk van dag tot dag toeneemt: zij zullen de jeugd actieve ontspanning moeten leren, leiding moeten geven in „doe- clubs" en „hobby-clubs". De Leidse Jeugd Actie voorziet sinds enige jaren in de lacune, die er in de leiding is ontstaan; geeft althans cursussen, die leiders of toekomstige leiders moeten bekwamen en hen leert hoe men de jeugd met opbouwende arbeid kan bezighouden. De algemene voorlichtingsavond voor deze jeugdleiders-cursussen wordt gehouden op maandag 12 sep tember te acht uur nam. in het Leidse Volkshuis. De docenten van de ver schillende cursussen zullen hier in lichtingen geven. Het werk van de handenarbeidcursisten wordt met kleurendia's geïllustreerd. De LJA- cyclus biedt een palet aanmogelijk- heden. „Handenarbeid in vrije expres sie" en een lessenreeks, die tevens opleidt tot het landelijk diploma staat natuurlijk weer op het programma, evenals de vervolgcursus handenar beid B. Maar om het niet voor ieder een moeilijk te maken heeft men ook een bescheiden cursus aan genoemde twee toegevoegd, n.l. eenvoudige han denarbeid voor het clubwerk op de speeltuinen e.d. Nieuw is de cursus „kunst- en sier voorwerpen van metaal", die gege ven wordt door mevr. P. Stöxen— Tesink, edelsmid te Leiden. Kampe- Voor het eerst: weekend-kampen Schouwen-Duiveland Van 13 tot 30 september wordt er in Leiden weer ontgroend. Driehon derd nieuwkomers aan het Leidse Studenten Corps moeten vertrouwd gemaakt worden met de regels van het huis en zoals men weet gaat dit niet zonder lawaai voorbij. De driehonderd van dit jaar vor men een record. Zoveel, hebben de ontgroeners (die het naar eigen zeg gen óók zo gemakkelijk niet hebben) er nog nooit gehad. Zij beschouwen het als een schrikbeeld en dat schrik beeld wordt groter door de slechte toestand waarin de sociëteit Minerva zich thans bevindt. Bovenverdiepin gen zijn er niet meer, gegeten kan er in de sociëteit aan de Breestraat niet worden. Daarom moeten de driehonderd el ke dag „op transport gesteld" wor den naar de manege, waar ook een belangrijk gedeelte van het dagpro gramma wordt uitgevoerd. De col loquia, de gesprekken tussen oudere en eerste jaar worden nog wel op de sociëteit gegeven. Een nieuwigheid Brittenburg- expeditie is beëindigd Géén succes van de ontgroening van dit jaar zijn de twee weekend-kampen op Schou wen-Duiveland. In barakken van de Rijkswerkverschaffing te Eikerzee en Spijkenisse worden de jongelui ondergebracht, hoofdzakelijk met de bedoeling dat zij elkaar leren ken nen. Andere jaren ontbrak daar nog wel eens iets aan. Het programma van de ontgroening bleek zó over laden, dat er voor de slachtoffers zelf weinig tijd overbleef iets meer van elkaar te weten te komen dan de vóór- en achternamen. Deze week ends zouden oases van rust moeten worden in een overigens drukke ontgroeningstij d. Zwemmen in zee, gymnastiek en vooral véél rust staan op de dag indeling. En voor het overige doet men het weer kalm aan. De ontgroe ning begint iets van haar „verschrik kingen" te verliezen. Andere geest in het academisch leven en in de verhoudingen onderling der studen ten komt ook in de ontgroening tot uiting. Het percentage groenen, kandidaat leden dus voor het studentencorps, van het totaal te verwachten in schrijvingen is zeer gunstig. Het blijkt, dat belangstelling voor lid maatschap van het Leids Studenten corps groeiend is. Leidse Universiteit Bij Koninklijk besluit is benoemd tot gewoon hoogleraar met ingang van 1 september 1960 in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniver siteit te Leiden, om onderwijs te ge ven in de fysische biochemie: dr. H. L. Booij, thans buitengewoon hoog leraar. Industrie in en rond Leiden vraagt Italiaanse arbeiders No. 506. Horizontaal: 1 gem. in Belg. Limb., 4 lusthof, 7 kweker, 9 goedertieren, 11 bosgod, 12 eiken schors, 14 slede, 15 ik (Lat.), 16 voor zetsel, 17 onderricht, 19 grond die bij een hoeve behoort, 20 aanteke ning, 24 inhoudsmaat, 26 klank, 27 gem. in Gelderl. Verticaal: 1 foei, 2 voedsel, 3 tel woord, 4 plechtige gelofte, 5 tel woord, 6 voorzetsel, 8 in volle leng te, 9 gesponnen draad, 10 soort, 11 vast, stevig, 13 afval van gedorst graan, 18 alleenzang, 19 Ierland, 21 n.etaalsoort, 22 voorzetsel, 23 jon gensnaam. 25 lidwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 505. Horizontaal: 1 bas, 3 ons, 5 ha, 6 olm, 7 as, 9 Sn, 10 al, 12 pet. 14 els, 15 reden, 16 Ria, 17 Inn, 19 M.S., 21 Hg, 22 si, 24 oei, 25 eg, 26 kap, 27 kat. Verticaal: 1 ba, 2 Son, 3 oma, 4 sa, 5 hop, 8 sas, 9 stram, 11 lenig, 13 ido, 16 ros, 18 nog, 20 sop, 21 hik, 23 ik, 25 et. GROOT TEKORT Het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden deelt mede: In het voor het einde van de maand juli opgegeven aantal werk lozen van 406 waren rond 250 jeug digen begrepen. Deze jeugdige ar beidskrachten hebben, zoals was te verwachten, inmiddels allen werk gevonden. Worden deze ex-scholieren buiten beschouwing gelaten, dan blijkt het werkloosheidscijfer nog iets verder te zyn gedaald, n.l. van 153 tot 141. Gezien de grote vraag naar ar beidskrachten in vrijwel alle be drijfstakken, va't dit ook niet te ver wonderen. Het is thans wel zo dat iedere werknemer, die als gevolg van het aflopen van werkzaamheden zonder werk geraakt, vrijwel onmid- delijk door het arbeidsbureau elders kan worden geplaatst. De grootste tekorten aan arbeids krachten ioen zich voor in de me taalindustrie n de textielindustrie Enige bedrijven hebben thans een aanvraag om Italiaanse arbeiders in. gediend, voorlopig echter nog slechts tot zodanig aantallen dat de even tuele komst van deze arbeidskrach ten van geen noemenswaardige in vloed zal zijn op het geheel van de arbeidsmarktsituatie in Leiden en omstreken. Het tekort aan vrouwelijke ar- De expeditie Brittenburg vóór Katwijks kust is ten einde. Zonder succes zijn de jonge, enthousiaste amateurduikers naar huis terugge keerd. Ook het „onderwatervlieg tuig" dat uit Cannes naar Katwijk was overgebracht wordt voor terug zending gereed gemaakt. Britten burg, het oude Romeinse fort, dat lang geleden in de golven verzonken is, heeft zijn geheimen niet prijsge geven. De archeoloog, prof. Bruns- ting, die verklaarde, dat hoogst waarschijnlijk grondverschuivingen en de voortdurende verplaatsing van zand de laatste resten wegvaag den, heeft gelijk gekregen. beidskrachten is relatief nog groter irc/ir /?/->(-/O KrillC dan dat aan mannen. Tegenover een j i\ÜUC INfU/j aanbod van 110 stond eind augustus een vraag van 560 geregistreerd. Vooral in de textielindustrie en in de sector huishoudelijke diensten blijft het aanbod ver bij de vraag ten ach ter. weer begonnen PATHOLOGISCH LAB Door de rijksgebouwendienst kan toor 's-Gravenhage werd het aan brengen van elektrische installaties in het Pathologisch Loboratorium op gedragen aan de firma Langezaal en Inniger te Leiden voor 31.121. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Johanna Maria dr van P. van Hofwegen tn J. M. Krauwer; Frederic zn van H. W. Otto en J. M. blikman; Maria Anna dr van J. W Schouten en M. M. Glasbergen; Wilhelmina Johanna dr van H. J. v. d. Weijden en J. M. G. van Bers;; Johanna dr van D. Zwan- ziger en T. Hartevelt; Hendrikus Jo hannes zn van G. Cuvelier en A. M-. Wagemaker; Sergio zn van B. M. Candido en P. M. van Iterson; Petrus Cornelis Maria zn van P. Lindaard en C. G. Zeestraten; Margaretha Ma ria Cornelia Hendrika dr van A. Ar- bouw en M. J. Oogjen. Overleden: D. van der Bijl 63 jr, man; E. T. Wetting 12 jr, dochter. Ter opening van het cursusjaar 1960-1961 vond gisteravond een bij zondere bijeenkomst plaats van de colonne Leiden van het Rode Kruis Korps. De Colonnecommandant, dok ter H. P. Veldhuyzen, deelde mede dat het Rode Kruis met een praal wagen zal deelnemen aan de recla meoptocht op 3 oktober. Voorts zal eind september weer een nieuwe opleidingscursus aanvan gen, waarvoor de inschrijving zal worden gehouden op donderdag 15 september a.s. des avonds om 8 uur in het Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht. Als docent van deze cursus zal optreden dokter F. Brand. Vervolgens kreeg dokter H. C. Jasperse gelegenheid de EHBO-di- ploma's uit te reiken aan de geslaag de van de vorige cursus. De namen van de geslaagden zijn: mej. A. P. v. d. Berg, H'woude; mej. M. Blok dijk, mevr. A. J. Jansen-van Waas, L'dorp; mej. M. H. T. v. Kordelaar. mevr. M. v. d. Kraan-Jansen, S. M. de Mik, mej. M. J. E. Oude Elferink. mej. S. M. Oude Elferink, mevr. K. v. d. Plas-Berkheij, C. v. d. Plas, J. M. Smit en mej. J. E. Versnel, Zoe- terwoude. (Waar geen woonplaats is vermeld is bedoeld Leiden). Tenslotte werden nog enige in structieve films vertoond. I EIDEN IS EEN PROVINCIE- STADJE, dat boven zijn krach ten tilt, heeft de burgemeester van Oegstgeest in de raad gezegd. Kijk, dat vinden we géén taal voor een burgemeester. Men mag toch ver wachten, dat de heren in de ge meenteraad een gebruikstaal voeren, die in overeenstemming is met de ernst van de onderwerpen, die zij behandelen. Afgezien van alle gevoeligheden, die rond de grenswijzigingen ge groeid zijn: de burgemeester van Lei den zou het tóch niet in zijn hoofd halen zich in dezelfde onparlemen taire formulering uit te laten. In dien hij in hetzelfde jargon zou be zigen, zou hij bijvoorbeeld spreken van „dorpjes rond Leiden, die men tot de achtergebleven gebieden kan rekenen". Zoiets zou Leidens eerste burger nooit zeggen, omdat dit nu eenmaal niet de goede toon is''in een open bare raadsvergadering. Ook bij de kwestie van de grenswijziging dient men de regels van het spel te vol gen. Het ware beter geweest, indien Oegstgeest' burgemeester gezegd had dat „de praktijk heeft bewezen, dat Leiden meer wil hebben dan het aan kan. Dan was de burgemeester in een voor ieder verstaanbare taal binnen zijn boekje gebleven. Dat de verschrikkingen van de ontgroening te Leiden wel eens fel ren is een kunst. Omdat uit het ge bruik van de tenten, die door de LJA verhuurd worden gebleken is, dat niet alle kampeerders even oordeelkundig met de spullen omgaan heeft men een speciale cursus van zes lessen over kamperen in het leven geroepen. Natuurlijk staan ook weer onder het hoofdstuk „dramatische vorming" het „creatief spelen met kinderen", en toneel in het jeugdwerk op het programma. Nieuw is de serie vertellen en voodragen. pantomime en marionet tenspel, die geleid wordt door Joop Koevoets. Mejuffrouw dra. M. D. de Vries verzorgt een serie over het mu seum, waarna ook de heer H. H. Frese en dr. G. D. van Wengen iets aan de kennis van moderne museum- kunde zullen bijdragen. De succesvol le gespreksavonden voor bestuur en leiding van het jeugdwerk worden ook dit seizoen weer gehouden. Ge- sprekleiders zijn o.m. drs. A. van Tie nen en drs. W. Hoebink. Voorts is er nog een cursus voor directies en stafleden van jeugd- en clubhuizen en een cursus over film kunde, die in samenwerking met K O wordt gehouden. gekleurd worden moge blijken uit een berichtje, dat intertijd in een landelijk ochtendblad heeft gestaan over Leidse ontgroening en dat ver telde over een groen die „in de sociëteit van de trap was gegooid en hierbij drie ribben had gebroken". Onderzoek bracht aan het licht, dat een van de deelnemers aan de ont groening, die snel een opdracht wil de uitvoeren over een balk op zol der was gestruikeld en hierbij wat schaafwonden had opgelopen. Het bericht werd echter nooit herroepen. 1De Stichting Zuid-Hollands landschap heeft aan het jeugdwerk van Leiden een strook grond te Noordwijkerhout afgestaan ten be hoeve van kampeerders. Het terrein is gelegen nabij Nieuw Leeuwen horst. De Leidse Jeugdactie is op 't moment in onderhandeling met het gemeentebestuur van Noordwijker hout over een kampeervergunning. Zoals bekend is het voor de Leidse jeugdverenigingen te Leiden uiterst moeilijk in de nabijheid van de stad geschikt terrein te vinden voor het houden van bivakken en weekend kampen. De politie van Leiden heeft twee 39-jarige fabrieksarbeiders te Leiden aangehouden. Zij worden verdacht van diefstal van wollen garens. Op maandag 12 september a.s. zal de pedel van het Leidsche Stu denten Corps, de heer W. E. A. vom Hofe, zijn 25-jarig ambtsjubileum vieren. Het Collegium geeft bij die gele genheid een receptie te 17 uur in de Nachtkroeg der Sociëteit Minerva. Evenals vorig jaar vormde de deelname van het Leids Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" aan het jaarlijks Bloemencorso, dat zondag jl voor de 19de maal door Zunderts straten trok nu weer een van de hoogtepunten van dit corso. Mochten de kleine muziek-ambassadeurs uit Leiden de „Zundertse Titel" vorig jaar reeds de hoogste lof van de jury in ontvangst nemen, hoewel zij toen „buiten mededinging" mee werkten, ditmaal mochten zij, ge zien dit succes, wel meedingen naar een prijs met als resultaat, dat de jury hen thans een tweede prijs (zil veren vaandelmedaille) toekenden in de show-afdeling voor orkest en band. De vele ovaties, die de muzikant jes in ontvangst mochten nemen, be vestigden ook nu weer overduidelijk hun succes. Het corso-comité nodigt nu reeds de Leidse muzikantjes uit om ook aan de 20ste corso in 1961 muzikale medewerking te verlenen en mede te dingen naar een prijs in de hoogste afdeling. In het kader van de grote RICO- winkeliers-actie die deze week ten bate van het Anjer-fonds in Alk maar wordt gehouden, verleende 't Leidse Jeugdorkest en Drumband dinsdagavond wederom de nodige ook in deze kaasstad een ovationeel succes, gevolgd door een uitnodiging voor de actie-1961. AUTO CONTRA TRAM Op het kruispunt Jan van Hout- kade-Korevaarstraat gebeurde van morgen omstreeks 6.45 uur een on geluk, waarbij een auto totaal ver nield werd. De auto kwam van de Jan van Houtkade en de tram van de Lammenschansweg. Beide voer tuigen kwamen met elkaar in bot sing. Hoewel de auto totaal vernield was, hadden de inzittenden nog ge luk. De ene liep.een diepe snijwond aan het hoofd op, de ander had ver moedelijk inwendige kneuzingen. VOORSCHOTEN Auto vloog uit bocht Vrouw gedood Gisternacht is omstreeks een uur op de Veurseweg, nabij „De Gouden Leeuw" een dodelijk ongeluk ge beurd, waarvan de oorzaak nog steeds niet bekend is. De bestuur ster van een auto, de 35-jarige in woonster van Voorschoten mevr. V. E. U.-N., is vermoedelijk uit de bocht van de weg gevlogen waarna zij uit de wagen werd geslingerd en op slag gedood. De auto sloeg enkele malen over de kop nadat hij tegen een boom was aangereden. Midden op de weg bleef de wagen geheel vernield lig gen. De politie is nog met het on derzoek bezig.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2