c »De Vluchteling van Cayenne« Nederland en Nieuw-Guinea Dokter Claudia (157) elke woensdag jongensmarkt TERLENKA PANTALONS GEMEENTERAAD VAN LISSE Uitbreidingsplan gewijzigd: bungalowBouw in Poelpolder Peek&Cloppenburg POLIO-BLINDEN DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 DE LEIUSE COURAN1 PAGINA 9 Beweringen en ontkenningen In gezaghebbende Nederlandse kringen in Den Haag is maandag avond verklaard, dat Nederland de Verenigde Naties zal voorstellen, Ne derlands Nieuw-Guinea te „interna tionaliseren", mogelijk met de mede werking van de Verenigde Staten, India en Australië. In antwoord op vragen werd ge zegd, dat het nog met bekend is, wanneer Nederland een dergelijk voorstel zal doen om de toekomst van het gebied, dat door Indonesië wordt opgeëist, te regelen. Op de vraag in welke vorm de Nederland se regering zich internationalisatie binnen het bestek van de VN voor stelt, werd in genoemde kringen ten antwoord gegeven, dat een beheer- schapsgebied het meest geschikt schijnt te zijn. De gezaghebbende woordvoerder deelde mee: „Wij pro beren de Papoea-bevolking van Ne derlands Nieuw-Guinea voor te be reiden voor zelfbestuur op een zo spoedig mogelijk tijdstip". Hij voeg de hieraan toe dat de bevolking dan de keuze zal worden gelaten, wat zij wil doen. „Als zij zegt dat zij zich met Indonesië wil verenigen, dan hebben zij onze zegen". De woordvoerder verklaarde ver der, dat het met het oog op de ge beurtenissen in Kongo twijfelach tig is, of de VN bereid zullen zijn, de verantwoordelijkheid in Nederlands Nieuw Guinea op zich te nemen. Een manier waarop dit mogeliik zou kunnen gebeuren, was Nederland het beheer te laten voortzetten onder toezicht van de Verenigde Naties, of onder toezicht.van een aantal door de VN aan te wijzen landen. De woordvoerder zei dat Neder land de VN reeds gepolst heeft en het was duidelijk geworden ,dat de volkerenorganisatie niet van gevoe len is, dat het in dit stadium ge wenst zou zijn de verantwoordelijk heid in Nederlands Nieuw-Guinea op zich te nemen. Desondanks achtte Nederland het gewenst een nieuw voorstel in deze geest aan de VN te doen. De rijksvoorlichtingsdienst geeft het volgende officiële communiqué uit: „Naar aanleiding van de- circule rende persberichten, als zou de Ne derlandse regering overwegen te streven naar een internationalisatie van Nederlands Nieuw-Guinea, deelt de Nederlandse regering mee, dat er geen enkele wliziging is gekomen in haar buitenlands beleid ten aanzien van dit gebiedsdeel zoals dit beleid in de laatste jaren is gevoerd". G. C. D. BARON VAN HARDEN- BROEK OVERLEDEN. In het academisch ziekenhuis te Utrecht is gisteren overleden de grootmeester van het huis der konin gin, mr. G. C. D. baron van Harden- broek, Baron Van Hardenbroek werd op straat in Utrecht onwel en is door de G.G.D. naar het academisch zie kenhuis vervoerd. Na aankomst overleed hij. Baron Van Hardenbroek werd op 17 februari 1902 geboren. Hij studeerde rechten in Leiden. Op 1 mei 1946 werd hij benoemd tot thesaurier van de Koningin en tot kamerheer in bui tengewone dienst. BOERDERIJBRAND. Gisteravond omstreeks kv/art over negen is een felle brand uitgebro ken in de boerderij van de heer C. G. Trouw, te Hellevoetsluis. De brand weren van Nieuw-Hellevoet en Nieu- wenhoorn, die binnen enkele minu ten ter plaatse waren konden tegen het zeer snel om zich heen grijpend vuur niet veel uitrichten. He:; woon huis, van de schuur gescheiden door een brandgevei, bleef behouden. Met de schuur werden de vele machine rieën, waaronder een combiner, trans portband en tractor evenals de al binnengehaalde oogst, prooi der vlam men. De Bossche veemarkt zal in ver band met de nationale trekpaarden tentoonstelling op 13 en 14 september van woensdag worden verplaatst naar donderdag 15 september. HET OVERLEG TUSSEN REGERING EN BOUWBEDRIJF OVER IN TREKKING VAN DE PRIJZEN- BESCHIKKING BOUWBEDRIJF 1960 IS MISLUKT. In een gisermiddag op het depar tement van Economische Zaken ge houden bijeenkomst zijn de ministers van Economische Zaken en Volkshuis vesting en bouwnijverheid enerzijds, een afvaardiging van de raad van be stuur bouwbedrijf onder leiding van zijn waarnemend voorzitter de heer J. P. A. Nelissen anderzijds, niet tot overeenstemming kunnen komen. Van regeringskant toonde men zich in deze besprekingen bereid de be schikking in te trekken, als de aanne mers de garantie wilden geven dat zij verhogingen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden, ingegaan op 1 maart of later, niet zouden doorbere kenen in de prijzen van bouwwer ken, die op die datum onder handen waren. De delegatie van de raad van bestuur bouwbedrijf kon deze garan tie niet geven. Voorgeschiedenis. Door het uitvaardigen van de prij- zenbeschikking bouwbedrijf 1960 is op 21 maart j.l. een einde gemaakt aan de bouwstaking. De beschikking verbood het doorberekenen in de prijzen der op 1 maart aan de gang zijnde werken en van op of na die datum goedgekeurde verhogingen van lonen en andere arbeidsvoorwaar den. De nieuwe C.A.O., inzet van de staking, kon daardoor met terugwer kende kracht per 1 maart ingaan. De eruit voortvloeiende hogere kosten mochten niet in de prijzen der „lo pende" werken worden doorbere kend, maar de aannemers behoefden geen afstand te doen van de in hun contracten voorkomende risicoclau sule. Later heeft het Rijk doen we ten, dat het als opdrachtgever geen gebruik meer zou maken van deze ri sicoclausule. Onder de beschikking valt ook de in april j.l. ingegane com pensatie huurverhoging. Teleurstellend. Op 3 en 27 augustus zijn de bei de ministers en de raad van bestuur bouwbedrijf ook al bijeen geweest om te bespreken, hoe tot intrekking van de beschikking zou kunnen worden gekomen onder handhaving van de doelstellingen, waarvoor zij was uit gevaardigd. Het zag er toen, naar wij van regeringszijde vernemen, wel naar uit dat partijen tot een accoorcf zouden kunnen komen. Voor de rege ring betekent het mislukken van het overleg dan ook een grote teleurstel ling. Om half vijf gistermiddag heeft het bestuur van de Nederlandse Christelijke Aannemersbond, die niet meer in de raad van bestuur bouwbe drijf is vertegenwoordigd, nog een kort onderhoud met de ministers ge had. Commentaar. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf verbindt aan het mislukken der be sprekingen het volgende commen taar: „Op 22 juni heeft de raad van be stuur bouwbedrijf aan de minister van Economische Zaken een brief ge zonden, waarin antwoord werd ge vraagd op een vijftal concrete vra gen over de toepassing van de prij- zenbeschikking bouwbedrijf 1960. Het antwoord op die vragen werd nood zakelijk geacht, wilde het bouwbedrijf met de prij zenbeschikking kunnen werken. Op deze brief is nimmer schriftelijk antwoord gekregen. Bij het oversteken van de Schimmelpenninckweg te Haarlem is gistermiddag om half drie de 76-jari- ge wielrijder A. D. Panbakker uit Heemstede aangereden. Het slachtof fer is naar de Maria-stichting overge bracht en daar enkele uren later overleden. De 77-jarige K. Huis uit Ilpen- dam is gisteren op de provinciale weg bij Monnikendam aangereden door een personenauto, toen hij plot seling met zijn bromfiets deze weg overstak. De man is in de loop van de nacht overleden. met 5 extra „plus"punten smal model zonder zoom met stofceintuur met ritssluiting dubbel versterkte zakken nieuwste modekleuren speciale J.M. prijs 14.75 'o iMr V7m7a I4 Jaar 20.7S (kleine stijging per maat) Stekels en distels langs de bermen Niettegenstaande de uitgebreide agenda heeft de raad van Lisse zich daar gisteravond nog vrij vlot doorheen gewerkt en slechts enkele punten heb ben enige discussie gevergd. Het onderdeel dat de tongen wat meer in beweging bracht betrof het voor stel tot vaststelling van ontwerp-uitbreidingsplannen, herzieningen 1960. Een der vorige plannen was namelijk niet door Gedeputeerde Staten goed gekeurd en moest derhalve gewijzigd worden, welke wijziging daarin be stond dat de omgeving van de le Poellaan tot agrarisch gebied werd ver klaard. Het levensmiddelengrossiersbedrljf Schrama had er echter al grond voor een nieuwe vestiging, doch door de weigering tot goedkeuring van de plannen door G.S. kwam dit op losse schroeven te staan. De gemeente wil er wel aan meewerken dat de fa. Schrama er met haar bebouwing toch „tussen komt" (b. en w. voelen wel wat voor afwisseling daarin). (Advertentie) DEINUMSE VIERLING TWEE JAAR De Deinumse vierling Meint Wil lem, Dirkje en Ytje Lautenbach is gisteren twee jaar geworden. De ouders kregen bij de gelukwensen bloemen en geschenken. Onder hen, die even naar de jarige vierling kwa men kijken bevond zich dr G. C. M. Kolff uit het nabij gelegen Marssum, die destijds de vierling ter wereld hielp komen. De vier levenslustige kleuters bezorgen moeder Lauten bach handenvol werk: zij heeft nog steeds een extra hulp in huis. Vijf maanden geleden werd het gezin Lautenbach nog uitgebreid, met 'n zoontje dat Albert genoemd werd. Loterij goedgek. d. d. Min, v. Just, d.d. 13/5/'60 nr. L.O. 600/033/487. Loten Nationa'e lo'erij-acfie Loten 11.per stuk in 5 kleuren verkrijgbaar 5005 prijzen w.o. vijf kapitale WOON HUIZEN in totaal f 225.000.- a. prijzen Bekendmaking hoofdprijzen Radio Hilver sum (298 meter). Giro: 552255 Uw lot verlicht hun lot •3{9gpaog fiaa^oq 000 OS 'PI 'uiepaayoH gpg taguisspeejuiaoH 'HPHui a jpy Wilt U iets weten? Coupeur In een bontzaak. Een speciale opleiding tot coupeur voor bont bestaat als zodanig niet. Voor inlichtingen betreffende een oplei ding tot bontwerker kunt u zich wenden tot de Bond voor Bontbe drijven, Huygenspark 38 in Den Haag, de heer A. Perquin. Kunt U mij zeggen tot wie ik mij moet wenden voor inlichtingen over werken in het buitenland, vraagt mej. P. te Noordwijk. U kunt zich wenden tot het Rijks arbeidsbureau te Lisse. De fam. H. te Voorhout is het op gevallen dat er in de vragenrubriek soms eigenaardige vragen worden gesteld en kan niet begTijpen dat er nog mensen zijn die serieus derge lijke vragen stellen. Ja, wij kunnen dat ook niet altijd begrijpen, maar wat wilt U. Belastingvraag J. W. stelt een belastingvraag. Geheel duidelijk is uw geval na de nadere toelichting ook nog niet. Het loon van uw kinderen behoort niet tot uw inkomen, de kostwinnersver goeding echter wel. Vermoedelijk zult u door dde kostwinnersvergoe ding in de inkomstenbelasting val len, doch dit is niet zeker. Het is niet doenlijk alle mogelijkheden in dit bestek te behandelen. U doet waarschijnlijk het beste u met zo volledig mogelijke gegevens te wen den tot de afdeling inlichtingen van de inspectie der belastingen of tot het gemeentebureau dat u de kost winnersvergoeding uitbetaalt. Ook uw eventuele andere inkomsten, als rente van spaartegoeden etc. zijn hierbij van belang, aangezien deze voor de inkomstenbelasting ook moe- Aan de agenda werd staande de vergadering nog toegevoegd 'n voor stel tot grondverkoop van circa 800 vierkante meter aan de R.K. Coöp. Verbruiksvereniging „Onderling Be lang" voor een opslagplaats van brandstoffen bij Halfweg. Na de openbare zitting had de raad met b. en w. nog een niet openbaar ge sprek over de wijze waarop men denkt de begroting voor 1961 te be handelen. De rekening 1958 van de Stichting „Gemeentelijk Sportpark Lisse" werd voor kennisgeving aangenomen, ter wijl de rekeningen over datzelfde jaar van de Gemeentelijke Woning stichting, de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken en enkele bedrij ven werden goedgekeurd, na enkele opmerkingen van de heren M. Mon- tagne (a.r.) en P. v. Leeuwen (arb.). De laatste drong er op aan de nog steeds op de begrotingen prijkende bekende post betreffende de speel tuin „Marijke" bij de volgende be groting maar als on-inbaar af te voe ren. De raad ging ook akkoord met een viertal onderwijsvoorstellen, w.o. de aanschaf van een schrijfmachine ten behoeve van de r.k. meisjesschool der St. Agatha-parochie. De heer Mon- tagne zei: tegen dit laatste geen be zwaar te willen maken, maar zag er een gevaar in dat het precedenten zou scheppen. Dat zag de burgemees ter ook wel maar hij stelde voldoen de vertrouwen in een goed samen spel met de schoolbesturen. De uitbreidingsplannen Bij de voorstellen tot het vaststel len van het ontwerp-uitbreidingsplan in onderdelen-Lisse Dorp, herziening 1960 en Regeling Dorpskern, herzie ning 1960, werden een aantal bezwa ren onder de loep genomen. Het bungalowpark, dat oorspronkelijk slechts ontworpen was tussen de Rijnsloot en de Laan van Rycke- vorsel, zal door gaan lopen tot in de Poelpolder. Het vorige plan was door Gedep. Staten niet goedgekeurd. De wijziging van het plan en de conse quenties daarvan in verband met De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebrandrio, heeft bekendgemaakt dat president Soekarno de komende bijeenkomst van de algemene vergadering der verenigde naties zal bijwonen en van plan is het woord te voeren, on der meer over westelijk Nieuw-Gui nea. ten worden opgegeven. U hebt ech ter waarschijnlijk recht op aftrek voor 4 kinderen (de dochter van 16 jaar telt dubbel), waarbij inkomens beneden 4740,- onbelast zijn. reeds plaats gehad hebbende grond aankopen door het bedrijf van de heer Schrama, vermeldden wij reeds in de aanhef van dit verslag. De heer W. P. v. Dijk (kvp) vroeg voorts aandacht voor de verwaarlo zing van de Essenlaan, die een twee de vuilnisbelt dreigt te worden. De heer Montagne sprak over de land schappelijke verzorging door de ge zamenlijke bollenstreek. Hij had daar gaarne een uitvoerig prae-advies over gezien. Burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf stelde daarop, dat het praktisch niet mogelijk is voor elke zaak ten deze vooraf toestemming van de raad te vragen; b. en w. heb ben graag wat armslag. De heer Aangeenbrug (S.G.P.) vroeg waarom Lisse moest bijdragen in de herstelkosten van een brug der gemeente Hillegom. De voorzitter antwoordde daarop dat het rijk niet in de kosten wilde bijdragen en daar het een belangrijke afvoerweg is, ook voor Lisse, achtte spr. het niet meer dan billijk dat ook Lisse in de kosten bijdroeg. Hamerstukken Alle andere agendapunten gingen zonder veel op- of aanmerkingen on der de hamer door. Hieronder be vonden zich o.a. de verkoop van plm. 700 m2 grond aan de Houtmanstraat aan een viertal ingezetenen, 800 m2 aan de r.k. Coöp. Verbruiksvereni- ging „Onderling Belang" bij Half weg ten behoeve van een opslag plaats voor brandstoffen, 't aangaan van een geldlening, groot 120.000 bij de n.v. Bank voor Ned. Gemeen ten en het verlenen van een meer dere garantie van 200.000 tot een totaal van f 1.650.000 voor de finan ciering van de bouw van het Prot. Chr. Bejaardencentrum „Rustoord". „Stekels en distels" Bij de rondvraag wees de heer P. v. Leeuwen op het euvel van de vele „stekels en distels", die maar onge stoord groeien langs de wegbermen en op de nog braakliggende bouw gronden. Miljoenen zaden worden vandaar op de omliggende bollen- gronden „losgelaten". Ér bestaat een provinciale verordening tegen, aldus vraagsteller, maar wat doet de ge meente? Wethouder Mesman: „Niets, want we hebben geen maaiers." De voorzitter: „Dan zal de politic tegen de gemeente proces-verbaal moeten opmaken." Vanzelfsprekend was de heer Van Leeuwen met deze „uiteenzetting" niet tevreden, want het euvel zal er niet door weggeno men worden. Dit betekende het slot van de openbare zitting, waarna het college en de raad zich met elkander gingen beraden over de wijze waarop de begroting voor 1960 zal worden be handeld. DOOR OTTWELL BINNS 63 Langdon bleef een tijd in zijn hangmat liggen luisteren naar al die geluiden, denkend dat hij de enige in het kamp was, die reeds wakker was. Zodra het licht genoeg zou ge worden zijn, zou hij opstaan om het vuur wat op te rakelen voor het ontbijt. Dan begon een nieuw geluid alle andere lawaai te overstemmen, 't geschreeuw van de kleine bosapen, die iedere morgen op hetzelfde uur de ochtend met hun gekrijs be groetten. Eerst scheen het gehuil van heel ver weg te komen, alsof er een re- vige windstoot door de boomtoppen woei, maar naarmate de dieren het kamp naderden, groeide het geluid aan tot het scheen of er een kudde verscheurende dieren aangestormd kwam. Het lawaai vervulde het oer woud tot in de uiterste hoeken, ieder ander geluid werd er volledig door overstemd. De mens, die zoiets voor de eerste keer meemaakt, voelt een huivering van ontzetting door zijn leden gaan. Langdon had dit ochtendgezang reeds vele malen gehoord en bleef kalm het ogenblik afwachten dat het zou ophouden. Plotseling verstomde het gehuil, alsof de kelen van al die honderden dieren op hetzelfde ogenblik door gesneden werden en een paar secon den later volgde een diep, kort ge blaf: „Wow! Wow!" De morgenzang van het volk der apen was voorbij. De papagaaien be gonnen te krijsen, en het gezoem der insecten begon het woud weer voor een ganse dag te vullen. Langdon wentelde zich uit zijn hangmat, kleedde zich snel aan en wijdde dan zijn aandacht aan het vuur. Dit was niet meer dan een smeulende hoop as met hier en daar nog de gloed van een feller brandende tak. De voorraad brandhout bleek zeer ver minderd te zjjn. Met hetgeen er nog over was, bracht hy het vuur tot nieuw leven, en haalde dan uit de hut zijn geweer en een bijl. Sedert zijn avontuur met de jaguar, zorgde hij altijd als hij zich een eind van het kamp verwijderde, zijn vuur wapen bij de hand te hebben. Met snelle stap trad hij het woud binnen om een nieuwe voorraad brandhout te gaan kappen. Spoedig vond hij de houtsoort, die hij verlangde, zette het geweer tegen een boom en begon te hakken. Het dreunend geluid van de bijl op het hout klonk fel in zijn oren, zodat geen ander geluid tot hem doordrong Haastig werkte hij door,*zijn gedach ten alleen bij het werk, dat hij on derhanden had. Toen hij oordeelde, dat hij genoeg hout voor de gehele dag bijeen had, begon hij de stapel met behulp van een paar stevige lianen by elkaar te binden tot een paar bossen die hy gemakkelijk naar het kamp zou kunnen slepen. Ein delijk wierp hij met forse zwaai twee bundels over zijn schouder en draai de zich om om zijn geweer op te nemen. Verstomd van verbazing ont dekte hy echter, dat het verdwenen was van de plek waar hij het een uur geleden neergezet had. Niet begrijpend staarde hij naar de boom. Hij had niets gehoord of ge zien en toch was het geweer spoorloos verdwenen. Denkend dat het mis schien weggegleden was onder de mossige zoden legde hij het op zijn rug gestapelde hout weer neer, en wilde gaan zoeken. Maar nog voor hij een voet had kunnen verzetten, klonk vanuit de richting van het kamp een woedende kreet van Sandy, die evenwel ogenblikkelijk gesmoord werd. Dan weerklonk het wanhopige hulpgeroep van een vrouw hem in de oren. „M'n God", fluisterde hij, en met een begrijpend, dat het geweer niet neergevallen was, maar weg genomen door iemand die zich waarschijnlijk achter de bomen verborgen hield, greep hij zijn bijl stevig vast en wendde zich naar het kamp. Op het zelfde ogenblik riep een bevelende stem hem vanuit de lianen toe: „Halt" In de richting kijkend waar het geluid vandaan kwam, ontdekte hy een geweerloop, die in het licht van de morgen tussen de struiken glans de. In de wanhopige overtuiging, dat een patrouille van het bagno hem achterhaald had, bleef hij besluite loos staan. „Wat wenst ge!" informeerde hij in het Frans. „Wie ben je?" „Iemand die uw welzijn op het oog heeft. Gooi die byl neer, mijn heer Langdon. Ik ben in het bezit van uw geweer en van het mijne, dus u bent machteloos tegenover mij." Langdon aarzelde. Dus per slot van rekening bleek 't toch geen gevange nispatrouille te zijn. Waarschijnlijk was 't de bende, die Mimi ontvoerd had en nu opnieuw hun kampplaats ontdekt had. Het geluid van rumoe rig lachende stemmen uit de richting van het kamp vertelde hem dat de overval volkomen geslaagd was, een wetenschap, die hem duidelijk maak te, dat nu allen van zijn handelingen afhingen. Om tijd te winnen trachtte hij de man tegenover hem aan de praat te houden, intussen langs de loop van het op zijn hart gerichtte geweer loerend of hij misschien het gelaat van de kerel zou kunnen on derscheiden. „U gedraagt zich wel erg vreemd voor iemand die mijn welzijn op het oog heeft", meende hy kalm. „Een vraag, die door een geweer beklem toond wordt, heeft niet veel van een liefdesverklaring. Voor ik uw bevel opvolg, zou ik gaarne willen weten, wie het gegeven heeft." „Iemand die u niet kent, maar die geheel in uw belang handelt. Maar als u er op staat, mijn naam te weten ik heet Pedro „Dat is* de naam van een grote schurk!" onderbrak Langdon, en deed een sprong, die hem veilig tussen de bomen bracht. De onzichtbare man uitte een kreet van teleurstelling, maar zonder een seconde stil te houden, rende Lang don voort, zo stil als maar mogelijk was. Hij was er zeker van, dat de man in zijn woede geen gevaarlijke dingen zou doen. Hij hoorde hem tegen zijn makkers schreeuwen, die zijn geroep meteen beantwoordden, en begon in een grote halve cirkel te lopen, zodat hij ten slotte uit zou komen aan het andere eind van hun kampplaats, waar hij misschien zou kunnen ontdekken hoe het er daar uitzag. Een paar keer hield hij zijn vaart in om te luisteren of hy ge volgd werd, maar geen geluid deed zich achter hem horen. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9