Ben Verhagen - met Jaap Helder - naar de derde plaats in de FD- klasse Onweer, storm en regen over Rome Schaakspel Zo warm was het in Rome DINSDAG 6 SEPTEMBER I960 DE I.frmSF COTTK A NT Enige kanshebber der NederI. zeilers op Olympische medaille Terwijl in Rome de windvlagen over de olympische centra trokken, regen buien neerkletterden en de temperatuur enkele graden daalde, was het in Na pels tweehonderd kilometer zuidelij ker nog hetzelfde weertype als in de voorgaande dagen: zon en een zwakke westenwind. De klimatologische om standigheden daér waren dus opnieuw ongunstig voor de Nederlandse zeilers, die gewend zijn aan „zwaar weer". Maar desondanks zag de verrassend goed zei lende Ben Verhagen kans om zijn posi tie in de Flying Dutchmanklasse op deze vijfde wedstrijddag belangrijk te verbeteren. Verhagen finishte na een goede race als zesde en hij staat nu, met een geringe achterstand op de Deen Fogh, met 4200 punten op de derde plaats in de algemene rangschikking. De andere Nederlanders traden niet op de voorgrond. Wim van Duyl werd bij de Draken tiende en Hans Sleeswijk, te leurstellend, bij de Finnjollen twee-en- twintigste. Hun kansen op olympische prijzen waren overigens al nihil. Krachtige wind, waarop de hele Ne derlandse kolonie dit weekeinde hoopte, is uitgebleven. Een half uur voor de aanvang der wedstrijden was de wind kracht zelfs niet meer dan 3 meter per seconde, maar kort daarna liep zij op tot 6 meter, zodat de bemanningen ijve rig in de weer gingen om hun uitgesto ken lichtweer-zeilen te verwisselen voor doek. dat iets meer kan hebben. Het was op de schepen opeens een drukte van belang, want de tijd was kort. En vele bemanningen hadden dan ook al een „natte rug" vóór de wedstrij den waren begonnen.... De eerste wedstrijd van de combina tie VerhagenJaap Helder (vervanger van Ger Lautenschütz) heeft dus een gunstig resultaat gehad. Verhagen kon het kennelijk goed vinden met zijn nieuwe fokkemaat en er is alle reden om de laatste twee wedstrijden met ver trouwen tegemoet te zien. De Rotterdamse garagehouder bleef na de start tactisch goed gezien in de buurt van de leider in de algemene rangschikking, de Noor Peter Lunde. en beiden kozen de slag naar zee. Lunde liep daar iets van hem weg en boven dien verspeelde Verhagen bij het eerste merkteken twee plaatsen, omdat hij over stuurboord moest uitwijken voor de Italiaan Capio, die na het protest van vrijdag jl. vol rancune jegens de Neder lander is. Onze landgenoot rondde als achtste, terwijl de kopgroep geleld werd door Noorwegen, Rusland, Dene marken en de Hongaar Holenyi, die later de tweede plaats veroverde. De ruime' rakken brachten geen verande ring, evenmin als het tweede kruisrak. Pas in het volgende voordewindse rak kreeg Verhagen opnieuw aansluiting met de kopgroep en door prima te stu ren en goede slagen te maken werd hij uiteindelijk nog zesde. Zijn achterstand in het algemeen klassement op de Deen Fogh is nu slechts 58 punten. Wim van Duyl heeft bij de Draken duidelijk een handicap. Zijn schip is bij het lichte weer beslist trager dan de boten van Italië, Argentinië, Grieken land en nog enkele andere landen, die gebouwd zijn door de Deen Boressen en een kleine afwijking in de romp heb ben. De Nederlander startte ook dit maal weer goed het was overigens de tweede start, vrijwel alle schepen moes ten nl. bij de eerste worden teruggeroe pen op kop, met vrije wind over bak boord en de slag naar zee. Maar hij ver loor deze positie snel. Denemarken, Noorwegen, Groot Brittannië, Ierland, Argentinië en Finland passeerden hem en bij het eerste merkteken lag Van Duyl dan ook in zevende positie. De Italiaan Cosentino kwam toen niet meer in het spel voor. Deze wilde direct na de start over stuurboord draaien om de westwal op te zoeken, doch hij had zich daarbij totaal op de situatie verkeken. In de Flying Dutchmanklasse werd de Duitser Mulka, die in de vijfde race als negentiende was gefinisht, door de wedstrijdleiding gediskwalificeerd. Van de kopgroep konden Ierland en Frankrijk zich op het tweede kruisrak niet handhaven, terwijl ook Van Duyl steeds meer moeite had om de snellere schepen achter zich te houden. Hij werd uiteindelijk tiende. In de slotfase werden de Deen en de Noor nog van kop verdrongen door de Brit Mann, die als eerste finishte, en de Argentijn Sa-las Chavez, tweede in de algemene tang schikking. Hans Sleeswijk maakte bij de Finnjol len, zoals vele anderen, de slag naar zee, wat hem slecht bekwam. Hij raakte al achter bij zijn groep, die bovendien nog een achterstand kreeg op om. de Deen Elvstroem en de Belg Nelis, die over stuurboord naar wal waren gegaan. Sleeswijk kwam als achttiende by het eerste merkteken en verspeelde op het tweede kruisrak nog vier plaatsen. Op het laatste kruisrak werd fel gestreden om de overwinning, die tenslotte naar Albury, de vertegenwoordiger van de Bahama's ging. Elvstroem, ditmaal vijf de, is in deze klasse al zeker van de eindzege. Laat in de avond besloot de wedstrijd leiding ook de Fransman Pinaud, die in de vijfde race in de Finnjollen als acht ste was geëindigd, te diskwalificeren. Italië werd nu achtste en alle landen na de achtste plaats schuiven een plaats op. Klassementen. Na de vijfde race luidt het klasse ment: Flying Dutchmanklasse: 1. Noorwe gen 5659 pnt; 2. Denemarken 4258; 3. Nederland (Verhagen) 4200 pnt; 4. Groot Brittannië 4124; 5. Rhodesië 4085; 6. Nieuw Zeeland 3827; 7. Duitsland 3790; 8. Rusland 3487; 9. Ierland 3370; 10. Hongarije 3284. Drakenklasse: 1. Italië 5318 pnt; 2. Argentinië 5183; 3. Griekenland 5104; 4. Canada 4724; 5. Groot-Brittannië 3891 6. Denemarken 3195; 7. Nederland (Van Moeilijkheden rond terugreis naar Neder and Er zijn moeilijkheden rondom de 1 terugreis van de ongeveer 150 le- den van de Nederlandse olympische 1 ploeg op maandag 12 september a.s. Het schijnt niet anders moge- 1 lijk te zijn dan dat het NOC ge- 1 bruik maakt van een toestel, dat 's morgen om 4 uur uit Rome ver- 1 trekt en omstreeks acht uur op J Schiphol arriveert, alsmede van een toestel, dat omstreeks 23.00 uur op Schiphol aankomt. Beide vluch- ten hebben bezwaren op het punt van het afhalen van de atleten en het doorreizen naar de woonplaat- sen. Het NOC heeft over deze kwestie regelmatig contact met de KLM, maar een bevredigende op- lossing werd nog niet gevonden. Duyl) 3071; 8. Australië 2900; 9. Portu gal 2766; 10. Verenigde Staten 2661. Finnjollenklasse: 1. Denemarken 6526 pnt; 2. Rusland 4824 pnt; 3. België 4687 4. Brazilië 4531; 5. Australië 4046; 6. Frankrijk 4000; 7. Bahama-eilanden 3944 8. Zuid-Slavië 3469; 9. Groot-Brittannië 3194; 10. Oostenrijk 3072. Zie het op z'u best met PHILIPS TELEVISIE van RlSllk AALMARKT 12 - Tel. 21782 (Advertentie) Zuid-Slavië in voeibalfinale na loting met Italië Het was een ware ceremonie! Uitge breid werden de loten klaar gemaakt. Een Zuidslavisqhe en een Italiaanse of ficial schudden de kaarten en pas toen deed dat grijze lid van het organisatie comité de greep in de hoed. Tot ontgoocheling van alles wat Ita liaans was of dacht, en met een lichte teleurstelling in zijn stem, zei hij toen alleen maar: „Zuidslavië De beslissing was gevallen. Waar 22 voetballers in acht kwartier van slopend voetbal niet toe in staat waren geble ken, zorgde die official: de eerste fina list van het olympische voetbaltoernooi was bekend. Al was het geluk met de Zuidslaviërs, Uniek incident Een uniek incident heeft gister avond de olympische officials in Napels in grote moeilijkheden ge bracht. Een kwartier na het be gin van de tweede helft van de lichtwedstrijd Italië-Zuid-Slavië, voor de halve finales van het olym pisch voetbaltournooi, viel plotse ling het licht uit. Vijf minuten duurde het voor de koortsachtig werkende technici de moeilijkheden hadden opgelost, Maar even daarna was het alweer mis. De getroffen voorzieningen bleken toch niet zo degelijk te zijn uitgevoerd als de doodnerveuze Italiaanse officials wel gehoopt hadden. Opnieuw doof den de lichten, opnieuw zorgden de toeschouwers, die overal op de tri bunes fakkels ontstaken, voor een sprookjesachtig schimmenspel. Gelukkig was dat het einde van de moeilijkheden. De leden van het organisatiecomité, die in paniek de eretribune hadden verlaten, keer den op hun plaatsen terug, het spel kon weer beginnen de Balkanbewoners hebben hun finale plaats ten volle verdiend. Vrijwel steeds hebben zij gisteravond in het nauwelijks voor een kwart gevulde Stadio di Fuo- rigrotta de strijd beheerst en alleen door het accent op de verdediging te leggen kon Italië de nederlaag ontgaan. Consequent opereerden de Azzuri met een viermans-voorhoede, rechtsbuiten Trapattoni een zuivere kanthalf £ing zelfs niet naar voren als zijn ploeg in de aanval was. Gelukkig voor Italië maakten ook de Zuidslaviërs de fout, die vrijwel alle midden-Europese teams maken. Steeds weer zochten zij het in kort spel en ge schoten werd er niet. Steeds weer ook maakte een foute pass weer een einde aan vaak fraaie combinaties. Tweemaal drie kwartier hebben de verdedigingen daardoor de strijd kun nen beheersen en pas in de tweede helft van de verlenging viel het eerste doel punt. Daarvoor zorgde Galic, de Zuld- slavische middenvoor. Uit een ver dwaalde pass scoorde hij, geheel onver wacht (01). De kleine donkere Italiaan op de tri bune gaf het op. Tegen zoveel pech, tegen zo'n scheidsrechter hielp eenvou dig niets! De volksmenner-in-spe, die meer dan twee uur met bekkens zijn landgenoten opzweepte met een luid I-t-a-l-i-a, I-t-a-l-l-a, geloofde zelf niet meer in een Italiaans doelpunt. Zijn enige vreugde was dat de t.v.-camera's hem langdurig onder schot hadden ge nomen. Toch had hij ongelijk, want nog geen twee minuten later was de stand op nieuw gelijk. Stopper Paride Tumburus, die na een scrimmage doelpuntte, werd er langdurig voor omhelsd (11). Toen volgden er nog tien minuten, waarin de uitgeputte spelers zich nau welijks staande konden houden. Geluk kig dan ook maar, dat door het simpele gebaar van de grijze Italiaanse official de strijd even later beslist werd. Tot doelpunten maken waren de spelers be slist niet meer in staat GOUD-ZILVER-BRONS Na de wedstrijden van maandag is de ATLETIEK KEES KOCH IN DE FINALE De Rotterdamse atleet Kees Koch heeft hedenmorgen weinig moeite gehad zich voor de finale van het olympische nummer duscuswerpen te kwalificeren. Al in zijn eerste worp overtrof hij met 53.48 meter ruim de kwalificatie-els van 52.00 meter. De Nederlandse reus trof het met de weersomstandigheden. Als linkshandig werper had hij van de straffe wind, die van rechts de ring inkwam veel minder last dan de rechtshandige werpers. Van de 35 deelnemers gingen er 22 over naar de finale van morgenmiddag. Slechts 6 atleten wierpen de discus in deze voorronde verder dan Koch. Bij hen was de titelhouder All Oerter die met 5843 meter zijn olympisch record van 56.36 meter (1956) ruim verbeterde Verrassend was de eliminatie van de Duitser Kuhl en de Brit Lindsay, die beiden de 50.50 meter nog niet haalden. HET PUNTENKLASSEMENT Het onofficiële puntenklassement, op basis van 7 punten voor een eerste plaats, 5 voor een tweede, 4 voor een derde ,enz. luidt als volgt: Rusland 322i/g pnnt. Ver. Staten 293 V,, Duitsland 195*/*, Italië 141, Australië 101, Hongarije 100, Polen 92 V4, Groot Brittannië 83 y„Tsjecho Slowakije 48V®, Roemenië 47'/®, Zweden 36. Neder land 35, Japan 34'/*. Frankrijk 3154, Turkije 26, Finland 22»/. Nieuw Zeeland 22, Denemarken 21. België 18, Bulgarije 18, Zuid-Afrika 13Vi. Zwitserland 13. Zuid-Slavië 13. Oostenrijk 12, Canada 12, Mexico 10, VAR 81/®, Jamaica 6, Bra zilië 5, Ghana 5, Iran 4. Argentinië 3V®. Cuba 3, Ierland 3, Kenya 1, Noorwegen 1 punt. NIEUWE OLYMPISCHE RECORDS De Russische Nina Ponomareva ver beterde gistermiddag tijdens de finale van het nummer discuswerpen dames met een worp van 55.10 meter het olympische record. Het oude record stond met 53.69 me ter sedert 1956 (Melbourne) op naam van de vroegere Tsjechische Olga Fi- kotova nu mevrouw Connolly. Tijdens de halve finales van de 400 meter heren heeft de Amerikaan Otis Davis het olympisch record op deze afstand verbeterd en gebracht op 45.5 sec. Het oude stond sinds 1952 (Helsin ki) met 45.9 sec. op naam van de Ja- maicanen Rhoden en McKenley, welk record Davis zelf enkele dagen geleden evenaarde. De Poolse atleet Josef Schmidt heeft tijdens de kwalificatie-wedstrijden voor het hinkstapspingen het olympisch record op dit nummer verbeterd en ge bracht op 16.44 meter. Het oude record stond sedert 1956 (Melbourne) met 16.35 meter op naam van de Braziliaan Fer- reira da Silva. Tijdens de kwalificatie voor het dis cuswerpen verbeterde de Amerikaan All Oerter hedenmorgen bij zijn tweede worp het olympisch record. Hij kwam tot een afstand van 5843 meter. Oerter was sedert 1956 (Melbourne) reeds olympisch recordhouder met een worp van 56.36 meter. WIELRENNEN NA OVERLIJDEN VAN DEEN JENSEN Waierpolo met wisselspelers Het tweede congres van de internatio nale zwemfederatie (Fina) te Rome heeft enkele belangrijke wijzigingen in het waterpoloreglement aanvaard. Met ingang van 1 april 1961 worden de volgende nieuwe bepalingen van kracht: de speeltijd tal 4 periodes van 5 minuten bedragen in plaats van 2 maal 10 minuten. de rustpauzes zullen op 2 minu ten worden gesteld. tijdens deze rustpauzes tullen maximaal vier spelers mogen wor den vervangen. Spelers, die voor een bepaalde spelperiode eenmaal uit 't water z^jn genomen, mogen later weer ter vervanging van anderen in het veld worden gebracht. De wis selspelers zullen dus niet, zoals by basketball en yshookey het geval is, tijdens het spel voor andere spelers in de plaats kunnen komen. Verscheidene voorstellen, voornamelijk afkomstig van Rusland, Hongarije en de Zuid Amerikaanse landen, werden ver worpen. Daartoe behoorde het voorstel om waterpolowedstrijden door twee scheidsrechters te laten leiden, het la ten nemen van vrije worpen en straf- worpen door de speler, die daartoe door zijn aanvoerder wordt aangewezen en het invoeren van periodieke straffen, waarbij de scheidsrechter de macht krijgt een speler voor een ,twee of drie minuten iut het water te zenden. Bepaald werd voort, dat de nationale bonden proeven zullen nemen teneinde te komen tot een vervanging van het uit het water zenden van een speler voor de „lichtere" overtredingen, door een strafworp. ZWEMMEN Direct na de sluiting van de olym pische spelen, zal op 12 en 13 september a.s. in Rome het eerste congres voor sportwetenschap worden gehouden. Hiertoe werd in principe besloten tij dens de spelen van Melbourne. In 1958 werd in Parijs de internationale raad voor sport en lichamelijke opvoeding opgericht .onder welks auspiciën het aanstaande congres wordt gehouden. Deze eerste algemene vergadering heeft een constitutionerend karakter. Zij zal zich bezig houden met de ontworpen reglementen, die geratificeerd moeten worden. Verder zal de voorbereidende commissie worden vervangen door een gekozen dagelijks bestuur en zal er een programma voor de komende vier jaar worden opgemaakt. AUTOMOBILISME De Australiër Jack Brabham heeft gisteravond verklaard, dat hij zich waarschijnlijk uit de wedstrijdsport zal terugtrekken als hij dit jaar voor de derde maal het wereldkampioenschap wint. „De auto-rensport is een gevaarlijk bedrijf, en niet erg prettig voor de vrouw van een coureur", meende hij. Brabham zeide dit in een interview tijdens 'n receptie die te zijner eer door de British Racing Drivers Club werd ge geven. Hij kreeg toen de gouden melaille voor leden van de club, die een wereld titel op hun naam brengen. HET Tijdens het Fina-congres zijn ten aan zien van he olympisch zwemprogramma enkele belangrijke besluiten genomen. In plaats van 100 meter rugslag heren zal voortaan 200 meter rugslag worden gezwommen. Voorts zal het internationaal olym pisch comité worden verzocht de vol gende nummers aan het olympisch pro gramma toe te voegen: 400 meter wissel slag dames en heren, 4 x 100 meter vrije slag heren, 200 meter vrije slag dames en heren, 100 meter schoolslag heren en 100 meter vlinderslag heren- Bij de bestuursverkiezingen werd de aftredende president, onze landgenoot Jan de Vries, vervangen door de Ame rikaan Max Ritter. Tot secretaris werd in de plaats van de Zweed Sallfors ge kozen de Japanner Abe en als penning meester in de plaats van de aftredende Engelsman Fern, diens landgenoot E. J. Scott. Als vice-presidenten koos het congres de heren Jan de Vries (Ned.), Berge Phillips (Australië), B. Sallfors (Zwed.) en Bela Rajki (Hong.). HOCKEY De wedstrijd Nederland-Polen, die voor heden op het programma stond met als inzet de plaatsen 9 tot en met 12 in het olympisch hockèytournooi, -ging niet door, daar de Poolse ploeg vandaag reeds naar huis vertrok. VOETBAL Het nieuwe schaakseizoen is weer be gonnen. De af val wedstrijd brengt een aantal enthousiasten reeds achter de borden. Binnenkort vergadert de Leidse Schaakbond ter bespreking van de plan nen voor deze winter. Wij vertrouwen, dat ook voor onze 14-daagse rubriek weer belangstelling zsl bestaan en be ginnen met enige stellingen, waar de schoonheid van ons spel weer duidelijk uitkomt. De eerste is een compositie van Weenink, vermoedelijk de beste, ooit door hem gecomponeerd. DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de gisteren voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: West Bromwich Albion -Newcastle United 6-0; Blackpool-Ever- ton 1-4; West Ham United-Manchester United 2-1. BILJARTEN f) C D De opgave luidt: wit wint! Zo op 't oog lijkt 't vrij gemakkelijk om niet de toren via g8 het promotie- veld in de macht te krijgen. Dus op 1. a6a7 zou Tglg8 moeten volgen. Maar dat is mis: zie 2. Lg3t en 3. Lb8. Zwart heeft echter meer: 1Tgl— g2t; 2. Kb2bl! Op Kb3 volgt toch Tg8; 3. Lg3??, Txg3 met schaak. 2. Tg2 git. Eeuwig schaak dus? Dat zou, als wit weer met de koning naar de 2e lijn zou moeten. Echter 3Lh4el! 4. Tglxel. Anders kan niet bijv. Tg8 dan Lg3t enz. 4. Kbl—b2, Tel—e2t; 5. Kb2 b3. Te2e3t; 6. Kb3—b4. Te3—e4t; 7. Kb4b5 en nu staat de zwarte koning zijn toren in de weg en wit haalt dame. De tweede stelling is het slot van een partij; zwart aan zet, zag geen uitweg meer en gaf zich gewonnen. Prof. Cultrera, onder-directeur van het nationale Italiaanse verzekerings instituut, heeft gisteren aan de eerste secretaris van de Deense ambassade te Rome, de heer Chogg Mayer, een chèque van een miljoen lires (6000 gulden) overhandigd voor de nagelaten betrek kingen van de tijdens de olympische spelen overleden Deense wielrenner Jensen. Zoals bekend zijn alle deelne mers collectief tegen overlijden en on gevallen verzekerd. ATLETIEK WILMA RUDOLPH IN OLYMPISCH STADION TE AMSTERDAM De olympische kampioene op de 100 en 200 meter, de Amerikaanse neger atlete Wilma Rudolph zal 15 september aan de start verschijnen in het olym pisch stadion in Amsterdam bij de olympische revanchewedstrijden, die daar gehouden worden. Zij komt uit op de 100 meter, evenals haar landgenote Barbara Jones. De Amerikaanse 4x 100 meter esta fetteploeg krijgt als tegenstander het Nederlandse team in de opstelling Joke Bijleved, Nannie Haase, Ria van Kuyk en Ellen Ort. Gisteravond werd in het Huis van Catalonië het tournooi begonnen om het wereldkampioenschap driebanden. In de eerste partij speelde Henny de Ruyter (Ned.) gelijk tegen de Peruaan Suarez. Voorts won de Argentijn Bonomo van zyn landgenoot Friedenthal. Uitslagen: Suarez 60 77 5 0.775 De Ruyter 60 77 5 0.775 Een der toeschouwers, ongetwijfeld een sterk speler, gaf echter een „red ding" aan. „Speel eenvoudig 1 Tb8g8! Na 2. Txg8 volgt immers g3 g2 en de zwarte pion haalt net op tijd dame met schaak! Een, vermoedelijk nog sterker scha ker, wist hierop weer iets beters! Hij concludeerde: „En toch, wint wit!" De „crack" had gelijk! Wit wint dus zó: 1Tb8g8; 2. Th8xg8, g3—g2; 3. Tg8c8ü, g2glDt; 4. Kc5d6t (de zwarte koning moet nu spelen en dan volgt 5. g7g8D en wit wint. Bliksem sloeg in Olympisch dorp Regen in Rome! Gistermiddag om drie uur gebeurde dan eindelijk wat de tien duizenden buitenlanders in dit door zon verwende Italië langzamerhand voor on mogelijk hadden gehouden. Uit de lang zamerhand betrokken hemel daalde na enkele flinke windstoten opeens een fikse regenbui los, die de Romeinen haastig deed wegschuilen en voor de donkerverbrande Nederlanders herin neringen opriep aan het eigen land. Het duurde allemaal maar kort, nauwelijks drie minuten. Maar de verdorde velden kregen weer een frisse kleur, de stof werd neergeslagen en Rome had weer een onderwerp voor het gesprek-van-de -dag. Want over de spelen is men hier langzamerhand uitgesproken Het bleef echter niet bij die korte regen bui. Later op de middag betrok de lucht nog meer. De hemel kreeg in het sche merdonker een merkwaardige groen grijze kleur en omstreeks kwart voor zes ontlaadde zich boven de Italiaanse hoofdstad een felle onweersbui, die ge paard ging met slagregens. Tijdens het onweer, dat een van de zwaarste was die de Romeinen zich her inneren, sloeg de bliksem in een blok woningen, van het olympisch dorp, tot grote consternatie van de bewoners ,in de eerste plaats van de dames. Een muur werd gedeeltelijk vernield ,en brokken steen en cement vielen twee verdiepin gen omlaag. Maar niemand werd gewond en de schade was niet groot. Tal van atleten vonden hun kamers drijfnat toen ze terugkwamen van de wedstrijden of van de training. Ze laten hun vensters altijd open staan wegens de hitte, en de zware regen kwam er door naar binnen. Door de blikseminslag werd ook in het olympisch perscentrum de net spanning enkele minuten uitgeschakeld. De lichten doofden en het geluid van de ratelende telexmachines verstomde, tot verbijstering van de meeste journa listen, die juist in nerveuse spanning aan hun dagoverzichten waren begonnen. Het olympisch programma werd nau welijks gestagneerd. De hockey'ers had- juist hun kwart-finales beëindigd en in het olympisch stadion waren de be langrijkste finales al afgewerkt. Alleen de tienkampers, die bezig waren met het vierde onderdeel (hoogspringen), moes ten zich gewonnen geven. Mèt de ruim 70.000 toeschouwers op de open tribunes vluchtten zij naar de catacomben van de prachtige arena. Het was een onwe zenlijk gezicht: de natte, vrijwel lege tribunes, die tegen het decor van de as grauwe lucht het licht der schijnwer pers reflecteerden. Slechts op de pers tribune hield men dapper stand. Maar de journalisten behoren dan ook tot de kleine groep van begenadigden, die overdekt zitten.... verdeling van het aantal medailles per land als volgt: goud zilver brons Ver. Staten 21 31 13 Rusland 21 12 14 Italië 10 7 5 Duitsland 8 14 6 7 Australië 5 5 Hongarije 4 7 3 Turkije 3 0 0 Polen 2 4 8 Tsjecho Slowakije 2 1 3 Nieuw Zeeland 2 0 0 Groot Brittannië 1 3 9 Roemenië 1 1 5 Zweden 1 1 2 Bulgarije 1 1 1 Oostenrijk 1 1 0 Denemarken 1 0 1 Japan 0 3 3 België 0 2 1 Frankrijk 0 1 2 Nederland 0 1 2 Zwitserland 0 1 1 V.A.R. 0 1 1 Zuid-Afrika 0 1 1 Zuid-Slavië 0 1 0 Canada 0 1 0 Ghana 0 1 0 Finland 0 0 2 Brazilië 0 0 1 Mexico 0 0 1 Iran 0 0 1 Jamaica 0 0 1 Argentinië 0 0 1 Zo warm was het tijdens de hockey- wedstryd Nederland-Nieuw Zeeland, dat een van onze landgenoten-spelers tydens de wedstryd hals over kop in een emmer water dook om teifminste even een fris hoofd te kunnen halen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5