S)e ftzickeSoti/fca/nt Kasavoeboe zet Loemoemba af, Loemoemba (wederkerig) Kasavoeboe GRATIS Joseph Ileo - aanhanger van Kalondji - tot premier benoemd WAT EEN AFZETTERS Loemoemba zet Kasavoeboe als staatshoofd af SCHOOL SCHRIFTEN De Gaulle wil geen bovennationale politieke structuur Stuivertje-wisselen in Kongo 2-Jarig meisje in Warmond dodelijk verongelukt KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 6 SEPTEMBER I960 51ste JAARGANG No. 15111 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. TOUWTREKKEN KONGO NOG GROTER VERWARRING IN KONGO: President Kasavoeboe van Kongo heeft gisteravond bekend gemaakt dat hij Loemoemba als premier van Kongo vervangen heeft door Joseph Ileo, voorzitter van de senaat. Kasavoeboe heeft de Ver. Naties gevraagd het bewind in het land over te nemen. Kasavoeboe maakte de vervanging bekend in een radiorede. Hij verklaarde dat hij persoonlijk het bevel over het Kongolese leger op zich heeft geno men. Loemoemba is „door de Belgen benoemd en voert het land naar de broeder- krijg," aldus Kasavoeboe. Niemand in Leopoldstad wist op het moment dat Kasavoeboe zijn verkla ring aflegde waar Loemoemba zich bevond. Premier Loemoemba heeft maandagavond nadat hij door Kasavoeboe was afgezet, voor de radio gezegd dat de verklaring van president Kasavoeboe van nul en gener waarde is. Hij voegde hier onmiddellijk aan toe dat Kasavoeboe geen staatshoofd meer is. Loemoemba noemde de verklaring van Kasavoeboe een onderdeel van de samenzwering tegen zijn regering, die de imperialisten en hun medewer kers gesmeed hebben. „In naamvan de regering en het hele volk spreek ik deze verklaring tegen," z.o sprak hij. De regering heeft geen enkel onder houd hierover met het staatshoofd gehad. Daar de regering op democrati sche wijze door het volk is gekozen en het vertrouwen van het parlement heeft, kan zij slechts afgezet worden als zij dit vertrouwen van het volk en het parlement verliest, aldus Loemoemba. noemde Kasavoeboe een „verrader van het vaderland." De laatste keer zei hij dat de mi nisterraad in spoedvergadering bij een was geweest en Kasavoeboe tot „verrader van het vaderland" had verklaard. Hij deed voorts een beroep op de wereld om zich op het ogenblik niet te mengen in de binnenlandse aan gelegenheden va f Kongo. Hij richtte zich ook tot de Kongolese jeugd, die hij smeekte hun patriottisme te be wijzen. Tot.slot verklaarde hij dat hij nog steeds de macht in handen had. Kasavoeboe legde zijn verklaring om 20.15 uur voor radio-Leopoldstad af; Loemoemba sprak om 21.05 uur de eerste keer voor de radio. V.N. tegen Loemoemba eersie Lpo- n pa an af Toen Loemoemba voor de eerste keer in de studio's van radio poldstad verscheen, trachtte een trouille V.N.-soldaten hem ervan te brengen voor de radio te sprekën, maar de Kongolese premier greep.de microfoon en hield zijn rede. Een Britse V.N.-officier zei later instruc tie te hebben gekregen al het moge lijke te doen om te beletten dat Loe moemba voor de radio zou spreken. Maar ik had hem slechts kunnen te genhouden als ik op hem geschoten zou hebben, zo verklaarde hij. Maandagavond reeds werd een kordon V.N.-troepen buiten de wo ning van Kasavoeboe geplaatst In politieke kringen in Leopold stad acht men het niet uitgesloten dat de maatregel van de president tegen premier Loemoemba is ver haast door de aankomst in Kongo van Russische transportvliegtuigen, die troepen naar Bakwanga helpen overbrengen. Bakwanga is naar ver wachting het uitgangspunt voor de voorgenomen operatie van de cen trale regering tegen Katanga. Loemoemba heeft zich na zijn ra diotoespraak met andere ministers in zijn woning teruggetrokken. De Force Publique verscheen en tien militairen gingen voor het huis op wacht staan. Verslaggevers en an dere belangstellenden werd verzocht door te lopen. Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van LhSO nu slechts f 1,03 Alléén bij 7&IOW (Advertentie» Kasavoeboe zet Loemoemba als premier af; Loemoemba zet Kasavoeboe als staatshoofd af!! Loemoemba (links); Kasavoeboe (rechts). KASAVOEBOE FEDERALIST Kasavoeboe is altijd voorstander geweest van een federaal Kongo. Hij was in naam opperbevelhebber van het Kongolese leger. Het bevel werd echter in feite uitgeoefend door ge neraal Loendoella, die sergeant-ma joor was voordat Kongo onafhanke lijk werd. Ileo die door Kasavoeboe tot pre mier is benoemd, is ook een federa list. Hij werd door Kasavoeboe aan gewezen tot kandidaat voor het voor zitterschap van de senaat en versloeg tot ieders verrassing de kandidaat van Loemoemba bij de stemming. Ileo wordt beschouwd als een van de intelligentste Kongolese leiders.' Hij is lid van Kalondji's Nationale Beweging van Kongo. Ileo heeft in de afgelopen weken verschillende maatregelen van Loemoemba gekri tiseerd. Hij was het onder meer niet eens met de snelle arrestatie van een senator en met de uitroeping van de noodtoestand. Volgens berichten heeft Kasavoe boe de hele regering-Loemoemba naar huis gestuurd. De Kogolese pre sident zou voorts de commandant van de Verenigde Naties om bescher ming hebben gevraagd. BEROEP OP LEGER Loemoemba deed een hartstochte lijk beroep op het leger om op zijn post te blijven. Hij verklaarde dat hij als minister van defensie bereid is om met zijn soldaten te sterven. Loemoemba, die drie keer binnen één uur tijd voor de radio sprak, Hij dringt aan op volksstemming in West-Europa van ontwapening, vooral op het ge bied van kernwapens, en een klein begin van serieuze samenwerking op het gebied van de hulp aan onderont wikkelde landen. Met betrekking tot Algerië zei De Gaulle elke suggestie om met de leiders der opstandelingen te onder handelen van de hand te wijzen zo- In zijn aangekondigde en gistermiddag gehouden persconferentie heeft °r~ president De Gaulle plannen ontvouwd voor een Europese politieke een- -f J? i m gene en heid en aangedrongen op het houden van een referendum in West-Europa ranse moeaenana. om daaraan de steun van het volk te geven. President De Gaulle zei, dat de West-Europese landen regelmatig bijeen moeten komen ter bespreking van politieke aangelegenheden. Dergelijke Meer dan 200 mensen zijn om- bijeenkomsten zouden zeer wenselijk zijn op economisch en politiek gebied gekomen bij de watersnood in India, en op dat der defensie. Bijna 50.000 personen zijn gevlucht. De president maakte duidelijk, dat zijn plan voor een West-Europese een- Het water heeft duizenden huizen heid betrekking heeft op de zes landen van de E.E.G., doch andere landen beschadigd of weggevaagd, niet uitsluit. Hij wees elke supra-nationale politieke structuur van de hand. Hoewel deze vorm van organisatie van waarde kan zijn op praktisch gebied, is zij dit niet op politiek gebied. De president stelde de instelling van een secretariaat voor, alsmede van een assemblee, samengesteld uit delegaties van de West-Europese parle menten. NAVO-verdrag moet worden herzien gerij nen zelf over hun toekomst De Gaulle verklaarde verder, dat moeten beslissen. Het gezond ver- jarige William Martin en de 31-jari- er.f^n sPrak? va" is dat aicli ™.d® brengt mee, dat Algerijns Al- ge Barnon Mitchell zijn „om politie- NAVO een scheuring voordoet; het gerië met Frankriik verbonden i.„ NAVO bondgenootschap heeft ech- blijft, aldus De Gaulle, die nogmaals redenen uitgeweken. De Sowjet- ter een nieuwe stimulans nodig, een beroep deed op de opstandelin- russische regering heeft besloten hun Frankrijk is van oordeel, dat het NA- genleiders om de strijd te staken en de Russische nationaliteit te verle- VO-verdrag op twee punten moet voorts de Verenigde Naties 't recht nen, aldus meldt Taps. worden herzien: het moet niet tot ontzegde zich te mengen in een aan- Europa alleen beperkt blijven. Ook gelegenheid, die uitsluitend tot de Martin en Mitchell, die als wis- voor het Midden-Oosten en Afrika bevoegdheden van Frankrijk be- kundigen werkzaam waren, gingen dient op politiek en strategisch ge- hoort. in juni jl. tezamen met vakantie, bied een bepaalde organisatie tot De Gauile verklaarde verder dat waarna zij niet meer op hun werk stand te worden gebracht. In de twee- Frankrijk zeil zijn politiéke lijn heeft verschenen. Aangenomen werd, dat de plaats is op het gebied van de in- uitgestippeld en die standvastir zal Mn toevlucht m de Sowjet-Unie tegratie der defensie een herziening ton standvastig zal hadden gezochti hetf,een dus thans nodig. Uiteraard dient deze gebaseerd bevestigd is. te zijn op de gecombineerde inspan- DRIE VOORWAARDEN Zij verklaarden dinsdag op een ning van de verdragslanden, doch zij persconferentie dat de Amerikaanse moet in de grond van de zaak een v verbetering in de betrekkin ^ge.ring »valse en misleidende ver- nationaal karakter behouden. tussen oost en west achtte De klaf"ingen aflegt, om haar politiek te Als op Frans grondgebied kerawa- Gaulle de vervulling van drie voor- bIaaiJ te Ter" pens mochten worden gestationeerd, waarden noodzakelijk: een bepaalde 5pn" P°lltiek van andere lan- retenn?5-nha^!fde;atnDFeraG^ S^ep^ "^-ekenen waren in merkte op dat er geen sprake is van w«r zuUen mthoudên een beeta dle5?t v?n ?e Afrikaanse een afscheiding tussen de NAVO- ontnouden, een Degrn inlichtingendienst getreden. landen, daaraan toevoegend dat aan het Atlantisch verdrag onder de vrije volkeren nimmer meer behoefte heeft bestaan dan thans. Amerikaanse agenten vragen in Rusland asyl Twee Amerikaanse agenten, de 29- ,ikvABolletje/' de échte eierbeschuit (Advertentie) De Sowjet-Unie heeft secreta ris-generaal Hammarskjoeld van de V. N. verzocht de kwestie van Chi na's vertegenwoordiging op de agen da van de aanstaande algemene ver gadering te plaatsen.' Het verzoek is vervat in 'n brief van de Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromiko. President Wilhelm Pieck van Oost-Duitsland is zeer ernstig ziek. Zijn toestand is tengevolge van een „plotselinge hartzwakte" verergerd. Dit heeft het Oostduitse persbureau ADN maandagmiddag bekend ge maakt. Pieck is 84 jaar oud. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's President Kasavoeboe van Kongo heeft maandagavond bekendgemaakt, dat hij Loemoemba als premier van Kongo vervangen heeft door Joseph Deo (foto), voorzitter van de senaat. Kritiek op de UNO De Franse president leverde ern stige critiek op het optraden der Ver enigde Naties in Kongo en meende, dat de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk van het begin af hun optreden hadden moeten coördine ren. Als zij de soevereiniteit en on afhankelijkheid van Kongo hadden gewaarborgd, zou geen inmenging „van bepaalde zijde" hebbe/i plaats gehad en zou het prestige van het westen beter verzekerd zijn ge weest dan „door het onvoldoende en zeer kostbare optreden van de zoge naamde Verenigde Naties". Met betrekking tot Algerië zei de president, dat nieuwe maatregelen worden voorbereid voor Eet bestuur Met hoofdje onder achterwiel van auto Gisteren is te Warmond het een na jongste van de zes kinderen der familie J. Wassenaar, een meisje, dodelijk verongelukt doordat het na een val met het hoofdje voor het achterwiel van een vrachtauto raak te. Het wiel ging over het hoofdje heen, het kind was op slag dood. Het meisje kwam het poortje naast de ouderlijke woning uitgelopen. De ze woning is gelegen aan de naam loze dam die op de Dorpsstraat uit komt. Op de dam stond een vracht auto van de groentehandelaar M. v. Dam, die juist een klant bediende. Op de dam viel het kind, juist met het hoofdje voor een der achterwie len en op datzelfde ogenblik zette de chauffeur zijn voertuig in bewe ging, met het reeds vermelde gevolg. De heer Van Dam voelde wel dat hij over „iets" heenreed, doch zag eerst toen hij weer uitstapte bij een volgende klant, wat er was gebeurd. De consternatie was na dit droevig gebeuren in de omgeving vanzelf sprekend groot. De bestuurder van de vrachtauto treft geen schuld. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDE NACHT. Koude nacht met hier en daar mist, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Veranderlijke bewolking met kans op enige regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en zuid. 7 Sept.: zon op 06.01; onder 19.14; maan op 20.16; onder 08.17. Hoogwaterstanden 7 Sept.: v.m. 4.26; n.m. 4.53. Korreltje In moedeloze harten woont zelfs niet de moed om te durven hopen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1