vlido Oost-Duitse grenscontrole breidt zich uit Samenwerking met V.N noodzakelijk Tienduizenden dahlia's op Floriade Weer doden op rijksweg 1 Concertgebouworkest naar Amerika ÖONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 DE LE1DSE t'OUKAIvn Het Westberlijnse bestuur heeft meegedeeld, dat het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn nor maal is. Aan de grens tussen de wes telijke zones en de oostelijke zóne van de stad beperkt de Oostberlijnse overheid zich tot controle. Ook het spoorwegverkeer naar Berlijn ver loopt normaal. Woensdagmiddag heeft de Oostduit- se politie aan een grenspost in de autoweg NeurenbergBerlijn de eer ste Westduitse reizigers naar Berlijn tegengehouden. Het waren drie men sen, die geboren zijn in het voorma lige Duitse gebied dat nu bij Polen behoort. 24 Leden van het „Verband der Heimkehrer Deutschlands", die met een autobus uit Trosberg, in Beieren, naar Berlijn waren vertrokken, om aldaar de zesde jaarlijkse bijeen komst van hun bond bij te wonen, werden door leden van de Oostduit- se volkspolitie te Toepen, aan de grens tussen Oost- en West-Duits- land aangehouden. Zij werden aan een verhoor van drie uur onderwor pen, waarna zij weer naar West- Duitsland werden teruggezonden. Het Verband heeft te Berlyn tegen deze beperking van het reizigersver keer naar de Duitse hoofdstad Ber lijn geprotesteerd. Controle verscherpt. Een ambtenaar van het Westduitse grensverkeer heeft medegedeeld, dat de Oostduitsers té" Marienbuorn vijf tien auto's naar West-Duitsland heb ben teruggezonden. De inzittenden van twaalf dezer auto's waren op weg naar een bijeenkomst van Bap tisten te Berlijn. Reizigers verklaren dat de Oost- duitse grenscontrole uitgebrieder en scherper is geworden. De bondsregering heeft het op treden van de Oostduitse autoritei ten in strijd met de tussen de vier bezettende landen gemaakte afspraak genoemd. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft herinnerd aan de uitspraak van Chroesitsjef, dat hij prijs stelt op een vrij verkeer in en met Berlijn. A ether klanken VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Water- st.). 10.00 Dit en het andere, lezing, 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.35 Amus.muz. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Orgelconc. 11.45 Gram. 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. landbouw. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Sport en progno se. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Orgel en ho bo. 13.55 Beursber. 14.00 Jiddisch progr. 14.30 Gram. 15.05 Gevar. progr. 16.00 Hammondorgel en zang. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d, jeugd. 17.25 Politiekapel. 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Latijnse klan ken. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Zo zijn ze, lezing. 20.10 De dich ter Jan Hanlo, lezing. 20.20 Voordr. en muz. 20.35 De mens en zijn werk, gesprek. 20.50 Volksontwikkeling in België, lezing. 21.00 Gevar. progr. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 Zorg om de mens, gesprek. 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Gram. 10.10 Gram. 11.00 V. d zieken. 11.40 Gram. 11.50 Koning en Apostel, toe- spr. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.45 Olymp. Spelen. 13.00 Nws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V.d. vrouw. 14.00 Metropole ork. en so list 14.40 Gram. 15.0C Gram. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Koperork. 17.00 V.d.. kind. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Olymp. Spelen. 18.00 Gram. 18.10 Vaticaanse act. of gram. 18.25 Gram. 18.30 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. Luyk. 18.40 Olvmp. Spe len. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz. proer. v. d. sold. 20.30 Lichte muz. 20.50 Gevar. proer. 21.20 Lichte muz. 21.40 Liederen. 22.00 Olymp. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Manen onder el kaar, lezing. 22.50 G°var. progr. 23.45 Olymp. Spelen. "23.55-24.00 Nws. (Over de 4^ lijn) Van 18-20 uur: I. Igor Strawinsky: Petrouschka (Burlesque in 4 tafre- len); II. Peter Tsjaikowsky: De No tenkraker op. 71 (Ballet in 2 be drijven). VATIKAANSE RADIO (25.67 m. 31.10 m, 48.47 m. 196 m) 22.15 i'ur: Rome In Olympiade stemming. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: Eurovisie: 14.55-17.30 Olymp. Spelen. 18.15-18.45 Olymp. Spelen. NTS: 20.00 Weekoverz. 20.20 Olymp. film. 20.30 Eurovisie: Olymp. Spe len. KRO: 21.30 Taptoe Delft 1960. 22.15 Gesprek t.g.v. het 7e Intern. Vocalistenconcours. Westelijke commandanten protesteren De drie westelijke commandanten in Berlijn hebben bij de bevelhebber van de Sowjetsector geprotesteerd tegen het besluit van de Oostduitse regering, Westduitsers zonder specia le vergunning de toegang tot Oost- Berlijn gedurende vijf dagen te ont zeggen. De Oostduitse maatregelen ter be perking van de bewegingsvrijheid zijn een schending van de vier-mo- gendheden-overeenkomst en het ak koord tussen de westelijke mogend heden en de Sowjet-Unie van 20 juni 1949 (na de beëindiging van de blok kade), zo wordt in de westelijke ver klaring gezegd. Het rechts-radicale Franse blad „rAurore" vraagt zich af of de grens- beperkingen niet een repetitie zijn voor het geval de Westduitse Bonds dag 1 oktober in Berlijn vergadert De Oostduitsers beschouwen een der gelijke zitting als een provocatie. Het blad is van mening, dat de Oostduit se maatregelen onwettig zijn, maar voegt er aan toe dat de. Westduitse leiders niet veel hebben gedaan om het klimaat tegenover het oostelijk landsdeel te verbeteren en zelfs hun eigen vrienden hebben geirriteerd. De Britse pers is in. het algemeen van mening dat, hoewel de Oostduit se maatregelen geen grote crisis schijnen te zullen uitlokken, de West duitsers moeten worden overreed hun oostelijke buren geen reden tot klachten te geven. De Westduitse regering moet zich de motieven, welke de westelijke bondgenoten tot steun aan Berlijn be wegen, realiseren. De westelijke lei ders kunnen alleen een vastbesloten standpunt in de verdediging van de Berlijnse rechten innemen op grond van principes die door hun volkeren worden goedgekeurd. Hiertoe be hoort geen altruïsme voor twijfelach tige doelen. Onder dit hoofd valt dui delijk de serie bijeenkomsten deze week van Duitse irredentische organi saties, die de terugkeer van voorma lige Duitse gebieden wensen. Afge zien van het feit of hun zaak recht vaardig is, achten de westelijke mo gendheden deze „verdacht". Zij zijn zeker niet bereid de vrede in hun be lang in gevaar te brengen. Dezelfde gevoelens gelden waarschijnlijk voor het voorstel om de zitting van de Bondsdag in oktober in Berlijn te houden. Men dringt er- op aan dat Bonds kanselier Adenauer zijn collega's overreed zo weinig mogelijk aanlei ding te geven tot Oostduitse klach ten over „revanchistische redevoe ringen". Het zou beter zijn geweest, indien de Oostduitsers geen excuus voor het sluiten van de grens was gegeven en men veroordeelt daarom ook een eventuele bondsdagzitting in Berlijn, die door geen van Audenauers bond genoten wordt gewenst. De „New York Times" ziet als het werkeltfk doel der Oostduitse maatregelen het isoleren van West- Berliin en belemmering van zijn po- litieike en economische ontwikkeling. BELGISCH KABINET IN SPOEDZITTING BIJEEN Het Belgische kabinet is gisteren in spoedzitting bijeen gekomen, waar premier Eyskens verslag uitbracht over hef falen van zijn pogingen de samenstelling van de regering naar aanleiding van de gebeurtenissen in Kongo te wijzigen. Na afloop van de kabinetszitting heeft Eyskens een onderhoud met koning Boude wijn gehad. Van door gaans goed ingelichte zijde in Brus sel werd vernomen dat Eyskens zijn ontslag zal indienen. Na afloop van het onderhoud dat de Belgische premier na de spoed zitting van het kabinet met koning Boude wijn heeft gehad, heeft Eys kens verklaard vandaag nadere me dedelingen te kunnen doen over een eventuele wijziging van het kabinet. Vol vertrouwen dat hem niets meer gebeuren kon, vervoegde zich maandagmorgen in het Noordfranse stadje Arras een moordenaar bij de politie. De 24-jarige Bernard Pauchelle vertelde de dienstdoende politieman uitvoerig, dat hij zijn 16-jarige schoonzuster Paulette drie jaar ge leden een gracht ingeduwd had. Men kan mij nu niets meer maken, want de misdaad is verjaard", zei hij. De hevig ontstelde politieman overlegde onmiddellijk met zijn su perieuren. Er werd een arrestatie bevel tegen Pauchele uitgevaardigd omdat een moord na drie jaar nog niet verjaard is. Pauchele had zijn schoonzusje vermoord, omdat zij geen verhouding met hem wilde hebben. De politie nam destijds zelf moord aan, toen men het lijk van het meisje vond. HEERSER VAN MALAKKA OVERLEDEN Sir Hisamoeddin Alam Sjah, de opperste heerser van Malakka is in de loop van deze ochtend op 62- jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden. Hij zou aanvankelijk heden plech tig zijn geïnstalleerd, maar dit was uitgesteld wegens zijn ziekte. Hij zou op 5 augustus een hartaanval hebben gehad. De plaatsvervangende opperste heer ser, de radjah van Perlis, die 39 jaar is, nam sedert 7 augustus zijn functie waar. doodt direct elk insekt! HET NIEUWE D1ESELELECTBISCHE DRIEBIJTUIGTREINSTEL VAN DE HEDERIAHOSCHE SPOORWEGEN [Drielicht- I 1frontsefn] (Verbeterd systeem (Deuren van polyester 1 Ifn stalen profiel ■o o go Q S<£Ö'Q CÜTÖ voor verwarming en ventilatie!. Deuren openen en 1 i (Geopende ramen sluiten automatisch Richt.ngsaanduldlng lijn tochtvrij Y op een verlichte transporent l aad'Qi'o BBHQö'ffi'oaa| n' q ntrra Va"Et MASSE I0KEH KOKEN KOKEN 2* KLASSE 1'KIASSE mu ;FEFïhrf Tirnm tiweraHl u BAS A SE- AfOEUNB /r tvmiE OMKOE UN SI All A TIE V00K HEDEOEUNBEN AAN BE KEI21 SEIS "IET „V HUT KOKEN i 00KEN KOKEN KOKEN WlETTilt MIN TOILETTEN NIET KOKEN Totale lengte van het treinstel 73.73 meter v 24 zitplaatsen 1e klasse - J66 zitplaatsen 2e klasse Max.snelhefd 125km/u. Gewicht 137 ton Advertentie PAN-AFRIKA: De pan-Afrikaanse conferentie van dertien onafhankelijke Afrikaanse landen, die de afgelopen dagen in Leopoldstad is gehouden heeft giste ren haar werkzaamheden met het aannemen van een aantal resoluties besloten. Openhartige en loyale samenwer king tussen Kongo en de Ver. Na ties is noodzakelijk, zo wordt in een der resoluties gezegd. De dertien staten brengen de Ver. Naties hulde voor hun vredeswerk in Kongo, voor het verwezenlijken van de terugtrek king van de Belgische troepen en de overdracht van de bases Kamina en Kitona aan de Kongolese regering. De dertien landen, die de rege ring van Kongo loyale steun zullen verlenen, betreuren dat de samen werking tussen Kongo en de Ver. Naties door incidenten is geschaad. In een andere resolutie wordt het samenroepen van een conferentie van Afrikaanse regeringsleiders be pleit, om de problemen van het con tinent in het bijzonder en de toe stand ir. de wereld in het algemeen te bespreken. Plaats en datum van deze Afrikaanse topconferentie die nen door de regeringsleiders zelf te worden bepaald. Een der daders van de aanslag op premier Madjali is woensdagavond in Amman gearresteerd, aldus is in de Jordaanse hoofdstad meegedeeld. De arrestant, die wordt beschreven als „een derde man", is geen rege ringsambtenaar. Zoals bekend worden twee rege ringsambtenaren, die maandag naar Syrië zijn gereisd, de hoofdschuldi gen van de aanslag genoemd. In Amman is de toestand rustig. Het enige ongewone in het stads beeld zijn groepjes soldaten, die op strategische punten zijn geposteerd en de versterkte bewaking van de regeringsgebouwen, waar het werk na een rouwperiode van 24 uur is hervat. Officieel is meegedeeld dat bij de aanslag tien personen om het leven zijn gekomen. Dertig gewonden heb ben het ziekenhuis reeds kunnen verlaten, elf gewonden worden nog in het ziekenhuis verpleegd. Een Tsjechoslo waakse vluchteling in Canada, Bohumil Cejnar, heeft verklaard dat het Tsjechoslo waakse consulaat in Montreal 50.000 dollar „losgeld" heeft geëist voor toestem ming om Cejnar's zoon uit Praag naar Canada te laten komen. Cejnar en zijn vrouw vluchtten na de communistische machtsovername in 1948 naar het westen. Zij lieten hun thans 15-jarige zoon Peter bij familie in Praag achter. Cejnar bezit thans drie beverfokkerijen in Cana da en drie in Frankrijk. NIXON EN KENNEDY SAMEN VOOR TELEVISIE Vice-president Nixon, de kandidaat van de republikeinse partij voor het presidentschap, en senator John Kennedy, de kandidaat van de de mocratische partij, zullen op 26 sep tember, 13 en 21 oktober elkaar ont moeten in verkiezingsdebatten voor radio en televisie. De debatten zul len over het gehele Amerikaanse radio- en t.v.-net worden uitgezon den. Dit is de eerste maal, dat der gelijke debatten tussen rivalen voor het presidentschap plaats hebben. Het Nederlands-Frans beraad in Parijs Op uitnodiging van president De Gaulle hebben woensdag in Parijs Nederlandse en Franse regeringslei ders oriënterende besprekingen ge voerd over de jongste ontwikkelin gen in Europa en de Franse ideeën voor een nauwere politieke samen werking. Naar de minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, na afloop mededeelde, werd in de „openhartige en in bijzonder aange name sfeer gevoerde besprekingen" een inzicht verkregen in de stand punten van beide landen en in de gedachten, die bij de franse regering leven over de toekomstige Europese politieke samenwerking. Noch minister-president prof. De Quay, noch minister Luns, die me dedeelde, dal overeengekomen was met president De Gaulle, dat geen bijzonderheden over het gesprek zou den worden bekend gemaakt, wilden op concrete vragen over het onder houd met de Franse regeringsleiders ingaan. Mr. Luns deeldg slechts mede, dat de Franse regering na de con tacten met de Duitse bondsrepubliek en ons land do oriënterende bespre kingen met de overige leden van de Europese Economische Gemeenschap Italië, België en Luxemburg zal voortzetten. Op 30 oktober komen de ministers van buitenlandse zaken van de EEG- landen in Parijs bijeen voor hun pe riodiek politiek overleg. Dan kunnen ook de eerste concrete resultaten van de besprekingen worden verwacht. Generaal De Gaulle wijdde in zijn toast aan de lunch hartelijke woor den aan het feit, dat prinses Wilhel- mina haar tachtigste verjaardag vier de. In een telegram maakte hij voorts zijn gelukwensen aan de prinses over. Japan zoekt minnelijke schikking over Karei Doorman Een woordvoerder van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag verklaard, dat de Ja panse regering nog steeds probeert met de regeringen van Nederland en Indonesië tot een minnelijke schik king te komen in verband met de moeilijkheden, die gerezen zijn met het bezoek van de Ka- rel Doorman aan Japan, dat voor de periode van 8 tot 12 september is vastgesteld. De voortdurende protesten en de publiciteit over deze kwestie hebben onder kleine groepen in Japan ver zet gewekt tegen het bezoek van de Karei Doorman aan het land. Japan se zakenlieden zouden represailles op handelsgebied van Indonesië tegen Japan vrezen als Japan het bezoek toestaat. De Japanse minister van buiten landse zaken deelde mede, dat Japan zich zal houden aan het internationale gebruik met het oog op het Indone sische protest. Een groep Japanse vrouwen heeft gistermiddag een protest bij het Ja panse ministerie van buitenlandse zaken en de Nederlandse ambassade in Tokio tegen het bezoek van het Nederlandse vliegdekschip aan Ja pan ingediend. De vrouwen,' die de voorbereiden de Japanse commissie voor het Afri kaans Aziatische vrouwencongref ver tegenwoordigen, zeggen dat het be zoek tot een derde wereldoorlog zou kunnen leiden. Een woordvoerder van de Zwit serse regering heeft medegedeeld, dat de Zuidslavische handelsattaché in Bern, Stojan Zlatkovic, van zijn post is teruggeroepen, omdat hij arm zijn Zwitserse vriendin had gevraagd hem geiheime documenten te verschaffen. De achtste binnen-tentoonstelling van de „Floriade" met de dahlia als hoofdmotief, is gistermiddag door mevr. prof. C. W. Visser, van de land bouwhogeschool te Wageningen of ficieel geopend. De vele aanwezigen werden in het Ahoy-restaurant allereerst verwel komd door de algemeen voorzitter van de Floriade, dr. A. J. Verhage, die, nu deze opening valt op 31 aug. vervolgens voorstelde namens alle aanwezigen een telegram van geluk wens en aanhankelijkheid te zenden aan prinses Wilhelmina bij gelegen heid van haar 80ste verjaardag. Dit voorstel werd met veel applaus be krachtigd. Dahlia's, zo zei dr. Verhage o.m., worden voor het belangrijkste deel afgezet op de binnenlandse markt, maar daarnaast grpeit de betekenis als exportartikel. In 1954 werd 82 ha met dahlia's beplant en in 1960 176 ha, zodat in enkele jaren tijds de om vang van deze teelt meer dan ver dubbeld is, ten opzichte van 1948 zelfs verviervoudigd. Spreker noem de dit een gevolg van de toenemende belangstelling van het Nederlandse publiek voor deze bloemen, vooral Het verkeer op rijksweg 1 van Am sterdam naar Amersfoort heeft weer twee doden geëist. Maandagmiddag reed de 67-jarige J. W. van Houten met zijn vrouw op een bromfiets op de Parallelweg langs rijksweg 1. Nabij de Brediusweg te Naarden werd hem geen voorrang verleend door de autobestuurder L., waardoor de bromfietser werd gegre pen. Het echtpaar moest in ernstige toestand naar de Diaconessenzieken- huis te Naarden worden overge bracht, waar de heer Van Houten gis teravond is overleden. De toestand van zijn vrouw is nog ernstig. Nabij de Hinlopenlaan te Naarden greep de auto van de heer J. W. een Amerikaanse zanger, thans gecon tracteerd bij de Nederlandse Opera en tijdelijk verblijvende te Blaricum, een vrouw. De heer W. had juist de lampen van zijn auto, gedimd voor een tegenligger, toen hij plotseling op de rijksweg een dame de rijweg zag oversteken. Ondanks sterk remmen heeft hij een aanrijding niet weten te voorko men. De vrouw, de 70-jarige weduwe mevr. M. Ruizendaal te Bussum, was op slag dood. Kind na V/2 jaar gevonden Na anderhalf jaar vermist te zijn geweest, is in Schiedam het li chaampje van de zevenjarige Willy Franken gevonden. Bouwvakarbei ders troffen het stoffelijk overschot aan in de kelders vol water van een winkelgalerij aan de Nolenslaan te Schiedam, de bouw van deze huizen is twee jaar geleden stopgezet. De kelders waren met luiken en prik keldraad afgezet, maar de politie vermoedt dat de jongen toch kans heeft gezien binnen te komen. Hij woonde niet ver van deze plaats. De politie heeft het vermoeden dat de jongen „pootje is gaan baden" en in een veel dieper gelegen kelder voor de centrale verwarming is gevallen. KONINKLIJK PAAR NAAR ROME VERTROKKEN De koningin en prins Bernhard zijn vanmorgen met de prinsessen Beatrix en Irene met het regerings vliegtuig naar Rome vertrokken. Zij zullen daar, zoals aangekondigd, eni ge evenementen van de Olympische Spelen bijwonen. ook voor tuinbeplanting, maar ook een gevolg van de groeiende export. In het seizoen 1954-1955 werd name lijk aan knollen, dus nog afgezien van de stekkenexport, voor ruim 1.6 miljoen gulden geëxporteerd en in het seizoen 1958-1959 voor ruim 3,5 miljoen gulden. Prof. Visser noemde in haar daar opvolgende toespraak de dahlia „de koningin van de plattelandstuintjes." Zij verklaarde de expositie voor ge opend met de wens, dat hier nog meer bewonderaars van de frisse dahlia zullen worden gekweekt en dat in de volgende jaren in de tui nen en tuintjes zoveel van deze bloe men te zien zullen zijn, dat heel Ne derland als het ware in een dahlia tentoonstelling is veranderd. Het concertgebouworkest gaat in april en mei 1961 een tournee ma ken door Amerika. De musici zullen in de acht tournee-we ken 43 maal optreden en wel in New York, Chi cago, Philadelphia, San Francisco, Los Angeles, Washington en in ver schillende tussenliggende plaatsen. Alle reizen worden van plaats tot plaats gemaakt met de bus. Alleen voor een der laatste grote trajecten dat van Dallas naar El Paso, cir ca duizend kilometer maakt men de reis per vliegtuig. De reis naar New York wordt met de KLM-Da- kota gemaakt. 115 Orkestleden, on der wie de dirigenten Eugen Jochum en Bernard Haitink maken de tour nee mede. De reis wordt gemaakt om aan de toenemende behoefte in Amerika naar goede muziek te kunnen vol doen. Jonge! :e prutste aan de tram Toen de bestuurder van een tram op de Noordsingel te Rotterdam gis termiddag uitstapte om een wissel te verleggen, prutste een 7-jarig jonge tje in de tram aan het bedienings mechanisme. Dit had tot gevolg, dat de tram bij het wegrijden achteruit ging in plaats van vooruit. Een per sonenauto die achter de tram stond te wachten, werd klem gereden tus sen een daarachter staande vracht auto en de tram. De auto liep voor ruim 2000 schade op en moest weg gesleept worden. IN DEN HAAG HONDERDDUIZENDSTE TELEFOONNUMMER In een van de nieuwste Haagse wijken, Mariahoeve, zal vanmiddag om 12.30 uur de directeur van het telefoondistrict Den Haag zijn geluk wensen brengen aan de 100.000ste abonnee van het districtsnet. Naar thans blijkt had de politie in Amsterdam maandag reeds in het be zit kunnen zijn van een rapport van Scotland Yard, dat achtergrond geeft aan de vorige week in Amsterdam door de politie „mogelijk geënsce neerd" genoemde schilderijendiefstal. In het rapport, dat werd samenge steld op verzoek van het bureau van inspecteur Postma, worden inlichtin gen verstrekt over de betrokken per sonen. Het rapport heeft de Amster damse politie niet tijdig bereikt, om dat het, zo hee^t een zegsman van Interpol in Den Haag verklaard, door een misverstand op het Haagse bu reau van Interpol is blijven liggen. 52.000 werknemers van de „Penn sylvania Railroad", de belangrijkste Amerikaanse spoorwegmaatschappij, zijn vanmorgen in staking gegaan. De spoorlijnen van de maatschappij reiken van New York in het oosten tot St. Louis in het midden-westen en tot Norfolk (Virginia) in het zui den.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9