Teleurstelling voor Joke Bijleveld: uitgeschakeld voor de finale Drie Amerikanen aan kop op het nummer kogelstoten Gisteren vierde plaats voor Van Duylj vijfde voor Ben Verhagen DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COUKAN1 PAGINA 3 De eerste dag van de olympische at letiekwedstrijden heelt twee olympische kampioenen opgeleverd. Twee kampioe nen van groot formaat, de AmeriKaan Bill Nieder, de man die zich tijdens de selectiewedstrijden voor de spelen niet kon kwalificeren, de reis slechts als re serve meemaakte, maar later door een handblessure van Dave Davis toch mocht deelnemen, en de Russische atlete Vera Krepkina, die in de finale 'verspringen dames bij haar vierde poging tot 6.37 meter kwam, hiermede evenals Bill Nie der bij het kogelstoten het olympisch record scherper stellend. Zij bleef met haar prestatie slechts drie centimeters onder het wereldrecord van de Oost- Duitse Hildrun Claus <6.40 meter). Een teleurgestelde Joke Bijleveld ver liet na drie sprongen de olympische pis te omdat zij op het laatste moment door de Russische Ludmilla Radchenko werd gepasseerd. Wel stond zij met de Duitse Helga Hoffman, die eveneens 6.11 meter had gesprongen, op een gedeelde zesde plaats, maar omdat zij twee foutspron- gen had en de Duitse nog eens 6.02 en 3.88 meter had gesprongen werd zij door de jury geëlimineerd. Joke Bijleveld be landde nu op de zevende plaats, maar het heeft haar toch een teleurstelling f'ebracht, want zij had wanneer zij de aatste drie finale sprongen had mogen doen ongetwijfeld nog verder kun nen komen. Wss er dus de teleurstelling van Joke Bijleveld, dan kan men zich tevens af vragen hoe de Engelse Mary Bignal zicli heeft moeten voelen. Tweemaal kA'am zij niet goed uit en de derde maal was de 6.01 meter niet voldoende. 's Morgens tijdens het kwalificatie- Springen kwam Mary Bignal het verst met 6.33 meter, maar zij was nu zo uit haar normale doen dat zij, de grote fa voriete. volkomen faalde. Het grote gevecht ging tussen Vera Krepkina, Elbita Krezinska en Hildun Claus. Een gevecht, dat het uiterste van uithoudingsvermogen, spingkracht en energie vergde en dat slechts door lut tele centimeters werd beslist. Dat de Amerikanen bij het kogelsto ten op alle drie de plaatsen beslag Ifeg- den en met Bill Nieder, Parry O'Brien en Dalles Long het goud, zilver en brons mee naar Amerika namen, was van te voren een uitemaakte zaak. Niet uitge maakt was echter de strijd wie het goud en wie het zilver zou ontvangen, want tot op de een na laatste worp heeft de olympische kampioen van 1956 Parry O'Brien de leiding gehad. Toen kwam Bill Nieder met een prachtige worp in (ie buurt van zijn wereldrecord en de overwinning was hem. De koudê-oorlog tussen Bill Niede ren Parry O'Brien was ten einde. Van de Europeanen zag men riemand over de 18 meter komen en een grote teleurstelling was ongetwij feld het falen van de Engelsman Arthur Rowe en de Italiaan Meconi. Armin Hary liep 10.2 in kwartfinale. Waren er in de morgenuren, tijdens de series van de 100 meter heren reeds enige verrassingen geweest, 's middags, in de kwartfinales, moesten bekende sprinters als de Fransman Joceleyn De lecour, de Zuidafrikaan Edward Jeffe- reys, de Rus Konovalov en Abdou Seye het veld ruimen voor het geweld van de Amerikaan Fank Budd, de Venezolaan Esteves, de Canadees Harry Jerome en de Duitser Armin Hary. Vooral Armin Hary liet een voorteffelijke indruk ach ter. Zyn start was van bijzonder gehal te. Reeds na twee meter lag hij op zijn tegenstanders Dave Sime en de Pool Marian Foik voor. Armin Hary is de grote favoriet. Maar Ral Norton, die eigenlijk nog niets heeft laten zien, Frank Budd en Harry Jerome zullen, indien zij tenminste niet in de halve finales worden uitgescha keld, voor een verrassing kunnen zor gen. De sterkste kwartfinale was die tussen de Canadees Jerome (10.4), de Brit Pe ter Radford (10.4), Antao uit Kenya (10.4) en de Fransman Abdou Seye (10.4). De laatst genoemde werd uitge schakeld. Series 5000 meter gevecht. moordend De vier series 5000 meter zijn stuk voor stuk finales geweest. Slechts drie atleten van elke reeks kwamen voor de finale in aanmerking en er is dan ook verwoed gevochten om die eer. Men heeft voor grote namen geen ontzag ge had. De Amerikaan Jim Beatty, door zijn landgenoten als favoriet getipt, werd negende, de Rus Zakharov werd uitge schakeld, zijn landgenoot Yefimov on derging hetzelfde lot Gordon Pirie, de man die terugkwam, zonk in het niet met zijn achtste plaats, kortom er is met alle voorspellingen gespot en de atleten hebben, luide aangemoedigd door de hartstochtelijke Italianen die elke strijd op welk gebied dan ook minnen geprobeerd hun huid zo duur moge lijk te verkopen. Rondenlang bleven de grote cracks bij elkaar in een hoog tem po lopend. En vaak zag men op drie honderd meter voor de finish nog een eindsprint, waarvoor een middenafstand- loper zich niet zou behoeven te scha men. Grote favorieten voor de finale z'jn engetwijfeld de Duits.-r Hans Grc- dotzki, de Hongaar Sandc Iharos, d:e in de tweede serie de overwinning aan Flossbach liet, een andere Duitser na melijk Friedrich Janke de Nieuw Zee lander Murray Halberg en de Pool Krzyskowiak. Overige wedstrijden. De series. 400 meter zijn eigenlijk voor de Amerikanen Glenn Davis en Cliff Cuchman een formaliteit geweest. Zij zijn superatleten met een macht en een zekerheid, die imponeren. Uit een vrij wel hopeloze positie spurten zij op net laatste rechte stuk naar de kop en -lan is het alleen een kwestie van zich te plaat sen Overigens ieten ook de Zwitser Galliker en de Duitser Helmuth Janz zich van hun beste zijde zien. Vreemd was het echter een onbekende atleet uit Kenya, Bertie Rotich, in een enorm tem po tussen de horden te zien lopen en met een hupje over de obstakels te zien springen. Had deze man enig begrip van techniek, dan zou hij de gouden me daille winnen. Over de kwartfinales 800 meter heren valt weinig te vertellen. Alle groten plaatsten zich voor de halve eindstrijd. Zowel Roger Moens als George Kerr de den dat op tactische wijze, zonder even wel te diep in hun reserves te tasten. Voor de finale 80 meter horden plaat sten zich Galina Bystova (Rusland), Mary Bignal (GB), Rimma Kocheljeva (Kusl.), Irina Press (Rusl.), Gisela Bir- kemeyer (Did.) en Carole Quinton <GB). Irina Press deed dat op wel zeer bijzon dere wijze met een tijd van 10.6 sec., het- gen een nieuw olympisch record bete kende. I Communisten logeren bij paters Salesianen Fourageren in Olympisch dorp Door bemiddeling van een reis bureau zijn ruim 100 Russen, die in Rome verblijven om de olympische spelen te bezoeken, ondergebracht bij paters Salesianen. De paters konden niet verhinderen, dat hun communistische gasten de kruis beelden van de muren haalden. Zij slaagden er echter wel in de Rus sen nader tot het westen te bren gen door hen te interesseren voor de Italiaanse keuken. Hoewel de „coëxistentie" tussen „rood en zwart" niet helemaal feilloos ver loopt, hebben zich toch nog geen ernstige moeilijkheden voorgedaan. 's Avonds zitten de paters en hun gasten gezamenlijk voor het tele visieapparaat en bespreken de pro gramma's in het Duits of in het Latijn. Groot zijn de hoeveelheden heerlijk fruit, waaraan ook de Nederlandse sportlieden In Rome zich tegoed kunnen doen. Tineke Lagerberg, Atie Voorbij, Ada den Haan, Jopie Troost en Corrie Schimmel (v.l.n.r.). De Nederlandse zwemsters, die we hier door het olym pisch dorp zien wandelen, hebben een flinke voorraad ingeslagen. Olympische zeilwedstrijden Amerikaanse ceremonie .protocolaire Paul Elvstrom begreep het niet. Als eerste ging de Deen uit Kopenhagen over de finishlijn, doch het ere-saluut- schot bleef achterwege. Toch was het allemaal heel begrijpelijk. De donker blonde olympische kampioen was te vroeg gestart op deze derde dag van de olympische zeilwedstrijden, zodat het startcomité hem in eerste instantie had uitgesloten. Ook de Deen wist, dat hij te snel van start was gegaan, daarom was hij meteen met een manoeuvre, die wei nig tijd kostte teruggevaren om opnieuw door de startlijn te gaan. Tijdens die luttele seconden was de Finnjol van Elvström echter voor de officials op het startschip onzichtbaar. Natuurlijk diende de Deen meteen na aankomst een protest in. En al was het lang niet zeker, dat dit zou worden toe gewezen, toch stonden de kansen xvoor de olympische kampioen uiterst gun stig. Immers, verschillende getuigen hadden gezien, dat de Deense favoriet inderdaad was teruggekeerd en het zag er dus wel naar uit, dat de jury hem alsnog de eerste plaats zou toekennen, hetgeen inderdaad geschiedde. Hans Sleeswijk, de Nederlandse ver tegenwoordiger, startte op deze nogal winderige dag bijzonder goed. Zelfs kwam hij in de kopgroep uit het eerste kruisrak. In de volgende kruisrakken liep het hem echter allemaal weer te gen. De wind draaide op momenten waarop de man uit Bussum het niet ver wachtte. Steeds verder raakte hij ach terop zodat hij als 25e door de aan- komstlljn ging. De overige twee Nederlandse combi naties de Flying Dutchman van Ver hagen en de Draak van Wim van Duyl deden het bijzonder goed. Vooral de omstandigheid dat de wind in kracht toenam is er oorzaak van geweest, dat de Nederlandse olympische zeilers, die nu eenmaal gewend zijn aan zwaar weer, zich in het voorste gelid hebben kunnen handhaven. Toch begon de Rotterdammer Verha gen maar zeer matig. Als 14e rondde hij de eerste boei, doch het ruimwindse rak dat volgde wist Verhagen planerend een vijftal concurrenten te passeren en ook op de kruisrakken verbeterde hij zijn -positie aanzienlijk. Zelfs heeft de Ne derlandse F.D.-zeiler nog met de Rus sische crack Shelkolnikov strijd gele verd om de vierde plaats. Dat gevecht verloor hij evenwel, zodat de Rotter dammer als vijfde eindigde. Voor de reputaties van de cracks toonden de F.D.-zeilers overigens niet het minste respect. Rolf Mulka, de we reldkampioen van 1957, en diens opvol- Een moment uit de felle strijd tijdens olympische zeilwedstrijden in de star klasse. ger Tasker spelen al geen rol van be tekenis meer. Zelfs Mario Capio, de Italiaan die in 1959 met groot machts vertoon de wereldtitel behaalde, heeft nauwelijks nog kansen op de titel. Vierde plaats voor Van Duyl. Wim van Duyl voelde dat het ditmaal nu-of-nooit was. Hij startte, bij een windsnelheid van 8 meter per seconde, uitzonderlijk goed. Hij nam risico's, doch dat was volkomen verantwoord. Op kop ging de Nederlander zelfs op het eer ste merkteken af. Die eerste boei rond de hij met ruime voorsprong op de zei lers uit Argentinië, Italië en Uruguay. Zeker 800 meter achter de boten aan de kop volgde het middenveld. Helaas bleef de „beloofde" verhoogde wind kracht uit en zelfs werd het iets rusti ger op het water. Die onverwachte ver andering heeft de Nederlander waar schijnlijk zijn eerste plaats gekost In het ruimwindse rak werd Van Duyl al spoedig ingelopen door de Argentijnse en de Italiaanse vertegenwoordiger. Wel wist hij nog door een geforceerde ma noeuvre Italië bij het ronden van de boei voorlopig van zich af te houden, doch het lukte daarna niet meer. Steeds verder vergrootten de Argentijnse en de Italiaanse Drakenzeilers hun voorsprong. Ook kroonprins Constantijn passeerde In een interview met een Italiaans blad heeft de president van het IOC Avery Brundage verklaard, dat het suc ces van de spelen van 1960 reeds thans verzekerd is, en dat de grote deelne ming en het meeleven van een geest driftig publiek deze spelen tot een on vergetelijke gebeurtenis maken. Als or ganiserend land heeft Italië het ver trouwen volledig verdiend. Brundage was het niet eens met de de kritiek in tal van bladen op de orga nisatie. Men moet iedère organisatie een de Nederlander nog. In het laatste kruis rak forceerde de Italiaan Cosertino de beslissing. Als eerste ging hij door de finish. De uitslagen waren: Finnjollenklasse: 1. Elvström (Dene marken) 1 uur 40 min. 32 sec.; 2. Kario- fitlis (Griekenl.) 1.40.33; 3. Chuchelov (Rusland) 1.40.46; 4. Zuid Slavië; 5. de Cordoba (Spanje); 6. Pinaud (Fr.); 7. Roberts (Nw. Zeeland); 8. Barrett (VS) 9. de Oliveirea (Port.); 10 Boneo (Arg.) 25. Sleeswijk (Ned.) 1.48.43. In het to taalklassement bezet Sleeswijk de 20ste plaats. Drakenklasse: Cosentino (It.) 2.45.00; 2 .Salas (Argentinië) 2 46 02; 3. prins Constantijn (Griekenland) 2.46.35; 4. Van Duyl (Ned.) 2.48.21; 5. Mooney (Ierland) 2.49.27; 6. Garcia (Uruguay) 2.50.00; 7. Eve (Bermuda-eilanden) 2.50.50; 8. Brooke (Austr.) 2.51.20; 9. MacDonald (Can.) 2.51.45; 10. Ferreira (Portugal) 2.52.50. Klassement na drie races: 1. Italië 3596 pnt; 2. Argentinië 3119 pnt; 3. Ca nada 3040 pnt; 4. Griekenland 2642 pnt; 5. Nederland 2086 pnt; 6. Verenigde Sta ten 1827 pnt; 7. Frankrijk 1801 pnt; 8. Australië 1790 pnt; 9. Groot Brittannië 1672 pnt; 10. Bermuda-eilanden 1654 pnt. Flying Dutchmanklasse: 1. Fogh (De nemarken) 2.11.31; 2. Capio (It.) 2.12.22; 3. Butler (Rhodesië) 2.12.49; 4. Sholkol- nikov (Rusl.) 2.13.27; 5. Ben Verhagen (Ned.) 2.13.37; 6. Alonson (Sp.) 2.14.51; 7. Dawes (G.B.) 2.15.03; 8. Auteried (Oost.) 2.15.17; 9. Holenhi (Hong.) 2.15.41; 10. Lunda (Noorw.) 2.16.36. Het klassement na drie races is hier: 1. Noorwegen 3174 pnt; 2. Groot Brit tannië 2785 pnt; 3. Rhodesië 2707 pnt; 4. Denemarken 2676 pnt; 5. Italië. 2382 pnt; 6/7 Nederland en Rusland* 2271 pnt; 8. Nieuw Zeeland 2199 pnt; 9. Duitsland 2185 pnt; 10/11 Frankrijk en Spanje 1743" pnt. zekere aanlooptijd gunnen, zo meende hij, in het bijzonder als hel zulk een veelheid van wedstrijden benevens pro blemen van huisvesting en verkeer in een wereldstad betreft. Volgens een schatting van de in stanties, die het vreemdelingenverkeer controleren, bevinden zich sinds het be gin van de spelen ongeveer 75.000 bui tenlandse toeristen in Rome. Dit aantal zou op korte termijn tot 100.000 stijgen. Emile Zatopek neemt sinds enige tijd bij Herb Elliott privé lessen in het werpen met de boemerang. Hij oefent op een veld niet ver van het Olympisch dorp. Eerste slachtoffer van de training was een Poolse caricaturentekenaar. die door de boemerang tegen het benedenste gedeelte van zijn rug geraakt werd. Hij liep nogal wat blauwe plekken op. Bob Richards, de dominee die ln Helsinki en in^Mebourne een gouden medaille met de polsstok won, is te Ro.ne radioreporter. Het is de vierde maal, dat hij olympische spelen bij woont, want die in Londen heeft hij ook gezien Maar het zijn ook de zwaarste, zo heeft hij aan vrienden toevertrouwd. DE SPORT TOTO Voor de sport toto zijn tot 1 september in totaal 541.200 personen geregistreerd. Zij allen kunnen deelnemen. Nog onge veer 60.000 aanvragen zijn in behande ling. DIE OUDE GRIEKEN TOCH Tweemaal goud voor Ingrid Kramer Voor de ceremonie protocolalre van I midden de winnaar van de ronden me- hot nummer kogelstoten In Rome traden I da 111 e. Bill Nieder, linke Parry O'Brien drie reusachtige Amerikanen aan. In het I (zilver) en rechte Dallas Long (brons). De Duitse Ingrid Kr&mer heeft b(J het schoonsprlngen op de Olympische Spe len twee gouden medailles veroverd. ZIJ toont se hier vol trote aan de foto grafen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3