Diepvrieshuis „De Noordpool" door burg. M. P. v. d. Weyden geopend Pitmanschool Verzekeringsmij. zal de in A'dam „gestolen" schilderijen wel niet vergoeden Douane heeft een fout gemaakt De tijd is de beste medewerker Heempark in Leiden-Noord brengt flora van Nederland in één tuin WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 DC LETPSE COURANT PAGINA T PLANTSOEN 65 - TEC. 26556 Typen Steno in 4 talen Boekhouden Duits - Engels Frans - Spaans Nederlands Middenst. Opl. Secretaresse MINISTERRAAD FELICITEERT PRINSES WILHELMINA De minister-president heeft tele grafisch aan de jarige prinses de ge lukwensen van de ministerraad doen toekomen. Als gevolg van een staking van zeventig man van het laadpersoneel van de Britse luchtvaartmaatschap pij BOAC op de Londense vlieghaven konden dinsdag uitgaande toestellen niet vertrekken, terwijl thuisvliegen- de toestellen van de BOAC naar een ander vliegveld moesten worden ge dirigeerd. 's Avonds werd de staking Advertentiei beëindigd Makelaar Cook is een vrij man teneinde publiciteit te vermijden. Vermoedelijk zal hy met zijn don kergroene Jaguar over België via Ostende gaan. Of hij in verband" met de schilderijenaffaire nog zal terug keren naar Nederland kon hij thans onmogelijk zeggen, zo deelde hij mee. Maar als hij ooit nog enige as sistentie bij het onderzoek naar de diefstal zou kunnen verlenen, dan zou hij „gelukkig zijn te kunnen helpen". Douane fout Intussen heeft het hoofd van de douanerecherche, hoofdinspecteur A. L. van Exel, desgevraagd verklaard dat de douanebeambte die Cook in de nacht van 18 op 19 augustus jl. in Wernhout zahder meer de grens liet passeren, niet volgens de voor schriften heeft gehandeld. Op de achterbank van de groene Jaguar van Cook bevonden zich enige pak ken, die ingevolge de Engelse ex portvergunning, uitgegeven door de „Trade of board", vier schilderijen met een verzekerde waarde van niet minder dan 538.000,- moesten be vatten. De douaneman had bepaalde formaliteiten dienen te vervullen, opdat zekerheid" was verkregen zo wel over de rechten die al dan niet verschuldigd zouden zijn, als over de ambtelijke controle op het feit, dat de doeken eventueel ons land ook weer zouden uitgaan. Nodig was ge weest een transitopaspoort of een document van inklaring voor de kunstwerken. In plaats daarvan heeft de grensbeambte kennis geno men van de exportvergunning (met de opdruk: „voor tentoonstellings doeleinden en voor terugkeer naar Engeland") en de heer Cook laten doorrijden, nadat hij een blik had geworpen op de pakken die achter in de auto lagen. Hiermee was de kans verkeken, dat een Nederlan der kennis kon nemen van de in houd der pakken. Ook nadien heeft niemand in ons land de schilderijen gezien. Een ijskoud genoegen Onder grote belangstelling heeft burgemeester M. P. v. d. Weijden •gistermiddag om dire uur het diep- vrieshuis „De Noordpool" te Noor den geopend. De burgemeester feli citeerde de heer Den Hertog met de nieuwe aanwinst. Het is voor hem en voor Noorden iets nieuws en de burgemeester sprak de wens uit, dat het zowel voor slager Den Hertog als voor Noorden veel vrucht mag ge ven. Burgemeester feliciteerde ook de heer J. Schutter, omdat deze de eerste is geweest die het diepvries huis in Noorden heeft mogen bou wen. Een dochtertje van slager Den Her tog bood de burgemeester een stuk ijs aan dat hij stuk moest slaan om de sleutel eruit te halen waarmee 'hij de deur kon openen. De belang stellenden konden daarna in het ge bouw- gaan kijken, maar velen zorg den ervoor, dat ze weer gauw bui ten kwamen; 20 graden onder nul is geen temperatuur om zonder win terjas een praatje te gaan maken. De huurders kregen de gelegenheid hun producten in de cellen te de poneren waarvan al direct gebruik werd gemaakt. Burgemeester M. P. v. d. Weijden slaat het klompje ijs stuk waarin de sleutel voor het gebouw is ingevro ren. Het dochtertje van de heer Den Hertog, die zo juist deze ingevroren sleutel op een presenteerblaadje heeft overhandigd, kijkt wat angstig naar de op haar afspattende stuk ken ijs. Robert Cook, de 29-jarige make laar uit Londen, die aangifte heeft gedaan van diefstal van vier door hem hoog verzekerde schilderijen uit een woning in de Sloestraat in Amsterdam, heeft zijn paspoort te rug ontvangen en is een vrij man. Hij verklaarde gisteravond in hotel Krasnapolsky, waar hem een inter view is afgenomen voor de Neder landse televisie, dat hij thans niet van plan is enige actie te onderne men. Hij had een verslag ontvangen van hetgeen hoofdinspecteur Postma van de Amsterdamse recherche had verklaard tegenover de binnen- en buitenlandse pers, nl. dat de diefstal vermoedelijk geënsceneerd is en „dat aangifte mogelijk niet op waarheid berust". Flegmatiek antwoordde Cook, toen hem om commentaar hierop gevraagd werd: „Klaarblijke lijk". De heer Cook achtte het aan twij fel onderhevig, dat de verzekerings maatschappij zal overgaan tot het uitbetalen van de ingediende claim op de verzekeringspenningen tot een totaal van ruim eer half miljoen gulden. „Ik heb vernomen dat de maatschappij misschien de claim zal bestrijden, maar ik heb mijn argu menten voor deze zaak en zij de hunne". Hij voegde hieraan toe te menen, dat de zaak uiteindelijk wel voor elkaar zal komen. „Mocht de verzekeringmaatschap pij de verzekerde som voor de vier schilderijen niet betalen en zou de eigenaar der doeken, John Leapman, een proces tegen mij beginnen, dan kan ik in een positie komen te ver keren, waarin ik gedwongen word zelf bepaalde stappen te doen" zo zei Cook. Het is evenwel niet zijn wens gewikkeld te worden in een proces met de verzekeringsmaat schappij. De heer Cook zal spoedig na aankomst in Engeland contact op nemen met zijn raadsman. Hij verklaarde zo snel mogelijk naar zijn vaderland te zullen terug keren langs een „geheime route" VAKBONDEN: Welvaart moet in lonen beter tot uitdrukking komen Tussentijds besprekingen De drie vakbonden van industriële arbeiders hebben een verklaring uit gegeven, waarin wordt gesteld, dat op korte termijn „de zo sterk gestegen produktiviteit en rentabiliteit in de arbeidsvoorwaarden van de werkne mers tot uitdrukking behoort te ko men". De hoofdbesturen van de Alge mene Bedrijfsgroepen Centrale, de Ned. Kath. Bond van Werknemers in de Industriële bedrijven „St. Wil- librordus", en de Chr. Bedrijfsgroe pen Centrale in Nederland hebben daarom besloten, met de werkgevers in contact te treden in de verwach ting, dat daar waar de mogelijkhe den aanwezig zijn verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden, tijdens de looptijd van de bestaande arbeids contracten, op korte termijn en in overleg met de vakverenigingen tot stand te brengen. Punt van uitgang is, dat bij de vorig jaar gemaakte afspraken over loonsverbeteringen en arbeidstijd verkorting de bijzonder gunstige ont wikkeling (van produktiviteit en ren tabiliteit) niet kon worden voorzien en dat daarmede toen dus niet volle dig rekening kon worden gehouden. BIJ OVERSTEKEN GEDOOD Bij het plotseling oversteken van de snelweg EindhovenHelmond on- d er de gemeente Mierlo is vanoch tend de 61-jarige aannemer M. A. uit Stiphout om het leven gekomen. Hij werd gegrepen door een auto be stuurd door de heer R. uit Helmond. Een nog achtero prijdende volkswa gen reed tegen de auto van de heer R. Beide auto's hadden materiële schade, maar de bestuurders liepen geen letsel op. Zorgenkind van tuinarchitect „Je wilt eigenlijk alles tegelijk zegt de heer D. J. Boerma, tuinarchi tect in dienst van de gemeente Lei den. Hij is de „vader" van het heem park, waarvan de aanleg tegen de Haarlemmertrekvaart, nabij de Ma- redijk en de leuke wipmolentjes al een jaar aan de gang is. „U moet eens gaan kijken" had ons de, heer Galjaard, chef van de ge meentelijke plantsoenendienst ge zegd. „Er begint al aardig tekening in dit park te komen". En inderdaad: er zit schot in. Meter voor meter verovert het park op de trage zware klei van Leiden-noordmaar je kan de natuur nu eenmaal niet dwingen. „Zulke dingen moeten hun tijd hebben" zei de tuinarchitect, die we ergens tussen de „heuvelen" rond sloot en plas aantroffen. „Neem nu deze varen"; hij voelt zorgelijk het blad af. „Helemaal ver droogd, want we hebben een droog voorjaar gehad en varens, die voch tige bosgrond gewend zijn, hebben een hekel aan droogte. Maar ondanks alle tegenslagen groeit het park aardig. Het moet een echt Nederlands allegaartje worden. Naar het ontwerp van de heer Boer ma krijgen verschillende landschap pen en de flora, die daar het type bepaalt, een plaatsje. „Da&r komt Zuid-Limburg en hier bouwen we een poldertje op". Vij vers en sloten doorkruisen het veld, dat enige honderden meters lang is. De gemeente heeft gebruik gemaakt van een driehoekig stuk grond, ge vangen tussen de weg-in-aanleg van de tunnel door Oud-Poelgeest naar de Abspoelweg, de Haarlemmertrek vaart en het „eilandje" van de hout molen. Het is de bedoeling, dat straks de bezoekers een indruk krij gen van Nederlands flora. Ook voor scholen is dit een ideale gelegenheid wat meer kennis van inheemse plan ten en bloemen op te doen. Amstelveen. In Amstelveen bestaat al vijftien jaar zo'n park, prachtig van aanleg. Maar daar hebben ze gebruik kun nen maken van een bestaande veen- plas en bovendien is de tijd een van de belangrijkste medewerkers bij de aanleg van een park. „Leiden-noord" aldus de tuinar chitect, „is zo iets als een woestijn". „Heesters en bomen moesten hier staan", zegt de heer Boerma, „de wind is een van onze grootste vijan den". We hadden dat ook al gehoord van de opzichter de heer W. W. La- gerberg, die dit park eveneens als zijn meest geliefde zorgenkind be schouwt, en van de heer H. Klein, die met het dagelijks toezicht is be last. De werkers aan dit park zijn in hoofdzaak arbeiders, die onder de G.S.W. regeling vallen. Ook dit is een onzekere factor, want men kan niet altijd over een gelijk aantal medewerkers rekenen. Maar het doet niets af aan het en thousiasme, waarmee aan dit aar dige project wordt gewerkt. Met vrachtauto er op uit. „Je zou eigenlijk, een maandje er voor uit moeten trekken om met een vrachtwagen op stap te gaan en van her en der planten voor dit park mee nemen" droomt de heer Boers- ma. We horen, dat hij zo nu en dan een snipperdag neemt om er met spade en rugzak op uit te trekken. Het re sultaat is dan een serie nieuwe plan ten, die op hoop van zegen in de Leidse poldergrond een emigranten- bestaan beginnen. Helaas niet altijd onder de beste omstandigheden. De Canpanula, op zo'n manier verkre gen doet het echter bijzonder goed. Voor het overige is „Amstelveen" een van de beste leveranciers. De heren van dit heempark zijn niet gierig. De Leidenaars kunnen gratis naar hartelust grasduinen en nemen wat van hun gading is Met zorg bijeen gebracht kan deze inheemse flora een prachtig park opleveren. We zien paarse bloemen van een onbekend merk (de „natte his" ligt al zo'n lange tijd achter de rug), planten in elk geval, die je langs iedere sloot kan vinden, zij doen het hier bijzonder goed. Het is allemaal wat wij „onkruid" plegen te noemen, maar het gekke is, dunkt ons, dat, tegen de tijd, dat je zulk onkruid met zorg gaat om ringen, het ineens niet verder wil. Koester een plantje en het laat af weten. Misschien dat zelfs een brandnetel schrikt zo gauw zij met gieter en kunstmest achtervolgt wordt. In ieder geval, het zal nog wel een jaartje aanlopen voor het heempark in Leiden rijp voor bezoek is. Lang zamerhand nadert men de molen. De heer Boersma neemt in het gebied nabij de molen al grondproeven. De grond in Leiden-noord is niet van de beste, niet alleen heembouwers, maar ook huizenbouwers kunnen daarvan meepraten. Molen draait. Die molen, gaat weer actief werk doen, vertelt de heer Boersma. „Weet je dat we hier een zelfstandige pol der zijn, overigens zonder polderbe stuur". Inderdaad is dit poldertje sinds men een aanvang heeft ge maakt met de aanleg van de weg naar Oud Poelgeest van de Maredijk- sepolder afgesneden. De kleine rood bruine molen aan de Haarlemmer- trekvaart zal straks het waterhuis houden moeten beheren. „Dan heb ben we tenminste meteen zekerheid dat het ding niet in verval raakt". De heer Lagerberg (links) en de heer Boerma in hun heempark in Leiden-noord. Rond sloot en plas komt een typisch-Hollands polder landschap. Jan van den Brink, een 23-jarige jongeman uit Kamperveen, die zich met Pasen, toen hij met leden van „de Jonge Kerk" in West-Berlijn een confe rentie bijwoonde, naar Oost-Duitsland begaf, is in de nacht van maandag op dinsdag in Nederland teruggekeerd. Na een voor-arrest van twee maan den was hij in_ Oost-Duitsland tot vier maanden gevangenisstraf veroor deeld, welke hij heeft doorgebracht in de gevangenis van Potsdam. De jongeman zou een visioen gehad hebben,waarin hij opdracht kreeg contact te zoeken met Oostduitse gevangenen. Dinsdag gaf hij een persconferentie in Hengelo. Op de foto tijdens deze conferentie van links: mevrouw Dijk stra uit Donkerbroek, Jan van den Brink en dominee dr. Bartels uit Amersfoort. De heer Lagerberg in het deel van de tuin, dat floreert.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7