Marianne Heemskerk zorgde voor Ned- damesestafetieploeg goed voor goud? eerste Ned. Olympische medaille Zilveren medaille voor 2de plaats op 100 m. vlinderslag Wieger Mensonides zorgde even later voor brons op 200 m. schoolslag Ned. waterpoloploeg speelde beneden kunnen tegen Hongarije 31 AUGUSTUS 1960 DE I Ril >--►• PACINA (I Ook Europees record voor Marianne Heemskerk. De tijd, waarmee Marianne Heems kerk achter Carolyn Schuier, de tweede plaats bezette was 1.10.4, waarmee zij het Europees record, dat sinds 4 augus tus 1957 op naam stond van Atie Voor bij (gemaakt in Rhenen) met precies 0,1 seconde verbeterde. Carolyn Schuier tikte aan in 1.09.5, waarmee zij haar olympisch record uit de series met 0.3 seconde scherper stel de. De uitslag was: 1. en Olympisch kam pioene Carolyn Schuier (VS) 1.09.5; 2. Marianne Heemskerk (Nederland) 1.10.4 3. Jane Andrew (Australië) 1.12.2; 4. Sheila Watt (Groot Britt.) 1.13.3; 5. Atie Voorbij (Nederland) 1.13.3; 6. Zyna Be- lovezkaia (Rusland) 1.13.3; 7. Ksritan Larsson (Zweden) 1.13.6; Carolyn Wood finishte niet. Voor het eerst tijdens de olympische zwemwedstrijden zijn er op het plat form rond het bassin Nederlandse klap zoenen uitgedeeld. Zij waren bestemd voor Marianne Heemskerk uit Naarden, die op prachtige wijze in de 100 meter vllndérslag-finale haar Amerikaanse en Australische concurrenten partij gaf en de eerste medaille voor Nederland ver overde. De 16-jarige pupil van Wil" van Breu- kelen won het zilver in een schitteren de eindsprint met de Australische Jane Andrew om de tweede plaats achter de ongenaakbare Carolyn Schuier, de Ame rikaanse kampioene uit Californië. Caro lyn Schuier won de titel in 1.09.5 sec., waarmee zij haar olympisch record van de series verbeterde. Tijdens deze finales deed zich een op merkelijk incident voor. Nadat Carolyn Wood, het tweede Amerikaanse meisje in deze eindstrijd, haar keerpunt half had gemist, stopte zij plotseling op on geveer 35 meter van de finish. Het 14- jarige meisje had een klem op de neus, om geen water binnen te krijgen, maar deze bleek zo vast te zitten, dat zij niet meer normaal kon ademhalen. Zij bleef volkomen ontredderd aan de baanlijn hangen en een van de officials sprong meteen gekleed te water om de kleine Carolyn bij te staan en om te voorko men, dat zij bewusteloos naar de diepte zou zakken. Toen de klem verwijderd was, zwom het zwemstertje haar baan uit, waarna zij huilend naar de verste en donkerste hoek van het zwemstadion holde om even met haar verdriet alleen te zijn. Een schone droom van een jong zwemstertje, een kind nog, was op wrede wijze verstoord. Intussen renden Nederlandse officials het platform op om de dolgelukkige Marianne Heemskerk in hun midden te nemen. Van chef de mission Cees Ker- del kreeg zij op beide wangen een ste vige kus en ook KNZB-voorzitter Jan de Vries liet zich niet onbetuigd. Na de voor Nederland succesvolle finale van de 100 meter vlinderslag dames in Rome krygt Marianne Heemskerk de zilveren medaille omgehangen. De Ame rikaanse Olympische kampioene Carolyn Schuier, die het goud In de wacht sleepte, staat naast haar. naar het goud te doen. Maar de1 Ame rikaanse was onbereikbaar en, Marianne Heemskerk werd tweede. Een' prachtigi en onverwacht resultaat, dat het eerste Nederlandse succes van de Olympische Spelen 1960 betekende. Na afloop van de ereceremonie bleek de kleine Naardense zeer onder de in druk van alles te zijn. Toen wij haar vroegen of zij gedacht had een kansje op een der ereplaatsen te hebben, was het antwoord: „natuurlijk, gedacht heb ik het altijd, maar na de series had ik er toch wel een hard hoofd in. Ik dacht, dat die Australische zich in haar serie had gespaard. Vooral omdat zij een paar maal van Dawn Fraser had ge wonnen. Het verschil was nu wel erg groot". Met die verklaring wenste de zilveren Marianne te volstaan. Zij keer de zich weer naar het groepje landgeno ten en zei voor de zoveelste maal: „Jon gens, wat zal mijn moeder blij zijn". Verbazing rond Kolosnikov De toeschouwers in het zwem stadion waren met stomheid gesla gen. Terwijl zes zwemmers onder wie John Konrads in die tweede serie van de 400 meter vrije slag in het woest opspattende water al hun eerzucht uitleefden, dreef helemaal in de buitenbaan vriendelijk lachend en met het tempo van een voorzichtige grijsaard de Rus Ko losnikov, oud-Europees kampioen schoolslag. Het was een demonstratie van traagheid en ogenschijnlijk ook een stilzwijgend protest tegen een on recht, waarnaar men op de tribunes al ijverig begon te gissen. Bij iedere „slag" immers werd de achterstand van Kolosnikov groter. Zij was al spoedig een baanlengte en bedroeg tenslotte .toen Konrads als win naar aantikte, zelfs meer dan 100 meter. Een tot werkloos gedoemde tijd- waarnemer greep op dat moment in. Vriendelijk verzocht hij de Rus uit het water te komen, aan welk verzoek deze verrassepd snel en opgewekt gevolg gaf, zich vervol gens intensief afdroogde en met een brede grijns in een badhokje ver dween. Zijn taak was kennelijk volbracht: De arwaan was bijna tastbaar. Waaron dééd die Rus zo gek? Kolosnikov deed niet gek. Zijn ploegleider was echter een voor treffelijk kenner van de wedstrijd reglementen, die voorschrijven dat een zwemmer alleen aan een esta fette-nummer mag deelnemen als hij daarvóór is uitgekomen op een persoonlijk nummer. Kolosnikov was nodig voor de wisselslag-esta fetteploeg en wat de 400 meter vrije slag betrof: daarop mocht hij net zo kalm aan doen, als hij zelf wilde. De Rus Viktor Danovich is gistermid dag olympisch floretkampioen geworden bij de individuele herenwedstrijden. VERDELING VAN DE MEDAILLES Land goud zilver brons 1. Rusland 5 2 5 2. Italië 5 2 1 3. Duitsland 3 7 1 4. Amerika 3 5 1 5. Australië 2 1 6. Hongarije 13 2 .7. Engeland 1 2 8. Denemarken 1 1 9. Zweden 1 1 10. België 11 1L Nederland 11 12. Japan 1 13. Polen 2 14. Brazilië 1 15. Mexico - 1 16. Roemenië 1 Direct nadat de meisjes zich hadden afgedroogd en de badjassen hadden aangetrokken gingen Carolyn Schuier, Marianne Heemskerk en Jane Andrew in optocht naar het erepodium waar de president van het IOC. Avery Brundage, hun de medailles overhandigde. In alle nervositeit die zich bij een olympische finale kan voordoen maakte Carolyn Schuier eerst een valse start en zij was klaarblijkelijk zo bang opnieuw te vroeg weg te gaan, dat zij zeker tweetiende 'seconde na de anderen ver trok. In een zeer hoog armtempo maak te het Amerikaantje haar achterstand echter binnen 20 meter weer goed. Zij passeerde Marianne Heemskerk, die on middellijk een tegenaanval inzette en terwijl de anderen met Atie Voorbij iets terugvielen keerden de Amerikaanse en de Nederlandse vlak na elkaar voor de tweede baan. Er kwam na het keerpunt een felle aanval van de Australische Jane Andrew, maar ook die werd door Marianne vinnig afgeslagen. Atie Voor bij probeerde zich van Sheila Watt en de Russin Belovezkaia los te maken, maar de Hilversumse zwom nog moei lijker dan in de series en zij bleef op één lijn met de Russin en het Britse zwemstertje. Van een poging om Jane Andrew nog van de derde plaats te ver dringen kon niets komen. Intussen had Marianne Heemskerk haar laatste re serve aangesproken om in het „vuile water" van Carolyn Schuier een greep Nog geen tien minuten na de erecere monie met Marianne Heemskerk boven het cijfer 2 stond opnieuw een figuur in het oranje op het podium. Het was de 22-jarige Haagse HTS-student Wieger Mensonides, die naar Rome was gegaan om een bescheiden poging te wagen zich in de schoolslagfinale te plaatsen en die nu zowaar als derde in een fantastische finale, waarin het strijdbeeld voortdu rend wisselde, was geëindigd. Het was de Duitser Henninger, die na de start eer. voorsprong had genomen. De Aus tralische wereldrecordhouder Gathercole lag in tweede positie en toen de zwem mers op het 100 meter-keerpunt afgin gen leek Mensonides kansloos te zijn voor een der ereplaatsen. Toen Hennin ger keerde lag onze landgenoot twee lengten achter. Gathercole zette een aanval in zonder dat Mensonides hem kon volgen, maar halverwege de derde baan liet de Hagenaar zien, dat hij nog vele reserves over had en toen kwam zijn spurt. Gathercole en Henninger hadden in hun duel teveel gegeven, de Amerikaan Mulliken kwam met de Ja panner Ohsaki in opvallend hoog tem po vrijwel naast zich langs de Duitser en de Australiër, terwijl Wieger op baan twee vrijwel ongemerkt mee naar voren kwam. Hij zwom zich los van de Itali aan Lazzari, passeerde Gathercole en Henninger en tikte met ruim verschil als derde voor de Duitser en de Italiaan achter Ohsaki aan. Voor het eerst had een Nederlandse zwemmer een olympische medaille ver overd. De uitslag was: 1. en Olympisch kam pioen: Mulliken (Ver. St.) 2.37.4; 2. Ohsaki (Japan) 2.38.0; 3. Mensonides (Ned.) 2.39.7; 4. Henninger (Did) 2.40.1; 5. Lazzari (It.) 2.40.1; 6. Gathercole (Austr.) 2.40.2; 7. Klopotowski (Polen) 2.41.2; 8. Hait (Ver. St.) 2.41.4. ZWEMMEN Jiskoot uitgeschakeld In de serie met Bennett zwom de I Dordtsche onderwijzer Joris Jiskoot op baan zeven een goede eerste 50 meter. In hoog tempo kon hij de snelle rug- slagspecialisten Bennett (VS), Barbier (Rusland) en Dietze (Duitsland) goed volgen, maar op de tweede baan viel hij terug. Tegen de eindspurt van zijn veel sterkere concurrenten Jiskoot is vooral naar Rome gekomen om in de wisselslag estafette te starten was hem te machtig en toen Bobby Bennet in de nieuwe olympische recordtijd van 62 seconden precies had aangetikt, moest Jiskoot nog zeker 4 meter afleg gen. Hij tikte in 1.05.9 als vierde achter Dietze aan en bleef dus 0.3 seconden boven zijn Nederlands record, dat hij in de wisselslag serie had verbeterd. Negentien zwemmers waren sneller dan de Nederlander Jan Jiskoot, de Zweed Almstedt en de Mexicaan Caxio- la, die alle drie tot 1 min. 5.9 sec. kwa men. Jiskoot werd hierdoor uitgescha keld voor de halve finales. SCHOONSPRINGEN TWEEDE GOUDEN MEDAILLE VOOR INGRID KRaMER Stormachtige toejuichingen werden gistermiddag van de in felle zonneschijn badendg tribunes van het olympische zwemstadion uitgestort over de Duitse Ingrid Kramer. Bij het torenspringen dames veroverde zij haar tweede gou den medaille van deze spelen na zater dag reeds het springen van de 3 meter plank te hebben gewonnen. Ook nu gaf zij blijk tot een aparte klasse te beho ren. Bedroeg haar voorsprong na de kwalificatie-sprongen op haar naaste concurrente, de Amerikaanse Paula Pope, nog nauwelijks 1*/- punt, bij het afsluiten van de balans nadat elk nog twee sprongen had gemaakt, was deze uitgebreid tot ruim 2 punten. Ingrid Kramers laatste sprong, met de moei lijkheidsfactor 2.4, kreeg van de zeven juryleden de volgende waardering: 8,5, 2x8, 3x7,5 en 7. De sprong leverde haar totaal 18.48 punten op, veruit het hoog ste cijfer, dat deze middag uit de bus kwam. DE VERONGELUKTE MASSEUR MEYER Volgens een Frans persbureau zou het onderzoek hebben uitgewezen, dat de jonge Nederlander Meyer, die gistermor gen te Rome bij een verkeersongeluk is omgekomen, hard reed en dat hij geen voorrang heeft gegeven aan de bestuur der van de vrachtauto. Wat Ethel Whitcet aangaat, die Meyer slechts enkele uren voor het ongeluk voor het eerst had ontmoet, haar toe stand is nog steeds zorgwekkend. Zij heeft een dubbele breuk van het lin kerbeen opgelopen voorts een zware hersenschudding en een breuk aan de rechterschouder. De Nederlandse estafetteploeg heeft gisteren in Rome de tweede serie van de viermaal honderd meter wisselslag da mes gewonnen in 4.47.7 met welke tijd zij zich als eerste plaatste voor de finale. Op de foto v.l.n.r. na de overwinning: Ria van Velsen, Tineke Lagerberg, Eri ca Terpstra en Ada den Haan, Zie het op z'n best met PHILIPS TELEVISIE van EBS|tSBiBiBEBBI AALMARKT 12 - Tel. 21782 (Advertentie) En verloor met 3-1 De dinsdagavond, die voor Nederland met twee fraaie successen zo prachtig was verlopen, werd door het Nederlands zevental besloten met een slechte wed strijd tegen de Hongaren. Technisch wa ren de Nederlanders heus niet veel zwakker dan de Hongaren, maar de ploeg van Frans Kuyper werd ruim overklast in speelkracht, in beheersing, durf en doorzettingsvermogen. „Het is je moeder niet", klonk het op een gegeven moment hoog van de tri bune door de avondlucht. Het was de kreet van een Nederlands supporter, die zich klaarblijkelijk ook zat te ergeren aan het slappe spel van de Nederlandse ploeg, die bij een achterstand van 10 speelde alsof een kostbare voorsprong verdedigd moest worden. Het was de rake typering van de Nederlandse speel wijze. Zonder enige overtuiging en bang om eens een doorbraak te forceren werd geprobeerd de bal zolang mogelijk in bezit te houden. Terwijl Frans Kuyper zijn mannen in de verdediging commandeerde, riep zijn assistent Cor Braassem nog steeds op twee stokken strompelend de jongens toe, dat zij erdoorheen moesten gaan. Al in de eefste minuut maakte Mar- kovits gebruik van een onachtzaamheid in de defensie. Schuin voor het doel werd hij even door Bram Leenards uit het oog verloren en voor doelman Kniest er op bedacht was lag de bal achter hem. Het was voor het Nederlands zeven tal geen sein om het tegenoffensief te openen. Even werd het tempo verhoogd bij enkele rushes van L^mme en Ran, maar nooit was de Nederlandse aanval gevaarlijk. Waar Fred van Dorp moest liggen, lag Harry Lamme en waar Har ry Lamme moest liggen, lag Bram Leenards. Een strafworp van Domotor verhoogde de score vlak voor rust tot 2—0. In het begin van de tweede helft zag het er een korte periode naar uit, dat er wat meer vaart in het Nederlandse spel zou komen. De heus niet zo bijzonder sterke Hongaren werden soms terugge drongen voor eigen doel, maar een of andere slordigheid of onoplettendheid gooide dan weer roet in het eten. Na dat een Nederlandse kans verloren was gegaan, kregen de Hongaren, in het middenveld prachtig gedirigeerd door de geroutineerde Markovits en de eens naar Amerika gevluchte maar later weer in genade aangenomen Gyarmaty, volkomen vrij spel. Razendvlug ging de bal van hand op hand doch het doelpunt kwam pas nadat Harro Ran wegens een; onbeheerste charge door de Oostenrijkse] scheidsrechter Dirnweber naar de kant was verwezen. Het was Kanisza die hetj vonnis voltrok: 30. In de laatste minuten kreeg de Ne-! derlandse ploeg gelegenheid de eer tel redden bij een numerieke meerderheid.| Er moesten echter eerst vele fouten in het positiespel worden gemaakt vóór]; Harry Vriend ten slotte doel trof. Een verdiende 31 nederlaag, het| loon van de angst Nederland zal nu nog mogen spelen in de groep om de 5e plaats. De stand in halve finales-poule B luidt: Hongarije 2 2 0 0 4 103 Zuidslavië 110 0 2 Ver. Staten 10 0 10 Nederland 2 0 0 2 0 HEF MIEUWS OVER OESPEIEN - Een drievoudige handdruk tussen vJ.n.r. de Japanner Osaki, die tweede is gewor den, de Amerikaan BUI Mulliken, die goud veroverde en de bvonsen Wieger. De organisatie van de Spelen beschikt over een eigen post- en telefoondienst.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6