Ned. hockey e'flal verloor met 4-1 van Indische hockey-fakirs Gisteren ware pechdag voor de Nederlandse zeilers Zware strijd voor de Ned. deelneemsters te verwachten Nederlandse roeiers krijgen nog kans in herkansingen 4kv v 'kl f yHHn OLYMPIADERIE WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 DE I.EIDSP COURANT Feest in Huize Heemskerk te Naarden i India te spelen en de stand was 11. Het Nederlands elftal, twee klassen beter dan tegen de Nieuw-Zeelandse j ploeg, vocht al lange tijd met de rug tegen de muur. En het was de grote vraag hoe lang de voortreffelijk spelen de verdediging, waarin de hard wer kende doelman De Ruiter, rechtsback Terlingen en kanthalf Van Dijck. om enkele uitblinkers te noemen.^ met hun assistenten werden bijgestaan door, als het nodig was de gehele voorhoede, het I nog zou kunnen volhouden. De razend snelle Indiërs met hun volmaakte 11- chaamsbeheersing en wel haast feilloze stokvoering, waren na rust voortdurend doodgelopen op het stugge maar zeer beheerste werk van de Oranjedefensie, waarvan ook Frans Fiolet in deze pe- S riode als binnenspeler met de opdracht als tweede spil te fungeren, deel uit- s maakte. De enige Nederlander, die in I anticipatievermogen iets te kort schoot was rechtsbinnen Overdijckink. Jagon- J der Singh, Jaswant Singh en Udham Singh met een wit strikje waar zij an- ders „in burger" de hoofddoek dragen, I combineerden en dribbelden, speelden I als het moest al hun unfaire trucjes uit. maar zagen hun pogingen voortdurend stranden; meestal nog vóór de cirkel- rand en later al op de plaats waar Van Dijck, Wagener, Fiolet en Van Goos- willigen in de buurt van de bullylijn opdoken. Bovendien had de Belgische scheidsrechter Asselman aan die zijde van het veld de touwtjes strak in han den, waardoor het raffinement van de olympische kampioen niet al te zeer kon ontaarden. Zonder dat de capitulatie door een voorspel van paniekhockey werd aan gekondigd, kwam de ineenstorting 6 mi nuten voor het einde. Onmiddellijk na een vergeefse solo van de Beer kreeg India de zoveelste strafcorner te nemen. Ditmaal om vol komen duistere redenen. Hard werd de bal aangegeven, volkomen dood gestopt en via de handschoen van De Ruiter in de hoek gekogeld: 21 voor India. De hockeyfakirs die zij het op oorlogs sterkte met een hautain glimlachje van de oppermachtigen het veld hadden betreden waren zo gelukkig als kinde ren. Pas op dat moment voelden de Nederlandse spelers hoe moe zij waren, hoeveel zij hadden moeten geven De ploeg, was aangeslagen, en twee door rechtsback Pritipal Singh ingeslagen strafcorners hadden in de laatste vijf minuten nog twee Indiase treffers tot gevolg: 4—1. Het was dinsdagavond feest in huize Heemskerk aan de Amersfoortsestraat- weg in Naarden, nadat daar bekend was geworden, dat dochter Marianne in Rome een zilveren medaille had veroverd ln de Olympische finale van de 100 meter vlinderslag dames. Juichend bij de televisie zien we hier vader en moeder Heemskerk, broertje Robbie en (in hansop) zusje Ineke, Het koste veel moeite deze opname te maken, daar de telefoon bij de familie Heems kerk voortdurend gelukwensen meldde en telkens een van de gezinsleden ont brak. BAS VAN DUIVENBODE UITGESCHAKELD De Nederlandse zwaarwelter Bas van Duivenbode is gisteravond door de Brit Fisher in de achtste finales uitgescha keld voor verdere deelneming aan het bokstoernooi, van Duivenbode ging in de tweede ronde k.o. Alle drie deelnemers op een zeer bescheiden p'aats Het was om wanhopig te worden. Nu was Hans Sleeswijk, de Nederlandse Finnjollenzeiler, eens voortreffelijk ge start en nu liet het geluk hem in de steek. En toch: het begon zo goed. Vlak ach ter de Deense crack Paul Elvstroem lag de Jol van de Nederlander, op het mo ment waarop het startsein werd gege ven. Neen, het zag er helemaal niet naar uit, dat de man uit Bussum ditmaal met een bescheiden klassering genoegen zou moeten gaan nemen. Toen een ge deelte van de „vloot" die uit veilig heidsoverwegingen over bakboord was gestart, met een stuurboordslag de wal weer opzocht ging de Nederlander de zee in. Ook dat bleek achteraf de juiste beslissing. De Rus Chuchelov mocht dan bij het ronden van de eerste boei de leiding hebben, achter Chuchelov, de Portugees Oliveira en de Amerikaan Barrett volg de de Nederlander. Maar toep kwam dat Om de Olymoische atletiektite's ruimwindse rak, waarin Sleeswijk zender dat hij er ook maar iets aan kon doen zijn gunstige positie geheel ver speelde. De voorste drie jollen bleken juist volüuende voorsprong te hebben oi de hoofdgroep om geen hinder te on ier vinden van hel gordijn van zeilen. Steeds verder liep het drietal weg terwijl Sleeswijk door de luwte van de zeilen werd opgehouden. Tergend lang zaam liepen de twintig boten, die de Nederlander op zo'n korte afstand volg den de achterstand op Sleeswijk in. Twintig lange minuten heeft dat „ge vecht" geduurd. Toen de boei werd ge rond was van de voorsprong van zeker 50 meter nog slechts enkele meters over. Kennelijk heeft die tegenslag de Neder lander gedemoraliseerd, want in het vol gende kruisrak zakte hij steeds verder af. Helaas, verder dan een 21e plaats kAam Sleeswijk niet. De Rus Chuchelov verdedigde zijn lei dende positie met succes. André Nelis zag, evenals op de eerste dag kans, als tweede te eindigen, zodat hij het duel met favoriet Paul Elvstroem dinsdag vijfde goed volhield. Na het resultaat van de eerste dag waren de verwachtingen van Ben Ver hagen, de Nederlandse vertegenwoordi ger in de F.D.-klasse van de olympische wedstrijden, hoog gespannen. Maar he laas, ook de Rotterdammer had geen geluk. Geen slag kon hij maken of de genomen beslissing bleek verkeerd. Mogelijk was het allemaal een gevolg van de aanvaring, die de Nederlander had met de boot van Butler, de deelne mer uit Rhodesia. Het gevecht aan de kop was hard en grimmig. De Brit Slotty Dawes streed In de fraaie Golf van Napels lijn de Olympische zeilwedstrijden begonnen. De foto geeft een beeld van de strijd In de Flying Dutchraan-klasse. Vierde van links (FD H102) de Nederlanders Ben Verhagen en Gerard Lautenschütz. tegen een tiental schepen. Wat een Rolf Mulka en een Sindle ook probeerden, zij konden de Engelsman niet van zijn leidende positie verdringen. Dawes voerde dan ook na het tweede kruisrak nog het veld steeds aan. al was het ver schil met d^ Noor Peter Lunde bijna te verwaarlozen. In het laatste kruisrak toonde Dawes, die de wedstrijd van zijn leven heeft gezeild, nog uitgebreid zijn kunde. Pe ter Lunde zag geen kans meer die kleine achterstand goed te maken, zodat hij als tweede eindigde. Ben Verhagen moest het ditmaal met een 17e plaats doen. In de Draken-klasse begon Wim van Duyl vol goede moed. Ook hij zag geen kans zich in de strijd om de eerste plaatsen te mengen. Hij kwam mis schien mede door het lichte weer slechts tot een tiende plaats. Kroonprins Constantljn van Grieken land deed het daarentegen heel wat be ter. Van start tot finish voer hij in do kopgroep en na de nodige strijd met de Argentijn Chave, de Italiaanse favoriet Cosentina en de Canadees McDonald werd de Griekse prins derde. De klassementen. Het officieuze klassement in deze klassen over twee dagen luidt: Drakenklasse: 1. Canada 2462 pnt; 2. Italië 2060 pnt; 3. Argentinië 1888 pnt; 4. Denemarken 1809 pnt; 5. Griekenland 1587 pnt; 10. Nederland. Flying Dutqhmanklasse: 1. Noorwegen 2582 pnt: 2. Rhodesië 2184 pnt; 3. Groot Britt." 2038 pnt; 4. Nieuw Zeeland 1753 pnt; 5. Duitsland 1666 pnpt; 6. Nederland 1352 pnt. Finnjollenklasse: 1. België 2688 pnt; 2. Denemarken 2546 pnt; 3. Rusland 2445 pnt; 4. Canada 1910 pnt; 5. Gr. Brittan- nië 1785 pnt. (Advertentie). De vijf dames, die in Rome de Neder landse kleuren zullen verdedigen na melijk Joke Bijleveld, Dini Hobers, Nel Zwier, Gerda Kraan en Ine ter Laak- Spijk zullen het bijzonder moeilijk krijgen. Over het algemeen is er op de dames nummers bijzonder veel overeenkomst met die van de heren. Is Henk Visser bij het verspringen heren een troef, bij de dames bezit Nederland in Joke Bijle veld een kanspaard. Zij staat op de we reldranglijst van dit jaar op de vierde plaats achter wereldrecordhoudster Hil- drun Klaus, de Poolse Ebita Krezinska en de Russische atlete Valentin,a Chap- rounova. Maar het is moeilijk te voor spellen op welke plaats Joke Bijleveld beslag zal leggen aangezien tussen 640 mtr. en 6.20 14 atletes staan bij wie als grootste kanshebster de Oostduitse Hil- clrun Claus, de Poolse Krezinska en de Engelse Mary Bignal Dini Hobers en Nel Zwier kunnen in Rome voor een goede klassering zorgen en het zou ons vooral van Nel Zwier niet verwonderen wanneer zij over de 1.70 meter springt. Overigens kan men de gouden medaille, evenals bij de heren," wel „schenken", want er is er maar één, die daar voor in aanmerking komt. de Roemeense Yolanda Balas. 800 meter loopsters Gerda Kraan en Ine ter Laak-Spijk zullen zich tot het uiterste moeten inspannen, en het zal reeds een bijzondere prestatie zijn om uit de series te komen. Gerda Kraan zal het ongetwijfeld van haar lange sprint moeten hebben, terwijl Ine ter Laak wel eens verrassend uit de bus kan komen. Overigens is de 800 meter een Russische aangelegenheid. Toch kan de strijd om de gouden médaille bijzonder spannend worden, aangezien de Koreaanse Sin Kim dan roet in de „kaviaar" zou kun nen gooien. De strijd om de sprinttitels zal er een rijn tussen de Australische meisjes Betty -uthbert en Pat Duggan, de Amerikaanse Wilma Rudolph, die een bijzonder goede meter loopt, de Russische Maria It- cina en de Duitse Gisela Birkemeyer. Gisela Birkemeyer is ook op de 80 neter horden een van de kanshebsters, naar Zenta Kopp (Did.), Irina Press, tfary Bignal en de Australiërs Norma Throwers en Gloria Cook hebben goede tansen. De werpnummers zullen hoogstwaar- ichijnlijk voor Rusland zijn. Tamara Press is buitengewoon in vorm en kan weemaal een gouden medaille winnen, iowel bij het kogelstoten als bij het dis cuswerpen. Bij he kogelstoten zal waar schijnlijk het erepodium op drie plaatsen bezet zijn door Russische atletes De beste prestatie bij het speerwerpen staat dit jaar op naam van de Russische atlete Elvira Osolina, die zich als doel heeft gesteld hier in Rome als eerste vrouw over de 60 meter te werpen. Wan neer men weet,- dat zij dit seizoen tot 59.55 meter kwam, zijn er voor haar grote mogelijkheden. Haar landgenote Berute Kaledene, de Poolse Ursula Figwer en de Roemeense Maria Ditti zijn gevaarlijke outsiders. JOKE BIJLEVELD IN FINALE VERSPRINGEN Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Wilhelmina heeft luitenant- generaal C. F. Pahud de Mortanges na mens de Nederlandse atleten in het Olympisch dorp de volgende gelukwens gezonden: „Namens de bestuursleden van het Nederlandsch Olympisch Comité en allen die behoren tot de Nederlandse dele gatie naar de olympische spelen in Rome bied ik uwer Koninklijke Hoogheid de allerbeste gelukwensen aan ter gelegen heid van uw verjaardag". Als „protest" tegen de hitte in Rome zijn de Nederlandse waterpolöspolers De Haagse verspringster Joke Bijle- dinsdag met hun strohoeden op, 't water veld kwalificeerde zich reeds voor de ingegaan. finale verspringen dames, die vanmid- Niet-blanke atleten verklaarden ech- dag zal worden gehouden, met een ter, dat de Nederlanders alleen een sprong van 5.90 meter. Zij deed dit bij alibi" wilden hebben wanneer zij ver haar eerste poging. loren. De weersvoorspellingen voor van- daag houden rekening met de mo- j gelijkheid van regen in Rome en j omgeving. Een bedekte lucht wordt ver- wacht, maar hierdoor zal het voch- tigheidsgehalte stijgen en tenzij de wolken zich in regen oplosten, zou de temperatuur niet veel verande- ren. ONTMOETING IN ROME Ontmoeting in Rome voor de aanvang Van de door Nederland met 1-4 verloren lockeywedstrfjd tegen India. V.I.n.r.: zwemster Erica Terpstra, die in een vr(j uurtje gebruik maakte om Ie wedstrijd te gaan zien, Gian Slngh, lockey-coacb uit India en de Neder- t doelman G. de Ruiter. gt i iHoS t J' L: "4 1 Vassiljev Ivanov deed het nog maar rustig aan. Dat wezen de klokken wel uit En desondanks ging de Russische skiffeur gistermiddag in de tweede serie van de skiffs met vier, misschien wel vijf lengten voorsprong op de Neder lander Lex Redelé door de finish. Als deze eerste dag van de olympische roeiwedstrijden op het Lago di Albano iets geleerd heeft, dan is het wel, dat ook in 1960 de olympische skiff-kam pioen Vassiljev Ivanov zal heten. Zelfs de omstandigheid dat Jimmy Hill, de donkerblonde sculler uit Nieuw Zeeland, in zijn serie sneller was dan de Rus sische kampioen kan daaraan niets af doen. Eén man zou misschien in staat zijn Ivanov van het olympisch goud af te houden, dat is de Australiër Stuart Mackenzie, die helaas op doktersadvies niet aan de wedstrijden deelneemt. Lex Redelé, de 21-jarige student uit Dordrecht, is er dus niet in geslaagd door een zege in zijn serie direct de finale te bereiken. Dat zal niemand verbazen, want toen bij de loting bleek, dat Ivanov, de Pool Thcodor Kocerka en Lex Redelé in één serie moesten roeien, stond al vast, dat de Rus deze heat, waarin het lot of was het toch het noodlot? de drie sterkste skiffeurs van. het toer nooi had ingedeeld moest gaan winnen. De Europese kampioen deed dat met groot machtsvertoon. Slechts 750 meter liet hij zijn tegenstanders in de waan, dat er toch nog „gevochten" zou moeten worden. Toen verdrong Ivanov de skif feur van de Dordtsche van de eerste plaats, om daarna zijn voorsprong heel regelmatig te vergroten. Toch bracht tenminste deze race nog één lichtpunt voor de kleine Nederlandse kolonie. Lex Redelé juist op tijd in vorm zag kans de sterke Pool Theodor Kocerka achter zich te houden. En ge zien de krachtsverhoudingen in de an dere series moet de Nederlander in staat worden geacht, via de herkansingen die donderdag worden geroeid, een plaats in de eindstrijd van het skiff-nummer voor Nederland veilig te stellen. Voor de Nederlandse Ongestuurde Twee en de Vier met Stuurman, de twee andere Nederlandse ploegen die op deze eerste dag al op het water kwamen, zijn de olympische perspectieven heel wat minder gunstig. Men behoeft de tijden echt niet lang te bestuderen om te kun nen zeggen, dat noch de Vier met Stuur man van Njord, noch de Ongestuurde Twee van Nereus in de herkansingen voor een plaats in de halve finales tot de favorieten behoort. plaats. De „Vier met" van Njord op de twaalfde, en aangezien zich voor de hal ve finales twaalf ploegen klasseren, is het nu ook weer niet zo, dat de beide Nederlandse kansloos zijn in de herkan singen, die vandaag en morgen worden geroeid. Maar helemaal zonder kans zijn de ploegen toch stellig ook weer niet De Nereus-Twee bijvoorbeeld staat op de ranglijst, opgemaakt aan de hand van c .uuc.vui*ingspxo< de tyden van de series, op de dertiende worden nog onderhandelingen gevoerd. De captain van de Oost-Duitse wie lerploeg. de oud-wereldkampioen Gus- tav-Adolf Schur, heeft een gelukstele gram van de West-Duitse minister dr. Schroeder geweigerd, aldus het Oost- Duitse nieuwsbureau „Neues Deutsch- land". Schur gaf als reden van zij wei gering op, dat de minister de Oostduitse atleten in de gecombineerde Oost-West Duitse ploeg had verhinderd in Rome hui. hamer en sikkelembleem te dragen WIELRENNEN GAIARDONI NAAR AMSTERDAM De Nederlandse wielersportliefheb bers kunnen binnenkort de tweevoudige olympische kampioen (tijdrit en sprint), tevens wereldkampioen der amateur sprinters Santé Gaiardoni aan het werk zien. De heer D. Bessem, directeur van het Olympisch stadion, is cr namelijk in geslaagd de medewerking te verkrij gen van de voortreffelijke Italiaanse coureur voor een grote internationale wlelergala. die op 15 september a.s wordt gehouden. Tegenstanders van Gaiardoni worden ln dit programma de Belg Sterckx zowel in de wereld kampioenschappen als bij de Olympische Spelen tweede achter de Italiaan en de Nederlanders Ad de Graaf en Plet van der Touw. Voor een wedstrijd voor de Neder landse olympische achtervolgingsploeg

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5