WERELDMISSIE-TOTO 1960 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 DE LETDSE COURANT Premier de Quay en minister Luns bij Generaal de Gaulle Minister-president prof. De Quay en minister Luns zijn vanochtend in Parijs aangekomen voor het gesprek met president De Gaulle, dat op diens uitnodiging wordt gehouden over de voorstellen van het Franse staats hoofd voor verdere politieke integra tie van de zes landen van de E.E.G. De Nederlandse ministers, die de reis naar Parijs in een militair vlieg tuig maakten, werden op het vlieg veld Orly ontvangen door de Franse minister-president, Debré en de mi nister van buitenlandse zaken, Couve de Murville. Na inspectie van een erewacht van de Franse luchtmacht begaven de ministers zich in door een ere-escorte begeleide auto's, naar de Nederlandse ambassade. Om half twaalf arriveerden de Nederlandse ministers op het Elysée. Aan de be sprekingen daar wordt deelgenomen door de Franse premier en de minis ter van buitenlandse zaken, alsmede door de Nederlandse ambassadeur in Parijs, mr Beyen, en de Franse am bassadeur in ons land, baron De Beauverger. Prof. de Quay en mi nister Luns zullen de gast zijn van generaal De Gaulle aan 'n lunch, die de Franse president in zijn ambts woning zal aanbieden. De besprekin gen zullen vanmiddag worden voort gezet. Vanavond zullen de Neder landse ministers met hetzelfde vlieg tuig naar Nederland terugkeren. Gat van vier meter diep in rijksweg bij Rotterdam Twee agenten in een surveillance wagen zagen gisteravond tegen 6 uur op rijksweg 16 bij de Burg. van Sly- pelaan te Rotterdam een oneffenheid in het asfalt. Toen zij nog eens om keken zagen ze plotseling beweging in het wegdek komen en een gat ont staan. Zij zetten hun wagen aan de kant en spoedden zich er naar toe. Het bleek 'n gat van vier meter diep en met een omvang van twee bij vier meter te zijn. De agenten waren dus nog juist op tijd om het drukke ver keer op dat uur om te leiden. In de loop van de avond heeft rijkswaterstaat het wegdek gerepa reerd. Vermoedelijk is het gat ont staan door de aanhoudende regen van de laatste tijd. Het Nederlandse protest tegen de boot van Rhodesië in de Flying Dutchmanklesse, dat dinsdag na de tweede race werd ingediend is toe gewezen. De Peri, stuurman Butler wordt dus gediskwalificeerd. In de Drakenklasse werd het Deense jacht Chock, stuurman Birch ook uitge schakeld door een protest. De elimi natie van Rhodesia betekent voor onze landgenoot Ben Verhagen, dat hij in de tweede nu zestiende wordt en in het klassement na twee dagen op de vijfde plaats staat. De Saarlandse politie heeft te Kaeshofen een jongen van acht jaar aangehouden, die in drie weken tijds negen branden had gesticht. De laat ste brand vernielde zaterdag j.l. twee schuren met graan. DE INDONESISCHE STUDENTEN IN NEDERLAND Indonesische studenten, die thans vergevorderd zijn met hun studde aan Nederlandse "universiteiten en colleges, is gevraagd Nederland te verlaten en zo spoedig mogelijk naar Indonesië terug te keren. Een woordvoerder van het minis terie van Onderwijs in Djakarta, zei dat de regering ook onderhandelt met andere Europese landen voor het opnemen van studenten, die hun studie in het buitenland wensen voort te zetten. Deze maatregel volgt na de ver breking van de diplomatieke be trekkingen tussen Indonesië en Ne derland. De woordvoerder zei dat het aan tal Indonesische studenten in Ne derland niet zeer groot is. Het aan tal was destijds, in het eerste sta dium van het conflict om Westelijk Nieuw-Guinea, reeds aanzienlijk ver minderd. Tussen Neede en Eibergen is zaterdagmiddag de 22-jarige motor rijder F. Wedel uit Eibergen door een goederentrein gegrepen. Hij merkte te laat dat de trein naderde toen hij een niet beveiligde overweg overstak en werd op slag gedood. In Addis Abeba (Ethiopië) be gint men aan de bouw van een uni versiteit. De V.S. geven extra-hulp voor de uitbreiding van het wegen net en anderhalf miljoen dollar als onderdeel van de technische bijstand. De voorzitter van de verkeers- commissie van de West-Duitse Bonds dag, dr. Bleiss, heeft gepleit voor aanleg van zesbaans autowegen zo dat zware vrachtauto's gelegenheid tot inhalen krijgen zonder het overige verkeer in gevaar te brengen Ook zou er nog een 25.000 km. rijwielpad aangelegd moeten worden. LEIDERDORP FANCY-FAIR VAN STICHTING EMMAÜS-VRIENDEN NEDERLAND In het Dorpshuis te Leiderdorp or ganiseert de Stichting Emmaüs-Vrien- den Nederland in samenwerking met „de Emmaüsspelers" de to neelvereniging, welke sinds enige tijd zich in dienst heeft gesteld van de naastenliefde, een grote Fancy- Fair op donderdag, vrijdag en zater dag 1, 2 en 3 september a.s. De ba ten zijn bestemd voor de Stichting Emmaüsvrienden Nederland. Deze stichting heeft zich enkele jaren ge leden het werk van abbé Pierre in Parijs aangetrokken en heeft thans het missiegebied van deze wereld stad voor haar rekening genomen. Onlangs heeft de stichting 35 Pa- rijse kinderen een maand vakantie in Nederland aangeboden. De kinde ren werden in ons land in het nieuw gestoken en ze kregen allen een pop in klederdracht als aandenken aan Nederland. Het volgend jaar wil men weer kinderen uit Parijs naar Neder land laten overkomen. Verder is er nog grote nood onder de meer dan 150.000 jongelui in Parijs die niet kunnen beschikken over de noodza kelijke woonruimte. U ziet, proble men te over. „De Emmaüsspelers" dragen tot het oplossen van al deze problemen het hunne bij. Helpt u nu „Dë Emmaüsspelers" bij hun mooie streven. DOE MEE! PRIJZEN VAN f 25.000 EN f 10.000! Uw toto-formulier ligt op u te wachten, waar de rode toto plaat voor de ramen hangt. Ook Uw winkelier kan U aan een formulier helpen Vraag hem er naar Goedgekeurd door Minuter v»n juttitiè 11 me 1960 LO 600405-489 - inittetlememer: Muiïpos - Doei:steun unde missie -OrganlMtie: bij hetCentrMlMiMieCommuienut. U»n Copes ven Cwtenburdi 76, Den Heeg, giro 676 - 5 series ven 300.000 'ormuliercn Advertentie) In memoriam Pastoor P. Braak Ver van Sassenheim bereikte mij de haast ongelooflijke mededeling van het overleden van onze paro chieherder. Pastoor Braak is naar God gegaan, onverwacht maar niet onvoorbereid. Hij was een man van grote vroom heid, diepe godsdienstzin en grote Godsliefde. Hij had de mensen lief om God en begreep en vergaf gaar ne alle menselijke fouten en tekort komingen, waarmede hij dagelijks geconfronteerd werd. De liefde was zijn grootste deugd. Innig voelde hij het leed van anderen mede en zijn Godsvertrouwen deed hem altijd de juiste troost vinden. Als hij zijn pastorie verliet, was het bijna altijd steeds om zieken en lij denden te bezoeken, of even deel te nemen aan de vreugde van andere mensen. Hij was wars van alle uiterlijke schijn, eenvoudig en hartelijk en begaafd met een scherp gevoel voor humor. Als het rechten van anderen betrof, week hij niet voor zichzelf had hij geen eisen. Midden in de angstige oorlogsjaren kwam hij naar Sassenheim. Hij wek te door woord en voorbeeld op in God vertrouwen te stellen en Diens bescherming af te smeken. De pas torie was het meest bezochte huis, waar zeer velen om raad en bijstand aanbelden. Pastoor Braak is nu bijgezet op het kerkhof, waar hij vaak ging bid den of mediteren, in de schaduw van het Godshuis, dat hij nog zo gaarne wilde verfraaien. Nog jaren zal over hem gesproken worden zijn gedachtenis zal levend blijven. Moge God zijn dienaar tot zich ge nomen hebben en hem deelgenoot maken van Zijn Heerlijkheid. W. WEUSTEN Gids voor Soc. Verzekering argrarisch bedrijf - BVAB, Den Haag. Iedereen, die een krant leest, komt daar op gezette tijden de na men tegen van Ziektewet, Zieken- fondsenbesluit, Hondenbijslagwet, Werkloosheidswet, Invaliditeitswet, AOW, AWW - kortom allerlei uitin gen van onze sociale wetgeving. Wij hebben er allen mee te maken, maar kennen wij ook onze rechten en verplichtingen? De uitvoering van verschillende dezer wetten is aan bedrijfsverenigingen opgedragen, die alle hun specifieke problemen heb ben. Daarom heeft het bestuur van de Bedrijfsvereniging voor het arga- risch bedrijf, de BVAB, het oppor tuun geoordeeld om een speciaal voor agrariërs bestemde gids te doen uit geven. Uiteraard kan deze gids slechts een globaal inzicht geven, maar dat is voor de meesten al vol doende om wegwijs te worden. Een handig boekje voor werkgevers en werknemers in de agrarische bedrij ven. „De moord op Roger Ack- royd", door Agatha Christie. Agatha Christie laat hier haar Poi- rot, als een sympathieke pompoenen kweker weer eens in een van zyn glansrollen optreden. Buiten Poirot, is het voor iedereen onmogelijk de schuldige aan te wijzen. BINNEN TIEN JAAR: BEMAND RUIMTESCHIP ROND DE MAAN Robert Gilruth, directeur voor ruim teprojecten van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa), heeft gisteren in een toe spraak tot een ruimtevaartconferen tie in Washington melding gemaakt van plannen om binnen tien jaar een ruimteschip met drie man 'n vlucht rond de maan te laten maken. Dit „Project Apollo" .zal volgen op het „Project Mercury" dat ten doel heeft cabines met één persoon in een baan om de aarde te brengen, op een hoogte van ongeveer 160 km. Zoals bekend zal volgens de plan nen in oktober een cabine met een aap aan boord worden afgeschoten van de basis Vandenberg in Califor- nië. Deze moet een baan om de aar de beschrijven. Lancering van „Titan-raket" Van de Amerikaanse rake*basis Cape Canaveral is gisteren met suc ces een operationeel prototype van de intercontinentale „Titan"-rakat gelanceerd. De neuskegel met instru menten kwam in het 8.000 km ver der gelegen doelgebied in het zui den van de Atlantische oceaan te recht maar kon niet door de speu rende vliegtuigen en schepen wor den gevonden. De instrumenten heb ben echter via een zender talrijke gegevens verstrekt. Dit was de vierde proeflancering De eerste twee mislukten en de der de slaagde ten dele. POWERS SR. VERZOEKT PLAATS VAN ZOON TE MOGEN INNEMEN De vader van de in de Sowjet-Unie wegens spionage veroordeelde Ame rikaanse piloot, Oliver Powers, heeft Chroesjtsjef gevraagd of hij in plaats van zijn zoon de tien jaar hechte nis mag uitzitten. Powers sr. heeft de Sowjetpre- mier een brief geschreven toen hij zich nog in Moskou bevond. Hij zegt opnieuw naar de Sowjet-Unie te willen gaan om over het lot van zijn zoon te spreken, wanneer Chroe sjtsjef dat wenselijk oordeelt. Oliver Powers, die aanvankelijk in Moskou verklaarde niet de indruk te hebben dat zijn zoon een „her senspoeling" heeft ondergaan, heeft nu gezegd te menen dat Francis „een soort hersenverbranding" heeft moe ten. doorstaan, omdat zijn voorhoofd gerimpeld was en schilferde als na een te sterke bestraling door een ultra violette lamp. Francis Powers zou voorts ongerust zijn geweest door de reactie in de Verenigde Staten op zijn proces. Gisteren is in Jacksonville een neger door drie blanken doodge schoten, nadat zijn wagen reeds door de politie was beschoten. Even te voren hadden twee negers in de wa gen op een blanke pompbediende geschoten. De stad staat onder strenge poli tiebewaking om een herhaling van de ongeregeldheden van zaterdag te voorkomen. De blanken verklaarden zelf het eerst door de neger te zijn bescho ten, maar in de auto is geen wapen gevonden. Voorts hebben negers zgn. Molotof-cocktails, met benzine ge vulde flessen, naar magazijnen ge worpen, die het eigendom van blan ken zijn. Er ontstond enige mate riële schade. Sinds zaterdag zijn ten gevolge van de ongeregeldheden in Jackson ville 65 personen gewond. Van de 223 personen, blanken en negers, die zijn gearresteerd werden 83 gisteren tot 10 dir. boete subs, negentig da gen hechtenis veroordeeld. Ook in Buford, in de aangrenzen de staat Georgia, is het maandag avond tot vechtpartijen tussen ne gers en blanken gekomen. Twintig blanken en evenveel negers werden gearresteerd. DE OORLOG IN ALGERIJE In Parijs wordt druk gespeculeerd dat generaal De Gaulle, op de pers conferentie die hij 5 september zal houden, de vorming van een „voor lopige uitvoerende macht voor Alge rije" zal aankondigen. Dit „embryo" van een staat Algerië, zoals deze uitvoerende macht wel wordt ge noemd, zou met de leiders van het bevrijdingsfront moeten onderhan delen over de organisatie van een volksstemming over de toekomstige status van Algerië. Voorts circuleert het gerucht, dat de secretaris-generaal van het bu reau van Delouvrier, André Jacomet, uit protest tegen de voornemens van De Gaulle zijn ontslag heeft aange boden. Voorts zou naar verluidt een medewerker van generaal De Gaul le onlangs in Zwitserland een onder houd hebben gehad met Boumendjel, de leider van de Algerijnse delega tie, die in Melun besprekingen heeft gevoerd. Edme Canat, een afgevaar digde van Constantine, die de be weging voor een „Frans Algerië" is toegedaan, heeft de regering vragen gesteld over dit beweerde contact met het bevrijdingsfront. Baldo, een gemeenteraadslid van Algiers en krachtig voorstander van integratie, heeft ontslag genomen uit een com missie van gekozen Algerijnen, even eens naar verluidt uit ontstemming over de voorgenomen koers van De Gaulle. Berichten over contact tussen de Franse regering en het Algerijnse bevrijdingsfront hebben onder be paalde delen van de Europese be volking ongerustheid veroorzaakt. RUZIE OVER DE BASIS KAMINA Ruim 100 Zweedse V.N.-soldaten zijn vandaag met spoed naar de basis Kamina in Katanga overgebracht na een ruzie tussen de V. N, en de Ka- tangese regering over de rechten in de voormalige Belgische basis. De Katangese regering had gisteren in een communiqué gedreigd de basis buiten werking te zullen stellen als haar soevereiniteit over Kamina, dat tot het grondgebied van Katanga be hoort, niet wordt geëerbiedigd. De politieke adviseur van het V. N. commando in Oost-Kongo, Ian Be- rendsen, verklaarde in Elisabethstad, dat besloten is dat alleen de troepen van de V. N. de basis mogen gebrui ken. Er zijn op het ogenblik geen Katangese troepen in Kamina. De V. N. heeft de compagnie Zweden uit Elisabethstad naar Kamina gestuurd ter versterking van de compagnie Ieren, die het toezicht aldaar uit oefent. DE STRIJD IN KASAI Majoor Perrad van de Katangese gendarmerie heeft woensdag in Eli sabethstad meegedeeld, dat de guer rillatroepen van Kalondji maandag het vliegveld van Bakwanga, de voormalige hoofdstad van de „Mijn- staat" in Kasai, gedeeltelijk veroverd hebben hij wist echter niet hoe de toestand aldaar op het ogenblik is. Perrad zei dat de „guerrillatroepen" van Kalondji thans tussen de 300 en 1.000 man sterk zijn. „De man in het bruine pak", door Agatha Chiistie. Verta ling: Jan Ilardenbcrg. Om slagontwerp: E. Wijnans. - Uitg.: A. W. Sijthoff, Leiden 1960. Wie en waar is toch die man in het bruine pak? Men reist de halve wereld door om hein te vinden. Men ziet hen in de Londense onder grondse; men ziet hem óók Ln Zuid- Afrika. „Rijk en g,een geld'*, door E. Phillips-Oppenheim. Ver taling van M. J. Landré- Tollenaar - Prisma-boeken. Het Spectrum, Utrecht-Ant- werpen. Een schatrijke jongeman, die voor een ingebeelde ziekte bij zijn dok ter komt en door deze voor zijn luie leventje, allesbehalve vriende lijk wordt behandeld. Boos geeft hij hem een goede raad, er niet op re kenend dat deze zal inslaan. Maar de jonge man, vernederd en gegriefd, daagt de dokter uit van die raad een weddenschap te maken. De gevol gen hiervan worden in dit allerkos telijkste verhaal beschreven. De affaire Sharpe. door Jo sephine Tey. - Uitg.: Het Spectrum, Utrecht. Dit uit het Engels vertaalde Pris ma-boekje bevat een verhaal over een jong meisje, dat aan de politie vertelt, hoe zij door twee dames ge durende enige weken is vastgehou den en mishandeld in een vrij een zaam huis in Engeland. Het verhaal klinkt aan de ene kant geloofwaar dig, maar aan de andere kant weer niet. De opgaaf is nu om aan te to nen, dat het meisje loog en waar om. De schrijfster heeft er een aar dig verhaal van gemaakt, al is de voortgang zo nu en dan wat gerekt. Maatschappelijke stromingen door A. L. M. Arnolds. Uitg.: De Lanteern, Utrecht. De geschiedenis wordt nog al te vaak en te veel van uit politiek oog punt bekeken, waarbij dan vooral de oorlogen de mijlpalen vormen. Hier worden de maatschappelijke stromingen onder de loupe genomen door een docterandus in de econo mie, en wel speciaal anders zou het al te uitgebreid zijn geworden van de negentiende en twintigste eeuw. Uiteraard is het een beknopt overzicht geworden maar dat komt aan de helderheid van het beeld ten goede. Het is een gedegen stuk werk, waarmede menigeen zijn voordeel kan doen. „New York na middernacht", Politieroman van Frank Ar- nau. Uitg. Niigh en Van Ditmar, Den Haag-Rotter dam. In een grote flat in New York is een geheimzinnige moord gepleegd. Na intensief speurwerk van de po litie komt vast te staan dat de chef van een gangsterbende, handelaars in narcotica, de dader moet zijn. Maar éér dat bewezen kan worden, moeten vele raadsels worden opge lost. En dat gebeurt in dit van het begin tot het einde spannende ver haal. Enkele beschrijvingen van on derwereld-milieus manen tot voor zichtigheid waar het nog niet geheel volwassen lezers betreft. „Publieke vijand nr. 1", Misdaadroman van José Gio vanni, vertaald door Pierre H. Dubois, met foto's van Cinedis. Uitg. Nijgh Van Ditmar, Den Haag-Rot terdam. Het boek, verschenen in de gele serie, behandelt het leven en de werken van een dief, misdadiger, en waar nodig een moordenaar. Abel Davos, de hoofdpersoon vlucht, na enige gewapende overvallen in Tu rijn en Milaan. Tijdens een vuurge vecht bij het passeren van de grens, HILLEGOM SIZO KOOS NIEUWE VOORZITTER. Zaterdag opening nieuwe clubgebouw. En een vergadering die maandag avond plaats vond in „Weltevreden" wssrd in de plaats van de heer W. B. Scheffers tot voorzitter gekozen de heer A. L. de Graaff, die reeds eer der deze functie bekleedde maar ge durende de bouw van het nieuwe clubgebouw als voorzitter van de bouwcommissie daaraan al zijn vrije tijd besteedde. De bouw van dit clubgebouw heeft heel wat voeten in de aarde gehad eer het zover was dat de opening kon gechieden. Als zaterdag om half drie het club gebouw geopend zal worden zullen de genen die het voor het eerst daar bin nen treden verbaasd staan over dit mooie en keurig ingerichte clubge bouw, dat door vrijwilligers, zowel mannen als vrouwen tot stand is ge komen. Toen indertijd de bouw van een nieuw clubgebouw ter sprake kv/am en er een begroting werd geihaakt, bleek een bedrag van f 34.000 nodig te zijn. En het stond wel vast dat er nog wel iets bij zou komen.... toen kwam het idee naar voren om het zelf te bouwen. Het aantal dat zich opgaf om de vrije tijd ter beschikking van de bouw te stellen was voldoende en het be drag dat er nodig was, zou wel onge veer de helft zyn van het eerstge noemde bedrag. Van alle kanten kwam de mede werking. Middenstanders en bedrijven stelden materialen tegen verminderde prijzen ter beschikking en de expedi teurs zorgden voor het vervoer zonder er iets voor te berekenen. Van buiten is het een eenvoudig degelijk geheel. Voor de scheidsrech ter en de spelers is er een aparte in gang. Er zijn zeven kleedloKalen en de nodige douchechellen en ook een gelegenheid om zich in koud water te wassen. Voor de scheidsrechter een kamer en eigen douchegelegen heid. De cantine met bar zijn voor zien van een indirecte verlichting en de cantine die een oppervlakte heeft van 50 m2 ziet er keurig uit. Er is ruimte genoeg om er de ledenverga deringen te houden. Sizo kan ook in dit opzicht meedoen met de clubs in de Bloembollenstreek. Zaterdagmiddag om half vier, na de openingsplechtigheid van het nieuwe gebouw, zal er een wedstrijd worde'i gespeeld tussen een combinatie van de voetbalverenigingen Sizo, Concor dia en Van Nispen. In het doel komt Klinkenberg van Van Nispen, verder A. de ier (Sizo) en Nederstigt (v. Nispen), P. de Koning (Conc.), Reij- neveld (Sizo), Boot (Conc.), vóór: v. d. Plas (Sizo), v. d. Linden en v. Maris (v. Nispen), B. de Koning (Conc.) en Vermin (v. Nispen). De opstelling van Hillegom is nog niet bekend. R.K.S.V. Concordia. Zondag a.s. wordt het jubileum van het 40-jarig bestaan van de R.K.S.V. Concordia afgesloten met een filmvoorstelling voor de leden beneden de 17 jaar in hotel „Flora" Aanvang 8 uur pre cies. Men verzoekt ons te melden, dat het gymseizoen ook deze week weer zal aanvangen. LEIDSCHENDAM Duivensport Aan de wedvlucht uit Duffel (110 km) hebben 153Leid- schendamse duiven deelgenomen. De start had plaats om 7.40 uur. De eerst aangekomen duif tipte aan om 9.17.03 uur. Tien minuten later om 9.27.14 uur arriveerde de laatste duif. De classificatie luidde: J. Cabooter 1-10. J. Verlaan 2, J. Scheffers 3-5- 6-7-8, J. Nieuwenbroek 4-9, W. Spigt 11, J. v. d. Meer 12, J. de Jong 13, S. Noordermeer 16, G. Alblas 19, T. Borst 20, J. de Groot 13, C. v. Veen 26-29, A. Fasel 31. Motoracrobatiek Donderdag, vrfjdag en zaterdag a.s. geven leden van een Duits team „Internationale Luchtpiraten en Motoracrobaten" op een terrein aan de Delflandstraat motoracrobatiek en trapezewerk ten beste. Raadsvergadering Na het zo merreces zal de gemeenteraad weer in vergadering bijeenkomen op woensdagavond 28 september a.s. Geboren: Anja H. A., d. v. W. A. G. Bolleboom en E. M. Kortekaas Jacoba E. M., d. v. A. C. G. Gefken en G. M. Grandpierre; Freddy, z. v. J. van der Byl en A. C. Suurland; Carol us B. W., z. v. B. A. Lampe en R. P. M. J. Cordang; Elisabeth M. T.. d. v. P. H. W. Holsteijn en M. H. L. Ruth; Comelis G. N., z. v. N. G. van den Bosch en W. A. J. Vlasveld- Wijnandus A., z. v. J. J. 't Hart en J. W. van der Hoorn. Ondertrouwd: J. Wenker te Syber- karspel en M. J. Hoogweg; C. A. J. van Heiningen en W. H. M. van Ba ren; J. A. M. Kuypers te Den Haag en M. A. H. Medenblik; H. Peters te Den Haag en E. L. M. Boekraad; J. L. Slagman te Delft en A. F. den Boer. Getrouwd: Th. M. Bolleboom en M. W. van Leeuwen; P. W. Julien te Amsterdam en Fr. B. Gudde. Overleden: Johannes van Leeuwen 79 jaar, weduwnaar van B. C. van der Krogt. WASSENAAR Aanleg Fresiaplein gegund Door de Dienst van Gemeentewerken is namens B. en W. het aanleggen van het Fresia plein gegund aan J. Stam te Voorschoten voor 24.680. Verbouwing winkelpand Het ar chitectenbureau P. N. de Bruin te Was senaar heert, namens de firma A. Bins Zn. het verbouwen van het winkel pand Langstraat 66, na onderhandse aan besteding opgedragen aan de laagste in schrijver Gebr. G. H. en J. Niersman te Voorschoten. verliest hy zijn vrouw en zijn beste vriend maar zelf weet hij met zijn twee zoons te ontkomen. Hij belandt na veel moeilijkheden in Parijs. Door zijn vele omzwervingen en de daar bij gepleegde misdaden wordt het politienet steeds strakker om hem heen getrokken, met het gevolg dat hij tenslotte bij het plegen van een kleine misdaad wordt betrapt. „Wat ik moet zeggen en hoe zeg ik het in het Noors" Uitg. N.V. Mij. Kosmos. Thans is de zevende, geheel her ziene uitgave van dit kleine, han dige boekje in de handel gebracht. De tekst is op de reis ingesteld en de uitspraak staat achter de woorden duidelijk aangegeven. Nuttig voor degene, die de taal niet beheerst, en een steun voor hen, die het Noors reeds machtig zijn. „100 Kamerplanten en hoe ze behandeld moeten wor den", door A. C. Mulder Id- zerna, met foto's van alle besproken planten. Uitg. N.V. Uitg. Mij. Kosmos, Am- sterdam-Antwerpen. Een prachtig werk met een mooie duidelijke letter en bijzonder goede afbeeldingen van de besproken plan ten en bloemen. Een. boek, dat van elke plant de afkomst, leefwijze en behandelingsmethode geeft. Zeer ge schikt voor hen, die graag hun mooie en vaak dure planten de juiste be handeling willen geven, om er al dus zo lang mogelijk van te kunnen genieten. „Lap en draad Naaldwerk, door B. C. Jellés. Uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. Worden in het standaardwerk „Ik kan handwerken" van dezelfde auteur, alle technieken van het hand werk behandeld, „Lap en draad" geeft in aansluiting hierop vele goe de voorbeelden van hand werkstuk ken ter vervaardiging. Een handig en inspirerend boek voor de nijvere handwerksters. Wilt U iets weten Bezichtiging Deltawerken Wan neer vertrekken de boten om de Deltawerken te bezichtigen? infor meert G. J. B. Ze vertrekken van het Willems plein te Rotterdam om het uur. Neemt u bij aankomst aan het Cen traal Station daar ter plaatse op het tweede tramspoor tramlijn 5 en u komt waar u z(jn moet De M-briga- diertjes genieten wel reductie voor een aantal rondvaarten, maar niet voor een tocht naar de Deltawerken. Aanmonsteren Welke papieren heb ik nodig om aan te monsteren voor de zeevaart? aldus vraagt een abonnee. U zult in het bezit moeten zijn van een wereldpas met visa. Hiervoor kunt u zich het beste wenden tot de afdeling burgerlijke stand op het ge meentehuis. Er zullen eveneens in- entingsbewijzen moeten zijn. Welke dit allemaal zijn, zult u wel horen bij het aanmonsteren. Vervoegt u zich hiervoor bij een der scheeps- vaartmaatschappijen waarbij u van plan bent te gaan varen. Mistiekvlek Hoe verwijder ik een mistiekv'ek uit een colbertjas je? vraagt mevr. W. U kunt dit doen door de vlek eerst wat te weken met petroleum en na tet betten met water. De eventueel overgebleven v.ekken behandelen met tetra of vlekkenwater. Zuurkool .nmaken Mevr. S. vraagt: hoe moet ik zuurkool inma ken? Per 10 kg witte kool en 3 kg sa- voyekool hebt u nodig 100 a 120 gr. zout, een twintigtal peperkorrels of een handjevol jeneverbessen en on geveer l'/e dl karnemelk. U gaat als volgt te werk: maak de kool schoon, schaaf haar fijn en kneed haar met het zout en de karnemelk zolang tot er pekel gevormd wordt. Voeg de peperkorrels of de jeneverbessen toe en doe de kool .n de schoongemaakte inmaakpotten. Dit gedaan zijnde legt u op de kool nadat u er een schone doek op gelegd hebt - een plankje van b.v. beukenhout, hetwelk vooraf heel goed schoongemaakt moet zijn. Ter verzwaring van dit plankje legt u hierop een steen. Plaats daarna de pot of de potten op een koele donkere plaats Let er op oat de kool onder de pekel moet staan; is dit na enige tijd niet meer het goval, dan voegt u een zoutoplossing toe (1 theelepel op een liter water). U kunt de zuurkool na ongeveer IV» a 2 maanden eten. Bewaar haar niet langer dan hoogstens een half Jaar. Het verdient aanbeveling doek, 6teen en plankje af en toe schoon te maken, d.w.z. dat u de inmaak op geregelde tijden controleert. Groei van Ficus Wanneer een ficus hard groeit, kan ik dit dan rem men met een zrscheut? vraagt J.P.P. Elke vertakking, dus ook een zij scheut van een ficus remt de groei van een plart. Tevens kunt u de groei remmen door ma.ig water te geven zonder dat de plant daar on der lijdt en door bemesting met kamermest nu tc laten of te staken. Marktberichten WOERDEN 31 aug. Kaas. Aanvoer 88 partijen. Notering le soort 2.09— 2.19, 2e soort 1.97—2.08; extra tot 2.36. Handel kalm. TER AAR 30 aug. Groente Augurken fijn 0.62, fynbasterd 0.69. basterd 0.53, grof A 0.40. grof 0.33, CD 0.34-0.37, idem groot 0.06, idem 2 0.03, E 0.17-0.20, Idem geel 0.03 alles per kg.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3