Italiaanse wielrenners grossieren in Olympische titels Nederlandse meisjes stelden ook gisteren danig teleur Maar prachtig werk van DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 DE I HIDSt COURANT Tweede gouden plak Giardoni teurrijen verlaten. Sterckx had In de hal ve eindstrijd in drie ritten Gasparella uit de finale gereden maar de Italiaan revancheerde zich door als eerste met een tyd van 11.1 over de laatste 200 me ter een nieuw olympisch record te rijden. Na hem volbracht ook Gaiardoni in de laatste finalerit deze prestatie. De vierde plaats was voor de teleurstellende Australiër, die zowel voor Gaiardoni als voor Gasparella een zacht eitje was. Ook in de ploegenachtervolging toon den de Italianen zich de ware kam pioenen. De Azurri kwamen in de finale tegen de (Oost)Duitse ploeg, die zaterdag een nieuw olympisch record had gereden, maar toonden geen enkel ontzag voor de recordhouders. Italië had in de hal ve eindstrijd met veertig meter verschil gewonnen van de Russen, die nota bene tot de achtste ronde de leiding hadden gehad. Precies zo ging het in de ont moeting tussen de Duitsers en de Fran sen, die in hun midden de kersverse wereldkampioen der achtervolgers De- lattre hadden. Ook de Fransen hadden tot de achtste ronde de leiding gehad maar moesten toen het hoofd buigen voor de prachtig samenwerkende Duitse ploeg. De finale had eon sensationeel verloop. Na de start verstarden de tienduizend Italiaanse supporters op de tribunes. Zou dit laatste olympische baangoud dan toch voor Italië verloren gaan? Valotto en Ariente waren namelijk te snel ver trokken en reden in de eerste bocht me ters voor Testa en Vigna uit. De Duit sers profiteerden onmiddellijk van deze fout en lagen na een halve ronde een paar meter voor. Maar de eendracht in de Italiaanse ploeg werd bijzonder snel hersteld en toen begon het gevecht. Tot de zesde ronde konden de Duitsers met moeite een meter winst consolideren. Zij moesten daarvoor „alles uit de kast rijden" zoals dat in wielerjargon heet. En dat wreekte zich in de tweede helft van de race. In de zevende ronde brach ten de Italianen de grote slag toe. Met een winst van acht meter begonnen de Italianen aan de eindfase, waarin de Duitse ploeg als een slappe ballon in elkaar zakte. Het brons was voor Rus land, dat de teleurstellende Franse ploeg geen enkele illusie liet, van het begin af de leiding had en zonder veel in spanning naar de verdiende derde plaats reed. (Advertentie). De Italiaan Santé Giardoni heeft gisteren in Rome zijn tweede gouden Olympische medaille veroverd door in de finale van de sprint, te winnen van de Belg Leo Sterckx, die tweede werd. De bronzen medaille voor de derde plaats ging naar de Italiaan Gasparella. Foto: fietsend over de super snelle wielerbaan toont Giardoni trots zijn gouden medaille aan het publiek. Sprint en achtervolging reeds binnen De wereldkampioen der sprinters Santé Gaiardoni en de Italiaanse achtervol- gingsploeg hebben gisteravond in het goed bezette wielerstadion de kroon ge zet op de maandenlange voorbereiding van de Italiaanse wielerploeg. Gaiardoni veroverde de oympische sprinttitel met zulk een gemak, dat men met grote be langstelling zijn debuut als beroepsren ner op 1 januari 1961 tegemoet kan zien. De Italiaanse achtervolgers Testa, Va- lotto, Ariente en Vigna maakten het succes voor de Squadra Azurri compleet door eveneens het olympisch goud in de wacht te slepen. In het olympisch wielertournooi zijn r.u vijf onderdelen afgewerkt. Vijf maal ging de Italiaanse vlag in de hoogste mast en nemen zonen van het Apen- nijrse schiereiland plaats op de hoogste trede van het erepodium om de ereteke nen voor de overwinnaars in ontvangst te nemen. Er rest nu alleen nog de indi viduele wegwedstrijd, die vandaag gere den wordt. Daarin zijn de Italianen nu eens niet favoriet maar de (Oost)Duit. sers. Het zou echter niemand verwonde ren als de vertegenwoordigers van het organiserende land uit de successen van de afgelopen dagen de kracht zouden putten om ook in het laatste onderdeel de winst aan Italië te brengen. met een achterstand van 6 lengten. In de tweede rit zette Gaiardoni op 600 me ter de spurt aan en reed eenvoudig van zijn tegenstander weg, die tientallen me ters achter bleef. Zo gemakkelijk ging het met Sterckx niet Maar toch had de Belg in werke lijkheid niets in te brengen. In de eerste rit was hij 200 metere voor de streep al een geslagen man en daarna werd hij kansloos door de gelanceerd komende Gaiardoni met meters verschil geklopt. Gaiardoni is een zeer groot kampioen, die waarschijnlijk ook onder de profs een vooraanstaande rol zal gaan spelen. Nog nooit tevoren is het een wielrenner gelukt in een Jaar tijd drie titels te be halen: de wereld- en de olympische ti tel bij de sprinters en het olympisch goud op de 1000 meter. Gaiardoni zal na zijn overstapje naar de beroepsklasse voorlopig niet om contracten behoeven te bedelen. Het zal wel aridersom gaan. de managers zullen zich voor zijn deur ver dringen om deze superkampioen te mo gen engageren. Ook Leo Sterckx, die evenals in de strijd om het wereldkampioenschap de tweede plaats bezette en de Italiaan Va lentino Gasparella zullen na het ver strijken van het olympisch jaar de ama- Gaiardonl was niet een, maar zeker twee klassen sterker dan zrjn tegenstan ders. De manier waarop de gedrongen Italiaan in de twee finaleritten Leo Sterckx van de olympischf titel af hield was vernederend voor de Belg. Daarvoor had trouwens ook al de Australiër Ron Baensch een lesje in sprinten gehad, dat hem lang zal heu gen. De Australiër verloor de eerste rit De Nederlanders, die op het Alband- meer hun krachten met andere sport lui moeten meten, hebben zich niet door de zon laten vangen. De oefen- meesters hadden wel degelijk inge prent „Denk om de zon". Tijdens een verfrissend bad hield Holland de hoed erbij op. Wieger Mensonides zwom goede 200 meter schoolslag Maar onmiddellijk na de start was de plankenkoorts verdwenen. De Ameri kaan Hait nam de leiding, maar de Ha genaar bleef prachtig glijden, vrijwel naast hem. Na 50 meter keerde hij gelijk met de Australische wereldrecordhouder Gathercole als tweede achter Hait De 100 meter gingen in 1.16.9, nog steeds met Hait aan kop. Op de derde baan volgde een aanval van de Pool Klopotowski. Bij het laat ste keerpunt was de volgorde Hait, Klopootwski en op handslag daar ach ter Gathercole en Mensonides. De De Nederlandse vrijeslag zwemsters In de tweede halve finale van de 200 Australiër begon aan zijn eindspurt en Erica Terpstra en Cockie Gastelaars zijn meter schoolslag zwom onze landgenoot de Nederlandse zwemmer volgde hem er niet in geslaagd in de finale van de Wieger Mensonides tussen de gewelde- prachtig. 100 meter vrije slag dames een rol van naars Hait (Ver. Staten) en de Pool Terwijl Gathercole de leiding overnam betekenis te spelen. In de uitslag bezet- Klopotowski. Voor de start plukte Wie- ging Mensonides op Hait af en bij de ten zij de zesde en zevende plaats met ger nerveus aan de ceintuur van zijn finish tikte hy als tweede aan in 2.39.3. voor Erica Terpstra 1.04.3 en voor Cockie< badpak. Hij zag zo wit als een doek. Tijd van Gathercole 2.39.1; 3. Hait CVS) Gastelaars 1.04.7, matige tijden voor deze Het duurde allemaal te lang voor de 2.39.6; 4. Klopotowski (Polen) 2.40.8; 5. beide zwemsters, die met veel grotere zwemmers, die moesten wachten op de Prokopenko (Rusl.) 2.41.0; 6. Desmit plannen naar Rome waren gegaan. uitslag van de eerste race. - Dawn Fraser heeft alle aanwezigen in het olympisch zwembad verrast door de gemakkelijke wijze waarop zij haar grote concurrente Chris von Saltza met ruim verschil versloeg- Samen namen de favorieten voor de titel de leiding op Ik iï v landse meisjes al op 20 meter nf£ Marian Heemskerk start bijna een halve lengte achterstand Van de Nederlandse vlinderslagzwem- ke start en feilloos uitgevoerde keer- £»,6 1?^^ Mar'™ Heemskerk en Atie Voor- punten. Alleen al door deze pluspunten waarbtj het hele chaam in 'olmaakte b(j heeft v00ra, eerstgenoemde zi(.h gis_ z(Jn zy tenminste een halve tot drie- veel sneller dan de blond4 atletische t»rmiddag prachtig geweerd in de series kwart seconde sneller dan de Europese Amerikaanse, dat zij op het moment dat vaM i- a de meisjes weer boven water kwamen Marian zwom in de laatste, minst zeker een meter had gewonnen. 38 W"S: Terwijl zij zienderogen op de Ame- klelne Naardcnse had de stimulans van l' Car°1>fn Schuier (VS) 1.09.8; 2. Jan rikaanse uitliep zette Natalie Steward, hevige tegenstand niet nodig voor een Andrew (VS) 1.10.3; 3. Marianne Heems- ™™°iarft?r,?ntn?aai:!sliL^rïuï1™e tUd van wereldkl!lsse- En wat nog meer kerk (Nederland) 1.11.0; 4. Carolyn zwemstertje uit Rhodesië, een felle aan- belooft zii heeft zich lan? niet ceheel val in op de tweede positie. Bij al dit behoeven te geven om alsdmde Slide w°°d »11.1| 5. S. Watt (GB) 1.12.3; geweld in de voorhoede vielen Erica serie met een tijd van 1.11.0 te voor- 6. Atie Voorbij (Nederland) 1.12.4; 7. Terpstra en Cockie Gastelaars terug tot schiln te komen v t> de laatste plaatsen. In enorm tempo, Atie Voorbij ging zwaar over de baan. yna Belovezkaia (Rusland) 1.12.6; 8. waarbij de slanke 23-jarige secretaresse ,jk weet niet wat ik had, maar ik gleed Kirsten Larsson (Zweden) 1.13.0. uit Adelaide, Australië, meer over dan niet zoals anders. Bijna een ramnut en door het water leek te gaan, legde zij de twaalf seconden, het valt me echt een laatste 20 meter af. Gespannen volgde beetje tegen. Maar in de finale zal het men de loop van de chronometers, om- wel beter gaan morgen. Die is gelukkig dat een nieuwe wereldrecord niet tot de 's avonds en dan voel ik me veel beter In de eerste halve finale van de 200 onmogelijkhedan behoorde. Voor een dan overdag met die verschrikkelijke meter schoolslag heren verbeterde de dergelijke prestatie was de prikkel ech- zon" vertelde Atie na afloop. Het zelf- Amerikaan William Mulliken het olym- ter kennelijk niet sterk genoeg.^ nu zij vertrouwen van Atie is gegrond. Neder- pisch record, dat hij in de series al op in de laatste tientallen meters zo'n grote land zal zeker geen kans op de olym- 2.38.0 had gebracht. Hij won deze finale voorsprong had. pische titel maken en die op een zilve- in de nieuwe recordtijd van 2.37.2. Dawn Fraser werd olympisch kam- ren medaille Is ook nog zeer klein, maar pioene in 1.01.2 met ongeveer 2 meter de wijze waarop Atie Voorbij haar SCHOONSPRINGEN voorsprong op het meisje, dat voor velen tweede baan in het „vuile water" van de grote favoriete voor de titel was ge- de jonge Carolyn Wood zwom, schonk GOUDEN MEDAILLE VOOR weest Chris von Saltza mocht zich ten- het Nederlandse zwemkamp de over- AMERIKAAN TOBIAN slotte nog gelukkig prijzen, dat zij de tuiging, dat de Hilversumse hedenavond aanval van Natalie Steward kon met een veel betera tijd voor de dag zal Het 0]ymptoch kampioenschap schoon- slaan. De tyd van Dawn Fraser beteken- komen. springen heren (3 meter-plank) is ge- de tevens een nieuw olympisch record. De Amerikaanse meisjes Wood en wonnen door de Amerikaan Garry To- Het oude record stond op naam van de Schuier demonstreerden gistermiddag bian met een totaal' van 170.00 punten. Amerikaanse Chris von Saltza met met de Australische Jan Andrew ove- Op de tweede plaats kwam zijn landge- 1.01.9 en dateerde van enkele dagen ge- rigens een bijzondere klasse, met niet noot Sam Hall met 167.08 pnt en derde leden, toen ze de 100 meter in een serie alleen een voortreffelijke zuivere zwem- werd de Mexicaan Joaquin Botella, die In deze tijd aflegde. techniek, maar ook een opvallende ster- 162.30 punten behaalde. Ondanks verfrissing toch hoed op? Gistermiddag heeft het Nederlandse zwemstertje Marian vlinderslag dames gewonnen in de tijd van 1.11,0 rond. van 1.13.2. Marianne plaatste zich hiermee als derde haar de Duitse rivale. ne Heemskerk in Rome de vierde serie van de 100 meter Tweede werd de Duitse Barbara Fuhrmann met een tijd voor de finale. Foto: Marianne Heemskerk (links), naast De verdeling van de medailles Na 17 onderdelen van de Olym- pische Spelen is de verdeling van de medailles als volgt: goud zilver brons <j 1. Italië 2. Rusland 3. Duitsland 4. Australië 5. Hongarije 6. Amerika 7. Denemarken 8. Zweden 9. Engeland 10. Polen 11. België 12. Brazilië 13. Roemenië 14. Mexico A11EE1M VOOR DE DEEINEMERS De Spelen tellenca.8000 deelnemers

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4