Van de Ned. zeilers kwam Ben Verhagen tot de beste prestatie Benauwd gelijk spel van Ned. waterpoloploeg tegen Zuid-Afrika DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COUKANI Hij werd vierde in de F.D.'s, Van Duyl achtste en Hans Sleeswijk dertiende boei, waar hij bovendien Birch tot gij pen dwong. Van Duyl had ook in het tweede grote kruisrak geen kans gezien om mee te gaan in het gevecht. Gelukkig bood het derde rak hem meer mogelijkheden. Met een sterke finish passeerde hij nog vier concurrenten en eindigde als acht ste. Winnaar werd McDonald, vóór Birch, de Fransman Peytel en Mann, die dus weer iets was teruggevallen. Ook Hans Sleeswijk kansloos. Hans Sleeswijk werd op vrijwel de- Met de bergachtige streek rondom de Verhagen geen kans zijn positie te ver- zelfde wijze als Van Duyl kansloos voor j- Keteren. Hij rondde de boei als negen- Vesuvius als prachtig decor en onder uitzonderlijk goede omstandigheden de windsnelheid was 5 6 meter per seconde zijn gisteren in de Golf goede klassering. Hij probeerde ook ,T over stuurboord de slag naar de wal te Verhagen herstelde zich echter prach- maken, maar de mogelijkheid daartoe tig op het laatste grote kruisrak, werd hem onthouden door enkele zeilers Napels de Olympische zeilwedstrijden op de Flying Dutchman-zeilers hun ge- te ioevert en achterlijk van hem zodat begonnen. vecht zonder verdere inmenging kon- hU om aanvarl„gen ,e voorkomen over Het werd voor de zeilliefhebbers een den uitvechten. Hij merkte op tijd dat de onvoordelige boeg verder moest va- bijzonder boeiende dag, met goede races de wind anders wilde dan normaal en ren Na het eerste kruisrak was hij 23ste en eerlijke gevechten. De deelnemers stelde daarop zijn koers in. Met tactisch van de 35 deelnemers, hij kon tenslotte boften met een constante wind uit zee, bijzonder knap zeilen passeerde hij de nog een tiental concurrenten inhalen, waardoor zij geen last ondervonden van ene tegenstander na de andere en finish- Het was bij de Finnjollen overigens wel de grilligheden van de bergachtige kust. te tenslotte als vierde. Zonder twijfel de dag der topfiguren. De sterke Deen Zij vermeden allen overigens alle risi- zou hij tot een nog beter resultaat zijn Elvström werd winnaar voor de be- Kn"- '"H"1 kende Belg André Nelis en de Canadees co's en het aantal protesten was ge- gekomen als de baan langer was ge ring. Van de Nederlanders zorgde vooral der hoopgevend. Verrassend was dat de Ben Verhagen, met Lautenschütz als be- 5~ sw- manningslid, voor een goed resultaat. Hij finishte in de Flying Dutchman- weest. Maar ook dit begin is al bijzon- jan Bruce° TT Een grote verrassing werd de strijd klasse na een prachtig gezeild laatste kruisrak als vierde, met slechts een kleine achterstand op de winnaar But ler uit Rhodesia, de Noor Lunde en de Italiaan Capio, wereldkampioen, slechts aer Stars. De Rus Pinegin werkte zich als 14e van de 31 deelnemers eindigde. al onmiddellijk na de start op overtui- gende wijze naar de kop en verdedigde Ook Wim van Duitser Rolf Mulka, de wereldkampioen Drakenklasse deze positie in een spectaculair gevecht met succes. Het was een buitengewone prestatie. Na de Rus finishten de Duitse, Duyl had m de Portugese en Italiaanse vertegenwoor- een goede finish, al digers. 1958. Wim van Duyl werd achtste in de kwam hij niet zo ver als Verhagen. Van Drakenklasse. De derde Nederlandse Duyl startte goed, midden op de start- zeild. vertegenwoordiger, Hans Sleeswijk, ein- Ujn, maar hij maakte dezelfde fout als De tweede races worden vandaag ge- vele andere zeilers door de stuurboord- HS HHBBIS slag naar de wal te proberen. Hij be- tactisch zeer goede race gezeild. Al bii eindigde het eerste kruisrak als der- Jg|| -m uc HP de mooie, gesloten start manoeuvreerde tiende, met een belangrijke achterstand strijd in de Drakenklasse verraste Prins op o.m. de Canadees MacDonald, de Bernhard op het ogenblik met het Prins Bernhard op bezoek. Onmiddellijk na afloop van de wed- hij zichzelf handig naar U6CUU„a waar hij ongestoorde wind kreeg en Pe.en ®lr<r'} en de Italiaan Cosentino, die koninklijk gezin op vakantie in Zuid- spoedig had hij met enkele anderen een beter hadden gegokt en in deze volg- Italië de Nederlandse deelnemer Van grote voorsprong op de middengroep. ?rde het merkteken rondden. Op het Duyl en diens bemanningsleden Van Verhagen kon die positie nipt behouden, tweede kruisrak bleef de situatie vrij- den Bergen Dudok van Heel jr. door Kennelijk beïnvloed door plankenkoorts wel ongewijzigd. Alleen de Brit Mann hen in zijn nieuwe raceboot op te zoe- zakte hij wat terug en hij kreeg duide- §in2 dwars tegen de draad in en had ken en een gezellig praatje met hen te lijk hinder van de Oostenrijker Auteried daarmee zowaar nog succes ook. Mann maken. Ook Cor Groot, die met de re en de Deen Fogh. Gelukkig zag hij het coos namelijk de zeezijde en bij toeval serveboot zeilde, kreeg bezoek van de gevaar snel in en kon hij nog juist op kwam hij daardoor als tweede bij de prins. tijd afdoende maatregelen nemen. Na het eerste van de drie kruisrakken lag hij op de vierde plaats, achter de Hon gaar Hol'enyi, Auteried die hem in middels was gepasseerd en de Zuid afrikaan Stauch. De volgende ruimwindse rakken brach ten helaas wat pech. De opkomende wind van achteren dreef de midden groep naar de kopgroep toe en daardoor kwam Verhagen in moeilijkheden. Even als vele andere zeilers had de Rotter dammer zich Het Nederlands waterpolozeventar heeft 'ineesteld drtde zich voor de Ogende ronde geplaatst. maar hpt hppft hppl wat ^wpptrlriinnplo omstandigheden met de zonnerichting zou meedraaien maar ditmaal was het juist een uitzonderingsdag.... Een an dere handicap was dat de snelle F.D.'s in angst en beven de strijd tegen Zuid- Afrika gevolgd, welke tenslotte eindigde in een gelijk spel (33), nadat bij de rust de Zuid-Afrikanen met 10 de lei inliepen op het veld der Stars, die tien w*** w,Y JZilJiZ- minuten vroeger waren gestart. "De dms hs,dden- P". schepen van de twee klassen kwamen door elkaar heen te varen,' de strijd werd onoverzichtelijk en daardoor zag Ned"rtand"vo?"l Vdc ^nin weer op gelijke voet met de WIE ZAL HET ZIJN? (Over cis keuze van de srad waarde Spelen worden gehouden). eerste helft stellig niet op zijn best i Nederlanders te komen: 33. Het zou De steden dieinaanmerking^-biiLjS» wensen te komen moeten een volledi üe steden die in aanmerking willen komen n oahun gem.temperatuur en regenval opgeven de dag kwam. Het mankeerde in de 5° blijven, maar het heeft er in het eerste helft in de oranjenloeg dermate ^Iscin.® della Rose wel om gespannen, aan tempo, dat de Zuid-Afrikanen pn w" Nederland in dit olympisch wa- voortdurend. de gelegenheid kregen het terpolotoernooi een rol blijven spelen, snel over te nemen. Aldra bleek, dat de °an za} ,er met meer overleg en méér Zuid-Afrikanen hun huid duur zouden overtuiging moeten worden gespeeld, verkopen. Een schot van Brown tegen de paal wees o.a. duidelijk in die richting. Voor Nederland was het natuurlijk T>&iwMTPAr een grote teleurstelling, dat Butler in combinatie met Schwarz er in slaagde de score te openen (01), maar onver diend was dat doelpunt stellig niet. In plaats van zelf te spelen lieten onze landgenoten teveel met zich spelen. Door een ontstellend gebrek aan pro- du ktiviteït en goed werk van de Zuid- Afr:kaanse doelman bleef Nederland in de eerste helft tegen die 10 achter in de tweede helft echter spoedig toe, dat Nederland door Van Dorp op 11 ,Qcn kwam. Met deze stand als basis hield de Et° wedstrijd voor Nederland nog veel be- Contrast Koch/Kraan in Rome DE PAUS ONTVANGT LEDEN VAN HET I.O.C. Paus Johannes XXIII heeft gisteren in een speciale audiëntie in het pause lijk zomerverblijf Castelgandolfo de le den van het Internationale Olympische Comité ontvangen. De paus leidde het gezelschap, dat uit ruim 100 personen bestond, persoonlijk rond in het paleis en liet hen speciaal van het uitzicht op het Lac Albano, waar de roeiwedstry- den worden gehouden, genieten. De leider van het gezelschap, de voor zifter van het I.O.C., Avery Brundage, las een in het Engels gestelde verkla ring voor, waarop de paus in het Frans antwoordde. Aan het slot van zijn toespraak zei Paus Johannes, dat de pauselijke herin neringsmedaille aan de Olympische Spe len, die nog niet klaar was zo spoedig mogelijk aan zijn bezoekers zou worden toegezonden. Onder de bezoekers waren onder an dere Prins Albert van België en zijn echtgenote prinses Paola, en de verte genwoordigers van Bulgarije, Polen en Hongarije. KONINGIN ONTVANGT NEDERLANDSE ATLETEN Op vrijdag 2 september zal H.M. de koningin in de Nederlandse ambassade te Rome onze nationale olympische ploeg ontvangen. De receptie is vastge steld op 18 uur. Uiteraard zullen lang niet alle Ne derlandse atleten aanwezig kunnen zijn. In de eerste plaats zal er vrijdag reeds een aantal naar Nederland zijn terugge keerd en ten tweede is het mogelijk, dat sommigen vrijdagavond in wedstrijden zullen moeten uitkomen en dus verhin derd zijn. Welke sportevenementen koningin, prins Bernhard (en eventueel de prin sessen) in Rome zullen bijwonen, is thans nog niet bekend, evenmin waar onze koninklijke familie haar intrek zal nemen. ZWEMMEN MAX RITTER VERRAADT EIGEN BESTUUR Het incident rond de olympische vrije slag-titel van de Australiër John Devitt is maandag door verraad van een der Fina-bestuursleden, de Amerikaan Max Ritter .uitgebreid tot een olympisch con flict van de bovenste plank. Nadat de jury d'appèl, gevormd door het Fina-bestuur, met meerderheid van stemmen de beslissing van de kamp rechters om Devitt de eerste plaats voor Larson toe te wijzen, had bekrachtigd, heeft Max Ritter als lid van deze jury alle democratische principes, alle ob jectiviteit en alle fatsoen over boord ge gooid. Hij heeft bij de president van het in ternationaal olympisch comité, zijn land genoot Avery Brundage, een officieel protest tegen dé handelwijze van het Fina-bestuur ingediend. Naar zijn me ning had de voorzitter-kamprechter, de Zweed Runstromer, niet het recht mee te stemmen toen de stemmen der kamp rechters staakten omtrent de volgorde van aankomst. Het toernooi om het wereldkampioenschap In elk olympisch jaar wordt het we- reldkampioenschap dammen gespeeld in ^"2*toernooivorm, en de Internationale Dam- Ti l ii-i i-ii rooi i»ou opgedragen aan de ivon. .Ned. „E^ SJ'&TSKÏ''5?' vijftig- jarig bestaan zal vieren. Het wereldkam- onderdeel deze viering. Aan het toernooi wordt deelgenomen met een grotere doortastendheid speel den. Veelvuldig trokken zij nu ten aan val; er kwamen ook goede scoringskan- sen, doch de afwerking bleef zwak. Rusland heeft twee vertegenwoordigers, Sombere wolken stapelden zich boven "e huidige wereldkampioen I. Koe- het Nederlands zevental op, toen Hans P6rman en de Russische kampioen 1959 Mulder uit het water werd gestuurd De w- Tchegolev. Ook Nederland heeft een zon 'zou echter toch doorbreken. Een tweede deelnemer teneinde een even doorbraak, waarbij Van Dorp te dicht aantal spelers te verkrijgen. En zo zullen voor het vijandelijke doel kwam. le'dde voor ons !and de kampioen 1960 W. de een Nederlands doelpunt in. Om van J°n§ en de kampioen 1959 B. Dukel aan Dorp het scoren te beletten, greep But- de borden verschijnen. In totaal zijn er Ier te hardhandig in en dit kostte de veertien inschrijvingen, en de lijst ziet Zuidafrikanen een 4 meter-worp, die er als volgt uit: Van Dorp feilloos inschoot: 21. I.Koeperman en W. Tchegolev (Rus der Zwan aan alle onzekerheid een lië, tweede in kampioenschap 1960), M. einde te maken, toen Mulder hem een Deslauriers (Canada), R. J. Saint Fort kans bood en hij zich deze niet liet ont- (Haiti), Sen a Kaw (Suriname), W. de vallen: 32. Met Leenards en Schwartz Jong en B. Dukel (Nederland). Uit op de kant slaagde Zuid-Afrika er niet- Frankrijk komt de kampioen 1960, die nog niet bekend is maar vermoedelijk Abel Verse zal zijn. De data van het toernooi zijn 13 ok tober t.m. 12 november, en er zal in ste den in alle provincies van ons land wor den gespeeld. De opening zal worden verricht in Krasnapolsky te Amsterdam, concertgebouw te De foto toont de dolgelukkige Dawn Fraser met haar mascotte. KNUPPE—GEURTS ZEVENDE onderbrak daarna weer onmiddellijk het' gevecht en begon opnieuw te tellen. De man was volkomen de kluts kwijt en werd door het Italiaanse publiek weg gehoond. De toeschouwers ontketenden ook een hel van lawaai toen de jury met het kleinst mogelijke verschil de Hon gaar Nagy in het bantamgewicht tot winnaar verklaarde in de partij tegen de Fransman Parra, die beslist de betere bokser was geweest. In het Fina-bestuur, maar ook bij de overige Amerikaanse Fina-offic.als zo als de voorzitter van de technische com missie zwemmen Laury Johnson en het lid van de waterpoloboard J. Mahoney, is de verontwaardiging over deze par tijdigheid van een man, die op de no minatie staat Jan de Vries als voorzit ter van de internationale federatie op te voegen, bijzonder groot. Jan de Vries, die in een stortvloed van scheldwoorden door de Amerikaan is beschuldigd van het opzettelijk verkeerd behandelen van alles wat Amerikaans is, toonde zich gisteravond zeer verbit terd over de praktijken van een oude vriend, die op zijn voorspraak destijds als bestuurslid is teruggekomen. „Het is natuurlijk onmogelijk voor het IOC om een besluit, dat wij op reglementaire gronden hebben genomen, te vernieti gen. Zou het toch gebeuren, dan zal ik met tenminste vijf andere bestuursleden aftreden. Bovendien zou het hek dan van de dam zijn en zou men de olympische spelen maar beter kunnen opdoeken. Maar goed, we zullen zien tot hoever de vriendschap van Ritter en Brundage gaat", aldus de Fina-voorzitter. Gistermiddag zijn op het Lago di Al bano de finales kano verwerkt. De enige Nederlandse combinatie Knuppe Geurts die de finale bereikte, moest in het nummer k-2 1000 meter met een zevende plaats genoemen nemen. Wel lag het Nederlandse duo kort voor de finish nog in achtste positie, doch in de eindsprint passeerden de Nederlanders nog juist de Duitsers Lange en Krause. BOKSEN ORGANISATORISCHE CHAOS BIJ HET BOKSEN De Rooy was buiten zijn schuld laat in het sportpaleis aangekomen. De bus sen voor de boksers zouden om half twee uit het Olympisch dorp vertrek ken maar pas even na half drie hadden de steeds nerveuzer wordende officials een vervoermiddel opgescharreld. Dit wachten was ook de zenuwen van de deelnemers niet ten goede gekomen en daarom trof De Rooy het wel bijzonder, dat hij niet behoefde te boksen. De organisatie klopt ook bij het bok sen niet helemaal. Gisterochtend bij de weging werd het een volkomen chaos. Drie bantamgewichten bleken iets te zwaar te zijn en in plaats van het re glement streng te handhaven en dit drietal uit te sluiten van verder deel nemen, werden andere schalen te voor schijn gehaald, net zolang tot de ge wichten klopten. De arbitrage in en buiten de ring Is vaak ook niet sterk. Dat ondervond Bas van Duivenbode de vorige week, toen hij volkomen onverdiend een openbare waarschuwing voor „kopstoten" kreeg en gistermiddag ontlokte de Tsjechische scheidsrechter Kobsva een fluitconcert. Toen de Australiër Taylor in zijn partij tegen de Marokkaan Bouazza uitgleed, begon Kobsva te tellen, bedacht zich bij twee, gaf het sein tot doorboksen, maar HET OLYMPISCH DORP Ia het stadion Tre Fontana in Rome hebben de Nederlandse atleten, die nog maar een paar dagen in Rome zijn, al duchtig getraind. Foto: Cees Koch de sluiting in het zorgde voor een schril contrast zoals hij op het Olympische trainingsveld Haarlem, naast de ranke Gerda Kraan wandelde. Prinses Gracia ontmoet haar broer Prinses Gracia van Monaco, die met haar gemaal, prins Rainier, de Olympische zomerspelen in Rome bijwoont Is hier in gesprek met haar broer John Kelly, die zij In het Olympisch dom ontmoette. John maakt deel uit van de Amerikaanse roeipioeg op de spelen, hij zal uitkomen in de ongestuurde twee.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3