Rus Kapitanov won de individuele wegwedstrijd 1222? i r~\5 Leidse kantonrechter sprak op stationsstoep verdachte vrij Op werkelijke fout volgde geen proces-verbaal Wel en wee uil de Olympische wereld DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 11 WIELRENNEN 142 Renners uit 42 landen zijn hedenmorgen gestart voor de indi viduele wegwedstrijd, het laatste on derdeel van het wielerprogramma van de Olympische Spelen. De coureurs moesten het circuit van Grottarossa twaalfmaal afleggen, hetgeen een totale afstand van 175.380 km. betekende. Bij de start was het reeds zeer warm en er werd verwacht, dat de rit vrij zwaar zou worden. Voor de start werd een mi nuut stilte in acht genomen ter na gedachtenis van de Deen Knut Ene- mark, die na afloop van de vrijdag verreden ploegentijdrit in een zie kenhuis overleed. Aan de individuele wegwedstrijd nemen geen Denen deel. De Koreaan Ro do Chon viel tij dens de eerste helft van de wedstrijd van hitte en uitputting van zijn fiets. Hij werd per ambulancewagen naar de eerste hulppost gebracht en ver volgens na een eerste onderzoek in een ziekenhuis opgenomen. Ondanks de verzengende hitte werd er van het begin af wel gestreden, vooral door de Nederlanders. Nadat René Lotz en een vijftal anderen al in de eerste ronde tevergeefs hadden getracht een gat te maken, ging Lex van Kreuningen er na 20 km. alleen vandoor. Er werd op voorhoofden gewezen, maar daar stoorde de Utrechter zich niet aan. Later zou blijken, dat de Nederlanders, dank zij deze sprong van Van Kreuningen, lange tijd het beeld zouden beheer sen. Toen in de vijfde ronde Jan Hugens met een spectaculaire sprong de 45 seconden overbrugde, die van Kreuningen en het peloton scheid den, sprak men niet meer smalend over de Nederlanders. Integendeel! Ook het peloton begon nu in te zien, dat het hoog tijd werd om de oran- Zie het op z'n best met PHILIPS TELEVISIE AALMARKT 12 (Advertentie) je-truien tot de orde te roèpen! Er werd een jachtgroep van 7 man ge formeerd, die halverwege de cours (87.5 km.) een achterstand had van 35 seconden. Inmiddels was René Lotz, die in de vierde ronde een lek ke band had gekregen en daardoor een achterstand had opgelopen van de fiets gestapt. Van Kreuningen en Hugens werden in de zevende ronde, toen er bijna 100 km. opzat, door de inmiddels gegroeide achtervolgings- groep overweldigd. Maar er waren dus twee Nederlanders in de voor hoede, dank zij de vroege vlucht van Van Kreuningen. De laatsten, die zich bij de koplopers hadden ge voegd, waren de Brit Holmes en de Belg Lelangue. Zij waren in het ge zelschap van Jan Janssen aan de achtervolging begonnen, maar had den onderweg de Nederlander gelost. De krachtsinspanningen van de eerste uren begonnen zich nu te wreken. Toen in de tiende ronde de Rus Kapitanov alleen wegsprong wa ren Van Kreuningen en Hugens niet in staat om hem terug te halen. Ook de Italiaan Livivo Trape kon ont snappen en aan het eind van deze ronde (na 146 km.) hadden de Rus en de Italiaan een voorsprong van 55 seconden op een groep van 16 man (met Jan Hugens), 1.05 op Van Kreuningen, die had moeten lossen, 1.25 op een groep met Schur en we reldkampioen Eckstein en 2.10 op het grote peloton met Jan Janssen. De Rus Viktor Kapitanow won tenslotte de gouden medaille in de 175,38 km. lange wegwedstrijd. De zilveren medaille was voor de Itali aan Livio Trape, de bronzen me daille voor de Belg Willy Vandenr berghen. mist, maar zijn invloed zal zich zeker nog een reeks van jaren doen gelden. De Nederlandse en internationale dam- beweging verliest in deze beroemde dam- meester een „topman", die niet te ver vangen is. POSTDUIVEN LEIDSE CONCOURSCOMMISSIE Wedvlucht met jonge duiven vanaf St. Ghislain-Hornu. Aantal vogels 2823, ge lost te 9 uur met z.w. wind. Nulpunt 196.819 km. Ie duif te 12.2.13 uur. P. C. Hansen 1; F. Sloos 2; v. d. Niet-v. Rhijn 3, 15; J. Star 4; Haak-Honaard 5. 20; C. v. d. Poel 6; G. v. d. Ham 7; J. Boon 8; L. Klein 9; C. v. d. Berg 10, 12, 17; J. v. d. Niet 11; Chr. v. d. Pluym 13; A. Rooda 14; A. Boot 16; B. F. Oskam 18; A. v. Roon 19; C. de Ridder 21; Gebr. Kok 22; C. Betcke 23; G. v. Stein 24; J. Filippo 25. LPC Wedvlucht vanaf Pont St. Maxence. Afstand 344.200 km. In con cours 101 duiven, gelost te 6.20 uur met z.o. wind. Ie duif te 12.06.24 uur. D. v. Mossevelt 1, 8; H. v. Alphen 2, 6; J. Koster 3; de Lange en Hendriks 4, 10 Don „tarzan" Bragg, de Amerikaanse favoriet voor de gouden medaille op het polsstokhoogspringen, heeft in Rome verklaard niet aan de olympische spe len te zullen deelnemen, wanneer hij niet in staat gesteld wordt zich goed voor te bereiden. Bragg moet nl. trai nen in een bak die met zand is gevuld l.p.v. met zaagsel, zoals dat internatio naal de gewoonte is. „Tarzan" zei te gen de journalisten die hem interview den, dat hij geen zin had zijn nek te breken, want de olympische spelen wa ren voor hem en vele andere atleten van zeer groot belang voor hun verdere sportloopbaan. De „Corriere dello Sport", een be kend Italiaans sportblad gaf gisteren als commentaar dat Bragg er toch niet zoveel belang bij had, omdat hij na de spelen toch tls .Tarzan" in films gaat optreden. Ray Norton de Amerikaanse neger- sprinter heeft zondagnacht bewezen, dat hij uit een „ijzeren geslacht" stamt. Terwijl de blanke sprinters reeds uren op hun bed lagen, wandelde de Ameri kaan om twee uur 's nachts rustig door het nachtelijk gewoel van de „Eeuwige Stad". Livio Berutti, de Italiaanse sprinter heeft verklaard alleen op de 200 m. en de 4x100 meter estafette uit te zullen komen. Hoe warm het is in de openlucht arena waar de worstelaars uitkomen, blijkt wel uit het feit, dat zij hun armen en lichamen branden aan de matten. De Italiaanse autoriteiten hebben een onderzoek gelast naar de doodsoorzaak van de Deense wielrenner Knut Ene- mark Jensen, die tijdens de 100 km. ploegentijdrit in elkaar zakte en kort daarop overleed. In Rome verklaarde men, dat er altijd als men twijfelt aan een doodsoorzaak een dergelijk onder zoek wordt ingesteld. De Deense wielrenners vlogen van daag naar Kopenhagen en zullen don derdag in Aarhuus, Enemarks woon plaats, de begrafenis bijwonen. Prins Rainier van Monaco en zijn echtgenote Prinses Gracia hebben zon dag in het olympische dorp John Kelly, de broer van de prinses, die deelneemt aan de olympische roeiwedstrijden, be zocht. Het vorstenpaar zal tijdens het verblijf in Rome de roeiwedstrijden en een gedeelte van de atletiekwedstrijden bijwonen. De Italiaanse politie heeft er een zorg bij. De Amerikaanse filmster Liz Taylor, die met haar echtgenoot Eddy ^isher momenteel in Rome verblijft, trekt nl. overal door haar opvallende schoonheid zoveel aandacht, dat er zelfs al ver keersopstoppingen door zijn ontstaan. Prins Radib, uit Thailand, heeft za terdag tijdens de worstelwedstrijden een lesje sport beleefdheid gegeven. Toen de strijd tussen Beneditti (It.) en Schiermeyer (Fr.) afgelopen was en de worstelaars elkaar niet de traditionele handdruk gaven, wegens een vermeende foutieve beslissing, stapte de prins van de tribune, riep de Italiaanse trainer en de Franse ploegleider en gaf hun het „sport beleefdheids lesje", onder grote biival van het talrijke publiek. Gistermiddag omstreeks vijf uur van de bushalte afstond en liet ver sloot de plv. kantonrechter, mr. W. balisant zijn overtreding t.o.v. de de Koning, de zitting in de rechtzaal oversteekplaats buiten beschouwing, aan het Rapenburg en begaf zich ver- Ter plaatse wees hij verbalisant op gezeld van de officier van Justitie het feit, dat hij ver genoeg van de en de griffier naar het Stationsplein bushalte afstond en alléén een pro- om aldaar op de stoep vóór het sta- ces-verbaal t.o.v. zijn feitelijke over- tion „de zitting" te heropenen ten treding accepteerdOj doch resultaat einde een nader onderzoek te kun- had zijn verweer niet. ow nen instellen op de plaats, waar een *per zitting verklaarde verbalisant, P. Groenedijk 5; G. v. Stein 7; J. v. Al- 42-jarige Leidse textielhandelaar de dat de bushalte ter paatse niet door Phen 9. hem ten laste gelegde verkeersover- een duidelijk zichtbare wit-zwart- Ub concou'? 77 Ceding zou hebben begaan. Deze streep op de trottoirband is aange- vogels, le duif te 12.12.13 uur. N. v. „open-luchfiltting van de Leidse geven, dus dafz.i. verdachte niet kon magistratuur behoort ontegenzegge- vaststellen of hij destijds ver ge lijk niet tot de dagelijkse Leidse ge- noeg van de bushalte afstond. Hoe- ..c..uc..t>iUUncuviuuit nuicii- beurtenissen en trok dan ook van- wel de plv. kantonrechter door eigen daal (navlucht). In concours 277 vogels, zelfsprekend veel_ publieke belang- - waarnemingen ter plaatse, het be- gelost te 8.30 uur met z.w. wind. le duif stelling. De aanleiding tot dit, al- staan van genoemde aanduiding thans voor Leiden, zeer unieke feit, reeds nu kon bevestigen, ook al liet Klaveren 1; J. Beekman 2, 10; H. Moo- ten 3, 4, 5; J. J. Mulder 6; J. Mulder 7, W. Klink 9. De Vriendenclub Wedvlucht Rozen- te 9.35.4 (afstand plm. 70 km.). Blom 9, 10. Gijsman 12; C. Castelijn 3; R. Pet werd gevormd door de verklaring deze"döor"slijtage' en* verwering Yan- 4. 7. 8, J. v. Klaveren 5; J. Mulder 6; J. van de verbalisant en het daarop ge- duidelijkheid veel te wensen over, voerde verweer van verdachte die het was hem bij de wet niet vergund ontkende, dat hij de in het proces- deze eetuiee verbaal vermelde overtreding - begaan. had OEGSTGEEST Aanbesteding kleuterschool. He denmorgen werd namens burgemees ter en wethouders van Oegstgeest - - door architect D. L. Landman uit het tr.ottQir stond te wachten, gele Leiden een openbare aanbesteding §enheid te geven in zijn auto te stap- behandeling van deze zaak opge- Op 29 juni jl. stopte verdachte N. L. met zijn auto vóór het station om een buitenlandse décharge in het ge ding te brengen zodat er niets an ders opzat dan een en ander ter plaatse nog eens in ogenschouw te nemen, opdat ook de officier zich een beeld van de situatie kon vor- die^reeds op men en de griffier de juistheid hier- kon aantekenen. Zo werd dus de gehouden voor het bouwen van een Pen' .si°n^ toen weliswaar niet schort tot na de zitting. Ter plaatse kleuterschool aan de Wijtenbachweg. °P ^en mmste 5 meter afstand van de bleek, dat er een weliswaar zéér va- Er waren 23 inschrijvingen. Van v?etgan£ers-°versteekplaats en be- g6f doch bij nadere beschouwing toch hoog naar laag luidt de uitslag; fa. fing. jUS overtreding, doch wel nog zichtbare wit-zwart aanduiding Vogels en Zn., Wassenaar 114.600; ?ieef de achterzijde van zijn auto ca. op de trottoirband staat geschilderd. H. Fennis, Bussum 111.800; V. de ee.1? nieter voor het punt waarop de Nadat verdachte zijn auto nauwkeu- Vries bouwbedrijf, Haarlem 111.750 Wlt-ZW„rMreen de trntWhand H. J. Strijk, Rijpwetering 110.800; Rniiw. Ê>n TT.vni ivTü rio CmnonT™. uaar wit-zwartstreep op de trottoirband begint als aanduiding voor de al- Voetbal. Groep 1: BulgarijeVAR 2-0; Zuid-SlaviëTurkije 4-0; Groep 2: Bra zilië—Formosa 5-0; ItaliëGroot-Brit- tannië 2-2; Groep 3: ArgentiniëTunesië 2-1; DenemarkenPolen 2-1; Groep 4: Frankrijk—India 1-1; HongarijePeru 6-2. Basketball. Groep A: ItaliëJapan 100-92; VS—Hongarije 107-63; groep B; Tsjechoslowakije—Zuid-Slavië 76-64 FrankrijkBulgarije 73-72; groep E»j UruguayPhilippijnen 80-76; Polen— Spanje 75-63. Hockey. Groep B: Pakistan—Polen 8-0; Groep C: FrankrijkItalië 2-0; Kenya Duitsland 1-0. WORSTELEN Bouw- en Expl. Mij. „De Samenwer king", Utrecht 110.800; Bouwkun dig aann.bedr. M. v.d. Bent en Zn., Katwijk a. Zee 106.800; Bouwbedr. rig op dezelfde plaats als destijds had neergezet, kon zonder meer wor- Luras Riiswiik- f mi ftnh- p0Kr r ring kree§ hÜ een P™ces-verbaal, H en J. ^iersmam Voorsdióten °mdat h« niet tenminste 16 102.300; C. J. Strijk, Oegstgeest 100.800; Bouwbedr. Klaas Bakker, 's-Gravenhage f 99.800; Gebr. Over- 20U zetten naar Monrovia. In Mon- gelegen bushalte en welke den vastgesteld, dat hij inderdaad streep aangeeft tot waar het stop- t.o.v. de bushalte geen overtreding verbod t.o.v. de bushalte" van kracht had begaan. Kort daarop hield de of- is. Tot verdachtes grote verwonde- ficier< mr. j A L Brada zijn eerste devest, Voorschoten, 98.650; firma r0via zou de heer Maandag district- Meiman en Mazurel, Leiden 96.750, C. M. Deerenberg en Gebr. G. en P. J| J|jL„. BB BHBöü van Wijk, Alphen a.d. Rijn 96.300; en bad twee kinderen. Bouwbedrijf Proper C V, Oegstgeest Het is nog niet bekend of het stof- 95.140; Aann.bedr. v.h. fa. Leo Zit- felijk overschot van de heer Maan- mor, T f fl/l 99C. T„ "D I „l J ,requisitoir-in-de-open-lucht". Hij vroeg vrijspraak omdat de overtreding inderdaad niet was be gaan en verdachte's fout t.o.v. de oversteekplaats hem niet ten laste v/as gelegd. De plv. kantonrechter kon zich hier volkomen bij aanslui- manager worden voor de Rotterdam- ten en sprak de verdachte" ter 00 firma. Het slachtoffer was gehuwd pjaatse vrij. De Nederlandse bantamgewicht wor stelaar Loek van Alflen verloor gister avond zijn derde partij, die tegen de Roemeen Cernea op punten en is nu met 7 strafpunten uitgeschakeld voor het olympisch worsteltoernooi. DAMMEN B Springer overleden Oud wereldkampioen dammen Gisteren is te Parijs, waar hij het kampioenschap van Frankrijk bijwoonde, op 63-jarige leeftijd plotseling overleden de niet alleen in Nederland maar in de gehele wereld beroemde dammeester en oud-wereldkampioen B. Springer. Springers geniale spel was ver over onze grenzen bekend. Reeds als jonge man van 19 jaar behaalde hij te Amster dam de meestertitel. Hij overwon tijdens zijn bijna 50-jarige dammerscarrière de in zijn tijd meest beroemde grootmees ters en behaalde spectaculaire overwin ningen in internationale toernooien en matches ,in. Nederland, België, Canada, Frankx-ijk, Italië, Rusland en Zwitser land. Een gevolg van de laatste wereld oorlog was een ernstige hartkwaal waardoor hij practisch niet meer aan in spannende wedstrijden kon deelnemen. Hij beperkte zich sedert dien tot het on derhouden van de meest uitgebreide con tacten in de damwereld. Bij de oi'gani- satie van nagenoeg ale grote internatio nale evenementen was hij, mede in zijn kwaliteit van voorzitter van „Damas", het genootschap ter bevordering van de internationale dambelangen, ten nauwste betrokken en de stuwende kracht. De grote ontwikkeling en vooral ook de 'in ternationalisering van het damspel is voor het grootste deel Springers werk. Dit resulteerde o.a. in het komende toer nooi om het wereldkampioenschap, dat van 13 oktober tot en met 12 november a.s. in Nederland wordt gehouden. Springer bezat door zijn onvergelijke lijk, welhaast encyclopedische kennis van het damspel en de daaraan verbonden organisatorische kwesties, een gezag hebbende stem. Zijn vermaarde analyses zowel als zijn waardevolle adviezen zul len in de damwereld sterk worden ge- man, Leiden 94.776; fa. Jac. v. Riet, Leiden 94.363; L. C. Schroder, Was senaar 94.140; K. Burgy, Oegstgeest 93.400; W. den Dubbelden, Oegst geest 93.200; Bouwbedr. De Lange en Van der Plas, Oegstgeest 92.300; M. van Duyn, Katwijk a. Zee 91.790, Holweg's Bouwbedrijf N.V., Leiden en Utrecht 79.900 en tenslotte A. Tijdens de meer gebruikelijke zit- dag gevonden is. In totaal heeft men ting in de rechtzaal diende o.m. de 30 lijken uit de zee opgehaald. zaak tegen een 30-jarige „automobi- list" die op Rijksweg no. 4 onder Oegstgeest met een door hem be stuurde auto een lifter wilde opne men en zó krachtig afremde, dat de auto ging slippen, dwars door twee In Venlo wordt vandaag een be- heggen vloog en óp het rijwielpad spreking gehouden tussen vertegen een bromfietser onderste boven schoof. .Afgezien van de materiële schade liep alles nog betrekkelijk goed af. Bij nader onderzoek bleek, dat verdachte in een niet meer te achterhalen en lang vervlogen pe riode wel eens een rijbewijs had be zeten en dat de remmen van zijn auto niet bepaald deugdelijk ge noemd konden worden. De officier eiste 40 boete subs. 8 dagen t.a.v. het ontbrekende rijbewijs 15 subs. 3 dagen voor de ondeugdelijke rem men en 40 subs. 8 dagen voor de aanrijding. T.a.v. de twee eerstge noemde boeten vonniste de plv. kan tonrechter conform, doch de aanrij ding vond hij dermate ernstig, dat hij hiervoor 75 boete sub. 15 da gen oplegde. Een 18-jarige bromfietser uit Oegst geest nam met een snelheid van ca. 35 km/u de bocht in de Spaargaren sraat dermate ruim, dat hij tegen een aldaar geparkeerde auto op vloog, nogal wat schade veroorzaak te en zelf met zijn duopassagier on zacht ten val kwam. Hoewel zijn duopassagier ver klaarde, dat verdachtes snelheid minstens 35 km/u bedroeg, bleef verdachte volhouden, dat zijn snel heid zeker onder de 25 km/u was gebleven. De eis luidde 40 boete subs. 8 dagen en de voorwaardelij ke ontzegging van de bevoegdheid tot het berijden van een bromfiets voor de tijd van een jaar, proeftijd een jaar. Na een zeer ernstig ver maan beperkte het vonnis zich dit maal nog tot 30 boete subs. 12 da gen zonder meer. Hoewel een 53-jarige transportar beider uit Leiden volgens de getui gen op 19 juni jl. niet bepaald nuch ter" was toen hij zich per rijwiel op het rijwielpad aan de Haagweg al slingerende voortbebwoog met het gevolg, dat een bromfietser niet meer wist „hoe of wat" en een botsing onvermijdelijk bleek, kon verdachte „dDonkenschap" niet ten laste wor den gelegd en kwam slechts de aan rijding in het geding. Uit het onder zoek bleek, dat de bromfiets-duo- passagiere teneevolge van de aanrij ding gedeeltelijk in de sloot terecht was gekomen, aan kleding 14 scha de opliep, en dat verdachte, nadat hii zijn naam en adres aan een toe schouwer had opgegeven, rustig naar huis was gegaan om aldaar de komst van de politie af te wachten. Ver dachte ontkende ter zitting alle be schuldigingen, hetgeen hem echter weinig baatte, en het vonnis luidde dan ook conform de eis 35 boete subs. 7 dagen met de betaling van genoemde 14,-. C. van den Oever, Leiden 75.300. woordigers van de Nederlandse en De aanbesteding was voor het ge- Duitse Unilever en functionarissen meentebestuur een meevaller, want Van de Nederlandse en Duitse ge- de begroting was 88.857. zondheidsdiensen. Deel van de be- Gunning. Het architectenbur. -ÏSfJf wLl6, stellen °j er een prof. ir J. F. Berghoef en ir Klaren- 'US^ beek te Aalsmeer, heeft namens de f®ïjesziekte, die vorig jaar Ned. Herv. Kerkvoogdij, het aanleg- en de nu ln Ne" gen van de electrische installatie in derland heersende de Ned. Herv. kerk aan de Jan Luy- kenstraat opgedragen aan de firma J. L. Nouwens alhier. KONINGIN JULIANA EN PRINSES IRENE TERUG NAAR NEDERLAND Bloedige gevechten in Bakwanga? „Premier" Ngagoela van de „mijn- staat" in Kasai heeft volgens Belga huidziekte, die in Elisabethstad verklaard dat er op een gevolg zou kunnen zijn van het het ogenblik in Bakwanga, de hoofd- nuttigen van „Planta". stad van de mijnstaat, bloedige ge- vechten gaande zijn. De Baloeba, gewapend met lansen en speren, •li- hebben een tegenaanval ondernomen Jongeman ging vrijwillig naar tegen de troepen van de regering- Loemoemba. Tien militairen der Loemoemba-troepen zouden ernstige verwondingen hebben opgelopen in Jan van de Brink, een 23-jarige een botsing me" aanhangers van Al- jongeman uit Kamperveen, is van- hert Kalondji;-,de verdreven premier Oostduitse gevangenis President Tito van Zuidslavië heeft maandag aangedrongen op on middellijke terugtrekking van de Belgische troepen uit Kongo. In een verklaring, verstrekt aan het Zuidslavische persbureau Tan- jug, zegt Tito dat de Kongolezen zijns inziens slechts op democratische wij ze over de organisatie van het be stuur van hun land kunnen beslis sen als dc Belgische troepen ver dwenen zijn en Kongo volledig on afhankelijk is geworden. Koningin Juliana en prinses Irene nacht in Nederland teruggekeerd na va" de mijnstaat. zijn vanmorgen per vliegtuig uit Na> pels naar Nederland vertrokken. een verblijf van vier maanden in een Oostduitse gevangenis te Pots- Over enkele dagen zullen de ko- dam. Hij verdween na Pasen uit ningin en de prinses, die per konink- West-Berlijn, waar hij met veertien Katanga lijk vliegtuig van de Napolitaanse andere leden van „De Jonge Kerk' vlieghaven Capodichino opstegen, een jeugdorganisatie van de Ned. naar Napels terugkeren. Moamba Iloenga, voorzitter a.i. van de Baloebakat, de partij die in Katanga in de oppositie tegen conferentie bij- Tsjombe is, heeft tegenover journa- niemana listen in Leopoldstad verklaard dat Herv. Kerk, een Prins Bernhard en prinses Beatrix woonde. Sindsdien heeft zullen morgen, donderdag, met de meer iets van hem vernomen, tot hij er een einde dient te komen aan de „Piet Hein" van Napels naar Anzio zich enkele dagen geleden meldde persconferenties en dat het leger bij Rome varen. bij een predikante van de Ned. ge- naar Katanga moet optrekken. Het toestel met de koningin en de meente in Berlijn. Jan van de Brink Iloenga slaagde er in zondag 21 prinses is vanmiddag om 13 uur ge- blijkt geheel vrijwillig in de Oost- augustus met een ziekenauto uit land op de vliegbasis Soesterberg. duitse gevangenis Verzeild te zijn Elisabethstad, de hoofdstad van Ka- geraakt. Op tanga, te ontsnappen. Zaterdag kwam persconferentie in Hengelo hij in het 2.000 km verder gelegen De woordvoerder der Verenigde Naties in Leopoldstad heeft bekend gemaakt, dat vijf leden van de strijd macht der Verenigde Naties, die door de Kongolese autoriteiten van spionage werden verdacht, in Bas- ningstad, 170 km ten noordoosten van Leopoldstad, vierentwintig uur lang door Guinese militairen werden bewaakt. Het waren, een Australiër, een Li beriaan, een Zweedse tolk, alsmede de Noorse en Zuidslavische vliegers van hun vliegtuig. DE VLIEGRAMP BIJ DAKAR vertelde hij vanmorgen, dat hij in Stanleystad aan, vanwaar hij per ir r. de Nieuwjaarsnacht van dit jaar een vliegtuig naar Leopoldstad is ge- IvLIK I H fifOlt Desisteren bij het ongeluk met de „visioen" heeft gehad, waarin hU de reisd. Iloenga had reeds zondag een 6 komen Nederlander is de 32-jarige met Oostduitse gevangenen. Jan, die heer E. L. Maandag uit Rotterdam, als laboratorium-assistent bij Philips contact te zoeken onderhoud met premier Loemoemba. hij zijn reis de volgende dag voort jaar naar Berlijn organiseert. „Het ging niet. Of liever gezegd, de anderen gingen te hard". Dat was het enige commentaar dat Cockie Gas telaars gaf toen zij gister avond met Erica Terpstra na de 100 meter-finale naar de kleedkamers stapte. Erica keek wat stil voor zich heen. Haar eerste grote internatio nale finale, ten aanschouwe van 15.000 zwementhousias- ten in dit fantastisch verlich te olympisch bad, had op haar een grote indruk ge maakt. Het was echter dui delijk aan het Haagse zwem- stertje te merken, dat de zesde plaats in 1,04.3 na de 1.03.7 in de halve finale toch wel een teleurstelling voor haar betekende. De grote rol, die Nederland in de olym pische geschiedenis van de dames-zwemsprint lange ja ren heeft vervuld, was in Rome uitgespeeld. Want het ging Inderdaad heel hard. Dawn Fraser, de slanke 23-jarige zwemster uit Adelaide, die het verleden week nog enkele dagen we gens een aanval van dissen- terie rustig aan had moeten De heer Maandag was wèrkzaam bij in Eindhoven werkte, begon van dat WERVELSTORM BOVEN JAPAN de electrotechnische handelmij. Van moment af zijn „vlucht" voor te be- De wervelstorm „Delia" is maan- Rietschoten en Houwens N.V. te Rot- reiden, zonder er iemand iets van dag, met een snelheid van 145 km terdam. Zondag jl. was hij van Schip- te vertellen. Hij schreef in voor per uur over het Zuidjapanse eiland hol naar Parijs gevlogen, vanwaar de reis, die „De Jonge Kerk" ieder Sjikokoe getrokken. Meer dan vijf duizend woningen zijn ondergelopen. Te land viel een dode te betreu ren. Er worden echter ook vijf Ja panse vissersvaartuigen met in to taal tenminste achttien opvarenden vermist. Te Nisjin Omija, nabij Kobe, in west-Japan heeft zich een aardver schuiving voorgedaan, waarbij een dertigtal personen levend werd be graven. doen en met een dieet van louter rijstepap ruim 3V« kg. was afgevallen, was onweer staanbaar. Ook voor de 17- jarige Chris von Saltza, die in veler ogen als favoriete aan de start was verschenen. „Ik heb het eerlijk gezegd wel een beetje verwacht. Vooral na de halve finales, toen ik me weer fit voelde, was ik er van overtuigd, dat ik Chris zou kunnen ver slaan", vertelde de dolgeluk kige Dawn Fraser nadat de gouden medaille haar door het Australische I.O.C.lid ,Het ging niet"... „de anderen gingen te hard" kracht werd dus gewonnen door de stijl. Een heerlijke, spectaculaire stijl, waarbij de armen geheel worden doorgetrokken en waarin de beenstuwing zo'n coördinatie met de armslag vormt, dat het lichaam zonder ook maar één overbodige beweging door het water schiet. Hugh Weir was omgehangen. „Had je gedacht onder de minuut te kunnen blijven?" Dawn lachte. „Ik heb alleen maar gedacht als ik maar win; ik moet winnen. Neen, aan die minuut heb ik ge loof ik helemaal niet ge dacht. Dat komt misschien nog wel". Wieger Mensonides, de ver rassing in de Nederlandse zwemploeg, plaatste zich op schitterende wijze in de fi nale 200 meter schoolslag. Uiterst nerveus, maar voor honderd procent op de -ace geconcentreerd, bond hij na een goede start dadelijk de strijd aan met de Amerikaan Hait, die de leiding nam. Wieger liet zich in de kei harde race meeslopen- naar zijn beste 100 meter-tussen tijd; 1.16.7. Maar nog durfde hij zich niet voldoende te geven, nog had hij teveel reserves over toen hij na zo wel Hait als de Pool Klopo- towski te hebben teruggewe zen, als tweede achter we reldrecordhouder Gathercole aantikte. Misschien vindt de Zian-zwemmer hedenavond het zelfvertrouwen om zich eens helemaal en op volle toeren leeg te zwemmen Hij ls nu als vijfde naar de eind strijd overgegaan, maar de onderlinge verschillen in tijd zijn zo gering, dat in theorie elke plaats in de finale-uit- slae voot hem bereikbaar ia RENTENIER OP DE RAILS WERD WAKKER! Een 77-jarige rentenier uit Eggen- felden, Beieren, heeft hijzonder ge luk gehad. Terugkerend van een feestje in een nabijgelegen dorp waar hij iets te veel had gedronken legde de man zich tussen de rails van de spoorlijn Passau-Eggenfel- den te slapen. De bestuurder van de trein uit Passai zag iemand tussen de rails liggen maar kon niet tijdig stoppen. De gehele trein rolde over de slapende .entenier. Het ergste vrezend liepen de bestuurder en de conducteur terug naar de plaats waar de man moest liggen. Zij kon den hun ogen nauwelijks geloven toen het „lijk" met een ruk rechtop ging zitten en lichtelijk verwijtend zei: „Ik ben opeens klaar wakker". Nu de trein toch eenmaal had ge stopt verzocht hij de conducteur hem mee te nomen nenr Voor het eerst is in een Neder landse dierentuin een neushoorn ge boren. Dit gebeurde gisteravond in Diergaarde Blij dorp te Rotterdam. Het neushoorntje is zestig centimeter hoog en een meter lang. Terwijl de drieduizend ton me tende kanaaiveerboot „Shepperton" maandagavond bezig was in de ha ven van Dover te meren, werd de achtersteven van het schip door een krachtige windvlaag plotseling een slag omgedraaid. Dit leidde tot een botsing met vijftien jachten. Drie er van zonken, terwijl de twaalf an dere werden beschadigd. De aange richte schade wordt op ruim drie honderdduizend gulden geschat. Prins Aschwln von Lippe BieS- terfeld, een broer van prins Bern hard, is gistetavond na een verblijf van precies een week in ons land, weer naar zijn woonplaats New York vertrokken. Zoals bekend is prins Aschwin daar conservator van de afdeling Aziatische kunst van het Metropolitan Museum. Hij heeft in Nederland o.a. een bezoek gebracht aan de 12e oude Kunst- en Antiek beurs, die dinsdag jl. in het Delftse Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" is geopend. De bisschop van Groningen heeft aangewezen voor het Oecumenische Werk en tevens benoemd tot gods dienstleraar aan de Middelbare Meis jesschool St. Walburg te Groningen dr. L. G. M. Alting von Geusau die kapelaan was van de St. Salvator-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11