-.Behoud en schoonheid der kinden RECREATiE IN LE DEN NOORD MEDISCHE DIENSTEN Ij Dokter Claudia (150) ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COURrtNI HAlilNA K Volgend jaar Het gebrek aan goed recrea tie-terrein is een van de ernstige problemen waarmee Leiden te kampen heeft. i)c stad immers biedt weinig terrein dat geschikt is voor verpozing van jong en oud. De Leidse Hout ligt te ver van verschillende wijken ver wijderd. Plannen bestaan er voor de aanleg van een uitge- sterkt recreatiegebied in Leiden- zuid en zuid-west, aan de over zijde van het Rijn-Schiekanaal en de Voorschoterweg. Maar 't zal nog wel geruime tijd duren voor hier de eerste spade in de grond wordt gezet. Gunstiger ligt het met het recreatieterrein dat in Leiden-noord is ontwor pen. De Nederlandse Heide maatschappij is hier dezer da gen met de grondwerkzaamhe den begonnen. Het terrein strekt zich uit tussen de hulpspoorlijn naar de Herensingel en de volks tuinen. Bijgaande plattegrond geeft een beeld van de voorzie ningen, die hier in de loop van één jaar arbeid zullen worden getroffen. Geheel links wordt een vijver aangelegd, waar de jeugd op warme zomerdagen verkoeling kan zoeken, daar naast twee grote speelweiden die aansluiten op drie sportvelden, welke door een drainagesloot zijn ingesloten. Daaronder wordt een rolschaatsbaan van 100 x 50 meter aangelegd en nog zuidelij ker (links van de Pieter Both- straat) komt een verkeerstuin, lie de jeugd spelenderwijs met de verkeersregels vertrouwd moe* maken. Op het terrein, dat rijkelijk met groen is versierd, komt ook een grote fietsenstal ling. (Advertentie). Machtswellust van ex (Nederlands) SS.er Voormalige landgenoten gearresteerd Bij het Duitse grensplaatsje Hom- mersum, bij de grens van Noord- Limburg, heeft een Duitse douane beambte, voormalig Nederlander en tijdens de laatste oorlog lid van de SS, een drietal Nederlandse verken ners en een echtpaar uit Wassenaar gearresteerd en in een arrestanten wagen naar Siebengewald doen overbrengen. Zij zijn daar enkele uren vastgehouden doch toen weer vrijgelaten. De verkenners, een hopman en twee vaandrigs, kampeerden met 'n groep op Nederlands gebied en wil den een uitstapje over de grens ma ken. Vooraf ging de hopman naar de mogelijkheid daarvan informeren bij een kleine grenspost in de buurt van Hommersum. Hij parkeerde zijn auto voor de grensboom en ging met zijn gezelschap, waarbij ook de ouders van een dér welpen, een cafetje aan de Duitse zijde van de grens binnen. De Duitse grensbeambte, die daar zat, de ex-Nederlander, deelde toen mede dat de grens op die plaats niet mocht worden overschreden en stel de de vijf voormalige landgenoten onder arrest. Avondklok voor Maastrichtse jeugd De commissaris van politie in Maastricht heeft bepaald dat voort aan met kracht de verbodsbepaling, dat ongehuwde personen beneden de 21 jaar zich na negen uur avonds niet in de openlucht, in café's of soortgelijke etablissementen mogen bevinden, zal worden gehandhaafd. Dit verbod ligt vast in de alge mene politieverordening van de ge meente Maastricht. In geval van overtreding zullen zowel de overtreders als hun ouders en de exploitanten van de etablisse menten strafbaar zijn. De bepaling geldt alleen niet wanneer de jeug dige personen zich in gezelschap van hun ouders bevinden. Zij is ingevoerd omdat de Maas trichtse jeugd 'zich in de laatste tijd herhaaldelijk schuldig heeft ge maakt aan aanrandingen en straat schenderijen. Bij de politie is veel vuldig geklaagd over onbetamelijk optreden van jongemannen in het Maastrichtse stadspark. Zwijgplicht over bezoekerstal Floriade Over het getal bezoekers aan de Floriade zijn nog geen mededelingen te doen. Het bezoek blijft bevredi gend. Dit deelde gisteravond de voorzitter van de Floriade, dr. A. J. Verhage, mede. 25 September wor den de poorten van deze Rotterdam se bloemententoonstelling gesloten. Het onderzoek naar het getal bezoe kers heeft men in handen gesteld van het Ned. Economisch Instituut voor een objectief verslag. Bovendien heeft men het raden van het totaal aantal bezoekers als opgave gesteld in een prijsvraag ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding. Dit legt het Floriade-bestuur ten aan zien van de bezoekerscijfers een zwijgplicht op. Inbreker won wedloop Majoor Van der G. van de konink lijke marechaussée in Apeldoorn heeft rond het nachtelijk uur van donderdag op vrijdag een wedloop gehad met een inbreker, die zegevie rend in de nacht verdween. Toen de majoor In zijn pension aan de Jachtlaan aankwam waar op dat moment niemand thuis was, stuitte hij op een inbreker, die zo snel als hij maar kon er vandoor ging. De majoor zette onmiddellijk de achtervolging in en wist ergens op straat de man te grijpen. Hij sleepte hem mee naar een huis aan de Sumatralaan om de politie van zijn ontdekking te verwittigen. Maar tijdens het telefoongesprek sprong de inbreker door een open raam naar buiten, zodat de majoor andermaal de sprint moest inzetten. De achter volger kwam daarbij te vallen, be zeerde zijn been en brak vermoede lijk een pols. De inbreker is sindsdien niet meer teruggezien. De majoor is in het mi litair hospitaal in Apeldoorn opge nomen. Breuk met Dominicaanse republiek De Verenigde Staten hebben vrij dag de diplomatieke betrekkingen met de Dominicaanse republiek ver broken. Een niet met name genoem de „bevriende mogendheid" is ver zocht ^e Amerikaanse belangen te willen behartigen. Gemeend wordt dat dit Engeland is, doch het verluidt dat de Domi nicaanse republiek nog niet haar goedkeuring heeft gegeven aan een dergelijke regeling. De Amerikaanse stap is in over eenstemming met een resolutie van de conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten in Costa Rica, waarbij op de leden-landen 'n beroep wordt gedaan, de betrekkin gen met de Dominicaanse republiek te verbreken en de verkoop van wa pens aan dat land te verbieden. Te voren hadden de ministers van bui tenlandse zaken van de OAS-landen zich in afkeurende zin uitgelaten over Dominicaanse medeplichtigheid aan de moordaanslag in juni op pre sident Betancourt van Venezuela. Wat doen de V.N. met Mali De secretaris-generaal Hammars- kjoeld heeft de leden van de Veilig heidsraad in kennis gesteld van een nota, waarin premier Mobido Keita van de Malifederatie om bijeenroe ping van de raad en het zenden van VN-troepen verzoekt. De leden van de Veiligheidsraad moeten zelf beslissen of en hoe zij op het ver zoek willen reageren. De Mali-federatie is geen lid van de UNO. Er bestaat wel een bepa ling in het Handvest, dat ook een niet-lid kwesties bij de Veiligheids raad aanhangig kan maken, maar dat slaat alleen op „internationale geschillen". In het geval van de Ma lifederatie gaat het evenwel om een geschil tussen twee delen van een staat. De premier van Senegal, Mama- dou Dia, vindt een verzoek om tus senkomst van de V.N. belachelijk. „Nu de federatie van Mali ten ge volge vai) de uittreding van Sene gal niet langer bestaat" kan de vol kerenorganisatie ook niet in de fe deratie optreden. ZOETERWOUDE NIEUWE METHODE VACANTIE- SPELEN 1960 HEEFT SUCCES GEHAD De vacantiespelen van de school gaande jeugd van Zoeterwoude zijn voorbij. Ook dit jaar vonden de kin deren het weer „veel gezelliger dan vorig jaar" en ze hebben het weer „veel leuker gehad dan andere ja ren". Dat wij deze reacties te horen kre gen, hebben wij voornamelijk te danken aan de manier, waarop deze vacantiespelen zijn aangepakt. Men kan er de hele dag met de kinderen op uit trekken; bijv. per bus naar Noordwijk of Katwijk, maar dat is erg vermoeiend voor de kinderen; men kan het ook dichter bij huls zoe ken, maar dan is de omgeving weer te bekend. Men kan de kinderen ook en dit is onze methode iets Ia- ten maken door handenarbeid. Dat moet dan het liefst gebeuren met materiaal dat zo weinig mogelijk kost of liever nog materiaal, dat niets kost, en dat de moeders de kin deren niet zullen weigeren, als zij erom vragen. Met deze handenarbeid ging dan een helft van de dag voorbij. De an dere helft van het programma be stond uit spelen: speurtochten, vlag- veroveren, allerlei balspelen etc. En dit is heel goed bevallen. De kinde ren én de leiders en leidster" wa ren enthousiast. En het was daarom ook bijzonder verheugend, dat het bestuur, dat aanvankelijk enigszins sceptisch tegenover deze methode stond, zijn waardering te kennen gaf. Het hoogtepunt van deze vacantie spelen was de laatste dag, waarin opgenomen waren een Olympische dag, een Bonte Ring, een tentoon stelling van alles wat de kinderen gemaakt hadden en tot slot een op tocht van de kinderen do®r het dorp! De Olympische dag werd 's morgens gehouden. De prijswinnaars waren, bij: „De Elfjes" 1 Toos de Jong, 2 Joke Koek; „De Bloemenhof" lJan- ny Vervoorn, 2 Tilly v. Leeuwen; „De Roosjes" 1 Beppie Veenswijk, 2 Stina Haagen; „De Paddestoelen" 1 Bea Captein, 2 Joke Bank; „De Zwar te Bende" 1 Jan Berk, 2 Theo Ver stegen; ,De Roodhuiden" 1 Jan van Es, 2 Johan Captein; „De Zeerovers" 1 Theo Maat, 2 Theo v. Leeuwen; „De Snelvoeters" 1 Bert v. d. Helm, 2 Kees Captein; „De Woudlopers" 1 Theo Schuur 2 Siém v. Es; „De Zwaantjes" 1 Riet Ellebroek, 2 Thea v. Diemen en bij de „Margrieten" 1 Maria v. Bemmelen, 2 Maria Roes- sen. De Bonte Ring, waar ook ouders en genodigden bij aanwezig waren, bestond uit stukjes en liedjes, die door de groepen zelf uitgevoerd wer den. Sommige stukjes waren werke lijk heel goed. Al met al kunnen ér- de kinderen én de leiding terugzien op zeer goed geslaagde vacantiespe len. De organisatoren willen pater Va neman en de kapelaan bedanken, die in de schuur de H. Mis opgedragen hebben; alle boeren, die hun kaas planken en schragen voor de kinde ren hebben afgestaan. En als er vol gend jaar weer zo'n prettige sfeer is tussen de verschillende instanties en leidsters en leiders, kunnen zij al leen maar zeggen: volgend jaar zijn de vacantiespelen weer zó! Jeugdbeweging Pater S. v. Beur den OSC viert a.s. zondag zijn vijf- en-twintig jarig Professie-feest. Daar om worden alle Gidsen, Verkenners, Kabouters en Welpen om half tien in de parochiekerk van de H. Kruis verheffing verwacht. Na de Hoogmis gaan zij met z'n allen hun feestvie rende aalmoezenier feliciteren. Op tijd aanwezig te zijn en in volledig uniform. S.J.Z. In september a.s. gaat SJZ z'n 15-jarig bestaan vieren en wel op zondag 25 september. Aller eerst is er dan des morgens een H. Mis, daarna een gezamenlijk ontbijt voor alle voetballers, bestuur en ge nodigden. 's Middags zijn er voetbal wedstrijden en 's avonds een knal feestavond met bal na. Aan dit feest gaan nu vooral de Jubileum-nederlaagwedstrijt"en. Deze waren en zijn: zondag 14 augustus: SJZ 1 en 2-Rijpwetering 1 en 2; zon dag 21 augustus: SJZ 1 en 2-Teylin- gen 1 en 2; zondag a.s. 28 augustus: SJZ 2-Fortissimo 2, aanvang 1 uur; SJZ 1-Fortissimo 1, aanvang 3 uur. Fortissimo is een R.K. Voetbalver eniging uit Ede. Deze vereniging viert ook haar jubileum en maakt nu een trip door Zoeterwoude om te gen SJZ te voetballen. Zij komen met 45 man en worden door een com missie van ontvangst ontvangen in he Don-Boscohuis, waar de koffie klaar staat. Vanzelfsprekend zijn SJZ 1 en 2 hierbij vertegenwoordigd. Daarna gaat men naar het voetbal veld om de genoemde wedstrijden te spelen. Nog hartelijk dank aan de heer W. Belt die voor deze jubileum- nederlaagwedstrijden een prachtige prijs beschikbaar stelde. S.J.Z. Damesgymnastiek Woens dag a.s. 31 augustus begint na vier weken vacantie weer de oefenavond op de gewone vastgestelde tijden. In de groep van 10 tot 12 jaar die oefe nen van 5 tot 6 uur kunnen nog een aantal meisjes geplaatst worden. Zij kunnen zich aanmelden bij het be stuur. Z0ETERW0UDE- LEIDERDORP De Sportontmoetlng Groenendijk- Meerburg. Morgen zal op het St. Bernardusterrein de jaarlijkse sport - ontmoeting worden gehouden tussen de sportjeugd van Groenendijk en Meerburg. Aangevangen wordt met een H. Mis in de Meerburgkerk om kwart voor negen, gevolgd door een gezamenlijk ontbijt in de „Drie Eendjes". Om 1 uur volgt dan de sportmiddag, bestaande uit hardlo pen, volleybal, verspringen, touw trekken en enkele meer attractieve nummers als zaklopen en langzaam fietsen voor dames. De middag wordt besloten door een voetbalwedstrijd tussen genoemde parochies. Een ge zellige dansavond in de „Drie Eend jes" besluit deze ontmoeting. Voetbalvereniging Meerburg her rijst. Maandag a.s. wordt in de „Drie Eendjes" een bijeenkomst ge houden voor leden en belangstellen- lenden in verband met de her-op richting van de voetbalvereniging. Hoewel het terrein waarschijnlijk pas in 1961 bespeelbaar zal zijn, is het bestuur van mening, dat nu al besproken moet worden hoe de za ken aangepakt zullen worden. Het verwacht daarom vele belangstellen den en vertrouwt op de medewer king van dezen bij de wederopbouw van de vereniging. Voor Leiden en Omgeving Leiden. In spoedgevallen nemen waar de artsen Jasperse, Masten broek, v. Leeuwen, Brand en Pleiter. Apotheek Herdingh en Blanken, Ho ge woerd 171, tel. 20502, tot zaterdag middag 6 uur apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. Alkemade en Luimuiden. De art sen Van Haselaar, Oude Wetering, tel. K 1713—217, en v. d. Werf, Rijp- wetering, tel. 1712202. Alphen a. d. Rijn. Dkt. H. van Kooten, tel. 2079. Bodegraven. Dkt C. G. A. van Beek, tel. 2268, zust. A. Faber, tel. 2599. 't HOORNTJE rvE OLYMPISCHE SPELEN zijn be- U gonnen. Groots en indrukwekkend en de Italianen op de tribunes heb ben gehuild van ontroering, want in de onmiddellijke nabijheid van de eeuwenoude Romeinse ruïnes voel den ze zich het hechtst verbonden met deze krachtmeting, die uit het Griekse verleden naar het westen is komen overwaaien. Omdat de baker mat van de Spelen zo ontzagwek kend oud is, is het wel te vatten, dat de entourage van deze Olympische ontmoetingen met een mystieke waas omgeven zijn; het is een soort cultus, een ere-dienst, een religie geworden die voor de hardnekkigste ongelo vige nog aannemelijk is, omdat zij nu eenmaal met „sport" te maken heeft. Zo heeft u gisteren kunnen lezen, dat het stadion sidderde van emotie toen de plechtige eed werd afgelegd, en welke verering was het Olym pische vuur niet beschoren bij zijn tocht van Griekenland naar Rome? „Italia, Italia, Ita lia", zong het koor, lazen wij ergens. Dat is heel mooi. Ieder land mag pro domo propa ganda maken en zoals dit in Rome is gebeurd mag el ke VW-instelling tot jaloezie aanzet ten. Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is. Zo ook de vogeltjes, die als atleten uit Formosa, Nationalistisch China, zijn overgekomen om de naam van hun land en de sport hoog te houden. Maar deze knapen mogen de naam van hun land niet gebruiken in Rome omdat men de rode mede- Olympiërs niet voor de kop wil sto ten. Met oosterse koppigheid liep de Formosa-delegatie nu over de baan, onder protest. Nu heeft, we zeggen het nogmaals, iedereen het recht zich te noemen zoals hij wil Josephus, wy noemen hem Blackie maar de politiek moet het (op het oog) zo on bevlekte Olympische blazoen niet be smetten, óók Formosa kan zich dit niet veroorloven. En nu maar strijden in de geest van ware sportiviteit, volgens de eed van de Spelen die geen echte eed is. Net zomin als alle amateurs echt zijn. Je zou je bijna afvragen, of de Olympische Spelen wel echt zijn. Als u werkelijk overtuigd bent van de juistheid van de Olympische basis: „Het belangrijkste van de Spe len is niet het winnen, maar het deel nemen", en alle deelnemers denken er ook zo over, dan zou voor ons de lol er al lang af zijn EEK. Hazerswoude. Zie Leiderdorp. Dkt. J. J. v. d. Linden, K1728—382. Hillegom. Dkt. G. P. D. Ie Cocq d'Armandville, tel. 5613. Katwijk Rijn. Dkt. J. Bergman, tel. 2921, apotheek Princestraat 3, tel. 2755. Katwijk Zee. Dkt. K. J. E. Slag molen, tel. 2336, apotheek zie Kat wijk Rijn. Koudekerk a. d. Rijn. Zie Lei derdorp, voor ongevallen Rijndijk tel. K1714—278. Langeraar. Dkt. J. A. Sandkuyl, tel. K1722—139. Leiderdorp. Dkt. H. Bakema, tel. K1710—24828, zust. Hoogvliet, tel. 24909 (b.g.g. 31297). Lisse. Dkt. N. Bet, tel. 3996. Nieuwkoop. Zie Zwammerdam. Nieuwveen. Zie Langeraar. Noordwijk. Dkt. Mulder, tel. 2230, apotheek aan Zee van 11.30 18 uur, Wit Gele Kruis zr. Hooijmans, tel. 3388. Noordwijkerhout. Dkt. B. C. C. Wösten, tel. 285. Oegstgeest. Dkt. H. A. Rete- rink, tel. 20394, apotheek Wilhelmi- napark 8, tel. 26274. Rijnsburg. Zie Katwijk Rijn. Voorhout. Zie Warmond. Voorschoten. Dkt. Th. van Schaik, tel. 3344, Gezondheidscen trum, tel. 2177. Warmond. Dkt. H. A. G. Wa lenkamp, tel. K1711220, zust. Ko nijn, tel. 250. Wassenaar. De artsen H. S. Bogaart, tel. 4466, en dr. H. D. Boer, tel. 9124, apotheek Siderius, Lang straat 86, tel. 2141. Woubrugge. Zie Langeraar. Zoetermeer. Dkt. J. H. N. de Bruijn, tel. 3059. Zwammerdam. Dkt. K. Gill, tel. 1726—2527. SPORT VOETBAL Hilversum- UVS Zondagmiddag speelt het eerste elf tal van UVS uit tegen Hilversum. De opstelling is als volgt: doel Van Duyl; achter: De Zwaan en v. Leeuwen; mid den: Hak, Th. van Kampen en Duel; voor: H. Verhoeks, W. van Kampen, Rijshouwer, Filippo en Nijman. Super-tennis bij Casino Noordwijk Zondag 28 aug. zullen de tennisliefheo- bers kunnen genieten van super-tennis op de tennisbanen van het Casino. De prominenten van Kramer's professio nals Hoad, Sedgman .Cooper en Gimeno zullen daar 'n tennis exhibition geven, waarvan de aanvang is bepaald te 2 uur Hoad, Sedgman en Cooper zijn alle drie Wimbledon kampioenen. Het laat ste succes van Gimeno als amateur wus het winnen van de Londonse kampioen schappen te Queens Club in de week voor Wimbledon 1960. In juli j.l. ging deze vermaarde speler over naar het professionalisme. HOCKEY POLEN—JAPAN 2-1 Voor poule b is vrijdagmiddag in het marmeren stadion de hockeywedstrijd Polen-Japan gespeeld. Polen won, na bij de rust met 1-0 de leiding te hebben gehad, de ontmoeting met 2-1. GROOT BRITTANNIë-SPANJE 0-0 De hockeywedtrijd tussen Groot Brit- tanië en Spanje, die vrijdagmiddag voor poule d in het marmeren stadion werd gespeeld, is geëindigd in een gelijkspel 0—0. ZEILEN DE NAT. KAMPIOENSWEDSTRIJDEN Voor de nationale kampioenswedstrijden, die op 10. 11, 17 en 18 september a.s. op de Westeinder plas worden gehouden, heeft het bestuur van de Kon. Vero. Wat. Ver. 8 inschrijvingen geaccepteerd in de Drakenklasse, 13 in de F. D. klas se, 7 in de 12 M2 Sharpie klasse, 11 bij de Olympia jollen, 8 in de Finnklasse. 11 bij de 12-voets jollen, 11 bij de Regen bogen, 10 in de Pampusklasse. 16 bij de Valken. 14 in de 16M2 Streepklasse, 13 in de Vrijheidsklasse en 10 in dé Stern klasse. ATLETIEK HET CONGRES VAN DE I.A.A.F. De recordcommissie van de IAAF heelt vrijdag op haar congres in Rome het 100-meter wereldrecord van de Canadees Harry Jerome eveneens erkend. Op de wereldrecordlijst prijken nu dus zowel de- naam van de Duitser Armin Hary a's van Jerome met een tijd van tien secon den over-de 100 meter. Het wereldrecord hoogspringen van John Thomas werd erkend en vastge steld op 2.22 meter. De eerste Spaans-Amerikaanse spelen worden van 11 tot 16 oktober in San tiago de Chili gehouden. Hieraan zullen atleten uit Spanje, Portuga en de La tijns-Amerikaanse landen deelnemen. De snelwandelaars, die ertegen ge protesteerd hadden dat de wedstrijd over 50 km. op 7 september op de heet ste uren van de dag gehouden zou wor den, hebben gedaan gekregen dat de start een uur zal worden verlaat, tot half drie.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8