Drievoudige triomf voor CA1ARDONI in tijdrace ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA S Hoe hoger temperatuur hoe lager de ligstoelen Zo warm is het in Rome, dat de ligstoelen van de Olympische deelnemers, die in het Olympische dorp naar de* speciaal aangelegde T.V. zitten te kijken, wegzakken in het week .geworden asfalt. Op de voorgrond knapt Ivin Davis, trainer van de ploeg van de Bahama-eilanden, een uiltje. Kroon niet in finale 100 meter vrije slag In de halve finale van de vrije slag sprint bij de heren heeft behalve onze landgenoot Ronnie Kroon ook de Aus traliër Jon Henricks zich niet kunnen klasseren. Henricks heeft sinds enkele dagen last van zijn maag. Hij is op dieet gesteld en laat zich na elke maaltijd, be staande uit rijst en aardappelpuree, door zijn verloofde Bonnie Wilkie in het olympisch dorp verzorgen. Henricks was goed door de series heengekomen, doch hij voelde zich vrij dagavond lang niet fit. De Olympische kampioen 1956 zal zijn titel dus niet kunnen verdedigen. Ronnie Kroon heeft opnieuw gepro beerd zo snel mogelijk „af te gaan" in de hoop nog voldoende reserves te heb ben voor de laatste baan. Maar toen hij als eerste was gekeerd (26.3 sec.) kwam de concurrentie onbarmhartig op hem afstormen. Dobay had hem het eerst te pakken en na de Europese recordhou der volgden de Braziliaan Dos Santos, de Zweed Lindberg en de Fin Kayhko. In de laatste halve finale klasseerden zich voor de finale: 1. Dos Santos (Braz.) 56.4 sec.; 2. Dobay (Hongarije) 56.3 sec.; 3. Lindberg (Zweden) 56.4 sec. In de laatste halve finale zwom Ron nie Kroon. De uitslag was verder: 4. Kayhko (Finland) 56.6 sec.; 5. Is- hihara (Japan) 57.8 sec.; 6. Aluchan (Polen) 57.8 sec.; 7. Kroon (Ned.) 57.9 sec.; 8. Delia Savia (Italië) 58.4 sec. De eerste ceremonie protocolaire Enkele duizenden toeschouwers zijn vrijdagavond in het wielerstadion ge tuige geweest van de eerste ceremonie protocolaire van deze spelen. De voor zitter van het Internationale Olympisch Comité, de Amerikaan Avery Brundage, bijgestaan door de voorzitter van de UCI, de Italiaan Adriano Rodoni, reikte de gouden, zilveren en bronzen medail les uit aan de eerste drie van de ploegen tijdrit op de weg: Italië, Duitsland en Rusland. De plechtigheid werd sober ge houden in verband met het overlijden van de Deen Knud Enemark. De onder breking van het wielerprogramma duur de dan ook slechts enkele minuten. De tweede man van de Tsjechische 4x500 kano estafette ploeg, Pavalec, kapseisde op 200 meter van de finish. Hij zwom de resterende afstand toen maar en zo zullen de Tsjechen toch net uit kunnen komen in de herkansingen. WIELERSTRATEGIE OP DE HURKEN V. d. Touw (half uur recordhouder) werd vierde De 21-jarige Italiaan Santé Gaiardoni vierde vrijdagavond een drievoudige triomf in de tijdrace met staande start over 1000 meter. De wereldkampioen der sprinters noteerde namelijk een tijd van 1 min. 7.27 sec., veroverde daarmee niet alleen het Olympisch goud op dit nummer, maar verbeterde tevens zijn eigen wereldrecord op deze afstand, dat hij op 3 juli van dit jaar op dezelfde baan met 1.07.5 op zijn naam had ge bracht, en het Olympisch record, dat drie kwartier tevoren door de Duitser Gieseler op 1.08.75 was gebracht. Tweede en winnaar van de zilveren medaille werd dus Gieseler, terwijl de Rus Vargashkin op het brons beslag legde. De Nederlandse vertegenwoordi ger Piet van der Touw, die deze avond als eerste het oude Olympisch record van Faggin had gebroken, eindigde op de vierde plaats. Piet van der Touw verrichtte een uit stekende prestatie. Hij stond voor de moeilijke taak als eerste' van start te gaan en had dus geen enkel houvast aan tijden van anderen. De Hagenaar was in een fantastische vorm en reed met een tijd van 1.09.2 het Olympisch record van de blonde Leandro Faggin aan flar den. Een half uur lang bleef de lange blonde Hagenaar recordhouder. Toen kwam de Duitser Dieter Gieseler in de baan en onttroonde de Hagenaar. Vlak na Gieseler bleef ook de Rus Vargash kin onder het oude record van Faggin. De race van Baiardoni werd het hoog tepunt van de avond. De gedrongen Ita liaan had een snelle start en legde de eerste 200 meter af in 17 seconden, dat was 0.2 seconden sneller dan Van der Touw er over had gedaan. In de vol gende 400 meter lange ronde was Gaiar doni precies een seconde sneller dan de Nederlander en toen hij over de laatste ronde 26.2 sec. reed waren de voorspel lingen uitgekomen. Gaiardoni was Olympisch kampioen en had bovendien met een tijd van 1.07.2 een nieuw Olym pisch- en wereldrecord gevestigd. De uitslag van dit nummer was: 1. en Olympisch kampioen Santé Gaiardoni (Italië) 1.07.27; 2. Dieter Gieseler (Did) 1.08.75; 3. Rostislav Vargashkin (Rus land) 1.08.6; 4. Piet van der Tonw (Ne derland 1.09.20; 5. Ian Chapman (Aus tralië) 1.09.55; 6. B, Anesia Argenton (Brazilië) 1.09.96. Zie het op z'n best met PHILIPS TELEVISIE van AALMARKT 12 De Graaf en v. d. Touw voor amateursprint uitgeschakeld De Graaf en Piet van der Touw kwa men vrijdagavond niet direct door de achtste finales. Beiden belandden in de Italiaanse felicitatie voor Ada den Haan herkansingen, waaruit zich slechts twee renners voor de kwart-finales kunnen plaatsen. Van der Touw won de eerste rit, maar na een protest van de Duitser Rieke moest er worden overgereden. Toen werd Van der Touw door de Duit ser en de Rus Vasiliev in de „tang" ge nomen en verloor. De Graaf was kansloos tegen de Belg Sterckx, die hem op de laatste 200 me ter een volle lengte voorbleef. De Graaf lette in de eerste rit van de herkansing teveel op de Fransman Gruchet. Daarvan maakte de Columbi- aan Vanegas gebruik om weg te lopen. Het werd het bekende „twee honden vechten om een been" en dat kostte Gnichet en De Graaf verdere deelne ming aan het sprinttoernooi. Ook Piet van der Touw werd de weg naar de kwartfinales afgesneden. Hij verloor in de herkansing van de snelle Australiër Baensch na een fel duel. (Advertentie) WATERPOLO RUSLAND-ARGENTINIë 7-4 In groep 2 van het Olympische wa- terpolotournooi heeft Rusland met 7-4 gewonnen vatn Argentinië. De ruststand was 5-2 in het voordeel van de Russen. Eenenvijftig olympische deelne mers lijden momenteel aan verwondin gen en ongesteldheden van allerlei aard, zo maakte het organisatiecomité vrijdag bekend. Ada den Haan heeft vrijdagochtend In Rome de vierde serie van de 200 meter schoolslag dames gewonnen in de tijd van 2.54,00. Foto: de Italiaanse Elena Zennard, die derde Is geworden (rechts), feliciteert Ada den Haan. De zwemmers van de 4 x 200 meter estafette, die niet ingedeeld zijn In de Olympische ploeg, zijn - op een na - toch in Rome. Tot hun verdriet Is hun echter de toegang tot het Olympisch dorp ontzegd. Hier staan v.l.n.r.: Kees v.d. Toorn, Leo Verborgt en Ch. Rutton te praten met een Romeinse agent» Weyzen bij kanovaren niet in finale Chick Weyizen is er niet in geslaagd door te dringen tot de finale van de 1O00 meter in de Kil-klasse. Op 2 me ter na heeft de man uit Maastricht de eindstrijd gemist. Direct na de start nam de Hongaar Szollossi de leiding. Fel sprintten de 5 overige semifinalisten achter hem aan. De Spaanse vertegenwoordiger Larroya moest de koploper .onmiddellijk al een 20-tal meters toestaan. Elven zag het er naar uit, dat Weyzen, die in vijfde positie lag, zijn huzarenstukje van vrijdag zou her halen. Wel passeerde hij in een snel le eindsprint nog de Pool Skwarsci, doch de Noor Rolf Olsen en dus de derde plaats bleek juist onbe reikbaar. De uitslag van deze halve finale Luidde: 1. Imre Szollossi (Hong.) .57.71; 2. Wolfgang Lange (Duitsl.) 4.02.88; 3. Rolf Olsen (Noorw.) 4.04.82; 4-Chlck Weyzen (Nederland) 4.07.30; 5. Rvs- zard Skwarsci (Polen) 4.09.26; 6. So lano Joaquin Larroya (Spanje) 4.20.39. VOETBAL Olympisch voetbaltoernooi begonnen Ook het Olympisch voetbaltournooi it thans begonnen. In een tropische tem peratuur van ruim 30 graden celsiut sloeg Polen het zich dapper werend Tu nesië, dat duidelijk de sympathie van de circa 6000 toeschouwers had, met 6-1. Bij de rust was de stand 3-1. Het kanon uit de Poolse voorhoede, linksbinnen Pohl, scoorde vijf van de zes doelpunten met schoten, waarvan het ene nog mooier was dan het andere. Tunesië nam in de 3e minuut na de aftrap de leiding door een doelpunt van linksbuiten Kerrit Thea du Pon handhaafde zich bij schoonspringen Het zwemprogramma van de derde dag der Olympische Spelen begon met de halve finale schoonspringen dames (3 meter-plank). Thea du Pon plaatste zich als zesde van de acht finalisten. Na de halve finale luidt het klasse ment: 1. I. Kramer (Did.) 98.38 pun ten; 2- N. Krutova (Rusl.) 92.19 pnt.; 3. I. Macdotiald (Can.) 91.23 pnt.; 4. P. Pope (VS) 90.02 pnt.; 5. E. Ferris (GB) 89.46 pnt.; 6. Th. du Pon (Ne derland) 86.81 pnt; 7. M. Willard (VS) 88.78 pnt.; 8. A. Long (GB) 87.18 pnt. De tweede Nederlandse springster, de nationale kampioene Greetje Lugthart, bracht het met een totaal van 80.39 punten niet verder dan de l'5e plaats, waarmee zij dus werd uit geschakeld. Romeinse middenstand heeft wanbof De winkeliers in Rome constateren sinds de opening van de Spelen slechts een geringe toeneming in de omzet. Maar de handel in Olympische souvenirs bloeit als nooit tevoren. Vooral hoofddoeken met Olympische emblemen en kleine beeldjes van de wolvin die Romulus en Remus, de legendarische stichters van de stad, zoogt, zijn in trek. Maar ook alle snuisterijen met het merk „Olym pische Spelen 1960" gaan vlot van de hand. Jonge Italianen op scooters wach ten langs de autowegen die naar Rome leiden en suizen achter alle wa gens met buitenlandse kentekenen aan om hotelkamers aan te bieden. Zij staan op commissiebasis in dienst van hoteleigenaars die de wanhoop nabij zijn nu de verwachte „Olym pische boom" uitblijft. Een kleine man uit het hotelbedrljf zei zaterdag: „wij hebben allemaal op de Olympische Spelen gewacht alsof het om manna uit de hemel ging. Maar nu lopen we ons dag en nacht het vuur uit de sloffen om te vooikomen dat we bij gebrek aagi klanten moeten sluiten". WORSTELEN ROSBAG WAARSCHIJNLIJK UITGESCHAKELD De Nederlandse worstelaars hebben nog geen overwinning kunnen behalen in het Olympische toernooi. Vrijdag avond verloren namelijk ook Antoon Rosbag zij het zeer onfortuinlijk en Leo Piek hun partijen. De Romeinse winkelbedienden gaan zaterdag in staking omdat hun eisen tot uitkering van een Olympische bonus, voor extra werk gedurende de spelen, zijn afgewezen. De plaatselijke overheid heeft on langs toegestaan dat de winkels tot elf uur 's avonds open blijven ten gerieven van de toeristen die overdag wedstrij den willen bijwonen. De Australische zwaargewicht Ron Taylor heeft zich vrijdag bij de Italiaan se politie moeten verontschuldigen. Tay lor had donderdag aangifte gedaan van de diefstal van zijn portefeuille met 1600 gulden. Vrijdag vertelde een Australische deelnemer dat hij de portefeuille had zien slingeren en hem daarop maar achter slot had gedaan Australië wil de wereldkampioen schappen wielrennen 1962 of 1963 or ganiseren, aldus werd vrijdag in Rome bekend gemaakt. Wanneer het verzoek wordt toegestaan, zullen de baanwed- strijden in het Olympische Stadion van Melbourne worden gehouden. Geen vreemde eenden in de bijt •feito'.'V - •- •••■«si

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3