Amsterdamse werven staken niet meer m E GLANS op de BLADEREN met blotto VOOY alles ven aandacht voor de mantel ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE CUURAN1 PAGINA 10 Ingrid Bergman in Anne Franks achierhuis De beroemde filmster Ingrid Bergman, die op het ogen blik in Nederland verblijft, heeft donderdagochtend een bezoek gebracht aan het Anne Frank-huis aan de Prin sengracht in Amsterdam. De foto toont haar in het welbekende Achterhuis. Nieuw gesprek over lonen in vakraad van metaalindustrie Het stakingscomité bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam heeft de staking, die donderdagochtend begon, vrijdagavond opgeheven. Men wil tot woensdag a.s. aan het werk blijven (echter geen overwerk op zaterdagmiddag en zondag verrichten) om dan af te wachten welk uitsluitsel de directie zal geven op gestelde looneisen. De avondploe gen zijn normaal aan het werk gegaan. Ook bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij n.v., waar gisterochtend een wilde staking uitbrak is vanmorgen het werk hervat. De Vakraad in de Metaalindustrie, bestaande uit vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties, is vandaag in Den Haag bijeen gekomen, en heeft gesproken over de lonen. WOENSDAG AFWACHTEN Dit heeft de voorzitter van het hoofdbestuur van de Algemene Ne derlandse Bedrljfsbond voor de Me taal Nijverheid en de Elektrotech nische Industrie (NW), de heer I. Baart, gistermiddag medegedeeld op een in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden vergadering van leden van deze bond, die werken bij de NDSM. De acties, die gevoerd wor den helpen niets, aldus spreker, en ze versterken onze positie niet. De heer Baart zeide niet te kunnen to lereren, dat de ondernemers metco- mité's gaan praten, die geen ver antwoordelijkheid dragen. De CAO is met ons (de drie erkende bonden) aangegaan en de ondernemers moe- en met ons, en met niemand anders praten. „Wij willen niet alleen spre ken over de lonen in een paar gro te ondernemingen in het Westen maar over die voor de metaalarbei ders in het gehele land". Hoewel de CAO geldt tot 3- december 1962 kunnen krachtens artikel 35 der CAO altijd onderhandelingen wor den geopend als er bijzondere om standigheden zijn. „Sinterklaasje" Als gevolg van de overspannen arbeidsmarkt, speciaal in de metaal industrie, gingen aldus de heer Meynikman, Amsterdams districts- Vermiste jongeman in Berlijn opgedoken Het echtpaar Van den Brink in de Zande (gemeente IJsselmuiden) heeft gisteren voor het eerst een le vensteken gekregen van zijn 23-ja- rlge zoon Jan, die met Pasen tijdens een bezoek aan Berlijn spoorloos verdween en van wie men sindsdien niets meer hoordde. Alle nasporingen, ook door offi ciële instanties, bleven vruchteloos. Gisteren echter kwam er een tele gram uit Berlijn met als inhoud „Jan behouden hier stop komt spoe dig stop Ruys stop Nederlandse Pas torie Berlijn". De jongeman had omstreeks Pa sen met een groep van de jonge kerk een congres in Berlijn bijgewoond. Op de vertrekdag was hij plotseling verdwenen en toen hij niet kwam opdagen, keerde het gezelschap zon der hem naar Nederland terug. Men veronderstelde dat hij naar Oost- Berlijn was gegaan om daar de evan gelieboodschap te verspreiden. Ruim vier maanden hoorde men niets van hem. ONDERZOEK NAAR STERFGEVAL TE LEEUWARDEN Het resultaat van de sectie op het lichaam van de te Leeuwarden over leden vrouw, die wordt verricht in Utrecht, zal bepalend zijn voor de houding van de officier van justitie te Leeuwarden. Vooralsnog zag deze nog geen aanleiding voor een ver volging tegen de fabrikant, die de margarine, die de oorzaak van de huidziekte zou zijn, op de markt heeft gebracht. Ook van de zijde van de familie van de overledene zijn nog geen stappen by de officier van justitie gedaan. Voorts werd in de vergaderingen te kennen gegeven, at men gaarne een gezamenlijke vergadering had gehad om de grieven te bespreken. Op de vergadering van de twee confessio nele bonden werden er van bestuurs zijde op gewezen dat wilde acties gevaarlijk zijn voor de nieuwe loon onderhandelingen. Op de vergadering van de ANMB verklaarde de heer Meynikman naar aanleiding van een uit de vergade ring gedaan verzoek, bereid om met de directies te praten over uitbeta ling van de gestaakte dagen. Tover Itisso bestuurder van de ANBM de werkgevers tegen elkaar opbieden met toeslagen voor de arbeiders. Hij oefende scherpe kritiek uit op dit wat hij noemde „stiekeme Sinter klaasje spelen" van de werkgevers. Voorts zeide hij het de directie van de ADM „dubbel kwalijk" te. nemen dat deze tegen de ondernemingsraad had gezegd geen toeslag te kunnen geven en daarna aldus spreker BLADVERNIEUWER voor 500 man over stag ging en de arbeiders 5 pet. tariefverhoging kon- Houdt de bladeren den krijgen. „Dit leidt tot anarchie glanzend en stofvrij en voorkomt tevens voor- tijdige bladafval. in het bedrijfsleven" zei spreker. Zowel op deze vergadering, als op de gecombineerde vergaderingen van de R.K. Ned. Metaalbewerkersbond en de Christelijke metaalbedrijfs- bond met hun bij NDSM en ADM werkzame leden, werd kritiek uit geoefend op beleid en houding var, de bestuuren tijdens het conflict en door een aantal leden tegengespro ken dat het een acie van de EVC I was geweest Deze staking was zo werd ongeveer gezegd door le den van de drie bonden begonnen. Voortdurend schoon maker» van Uw Ficus, Clivia, Sansevieria en andere hardloofgewas- sen thans overbodig. MED1CA 's HERTOGENBOSCH l Ad ver ten tie i WARM SCOOTER-JACKET Scooter-rijden la een grote mode reword en, weina de Eng-else mode ontwerper Blekler heelt gedacht aan de kleding van de soooteirtf- der. Hij ontwierp dit heerlijk so lide jacket van zwart/witte woL Het heelt twee grote zakken met kleppen en een kraag van imitatie- bont. i PRAKTISCHE WENKEN VOOR DE HUISVROUW De planten gedurende de vankantietyd Het is onvermijdelijk, dat de planten tijdens onze afwezigheid in de vakantie er niet mooier op wor den. Het is het beste, dat wij onze planten bij een tuinman in verzor ging geven, maar er zyn ook nog enkele andere wegen: 1. De planten kunnen zich gedu rende korte tijd zelf „bedruipen" als wij ze vóór de reis rijkelijk be gieten en een plastic zakje om de pot binden. Het plastic zakje moet de aarde in de pot aan de opper vlakte geheel bedekken waarna het met een pijpenreiniger aan de stengel van de plant wordt gebon den. De plant moet in het licht staan, maar mag niet aan direct zonlicht worden blootgesteld. 2. Bezitters van een tuin hebben ook de mogelijkheid, de planten buiten te zetten. Daartoe zoekt men een wind- en zonvrij hoekje uit. De planten worden dan tot aan de rand van de pot ingegra ven. Vraagt u uw buren wat on getwijfeld vriendelijke mensen zijn de planten zo nu en dan eens water te geven. En dan hopen we maar, dat de planten niet van de insecten te lijden hebben, want het zou teveel gevraagd zijn als de bu ren déór ook op zouden moeten letten. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Aan de groenten die op de markt zijn merken we alweer dat de herfst zo langzamerhand in aan tocht is. Pronkbonen bv.t die later dan de snijbonen komen, zijn al overvloedig te krijgen en hoewel deze boon wat grover is dan de snijboon, is hij toch bijzonder sma kelijk en om z'n betrekkelijk lage prijs zeker aan te bevelen. ZONDAG: spaghettikaascroquetten, biefstuk met pronkbonen en aardappelen, vruchtensla. MAANDAG: stoofschotel spitskool, tomaten en kaas, watergruel. DINSDAG: gevulde slakropjes, rauw gebakken aardappelen, ha vermoutpap. WOENSDAG: schelp oranje sla, eierragoüt in rijstrand, appel moespudding. DONDERDAG: bloemkool met braadworst, aardappelen, rijst koekjes. VRIJDAG: bloemkoolsoep, kaas- rand met garnalen, andijviesla. ZATERDAG: bami, pruimenyog- hurt. Spaghettikaascroquetten. 50 gr. spaghetti ongeveer 20 mi nuten in water en iets zout koken, laten uitlekken en fijnsnijden. Een glad gebonden saus maken van 25 gr. boter, 40 gr. bloem en l*/s dl. melk en hier 150 gr. gerasp te kaas, 1 eetlepel tomatenpuree, 1 losgeklopt ei, >/i eetlepel gehakte peterselie en de gare spaghetti doormengen. Het geheel zo nodig op smaak afmaken, op een nat gemaakt bord koud laten worden, in 10 porties verdelen, daar croquetten van vor men, tweemaal door ei en paneer meel h^len en in heet frituurvet goudbruin bakken. Kaasrand met garnalenragoüt. 35 gr. boter smelten, 35 gr. bloem erbij doen en goed vermengen met lVt dl. melk, een dikke saus ervan koken, op smaak afmaken met wat zout en wat laten afkoelen. Eén voor één 2 eidooiers erdoor roeren en daarna 100 gr. geraspte kaas toevoegen. De 2 eiwitten stijfslaan en voorzichtig door het mengsel scheppen. Een warme puddingvorm inboteren, met paneermeel be strooien en het mengsel hierin doen, niet meer dan voor 3/4 vul len!; goed afsluiten en ongeveer 30 minuten in waterbad koken. Een garnalenragoüt maken door van 25 gr. boter, 25 gr. bloem en 2Vi dl. melk een saus te maken, 100 gr. garnalen daar door te doen en met zout en peper op smaak af te ma ken. De warme puddingvorm openma ken, de damp eruit laten trekken, de pudding op een verwarmde schotel keren en de opening vullen met de garnalenragoüt. De schotel met een paar takjes peterselie en partjes citroen garneren. Eerste hulp HANG DIT LIJSTJE AAN UW KEUKENKAST Wilt U vooral niet in paniek ra ken wanneer er bij een ongeval dringend hulp moet worden gebo den? Denkt u toch eerst even goed na over wat er het beste kan wor den gedaan: misschien herinnert n zich dan nog iets van onderstaande richtlijnen. Verzuim bij ernstige ongelukken in geen geval dadelijk een dokter te (laten) waarschuwen. In de alge mene verwarring wordt dit nog wel eens vergeten en dat is dan een bij zonder treurige fout, die beslist niet mag worden gemaakt. Electrische ongevallen. Allereerst dient u de stroom uit te schakelen. Als er geen hoofdschakelaar is, de zekeringen losdraaien. Daarbij moet u ervoor zorgen dat het slachtoffer niet komt te vallen als de gevaar lijke toestand op deze plotselinge wijze wórdt opgeheven. Bij een toestand van schijndood dient door iemand die dat kan, kunstmatige ademhaling te worden toegepast. Op de overal in den lan de gegeven EHBO-cursussen en bij de B.B. kunt u leren, hoe zoiets moet worden gedaan. Bijtende stoffen op de hnid. Hier is afspoelen met veel water het beste middel. Nog erger is het, wan neer het sterke zuur of de sterke loog zijn ingeslikt. In die gevallen is het opwekken van braken ten strengste verboden, neutraliserende dranken en kool stof (norit) zijn dan op him plaats. Vergiftiging door lichtgas. Dan moet er zoveel mogelijk buitenlucht worden toegelaten en daar kan haast bij zijn. Wanneer de ramen niet of niet gemakkelijk epen gaan, kunnen ze van buitenaf of van binnenuit wor den ingeslagen. Werkt u „van binnen uit" dan moet u zelf de adem goed inhouden, anders krijgt u ook uw portie licht gas binnen. Het toelaten van frisse lucht is het eerste werk, u moet niet ver geten de getroffene daarna nog naar buiten te dragen. Verbrandingen. Wanneer iemand echt in brand staat, is water het beste blusmiddel. Het slachtoffer zou niet beter kunnen doen dan in het water te springen. Binnenshuis zijn maar zelden grote hoeveelheden water plotseling bij de hand, slechts bij hoge uitzon dering zal er op zulk een ogenblik juist een gevuld bad klaar staan. Binnenshuis kan de getroffene zich daarom het best op de grond wer pen en zich om en om wentelen Ook kan een ander de vlammen trachten te verstikken met een de ken of een kleed. Iemand die in brand staat moet het nooit op een lopen zetten, daar wordt het allemaal alleen maar erger van. Na doving van de vlammen moet er nog met veel water worden na geblust want de kleren smeulen dan nog een tijd na. Bij meer plaatselijke verbrandin gen moet het getroffen lichaams deel langdurig onder de kraan wor den gehouden. Zijn er bij plaatselyke verbran ding dadelijk wonden ontstaan dan doet u er beter aan er helemaal niets aan te doen. By ernstige verbrandingen is een spoedige ziekenhuis opname meest al toch noodzakelijk: de ontstane wonden worden daar dan volgens de regelen der kunst behandeld. U kunt niet weten Perzischo kleedje» mogen nooit geklopt worden, anders scheurt het grondweefseL Valse plooien in leren jassen kunnen verwijderd worden door stomen boven een ketel. Tijdens het stomen het leer oprekken. Na deze behandeling tijdens het dro gen soepel wry ven <?m harde plek ken te voorkomen. Vliegenvuil op houten voorwer pen kan verwijderd worden met petroleum. Een oliejas die kleeft of afgeeft, moet behandeld worden met vloei bare was. Zonodig herhalen. Het is bij veel dames raar met de mantel gesteld. Er is een groep, die beslist geen waardering voor een mooie mantel kan opbren gen. Oh zeker, die heeft wel een of meer mantels in de kast hangen, maar die worden alleen maar in het koude najaar, en winter seizoen gedTagen. In het warme seizoen loopt deze garde zonder mantel of met een kort jasje of wan neer het weer daar aan leiding toe geeft met een (plastic) regenjas, maar de echte zomermantel wordt door velen als een over bodige luxe beschouwd. Toch is dat niet juist. Wij zouden haast durven zeg gen dat bij deze dames iets aan haar instelling man keert. Op diverse terreinen doen ze grif met de mode mee, maar alleen op het gebied van de zomerman tel laten ze verstek gaan, uit een misplaatste onder waardering van dit deel van de garderobe. De zo mermantel is beslist geen overbodige luxe. Om te beginnen zitten de goede zomermantels niet te warm. Zij worden vervaar digd van lichte stoffen en zijn geheel op de normale temperatuur in dat seizoen ingesteld. Daar komt nog bij, dat er zich genoeg ge legenheden voordoen, waar een dame niet met een regenmantel, windjack of kort jasje kan verschijnen. In zo'n geval wordt het dan behelpen en men schiet dus ergens tekort. Een leuke zomermantel, die overigens ook heel goed nog kan worden door gedragen in de herfst, waarbij men er dan extra veel plezier van heeft, is een sjiek kledingsuk, dat de verschijning van de draagster „af" maakt.' Kijken wij byvoorbeeld eens naar de mantel, die ons model draagt. Die is vervaardigd van een los geweven wollen bouclé-etamin in lichte beige tint. Het model ls modieus typisch Frans en het aantrekkelijke ligt in het bij zonder in de leuke mouwen van de mantel, die driekwart gepoft zijn. De gehele mantel ademt „atijr en heeft cachet. Natuurlijk moeten daar een aardig passend hoedje en geschikte handschoenen bij gedragen worden, dan kunnen uw vriendinnen werkelijk spreken van een voortreffelijk en correct geklede vrouw.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10