»De Vluchteling van Cayenne« Tienduizenden gevallen van huidziekte Na Frankrijk bromt ons land het meest Derde van brommers niet ontstoord Wie Amstel drinkt doet zó visie op televisie VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 DE LE1UÜE COUKrtNI ,W.ïBSBMr» LSiïL^n Ziekte heeft goedaardig karakter Het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, dat in de af gelopen tien jaar is uitgegroeid tot een internationaal tropeninstituut met vele en veelzijdige activiteiten, dat enig is in West-Europa, bestaat vijftig jaar. Dit feit zal donderdag- i A middag 1 september a.s. herdacht de van de directeur-generaal met kracht mTien in een bijeenkomst in de grote aula van het instituut. Bij een treinongeluk in Zuid- Slavië zijn donderdag negen mensen om het leven gekomen en achttien ten zijn aan een seinfout. De directeur-generaal van volksgezondheid prof. dr P. Mun- voortgezet, tendam, heeft naar aanleiding van Twee sterfgevallen. het optreden van ziektegevallen na gebruik van een repaald merk mar- BlJ de geneeskundige hoofdmspec- garine, meegedeeld dat zich naar teur van de volksgezondheid is be- schatting tot nu toe enige tiïndui- richt ontvangen van een tweetal sterf- zenden gevallen van deze "ziekte, gevallen kort na het gebruik van v... gepaard gaande met huidaandoening, „Planta" met rode opdruk. In één gewond. Het ongeluk deed zich voor over het gehele land verspreid heb- geval (Leeuwarden) bestaat een ern- 0p de lijn Spl It-Zagreb. Een snel- ben voorgedaan. Bij het overgrote stig vermoeden, dat er sprake is van trein botste op het station van Mar- deel van de patiënten hebben zich een samenhang. Het onderzoek naar tin Brod tegen een stilstaande goe de ziekteverschijnselen na het ge- de juistheid van dit vermoeden wordt derentrein. Het ongeluk zou te wij- bruik van „Planta"-margarine in de voortgezet. nieuwe samenstelling voorgedaan. Intussen is deze „Planta" met rode opdruk reeds door de fabrikant uit de handel teruggenomen. Ook de zeiktegevallen van de laatste dagen hebben over het algemeen een goed aardig karakter, hoewel in een be perkt aantal gevallen de ziekte een ernstig verloop heeft genomen. Het wetenschappelijk onderzoek naar de aard van de ziekte en naar het mo gelijke verband tussen het optreden der ziekte en het nuttigen van „Plan- Df ta" met rode opdruk wordt door alle lïUimGr TlGtSpduGn GD betrokken instanties onder leiding rijvGrgunningGn aanbevolen Veilig Verkeer' voor bromfietsen AALSMEERS BLOEMENCORSO DOOR AMSTERDAM-ZUID Het is mogelijk uit te rekenen hoe veel berijders per 1 miljard voer tuigkilometers werden gedood. Deze ..kwetsbaarheidsfactor" blijkt voor de bromfiets tussen rijwiel en mo torrijwiel in te liggen (in 1958: rij wiel 20, bromfiets 70 en motorrit- De commissie ter bestudering van wiel 125). dat het bromfietsvraagstuk, ingesteld Na Frankrijk heeft Nederland de Politie van Eindhoven constateerde Uit steekproeven, die de Eindho- Jeugd en bloemen", onder ooJ motto zal het Aalsmeerse bloemen- door het Verbond voor Veilig Ver- grootste „bromfietsdichtheid", name corso na het traditionele stadion- keer, heeft een rapport uitgebracht, lijk één bromfiets op de 12 inwoners, spel op 3 september a.s. door de waarin zij tot de volgende gevolg straten van Amsterdam trekken. Het trekkifigen komt: stadionspel is dit jaar georganiseerd Qp dit ogenblik rijden er tenmin_ in samenwerking met de jubiler s^e miijoen bromfietsen door Ne- padymdersbeweging m Neder herland. De sociaal-economische be- die in 1910 werd opgericht. Vj - fekenis van dit vervoermiddel moet zend padvinders - verkenners wel- niet worden onderschat. In de pu- P?.n,ei? Sidsen i ftnri p blieke opinie wordt de bromfiets by het stadionspel, dat de door velen als hét gevaar op de weg v^n een halve eeuw padvinders werk beschouwd> uit de in het rapp0rt m Nederland tot onderwerp genoemde cijfers die van jaar tot Na afloop zal het corso jaar ongeveer hetzelfde beeld te zien wagens en 21 met bloemen versierde en M. fljt echter geenszins luxe automobielen door de straten van Amsterdam-Zuid rijden. Het is Zowel de producenten (de brom- vense politie dezer dagen heelt geno- voor het eerst sinds jaren dat het fietsindustrie) als de consumenten men, is gebleken dat tenminste een corso weer door de stad rijdt. Het kr0mfietsend publiek) vragen derde van de bromfietsen nog met initiatief daartoe werd genomen door om een stabilisatie van de huidige waren voorzien van een z.g.n. ont- het Amsterdamse stadsbestuur. In situering van de bromfiets. Van bei- storing. verband met moeilijkheden bij de de zjj(jen komt de wens naar voren, Aan de overtreders werd vijf dagen verkeersregeling werd vorige jaren de verdere ontwikkeling van dit tijd gegeven hun bromfiets te laten afgezien van een optocht door de vervoermiddel niet in andere rich- ontstoren. Een van hen,^ die aan die stad. tingen om te buigen of door wette- eis niet heeft voldaan, is geverbali- lijke maatregelen te beperken. seerd. Onrrelnlr nn de VB 1 TC CD *n verband met de verwachting, V-Ulgciuts. i dat er rQnd 19?0 gerekend moet Bij de rijks- en gemeentepolitie worden op een aantal van 1.9 mil- heerst algemene ontstemming over de PrMnaar rGIS ï°en brommers, vraagt het rapport nieuwe voorschriften. De meeste ver- CCillfjaai iiiwj» v. verbreding en vergroting van het keersgroepen van de rijkspolitie heb- aantal rijwielpaden. ben tot nog toe geen verbalen tegen naar K^anaud uiiaiv Voor een splitsing tussen „zware" automobilisten gemaakt.. Zij beschik- en „lichte" brommers voelt de com- ken trouwens niet over de nodige Een echtpaar uit Montreal^ dat gis- miSsie niets. controlemiddelen om bijvoorbeeld termiddag met de „Rijndam van de Aanbeveling verdient het 'n sys- bougiekabels door te meten en sto- Holland-Amerika-lijn uit Rotterdam teem van bromfiets-rijvergunningen ringen op te sporen. Het standpunt naar hun land zou terugkeren, heeft jeven te roepen. bij de meeste verkeersgroepen van voor het aan boord gaan een auto-on- jjej. js Wellicht mogelijk op deze de rijkspolitie in Nederland is dan geluk gekregen. Hoewel man en wijze tegen bepaalde excessen doel- ook: zo lang we de controle niet goed vrouw niet ernstig gewond werden matiger op te treden, vooral daar dit kunnen uitoefenen, doen we het hebben zij de terugreis moeten uit- optreden een sterk preventieve "wer- niet. Ook van de zijde van justitie is stellen. Het zijn de heer M. Somme- king zou kunnen werken. tot nog toe weinig of geen aandrang rens en zijn echtgenote R. la Vein- 0p verbalisering uitgeoefend. ture. Zij werden door de heer E. L. Cijfers van brom-ongevallen. Bettens uit Bruse.il in zijn auto weg gebracht. De bestuurder ging op de Nog enige cijfers uit het rapport: Rederij straat plotseling uit de fille in de jaren 1955 en 1958 bedroeg en sloeg links af. Daarbij merkte hij het aantal rijdende bromfietsen, dat een naderde tram niet op. De auto bij verkeersongevallen werd betrok- werd geheel bij de toen volgende ken resp. 16.550 en 27.840 (stijging reeds door de ANWB gekeurd in de botsing vernield. De bestuurder liep 70%). Deze zelfde stijging valt te spediale dienst. Dit is 'n aantal ge- geen letsel op. Het gewonde echt- constateren bij het aantal aanwezige lijk aan motor- en wagenpark van paar werd door de G.G.D. behandeld, bromfietsen, dat toenam van pl.m. 'Noord Brabant en Limburg. Van 2lh de man had een armfractuur, de 500.000 tot 850.000. procent van de in het laatste half vrouw een vleeswond aan het been. De ongevallenfrequentie voor de jaar gekeurde wagens bleek, dat de Ze wilden graag door naar de „Rijn- bromfietser lag in 1958 tussen die voetrem niet in orde was en door- dam" en de G.G.G. vervoerde hen van het motorrijwiel en het rijwiel rijden levensgevaarlijk zou zijn. daarheen, maar de geneeskundige in. Per 1 miljoen gereden kilome- De heer A. G. M. Boost, directeur dienst van de HollandAmerika-lijn ters bedroeg het aantal bromfiets- Wegen en Verkeer van de ANWB echter zag bezwaren in een zeereis ongevallen 6,6; het aantal motoron- deelde dit gisteren mede ter gele voor het echtpaar, zodat het naar gevallen 12,8 en het aantal rijwiel- genheid van de 6000ste keuring van België terug moest keren. ongevallen 1,5. het techno-station in Eindhoven. Lijken gevonden op hoogoventerrein Het onderzoek naar de herkomst van stoffelijke overschotten, die dinsdag bij graafwerkzaamheden op het hoogoventerrein in IJmuiden werden blootgelegd heeft geen posi tieve gegevens opgeleverd. Het on derzoek wordt uitgevoerd door de gravendienst van het ministerie van oorlog in samenwerking met de ana toom-patholoog, dr Zeldenrust. Drie skeletten zijn thans voor een nader onderzoek aan dr Zeldenrust over gedragen. Ondanks een nauwgezet onderzoek in de grond heeft men geen resten van kleding of iets anders gevonden. De drie skeletten lagen boven op elkaar en men vermoedt, dat men de lichamen destijds voor het be graven ontkleed heeft om de kans op herkenning te verkleinen. Het eerste onderzoek heeft het vermoe den gewekt, dat het hier drie stof felijke resten betreft van militairen. Waarschijnlijk waren het twee ou dere personen en een jongere, van wie men de leeftijd schat op vijftien a twintig jaar. Omdat het terrein in de bezettingstijd deel uitmaakte van de westbouw is het niet uitgesloten, dat hier drie leden van het onder grondse verzet zijn betrapt en gefu- sileerd. Ook houdt men rekening met de mogelijkheid, dat hier drie gewone burgers, die misschien toe vallig op dit terrein waren doorge drongen, ter dood zijn gebracht. Men hoopt, dat een uitgebreid onderzoek toch nog enig licht in deze zaak zal kunnen brengen. Een verjaardag In hartje zomer. Druk gekeuvel maakt kelen droog. „Wat zal het zijn," zegt de gastvrouw, „we hebben bier en we hebben„Ja!" roepen de gasten en even later schuimt kelderkoel Amstcl Bier in de pullen. „Proost Rob, nog vele jaren." Bis. Bis. KWALITEITSBIER. AMSTEL PILS AMSTEL GOLD AMSTEL OUD BRUIN (Advertentie! 70.000 auto's motoren zijn (Van onze t.v. medewerker) Olympische spelen Rond zestig uitzenduren zal de NTS in de komende drie weken be steden aan de Olympische spelen te Rome. Enige uren van die tijd zijn alreeds achter de rug. Een hoogte punt vormde de openingsplechtig heid met groots défilé dat blijkens de beelden heel wat voorbereiding moet hebben gekost en in haar uit voering groots verzorgd was. Ter wijl het hier regende was het ginds smoorheet. Niet minder belangrijk vonden we vooraf de ontvangst van alle deelnemers op het Sint Pieters plein, waar paus Joannes een kort woord in het latijn heeft gesproken, kennelijk de harten van de aanwe zige jongelui uit meer dan tachtig landen heeft gewonnen. Siebe v. d. Zee, die voor de NTS als chef d'equi- pe optreedt, heeft eerst in Bussum en dank zij een technische han digheid vlak daarop in Rome iets uit de keuken van de spelen laten zien. Hij had Jan Cottaar bij de hand voor enkele actualiteiten. I11 de ver schillende reportages zullen Neder landse en Vlaamse t.v.-secties sa menwerken, wat wel nodig is bij zo'n uitgebreidheid van demonstraties. Er zullen nu heel wat uitzendingen vol gen. Sportliefhebbers kunnen in de Omroepbladen stellig de juiste uren bijhouden. „De Gilde viert" Bekende tonelisten van „Theater" hebben donderdag op de beeldbuis een herhaling gegeven van het blij spel „De Gilde viert", een jaar gele den door de NCRV vertoond. De schrijver is Thomas Dekker, een tijd genoot van Shakespeare, die in deze „democratische" zedencomedie de opkomst van een schoenmaker tot burgemeester van Londen behandel de. Met genoegen zal men naar deze herhaling hebben gekeken, niet op de laatste plaats om het spel van de Arnhemmers. Toch menen we, dat men wat langere tussenpauzes moet in acht nemen. Enfin: het is nog va- cantie en dan ligt er zo het een en ander „in blik" ter vertoning ge reed. Weemoed bij de Avro Ageeth Scherphuis de bekwame charmante en vriendelijke t.v.-om- roepster van de Avro, die verleden jaar wegens een vliegtuigongeluk haar jonge echtgenoot heeft verlo ren, kreeg dezer dagen een nieuwe zware slag te verduren door de ver drinkingsdood van haar zoontje. En nu stond op het programma van woensdag een uitzending „Muzikan ten van nabij", naar het gelijknami ge boek van Willem O. Duys, welks uitzending door Ageeth zou worden geleid. Uiteraard kon daar niets van komen en dus heeft men de tijd ge vuld met de vertoning van een uit stekende film over de Zuidpool. Aan het slot was er een tweede „Nieuwe oogst", alles in het vacantie-genre, en wat eigenwijs, toen een vijftienja rig meisjes over „love" zong. Erger moet het al niet worden. Komende uitzendingen De Vara heeft vanavond een film uit de Wild-westserie „Laramie" en de wel interessante rubriek „Achter het nieuws". Een dergelijk onder deel heeft de KRO zaterdag onder de titel „In woord en in beeld'. Za- terdagavond-accoorden. komen ook nu uit Treslong te Hillegom, ook nu met Teddy en Henk Scholten en de BBC-dansmeisjes. De spel-show „Een kwarte per seconde" is zondag aan de beurt. Lou van Burg zal wel weer een spektakelstuk bij de hand heb ben. Aetherklanken HILVERjUM I - *02 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA- 19.30 VPRO; 20.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.3C Voor de jeugd. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.). 10.00 Boekbespr 10 05 Morgenwijding. .0.20 Gevar. progr. 11.25 Pianotrio. 12.00 Metro- pole Ork. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Han-mondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de jeugd. 14.15 Idem. 14.55 Jongenskoor. 15.05 Gram. 15.20 Kamerorkest en soliste 16.10 Boekbespr. 16.30 Versierde va- kantietips. 17.00 Jazzmuziek. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Pi anospel. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing. 19.40 Christus, zijn leer.ingen en de men sen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Amus. muz. 21.25 Socialistisch comrr. 21.40 Cabaret. 22.05 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zang met interviews. 23.IC Taptoe Delft. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II - 298 m. 7.00-24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en over. weging. 8.00 Nieuws. R.18 Gram. 8.5U Voor de vrouw. 10.00 Vogr de kleu ters. 10.15 Chansons. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gram. 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Platennws. 13.30 Lichte muziek. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Jongenskoor. 14.10 Gram. 14.20 Kunstkron. 14.50 Metropole ork. en solist. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gre- goreaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 V. d. jeugd. 17.45 Olympische Spelen. 18.00 Gram. 18.15 Journalis tiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.40 Olympische Speken. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Kamerork. 20.20 Lichtba ken. lezing. 20.30 Cabaret. 21.00 Emile, hoorspel. 22.00 Olympische Spelen. 22.30 Nieuws. 22.40 Gesprek ken over muziek met jongeren. 23:45 Olympische Spelen. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 14.00 V. d. kinderen. NTS: 14.45-16.00 Rep. 'an de jaarlijkse viering van het ontzet van Gronin gen op 28 aug. 1672. 17.30-18.30 Eu rovisie: Olympische Spelen. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Olympische spelen. KRO: 20.30 Act. 20.50 Oude journalen. NTS: 21.10 Eurovisie: Olympische Spel KRO: 22.00 Gevar. progr. NTS: 23.00-24.00 Eurovisie: Olympische Spelen. DOOR OTTWËLL BINNS 54) „O monsieur Sandy toch!" Waar schuwend schudde zij haar vinger en lachte schelms, terwijl de Schot de zaak uitlegde. „Die dame is een grapje tussen Pascaline en mij. Maar ik denk dat het zien van jou Mimi, haar veel plezier zal doen." Pascaline begroette Mimi, alsof ze haar leven lang vriendinnen van el kaar geweest waren, en terwijl de mannen druk bezig waren met de kano, pakte ze het meisje bij de arm en trok haar voort naar het huis. De Schot keek een ogenblik op en knikte tevreden. „Die Pascaline is een schat van een vrouw." Een minuut later verscheen de eigenaar van de zaak, begroette Sandy verheugd, en werd netjes voorgesteld aan mijnheer Dudley, waarna Sandy hem naar zijn maga zijn drong. „Maar mijnheer Sandy, zullen we dit niet eerst evenvieren!" „Neen, drinken komt later wel. We hebben razende haast, Jean. We heb ben lucht gekregen van een gewel dig rijke vindplaats, snap je, en er zijn ook anderen op weg. Heb je een motorboot gezien?" „Lieve hemel ja. Ze stopte hier drie, neen, vier dagen geleden. Er was een man aan boord, die me hele maal niet aanstond, een zekere Le Coq „De roverhoofdman. Ik mag hem evenmin." „Hij informeerde naar twee man nen en een vrouw in een kano. Een van de twee mannen was gewond." „Ik zal open kaart spelen, Jean. Hij was op zoek naar ons. Maar je had ons niet gezien, natuurlijk?" „Neen", Jean grijnslachte. „Maar toen hij vertelde dat een van die mannen een ware reus was, met vuur rode baard en haren, zei ik tegen Pascaline, dat dat monsieur Sandy moest zijn, die er met de jongedame, waar de man over sprak, vandoór was gegaan." „Je schijnt me nog al hoog aan te slaan", lachte de Schot, „en dat ter wijl ik zo onschuldig ben als een pasgeboren kind." Dan werd hij weer ernstig. „Als die idioot terug mocht komen, houdt dan vol dat je ons niet gezien hebt, Jean Baptist. Het is een kwestie van leven en dood, begrijp je?" „Ik zal liegen of het gedrukt staat, monsieur Sandy. Ik weet dat hij een eerste klas schurk is." „Prachtig. Dan kunnen we over gaan tot zaken doen." Sandy ging naar de lange toonbank van ruw hout en begon orders uit te delen. Een expressgeweer met am munitie, meel, voedsel in blik, mijn werkersgereedschappen, kleren, ta bak en rum. Toen hij de halve toonbank had laten volstapelen meende hij: Nu moet ik nog een woudloperszak heb ben voor het meisje, maèr hier is geen enkel stel dat haar zal passen. Heeft Pascaline misschien iets ge schikts voor haar?" „Monsieur." Jean Baptist glim lachte breed en geheimzinnig, „zou den we dat niet beter aan de dames zelf overlaten?" „Mij goed", antwoordde Sandy met een lach. Jlk denk wel dat Pascaline haar best zal doen, als ik haar wat in het oor gefluisterd heb. En nu als je het goed vindt, zullen we voor vijf minuten een hoekje van je winkel lenen, opdat mijn vriend in deze lap pen kan klimmen." Een half uur later liep Langdon naast zijn gastheer naar het woon huis, gekleed als een diamantzoeker, geschoren en zich eindelijk na jaren weer gewoon mens voelend. Enige maanden geleden had Sandy aan Pascaline een grote dienst be wezen, toen tijdens de afwezigheid van haar man een paar dronken dia mantzoekers de winkel trachtten te beroven, en Jean Baptist wist zijn dankbaarheid te tonen. Toen Langdon zich aan het ver kleden was, had hij de littekens op diens schouders gezien, littekens die hij herkende als afkomstig van de geseling. Hij had een snelle blik ge wisseld met Sandy, die knikte, maar er was geen woord over zijn lippen gekomen. Voor hem was deze man alleen maar een vriend van Sandy Muir, de man wie hij dank verschul digd was. Nu hij alles ingekocht had, wat hij wenste, was de Schot verlangend, verder te gaan, maar daar wilde Jean niets van horen. „Neen, monsieur Sandy", meende hij, „we zullen eerst een slokje nemen, en dan gaan we flink eten. Pascaline zou ontroostbaar zijn, als u als een vluchtende dief van ons wegging." „Nu dan, als je zo blijft aandringen, Jean, zullen we een uur blijven, maar geen ogenblik langer." „Dat zal ruimschoots voldoende zijn voor Pascaline." Inderdaad was de tyd meer dan voldoende voor de ijver van Pasca line, zij wist hen een maaltijd voor te zetten, zoals zij niet gedroomd hadden, de eerste maanden te zullen krijgen. Toen de vrolijke maaltijd ten einde liep, klonk van buiten af plotseling het geluid van stemmen. „Hallo, Jean Baptist, hallo!" De handelaar rende naar de deur en keek naar de steiger. „Kijk", verklaarde hij. „Het is La Farge, een handelaar van een eind stroomopwaarts. Hij is zeker 00 weg naar Cayenne, ik moet hem even spreken.' Hij snelde weg en toen Sandy Muir naar Langdon keek, zagen de twee mannen elkaar een ogenblik recht in de ogen. Dan stond Langdon op en ver dween naar buiten, waar hij op Sandv bleef wachten, die zich weidra bi.i hem voegde. Kortaf sprak hij: „Hier hebben we een gelegenheid om Mimi veilig terug te sturen naar Cayenne. La Farge is iemand die hier in de streek een goede reputatie geniet, hij zal goed op haar passen." „Ze zal zo veilig zijn als in Abra hams schoot", stemde de Schot toe. denkend aan de belofte, die hij Mimi gegeven had. „We moeten óm harentwille zorgen dat we ons deze ^ans niet laten ont glippen", meende Dudley met over tuiging. „Zeker, als La Farge tenminste een hut over heeft", antwoordde Sandv zonder enig teken van enthousiasme. „Dat zullen we wel ontdekken", Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9