De 17e Olympiade van de moderne tijd indrukwekkend te Rome geopend IS Een schouwspel van vreugde en kleur Enthousiasme en ontroering bij tienduizenden in het stadion Formosa zorgde voor politiek tintje HOE WARM HET WAS.... EN HOE SPANNEND ó&b VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 de grote mast in het stadion gehesen. De officiële zijden vlag met de vijf ringen werd daarna op het spreekge stoelte voor de eretribune door de bur gemeester van Melbourne overhandigd aan Avery Brundage, die het dundoek vervolgens ter hand stelde aan de bur gemeester van Rome, met het verzoek de vlag vier jaar in het stedelijk mu seum van Rome te bewaren. Zwermen postduiven werden losgela ten en cirkelden rond het stadion voor ze hun definitieve richting kozen. „Paesi Bassi maakt glorieuze entree Olympisch i in zicht. „Wij zweren, dat wij op eerlijke wijze bij de Spelen zullen meedingen met inachtneming van de bestaande voorschriften en in de geest van ware sportiviteit tot eer van ons land en tot roem van de sport." Langzaam en duidelijk sprak Adolpho Consolini, oud-Olympisch kampioen en oud-wereldrecordhouder discuswerpen, de woorden van de eedsformule uit. De stilte in het overvolle Olympische Stadion was bijna tastbaar geworden. Niet alleen Consolini, die de eer te beurt was gevallen in naam van de ruim 7000 atleten de Olympische eed te mogen afleggen, was zich bewust van de plechtigheid van het moment. Al die tienduizenden meestal toch o zo luidruchtige Italianen waren stil, heel stil. En ook alle andere toeschouwers, die uit de gehele wereld naar Rome waren getrokken om deze spelen van de jeugd bij te wonen, zagen bijna ontroerd hoe de 43-jarige forse, donkere Italiaan met een slip van de Italiaanse vlag in de linkerhand en de rechterarm geheven, roerloos als een standbeeld de woorden van de traditionele eedsformule uitsprak. Het was het hoogtepunt, maar ook het einde van een ceremonie, die even sfeervol als plechtig was, die pre cies twee uren lang toeschouwers en deelnemers in zijn ban gevangen had gehouden. President Giovanni Gronchi, het Italiaanse staatshoofd, verliet daarna het stadion. De ruim 4500 atleten mar cheerden af. En toen toonden de vurige Italianen weer wat het wil zeggen Italiaan te zijn. Het applaus ging over in een ovatie. En die ovaties kenden bijna geen einde. Pas toen het allerlaatste lid van het Italiaanse team, dat der traditie getrouw als organiserend land het défilé der atleten besloot, het stadion verlaten had, begon - heel langzaam - de uittocht van de toeschouwers. De Olympische Spelen ter viering van de 17e Olympiade van het moderne tijdvak waren begonnen. Het moment waarop heel Italië, ja, heel de sportieve wereld, zo lang en zo vol hunkering had gewacht, was aangebroken. Terwijl drie artillerie-salvo's tot ver in de omtrek van Rome het bericht ver spreidden dat de Olympische Spelen van 1960 waren geopend, begonnen de honderden kerkklokken in de Eeuwige Stad feestelijk te beieren. Het was het teken dat de laatste loper, die het Olym- pisph vuur in het stadion zou ontsteken, in zicht was. De 19-jarige Giancarlo Petis uit Civi tavecchia nog geen maand geleden cum laude geslaagd voor het gymna sium-eindexamen liep de laatste ronde. Een golf van ontroering ging door het stadion. De op het middenveld opgestelde groepen verbraken hun formatie en drongen op naar de sintelbaan, bij de trap die naar de schaal, waar het vuur zal worden ontstoken, leidde. De fak keldrager had zelfs moeite zich een weg door de atleten ie banen en hij had daarbij de hulp van enkele suppoosten nodig. Met een veerkrachtige tred be klom de Italiaanse recordhouder op de 1000 meter de lange houten trap. Even uitgevoerd, was de staart van het défilé stond hij stil De tienduizenden op de een twintig minuten over het tydschema tribunes keken geboeid en ontroerd toe. heen. Maar daar waren dan tot slot de De toorts ging omhoog en even later vertegenwoordigers van het gastland was het Olympische vuur in het stadion Italië, 197 man sterk. ontstoken. De groen-wit-rode vlag werd al met een stormachtig applaus begroet. Maar De eedsaflegging, toen de eerste rijen van de Italiaanse Enkele minuten na half vijf werd pre- schouwspel van verrassende tegenstel- équipe het stadion binnenmarcheerden Toen kwam dan voor Adolpho de sident Gronchi door Avery Brundage, lingen, want achter de zwarte atleten groeide dat applaus aan tot een ovatie. Italiaan die een tiental jaren geleden de president van het Internationaal van Ghana kwamen de geheel in het De muziek was nauwelijks meer hoor- zulke triomfen heeft gevierd het grote Olympisch Comité, en Giulio Andreotti, wit gestoken Japanners door de poort. baar. Het enthousiasme van de toe- moment van deze Olympische Spelen voorzitter van het organisatie-comité, Er scheen geen einde aan te komen, schouwers scheen geen grenzen te ken- V£m Rome. De vlaggedragers van de 87 naar de ere-tribune geleid. De leden van De Indiërs met witte broeken, donker- nen. Het défilé was afgelopen. De klok deelnemende naties schaarden zich in het I.O.C., o.a. ook de Nederlander lui- blauwe jasjes en daarboven helgele wees drie minuten over half zes. een halve cirkel om het erepodium. De tenant-generaal C. F. Pahud de Mortan- tulbanden op het hoofd. De «omber ge- Q dat moment verschenen op de drager van de Italiaanse driekleur trad ges, werden aan het Italiaanse staats- klede Indonesiërs Monaco Nigeria beide tg scoringsborden in verlichte naar voren, Consolini stond naast hem. hoofd voorgesteld. En daarna begon het Noorwegen Nieuw Zeeland. letters de woorden, die voor de stichter Met een krachtige stem sprak de oud- defilé van de deelnemende landenteams. van de Moderne Olympische Spelen, kampioen de klassieke eedsformule uit. Terwijl de muziek inzette kwam als Toen brak het moment aan waarop pierre de Coubertin, de basis waren Het was angstwekkend stil in het sta- eerste de Griekse équipe binnen, de ere- Nederland vertegenwoordigd door 82 voor de olympische sport. „Het belang- dion- Maar nauwelijks waren de laatste plaats dankend aan de omstandigheid atleten en 3 officials het stadion bin- rijkste van de Olympische Spelen is niet vvoorden van Consolini verklonken of dat Griekenland de bakermat is van de nenkwam. Achter het bord „Paesi Bassi" het winnen, maar het deelnemen. Zoals een muziekkorps van de Italiaanse car- Olympische Spelen. In het voorste ge- marcheerden zij op. Hockeyaanvoerder de essentie in het leven niet is te heb- binieri zette het volkslied in, dat werd lid marcheerde prins Constantijn, die Jan Willem van Erven Dorens droeg de ben gewonnen maar goed te hebben ge- meegezongen door het koor. nen. President Giovanni Gronchi trad naar voren en in een ademloze stilte sprak hij de klassieke openingsformule uit: „Ik verklaar de Olympische Spelen van Rome, ter viering van de 17e Olympiade van de moderne tijd, voor geopend". Het was precies 17.44 uur. tevens als drakenzeiler uitkomt op de vlag en daarachter in de eerste r|J volg- streden". Olympische zeilwedstrijden te Napels. de chef de mission Cees Kerdel, oud- v 3 skikampioen, met naast zich Fanny Na een korte begroetingsrede van Verbazing. Blankers-Koen thans leidster van de Glu,io Andreottli de voorzitter van het dames-atletiekploeg, maar eei" n organisatie-comité van de Spelen, brak Na Griekenland kwamen de andere Londen 1948 winnares van vier gou- het moment n waarop LO.C.-presi- équipes, in de (Italiaanse) alfabetische den medailles, en Arie van Vliet, de oud- dent Av Brundage het Italiaanse volgorde. Afghanistan en als derde wereldkampioen op de sprint, maar ook staatshoofd verzocht de Spelen te ope- groepje al de Ned. Antillen met ge- eens Olympisch kampioen tijdrit, in 1936 wichtheffer Eduardo Beto Adriana als te Berlijn. vlaggendrager voorop. Zij brachten tot Overal klonk gejuich op tijdens de veler verbazing de traditionele olym- rondgang van dit kranig marcherende pische groet de rechterarm geheven, groepje Nederlanders in de blauwe bla- zoals het vroegere fascistische saluut zers, de lichtgrijze pantalons en de naar de presidentiële loge. Het leger zwierige strooien hoeden der mannen, marcheerde voort. Argentinië in bruine die op commando van de chef de mis- costuums, de grote Australische groep sion voor de eretribune als in één be- met de in het geel geklede meisjes, Oos- weging werden afgenomen.' tenrijk, de Bahamas, de Belgische équipe met donkerblauwe uniformen en Op de Spanjaarden volgde de enorme witte handschoenen. Zwaaiend met de 245 man tellende deputatie van Ameri- hoeden met Zatopek in het voorste ge- ka. Fier wapperde de stars and stripes ^""oJymris'chê "tiag =h"t"sïadton lid kwamen vervolgens de Tsjechen het aan het hoofd van de in wit en donker- %etoSht doo?®niezen stadion binnen, waar de ene ovatie na blauw geklede Amerikanen, waarbij de 6 de andere opklonk. dames-équipe extra fleur bracht met haar rode schoudertassen. Achter de stijlvol marcherende Fin- Het gejuich waarmee de ploeg van de nen kwam Formosa het stadioh binnen, V.S. werd ontvangen, was zonder twij- met achter de vlaggendrager een official fel Qua kracht en duur tot op dat mo rnet een wit doek waarop in grote ment het record. zwarte letters „Onder protest" stond. Bijna was het hele middenterrein ge- Het was een politiek element in de op- vuld toen, als een der laatste delegaties, mars der landen. Nadat de man met het df machtige Russische ploeg, even groot doek de hoofdtribune was gepasseerd a*s d® Amerikaanse, de sintelbaan op rolde hü het op en stak het in zijn zak. kwam. De dames in witte jurken met De plechtigheid was ten einde. Met het Griekse team voorop verlieten de atleten, stormachtig toegejuicht door de duizenden geestdriftige Italianen op de tribunes, het Olympische Stadion. De Nederlandse ploeg marcheert het overvolle Olympisch Stadion te Rome binnen voor de openingsceremonie. Zie het op z*n best met PHILIPS TELEVISIE van AALMARKT 12 - Tel. 21782 had Vlaggedrage ;peld nodig (Advertentie) rode schoenen en ceintuurs van dezelfde Voor het eerst was ook een groep at- kleur> de stram marcherende heren in leten van de jonge staat Ghana op de lichtblauwe costuums. Ondanks het spelen vertegenwoordigd. Het bleef een flmke tempo waarin de opmars werd Politiek in Olympische arena Toeschouwer leverde huzarenstukje bijzonder fraaie arena zich vulde met de mensenmassa. Een schouw spel van vreugde en van kleur, met vrolijke zomerse tinten van de kle ding der toeschouwers, van duizen- De glorieuze dag was aangebro- den bontgekleurde hoofddeksels bo lken. De 17e Olympische Spelen wer- ven al die vrolijke gezichten, waar den geopend en vele tienduizenden op het verlangen naar het grootse spoedden zich al in de vroege mid- schouwspel van de openingsceremo- dag naar het prachtige Olympische niet te lezen lag. Stadion, dat in het noordelijk cm- Het stadionterreta zeI1 met de trum aan de boorden van de TAer prachtige groene gazQm._ omringd zinderend in de zon op de sportjeugd doQr de roodbruine sintelbaan, i-» der wereld lag te wachten. nog verlaten, al waagde een der Lang voor hall vijl waren al vele ^^00^' het ^uzarenstukje rlJeVtt slechts sekleed in korte khakibroek ^getrokken stadion bei»t te™«l Mn mdje te lopen Luid aangemoe- buiten nog lmge rgen auto s lang digd doQr de duizendenj die ZQ,n ver_ zaam maar voortreffelijk geleid door zetje tijdens het lange wachten in narkeerterri^en werden «ediri- Warden, slaagde parkeerterrein en geerd. hy er in de baan rond te komen en weer in de massa te verdwijnen nog Het was een prachtig gezicht toen voor enkele officials hem te pakken deze niet zeer hoge, maar wijds ge- konden krijgen, bouwde en daardoor architectonisch „Denk er aan geen schoenen uittrek ken. Als ze eenmaal uit zijn krijg je ze niet meer aan". Chef de mission Cees Kerdel waarschuwde de Nederlandse deelnemers aan het défilé na hun bin nenkomst in het marmeren stadion waar zij zich in afwachting van de komende gebeurtenissen neervlijden in het gras. Het verlokkend koele groene gras, dat als het ware noodde om op blote voeten te gaan rondlopen. Het was zó warm in de kuip, dat de meeste atleten nog voor de voorgeschreveft plaats was ingeno men, de rijen verlieten en beschutting zochten in de schaduw van de tiental len monumentale beeldhouwwerken rond dit prachtige stadionnetje. De Nederlanders vormden daarop een uitzondering. Zij bleven op het midden veld, naarmate het deelnemers groeide, steeds meer het aanzien kreeg van rommelige kleedkamers van een groot theater vlak voor een première. Toen de kleine Tineke Lagerberg haar jasje uittrok steeg er een kreet van ver bazing op. Het pittige Naardense meiske was drijfnat. En dat ontlokte aan een der zeilers de vraag of zij misschien onderweg stiekum een baantje had ge trokken. Slechts heel even was Tineke het mid delpunt van aller medelijden. Want plotseling slaakte Jan-Willem van Er ven Dorens een kreet, die onder het jolige groepje grote hilariteit verwekte. „Wie heeft er een veiligheidsspeld....?" De hockeycrack had echt geen panne met zijn kleding, zoals door sommigen werd verondersteld. Het was veel erger. Een van de bandjes waarmee de Neder landse driekleur aan de vlaggestok was bevestigd, was gebroken. Zo kon de ploeg het stadion niet binnentrekken en in een ommezien kwamen dan ook van alle kanten veiligheidsspelden te voor schijn. Het werd zo langzamerhand tijd om door een heerlijk koele tunnel naar het grote stadion op te marcheren waar de 100.000 toeschouwers in spanning zaten te wachten om hun applaus over de delegaties uit te storten. Voor de zo veelste maal moest Fanny Blankers- Koen, wier faam nog lang niet ver bleekt is, voor fotograferende amateurs uit alle windstreken poseren. Toen na derde het grote moment. Het défilé was begonnen. Land na land verliet de pelouse van het marmeren stadion. Toen het de beurt aan de Nederlandse dele gatie was riep de chef de mission zijn troepen tot de orde, de schillen van de schijfjes citroen, die de steeds dringer- der kwellende dorst ternauwernood had den kunnen stillen, werden netjes opge ruimd en na een kort commando mar cheerden de Nederlanders af. De Zuidafrikaanse tandemrijders Raymond Robinson en Alfred Swift zijn woensdag tijdens de training op de Olympische wielerbaan, ernstig geval len. Robinson brak zijn rechtersleutel- been, Swift heeft kneuzingen en ver wondingen aan de benen en aan de rechter schouder opgelopen. Hij kreeg ook een hersenschudding. De suppoosten bij het Olympische dorp hebben donderdag opdracht gekre gen scherp uit te kijken naar handteke ningenjagers, die als atleten verkleed het Olympische dorp trachten binnen te komen. Een official verklaarde, dat sommigen geprobeerd hadden het dorp binnen te komen terwijl zij roeispanen en zelfs een roeiboot droegen. De delegatie van Nationalistisch China bracht tijdens de openingsplechtig heid van de Olympische Spelen even de politiek in de arena: Voorop hun delegatie liep een man met een spandoek, waarop de woorden „onder pro test" stonden. Na de intocht in het stadion werd het opgerold en weggeborgen Simon (zeilen) de Wit: we hebben gezellige ploeg Onder de Nederlanders, die deel uitmaakten van de delegatie bij de opening van de spelen, bevonden zich ook zeven leden van de zeil- ploeg. Zij hadden het er graag voor over gehad om urenlang in een trein te zitten. „Vanmorgen om ze ven uur zijn we vertrokken en we komen pas om half elf weer in Napels terug", vertelde chef d'équipe Simon de Wit. „We heb ben de uitnodiging om in het defi- lee mee te lopen bijzonder op prijs gesteld. Anders hadden we hele maal niets van de spelen gezien". De zeilers Sleeswijk, Verhagen, Lautenschutz en de reserves Jaap Helder, Van Meggelen en Lesage beaamden deze woorden van hun leider volkomen. Aanvankelijk zouden ook de drakenzeilers Van Duyl', Van den Bergh en Dudok van Heel zijn meegekomen maar zij wilden hun kostbare schip niet zonder bewa king achter laten en hadden beslo ten de draak nog maar eens ge ducht te gaan poetsen. De zeilers zijn in Napels in een groot' hotel ondergebracht. De stemming is uit stekend. „We hebben een echt ge zellige ploeg waarin goede kame raadschap heerst", zo besloot Simon de Wit voordat hij met de anderen het Olympisch stadion binnentrok. Olympisch dundoek op handen gedragen De Olympische Way wowlt het Olympisch Stadion M Rome blnnanysdiaysn.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7