RANG Als de tram niet meer rijdt moet de NZH-garage klaar zijn de zonnige Project van 21U miljoen aan Rijnsburgerweg Terrein van 270 meter lang en 45 meter breed RANG Glanzende Taptoe-Delft met nieuwe elementen VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 9 Oktober aanstaande rijdt er geen tram meer tussen KatwijkNoord- wijk en Leiden. Op die datum dienen er voorlopig veertig bussen onderge bracht te worden in de remise aan de Rijnsburgerweg. We leven dan nog één jaar op een „breukvlak" in de geschiedenis van het personenver voer rond Leiden, want de tram LeidenDen Haag blijft nog tot ok tober 1961 rijden; tót het viaduct klaar is en ook deze antiquiteit in ons verkeer kan worden opgedoekt. Dan echter dient tevens de remise aan de Rijnsburgerweg plaats ge maakt te hebben voor een moderne garage de garage Haagse Schouw wordt verkocht waarin niet min der dan 130 bussen een plaatsje kun nen vinden. Deze plannen zijn thans gereed en door alle instanties ook de Welstandscommissie goed gekeurd. Over een jaar staat hier een hypermodern gebouw, op dezelfde plaats waar thans de remise geves tigd is, onmiddellijk naast het via duct Rijnsburgerweg. Deze garage moest op een smalle strook grond worden geprojecteerd. De NZH kreeg niet méér dan een strook grond van 45 meter breed, daar moet nog ruimte naast zijn voor bussen, die opzij de garage verlaten, voorts diende men een parkeerruim te voor personenauto's, van de chauf feurs open te laten. Over bleef een strook grond van 35 m .breed, waarop twee garages van 100 meter elk achter elkaar worden gebouwd, met aan de zijde van de Rijnsburgerweg een verkeersplein en een ruime werkplaats, met woon huis voor de chef op de eerste ver dieping, administratiekantoortjes,, cantine en een ruime recreatiezaal, waar meer dan honderd mensen ge plaatst kunnen worden. De bussen zullen 's avonds de een na de ander aan de Rijnsburgerwegkant via het verkeersplein achter de werkplaats binnenreden; zij krijgen hun water-, smeer- en schoonmaakbeurt in niet meer dan één minuut en rijden ver volgens de garage binnen waar zij achter elkaar parkeren. De adjunct-directeur van de NZH, de heer H. J. Kapteyn is de tech nische ontwerper van deze garage. Hij is ook de geestelijke vader van de nieuwe garage, die thans aan de Leidsevaart te Haarlem wordt ge bouwd en waarvoor internationale belangstelling bestaat. De architect, ir. Van der Gaast, van de N.V. Spoorweg-opbouw, heeft van de gevel een estetisch verant woord stukje werk gemaakt. Bijgaan de tekening geeft hiervan een beeld. De gevel van het gebouw ligt twaalf meter van de weg. Bezwaren voor het verkeer op de Rijnsburger weg zijn er niet, want de bussen ver trekken en komen vroeg in de mor gen of laat in de avond, op momen ten waarop zij voor het ander ver keer geen gevaar opleveren. Enige cijfers. De totale lengte van het terrein is 270 meter, et is 45 meter breed. 188 Betonnen palen van 18 meter diep (slechte bouwgrond) dienen ge slagen te worden. De totale kosten van het project met inventaris wor den geschat op 2.3 miljoen gulden. j (Advertentie) Feestmuziek van zeshonderd gala soldaten RRoesten we een der vorige jaren van de Taptoe-Delft getuigen dat ze, in vergelijking met voor gaande jaren, minder glanzend was (het was toen min of meer een re prise van bepaalde hoogtepunten), ditmaal moeten we volmondig be kennen dat Taptoe 1960, de zevende in de reeks, alle voorgaande in glans en ischitterirfg overtroft.Daartoe,droe gen niet alleen bij de in hun kleu rige gala-uniformen gestoken welbe kende korpsen-van-ieder-jaar maar ook het nieuwe element, de Matro- zenkapel der Koninklijke Marine, gewoon in baadje en braniekraag met de zomerse witte mus. Deze kapel wordt gevormd door drie vrijwillige muziekkorpsen, te weten het korps van het Marine Op leidingskamp te Hilversum, van het Marinevliegkamp te Valkenburg en de Marinekapel Willemswoord uit Den Helder. Tezamen met de Ma rinierskapel vormden zij het trait d'union van deze taptoe, waarvan het programma zich harmonisch groe peert rond de Mariniers, voor een deel in historische uniformen uit 1674, het jaar waarin het korps zijn eerste lauweren oogstte in de slag bij Seneffe, compleet met een twee tal donderende kanonnen uit die tijd, voor dit doel geleend van het Leidse legermuseum. De vele duizenden, genodigden en Delftenaren, voor een groot deel zoals elk jaar op de „officiële" Ge nerale repetitie gebruikelijk is in validen en bejaarden, zijn van het openingssignaal af tot aan het plech tige Wilhelmus aan het slot in de ban geweest van dit feest van kleur en klank. KTatuurlijk waren er enkele hoogte- pumten, al staken deze toch weer niet zó ver boven het andere gebo- dene uit; hoogtepunten zowel wat klank als wat regie betreft. Voor dit laatste willen we dan wijzen op de opmars van het historische korps dat als enig onderdeel van het Neder landse leger het vaderlandse rcod- wit-blauw als banier voert, met drie Franse lelievlaggen getrouwe co- pieën van de dundoeken die in de Slag bij Seneffe op het leger van de Zonnekoning werden veroverd. Ook de humor ontbrak niet hu mor althans in onze moderne ogen toen de oude achterladers uit het Leidse museum de markt kwamen opgegreden met een marinier op de loop gezeten om het geval in balans te houden. De donderende knallen, die met dit antiek geschut nog kon den worden geproduceerd, logen er overigens ook niet om! Muzikaal ge not brachten op het weidse nachte lijke plein voor de rijzige toren van de Nieuwe Kerk het doffe gerommel van de oude dieptrommen, tezamen met het neuzelende geluid van de pijpen, vooral bij het spelen van het lustige oud-Franse soldatenliedje „Auprês de ma blonde". Groots was als altijd weer de fi nale door alle deelnemende korpsen en de beide exeroitiepeletons, dat der Mariniers en van de Koninklij ke luchtmacht met het prachtig ge dragen „Wilt Heden nu Treden" uit Valerius' Gedenckklanck en het Wil helmus, ingeleid door een hoornsolo vanaf de hoge torentrans. I_Iet befaamde een beetje spook- achtige optreden van het ex- cercitiepeloton der Koninklijke Luchtmacht, ontlokte, niet in het minst bij de vele militaire gezags dragers die op de eretribune waren gezeten, stomme of hoorbare bewon dering. Het was ook weer fenome naal hoe men overigens over zulk een optreden denken moge en de enkele onvolkomenheden die er de ze avond nog waren, zullen voor het volgende optreden wel worden weg- geslepen. Want na deze officiële ge nerale repetitie was er een nachte lijke bijeenkomst van alle kopstuk ken om daarvoor te zorgen. Het feest duimt voort tot en met Caféhouder terroriseerde gezin Huisgenoten afgeranseld De politie van St. Annaparochie (Fr.) heeft eidelijk een 42-jarige ca féhouder uit Zwartehaan kunnen arresteren, die reeds vele jaren lang zijn vrouw en drie dochters van 15, 16 en 17 jaar geregeld afranselde. Toen de man zich gisteren weer te buiten ging, liep de 15-jarige doch ter huilend de straat op en ging naar de politie, iets wat de slachtoffers van de brute man tot nog toe nim mer hadden durven doen. Wel was de politie er van op de hoogte dat er in het gezin dingen gebeurden die niet door de beugel konden, maar er waren, doordat er geen klachter werden ingediend, voor haar geen termen geweest om in te grijpen. Nu is dan de klacht ingediend door de 45-jarige echtgenote, waarop de man werd gearresteerd. Vandaag zal hij voor de officier van justitie te Leeuwarden worden geleid. 3 september, met uitzondering van de zondag en, zoals bekend, zijn alle plaatsen tot het einde toe verkocht. Voor het eerst in de zevenjarige ge schiedenis van Taptoe-Delft zal er een speciale kindermiddag worden ingelast, en wel woensdagmiddag 31 augustus. Het muziekprogramma zal dan aan de smaak van 8000 jeugdige bezoekers worden aangepast. Radioluisteraars kunnen zaterdag avond de taptoe horen over Hilver sum I van tien voor tien tot vijf voor twaalf. Vrijdagavond 2 septem ber kunnen t.v.-kijkers de taptoe zien van half tien tot half elf. DRIE JAAR GEVANGENISSTRAF GEëST VOOR „RIJDEN ONDER INVLOED" De officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem heeft een ge vangenisstraf van drie jaar met af trek van voorarrest en intrekking van het rijbewijs gedurende vijf jaar, geëist tegen de 47-jarige aannemer A. de J. uit Halfweg. Verdachte was op de bevrijdingsdag (5 mei) betrok ken geweest bij een verkeersonge luk op de'IJ weg, bij de Schiphol- weg in Haarlemmermeer waardoor een bewoner uit Nieuwer Amstel ge dood werd. Diens vrouw en dochtei werden ernstig gewond en moesten zes weken in een ziekenhuis worden verpleegd. Verdachte was onder meer ten laste gelegd dat hij onder invloed van drank zou hebben ver keerd. Hij was na de aanrijding weg gelopen, maar drie uur later werd hij in zijn woning aangehouden. Vol gens de politiemannen die hem mee naar het bureau name^, rook ver dachte sterk naar alcohol. Hij raas de en schold. Hij gaf destijds aan de politie toe tussen half twee en acht uur 's avonds, het ogenblik waarop het ongeluk gebeurde, twee glazen bier, vier glazen cognac en vier bor rels te hebben gedronken, maar een dag later deelde hij mee, dat hij vier borrels gedronken had na het onge luk. Volgens verdachte zou hij op het ogenblik van de aanrijding niet onder invloed van drank zijn ge weest. De verdediger merkte op, dat zijns inziens niet bewezen is, dat verdach te onder invloed van drank verkeerd heeft. Een bloedproef gaf een alco holgehalte van 1,15 pet. aan. Pleiter achtte rijden onder invloed niet be wezen, wel schuld aan een ongeluk. Daarom vroeg hij een lichtere straf op te leggen dan geëist was. De uitspraak is op 8 september. Artiesten kunnen hun draai niet vinden Het Olympisch Stadion te Amsterdam was getuige van een boeiende en spannende wielerwedstrijd. Een groep artiesten had mamelijk de strijd aangebonden met een twaalftal leden van de Amsterdamse sportpers Op de foto zien we drie radio-tv.-renners aan stort: Cees da Lange, Joop de Knegt en Jan Blaaser: mentaal 100

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6